PDA

View Full Version : IMT

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125

Bobo
19-09-14, 23:08
Bobo moj drugar je usporio menjac na 5106 bas cu da ga pitam gde je odradio to... Zasto usporavas menjac sta se desilo sa menjacom??? nece vise da slusa ili neces vise da ores u 4-toj spori????

Jednostavno sam obisao dosta vlasnika tih traktora koji s njima rade puno vise zemlje i svi muce muke s reduktorima zbog oranja u sporim brzinama a koji oru u 1. direktnoj s 5136, kod njih se raspada diferencijal i mjenjac se jako grije. Puno ljudi stavlja sporiji konusno-tanjurasti par pa je traktor sporiji na njivi ali i sporiji na cesti sto opet nije rjesenje kud je i ovako spor jos ga usporavati. Rjesenje se nalazi u usporavanju mjenjaca zamjenom ulaznog para zupcanika. tad 5106 moze orati u 1. direktnoj, kao i svaki drugi IMT, nema vise grijanja mjenjaca, posto je traktor sporiji a mjenjac samim time rasterecen, nema vise kvarova na reduktoru posto se reduktor ne koristi u teskim poslovima i samim tim se produljuje vjek trajanja mjenjaca.

Ja sam bio zestoki protivnik ovog prepravljanja ali eto, odlucio sam nakon mnogo razgovora s ludim da bi zbilaj valjalo usporiti mjenjac pa da mirnije spavam ;)

Vec sam napisao, traktor je kupljen vrlo zapusten i u jadnom stanju. kod mene je radio dvije sezone bez kvara i dosao je red na remont prednjeg kraja koji se sad upravo i radi, kad se to slozi, pregledat cu mu hidraulik i kad uhvatim vremena treba pregledati i mjenjac. Kad se sve mehanicke poteskoce rjese, vjerujem da cu ici i na vajski izgled pa cu ga mozda i ofarbati ali o tom potom. Najprije se mora zaraditi za remont mjenjaca i za farbu pa cemo to i odraditi...

cira92
19-09-14, 23:11
I moj prijatelj je usporio menjac a 5 je ostala direktna... Sad sa njim ore sa prvom to je odradio pre dve godine ceo menjac i za sad ide dobro...

Tomić Toma
20-09-14, 00:02
Bobo, moze koja slika Brene u fazi remonta?
kod nas u okruzenu znam za samo jednu Brenu. Ona radi u sumi, a kupljena je za male pare sa nekim kvarom na menjacu. Posto nikad nisam pricao sa vlasnikom, ne znam sta je radjeno, ali sam je cesto vidjao sa sumskom tandemkom i u transportu. Iskreno, zanimljive su mi Brene, ali i one velike Rakovice, a s obzirom koliko zemlje trenutno radim, sumljam da ce ikad uci u moje dvoriste neki takav stroj>:({

Bubu
20-09-14, 04:32
Kod Brene je fabricki odnos pogonskog i gonjenom zupcanika ulaznog para 37/32 ako se ne varam a kada se usporava onda se koristi kontra odnos 32/37 i problem je resen. Tacno je da 5. brzina ostaje jer je direktna sto znaci da se brzina u transportu ne menja.

Tomo VS
20-09-14, 08:13
da li je iko ikada video ovaj traktor u akciji?
Kod nas ih je imala S.Kovacevic zadruga i sluzili su za cupanje metlica ali im se nisu najbolje pokazali jer cupac nije imao plivajuci hod nego je cupao sve na jednu meru pa je negde kidao i klip,a negde promasiva i prodati su svi bili za budzasto ljudi skidali te nastavke i bacali ih u otpad!

- - - - - - - - - -

Polako se blizi vrijeme servisa mjenjaca na Breni i po savjetima mnogih forumasa zelim mjenjac usporiti zamjenom ulaznog para zupcanika koji pogone mjenjac. Bilo je price o tome da ako sad gornji ima 28 a donji 38 zuba da se moraju ubaciti zupcanici iz sumskih (zutih) traktora koji imaju obrnut broj zuba, znaci gore 38 a dolje 28 i da se tu dobije usporen komplet mjenjac osim 5. brzine koja je direktna i da tako dobijam na 5106 prvu brzinu direktnu za oranje da se izbjegne koristenje reduktora.

Broj zuba je napisan bez veze, ne znam sta je unutra i sta se mjenja da se usporava pa ako itko zna gdje nabaviti te zupcanike i koji je ispravan broj zubi na njima da kazem rodbini u Srbiji da mi to nabave ili ako ja budem isao da znam gdje da trazim tako sta. Pricali su mi da neki Uremović u Zemunu drzi sve zive i nezive djelove za IMT i da on ima te zupcanike za usporavanje mjenjaca. Nemam nikakvog iskustva s ovim a volio bih i cuti iz prve ruke od nekoga tko je na ovaj nacin usporavao mjenjac i gdje je nabavljao taj par zupcanika.

Trenutno je traktor raskopan s prednje strane i radi se remont koljevke, prednjag trapa, vodna pumpa bila na remontu i danas namontirana, prebrtvljeni dekli na razvodu motora i na podizacima ventila gdje je curjelo ulje, hladnjak vode je takodjer na remontu kao i cilindar volana. Kad se ovo sklopi ide pregledavanje hidraulika a preko zime se nadam da cu stici i mjenjac skinuti i njega odraditi kako treba pa zato sad pitam da "iz daljeg" pocnem prikupljati djelove kad dodje na red da vecina bude spremna.
Slikacu ti zupcanike ja sam ih menjao,a kupio sam drugi par u MD-Komercu Beograd!

- - - - - - - - - -

Jel bio onda mogao samo da zamenis mesta zupcanicima? Lkl{{ ako pasu na oba vratila.
U principu tako i ispada da se zamene mesta donji gore,a gornji dole,ali mehanicki nemoze jer je jedna osovina deblja od druge!

mirmir
20-09-14, 11:18
Menjac 558,kad vec skeniram za jednog uvazenog clana da postavim i ovde,nekom ce da zatrebaLkl{{
http://i61.tinypic.com/2uqzmvd.jpg
http://i57.tinypic.com/2emd3k2.jpg
http://i60.tinypic.com/2r6jkuq.jpg

Marko69
20-09-14, 11:35
Ja sam vec jednom postavljao pitanje u vezi mog problema sa imt 577 i nemogu da verujem da niko nemoze da mi pomogne da ga resim a evo o cemu se radi:
Vrlo cesto mi se desava da prilikom prebacivanja u rikverc ili drugu brzinu iskoci reduktor(mala rucica) u ler tad moram ponovit kvacilo i vratit ga sto mi jako smeta,da li neko zna sta je uzrok ovoj pojavi jedan majstor mi rece da moze biti do planetarca a opet drugi da je neki stift spao neznam ni ja odakle sve u svemu,prva opcija mi je jako skupa a za drugu i neznam o cemu se radi,hajmo sad valjda cu imat vise srece da se neko javi

Bubu
20-09-14, 14:50
Dok ne skines plocu menjaca, neces nista saznati. Moguce je da ti je feder od uskocnika pukao ili je neki lezaj na glavnom snopu otisao.

Marko69
20-09-14, 21:02
Znaci mora se skidat poklopac menjaca,mislio sam da se moze vidjet kad se skine poklopac hidraulika(neko mi rece) a taj mi se problem javio ubrzo po kupovini traktora,novog

Bobo
20-09-14, 21:04
Bobo, moze koja slika Brene u fazi remonta?
kod nas u okruzenu znam za samo jednu Brenu. Ona radi u sumi, a kupljena je za male pare sa nekim kvarom na menjacu. Posto nikad nisam pricao sa vlasnikom, ne znam sta je radjeno, ali sam je cesto vidjao sa sumskom tandemkom i u transportu. Iskreno, zanimljive su mi Brene, ali i one velike Rakovice, a s obzirom koliko zemlje trenutno radim, sumljam da ce ikad uci u moje dvoriste neki takav stroj>:({

Na zalost, ne moze. novi mobitel sam zdrobio kad smo odvajali prednji trap od traktora i sad koristin stari, izgrebani na koji se jedva ista cuje a on bez memorijske kartice nece slikati. I ja sam htio slikati sebi za uspomenu a nemam ni digitalni aparat, sve sam ih podijelio. Pokusat cu se nekako snaci ali ne garantiram nista..

Kod Brene je fabricki odnos pogonskog i gonjenom zupcanika ulaznog para 37/32 ako se ne varam a kada se usporava onda se koristi kontra odnos 32/37 i problem je resen. Tacno je da 5. brzina ostaje jer je direktna sto znaci da se brzina u transportu ne menja.

Znaci da sam dobro razumio da se zupcanicima "mjenjaju mjesta". Ipak nesto ostaje u ovoj supljoj glavi ;)

Slikacu ti zupcanike ja sam ih menjao,a kupio sam drugi par u MD-Komercu Beograd!

Eto, svaka cast na pomoci. Eto i ti potvrdjujes da ide isti broj zuba samo na druge zupcanike. Kad dodje vrijeme da kupim te zupcanike i ostale djelove za mjenjac, opet cu ja gnjaviti u ovoj temi kako da prepoznam dobru robu i gdje da kupujem. Svi mi preporucaju tu trgovinu u Zemunu i gotovo je sigurno da cu tamo i ici.

Inace, Na breni je do sad rijeseno: hladnjak danas dosao s ciscenja i remonta (malo curio), jucer namontirana vodna pumpa koja je takodjer bila na remontu, cilindar volana je jos uvijek kod majstora a za koljevku moram cekati reda posto je majstor koji ju moze odraditi u guzvi. U planu je jos ocistiti hladnjake ulja, zamjeniti crijeva za vodu koja su dotrajala, zamjeniti elektricni davac temperature mehanickim i tako jos par sitnica. Kad koljevka dodje s remonta vjerujem da ce do tad sve drugo biti odradjeno i spremno za montazu na traktor.

