Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
dragane to je sranje,bas kad joj bude trebalo ta hraniva ce biti u suvom delu zemlje....

- - - - - - - - - -

Neki dan sam bio u Agrouniji, kazu da gaje repu po Nemackom sistemu, dobro ajd rade analizu zemljista, ali sto se tice djubrenja azotom ne prelaze 70kg/ha cistog azota. Detalje oko tipa I marke djubriva nisu iznosili.

Sto se same o rade zemljista tice oni oru na nekih 22cm-25cm, sa plugom ide I paker valjak koji zatvara brazdu I onda odmah te njive...."podriju" ali nije to podrivanje sa klasicnim podrivacem (nece da kazu detalje) nego bih po recima glavnog agronoma zakljucio da "zakrkaju" gruber na 40-45cm, jer taj njihov "podrivac" ima I dleto I bocne radne organe kao I ona tzv.lastina krila gore koja mesaju Z.O. I iza ima valjak koji ostavlja jasne tragove po njivi.

- - - - - - - - - -

Ako se ne varam 7 radnih organa vuce JD ~300ks.
Kakva je to budalastina ,oranje pa podrivanje

- - - - - - - - - -

koliko ja vidim ja cu odustati od secerne repe
 
Bogami kod nas su orali na 35cm dubine,plugovi sa paker valjcima,razbacali Map i Kcl i naprolece jos Urea,sve u jako malim kolicinama i to je s...e,za repu treba vestaka dosta,a o obradi zemljista ma nema pojma,rade samo da urade,daleko je to od dobrog za repu...
 
Ako pitate "stručnjake"uvek će nešto biti rizično a sigurno je samo pšenica tri puta orana i tako to.Na soju i pulsar smo često sejali i nismo primetili nešto strašno.Prošle godine repi je smetao i betanal.Ove godine će sigurno bit iraznih"problema"sa repom jer će mnogi neplanirano sejati repu kao prošle godine suncokret.Ja većinom sejem na pšenicu tako da leti podrijemo što olakšava oranje i sigurno godi repi.Juče stigao eurofertil 37 po 300kg po kj +100kg an na proleće.
 
Agrounija je radila oranja sa lemkenom meni se cini gruber neki veliki vucni

- - - - - - - - - -

Onda necu ni da ga razbacam, njive imaju stajnjaka a na prolece azot.
Moj savet ne sej repu bez osnovnog djubreta bez obzira na stajnjak.Baci makar 300kg eurofertilove 37 i uradi dubok spremac

- - - - - - - - - -

Za repu uopste nije presudna dubina oranja,kod nas u Golubincima ima jedan covek koji neverujem da ore za repu 20cm,a prinos mu je uvek preko 4vagona po kj u to sam se licno uverio dve tri godine za redom
 
Probano u Staparu, oranje i podrivanje. Mislim da ima efekta. Prinos je bio preko 70t/ha ciste repe, iako je tu repu led tukao i mraz smlatio cetvrtinu njive, koja je presejana 20 dana kasnije. Pipa je grickala sa ovratina i do komsije jednog. To je bilo sezone 2011. 2012 nije uradjeno podrivanje jer nijedan podrivac nema u selu (taj sto je radio 2011 je vracen firmi od koje je trebao biti kupljen, jer nije ispunio kriterijume).

Dubina oranja za sve useve mislim da ne igra ni priblizno toliko bitnu ulogu koliko svi mislimo. Kukurze sam sejao i na 22 i na 28cm oranje, nisam primetio nista lose gde je bilo price poorano. Za repu jedne godine prijatelj nije mogao dublje uzorati od 20cm (560+757, raskisalo se). Potplicio plug poorao to, posejao repu i nije bilo razlike u toj parceli od druge koja je poorana pre kisa te godine.
 
300kg tog preskupog djubriva ,za te pare si mogao da roknes 600 kg 16x16x16

Jel fetilove prašine ili žitomedija kamena ili ??Šta će repi azot.Naučno je dokazano da više od 50kg azota po h negativno utiče na digestiju što sam ove godine praktično video jer sam greškom(nisam dovoljno pritegao osigurač prilikom štelovanja amazonea,pa se otvorio nekonrtolisano)bacio umesto 100kgANa 250.Dgestija je na toj njivi bila od 14,6-15,3.Na ostalim njivama 17,3-18.4.Kod nas se još uvek priča tonama repe,ali cena je izražena u tonama šećera i to je jedino realno
 
Ja sam bacao 150 San + 100 urea po kj i digestija je bila od 15.8-16.4 u zavisnosti od kamiona.

@steco
Da li si bacao i ureu ili samo An? I koliko po kj/ha?
 
Bas tako oranje pa onda podrivanje. Sto rece Nikola sa Lemkenom.
Oni se hvale dobrim prinosima.
Steco bas to su nam pricali I u secerani, imam I nekih slika koje cu okaciti ovih dana.
 
Da li je neko rasturao za repu Global 0-16-32 djubrivo.Planirao sam 300kg/kj tog djubriva ali se nikad do sad nisam susretao sa tim djubretom.
 
Obratite pažnju koliko sejete repe, problem je sa kamjonima još uvek a nije bilo posejano puno repe, naredne godine se prognozira 50% više repe da će se sejati, šta će biti tek onda, mi još nismo počeli da vadimo, trebalo bi sutra, sreća sto su još uvek lepi dani inače kamioni ne bi mogli na njivu
 
Proizvodi se u Sapcu ili pakuje?
Narucio sam danas i sutra bi trebalo da stigne pa videcu kakvo je kad bude doslo.
 
Obratite pažnju koliko sejete repe, problem je sa kamjonima još uvek a nije bilo posejano puno repe, naredne godine se prognozira 50% više repe da će se sejati, šta će biti tek onda, mi još nismo počeli da vadimo, trebalo bi sutra, sreća sto su još uvek lepi dani inače kamioni ne bi mogli na njivu
Mi jos uvek preko vage u selu idemo za Sentu

- - - - - - - - - -

Proizvodi se u Sapcu ili pakuje?
Narucio sam danas i sutra bi trebalo da stigne pa videcu kakvo je kad bude doslo.
Sta god neverujem im
 
Nazad
Vrh