Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Da li neko baca UREU predsetveno za repu?!Ja planiram da bacim 150 kg po k.j, posto sam jesenas samo uneo preko MAP-a,isao sam 120 kg MAP-a i 150 kg Kalijuma po k.j Koje je najbolje vreme za to,po vama?
 
Bacamo pred predsetvenu pripremu. Ja je bacim oko 100kg po kj a posle pred špartanje još 150 kg An-a ili San-a.
A sta kazes na ono da ne treba ici vise od 70-80 kg cistog Azota po hektaru u suprotnom manja digestija i sklonija bolestima?!Ne znam da li i ja da bacim 100 kg po k.j predsetveno i 100 kg San ili An ili samo 150 kg predsetveno Urea i kraj!
 
Repa i azot je jako zanimljivo pitanje. Tacno je da digestija bude manja kada ima vise azota, ali bude i vise ploda. Secerane placaju nama secer a ne prinos. Za digestiju preko 16 ne treba ici sa vise od 100kg/kj uree i 120-150kg/kj San-An. Medjutim sve zavisi od godine i rasporeda padavina i suncanih dana. Treba naci balans izmedju digestije, prinosa i uloga u djubrivo. Pravu formulu i dalje trazim, ali neka orijentacija koja radi radnju su navadene kolicine djubriva. Naravno ovo su samo orijentacine kolicine i treba analizom sto boljeg uzetog uzorka raditi djubrenje.
 
Sa 60 tona korena, repa iznese oko 300 kg azota. Najbolja je računica na osnovu N-min analize ko može to da odradi. Mi smo jesenas isli sa 500 kg 15:15:15, tako da je plan još nekih 880-100 kg azota po ha, predsetveno.
 
Imam mogucnost da sejem repu sa novom monosem sejalicom koja ima depozitore za djubrivo. Sada me interesuje sta je pametnije uraditi. Baciti yara djubrivo po celoj povrsini ili spustati djubrivo u trake. Neko kaze da nije preporucljivo spustati djubrivo u trake za repu vec je to dobro za druge sirokoredne kulture.
 
Imam mogucnost da sejem repu sa novom monosem sejalicom koja ima depozitore za djubrivo. Sada me interesuje sta je pametnije uraditi. Baciti yara djubrivo po celoj povrsini ili spustati djubrivo u trake. Neko kaze da nije preporucljivo spustati djubrivo u trake za repu vec je to dobro za druge sirokoredne kulture.
to u trake stari strucnjaci su nazivali potkradanje zemlista,samo po celoj povrsini-

- - - - - - - - - -

Ja sam prosle godine pred setvu bacio ureu 250kg po kj svi kazu previse,ali repa je bila odlicna.Ove godine bacam 200kg po kj
Nikola mozda bolje an iz dva puta,prvi pit pred setvu i drugi predspartanje.?
 
Ja sam bacio po 250 kg npk 8 16 24 jesenas, pred setvu cu jos 150 kg 16 x 3 i onda kao prihranu san ili an 100 kg sve po kj, uglavnom, bice oko 500 kg sve zajedno po kj.
 
Planiram da bacim Ureu za repu 150 kg/k.j,najverovatnije u sredu...Da li je to po vama dobar potez i da li je neko slicno uradio ili planira?
 
Ja sam bacio po 250 kg npk 8 16 24 jesenas, pred setvu cu jos 150 kg 16 x 3 i onda kao prihranu san ili an 100 kg sve po kj, uglavnom, bice oko 500 kg sve zajedno po kj.
I mi planiramo da rasturimo ureu do kraja nedelje. Mislim da je to odličan potez. Na nekim njivama sam video i korov kako se zeleni.
 
Ko ima ranije rokove vađenja da, a za nas koji ćemo repu vaditi i ove godine u Novembru i Decembru neznam koliko je to pametan potez.
 
Nazad
Vrh