Ishrana kunica svim i svacim

peto1

Moderator
Učlanjen(a)
19 Jul 2009
Poruka
6.624
Lokacija
NS Novi Sad
Ovde pisite cime sve hranite svoje kunice
 
Pa... Bolja tema bi bila ko je ostvario vrhunske rezultate i sa cime ih hranite... Bacam se nocas na studije sta bi trebalo dodati ili povisiti u ishrani kunica materija koja sto gradi misice kod kunice samim tim i meso...
 
imam dosta dunja od kojih necu peci rakiju ove godine (zimnica je vec ispecena :haha:), pa me interesuje kako najbolje da im dajem dunje, sveze ili....??? pozdrav!
 
Peto,Hvala ti sto si otvorio ovu temu,smatram da ce biti od koristi svim onim koje ce zanimati nacin ishrane kunica posebno mladi i pocetnicima.Nadam se da ce oni koji imaju iskustva iskreno iznositi svoj nacin ishrane po periodima kao i prirast za taj period po leglu ili komadu.
Prikazacu tabelu mog nacina ishrane kunica zatov:Hrana +Rad.
Dana = kukuruz+psenica+kocentrat+seno+voda+jab.sirce+vakcina +rad=komada =perod.
30....=.kg/.3........0..........0............3......15......0,06...1:4=0.25.....90.=. 1.Zenka= skotnost
18....=......1,8..............................1.8.....9......0.04...1:20=0,05....54.= 1/5.muzjaka...1.muzjak na 5 zenki=20 okota godisnje.
120..=.......25.2...8,5......35...........33,2...200....0.66........6.........360.= 6 .tovnih.= 45 dana dojenje + 75dana tov.
168..=......30......8.5......35...........38......224....0,76........6,3......504.min.=..6..tovnih =(6x2,7=16,2)kg.zive mere

Tabela;2..P ovoj tabeli hrani jedan moj drugar:
dana =kocentrat=seno +voda+Vakcine + rad:=komada=period.
30.........3...........3.......20.......0.2.......90......1.zenka..skotnost.
90.......45-56....28-34...300......5-7......360....5-7..tovnih..dojenje tov.
120.....48-59....31-37...320......5,2-7,2..450...1.ze.+5-7tovnih.....prosek po 1.tovnom je 2.8 do 3.kg/zive mere.
 
imam dosta dunja od kojih necu peci rakiju ove godine (zimnica je vec ispecena :haha:), pa me interesuje kako najbolje da im dajem dunje, sveze ili....??? pozdrav!
Mislim da je tvoje pitanje po malo neozbiljno :sta: kao i sam naslov ove nove teme jer kunic nije bas toliki svastojed kao :svinja: i ima vrlo osetljiv probavni trakt tako da hranjenje dunjama bostanom itd moze napraviti probleme tako da dunje za rakiju:ppozdrav:
 
Crni nemoj da pravis pometnju i svadju :D, nikada nisam rekao da mu tema ne valja vec da bi bilo BOLJE da znamo i rezultate takve ishrane.. Jer zeke jedu bukvalno sve :D.
Nemam nameru da se raspravljam ali ako ti misliš da pravim svadju i pometnju neka bude po tvom, ali prvo pročitaj naslov teme pa onda komentariši, samo sam naveo da je tema dobra , a da zečevi jedu baš sve nebih rekao.
 
Dodji onda da vidis moje blizu sam ti :)

Izgleda da mi je mama napravila zbrku umesto 4 zecice izgleda da je skotno 6-7 :D

Kako da proverim? Stvar je hitna pa sam prvom prilikom pustio na chat :D

Sve imaju stomacice :D
 
Pored toga sto napisete sta im dajete mozete slobodno napisati i koliko imaju kila ili koliko mesecno napreduju. :ppozdrav:
 
Ako moderator ovog foruma smatra da negativno utičem svojim izjavama na ostale članove ovog foruma slažem se da me u potpunosti ukloni sa foruma.
 
Samo vi pisite sta dajete kunicima i niko se nece ljutiti. Cak ce neki biti i sretni da to sto su dosad bacali mogu dati svojim ljubimcima.
 
Da li neko daje kunicima slamu da grickaju?
Moj savet.. Jabuke ako nisu vase izbegavajte. Ove godine je jabuka prskana 30+. Moje su prskane 2-3x pa su zato sve otpale i to dajem zekama :D malo meni malo njima. Davao sam im papriku i to vole da grickaju. Lubenice isto. Normalno sve mora da bude zdravo i sveze.
Davao sam im grancice :D.
Cak su mi pojeli i krusku ali to nisam hteo da im dam jer je previse slatka.
Evo sta im redovno dajem: po meni ovo je jaaaako dobro i sve polizu bukvalno: saku suncokretove sacme, saku sojine pogace(manje masnoce), pokupio sam lista od deteline osusen i toga moze 2 sake i jedno 3-4 sake slame od psenice. Dolijem vode i promesam i to im dajem u sred dana. Bas uzivaju u tome.

Nisam siguran koliko je dobra npr sirova soja ili pecena jer je masno. Isto tako za suncokret. Tako da mi je ovo po meni neko resenje koje sam smislio kako da im ubacim u jelovnik soju i suncokret, a da ne bude praskasto da im cuvam nosice :D.

list kupusa svaki dan. list kelja cu takodje. Prijatelj je presovao kukuruz stabljiku za bikove pa sam i to ostavio za zimu. Isto tako slamu od soje.... itd itd
 
Ja mojima dajem svasta, glavna ishrana su im peleti, a pomalo im dajem suvog hleba, petiljke spanaca obozavaju, sargarepe, jabuke, cvekle, suve deteline... svasta nesto, ali pomalo svaki dan
 
Kod mene su granule oko 50%, kukuruz 15%, zob 15%, jecam, suncokret i psenica po 5% i preostalih 5% su detelina i slama (svi procenti su uzeti okvirno, posto nista ne merim u gram). Voce i povrce ne racunam u neku redovnu ishranu, to im dam ovako malo da se zaslade i razbiju dosadu pa imaju sta da grickaju, obicno ide 1 dan cela jabuka (male su jer su neprskane), drugi dan sargarepa i treci dan pola dunje i tako u krug.
 
Kukuruz dobijaju jedanput nedeljno i to u zrnu isto tako kao i pitbullns malo jabuke uglavnom tražim da su neprskane a šargarepe samo skotnim zečicama i dok doje. Glavna ishrana se svodi na granulama suvoj detelini i zrnastoj hrani u manjim količinama.Normalno uz tretman vitamina, uz ovakav način ishrane nisam imao uginuća mladih.Zeka je lep ali je još lepši kad izadje iz rerne. :sjasi:
 
Kliko bi bilo pametno da otpalo lisce (pozutelo) od raznih vrsta drveca peletirati i odraditi od njega granule, smeju li kunici uopste takvo lisce jesti, trazio sam odgovor na mnogim mestima i misljenja su podeljena sta vi mislite
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh