Traktorski cepači drva

gorski

Član
Učlanjen(a)
8 Apr 2013
Poruka
76
Lokacija
Gorski Kotar
Planiram raditi cjepač pa me zanima kako odrediti protok pumpe i razvodnika ako traktor ima 30 konja.
 
Napisi jel za profi upotrebu ili za kucu, ako je za kucu mnogo je ekonomicniji el-motor, sto se tice samih brojki zavisi koliki je precnik hidro cilindra, kolika je sila potrebna i kojom brzinom bi trebalo cilindar da ide... razvodnik, ako je pumpa recimo 40 l/min, ondi bi razvodnik trebalo da bude od 80 l/min, da se ne greje ulje i da ima sto manje restrikcije u razvodniku.
 
Poslednja izmena:
Ima negde u nekoj temi, ali nemogu da nađem sada, član boban vrb je postavio slike svog home made cepača.
 
Napisi jel za profi upotrebu ili za kucu, ako je za kucu mnogo je ekonomicniji el-motor, sto se tice samih brojki zavisi koliki je precnik hidro cilindra, kolika je sila potrebna i kojom brzinom bi trebalo cilindar da ide... razvodnik, ako je pumpa recimo 40 l/min, ondi bi razvodnik trebalo da bude od 80 l/min, da se ne greje ulje i da ima sto manje restrikcije u razvodniku.

To je za kućnu upotrebu ali mi odgovara na traktorski pogon .mislio sam na odnos snage .ako bi upotrjebio cilindar 90 a klip 60 i pumpa oko32 l/min a razvodnik 60 l/min dali bi to traktor od 30 konja mogao lako goniti znači treba da napravim što je moguće jači za a da to moze goniti 30 konja.
 
Evi ti proracun za silu i brzinu:

32lit/min = 32000 ccm/min = 32000ccm/60sec = 533.333 ccm/sec


Ako je pritisak pumpe Pp= 150 BAR-a =~ 150kg/cm2


fi 90mm => r=4.5cm, A= 4.5^2*pi = 4.5*4.5*3.14 = 63.58cm2 ; brzina hoda klipa za fi 90=> 533cm3/63.58cm2 =8,38cm/s, Pritisak P=Pp*A, P=63.58cm2*150kg/cm2=9537kg odnosno ~9,5T


Sa 30konja slobodno moze pumpa od 60l i 150 bar-a, a i 30 konja ti je na maksimalnom broju obrtaja motora traktora, ti naravno neces drzati traktor na maksimalnom gasu, vidi prvo koliko imas obrtaja na kardanu traktora na pola gasa , pumpe idu od 1500 do 2500 obrtaja, pa ce ti trebati i multiplikator.

Sila na cepacu ti zavisi od precnika klipa i pritiska koji pumpa ostvaruje, a optrecenje pogona zavisi od toga koliko je pumpa litara, ako je pumpa od 10 litara nju moze da gura i pogon od par konja, ali ce cepac biti spor, tebi u principu za to sto si zamislio i 60 litara, je dovoljno 15 konja.
 
Poslednja izmena:
Naravno da bi koristio multiplikator.stavio bi pumpu grupe tri sa 36 cm3 sa ulazom od 1 col i izlazom od 3/4 cola i multiplikatorom 3,8:1 a promjer klipa (svjeće) bi bio 6cm a vanjski promjer cilindra fi 90 razvodnik od 60 litara a to treba da goni tomo vinković od 30 konja sa izlaznim brojem okretaja kardana na pola gasa 900 okretaja /min
 
Naravno da bi koristio multiplikator.stavio bi pumpu grupe tri sa 36 cm3 sa ulazom od 1 col i izlazom od 3/4 cola i multiplikatorom 3,8:1 a promjer klipa (svjeće) bi bio 6cm a vanjski promjer cilindra fi 90 razvodnik od 60 litara a to treba da goni tomo vinković od 30 konja sa izlaznim brojem okretaja kardana na pola gasa 900 okretaja /min


gde si nabavio pumpu i multiplikator
 
Ima kod nas dosta trgovina koji se bave hidraulikom a ima i u Sloveniji blizu sam granice.pumpa grupe 3 i multiplikator nešto više od 400 eura nisam još kupio najprije kombiniram šta bi bilo najbolje za tomu 30 konja.

To ima da tera bez problema.

a dali bi bilo dobro staviti razvodnik od 80 litara protoka mjenja li to šta.
 
Tako i ja miislim a mislim da bi i cijepač trebao brže da se kreće samo kažem nisam siguran dali je tomo od 30 konja dovoljno jak za to ipak je ulaz u pumpu od jednog cola a izlaz od 3/4 .mozes li jos malo to proračunati pa da mi sa sigurnošću kažeš da to moze tako kako sam ja zamislio.izvini šta sam tako skeptičan.
 
Naravno da bi koristio multiplikator.stavio bi pumpu grupe tri sa 36 cm3 sa ulazom od 1 col i izlazom od 3/4 cola i multiplikatorom 3,8:1 a promjer klipa (svjeće) bi bio 6cm a vanjski promjer cilindra fi 90 razvodnik od 60 litara a to treba da goni tomo vinković od 30 konja sa izlaznim brojem okretaja kardana na pola gasa 900 okretaja /min

Nisam dobro procitao poruku, ako je 900 obrtaja na pola gasa, 3,8:1 je preveliko ubrzanje, sa tim dobijas 3429 obrtaja na pumpi, vidi koliko pumpa ima obrtaja pa prema tome uskladi multiplikator, i ako mozes napisi i ostale karakteristike pumpe, ili stavi link odpumpe na sajtu gde je prodaju.
 
To šta sam rekao je brzi hod izlaznog vratila u sporom hodu masimalna brzina izlaznog vratila je 753 okretaja u minuti a pumpa ima max broj okretaja 3000 u minuti.znači u sporom hodu ja sa multiplikatorom 3,8:1 prilikom punog gasa ostvarujem 2861 okretaj znači da bi tako bilo dobro .
 
Ja sam sam naravio cepac za drva(cepa metarska i od 35 cm)koristim multiplikato 1 obrtaj ulaz 3 obrtaja na pumpi.Pumpa mi 32lit sa160 bara radi na 1200 obrtaja razvodnik je 60 lit,cilindar(klip) f100mm sa hodom 940mm i veruj mi da ugasi 558 na cvornovatom drvetu.
 
Je li neko radio cjepač na traktorski pogon sa trnom (svrdlom)?
Ja planiram ovih dana prikupio sam materijal, pregledao internet naručio sam trn, tako da ostaje još da svarim postolje.
Cijepao bi samo rezana drva ne metrice samo za svoje potrebe.
Ako neko ima iskustva i neki savjet dobro bi došao?
 
Posto neces cepati metarska drva onda ti redukcija nije potrebna, mozes direktno na kardan, ali vidi ostavi mogucnost na konstrukciji da kasnije dodas i redukciju da radis i metarska po potrebi, jer ferkic nije dovoljno jak da radi krupnije i cvornovate komade.
 
Sve sam prikupio, svrdlo treba da mi dođe ovih dana pa da to sastavim na brzinu.
Cijepam samo za sebe i roditelje 30 m i sumnjam da ću morati cijepati metrice, mada slažem se da treba ostaviti mogućnost.
 
3502vxx.jpg
Dans sam probao prototip cepača. Samo da poboljšam sekiru i ukrutim konstrukciju biće dobro.
 
Pozdrav svima . Mene zanima zna li ko kako bih mogao cepač sa elektromotorom da bez velikih zahvata (naprimer skidanje motora i postavljanje kardana) nakačim na traktor
 
Nazad
Vrh