Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Obratite pažnju koliko sejete repe, problem je sa kamjonima još uvek a nije bilo posejano puno repe, naredne godine se prognozira 50% više repe da će se sejati, šta će biti tek onda, mi još nismo počeli da vadimo, trebalo bi sutra, sreća sto su još uvek lepi dani inače kamioni ne bi mogli na njivu[/QUOTE
Ja učestvujem u prevozu repe,tako da znam kako to funkcioniše.Količina hektara ima veze sa dužinom kampanje a ne sa brojem kamiona koji voze.Kamoiona uvek ima više nego što fabrika može da reže tako da stalno puno čekamo na istovar ili kao sada preko vikenda uopšte nema isovara da bi se smanjila deponija .Naravno pošto nemogu svi vaditi u sep-oktob. ako ima puno vađenje ostaje za decembar i tu počinje sex,ali ne mora da znači.Mi smo se malo razmazili pa očekujemo kamione na njivi ,ali može kao kod Nikole na prizmu a na temp.ispod 15stepeni repa prilično može da čeka odvoz
 
U Crepaji uglavnom smatraju da repi ne treba dati previse azota u prolece, baca se pre setve 3x16 oko 150-200kg po kj I kasnije prihrana san ne vise od 100kg po kj. a sto se tice ugovaranja za sledecu godinu I ja mislim da ce je biti vise nego ove godine, ne znam koliko, ali barem 20 - 30% vise.
 
Verujem da su pojedini proizvođači već poručili seme šećerne repe za sezonu 2014, ali ako ima onih koji nisu mogu da mi se jave preko privatne poruke ili na mail zivko.curcic@gmail.com, u vezi dobijanja semena za zasnivanje demo ogleda sa poslednje registrovanim sortama šećerne repe NOROM i VEROM. Demo ogled ne mora da bude na glavnom putu. Jedini uslov je da se popuni jedna mini anketa. Slobodno me kontaktirajte.
Što se tiče prodaje, ukoliko neko želi veće količine semena, mogu za sada da napišem da će cena semena biti povoljnija nego ranijih godina. Sve količine semena ispunjavaju zakonske norme klijavosti, ako se neko brine da seme nije odgovarajućeg kvaliteta. Okvirna cena je utvrđena, ali još nismo odlučili tačno kolike pogodnosti ćemo nuditi proizvođačima. Uglavnom će zavisiti od toga da li će kupovina ići preko fabrika ili direktno preko našeg distributivnog centra, s obzirom da je i to moguće.
 
U Crepaji uglavnom smatraju da repi ne treba dati previse azota u prolece, baca se pre setve 3x16 oko 150-200kg po kj I kasnije prihrana san ne vise od 100kg po kj. a sto se tice ugovaranja za sledecu godinu I ja mislim da ce je biti vise nego ove godine, ne znam koliko, ali barem 20 - 30% vise.
Pitam ja Medenog zasto bacas 3x16 pred setvu kad repa nece moci da iskoristi to,kaze pa svi tako rade!A pitanje je pravo i na mestu po meni...Mislim da svu kolicinu Kalijuma i Fosfora,ovog drugog manje vise treba baciti u jesen...Ako bude izrazito kisna godina mozda i taj NPK sa proleca uspe da usvoji ali pitanje je...
 
Usvojice se delom. Nekad vise nekad manje, a nekad nece ni biti razlike da li je baceno u jesen ili u prolece.
 
Samo napred. Sto rek'o jedan moj prijatelj iz Stapara, mnogima ce 2014 biti prva i poslednja godina sa repom:haha:
 
Pregrizo jezik tvoj prijatelj.:osmeh:Nije mi prva godina ali posle duze pauze kao da jeste.
 
Sva predviđanja, kao i već ugovorene površine nagoveštavaju povećanje površina pod šećernom repom. Pretpostavljam da očekuju težu kampanju za vađenje, da ne kažem veća muljanja fabrika. Cena je takođe smanjena na 4,3 dinara, ali je po meni to i dalje dobra cena.
Ono što je najgore, po mom mišljenju za proizvodnju repe, jeste i to da će repu sejati neki po prvi put, kao i oni koji nisu adekvatno pripremili svoje parcele, vođeni profitom koji je ove godine zabeležen na repi. Sve to je ustvari rezultat odsustva planova, prvenstveno države, kao i lošeg organizovanja poljoprivrednika. U svakom slučaju očekuje nas vrlo zanimljiva 2014. Mada koja godina u Srbiji nije bila zanimljiva, bar za nas poljoprivrednike, ako mogu tu da se ubrojim.
 
Zapitaj se malo koliko ljudi seje repu sledece godine? Ja znam njih nekoliko koji nikada nisu sejali i sad odmah idu na 10-20kj. Nema nikakvih gratisa, repromaterijal je vezan za euro, a cena repe za dinare (nigde nema euro klauzule). Cena nafte ide na gore zbog akciza stoga ce i vadjenje biti skuplje nego ove godine.Gratisi su izlazili oko 80-90e/kj ove godine - to se ukida za 2014. Vadjenje sigurno 10-20e/kj skuplje zbog nafte, dok je cena repe 10% niza. To sve nas dovodi u problem oko zarade. Sta je jos izvesno, da se nece ponoviti lepe godine za repu kao prethodne 3 kad je sve manje vise poradjeno po lepom vremenu. Ako bude kisovita jesen, digestije i necistoce ce biti izuzetno losi po proizvodjaca. Kamioni nece moci ici do parcele pa ce transport prikolicama i traktorima biti cisto mucenje. Usled povecanih povrsina kampanja ce se oduziti moguce i posle NG 2015. Nema tu srece sledece godine sa repom :cao:
 
sencanska secerana popunila kvotu od 13000 hektara .Skoro svi proizvodjaci su vec sklopili ugovor.Ako gledamo, cena repe je ostala ista,samo sto se ne dobija subvencija na seme od 0,3 dinara po kilogramu i 0,3 dinara navodno za stalne proizvodjace.a kakva ce biti sledeca kampanja teska ili laka to necemo mi odluciti,niti mozemo prognozirati .
 
Kako moze biti isto 4.8+pdv i 4.3+pdv, gde ovih 4.3+pdv ko zna koliko ce vredeti za godinu dana, jer NEMA euro klauzule. Nema gratisa za tretman od pipe, nema gratisa za cerkosporu, nema gratisa od 0.3 sj po hektaru semena i nema bonifikacije za necistocu ispod 10%. To nikako NIJE isto.
 
Nazad
Vrh