PDA

View Full Version : Kako smanjiti kiselost zemljišta ?

Advertisement

Advertisement

Advertisement

cukaneca
26-09-09, 07:30
pre dve godine sam radio analizu i dobio krec.zemlja strasno kisela od 3,5 do 4,5 ph.prvo bacanje sam radio tako sto smo sipali iz dzakova u prikolicu pa onda tri radnika lopatama bacali po njivi.ove godine imam jos vise kreca za bacanje pa razmisljam da probam sa prikolicom za razbacivanje stajnjaka.mislio sam da stavim malo djubra ili slame na pod prikolice pa odozgo dzakove kalka bez cepanja pa onda da dopunim stajnjakom odozgo.kako vi bacate krec.

~Kiki~
26-09-09, 12:44
Rasturacem za vestak ? ^-^

cukaneca
26-09-09, 14:23
gledao sam jednog komsiju kad je bacao rasturacem,neka hvala ja necu.

mityoo
26-09-09, 19:29
Koliko toga treba da bacis po hektaru?

cukaneca
27-09-09, 06:36
16 tona na nekih 3,5 ha

Post je spojen: 1254026465________________________________________ _________
ovako je bilo ranije http://i34.tinypic.com/4qrn2h.jpg http://i34.tinypic.com/4qrn2h.jpg tada sam bacio 12 tona na 2 ha

kombajner
27-09-09, 15:00
mi rasturacem za stajnjak mada smo one grede sve iskrivili pa skidaj ispravi pa opet stavi!!! imali smo tog kreca oko 80000kg mislim! ali mi pakujemo dzakove iznad stajnjak pa ond a bacaj!

mityoo
27-09-09, 17:21
A da napunis stajnjakom do pola, pa onda stavis red kreca pa odgore opet djubre?

cukaneca
27-09-09, 18:25
A da napunis stajnjakom do pola, pa onda stavis red kreca pa odgore opet djubre?
bas tako cu da probam kad budem radio javljam

mityoo
27-09-09, 22:52
:D :D >:D

bećar
28-09-09, 23:59
pre dve godine sam radio analizu i dobio krec.zemlja strasno kisela od 3,5 do 4,5 ph.prvo bacanje sam radio tako sto smo sipali iz dzakova u prikolicu pa onda tri radnika lopatama bacali po njivi.ove godine imam jos vise kreca za bacanje pa razmisljam da probam sa prikolicom za razbacivanje stajnjaka.mislio sam da stavim malo djubra ili slame na pod prikolice pa odozgo dzakove kalka bez cepanja pa onda da dopunim stajnjakom odozgo.kako vi bacate krec.

tako smo mi lane radili,slame na pod gore karbokalk, polako ali ide,
ove godine će taj posao odraditi nova prikolica, nadam se uspješno

cukaneca
06-10-09, 11:45
ide odlicno :D http://i37.tinypic.com/262sio8.jpg http://i35.tinypic.com/23iz2c3.jpg

mityoo
06-10-09, 21:51
Mesano sa djubretom?

cukaneca
07-10-09, 05:05
na pod sam stavio malo stare budjave slame pa onda red dzaka kalka i odozgo stajnjak.mislim da je ovo najbolji nacin za bacanje samo prikolica mora biti doobra

Rale 83
23-12-09, 17:04
U starcevu kod panceva neko proizvodi ciklone, kupio jedan cika kodnas pasam ga pozajmio na duzini od 400 m izbaci 500 kilograma kalka, fergusonom 1 brzom oko 540 obrtaja prikljucnog vratila
toje oko6 km /h. Prvo sam probao sa mojim ciklonom al mnogo malo baca i onda zbog brzine peraja
diska leti gore i puni oci cak i kad vetar duva ka vama. Zavod za poljoprivredu nam je preporucio
daga razbacamo prikolicama za rasturanje stajnjaka tako sto se slozi u par redova djubre kalk zbog ravnomernijeg razbacivanja, al ja nemam stajnjak.

meyconi
01-02-10, 15:51
Kakav je efekat na njivi kad se baci taj krec ili kako se vec gde zove?

cukaneca
02-02-10, 06:15
efekat je u smanjivanju kiselosti zemljista, zbog cega se to inace i radi. obzirom da sam ga mesao sa stajnjakom bude tu jos koristi

Deda Lala
14-03-10, 21:38
Kada se vrši kalcifikacija MORA se voditi računa da ne dođe do kalcifikacionog šoka tla,tj.kalc. se vrši malo po malo
iz nekoliko puta, zavisno od veličine PH u tlu.Od nekoliko grama do nekoliko desetina grama po m2.
Sve zavisi od toga šta se upotrebljava kao materijal za kalc.
Najbolje je prvo uraditi kompletnu analizu tla pa izra čunati količinu kalc.materije .Postoje u svetu mašinski dodaci
za razbacivanje praškastih materijala,nevolja je u tome što ih nema kod nas.
Postoji jedna izreka:kalcifikacija bogati očeve ali siromaši sinove.Pa sretno vam bilo i da dobro izračunate koliko vam kalc.materijala treba i kojeg.

mityoo
15-03-10, 07:17
Kada se vrši kalcifikacija MORA se voditi računa da ne dođe do kalcifikacionog šoka tla,tj.kalc. se vrši malo po malo
iz nekoliko puta, zavisno od veličine PH u tlu.Od nekoliko grama do nekoliko desetina grama po m2.
Sve zavisi od toga šta se upotrebljava kao materijal za kalc.
Najbolje je prvo uraditi kompletnu analizu tla pa izra čunati količinu kalc.materije .Postoje u svetu mašinski dodaci
za razbacivanje praškastih materijala,nevolja je u tome što ih nema kod nas.
Postoji jedna izreka:kalcifikacija bogati očeve ali siromaši sinove.Pa sretno vam bilo i da dobro izračunate koliko vam kalc.materijala treba i kojeg.
Ako bi mogao malo ovo da pojasniš! ^-^

isidor
15-03-10, 07:21
SAMO KRECA I DA SE BELI

Bećarina pusta
15-03-10, 10:25
@Mityoo: Vrlo dobra izreka. Pojednostavljeno rečeno nakon kalcizacije hranjiva u tlu koja su bila u obliku u kojem biljci nisu bila pristupačna (nije ih mogla usvajati, premda su ona u tlu) prelaze u biljci pristupačan oblik tj. biljka ih može usvajati-koristiti. Stoga nakon kalcizacije prinosi se naglo povećavaju (dosta hranjiva je biljci na raspolaganju) no postupno tjekom godina kako se hranjiva (rezerve) troše ti prinosi opadaju. U konačnici da nebi došli do osiromašenja sinova kalcizaciju treba provoditi postupno kroz duži niz godina i uz kalcizaciju obavezno raditi redovnu gnojidbu mineralnim gnojivima da nebi iscrpili-osiromašli naše tlo. A sve to treba odrađivati sukladno redovnoj analizi tla i preporuci struke.

Nadam se da sam bar malo pomogao u objašnjenju.

mityoo
15-03-10, 15:11
@ Bećarina

Mnogo hvala na objašnjenju, baš to me je intresovalo, kod nas su zemljišta uglavnom blago alkalna i kalcifikacija je napoznata u mom kraju, pa ovo nisam znao!

