Zmaj berači kukuruza

Da primetio sam da ima dosta crva i da se lomi kukuruzovina sto kaze Slavonac, i to dodaatno pravi
problema.
Razmisljao sam da navarim valjke i da napravim ivice,medjutim nesto razmisljam,posto je ionako krta stabljika, ostri otkidaci ce je seci i lomiti.Pa onda mislim mozda bi bilo bolje da su tupi.
Ima komsija takodje 2 KM ali jos nije pocinjao ove godine da bere.Njegovi otkidaci su takodje pojedeni,medjutim kaze da njega tu na valjcima nikad nije gusilo.ostaje da vidim kako ce on brati kad pocne.
2 KM je fantastican,prost,jednostavan,najjeftiniji za odrzavanje,nekvari se(moj rodjak godisnje za kvarove u sezoni da od 500 do 1000 evra),medjutim beracki valjci su mu problem,nemogu da progutaju ono sto nalome stabljike.
Ostaje jedino da cekam kisu,mada koliko sam video ni onda nece ici lako
 
@Slavonac mi na našim beračima imamo otkidačke valjke koji rade na principu istiskivanja klipa pa im se izližu ti istiskivači i ne mogu da lome stablo kukuruza pa guši li guši.
 
Samo zna i da kruni ako je kukuruz od onih koji se lako krune a vlaga zrna mala....
 
Nekruni se pioneer (bar kodnas) sa berackim uredjajem tipa 222(isti sistem ima i heder za 142 i nema ni zrna prosutog)
 
Da beracki sistem na 221,222,223,224,i na svim jednorednim je isti, i klip nemoze da dodje do valjaka posto postoje limovi i nema krunjenja.
Na 2 KM je klip u direktnom dodiru sa valjcima i svaki klip koji visi valjci pocnu da drobe i krune.
Ali mi imamo jednostavan i brz sistem za sirenje i skupljanje spoljnjeg valjka,pa se moze malo smanjiti krunjenje.
Jedne godine sam brao 677 koji je bio do pojasa a klipici kao klip kokicara.Skupim valjke do kraja
i nista nije ni okrunio i zdrobio.I svaki ocistio vec na valjcima.Covek se krstio.
Ali sad je sou,dobio sam fobiju,vec danima nesmem na njivu.
Ljudi jel znate da je Zmaj pravio i model 2 KR ? dali ga neko mozda jos negde ima?
 
ja imam 222 pa mi nije bilo jasno šta navarite i gdje.
ako varite otkidače ( trokutaste osovine ) one su od gusa a i to mora bit idealno ravan var inače bi zapinjao za noževe koji čiste otkidačku sekciju da se nenamota trava i kukuržnjak
 
Najbolje je staviti nove otkidačke valjke ali...kod nas niko ne navaruje nego ga samo poravna brusilicom i samim tim dobije bolju ivicu.Ja sam za moj berač uzeo u Rumi od cigana komplet 2 para valjaka sa kućištima,zupčanicima,noževima kao novi za 55e
 
Moze jos jedna opcija umesto navarivanja odkidackih valjaka!! To je kod mene na zmaj-u 222 s, uspelo a sasvim slucajno smo dosli do toga!! Posle menjenja lagera na valjcima greskom ukrstimo valjke!! Bilo je da desni valjak preklapa levi!! Kad smo namestili, tek tada smo videli da smo pogresili, pa je tada levi preklapao desni, i da ne bi sve ponovo rasturali pa vracali, probamo i tako!! Rezultatom smo prezadovoljni!! Vrlo uspesno kida stabljiku!
 
na 223 al to ti je isto.
i ja sam moje ostrio dok se nisu tolko stanjili da sam prosle godine imo problema sa provlacenjem stabljike ove godine ih navarim i sad samo gas.
 
Valjci na Zmajevim beračima 222,223...kidaju stabljiku bez problema mene su mučili na Burgonu jer ima valjke kao 2k dok nije navareno sada nema nikakvih problema
 
Nazad
Vrh