Bubu
20-09-14, 21:07
Ne menjaju se mesta zupcanicima vec se ugradjuju novi zupcanici posto spojnicka i gonjeno vratilo nisu isti.

Bobo
20-09-14, 21:29
Zato sam i napisao u navodnicima "mjenjaju mjesta". naravno da znam da zupcanici fizicki ne izgledaju slicno i da ne pasu na suprotna mjesta, nego da se prave drugi s istim brojem zubi samo na suprotnim mjestima...

Da rezimiramo:

Ako me matematika sluzi,

37/32 je: 1 : 1.15 a 32/27 je: 1 : 0.86. Sad je pitanje jel to konacan omjer ili se nekako u racunicu ubacuje "1.15" i "0.86" da se dobije zavrsno usporenje ili je "0.86" ono na sto se cilja. Toliko pametan nisam ali ako ovih 11km/h pomnozimo s koeficijentom 0.86 dobijamo pri 1800 okretaja motora nekih 9.5 km/h sto mi se cini opet dosta brzo za oranje...

Nadam se da ce me netko pametniji ispraviti posto ne vjerujem da je usporenje ovako malo da se osjeti toliko drasticna razlika u radu...

sinisa1979
20-09-14, 21:39
Evo ja se raspit'o. Termometal je taj koji je pravio zamenske zupčanike.

mirosti
20-09-14, 22:09
Zato sam i napisao u navodnicima "mjenjaju mjesta". naravno da znam da zupcanici fizicki ne izgledaju slicno i da ne pasu na suprotna mjesta, nego da se prave drugi s istim brojem zubi samo na suprotnim mjestima...

Da rezimiramo:

Ako me matematika sluzi,

37/32 je: 1 : 1.15 a 32/27 je: 1 : 0.86. Sad je pitanje jel to konacan omjer ili se nekako u racunicu ubacuje "1.15" i "0.86" da se dobije zavrsno usporenje ili je "0.86" ono na sto se cilja. Toliko pametan nisam ali ako ovih 11km/h pomnozimo s koeficijentom 0.86 dobijamo pri 1800 okretaja motora nekih 9.5 km/h sto mi se cini opet dosta brzo za oranje...

Nadam se da ce me netko pametniji ispraviti posto ne vjerujem da je usporenje ovako malo da se osjeti toliko drasticna razlika u radu...

Ne racunas dobro. Sa tom varijantom koju si naveo brzine ce ti biti sporije za oko 25%, sto znaci da ako ti je brzina bila 11 km/h sada ce biti 8.2km/h.
Radio sam i radim i dalje proracune i modifikacije na menjacima, i meni ovo cak izgleda malo previse usporeno. Mozda bi bilo optimalno da je brze za jedno 5%.
Mada, ako postoje gotovi IMT-proizvedeni zupcanici, glupo bi bilo praviti, jer je sigurno bar dvostruko skuplje.

MONTOYA
20-09-14, 22:16
Moja brena je usporena u diferencijalu 9% i sad ide prvom oko 7.5 km/h na 1700 obrtaja motora

Bobo
20-09-14, 22:23
Ne racunas dobro. Sa tom varijantom koju si naveo brzine ce ti biti sporije za oko 25%, sto znaci da ako ti je brzina bila 11 km/h sada ce biti 8.2km/h.
Radio sam i radim i dalje proracune i modifikacije na menjacima, i meni ovo cak izgleda malo previse usporeno. Mozda bi bilo optimalno da je brze za jedno 5%.
Mada, ako postoje gotovi IMT-proizvedeni zupcanici, glupo bi bilo praviti, jer je sigurno bar dvostruko skuplje.

Naj idelanije bi bilo da se dobije prva brzina kao na 577 ili na 549. dakle, sporija nego na trobrzinskim mjenjacima. Meni pola km/h ne znaci nista u oranju sto cu mozda biti brzi, posto i s 549 u oranju ne prelazimo 1600-1700 okretaja motora. Ako negdje i zapne, da se gas do kraja i prodje se i opet se spusta na 1700 i tako cjeli dan. Meni i pase oko 7-8 km/h u oranju...

Mirosti, zahvaljujem na ispravci, znao sam da negdje grijesim ali ne znam gdje pa nisam pisao nista dalje da se samo vise ne izblamiram ;)

mirosti
20-09-14, 22:54
Ako si siguran koja ti brzina pri kom broju obrtaja odgovara, mogu se napraviti zupcanici koji ce dati tacnu brzinu.
To je skuplje, ali se moze pojacati i modul pa se dobiju dosta trajniji i jaci zupcanici sa dubljom cementacijom.
U principu koliko je skuplje toliko bi bilo bolje..

Bobo
20-09-14, 23:25
Sve mi je jasno ali ako vecini pasu ovi zupcanici koji postoje na trzistu, valjda ce pasati i meni... Necu izmisljati toplu vodu.

Tomo VS
21-09-14, 01:57
Ovo su bili fabricki zupcanici u menjacu prvi 32 zubahttp://www.dodaj.rs/f/2l/6g/12XoeF53/dscn0421.jpghttp://www.dodaj.rs/f/2e/fi/1S6FY2LS/dscn0422.jpg
A ovaj je 37 zubahttp://www.dodaj.rs/f/1E/DG/3HDLklQN/dscn0423.jpghttp://www.dodaj.rs/f/3K/pq/20gC4QEE/dscn0424.jpg

- - - - - - - - - -

Znaci na vratilo na koje je isao zupcanik sa 32 zuba sada ide sa 37,a na vratilo na koje je isao zupcanik sa 37 sada ide sa 32 zuba.Inace kada sam ja kupovao u MD-komercu tada su kostali 11000din par,a kod ovih sto ih prve trazili su mi 250evra.Kad sam kupio imao sam da biram kako mi je prodavac bio rekao "jako"spori i "malo"brziLkl{{ ja ga pitam koje ti najcesce traze on mi rece ove "jako"spore i ja ih uzmem mada sam mozda trebao ove drug.Sto se tice sadasnjeg rada menjaca preporodio sam se spore brzine sam koristio jedino kada bi lucerku vukao sa Brenom inace u oranje 1 brza(6) i tri brazde IMT 757 na 35cm ne oseca jedino mi je malo spora za tanjiracu i setvospremac pa je pegla 2 brzom(7)!

Bobo
21-09-14, 08:54
E, trebaju i meni ti "jako spori" zupcanici... Pasu mi spore brzine za rotodrljacu a brze za ove teze radove. to je TO sto se trazi. Hvala kolega! Jos cemo se mi cuti kad ovo dodje na red.

MONTOYA
21-09-14, 09:06
Tomo,koliko brzo ide sad ta prva u odnosu na ranije 4-tu sporu ili npr. u odnosu na prvu od 539 ili 577....

Tomo VS
21-09-14, 09:24
Tomo,koliko brzo ide sad ta prva u odnosu na ranije 4-tu sporu ili npr. u odnosu na prvu od 539 ili 577....
Po mojem nekom osecaju ide za 1-2km/h brze od 5 spore i za 1kj oranja mi treba oko 50min sa podoravanjem na normalnu duz 400m!

Bubu
21-09-14, 11:06
Samo ti uzmi navigaciju pa izmeri, ja bih rekao da 1. brzom usporena Brena ide kao 5. sporom ili za nijansu sporije.

Evo snimka pa procenite sami. Ja sam orao 5. sporom sa 577 a 5136 usporen na opisan nacin 1. brzom na 3/4 gasa:

https://www.youtube.com/watch?v=oQWLZEb5oKk

Bobo
21-09-14, 11:49
Ne znam kako kod vas, ali ja ne mogu svuda orati 5. sporom. 4. spora je zakon za jesen i uz brdo.

4. spora: (jednom potanjurano strniste poslije zetve zobi

https://www.youtube.com/watch?v=sdHbOZU6J9c

5. spora: zitno strnjiste tanjurano odmah poslije zetve jednom i drugi put nakon nekih 20 dana i tako docekalo jesen

https://www.youtube.com/watch?v=vf2tzcSgc4g

Oranje sojinog strnista na nekih 20-25cm za sjetvu psenice, 4. spora:

https://www.youtube.com/watch?v=LdH-vzSsGJU&index=4

Isti dan, ista njiva samo iz drugog ugla:

https://www.youtube.com/watch?v=Au04dYHNRKY

Ja sam brzinom koju u 4. sporoj super zadovoljan i sve mi pase, samo me ubija saltanje na kraju njive kad treba okretati traktor...

MONTOYA
21-09-14, 12:02
Moj ide prvom odprilike kao tvoj petom

ichbinmilan
21-09-14, 14:15
Bobo, tebi ova kabina dođe taman. A nije mala kabina.Lkl{{
Crtalo ti je visoko postavljeno.

Marko69
21-09-14, 18:32
Žicu koja ide na indikator temperature na motoru spojiš na masu.
Sat mora pokazivati maximamlnu temperaturu

Problem sa satom sam pokusao resiti i za veliko cudo desava mi se nesto sto me jako zbunjuje,kabal sam spojio na masu i nista se ne deava medjutim kad upalim kratka svetla kazaljka od temperature skoci na max, znaci reaguje i jos sto je zanimljivije sve mi se to desi kad sat nije pricvrscen na instrument tablu a kad ga pricvrstim sa onim srafovima tad se nista ne desava kazaljka se ne mrda.
Da li bih sta postigao da kupim onaj termodavac i da ga potopim u vrucu vodu da li bi tad kazaljka trebala da reaguje ili taj sraf mora biti povezan sa traktorom radi mase.
Za cenu koju bi kupio taj termo davac mogu kupit sat za merenje temperature ali to opet iziskuje posla valja mi prosecat mesto gde bih montirao sat,zanima me da li neko zna na kom principu funkcionise ovaj elektronski pokazivac temp.