Bećarina uvek ima pravi odgovor na pitanje! Svaka čast! >:({ >:({

Vlada015
14-08-10, 06:31
mi smo radili kalcifikaciju,na 1.7 ha razbacili smo oko 250 tona saturacionog mulja,ja radim povrce pa mi treba neutralna sredina.ranije sam radio sa hidratisanim krecom ,ali se on usled navodnjavanja brzo ispere.sto se tice saturacionog mulja,nedavno sam na netu procitao neku literaturu iz 1950 godine gde kaze da su radjena ispitivanja mulja,ustanovljeno je da i nakon 30 godina stajanja na kamari nista ne gubi na sadrzaju kalcijuma.stvarno je odlican,inace mi smo ga dovozili iz secerane pecinci.

topalovic
14-08-10, 20:42
mi smo radili kalcifikaciju,na 1.7 ha razbacili smo oko 250 tona saturacionog mulja,ja radim povrce pa mi treba neutralna sredina.ranije sam radio sa hidratisanim krecom ,ali se on usled navodnjavanja brzo ispere.sto se tice saturacionog mulja,nedavno sam na netu procitao neku literaturu iz 1950 godine gde kaze da su radjena ispitivanja mulja,ustanovljeno je da i nakon 30 godina stajanja na kamari nista ne gubi na sadrzaju kalcijuma.stvarno je odlican,inace mi smo ga dovozili iz secerane pecinci.

gde si ga dobio i koliko kosta ja sam cuo da se dobija dzabe

Vlada015
14-08-10, 22:27
da ,besplatan je,samo se placa utovar u secerani 100dinara po toni i to je to.prevoz sam placao 120 evra za sleper od 30 tona ovde do sapca.mislim da ga ima stalno na lageru,mi smo ga dovlacili za vreme kampanje repe tada je puno suvlji nego u ostalo doba godine,cisto ne mora kamion da vozi 5 tona vode. odlicna je stvar efekat mu je u mojim uslovima navodnjavanja oko 10 godina.ako ti je potreban kontaktiraj seceranu u pecincima pa se raspitaj kakvo je stanje sa muljem.sto se tice efekta on je fenomenalan,mnogo bolje nego da je razbacivan stajnjak,

Post je spojen: 1281818061________________________________________ _________
ako nemas navodnjavanje,ne smes razbacati preveliku kolicinu kreca jer u susnoj godini neces imati nista bukvalno ce sve izgoreti.mora se voditi racuna o kolicini kreca koja je neophodna da bi se smanjila kiselost zemljista.

topalovic
14-08-10, 23:55
ma i ja sam povrtar imam povrsinu oko 1.20 Ha pod povrcem pa me interesjuje jel tu kolicinu mulja razbacio odokativno ili ti je neko uradio analizu zemljista pa predlozio tu kolicinu

Deda Lala
15-08-10, 00:16
За разлику од креча који уме да у неком случају и кристализује и направи већу штету од користи,сатурациони муљ је одличан додатак тлу у циљу смањења киселости тла.Може се
додати и мало већа количина по м2 а да не штети биљкама.Наравно,мора се водити рачуна о
томе колико је калцијума потребно биљкама које сејете или садите.Поред калцијума муљ садржи и још корисних макро и микро елемената па се препоручује и онима који имају "неу-
трално" тло да сваке 4-5 године умешају у тло и по неколико десетина грама муља по 1 м2.
Уколико се умеша у тло одједном већа количина креча наступа калцизациони шок и онда може да буде велике штете,па обратите пажњу на овај податак.
Поново скрећем пажњу на важност правилне анализе тла ,правилном ђубрењу и каснијој прихрани биљака,анализи биљака на макро и микро елементе да би се могло у датом тренутку реаговати и помоћи биљкама,правилном наводњавању.

Vlada015
15-08-10, 07:02
analizu su mi radili iz victoria group agroservisa .saturacioni mulj pored kalcijuma ima i dosta magnezijuma,zatim fosfora pa i humusa.mi smo u par navrata uradili kalcifikaciju na 20 ha koje koristimo za povrce, jer smo imali problema sa nekim bolestima kupusnjaca.meni su bili preporucili 10-20 tona na ha ali to je mala kolicina kao da pljunes.on ima 50procenata kalcijuma pa vidi onda koliko to dodje malo.mi smo razbacivali i odmah smo orali,to smo radili oko 1. maja,nismo mogli ranije jer je stalno padala kisa.

MOMOSARIC
07-01-11, 11:23
O potrebi kalcizacije u kiselim zemljištima netreba ni raspravljati , ali za veće površine nije jednostavno odraditi .Treba dosta materijala ,prevoza ,nije lako ni razbaciti (treba spec meh) ,teško je odrediti količine ,treba raditi svake godine ,bez stajnjaka kao što kažete nije dobro na duži rok ^-^.Kad se sve sabere ^-^ ::novac:: ^-^. Ja zato pojačam KAN ,nije ni to džaba ali ima više efekata :lol:.

Sumadinac-Gruzanin
10-01-11, 15:54
Kakav je efekat na njivi kad se baci taj krec ili kako se vec gde zove?

Efekat se odmah primeti po boljem prinosu. Meni kisela zemlja i to 7.5 ph ali posle 3000kg na 30 ari se primetilo.

nebojsa
10-01-11, 16:51
Kako misliš kisela zemlja sa pH 7,5?

tarana
10-01-11, 17:30
pre ce biti 5.5

Deda Lala
25-01-11, 23:36
У уџбенику Технике за справљање компоста и супстрата пише:
У 5 л воде (не из водовода,не хлорисане)најбоље кишнице сипа се 2,2 кг гашеног креча и
добро умути па се остави да се сталожи.Бистри део воде источити у 19 л воде и измешати.
Ова мера је за 10м2.Израчунајте сами колико вам треба раствора .ПХ се поправља за 1.

Дозвољено је понављати поступак 2 пута годишње.

Miladin
19-02-11, 23:50
У 5 л воде (не из водовода,не хлорисане)најбоље кишнице сипа се 2,2 кг гашеног креча и
добро умути па се остави да се сталожи.Бистри део воде источити у 19 л воде и измешати.
Ова мера је за 10м2.Израчунајте сами колико вам треба раствора .ПХ се поправља за 1.

Pozdravljam društvo, ja sam Miladin iz Bijeljine . Pročitao sam ovu temu i vidim ima pametni riješenja za neutralizaciju zemljišta. Naj veću pažnju mi je privuklo ovo rješenje sa 5 l vode i krečom. A zašto baš to rješenje ? zato što ja zaljevam sve kap po kap. Ph mog zemljišta je 5,3 , tako da bi mi to povećanje Ph 1 odgovaralo. Dali bi Deda Lala ili možda neko drugi mogao da mi odgovori, da ovih 5 l vode + kreč proturim kroz sistem kap po kap u toku vegetacije. Pozdrav ! >:D

Deda Lala
05-03-11, 23:11
Миладине,кроз систем за наводњавање иде вода и са водом скоро све што треба биљкама.И сама вода и ђубриво и заштита.
Што се тиче смањења киселости тла овај начин је испробан и само треба бити опрезан да се води рачуна о томе да се не запуше отвори на цевима за наводњавање.
Систем цеви је пожељно укопати у зону корена,тако даје најбољи ефекат.

Miladin
06-03-11, 11:02
Миладине,кроз систем за наводњавање иде вода и са водом скоро све што треба биљкама.И сама вода и ђубриво и заштита.
Што се тиче смањења киселости тла овај начин је испробан и само треба бити опрезан да се води рачуна о томе да се не запуше отвори на цевима за наводњавање.
Систем цеви је пожељно укопати у зону корена,тако даје најбољи ефекат.

Deda Lala, malo sam eksperimentisao ove toje podatke, evo rezultata. Kupio sam iz hidroponike merač( 4 u 1, ) i na njemu ima mjerenje Ph. Rastvorio sam kreč u prahu ( hidratni građevinski )onako kako si ti opisao. Uzeo sam substrat Klasman koji ima Ph 5.5 Kad se kreč slegao zalio sam substrat sa tom kračnom vodom.Posle 5 min. istrument je pokazao Ph 8 Ovo pokazuje da bise pustanjem kroz sistem kpk. povećao Ph jedino neznam koliko bi to povećanje trajalo i kako bi biljke reagovale. Što se tiče začepljenja sistema nemože se začepiti zato što bi se pustala bistra voda a ima i filter. Šta misliš o tome. Pozdrav!

cukaneca
06-03-11, 13:20
http://i55.tinypic.com/5loz77.jpg
Od novembra stoji ovako pored puta Palanka-Azanja i ne fali nijedan dzak. A da je nešto drugo?
Čekamo da prodje žetva pa onda u prikolicu za razbacivanje stajnjaka red dzakova sa kalkom pa odozgo djubre i u njivu.

Miladin
06-03-11, 13:49
A šta je Kalk?

