Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Zaorano je(8:16:24 500kg/ha)a azota za početni porast ima sasvim dovoljno i u zemljištu, ako padavina bude kao i dosad mišljenja sam da nam neće mnogo pomoći bacili sad ili pred setvu.Jednom sam već poravnao ako bih sada bacio URE-u morao bih preći po drugi put a pošto još ima dosta do setve pred setvu bi trebalo ići i treći put i u nedostatku padavina još višeće se isušiti setveni sloj.
 
Kum danas bacio ureu sutra ravna ,i ja planiram sutra idemo po 100kg po kj urea,jesenas zaorano oko 300kg po kj eurofertil plus i to je to, još jednom ili dvaput folijarno::vadjenje_repe::
 
Za ovaj prinos NS sorti iz ogleda - sta reci, izgleda da sam u zabludi sto sejem SES. Zaista bih voleo da se uozbiljimo svi. Sa 77% sklopa imati 95t/ha i digestiju preko 16% (za digestiju u redu jos nekako) je ravno najfantasticnijem uspehu. Neka mi se neko javi sa foruma ko je imao vise od 1ha pod nekom NS i napise realan prinos. To je merodavno.
 
Imao sam ja preko 7 vagona u 2009 godini. Mogu ti doneti par SJ da probaš ove godine, ako već nisi poručio seme. Inače nisi u zabludi što seješ SES, ali mislim da i NS ima neke prednosti. Na kraju svako treba da izvaga i odluči šta će da seje.
 
Porucio sam seme za ovu godinu. Dogodine ako budem sejao, vrlo rado cu posejati pola pola na jednoj njivi NS i SES i naravno objaviti rezultat javno na forumu.
 
Bojčetiću ja sam 2010g imao 10kj ns lara i vadio sam je 5 semptembra a prinos prljave repe 45,3 tone po kj stim da sam ujesen razbacio 300kg 8-16-24 po kj azohemovo đubrivo (bolje da nisam, znaš i sam, drugo nisu imali) i 150kg ana pred setvu.
 
Nama je garantovana cena 0,38e+pdv=0,41e

- - - - - - - - - -


Savo, sto zuris?, Cekaj polovinu Marta.
Ureji duze treba da se razlozi,tj.da dodje do pristupacnog azota biljka,inace na jednoj njivi sam to uradio.Na drugoj cu baciti za jedno 10-15 dana,zavisno od vremenskih uslova...I jedna i druga su 2 k.j tako da cu videti razliku,mada ako ne bude bilo ozbiljnih padavina,mogli smo i jesenas zaorati sav Azot nista ne bi izgubili...

- - - - - - - - - -

Efikasnost jesenjeg unošenja azota u odnosu na prolećno mnogo zavisi od količine zimskih padavina.Što je više padavina u periodu oktobar-mart, utoliko je veća vrednost unošenja azota u proleće u odnosu na jesenje unošenje. Kako ne znamo unapred kakva će biti količina i raspored padavina tokom perioda oktobar-mart, a da bi se predupredile posledice eventualne suše u suvom ratarenju, potrebno je primeniti u osnovnom đubrenju u jesen 50%, od za određeni prinos potrebnih azotnih đubriva. Pogodniji oblik azotnih đubriva za jesenje primenu je urea. Drugu polovinu azotnih đubriva primeniti krajem zime, odnosno početkom proleća u obliku AN-a na zemljištima tipa černozem i njemu sličnim, neutralne do blago bazične reakcije, bogatih adsorpcijskim kompleksom i nepodložnih plavljenju! Ne treba generalizovati primenu azota, pa i njegovo "ispiranje", ne vodeći računa o obliku primenjenog azota!
Urea je pokretna u zemljištu vrlo kratko vreme jer se, u zemljištima kao što je černozem - bogatim adsorpcijskim kompleksom, amonijak kao prvi produkt razlaganja uree, veže u međulamelarne prostore sekundarnih minerala gline i tu se zadržava bez spuštanja u dublje slojeve zemljišta. Iz međulamelarnih prostora sekundarnih minerala gline ga u većoj meri istiskuju joni vodonika kada padne kiša i čestice gline nabubre. Bitna je činjenica da se urea ne ispire tako brzo van domašaja korenovog sistema i da nema bojazni od ispiranja azota primenom uree u jesen! Prolećna ili neposredno pred setvu primenjena upotreba uree nije povoljna, ako nije unesena u zemlju mehanički, padavinama ili navodnjavanjem. A da ne bi bilo štete od, u jednom momentu nakupljene velike količine amonijaka nastalog mikrobiološkim procesima amidnog oblika azota uree, preporučuje se primena uree barem mesec dana pre setve jarih useva.
 
@sale ratar
Nemoj zameriti, ali prinos prljave nije onaj koji se placa, vec ciste... :ppozdrav:
 
Te godine su baš mlogo odbijali na nečistoći zato što je bilo mlogo nasejano pa su ljudi odustajali od setve naredne godine.
 
To nas ceka i ove godine. :osmeh: Bice nasejano jutara i jutara, a cena secera na trzistu je dosta niska spram cene repe koju su platili. Neko mora da nastrada (a to sigurno nece biti secerana) :osmeh:
 
Da li neko moze da mi kaze za koje rokove vadjenja je Sesvenderheve original sorta.
 
Jel neko bacao rasturivacem San ili An kad repa nikne,otprilike pre spartanja?,meni predlazu iz secerane,oni tako rade godinama i najbolje im se pokazalo.
 
ja sam isao sa SAN-om preprosle godine pre spartanja ... jos i kisica na sve to da padne :osmeh:
sc6vsl.jpg
 
Nazad
Vrh