MONTOYA
21-09-14, 19:35
Najjeftinije pouzdano rešenje
http://thumbnails111.imagebam.com/35270/abcf93352692894.jpg (http://www.imagebam.com/image/abcf93352692894)

muhanicar
21-09-14, 19:52
Izgleda da imaš i previše mase čim kad sat staviš na masu poludi kazaljka temperature.
Treba se malo poigrati s tim, negde si fulal ili ti nešto negdje dodiruje masu

Marko69
21-09-14, 20:05
Po ovome sto mi se desava nebi trebalo da je sat temperature otisao jelda?
Izgleda da cu trebat trazit nekog dobrog elektricara,najzanimljivije od svega toga je to sto mi je sve funkcionisalo dobro dok sat nisam otvorio a kablove sam sve vratio na isto mjesto jer sam pre skidanja obelezio,medjutim nejasne mi one oznake iza sata T, D, + jedino ovo zadnje znam tj.+
RAzmisljam ja o ugradnji novog sata ali ako ne uspijem resit problem sa ovim kombinovanim,jel sat dobija masu preko onih srafova sto drze sat,drzaca?

Zoran Petrov
21-09-14, 20:18
Izvinte a sta je to Brena?

zarkovmali
21-09-14, 20:21
Brena je imt 5106 ,imt 5136 tako su im dali nadimke.

KAMENI
21-09-14, 20:28
Brena je imt 5106 ,imt 5136 tako su im dali nadimke.
Izvini al moram da konstatujem da "brena" nikad nije nastupala bez "slatkog greha"Lkl{{!!!! E sad nameće se pitanje šta je to "slatki greh" kod IMT traktora da ne kažem brene^-^:){{

Matic
21-09-14, 20:46
Brena je Brena al dvaput je dvaput.

cira92
21-09-14, 21:25
Danas malo radio na IMT 539 posto u polju nemoze da se radi...

Zamenio sma hidroulicnu lamelu,izbacio semering na radilici i vratio pletenicu,kupio NOVU pletenicu (prva ugradnja) i to namontirao...

Kad sam vec rasturio to ajde da nastavim jos malo da ga sredim tako sam rasturio i trap da zamenim biksne gde se prelama (poceo malo da se mrda kad prelazim preko neravnina)...

E sad imam pitanja... Kako da sredim luft u rukavcima sto drze trap??? Sad kad sam trap sredio reko ajde i njih da sredim,luft je vrlo mali ali ipak necu da zanemarim to..
Da li postoje delovi i za te rukavce ili moram da inprovizujem nesto???

I jos jedno pitanje pojavio mi se mali luft u volanu ali me nervira,sta promeniti u kucistu volana kad je rec o tako malom luftu da kazem svega 2cm slobodnog hoda na volanu???
Da li ono vreteno,biksne ili elemente??? ^-^

- - - - - - - - - -

Sta prvo strada a dolazi do tog malog lufta... Hteo bi sad da to sredim pa da ne brinem neko vreme...

http://www.dodaj.rs/f/y/13z/3QqN27bc/092114183610.jpg

Bobo
21-09-14, 21:27
Bobo, tebi ova kabina dođe taman. A nije mala kabina.Lkl{{
Crtalo ti je visoko postavljeno.

U kabini kraj mene ima mjesta za jos dvojicu koja sjede iza mene na rezervoaru ;) Isprobano vise puta. Crtalo je tako postavljeno i ono se ne dira. sad orem na 25 za psenicu i onda za jesen 5 cm dublje da ga ne premicem gore-dolje stalno, nastimam i teram ;) Disk je dovoljno velik da mogu tako raditi s jednim podesavanjem i s tim se puno ne zamaram.

Kićo
21-09-14, 22:01
Bobo kad odlucis raditi mjenjac znas koga ces zvati na ispomoc! Sto se tice zupcanika onaj sto je "malo sporiji" je ako se nevaram ulazni par od 577 i mislim da gornji ima 2 zuba manje.
Jel kardan prve vuce u pogonu ili remont jos traje? Bez prednje vuce nema pravog oranja

muhanicar
21-09-14, 22:09
Danas malo radio na IMT 539 posto u polju nemoze da se radi...

Zamenio sma hidroulicnu lamelu,izbacio semering na radilici i vratio pletenicu,kupio NOVU pletenicu (prva ugradnja) i to namontirao...

Kad sam vec rasturio to ajde da nastavim jos malo da ga sredim tako sam rasturio i trap da zamenim biksne gde se prelama (poceo malo da se mrda kad prelazim preko neravnina)...

E sad imam pitanja... Kako da sredim luft u rukavcima sto drze trap??? Sad kad sam trap sredio reko ajde i njih da sredim,luft je vrlo mali ali ipak necu da zanemarim to..
Da li postoje delovi i za te rukavce ili moram da inprovizujem nesto???

I jos jedno pitanje pojavio mi se mali luft u volanu ali me nervira,sta promeniti u kucistu volana kad je rec o tako malom luftu da kazem svega 2cm slobodnog hoda na volanu???
Da li ono vreteno,biksne ili elemente??? ^-^

- - - - - - - - - -

Sta prvo strada a dolazi do tog malog lufta... Hteo bi sad da to sredim pa da ne brinem neko vreme...

Misliš na luft u podupirajučim rukama?

Na volanu probaj dotegnuti konusnu maticu ispod kola volana

cira92
21-09-14, 22:10
Da mislim na luft podupirajucim rukama....

Na koju maticu ispod volana mislis????

muhanicar
21-09-14, 22:26
Na rukama podložiš komadiče kože ili čep od pivske boce, pošto imaš malo lufta možeš i samo poklopac (drže ga 3 šarafa ključ 19) malo poravnati.
Ja sam za opciju podlaganja kožom uz obavezno podmazivanje prije sastavljanja.
Nešto ovako, a ko ti baš želiš možeš i nove kugle dati otokariti.

http://i1094.photobucket.com/albums/i447/muhanicar/100_9358.jpg (http://s1094.photobucket.com/user/muhanicar/media/100_9358.jpg.html)

Nije slika od 539 ali je matica ista.
Odozgo je kontra matica, a odispod konusna matica.
Između je lim koji služi kao osigurač

http://i1094.photobucket.com/albums/i447/muhanicar/100_3511.jpg (http://s1094.photobucket.com/user/muhanicar/media/100_3511.jpg.html)

cira92
21-09-14, 22:37
Drugar mi kaze da malo obrusim one poklopce sto stezu kuglu i tako ce kuft nestati ali neznam dal to da uradim...

Da stavim cep ili kozu koliko je to trajno resenje??? Da li ima da se kupe nove te kugle??? ^-^

muhanicar
21-09-14, 22:42
To ti i ja pričam, jedna od solucija je da pobrusiš poklopce, ali meni se više dopada umetanje kože.
Neznam dali ima kugli novih za kupiti, to su uvjek (ako je trebalo i bilo toliko poderano) tokari napravili novo pa se zavarilo.

Trajno rješenje nije nijedno, željezo se poderalo, a gdje nebude koža.
Ali par godina bude vozila, a otle bude trebalo opet piksirati ...

cira92
21-09-14, 22:43
Probacu malo da obrusim poklopce,pa kad se ponov stvori luft napravicu nove kugle...

Bobo
21-09-14, 22:44
Bobo kad odlucis raditi mjenjac znas koga ces zvati na ispomoc! Sto se tice zupcanika onaj sto je "malo sporiji" je ako se nevaram ulazni par od 577 i mislim da gornji ima 2 zuba manje.
Jel kardan prve vuce u pogonu ili remont jos traje? Bez prednje vuce nema pravog oranja

Kolega, polako...

Kod majstora koji moze raditi koljevku je red cekanja, tek sutra ju nosim na obradu... Pise ti iznad sta je do sad odradjeno: hladnjak vode, vodna pumpa, ulosci dizni, cilindar volana, prebrtvljen razvod. Kad budem sklapao koljevku, odmah ubacujem kardan gore i kad se traktor sklopi ide na kracu probnu voznju i krecem raditi hidraulik ako bude vremena (a kako cujem da preko brda na tvoju stranu grmi, tako da eto kise preko noci i do mene...)

Sto se mjenjaca tice, nema problema, zvat cemo koga treba i ne treba ;) Sve mislim da ce to ici na radni stol "doktoru" ili nekome tko se specijalizirao za te mjenjace da odmah kad ga pogleda zna jel negdje smije il ne smije biti lufta...

Ima dana do tad... samo polako.

Ciro, meni je neki majstor jos daaavnih dana navarivao kugle na uporama prednjeg trapa 539 i znas koliko im je trebalo da se opet pojedu do mjere na kojoj su i prije bile? Godina dana i opet se klimalo da je to strasno. Sad je trap uradjen kako treba, ubacene dvije pikse na klin u koljevci, upornici se ne mrdaju nikud jer je ovaj majstor znao sta radi pa je zbrusio leziste kugli da sjednu "na tjesno" i evo, vec 3 godine nema lufta nigdje. Po pitanju lufta u volanu, malo ga mora biti, cak vjerujem da je na sistemu s putujucim kuglicama (imt 539, 549) nemoguce eliminirati sav luft u sistemu za upravljanje.

muhanicar
21-09-14, 22:51
Bobo se dotaknul dvije čahure na centralnom bolcnu.
Imaš sad za kupiti i jednu dugačku, puno kvalitetnije rješenje.
Naravno treba bušiti rupu i ugraditi mazalicu da se može ponekad namazati

Kremator
21-09-14, 22:56
Po pitanju lufta u volanu, malo ga mora biti, cak vjerujem da je na sistemu s putujucim kuglicama (imt 539, 549) nemoguce eliminirati sav luft u sistemu za upravljanje.

Neki voze i sa pola kruga lufta :lol: , 2cm nije nista.

cira92
21-09-14, 23:00
Ima da se kupi ta biksna sto ide na centralni klin???

muhanicar
21-09-14, 23:15
Kod nas ima, pitaj u dučanu dali imaju dužu.