Deda Lala
06-03-11, 17:11
За сваку похвалу је да си се осмелио и инвестирао новац у нешто што ће да ти стално треба.
Поред те куповине требао си купити и оне кесице за баждарење тог сада твог комбинованог
инструмента.Да ли су ти рекли и да ти и то треба?Која је класа тачности инструмента?И који је тип инструмента?
Сви ти инструменти мере водени раствор приправљен по тачно одређеном поступку.Не грдим те ,већ ти указујем на могућност грешака које можеш направити.
Дакле,сада по упутству за рад са тим сокоћалом понови мерење.

Нико се није научен родио.
Вишеструким понављањем се стиче вештина.

Miladin
06-03-11, 20:08
Vidio sam da postoje te kesice za baždarenje ali nisam siguran kako se baždari . Neki istrumenti imaju sa spoljne strane šarafić za baždarenje a ovaj to nema. Kad sam ga rastavio vidio sam unutra da ima 3 potencimetra, možda je to za baždarenje. Kesice mu možda ine odgovaraju jer ovaj instrument ima podeok 0.5 Ph. Ovaj istrument mjeri ph tako što se zabode u zemlju sonda 15-20cm. i potrebno je oko5 min. da se smiri očitavanje. Baš sam juče u plasteniku mjerio ph i bilo je 5,5 ph. a petogodišnja analiza bila je uglavnom oko 5,3 - 5,4. ph. Za provjeru istrumenta imam prijatelja u Bijeljini radi na analizama vode. Nego šta ti misliš smijem li se ja upustiti u probu na krastavcu i paprikama sa sistemom kpk. i krečom. Pozdrav. :D

cukaneca
06-03-11, 20:20
A šta je Kalk?
Dobijen mlevenjem prirodnog krečnjaka-sadrži kalcijum u obliku karbonata min. 90% CaCO3
Namenjen za neutralizaciju kiselih zemljišta http://www.granit.rs/kalk.html

Miladin
06-03-11, 20:46
A šta je Kalk?
Dobijen mlevenjem prirodnog krečnjaka-sadrži kalcijum u obliku karbonata min. 90% CaCO3
Namenjen za neutralizaciju kiselih zemljišta http://www.granit.rs/kalk.html

To je vjerovatno bolje od hidratnog kreča u prahu. Jato nisam viđao kod mene u Bijeljini.

Deda Lala
11-03-11, 19:59
Рецепт који сам препоручио је тако димензонисан да не може да направи никакву штету,већ може само да буде на корист.
Миладине,тим инструментом можеш да мериш и ЕЦ па би било интересантно да измерене вредности пре и после заливања и прикажеш.

Miladin
11-03-11, 22:51
Рецепт који сам препоручио је тако димензонисан да не може да направи никакву штету,већ може само да буде на корист.
Миладине,тим инструментом можеш да мериш и ЕЦ па би било интересантно да измерене вредности пре и после заливања и прикажеш.

Na ovom instrumentu nema ec ali sam u planu uskoro da kupim i taj instrument. Kad siga već spomenuo možeš li mi objasniti tačno koja je prava namjena tog istrumenta. Jeli tačno da sa tim istrumentom mogu da izmjerim dali u zemlji ima malo ili previše đubriva. Poz.

bosserb
12-03-11, 22:07
Samo vas slusam. :D ::svaka cast::

Deda Lala
13-03-11, 21:24
Миладине,препиши или скенирај то што пише у упутству тог 4 у 1 инструмента па пошаљи да видим шта си то купио.
За мерење количине макро и микро елемената у тлу који су доступни биљкама користе се посебне технике .Исто тако помоћу тих техника се мери и количина макро и микро елемената у самој биљци која је предмет интересовања.

Miladin
15-03-11, 22:40
Миладине,препиши или скенирај то што пише у упутству тог 4 у 1 инструмента па пошаљи да видим шта си то купио.
За мерење количине макро и микро елемената у тлу који су доступни биљкама користе се посебне технике .Исто тако помоћу тих техника се мери и количина макро и микро елемената у самој биљци која је предмет интересовања.

Deda lala, ukucaj na guglu hidroponika i tu ćeš vidjeti opis za mjerač 4 u 1. Mene je koštao 60 km a juče sam u Bijeljini vidio isti takav ali drugi proizvođač cijena mu je 49 km. U hidroponici ćeš vidjeti i EC metar malo ih pogledaj pa da čujem tvoju preporuku. Poz.

Deda Lala
22-03-11, 00:12
S obzirom na cenu malo sam skeptičan što se tiče kvaliteta instrumenta.Kvalitetna sokoćala za našu upotrebu koštaju malo više novca a i radni vek im je duži.Tačnost da ne spominjem.
Čim ugrabim vreme videću na licu mesta šta je to.

Miladin
22-03-11, 10:04
S obzirom na cenu malo sam skeptičan što se tiče kvaliteta instrumenta.Kvalitetna sokoćala za našu upotrebu koštaju malo više novca a i radni vek im je duži.Tačnost da ne spominjem.
Čim ugrabim vreme videću na licu mesta šta je to.

Pogledaj i EC instrument zemljišta imaju više varijanti pa vidi šta je povoljno za nas, mada meni jedan agronom što mi piše recepturu kaže da đžaba bacam pare nego samo da đubrim ono što mi on napiše.

Deda Lala
22-03-11, 21:22
Миладине,употребљиво сокоћало за мале паре.Потруди се да га добро употребљаваш и брзо ћеш укапирати
колико је значајан за посао који радиш.
У важном послу који сви ви радите потребна вам је и мало другачија и поузданија опрема за чију употребу морате да будете добро обучени-истренирани.
Да би сте могли да реагујете брзо ,кака је биљкама то насушно потребно ,морате мерити садржај одн.количину макро и микро елемената у самој биљци.За таква мерења су одавно развијене методе и опрема.
Заједничко за све је да се врло брзо може реаговати након очитавања вредности мерења.
Најефтинија хемијска метода кошта око 1300 евра (комплет је за анализирање 100 узорака примарних и секундарних макро елемената).Ако хоћете да знате и стање микро елеманата то кошта још два пута више.
Електронски инструменти коштају више хиљада евра,али ту нема ограничења броја анализирања.Тачност је велика и поуздана а резултати су у дигиталном облику и ти инструменти имају софтвер да могу да израчунавају и количину макро и микро елемената које је нужно додати биљкама било као прихрану или као основно ђубрење у тло.

Post je spojen: 1300825497________________________________________ _________
Заборавих ,ништа не продајем.

Miladin
22-03-11, 22:03
Te skalamerije su skupe aja imam samo 0.5ha plastenika. zasad je dovoljno ph, ec, vlažnost zemljišta itd.

marko22
08-12-11, 22:48
@Deda Lala,

Po ovome sto si pisao, po nekoj mojoj matematici, nekih 300gr CaCO3/m2 bi trebalo da popravi Ph za 1 na vise? Jesam li u pravu?

Tintoreti
19-09-12, 17:57
Interesuje me razlika izmedu kalcijum karbonata CaCO3 i kalcijum hidroksida Ca(OH)2 (hidratni krec sto se koristi u gradjevini) u svrsi smanjenja kiselosti zemljista. Naime receno mi je da se za to koristi kalcijum karbonat jer kalcijum hidroksid ima brzu reakciju u zemljistu a da se kalcijum karbonat teze razlaze i ima ulogu u rastresitosti zemljista.
Dali moze da se koristi kalcijum hidroksid za smanjenje kiselosti (hidratni krec za gradjevinu) i u kom procentu vise ili manje od kalcijum karbonata?
Recimo ako je propisano 1000kg/ha kalcijum karbonata koliko u tom slucaju ide kalcijum hidroksida/ha ?

Deda Lala
21-09-12, 21:43
То што ти хоћеш да радиш је најгора варијанта од свих могућих варијанти.Калцизација богати очеве а сиромаши синове.
Оно што сви ви нећете је да сваку њиву посматрате као ооооогрооомммнннууу саксију и да земљу прилагодите биљкама које ћете гајити.Наравно,то није ни једноставно ни лако и траје пар година али онда ћете се само смејати сабирајући летину.
Већ је подоста писано какве су препоруке за разне типове тла у циљу поправке квалитета и подизања вредности ПХ па мало прочитајте.За конкретне препоруке се ипак мора знати више параметара тла а врло често се без конкретног личног увида на терену не може дати било каква препорука.У овом послу се грешке не опраштају а очас се догоде.