Bobo
21-09-14, 23:15
Ima sve za kupiti. I kako rece muhanicar, mazalica, pa s vremena na vrijeme nadrukati masti... skoditi ne moze ;) A za jednu dugacku ne znam, ja mislim da su kod mene ugradjene dvije pikse. znam da je centralni klin zavaren za koljevku s obje strane i imam ugradjenu mazalicu. Majstor se kune da ce uz redovno mazanje koljevka i klin durati dulje nego traktor ;)

cira92
22-09-14, 01:06
RAspitacu se sutra u prodavnici pa sta bude bilo to cu i montirati... Lkl{{ Uzgred kod mene je bila jedna biksna sad ce da bobije dve... A mazalice nema i neznam kako da izvedem da je stavim,ja tu povremeno naprskam WD sprej...

North ARMY
22-09-14, 01:30
Ciro i ja sam pre par dana menjao pumpu za vodu,kad smo pogledali i centralna caura ima lufta,bila je neka mala cca 50-60% sirine nove,klin je takodje bio malo zajeden ali smo ga vratili. Inace traktor ima oko 2700-2800rc i nije do sad nista radjeno. Tu kod akumulatora nema lufta.

cira92
22-09-14, 05:17
I moj ima isto toliko radnih sati... Ali ima mali luft u rukavcima... Sutra cu da slikam kakva je ceura bila kod mene ali isto je mala i nije preko celog!!

KAMENI
22-09-14, 10:36
Ćiro može se mazalica ugraditi samo mora pod uglom jer smeta lim hladnjaka... http://www.dodaj.rs/t/t/10/3raO5cbA/fotografija0277.jpg (http://www.dodaj.rs/?t/10/3raO5cbA/fotografija0277.jpg)

zombie_666
22-09-14, 11:03
Ja sam nedavno mijenjao to kod sebe na 539. Bile su dvije male čaure, jedna se nekad zdrobila i ispalo je sve napolje. Stavio san novu veliku čauru (dugačku) i novi klin te mazalicu i neće više biti problema. Nova čaura koju sam uzeo (indijska je) je predvidjena za mazalicu, im okolo rupice i unutra spiralni žljeb koji razvodi mast svuda. Odlično riješeno, nije mi jasno zašto to u IMT nisu predividjeliu fabrički, jedna jedina rupica i jedna mazalica i gotovo a mnogo bi pomogle. Imao sam strašno mnogo lufta, klin je bio nepopravljivo zajeden, nekim čudom nije rasturio rupu u kolijevci.

Bunja95
22-09-14, 12:11
Stari transporter http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=8093&d=1411380413

Bobo
22-09-14, 12:12
Ne postoji nacin da klin napravi jajastu rupu u koljevci posto je klin u koljevci fiksan. Jedino na mostu koji se klati na klinu moze razlokati rupu al treba tu godina i godina...

lisnik
22-09-14, 16:57
Nebi se slozio sa tobom Bobo.Klin na tim traktorima itekako zna razbiti rupu na kolijevci.Uglavnom se rasturi rupa do motora.Uzrok je tanka stijenka u koju ulazi klin.Inace uzrok brzog razglodavanja piksne je luft u kuglama kod mjenjaca.Tacnije luft na upornim sponama.

Bobo
22-09-14, 17:10
Ja se ispricavam... Nisam znao da se i koljevka moze razlokati. Kod mene na 539 su se klimale kugle na upornicima kao lude dok nisu prije par godine odradjene i one u sklopu generalke na traktoru. Tad je i odradjen prednji trap i vec sam pisao da je klin zavaren direktno za koljevku i da vise nema skidanja bez rezanja tako da kod mene vise opasnost od rasklimavanja koljevke ne postoji.

Kosjerac
22-09-14, 18:54
Ja sam mazalicu ugradio sa donje strane, jer dole je opterećenje i dole se pojedu biksne.

Bećarina pusta
22-09-14, 19:00
Jel ima di ovakvih zadnjih felgi za 539-549 kupit, bilo nove ili polovne?

http://i62.tinypic.com/dlsviv.jpg

cira92
22-09-14, 19:11
Sredio sam trap sad je u fulu,i luft u volanu sam sredio,otpustila se malo konusna matica... Sad je sve kao sto je bilo ima da traje jos 20god.. Lkl{{

Nisam stavio mazalicu ja sledeci put kad se zajede onda cu da odradim to...

MONTOYA
22-09-14, 21:55
Zna li neko sve kombinacije konusno tanjirastih parova koje su ugrađivane u IMT traktore

Bobo
23-09-14, 00:01
Bubu je to nekad sve znao "iz glave". Vjerujem da ce ti on to sve napisati cim ovo vidi.

Bubu
23-09-14, 00:39
Za te parove zupcanika nikada se nisam previse interesovao tako da tacan odgovor ne znam. S' obzirom koliko su u IMT-u eksperimentisali, verujem da ni oni ne znaju sve moguce kombinacije :D

MONTOYA
23-09-14, 00:48
Mislio sam one koji se mogu naći u prodaji

Bobo
23-09-14, 01:09
Za te parove zupcanika nikada se nisam previse interesovao tako da tacan odgovor ne znam. S' obzirom koliko su u IMT-u eksperimentisali, verujem da ni oni ne znaju sve moguce kombinacije :D

Jbg, ja se sjecam samo tebe da si sipao odnose kao iz rukava... Ja se s tim nikad zamarao nisam a valjda ce netko znati nabrojati makar ove najcesce kombinacije...

mali.alen
23-09-14, 14:46
Jel ima di ovakvih zadnjih felgi za 539-549 kupit, bilo nove ili polovne?

http://i62.tinypic.com/dlsviv.jpg
Jel nije to felga od 558??

lisnik
23-09-14, 20:00
Sredio sam trap sad je u fulu,i luft u volanu sam sredio,otpustila se malo konusna matica... Sad je sve kao sto je bilo ima da traje jos 20god.. Lkl{{

Nisam stavio mazalicu ja sledeci put kad se zajede onda cu da odradim to...

Kad stavljas mazalicu obavezno tokar treba da napravi malo kanala u piksni.Ako se piksna odradi kako treba i nema lufta na bolcnu mast nemoze proci.

Bećarina pusta
23-09-14, 21:30
Jel nije to felga od 558??

Srce felge je drugačije (što i nije neki problem), obruč je uži.

mirmir
23-09-14, 21:33
Tesko ces naci,moj savet kupi od 558,menjaj srce kao sto je i fabrika uradila i suzavaj felnu.

Marko69
24-09-14, 19:45
Odlucio sam kupit elektronski sat za merenje temp. VDO,medjutim zbunjuje me to sto se svugde prodaje samo sat a sta je sa onim termodavacem gde nejga kupit evo kao ovo
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0&_nkw=+VDO+Wassertemperaturanzeige+12V+&_sacat=0

dragan 75
24-09-14, 19:45
Srce felge je drugačije (što i nije neki problem), obruč je uži. da ne pasu slucajno felne od ovakvog http://www.polovnemasine.rs/cms/images/items_pictures/IMT%20%20%20533_126943141127ac058.jpg mada da ne pasu od onih starih maseja koji se jos mogu naci kod pojedinaca ima nekoliko kod mene u selu tih traktora http://tractorspares.ie/images/MF65.jpg

srdjan7
24-09-14, 20:26
Ako nekom trebaju komplet felne sa gumama dimenzija 16.9-30(ako nisu i 18,nisam siguran)ima rodjak da proda,neka se javi na pp-njemu ne trebaju.

Bubu
24-09-14, 22:06
Od cega su felne? 577?

North ARMY
25-09-14, 19:40
http://www.dodaj.rs/f/3Y/IE/29WLN8wq/imag1493.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3L/jb/WEyQgyr/imag1490.jpg
http://www.dodaj.rs/f/14/aS/2tWVZJBc/imag1489.jpg
http://www.dodaj.rs/f/45/47/BmFxD5o/imag1488.jpg
Drugar je malo preuredio masinu.

sinisa1979
25-09-14, 19:54
Jesu to stakla u boji ili je folija?

putin
25-09-14, 19:54
Јел то радио човек из Мачве или тај другар сам себи.? Лепа машина

Tomić Toma
25-09-14, 20:25
Lepo! Nema sta. Dobro odradjen FaceliftingLkl{{

North ARMY
26-09-14, 07:11
Stakla u boji su bila doplata 50e.
Putine nije radjeno blizu sela,na sleperici je nosen,samo sam zaboravio gde.

pocerina
26-09-14, 11:20
Koliko je kostala kompletna prepravka ?

zeljko025
26-09-14, 11:30
Ja sam zvao i pitao za moj 560 i mislim da je rekao tako komplet oko1600-1700e

Marko69
26-09-14, 11:36
Zasto mi je na prednjem desnom tocku vise potrosena polovina gume(ripne,sare) sa unutrasnje strane dok na levom tocku potrosnja gume je ravnomerna,imt 577 dv?
Verovatno se radi nekakvo podesavanje te ako je neko to radio voleo bih da to pojasni

North ARMY
26-09-14, 14:00
Tako je i za ovaj bila 1600-1650e i uradjena el.instalacija,a za staru kabinu je dobio tonirana stakla i ona radna svetla.

Milan Lacarak
26-09-14, 15:03
Te kabine i limariju radi covek u Salasu Nocajskom (Macva) sama kabina dodje oko 1050e.

mirmir
26-09-14, 18:07
Ajmo vasa misljenja,imao taj traktor ali nisam orao sa njim,bilo je to davnooo a i zemlja se utabala i promenila u medjuvremenu.Uz IMT 560 koliko coli plug najbolje lezi.

North ARMY
26-09-14, 19:05
Zavisi koliko bi duboko ? Jel opet prica da se kod vas ne moze dublje od 20cm ? Lkl{{

Bi Zeleni
26-09-14, 19:07
Moj drugar je terao imt 701 2*35 kod nas dok nije uzeo 577
Sa tim plugom ide fino na finu dubinu 27-28cm

pocerina
26-09-14, 19:18
Ajmo vasa misljenja,imao taj traktor ali nisam orao sa njim,bilo je to davnooo a i zemlja se utabala i promenila u medjuvremenu.Uz IMT 560 koliko coli plug najbolje lezi.

Kod tebe 12 coli, kod mene moze i 14, ali mislim da je 12 coli prava mera za njega...

meshtro
26-09-14, 19:34
Kod nas Imt 560 i fop 610.14 u kombinaciji od 1989 pa do sad bez problema Lkl{{ i dosta ljudi ore u takvoj kombinaciji......

Bi Zeleni
26-09-14, 19:38
Na 560 bolje lezi 14 coli plug zato sto je pozadi dosta sirok.Samo ako moze da ga vuce.

MONTOYA
26-09-14, 19:54
Komšo,IMT 560 kakav ti hoćeš može vući i 2x16 ili 3x12 Lkl{{

mirmir
26-09-14, 21:52
Ako nemoze vuci veci od 2x12 odma cu ga zapalitiLkl{{Pa ja vucem sa 540 2x12 na 20-25cm.Inace kod nas nemoze dublje,mislim moze ali to je vec izoravanje zute ilovace za vinograd.
Valjda moze klasican 560 u dobroj kondiciji sa gumama 16,9-28 vuci 3x12coli.

Nisam napisao da je trenutno u trgovini jedan 560 stari tip sa kabinom,lomimo se jos oko cene.

- - - - - - - - - -

Komšo,IMT 560 kakav ti hoćeš može vući i 2x16 ili 3x12 Lkl{{
E to je vec ona varijanta sa S44 o kojoj smo pricaliLkl{{

Gumeni Lalic
26-09-14, 22:49
Lepo je ovo.Ali bolje ga preraditi da se odvoji kabina od menjaca i diferencijala,da ne proizvodi toliku buku

dukej
27-09-14, 00:48
Ako nemoze vuci veci od 2x12 odma cu ga zapalitiLkl{{Pa ja vucem sa 540 2x12 na 20-25cm.Inace kod nas nemoze dublje,mislim moze ali to je vec izoravanje zute ilovace za vinograd.
Valjda moze klasican 560 u dobroj kondiciji sa gumama 16,9-28 vuci 3x12coli.

Nisam napisao da je trenutno u trgovini jedan 560 stari tip sa kabinom,lomimo se jos oko cene.

- - - - - - - - - -

E to je vec ona varijanta sa S44 o kojoj smo pricaliLkl{{

560 sa 3x12" može samo da ugari! Više od toga ne može. Probao sam, doduše probao sam samo prva brza, a sporohodne nisam probao (za moj pojam u sporohodnim je jako sporo za kvalitetno oranje).

zombie_666
27-09-14, 09:20
Kako bi se mogla ugraditi dvosmjerna hidraulika na IMT 539?Trebala bi mi za dvosmjerni cilindar -hidraulicni toplink.

Bećarr94
27-09-14, 09:25
Ugradi se pomocni razvodnik,kao sto ima 577

mirmir
27-09-14, 10:49
560 sa 3x12" može samo da ugari! Više od toga ne može. Probao sam, doduše probao sam samo prva brza, a sporohodne nisam probao (za moj pojam u sporohodnim je jako sporo za kvalitetno oranje).
Znaci nista bolji i napredniji u odnosu na moj traktor i 542,549 samo sto ce vise goriva da proguta.
Ja sam naprimer orao napar sa Rakovicom 60,i ja sa 540 i burazer sa rajkom isti plug 12 coli,ja ga šišam u oranju samo tako na istu dubinu,jedina razlika je u tome sto ja potrosim 15 litara na hektar a on 25 litara.

Koliko vidim ta klasa traktora od 60-65ks je nerentabilna i nesposobna klasa traktora.

Tomić Toma
27-09-14, 10:58
Znaci nista bolji i napredniji u odnosu na moj traktor i 542,549 samo sto ce vise goriva da proguta.
Ja sam naprimer orao napar sa Rakovicom 60,i ja sa 540 i burazer sa rajkom isti plug 12 coli,ja ga šišam u oranju samo tako na istu dubinu,jedina razlika je u tome sto ja potrosim 15 litara na hektar a on 25 litara.

Koliko vidim ta klasa traktora od 60-65ks je nerentabilna i nesposobna klasa traktora.
ni bih se bas slozio da su traktori od 60-65ks neentabilni. Pricaju kako 560 vili da popije malo vise nafte, ali Rakovica i nema neku veliku potrosnju. Meni imr 65 trosi 20+- 2l lozike u oranju po hektaru. Mislim da to nije mnogo, ali kad uporedis fergu koji vuce plug 10 cola i 560 (Rakovicu) koja vuce 12 ili redje 14 cola, zbog veceg ucinka dodje nekako na isto. Ali ako su plugovi isti, a snaga traktora razlicita za 20ks, zasto ne vuci sa jacim traktorom(ako vec moze) i veci plug?>:({

mirmir
27-09-14, 11:29
Pa nisu rentabilni ako potrosi 20-22 litre sa plugom 12 coli i 540,542,549,univerzal i slicni potrose 15 litara sa istim plugom od 12 coli,pa cak i 539 koji vuce dve brazde potrosi do 15 litara.
Da traktor od 60-65 konja vuce 14 coli veoma lako ili 3x10 coli skidam kapu a ako se muci sa takvim plugom to za mene nije rentabilno jer 5 litara x 10 hektara je samo u oranju 50 litara+ostale operacije.

Kod nas se Rakovica 65 smatra za velikog potrosaca ali je najvise drze zbog okretnosti jer narod nevoli da mota volan,vole svi pod kocnicom da okrecuLkl{{
Na kraju imao sam i ja 65-cu 1997 god,potrosnja je u odnosu na 540 bila za 30-40% veca.

lakarije
27-09-14, 11:32
Na koliko se steze glava na 577 ?
Drugar kaze da na fergusonu steze na 15 kila, a u radionickom uputstvu za 560 pise 7,5 do 8 kila ! I sat je sad tacno?

Bobo
27-09-14, 11:32
Kako bi se mogla ugraditi dvosmjerna hidraulika na IMT 539?Trebala bi mi za dvosmjerni cilindar -hidraulicni toplink.

Postojio jednostavan sistem ali takav da ulje preusmjeris u razvodnik s jednom jednoradnom komandom i dvoradnih koliko zelis. Prva jednoradna bi podizala ili spustala podizne poluge i izgubio bi fini hidraulik. Napravi se preklpka da se protok ulja vrati na original razvodnik za podizanje i spustanje orudja ali onda nemas ovaj dodatni.

https://www.youtube.com/watch?v=O-T-1g1cmY4

Drugo rjesenje je ugradnja pumpe na razvod traktora (ispod PVP) i na taj nacin napajati dodatni razvodnik ali mislim da je ovdje skuplja pita od tepsije...

Na koliko se steze glava na 577 ?
Drugar kaze da na fergusonu steze na 15 kila, a u radionickom uputstvu za 560 pise 7,5 do 8 kila ! I sat je sad tacno?

Na 539 ili bilo kojem drugom trocilindrocnom IMT je nemoguce sve sarafe stegnuti na 15 kila. Jedan saraf u cosku do sofera "proleti" nerjetko i na 8 kila a gdje nece na 15 ;) za 560 je 15 kila previse. U IMT servisnom prirucniku pise 8 kila ali se uzme u odstupanje moment kljuca kila pa se kljuc podesi na 9 i nema problema. A,ko je moment kljuc kvalitetan i redovno bazdaren, onda na 8 kila.

Na 577 idu veci sarafi i on na 8 kila izbija brtvu kao da nije ni dotegnuta. MISLIM da smo dotezali kod kolege na 14 ili 15 kila, ne sjecam se vise.

mirmir
27-09-14, 11:34
Pomogao bi ti ali neznam da koristim kilo kljuc,sve sto sam stegao to je bilo bez kilo kljuca i evo da kucnem u drvo jos nijedan promasaj a toliko generalni i radova iza mene.Samo osecaj treba imati>:({

Pazi,dosta kilokljuceva zna da netacno pokaze.

Bobo
27-09-14, 11:40
Nece ljudi bazdariti kljuceve pa se desavaju greske. Procitaj moj prethodni komentar pa ces vidjeti sta je, vjerujem da imas iskustva s tim jednim sarafom u cosku koji ima 3 loze pa proleti samo tako. Ja imam, majstor koji mi je radio generalnu ga je "svukao" al je u cosku pa e puno ni ne brinem.

Nije u biti ni toliko bitno je li 8 ili 9 kila bitno je u cjeloj prici sve sarafe dotegnuti JEDNAKO, i to se podmaze navoj i dosjed sarafa da se ne dobije krivo ocitanje momenta. Imam osjecaj u ruci al nije to TO nikad. Svaka cast ali ja se ne bi usudio drugome raditi traktor i rukom dotezati neke stvari i dati garanciju na rad pa da nesto popusti poslije nekog vremena...

Tomić Toma
27-09-14, 11:45
Pa nisu rentabilni ako potrosi 20-22 litre sa plugom 12 coli i 540,542,549,univerzal i slicni potrose 15 litara sa istim plugom od 12 coli,pa cak i 539 koji vuce dve brazde potrosi do 15 litara.
Da traktor od 60-65 konja vuce 14 coli veoma lako ili 3x10 coli skidam kapu a ako se muci sa takvim plugom to za mene nije rentabilno jer 5 litara x 10 hektara je samo u oranju 50 litara+ostale operacije.