Tintoreti
21-09-12, 22:07
^-^^-^^-^ Ako pitam ne znaci da cu uraditi tako, ima primera i onih koji su tako uradili pa tu nevidim da je potrebna "nojeva barka" zbog toga. Uradicu kalcijum karbonatom manjom dozom od propisane za zasad koji je tu planiran, pa sledece godine posle ponovne analize videti koliko je potrebno jos..............

Vulkan
21-09-12, 22:42
Deda Lalo, ja nikako da ukapiram ovo za siromašenje sinova. Ako zemlju kalcifikujem da bih je popravio (Ph), to je valjda bolje nego da je naslede kiselu?

marko22
22-09-12, 19:03
^-^^-^^-^ Ako pitam ne znaci da cu uraditi tako, ima primera i onih koji su tako uradili pa tu nevidim da je potrebna "nojeva barka" zbog toga. Uradicu kalcijum karbonatom manjom dozom od propisane za zasad koji je tu planiran, pa sledece godine posle ponovne analize videti koliko je potrebno jos..............
Uradi tako i nema da brines. Sigurno je sigurno. A mozes se iznenaditi kao ja, da ti pH skoci za vise nego sto si ocekivao.

- - - - - - - - - -

Deda Lalo, ja nikako da ukapiram ovo za siromašenje sinova. Ako zemlju kalcifikujem da bih je popravio (Ph), to je valjda bolje nego da je naslede kiselu?
Problem kiselog zemljista nije samo pH vec, vec i elementi u njemu. Kod kalcifikacije-kalcizacije dolazi do "oslobadjanja" elemenata. Ali sta ako ih ima malo. Sta ako dodje jos do nekakvog nus efekta usled kalcifikacije. Ne radi se dzabe obimne analize i elaborati za kalcifikaciju.

Deda Lala
22-09-12, 22:11
Ако можете да се домогнете сатурационог муља било би најбоље јер тло од њега има најнижи степен калцизационог "шока".Помаже затим доломитно брашно (полако се разграђује)па тек,ако нема баш ничег другог,онда креч.Наравно,у Вашем крају би морало да се у тло додаје обавезно макар прегорели стајњак а најбоље квалитетно направљен компост обогаћен земљишним организмима 5-7 кг по 1м2.Слично важи и за Церовац.
Вишедеценијским коришћењем само вештачких ђубрива тло је скоро остало без хумуса а самим тим су скоро прекинути природни процеси у тлу.Биљке сада углавном троше снагу на тражење хране и влаге за опстанак,тако да је примарни задатак биљке, доношење плода, постао секундаран.
У озбиљним државама сваки хектар ораница мора да има 1 краву или коња,1 свињу и 100 комада живине.Сакупљање,складиште ње,прерада и употреба стајњака је на нама незамисливо високом нивоу па су им и приноси завидни.Квалитет приноса,као и здравствена безбедност и заштита животне средине се подразумева.

marko22
23-09-12, 00:07
Pored manjeg saturacionog soka, i velikog procenta CaCO3, saturacioni mulj sadrzi i dosta humusa. Ima takodje i N, P, K. Radio sam analizu s.mulja, i nije kao sto pise u prospektu, ali takodje su neke stvari i bolje.

bikacan
23-09-12, 00:44
Jel moze neko da objasni sta je CaCO3 i na cega utice njegova kolicina? Kojim kulturama prija ako ga ima vise, a kojima ako ga ima manje...?

Ranbobas
19-10-12, 21:04
http://www.dodaj.rs/t/k/6J/2fnbjNYu/2012-10-17-025.jpg (http://www.dodaj.rs/?k/6J/2fnbjNYu/2012-10-17-025.jpg)Pre dva dana razbacao njival na 52 ara 1640kg.(3t/h).Posto je mala povrsina,sve rucno obavili nas trojica.Potrudili smo se da sto ravnomernije raznesemo.Sada idem sa 70-80kg.map-a i stajnjak 1.5t.Ako je za vajdu,videcemo?.Najveci je problem sto ne mozemo jos da udjemo sa plugom koliko je tvrdo i suvo.I ove godine ljudi lome plugove.Katastrofa!.

prnjavor3
19-10-12, 21:28
ja sam prije par godina bacao filer (kalk) i ljudi lijepo napisali 5t na ha a ja uduplo i posijao travu.Prvi otkos čudo kasnije zasuši nebi dugo kiše sva je trava izgorila ostalo samo na međama.Ja vjerujem da je greška moja u tome što nisam sijao u jesen travu nego u proljeće pa se nije ukorijenila,

MOMOSARIC
19-10-12, 22:56
http://www.dodaj.rs/t/k/6J/2fnbjNYu/2012-10-17-025.jpg (http://www.dodaj.rs/?k/6J/2fnbjNYu/2012-10-17-025.jpg)Pre dva dana razbacao njival na 52 ara 1640kg.(3t/h).Posto je mala povrsina,sve rucno obavili nas trojica.Potrudili smo se da sto ravnomernije raznesemo.Sada idem sa 70-80kg.map-a i stajnjak 1.5t.Ako je za vajdu,videcemo?.Najveci je problem sto ne mozemo jos da udjemo sa plugom koliko je tvrdo i suvo.I ove godine ljudi lome plugove.Katastrofa!.

Ma najveći je problem to kolko te košto taj njival , stajnjak i rad da se to sve razbaci a tvoja konkurencija ima to isto a ne košta ga ništa dao mu Bog.
( imam sličnih problema pa se mislim, sve je ok dok ne baciš na olovku)

Ranbobas
20-10-12, 00:10
Ma sta kosta!.Zao mi je sto nisam uslikan sa druge strane,videli bi u pozadini u kamenom brdu "Rudnik Plana",odakle sam prevezao njival(mleveni kameni-krecnjak).Vazdusnom linijom ne vise od 2km.Pa ja kazem mojim seljacima da je sramota da imamo kalcifikaciono sredstvo uz dupe,a svuda oko rudnika je kisela zemlja i niko nista ne preduzima.Tu dolaze ljudi iz cele Srbije da kupe,znaci prelaze 100-ine km.Mene kosta rifuzno 2500 din.tona,a moze i za 1250 din.(ako nekog interesuje mogu da objasnim kako), kazi ga od kuce potrosio 3-4l nafte,krenuli od kuce traktorom u 10h,vratili se oko 4h zavrsen posao (rucno),njival je u njivi.Znaci 4000din. njival+500din.nafta=4500din u 52 ara, 1h=8000din..Kolliko kosta samo silni npk koji ljudi bacaju,a nema neke vajde u kiselom zemljistu.Stajnjak je moj,a covek nudi stajnjak po 1500 din.prikolica od 2 kubika on tovari ima farmu krava i NIKO ne uzima.I da.. "kostalo" me volje,koju jos imam Hvala Bogu.

MiroslavNG
20-10-12, 01:19
ranbobas alal vera dok ima volje bice i vajde

MOMOSARIC
20-10-12, 07:40
Ok onda , i ne košta te baš mnogo . Nego kakav je sastav ? Koja je krupnoća ? Jel sitno baš ko brašno ili krupnije?

marko22
20-10-12, 09:54
Mene je kostalo oko 40 e/ha, uz malo veci prevoz. Nije im jeftin taj njival. Ima i jeftinijih sredstava za kalcifikaciju.

MOMOSARIC
21-10-12, 10:56
Da nisu to male količine što pričate , kolko znam prava kalcifikacija je 3-8t /ha . Čime razbacujete ? Najbolji i najbržedjelujući je sitni materijal , krupnoće najfinijeg brašna. On djeluje odmah pa do par mjeseci. Krupnije granule tek počinju da djeluju nako 1-3godine . Medjutim taj sitni materijal je skoro nemoguće baciti rasipačem , radio sam ali se zustavi svakih 30-50m pa neko mora prići u onu prašinu i nečim pročačkati . Trebalo bi imati spec uredjaj za prosipanje ili što bi bilo još bolje da pakuju idealnu mješavinu krupnog i sitnog "kreča" . Kad se sve sabere i oduzme nije to nimalo jeftino . 1-2t/ha je malo.

marko22
21-10-12, 21:32
Rasturao prikolicom za stajnjak. Nije bas neko resenje, ali ako hoces vece povrsine i da ne stajes zbog zaglavljivanja, onda mora tako. Nije u pitanju samo granulacija, i materijal je bitan. Koliko sam se bavio time, krec je nezgodan, ume i da napravi trenutno lose. Mislim da je saturacioni mulj zakon. I naravno ako ima nesto slicno njemu. Inace saturacioni mulj treba 8-10 t/ha. Sve veci sadrzaj CaCO3 ide manje kolicinski. Ne bi trebalo vise od 5 t/ha CaCO3, zbog soka.