Kod nas se Rakovica 65 smatra za velikog potrosaca ali je najvise drze zbog okretnosti jer narod nevoli da mota volan,vole svi pod kocnicom da okrecuLkl{{
Na kraju imao sam i ja 65-cu 1997 god,potrosnja je u odnosu na 540 bila za 30-40% veca.
Ovog proleca kad sam zakacio Leoparda 2*14cola, u odnosu na prethodnog slavonca, potrosnja malko veca a ucinak dosta veci. To mi oda dodje skoro na isto. sa istom kolicinom goriva uzorem vecu povrsinu, no kod mene uzore 10-15 hektara godisnje(zavisno koliko prijatelja ne moze da plati oranje, pa tati daju samo gorivo i tata im uzore), te ta razlika i nije toliko izrazena. bolje mi da na razliku u gorivu dam ,tj bacim i box Marlbora i ustedim vreme sa vecim plugom nego da mi auspuh ronda jedno popodne viseLkl{{

mirmir
27-09-14, 11:56
Fala bogu za zadnjih 15 godina moga rada jos nije nikom popustilo,ni meni a ni burazeru koji zna na kilo kljuc ali nikad ne steze sa njim,uvek samo rukom.Samo pred musterijom kad radi stegne prvo rukom pa onda uzme kilo kljuc kao da stegne i otpusti ga i ono samo skljoca i posle musterija presrecna,kao uh prava stvar.Samo treba imati osecaja,i znati gde koji sraf kako zategnuti pogotovo na IMT-IMR motorima koje si Bobo vec napisao.Dzaba nekom majstoru kilo kljuc kad na M33 pola srafova svuce navoj kao sto je i tebi.Treba tu vise prakse od knjige i lepog kilo kljuca.

- - - - - - - - - -

Ovog proleca kad sam zakacio Leoparda 2*14cola, u odnosu na prethodnog slavonca, potrosnja malko veca a ucinak dosta veci. To mi oda dodje skoro na isto. sa istom kolicinom goriva uzorem vecu povrsinu, no kod mene uzore 10-15 hektara godisnje(zavisno koliko prijatelja ne moze da plati oranje, pa tati daju samo gorivo i tata im uzore), te ta razlika i nije toliko izrazena. bolje mi da na razliku u gorivu dam ,tj bacim i box Marlbora i ustedim vreme sa vecim plugom nego da mi auspuh ronda jedno popodne viseLkl{{
Rakovica 65 i Slavonac,dajte mi secera i vodeLkl{{

542 i 2x14coli
http://www.youtube.com/watch?v=t_1Sk5c2N9c

Tomić Toma
27-09-14, 11:56
Sa cesLkl{{ Sve pare izmaknu na drugu stranu. Mnogi su me pitali dal' nije malo mali plug, a ja im kazem kad nemas :-\za bolji, i ovaj je odlicanLkl{{
Inace ina nas svakakvih. Jednom sam video Rakovicu i Leskoacki na pomeranje. Ne znam sta je radio, ali je gore od moje prve kombinacije
---------------------
A Slavonac je cesto vucen i II brzom. E sto tada pici.... Sad pa sad obidjes krug i tako ceo dan>:({

mirmir
27-09-14, 12:05
Slavonac je 2x12coli samo mali konstrukciono.

Kako bi vukao Alkara 2x12 coli,veliki konstrukciono a iste glave kao slavonac.

rad78
27-09-14, 18:17
Kombinacija TD45 sa IMT756 2x30cm kverneland glave zimsko oranje u našoj zemlji dubina 25cm potrošnja 8-9lit/kj nekadašnjeg D2.17ha sam uzorao za 6 dana prosek po danu 5kj(10-11h efektivnog oranja ) ukupna potrošnja 255-260lit nafte.IMT-u 560 treba sa istim plugom min 450lit,što znači da mi je torpedo uštedeo gorivo za skoro da sve uzorem i naredne godine u odnosu da sam orao sa 560.

Tombica
27-09-14, 18:27
Evo sta vucem sa imt 560,prosireni 755 sa kvernelandovim glavama,potrosnju prosle jeseni sam imao 16-17 litara po jutru,dubine od 27 do 37 cm,u zavisnosti sta sam orao.http://i60.tinypic.com/973zmw.jpg

MONTOYA
27-09-14, 19:47
Kombinacija TD45 sa IMT756 2x30cm kverneland glave zimsko oranje u našoj zemlji dubina 25cm potrošnja 8-9lit/kj nekadašnjeg D2.17ha sam uzorao za 6 dana prosek po danu 5kj(10-11h efektivnog oranja ) ukupna potrošnja 255-260lit nafte.IMT-u 560 treba sa istim plugom min 450lit,što znači da mi je torpedo uštedeo gorivo za skoro da sve uzorem i naredne godine u odnosu da sam orao sa 560.
Onda s tim tvojim 560 definitivno nešto nije u redu

Janosh
27-09-14, 20:04
Busan rezervoar.

Bobo
27-09-14, 21:31
Pisao sam vec o potrosnji IMT traktora u ovoj temi... Nisam primjetio nista u transportu zitarica po ljetu, s vecim traktorom sam tanjurao strnja al kad je pocelo branje kukuruza, gadni problemi. 549 ne moze sastaviti dan s rezervoarom NIKAKO. ajde, toci i vozi, jbg... Krenulo oranje brat prvi dan vice da mu vec neko vrijeme blica rezerva i sad je pocela konstantno goriti da mu izvadim goriva iz brene da moze nastaviti s radom. I mislio sam ja da je on ujutro zaboravio natociti i ajde, sutra opet ista prica i tu je postalo sumnjivo. Vadi dizne napolje, nosi majstoru na pregledavanje a ono KATASTROFA ziva. A prica mi majstor da su "rijetki petci" da na 549 odu ulosci... mjenjaj uloske, podesio ih majstor kako treba i teraj dalje, potrosnja se prepolovila.

Napominjem da je traktor i na hladno i na toplo lijepo palio, primao gas i nije dimio nit se ista culo u radu motora da ne stima, ali potrosnja katastrofalna...

Sad trazim pumpicu za testiranje dizni i radit cu to redovnije da izbjegnem ovakve probleme u buduce...

mirmir
27-09-14, 21:33
Da,da to je to sad racunam,sa Torpedom 45 si trosio oko 15-16 litara po hektaru a sa 560 24-25 litara po hektaru sto i jeste realno a oba traktora oru sa istim plugom.
Mislim da cu IMT558,560,565,Rakovicu60 i 65 i slicne snage zaobici u sirem krugu ili ako kupim ide momentalna ugradnja S44 motora pa mogu vuci 3x12coli.

vladimir92
27-09-14, 21:39
Mirko,ti da kupis nekog univerzala ili fiata duplaka i da te bog vidi,trosi ko upaljac a nema da stane u brdu.

vladj
27-09-14, 21:55
IMT u vojnom izdanju. Lkl{{

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/IMT-577DV_VS_Batajnica_204vbr.jpg/1280px-IMT-577DV_VS_Batajnica_204vbr.jpg

mirmir
27-09-14, 22:01
Mirko,ti da kupis nekog univerzala ili fiata duplaka i da te bog vidi,trosi ko upaljac a nema da stane u brdu.
Samo IMT i nista drugo.Treba mi nesto da vuce trobrazni plug i da ima siroke gume zbog tanjiranja.
Znas kako svi traktori su dobri na svoj nacin,svaki ciga svoga konja hvali.Lkl{{

Bi Zeleni
27-09-14, 22:03
Moj komsija ima storeta 404 ja stavljam glavu na panj da on moze skoro isto sto i moj 560.

mirmir
27-09-14, 22:11
Ima i moj burazer Storeta 402 i od 1981 kad je kupljen vuce 756 niski klirens.Uz traktor je kupljen taj nov plug.
Prosle godine je brat kupio Rakovicu 60 da ima jaci traktor uz Store,razocarao se,vuce isto 756 a trosi vise goriva.Jedino ide dosta lakse tanjiranje.

vladj
27-09-14, 22:13
Ne odgovarajte coveka od IMT-a. Lkl{{

Tomić Toma
27-09-14, 22:16
IMT u vojnom izdanju. Lkl{{

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/IMT-577DV_VS_Batajnica_204vbr.jpg/1280px-IMT-577DV_VS_Batajnica_204vbr.jpg
polublindirana kabina:lol:

mirmir
27-09-14, 22:20
Ne odgovarajte coveka od IMT-a. Lkl{{
Dzaba pisanje,samo IMT i to je zacrtano crvenim slovom.Lkl{{E sad koja varijanta ce vidimo.

Kremator
27-09-14, 22:23
Mirko kupi jos jedan 542, pa napravi zglobni bez prednjeg trapa, i 4x12 samo da zvizdi Lkl{{ .

vladj
27-09-14, 22:27
Mirko ciljaj samo na duplu sedmicu. >:({

mirmir
27-09-14, 22:38
Ciljam radije na trobrzinca,575,578,585,588

Bubu
27-09-14, 22:44
Ciljam radije na trobrzinca,575,578,585,588

Ja cu mozda imati jednog trobrzinca na prodaju kad zavrsim sezonu. Ako te interesuje, javi se na pp.

lakarije
27-09-14, 22:59
Znam da nije mesto, ali ovo je najcitanija tema...
Dali mazete dihtung glave i cime? Silikon, grafitna mast, hermetik... U uputstvu pise nicim, ali ovi danasnji dihtunzi su prilicno diskutabilni, nemaju grafita na sebi...

mirmir
27-09-14, 23:03
Da i ovde,Ulje cisto motornoLkl{{

lakarije
27-09-14, 23:10
Zar se ulje najbolje pokazalo?

sinisa1979
27-09-14, 23:12
588
;D}Za to sto ti treba,traktor ko izmisljen.

mirmir
27-09-14, 23:19
Najvise mi je zbog tanjiranja,nosena tanjiraca OLT ili Leskovac 24 ili 28 tanjira.Mislio sam 560 pa da ubacim S44.Razmisljam o varijantama.

- - - - - - - - - -

Zar se ulje najbolje pokazalo?
Ja ulje a recicice misljenje i drugi majstori na forumu,nisam jediniLkl{{

Bobo
27-09-14, 23:31
Mjenjao sam "preko nekoliko" dihtunga glave i bio sam prisutan pri jos dosta takvih dogadjanja i nitko ziv nije mazao dihtung glave pa tako ni ja... Iskreno da vam kazem, ovo je prvi puta da cujem da je nekome padalo na pamet mazati dihtung glave s bilo cime?!?