Ranbobas
21-10-12, 22:51
Ok onda , i ne košta te baš mnogo . Nego kakav je sastav ? Koja je krupnoća ? Jel sitno baš ko brašno ili krupnije?"Njival Ca"-CaCo3=98.5;Mg Co3=1.0,inace je bas kao brasno.Natocili su mi iz silosa.A imaju i krupniju granulaciju,na placu onako na gomili na otvorenom koji se i stegao od stajanja.I on je jeftiniji 1t=1250din.,oni ti natovare ultom.Da ponovim preporuka mi je od SSS-Nis 3t/h,po analizi:CaCo3(%)-1.7(slabo karbonatno);pH u KCL-5.20(kisela reakcija).Sada mi je problem da to dobro izmesam sa zemljom,jer i plug tesko ulazi,a kamoli laka tanjiraca koja mi je dostupna.Cekam kisu,pa onda da vidim sta cu.@marko22:A sta,koliko i gde te je kostalo 40e/h.

marko22
22-10-12, 00:17
Pa sve. Prevoz, saturacioni mulj, rasturanje, i ult na njivi. Slobodno sacekaj kisu da obavi posao malo za tebe, neces pogresiti.

MOMOSARIC
22-10-12, 23:19
Taj mulj je iz šećerana , jel tako ? Dali ga ima u nekoj drugoj industriji pošto ovde recimo nema šećerana?

nesko2563
22-10-12, 23:45
Trebalo bi da ga ima u svakoj fabrici koja u procesu proizvodnje koristi kreč.
Kreč se koristi za beljenje šećera u ovom slučaju.

marko22
23-10-12, 01:01
@Momo,

Tako je, iz secerane. Cuo sam i da Tehnogas ima kreca za bacanje. E sad sta oni proizvode u BiH pojma nemam.

MOMOSARIC
23-10-12, 08:14
Oni su od mene 15km , al kolko znam proizvode neke med gasove , a uglavnom prodaju gas.

marko22
23-10-12, 17:04
Ovde u Beogradu je isto proizvodnja, ali im je taj krec nusprodukt.

Deda Lala
23-10-12, 19:31
Негашени креч плус вода=угљендиоксид(топлота која се при том развија је додатни бенефит)

marko22
24-10-12, 01:27
To iz Tehnogasa je valjda iz cisterne koliko sam shvatio.

Ranbobas
25-10-12, 20:03
Rasturao prikolicom za stajnjak. Nije bas neko resenje, ali ako hoces vece povrsine i da ne stajes zbog zaglavljivanja, onda mora tako. Nije u pitanju samo granulacija, i materijal je bitan. Koliko sam se bavio time, krec je nezgodan, ume i da napravi trenutno lose. Mislim da je saturacioni mulj zakon. I naravno ako ima nesto slicno njemu. Inace saturacioni mulj treba 8-10 t/ha. Sve veci sadrzaj CaCO3 ide manje kolicinski. Ne bi trebalo vise od 5 t/ha CaCO3, zbog soka.Reci mi Marko,kada si rasturao mulj?.Ove godine?.Pitam iz razloga,jeli si video efekte cele operacije.I da li si ubacivao i stajnjak zajedno sa sat.muljem,posto namam dovoljno stajnjaka da dovrsim parcelu,a i zurim zbog kise.Neznam koliko je pametno bez stajnjaka?.Kakvo je tvoje iskustvo?.

marko22
25-10-12, 20:12
Pa vec sam pisao, ali ponovicu. Rasturao prosle godine, i to bez stajnjaka jer ga nemam. Moje iskustvo je bilo poztivno, jer se pH povecao. No zadnja analiza, a gde nisam prisustvovao uzimanju uzoraka me je malo zbunila, jer se ne vide jasni rezultati, pH dosta manje skocio. U svakom slucaju sa aspekta pH pozitivno, a za ostalo zbog suse na zalost nisam nista mogao primetiti. U svakom slucaju djubrim ove godine i pisem sta sam uneo. Videcu sta cu izneti, pa ponovo analiza, pa cu valjda znati vise sta sam napravio. Samo da bude normalna godina.

Vulkan
25-10-12, 21:07
Svaka čast marko22, ozbiljno posvećuješ pažnju zemlji. Koliko obrađuješ i koje kulture?

marko22
25-10-12, 23:01
Hvala. Pa onako, moze i bolje, mnogo bolje. Kulture za ovu godinu su uljana repica, jecam i psenica. Na prolece kukuruz i suncokret.

Ranbobas
26-10-12, 20:33
A sta mislite postovani forumasi,da ja unesem osoku koju imam negde oko 3-4 kubika umesto stajnjaka na nekih 26 ari gde sam uneo njival.

MOMOSARIC
27-10-12, 11:28
Neće naškoditi ništa što je organskog porijekla.

Mihailo78
29-10-12, 09:27
Opština Šabac je ove godine radila podelu saturacionog mulja iz šećerane Pećinci. 20 tona je koštalo 4000 din i to da iskipuju u njivi. Dzabe ! Inače sat.mulj je u šećerani besplatan tj plaća se samo utovar + prevoz do moje njive tih 20 tona bi me koštalo oko 25000 din !!! Razbacio sam na 2 ha .

Vulkan
29-10-12, 12:46
Opština Šabac je ove godine radila podelu saturacionog mulja iz šećerane Pećinci. 20 tona je koštalo 4000 din i to da iskipuju u njivi. Dzabe ! Inače sat.mulj je u šećerani besplatan tj plaća se samo utovar + prevoz do moje njive tih 20 tona bi me koštalo oko 25000 din !!! Razbacio sam na 2 ha .
Jesu davali ali samo od 5-te klase. Ja imam 3 i 4 klasu zemljišta i nisu dali.

MOMOSARIC
29-10-12, 21:53
...pošteno...

Ranbobas
29-10-12, 23:06
Neće naškoditi ništa što je organskog porijekla.Iz PSSS-Nis su mi odgovorili mail-om i nisu preporucili osoku,zbog zakiseljavanja zemljista.Jednostavno moze stajnjak sledece godine.

MOMOSARIC
29-10-12, 23:18
Znači osoka zakiseljava ?

Ranbobas
30-10-12, 00:48
Citiram PSSS-Nis:Nemojte upotrebljavati osoku jer moze nepovoljno uticati na kiselost zemljista.

marko22
30-10-12, 08:06
moze nepovoljno uticati na kiselost zemljista.
Eh, mala igra reci. Nepovoljan uticaj na kiselost i jeste ono sto zelimo. No, ipak je smisao drugaciji, a to je da nepovoljno utice na zemljiste tako sto ne smanjuje kiselost eventualno i malo poveca, tj smanji pH.

Ranbobas
30-10-12, 21:39
Upravo tako sam i razumeo,da smanjuje PH ili ti zakiseljava.A i MAP spada u kiselo djubrivo,ali ipak su mi ga preporucili,smatrajuci verovatno da nece bitno uticati na kiselost,koliko je potreban zbog manjka fosfora.A i da malo jeftinije prodjem sa MAP-om.

joker
02-04-13, 17:02
I posle pet strana niko nije napisao koliko kreca treba da bi se podigao ph za recimo 1?!

Tintoreti
02-04-13, 17:29
Zavisi kakva je struktura zemljista ali evo jedna tabela pa sam izracunaj koliko tona po hektaru. ::super::

http://img834.imageshack.us/img834/2250/88570619.jpg

prnjavor3
02-04-13, 18:48
pa uradiš analizu i sve će ti reći,napamet ti niko ne može to napisati

joker
02-04-13, 20:21
Hvala Tintoreti, ovo dosta pomaze.

prnjavor3, ne razumem zasto mislis da ne moze niko da mi napamet kaze. Vidis da postoji tabela. Ja sam pitao koliko treba kolicine kreca da bi se podigao ph za 1, zasto je tu bitna analiza?

Inace, uradio sam ja analizu. Ph je 4,4. Zato i pitam koliko treba da stavim da bi podigao ph.
Po tabeli, posto mi je ph 4,4, a povrsina od 25 ari je u pitanju, srednje/teze glinovito 11t/h kad se podeli sa 4 ispada 2,75 tona. Deluje mnogo, ali moramo da verujemo tabeli Lkl{{

Vojkanvrelo
02-04-13, 20:24
Dosad mi niko nije dao toliko veliku preporuku.Cime mislis da popravis kiselost i ima li uopste nesto da se kupi u tvom kraju?

Tintoreti
02-04-13, 20:27
Ide i stajnjak i to ne zaboravi. Mozes ici manju kolicinu pa uneti iduce godine preostalu kolicinu ako je analiza kaze da treba. Sa manjkom nemozes pogresiti ali sa viskom mozes jer kalcizacija nije naivna stvar ako se ne odradi kako treba moze doneti vise stete nego koristi.>:({

Vojkanvrelo
02-04-13, 20:33
Ja pokusavam vec godinama da uradim kalcifikaciju zemlje ali nikako ne mogu da kupim njival ili nesto slicno,stalno vozim stajnjak ali nije to to.

Tintoreti
02-04-13, 20:39
Kalcizacija, ako se radi sa kalcium karbonatom (CaCO3) ide i stajnjak sa njim. Sam stajnjak nema nikakav efekat u podizanju ph vrednosti.>:D
Mozes ga kupiti u nekoj fabrici kreca ili kod nekoga ko ga moze nabaviti, nebi trebalo da je skupo. Do skoro je drzava finansirala ko je hteo da uradi kalcizaciju.
Kod mene je prosle godine raspisan poziv na opstinskom nivou ko je hteo da uradi kalcizaciju, mogao je. Uslov je bio da je zemljiste obradivo do 5.klase i ne preko 2,5h za registrovana domacinstva. Odneses im uzorke parcele/a i prema analizi dobijes kolicinu kalcijum karbonata koja je potrebna za tu parvelu/e da bi se dobila normalna ph vrednost.

joker
03-04-13, 07:23
Ja sam vec, jos pre analize razbacao oko 5-6 prikolica stajnjaka po njivi (25 ara). Sad ostaje jos kalcijum karbonat. Bacicu ja najvise do tonu pa cemo videti.
Da li bi mogao kasnije i pored razbacivanja po njivi kroz KPK da pustam po malo da postepeno smanjujem kiselost? Jagoda ce biti na toj njivi.

prnjavor3
03-04-13, 07:51
ja jednostavno kad vozim stajnjak sa prikolicom za rastresanje na pola prikolice po stajnjaku istresem oko 200 kg građevinskog kreča i onda domirim stajnjak.Tako rešavam bacanje kreča skupa sa stajnjakom u jednom prolazu a i ne praši
i kad sam radio analizu na kiselost odma mi je napisano koliko trebam kreča baciti,zato mi je malo čudno da ti nisu napisali koliko čega treba jer doziranje napamet nije baš zdravo a i košta.Ili se radi o nekoj drugčijoj analizi

joker
03-04-13, 08:21
Evo da citiram sam sebe sa druge teme:

Jeste, ja sam nasoj psss Leskovac dao zemlju za analizu pre 40 dana i receno mi je da ce biti za 15 dana i da ce kostati oko 3500. Tek danas kad sam zvao su mi saopstili ph vrednost, a ostalo ce tek uraditi.
E sad, oni tek kad sve kompletno urade, tad ce mi reci koliko cega treba. To ce mozda biti za 20 dana, a ja moram da sredjujem zemlju i postavljam bankove za jagode za desetak dana. Pa ko ce da ih ceka dva meseca. Zeznuo sam se sto nisam poslao u Beograd ili Novi Sad, tamo ljudi stvarno odrade za 15 dana.

prnjavor3, koliko kosta taj gradjevinski krec po kilogramu?

prnjavor3
03-04-13, 08:33
ma to ti je bagatela,nisam skoro radio ali mislim da te 100kg ne iziđe skuplje od 10e,još je bolji filer iz separacije ali kod nas je nešta bilo pokvareno pa ga nisu izdvajali.Msm na iz kamenoloma gdje drobe kamen sa krečnjakom jbg,ne mogu se sjetiti kako se zove.Ali bio je taj filer 3e 1 m3.A u najgoroj zemlji mi je propisano da bacam max 700 kg filera a u kubnom meteru ima oko 900,zavisi sve koliko je mokar.E sad pitanje je dal ti je dostupan taj filer.Kutina radit fertdolomit za kalcifikaciju ali je poskupo i slabo dortupno.A za građevinski kreč je lako,oma ga svako stovarište građevinskog materijala

joker
03-04-13, 09:02
ma to ti je bagatela,nisam skoro radio ali mislim da te 100kg ne iziđe skuplje od 10e
Uh pa i nije bagatela. Jer ako mi kazu da treba 1t, onda izadje 100 eura + prevoz, to je oko 130 eura za 25 ari.
Ne znam sta je taj filer i ne znam ni gde bi u blizini mogao da ga nadjem.

prnjavor3
03-04-13, 09:40
ali tih 150e se brzo isplati,računaj da ti je 150e 300 kg 3x15 gnojiva kojeg za par mjeseci nema a sa kalcificiranom zemljom ako je ispoštovana doza si miran 10 god.Tako da ćeš na njoj u tih 10 god. puno više uštediti,a džaba ti je i trpati vještak ako je zemlja kisela nema usvajanja vještaka.

joker
03-04-13, 10:24
Slazem se da ce se kasnije to isplatiti, samo kazem da nije bas bagatela. Zamisli da to moram da radim na vise hektara (kao sto cu mozda morati kasnije). Nije mala investicija.

Vojkanvrelo
03-04-13, 11:04
Ja sam jedino naso u srpskoj fabrici stakla,Paracin.Oni imaju njival,a cena je oko 6din/kg,pa ako je verovati onoj tablici puta 11 tona pa ti vidi.

Tintoreti
03-04-13, 11:55
Za kalcizaciju ne ide gradjevinski krec vec kalcijum karbonat a gradjevinski krec je kalcijum hidroksid. Kod kalcizacije dolazi do dosta slozenih reakcija i velikog razlaganja elemenata pa se zato mora raditi sa dodatkom stajnjaka da bi se reakcija razlaganja upotpunila, veoma lako moze doci do velikog smanjenja nekog elementa ili mikro elemenata u zemljistu. Ako se ne odradi kako treba moze biti vise stete nego koristi. Kod mene u kraju prosle godine je 1tona filera ili ti kalcijum karbonata u rinfuzu bila 800din a u dzajkovima skuplje oko 3000 din ako se dobro secam. Za svoje potrebe sam nabavio kalcijum karbonat dobijen iz dolomita jer je on naj bolji za ovu svrhu jer ima u sebi dosta i mikroelemenata. Kad se sve presabere mislim da ispadne dosta jeftino ako vam ne treba veca kolicina. Ako je potrebna veca kolicina onda se isplati i uzeti u rinfuzu da vam neko dotera cisternom ili necim slicnim.

prnjavor3
03-04-13, 12:02
ja sam kupovao filer u rifuzi,pretežno sam kupovao kad je suh i bez problema se razbacivao rasipačem

Tintoreti
03-04-13, 12:09
Ja sam rasipao rucno sa prikolice lopatom jer sam cuo da u rasipacu zaglavljuje i ne izlazi koliko treba, prasi mnogo i uradis prvom komsiji kalcizaciju umesto na svojoj parceli ako ima malo vetra.Lkl{{

ivann
03-04-13, 12:13
evo mojih analiza, lošija je slika ali...
http://i.imgur.com/No6Xg0S.jpghttp://img266.imageshack.us/img266/2687/9a57ccaa736a48438044ef0.png

Tintoreti
03-04-13, 12:23
Uh prijatelju tebi sve parcele ph ispod 5? {"{": Sve se moze popraviti ali treba rada.