Nisam profesionalac da bih znao izvuci kvalitetan zakljucak ali mislim da imam dovoljno iskustva da se oglasim.

mirmir
27-09-14, 23:39
Burazer je bas skolovani automehanicar,imao je jaku praksu u skolovanju i osnovno sto je naucio je da se obican dihtung glave maze sa uljem ili toat mascu pre montaze.Ja cuo i naucio od njega e sad ako su ga pogresno naucili gresim.Uglavnom kod svih mastora kod kojih sam prisustvovao nekom sklapanju glave na motor dihtung je mazan.Ja cu nastaviti bilo pravilno ili ne.Ne skodi nista a mozda i koristiLkl{{

Bobo
27-09-14, 23:46
Stvarno nemam pojma sto da na ovo kazem. Eto, meni je prvi put da cujem za to... Nisam skolovan za mehanicara, vecinu onog sto znam sam ucio od razno raznih majstora a ponesto sam nabo i sam ;)

Druge dihtunge mazem crvenim silikonom a gdje nema neke velike vaznosti ili velikog pritiska ulja namazem samo crnim silikonom, i kad se malo sasusi, sastavim djelove i dotegnem, nema da ista curi.

mirmir
28-09-14, 00:39
Pitanje u pola noci,jel na 560 stari tip 1982-1983 godiste spori ili brzi kardan kao ostali IMT 539,558,542...Sta je u onoj budzi pozadi,direktna osovina ili prenos na sporo^-^

Bi Zeleni
28-09-14, 00:42
Druze dodji do mene pa da vidis sve sto te zanima :)

Bobo
28-09-14, 00:48
stari 560 isto ima spori kardan. Bilo je tvornickih s brzim kardanom. Njih se lako prepozna sto nemaju "budzu" iza, nego kao 542-549, samo plocu koja drzi semering kardana i granicne lance ;) Kolega je proljetos kupio 560 sa tvornickom direktnom osovinom. Usporeni kardan na tako slabom traktoru samo odmaze. Ne moze kvalitetno tjerati rotodrljacu a za sve ostalo je kardan prespor, osim mozda za vitlanje drva ;)

Kaze mi jedan majstor da je ubrzao kardan na 3-4 traktora tako sto je iz "budze" izvadio gornje zupcanike a ovaj donji zavario direkt za izlaznu osovinu i kaze da nema greske. Jedini problem je sto se moraju skracivati kardani ako ostavljas to veliko kuciste na traktoru.

mirmir
28-09-14, 01:00
Ok,menjao sam ja to na vise IMT-a,znam da svi sa novijom limarijom imaju spori kardan ali za stari nisam bio siguran.Kako da znam dali je neko vec ubacio direktnu osovinu za kardan,jedino da imam rengenske oci da gledam kroz kucisteLkl{{

- - - - - - - - - -

Stari 575,585,588 imaju onu budzu ali imaju direktno vratilo fabricki(brzi kardan)

Bobo
28-09-14, 07:40
Ok,menjao sam ja to na vise IMT-a,znam da svi sa novijom limarijom imaju spori kardan ali za stari nisam bio siguran.Kako da znam dali je neko vec ubacio direktnu osovinu za kardan,jedino da imam rengenske oci da gledam kroz kucisteLkl{{

- - - - - - - - - -

Stari 575,585,588 imaju onu budzu ali imaju direktno vratilo fabricki(brzi kardan)

Nemaju svi sa novijom limarijom spori kardan. Kazem da je kolega kupio 560 '87 godiste sa tvornickom kratkom, direktnom osovinom kardana ;)

Po pitanju ovih 575,585... sigurno da imaju dorektno vratilo a ne drugaciji prijenos u "budzi"? Oni mozda imaju onaj jos brzi kardan od standardnog. Postoji i kardan s budzom koji pri 1500 okretaja ima 720 a pri 2000 okretaja motora 1000 okretaja, ako sam dobro zapamtio. Dakle, jos ubrzaniji kardan ;)

Sve u svemu, zanemariva sitnica za traktor koji ce orati, tanjurati i vuci sjetvospremac. Kardan bio brz ili spor, koliko se bude koristio, dobar je svaki. Bitno da mali traktor koji radi sa prskalicom i rasipacem ima normalan kardan a ovo drugo je totalno nebitno.

pankin
28-09-14, 08:57

- - - - - - - - - -

Tako je i kod mene nam bivšem 560 82 godište imao budžu a bio brzi bez prepravki

muhanicar
28-09-14, 23:46
Brtvu glave je dobro na tanko namazati mašču, po mogučnosti bakrenom.
Ono stezanje glava bez kilo ključa neču komentirati, isto kak ni one izvučene šarafe na glavi. Meni još nijednom to nije uspjelo, možda sam samo sreče imal.
Vijci glave na S motoru su iste debljine kao i na M motoru i stežu se na veču kilažu nego na M motoru

ichbinmilan
29-09-14, 01:21
542 i 2x14coli
http://www.youtube.com/watch?v=t_1Sk5c2N9c

Lepo se čuje muzika na ovom 542.::super:: Ima i prednju vuču. Dobra mašina.

Rasa91
29-09-14, 18:50
Imt 539 mi dosta tesko pali ujutru prvi put. Sta moze da bude razlog?

Kremator
29-09-14, 19:07
Mozda akumulator zeza, odnosno izgubi snagu dok stoji.

Rasa91
29-09-14, 19:14
Pa vise je razlog sto je hladno ujutru, nije akumulator. Ne znam da nije do pumpe ili nesto?^-^

Tomić Toma
29-09-14, 20:24
Brtvu glave je dobro na tanko namazati mašču, po mogučnosti bakrenom.
Ono stezanje glava bez kilo ključa neču komentirati, isto kak ni one izvučene šarafe na glavi. Meni još nijednom to nije uspjelo, možda sam samo sreče imal.
Vijci glave na S motoru su iste debljine kao i na M motoru i stežu se na veču kilažu nego na M motoru
I ja sam cuo da je dihtung glave najbolje mazati babakrenom. U nedostatku iste mehanicar je dihtung mazao grafitnom. Kaze dihtung usled stezanja kao da klizi po metalu i bolje zadihtuje. U pitanju nije bio traktor, vec stojadin, ali ni na traktoru nema nikakve razlike u montazi

muhanicar
29-09-14, 21:22
Ja tak oduvjek radim i zadovoljan sam.
Na suvo se ni one stvari ne rade http://poljoinfo.com/images/smilies/nonona.gif

http://i1094.photobucket.com/albums/i447/muhanicar/100_4342.jpg

Bobo
29-09-14, 21:35
Ajde, sad i ovo znam, mada to nikad u zivotu cuo nisam...

Nego sto se izvucenih sarafa tice, to sam cuo od ljudi ovako, usputno kroz neke razgovore. Pitao covjeka koji je radio u IMT servisu kod nas i on mi je to i potvrdio. Na 539, ako gledas motor kao sto je Muhanicar postavio sliku, najdonji desni saraf se izvuce samo tako.

Kad mi je majstor radio generalku, rekao je da je totalno nepotrebno poslije nekog vremena dotezati glavu ponovno ali nisam ga slusao i nakon nekih 200 odradjenih sati sam podotezao glavu i kad sam naisao na ovaj saraf, uhvatio moment kljuc, malo odvio vijak i isao je sumnjivo lako i pri dotezanju nikako ga dotegnuti i sad tako stoji, sta da mu ja radim... Ne zivciram se puno.

muhanicar
29-09-14, 22:05
Kad mi je majstor radio generalku, rekao je da je totalno nepotrebno poslije nekog vremena dotezati glavu ponovno ali nisam ga slusao
Nikad ne slušaš, ne brigaj nije ti to majstor rekel bezveze. Majstor zna kaj i kak je napravil ::namigivanje::

Ovo je slika 549 motora, mada to je manje bitno. Misliš na onaj desni kaj je nabliže rubu bloka?
Jer najdonji desni je vijak (brezon) na kojeg idu dize na 539 motoru, ovdje je drugačije jer su sve vijci

Bobo
29-09-14, 22:21
Bas taj, skroz uz rub.

Ne znam sta da odgovorim na ovo da ne treba dotezati glavu ali ja sam se uvjerio suprotno. Bio je i komsija sa mnom, jer je i njega zivo zanimalo zasto ja to radim... Najprije sam isao redom i provjeravao na kojem momentu kljuc okida da vidim jesu li svi dotegnuti i otprilike na koliko. Onda sam odvrnuo srednji vijak, podmazao ga i dotegnuo na 9 kila. Isao je dosta dalje nego sto je bio prije dotegnut, i tako svi vijci redom. Svaki se dotegao "jos malo" ali dosta "sareno". Neki cak i do pola kruga sto mi ukazuje da ipak nisu svi bili dotegnuti na isti moment posto su se "sareno" dotezali.

Par dana nakon tog mog sarafanja komsija je zvao "strucnu osobu" da mu dodje povaditi i provjeriti brizgaljke, postelati ventile a kad su vec sve pootvarali bas da covjek pokusa dotegnuti glavu. Isto je isao na 9 kila i isto smo pratili kako je koji saraf bio dotegnut i na svakom sarafu je bilo pomaka iako je ovaj sarafe dotezao "na suho" ali opet jace nego su prije bili dotegnuti.

Cim je 549 dosao od majstora sa zamjene karika, proslo je neko vrijeme i zvao sam kolegu mehanicara da mi on dodje dotegnuti glavu. Kad je dosao, trazi od mene gedore pa da on to podoteze?!?!? Reko, nula bodova, kod mene neces tako raditi, otisao i posudio moment kljuc, nategli ga na 8 kila i dao ja ovom da to doteze posto ja tad nisam znao ni redoslijed dotezanja nit ista. S podsmjehom je uzeo moment kljuc u ruke, i kad je kljuc "opalio" na 8 kila, ovaj jos dodato doteze sarafe "po osjecaju"... Opet sam digao dreku i galamu, i onda je dotegnuo na 8 kila ali me gledao s podsmjehom i nije mogao vjerovati da cu je s tako "slabo dotegnutom glavom" ici raditi s traktorom.