Pedja1
03-04-13, 12:28
Ja sam rasipao rucno sa prikolice lopatom jer sam cuo da u rasipacu zaglavljuje i ne izlazi koliko treba, prasi mnogo i uradis prvom komsiji kalcizaciju umesto na svojoj parceli ako ima malo vetra.Lkl{{

Па зна се шта треба да буде суво а шта мокро .. кречњак сув да се расипа а напољу "водена завеса" тј. лагана кишица да обара прашину .. нит болу леђа нит праши комшији Lkl{{

prnjavor3
03-04-13, 12:35
ovaj filer kod mene malo sitniji od granula vještaka tipa 3x15,veoma malo ima prašine

Pedja1
03-04-13, 12:40
Прњавор3 и на 20км сте од рудника и кречане >:({ што је тако рећи небитан детаљ Lkl{{

prnjavor3
03-04-13, 12:55
da oko 20km a sad imam na 5 km gdje drobe taj isti materijal iz vijačana i iz ukrine,u asvaltnoj bazi ali ne prodaju ga uvijek,mada ja sebi sredim da mi prodaju.Zna se kako a dobro je dok ide.

ivann
03-04-13, 14:14
ja jednostavno kad vozim stajnjak sa prikolicom za rastresanje na pola prikolice po stajnjaku istresem oko 200 kg građevinskog kreča i onda domirim stajnjak.Tako rešavam bacanje kreča skupa sa stajnjakom u jednom prolazu a i ne praš
Na isti nacin i ja rasturam.

Ranbobas
03-04-13, 23:51
Ja sam jedino naso u srpskoj fabrici stakla,Paracin.Oni imaju njival,a cena je oko 6din/kg,pa ako je verovati onoj tablici puta 11 tona pa ti vidi.Taj njival se nalazi u rudniku Plana(na 15-ak km od Paracina) i cena mu je rifuzno 2480 din. tona ili ti 2.48 din kg.Oni ti natoce,a nude i na gomili na otvorenom da sam utovaris(ali je krupniji,za razliku od ovog koji je kao brasno) i on je duplo jeftiniji.Javi mi se na pp,da ti objasnim koji put da koristis iz Aleksinca-preci za 30 km.u oba pravca.

MOMOSARIC
04-04-13, 07:27
Bez "brašna" slaba vajda.

Vojkanvrelo
04-04-13, 10:34
Taj njival se nalazi u rudniku Plana(na 15-ak km od Paracina) i cena mu je rifuzno 2480 din. tona ili ti 2.48 din kg.Oni ti natoce,a nude i na gomili na otvorenom da sam utovaris(ali je krupniji,za razliku od ovog koji je kao brasno) i on je duplo jeftiniji.Javi mi se na pp,da ti objasnim koji put da koristis iz Aleksinca-preci za 30 km.u oba pravca.
Sad sam zvao cena je 2970din/t u vrecama od 50 kg.Malo je pojeftinilo od pre neku godinu kad sam ih zvao.Ali mi i dalje ostaje nenormalno skup prevoz koji duplira cenu njivala.

Vlada015
04-04-13, 11:51
http://www.imagebam.com/image/725264247105524 saturacioni mulj..........

- - - - - - - - - -

http://thumbnails106.imagebam.com/24711/725264247105524.jpg (http://www.imagebam.com/image/725264247105524) saturacioni mulj.............

joker
04-04-13, 12:30
Vojkane, mozes li da mi napises telefon na pp.
Ako pakuju u dzakove od 50 kg, onda i meni to odgovara. Imam coveka koji vozi skoro svakog dana kombi do Beograda i nazad, pa mozda moze da mi preveze.

Ispravka: Nasao sam telefon na internetu.

Vojkanvrelo
04-04-13, 13:31
Trazi Vesnu.Ako je taj tvoj zainetesovan moze i meni da preveze neku kolicinu,pod uslovom da nije jako skup.Ako moze javi.Isprazni inbox poruka.

milan971
04-04-13, 22:12
Vlado, ovo mi lici na pogled sa Sabacke obilaznice ili mozda gresim.

Vlada015
04-04-13, 22:14
da, jeste..........

milan971
04-04-13, 23:17
Ako je slika sa tvoje njive, cime si razbacivao mulj i koju kolicinu?

Vlada015
05-04-13, 07:33
ovde je rasuto 100 tona na 50 ari.Skip je utovarao, ja sipao prikolicom na kamare, zatim je on te kamare rasturio levo-desno i onda setvospremac sa skroz spustenom prednjom daskom. ovo je slika pre oranja.........

topalovic
05-04-13, 08:24
ovde je rasuto 100 tona na 50 ari.Skip je utovarao, ja sipao prikolicom na kamare, zatim je on te kamare rasturio levo-desno i onda setvospremac sa skroz spustenom prednjom daskom. ovo je slika pre oranja.........
Odakle si uzima mulj jel to iz neke secerane i koja je cena ....

Vlada015
05-04-13, 10:47
iz pecinaca, on je besplatan, tamo se placa samo utovar oko 100-150 din tona.prevoz oko 120 eura za sleper od oko 30-35 tona..............

topalovic
05-04-13, 10:55
iz pecinaca, on je besplatan, tamo se placa samo utovar oko 100-150 din tona.prevoz oko 120 eura za sleper od oko 30-35 tona..............

Jel moze telefon na pp od tog prevoznika....

Vlada015
05-04-13, 11:09
on je prodao kamion pre godinu dana, sigurno ima neko u obrenovcu ko ima sleper-kiper..............

Vojkanvrelo
05-04-13, 11:10
Vama se isplati da radite poljoprivredu,sve vam je 10 puta jeftinije a sve prodajete sto proizvedete skuplje,ovde na jugu je jad i beda.100 din tona,a sleper 100eu-bruka.

joker
05-04-13, 11:19
Ja sam dogovorio da mi covek doveze njival iz rudnika kod Plane u blizini Paracina. Cena je kao sto je rekao Vojkanvrelo. Samo nisam pitao da li ima razlike u ceni izmedju njival Ca i njival Ca + Mg.

Vojkanvrelo, a gde kod nas ima saturacioni mulj? I da li se pakuje saturacioni mulj, ili ide rinfuz?

Vlada015
05-04-13, 11:36
saturacioni mulj se dobija samo u seceranama.mislim da nijedna secerana juzno od save i dunava, vise ne radi, znaci samo iz vojvodine..................ide u rinfuzi.......

Vojkanvrelo
05-04-13, 11:36
Nazalost nema nigde.On ima manje Ca ali je zato skoro pa totalno jeftin jer je nusproizvod.Nekada su bile neke secerane u Cupriji valjda ali to vise nema.Kad sam zvao prosle godine neke secerane u vojvodini oni se cude i pitaju sta ti je to,svasta.Tako da ja odustao od svega.

Vlada015
05-04-13, 11:46
u pecincima ima sigurno, a bilo je i u sapcu ranije dok je radila secerana,mozda su hteli da te otkace kada su ti tako rekli?

marko22
05-04-13, 16:27
ovde je rasuto 100 tona na 50 ari.....
Види се да је нека већа количина. Због чега толико?

Vlada015
05-04-13, 19:13
ph je bio 5.5, ako je hektar zemljista 100 sa 100 m i puta 1 centimetar debljine sloja kreca, dolazimo do cifre od 100 kubika, odnosno tona........meni su preporucivali 10-20 tona na hektar, ali to je veoma malo,verujte da posle ovoga radja kao luda..............

Vojkanvrelo
05-04-13, 19:21
A sta bi sa onim sto rece neko na ovom forumu da ako se pretera sa krecnjakom tj Caco3 desava se kontraefekat?

Vlada015
05-04-13, 19:26
nista od toga nisam primetio, jedino malo brze gubi vlagu nego ranije...........

Vojkanvrelo
05-04-13, 19:32
Kako li bi tek bilo na jugu gde je zemlja daleko losija nego kod vas.Steta sto ovde nema neke distribucije da mogu ljudi lako da dodju do krecnjaka.

joker
19-04-13, 09:24
Posto saturacioni mulj i njival sadrze vise kalcijuma od gasenog ili negasenog kreca, da li to automatski znaci da se bacaju u njivi u manjoj kolicini?

Procitao sam negde da pise ako bacate gaseni ili negaseni krec stavljajte duplo manje (oko 1t/h). Zanima me da li je ova informacija tacna?

Vojkanvrelo
19-04-13, 22:51
Drugacije su formule pa samim tim i drugaciji oblik kalcijuma.Njival i saturacioni mulj je CaCo3,negaseni krec je CaO a gaseni je Ca[OH]2.Meni su uvek preporucivali da ide daleko manje negasenog kreca.

Vlada015
21-05-13, 22:47
http://www.mkgroup.rs/upload/documents/Flajeri/SUNOKO%20flajer%2004%20Kalcifikator.pdf nesto vise o saturacionom mulju.....

Deda Lala
31-05-13, 21:35
Бабе и жабе се не сабирају.Исто тако није исто да ли налажемо и умешавамо у тло сатурациони муљ,гашени креч,грађевински креч(најгора опција)млевени кречњак јединицу,прах при млевењу кречњака,гранитно брашно или млевени гранит јединицу......Какво је тло,колико је испоштено и чиме,педолошки састав тла,колико има хумуса у том тлу ако га уопште има,какви су све отрови пре тога употребљавани да би се "сачувао " усев од сметајућег биља,у којим количинама и колико дуго се тако радило.......?
Дужност и потреба су да одржавате и поправљате квалитет и родни потенцијал обрадивог тла а не да га докусурите.

vladimir983
23-06-13, 19:47
Dobio sam preporuku od PSSS da unesem u parcelu 2T kreča. Koliko bi trebslo da bacim saturacimonog mulja ?

marko22
23-06-13, 20:45
Дупло више, а може и три пута.

dzionik
31-12-13, 10:38
Ljudi gde nabaviti 'agrodol' ili dolomitno brašno??

Evo usput jedno dobrog starog članka:

http://en.calameo.com/read/000516995b401fd955428

- - - - - - - - - -

Niko ne zna??

Ili da li može da se ode do Pećinaca i natovari u džakove saturacioni mulj??

tomanic
04-02-14, 12:24
Zna li mozda neko da li zemljiste moze da se kalcifikuje mlevenim puzevim kucicama, posto imam neku kolicinu na raspolaganju? I ako moze koja bi priblizna kolicina trebala po jedinici povrsine!?

brankovic
04-02-14, 20:06
Da li je tacno da se podrivanjem smanjuje kiselost zemljista ? ^-^

CVEJA Po
04-02-14, 20:46
Niko ne zna??

Saturacioni mulj je besplatan placa se samo utovar utovarivacom.Predpostavljam da mogu tako male kolicine.

- - - - - - - - - -

Zna li mozda neko da li zemljiste moze da se kalcifikuje mlevenim puzevim kucicama, posto imam neku kolicinu na raspolaganju? I ako moze koja bi priblizna kolicina trebala po jedinici povrsine!?
Za ovo nisam cuo.

- - - - - - - - - -

A ovo je 100% NE istina.

brankovic
04-02-14, 21:12
Verovatno da nije istina,i meni je bilo nelogicno,al' ajd ipak da pitam strucnije.Mozda podrivanje utice na neki od elemenata u zemljistu,pa je onda ovaj moj "izvor informacija" malo pobrkao pojmove

CVEJA Po
04-02-14, 21:23
Verovatno da nije istina,i meni je bilo nelogicno,al' ajd ipak da pitam strucnije.Mozda podrivanje utice na neki od elemenata u zemljistu,pa je onda ovaj moj "izvor informacija" malo pobrkao pojmove
Nisam ti ja nista strucan ali,citam sta strucniji napisu.Da je to istina pa pola vojvodine ne bi bilo kiselo jer ljudi podrivaju.

dzionik
05-02-14, 09:21
Koriste se školjke pa što ne bi i puževe kućice, sad količina? nemam pojma, možda bi mogao da nadješ podatak za školjke. U svakom slučaju to je kalcijum koji se sporo razlaže pa je dobar na duži rok.

Vlada015
05-02-14, 09:51

Zavisi da li u dubljim slojevima ima krecnjaka, kod mene preovladava kiselo zemljiste, imam jednu parceluu koja je odmah pored kanala i gde je prilikom kopanja istog radjeno i nasipanje susedne parcele.Uzmem uzorak i odnesem, i analiza kaze da je tu bazna sredina.

pocerina
05-02-14, 10:10

Evo usput jedno dobrog starog članka:

http://en.calameo.com/read/000516995b401fd955428

- - - - - - - - - -

Niko ne zna??

Meni su dovlacili iz Pecinaca, kod nas je to islo za dzabe preko zavoda za poljoprivredu... Meni su doterali 40 tona...

Vlada015
05-02-14, 11:20
I, kakvi su ti utisci?Na koju povrsinu si to razbacio?

pocerina
05-02-14, 15:00
Na 2.5 hektara... Na analizi je ta parcela pokazala nesto malo kiselost, a sto se tice prinosa ne mogu nista da kazem, uradio sam silazu, ali jebio dobar kukuruz...

Truya 86
21-03-14, 21:13
Danasnji posao,radjena kalcifikacija na 2 parcele ukupno oko 2h.Na ovim parcelama ce ici Lucerka,sutra ide priprema zemljista freziranje,zatim setva i valjanje...Trebalo je jesenas raditi kalcifikaciju pre oranja ali sticajem okolnosti niva je izorana pa smo sad odrdili kalcifikaciju.http://www.dodaj.rs/f/1q/qZ/3FtZqu2O/img20140321133014.jpg http://www.dodaj.rs/f/3d/Xf/411STR2Y/img20140321141513.jpg http://www.dodaj.rs/f/1w/13r/2nvaCsS5/img20140321141520.jpg Ove lopatice smo odradili dodatno da bi ciklon vukao masu na dole,nema zaglavljivanja kad masa krene ide do kraja.http://www.dodaj.rs/f/1y/P6/Qb9TbXL/img20140321141527.jpg http://www.dodaj.rs/f/C/cR/3p4vq7JM/img20140321164844.jpg

CVEJA Po
21-03-14, 21:15
Gde si kupio krec?

Truya 86
21-03-14, 21:41
Gde si kupio krec?

Nisam kupio,pre par godina je bila akcija,uz odradjenu analizu zemljista pored rezultata analize dobijala se i preporuka koliko je portebno uneti kalkat-a, na svakoj parceli da bi se neutralisala kiselost zemljista,tj dovela u neke normalne granice.Na osnovu toga je svako ko ima reg.gazdinstvo mogao predati zahtev za dobijanje kalkat-a.Mi smo 2 puta predali zahtev i prve godine smo dobili 36t a druge 42t.Razbacivali smo prema potrebi ali uglavnom je kalcifikacija isla na parcelama na kojima je planirana setva Lucerke kasnije.Ostalo mi je jos 20-25t koje planiram razbacati sl.sezone.

mindjušar
21-03-14, 22:55
A čime ste razbacivali kalkat,jel to praškasto?

Truya 86
21-03-14, 23:29
A čime ste razbacivali kalkat,jel to praškasto?

Mindjusar silke su postavljene na predhodnoj strani moze da se vidi >:({, razbacano je ciklonom,a moze i prikolicom za rasturanje stajnjaka, inace ranije smo sa njom i rasturali lakse je ali smo posle imali problema sa lezajevima na valjcima,posto je sastav kalkat-a prilicno abrazivan.Najbolje je u kombinaciji sa stajnjakom(red stajnjaka pa red dzakova)a tako se i preporucuje rasturanje,medjutim nama je malo teze izvodljivo na taj nacin pa smo rasturali cisto na dzakove.Inace najvise po sastavu lici na krec sto se prodaje u dzakovima po stovaristima gradjevinskog materijala.

mindjušar
21-03-14, 23:32
Na kreč u prahu,jelda?

Truya 86
21-03-14, 23:36
Da,tacno tako.Inace ranije smo koristili pravi ne gaseni krec u kolicini od oko 2 2.5t po hektru.

German hunting terrier | Jagdterrier