Svaki majstor ima svoj nacin rada ali ako se glava doteze na 8 kila, prihvacam odstupanje na 9 kila i nista vise... Ako se mene pita, "od oka" se takve stvari ne rade.

mirmir
29-09-14, 22:22
Lepo se čuje muzika na ovom 542.::super:: Ima i prednju vuču. Dobra mašina.
Nema prednju vucu,samo montirane 6,00-16 sa kramponima.

Milos_Vrsac
30-09-14, 08:55
Ljudi zanima me po vasem misljenju kakav je traktor imt 565, 91 je godiste traktor. Kaze mi covek da je malo radio a zadnjih 4 godine nije upaljen, e sad se plasim da je zapekla radilica. Ovih dana bi trebao da idem da ga vidim i probam(naravno ako upali), i zanima me koliko je generalna za njega ako je potrebna da se uradi. Inace trazi mi covek 3500e.

mirmir
30-09-14, 10:06
Nebrini se nije mu nista,upalice sigurno,samo odmah zameni ulje u njemu i gas,to je isti kao 560 samo ima ostriji motor DM34,motor kao na rakovici 65.

3500,jeftino,kupuj!!>:({

Milos_Vrsac
30-09-14, 12:13
Nebrini se nije mu nista,upalice sigurno,samo odmah zameni ulje u njemu i gas,to je isti kao 560 samo ima ostriji motor DM34,motor kao na rakovici 65.

3500,jeftino,kupuj!!>:({
Hvala ti puno na pomoci do kraja nedelje idem da ga vidim, pa ako pazarim kacim slike >:({

Dulkaarpad
30-09-14, 18:17
Obavezno zameniti ulje u motoru, filter ulja i te stvari... Dotle nista...

muhanicar
30-09-14, 18:19
Bas taj, skroz uz rub.

Ne znam sta da odgovorim na ovo da ne treba dotezati glavu ali ja sam se uvjerio suprotno. Bio je i komsija sa mnom, jer je i njega zivo zanimalo zasto ja to radim... Najprije sam isao redom i provjeravao na kojem momentu kljuc okida da vidim jesu li svi dotegnuti i otprilike na koliko. Onda sam odvrnuo srednji vijak, podmazao ga i dotegnuo na 9 kila. Isao je dosta dalje nego sto je bio prije dotegnut, i tako svi vijci redom. Svaki se dotegao "jos malo" ali dosta "sareno". Neki cak i do pola kruga sto mi ukazuje da ipak nisu svi bili dotegnuti na isti moment posto su se "sareno" dotezali.

Par dana nakon tog mog sarafanja komsija je zvao "strucnu osobu" da mu dodje povaditi i provjeriti brizgaljke, postelati ventile a kad su vec sve pootvarali bas da covjek pokusa dotegnuti glavu. Isto je isao na 9 kila i isto smo pratili kako je koji saraf bio dotegnut i na svakom sarafu je bilo pomaka iako je ovaj sarafe dotezao "na suho" ali opet jace nego su prije bili dotegnuti.

Cim je 549 dosao od majstora sa zamjene karika, proslo je neko vrijeme i zvao sam kolegu mehanicara da mi on dodje dotegnuti glavu. Kad je dosao, trazi od mene gedore pa da on to podoteze?!?!? Reko, nula bodova, kod mene neces tako raditi, otisao i posudio moment kljuc, nategli ga na 8 kila i dao ja ovom da to doteze posto ja tad nisam znao ni redoslijed dotezanja nit ista. S podsmjehom je uzeo moment kljuc u ruke, i kad je kljuc "opalio" na 8 kila, ovaj jos dodato doteze sarafe "po osjecaju"... Opet sam digao dreku i galamu, i onda je dotegnuo na 8 kila ali me gledao s podsmjehom i nije mogao vjerovati da cu je s tako "slabo dotegnutom glavom" ici raditi s traktorom.

Svaki majstor ima svoj nacin rada ali ako se glava doteze na 8 kila, prihvacam odstupanje na 9 kila i nista vise... Ako se mene pita, "od oka" se takve stvari ne rade.
Logički je da se šaraf usljed stezanja rastegne, pa i zagrijavanje .... i nikad ga dvaputa nebudeš stegnul na isto mjeso iako koristiš istu kilažu i isti kilo ključ.

Iz mojeg iskustva za te motore je 8 kg premalo, a naročito za DM motor, uostalom ti znaš na kolko ja stežem. Baš kak veliš, svaki ima svoj način stezanja i ako nema problema s tim načinom smatra da je njegov način najbolji ::namigivanje::

mirosti
01-10-14, 08:32
Ja DM34/33 stezem na sledeci nacin:

Pri postavljanju glave momentisem na 90Nm(sto bi rekli 9kila). Potom upalim motor i pustim ga da se zagreje na 50-60 stepeni.
Potom ugasim i onako toplog dotegnem na 110Nm(11 kila). To je sve, nikad kasnije ne diram.
Uvek tako radim i nikad mi nije produvao dihtung, ili svukli navoji sa brezona.

Nekada su postojali Perkinsovi bakarni dihtunzi i to je bila milina raditi, a sa ovim sadasnjim nikad nisi siguran.

Tomić Toma
01-10-14, 08:42
Imt 539 mi dosta tesko pali ujutru prvi put. Sta moze da bude razlog?
Da li anlaser vitla,tj okrece dovoljno brzo? Probaj da ga malo zagrejes na grejac. Onda bi trebao lakse da upali

cira92
01-10-14, 10:55
Imam jedan prblem na IMT 539 naime kad berem sad nocu desava mi se da ponekad svatla oslabe (znaci komplet osvetljenje) i posle par trenutaka sve normalno ponovo su jaka...
Ne oslabe ona skroz ali se da primetiti... I jos na kontrolnoj lampici za alternator svetli izizetno slabo kad popalim sva svetla + na beracu.. Jel je to znak da je Alternator pri kraju ili da mi je akumulator oslabeo???

Milos_Vrsac
01-10-14, 13:58
Ljudi da se pohvalim, bio sam danas da vidim onaj imt 565 ( i pazario naravno) upalio ga i kaze mi majstor da je perfektan, a pre nego sto je parkiran stavljeno je novo ulje i filter i posle toga stojao 4 godine. Traktor je 90" godiste ima 1084 sata rada nove zadnje gume :) ,covek je radio samo 6 hektara godisnje. Traktor je prvobitno bio oko 4000 i posle mi covek rekao da ako hocu da mi proda jos neke stvari. Za 4500e sam dobio sledece stvari: elevator, tanjiracu, plug, prskalicu, spartac, sejalicu(mehanicku), bocnu kosu i prikolicu(spediter).... Mojoj sreci nikad kraja :) ;D}>:({>:({:veseljak::::traktor1::

mirosti
01-10-14, 14:08
Sve cestitke za kupovinu>:({.
Ako se neko tako slatko raduje takvoj kupovini, neka bozija pravda je da to i dobije...
Preporucujem ti da odmah zamenis to staro/novo ulje i filter, jer je ulje sigurno za toliko vremena izkondenzovalo dosta i nemoj nikako da ti motor radi sa njim.
Takodje bi trebalo zameniti i ulje u menjacu. Ako si vec dosao do tako nove masine to je najmanje sto mozes uraditi za nju.

Milos_Vrsac
01-10-14, 14:12
Sve cestitke za kupovinu>:({.
Ako se neko tako slatko raduje takvoj kupovini, neka bozija pravda je da to i dobije...
Preporucujem ti da odmah zamenis to staro/novo ulje i filter, jer je ulje sigurno za toliko vremena izkondenzovalo dosta i nemoj nikako da ti motor radi sa njim.
Takodje bi trebalo zameniti i ulje u menjacu. Ako si vec dosao do tako nove masine to je najmanje sto mozes uraditi za nju.
Hvala, naravno to cu odma da odradim. A ja tek pocinjem da radim zemlju tako da za moje potrebe je to sasvim dovoljno, a i zadovoljan sam odnosom cene i dobijenog.....

Dulkaarpad
01-10-14, 14:19
Cestitamo, svaka cast! Ubaci slike ovde (ili u temi "cestitke", da ne idemo sa cestitkama ovde u :){{)
Proveri i - pored toga sto je nabrajao kolega i - filter vazduha! Srecno! >:({

Milos_Vrsac
01-10-14, 14:28
Ubacicu slike u temi "cestitke" cim doteram traktor kod mene( za 10-ak dana) sve slikam i kacim.
Ma zamenim mu svo ulje(motor, menjac i za hidrauliku) i sve filtere(ulje, nafta, vazduh), i kaze mi majstor da bi bilo dobro da se skine pumpa i dizne da se pregledaju i stave nove podloske, zato sto je traktor stojao....

mirosti
01-10-14, 14:55
Dizne i pumpu ne diraj ako motor radi kako treba, dovoljno je promeniti filtere, jer se u sistemu za gorivo vodeni kondenzat skuplja u zasici i na dnu filtera.
Nemoze majstor bez preporuke za svoju zaraduLkl{{..

Ursus
01-10-14, 15:36
Imam jedan prblem na IMT 539 naime kad berem sad nocu desava mi se da ponekad svatla oslabe (znaci komplet osvetljenje) i posle par trenutaka sve normalno ponovo su jaka...
Ne oslabe ona skroz ali se da primetiti... I jos na kontrolnoj lampici za alternator svetli izizetno slabo kad popalim sva svetla + na beracu.. Jel je to znak da je Alternator pri kraju ili da mi je akumulator oslabeo???

Cira..
provjeri cetkice na alternatoru, znaju cesto biti uzrok kad lampica od alernatora onako blago svijetli. Akumulator je dobar ako traktor pali bez problema.

ivann
01-10-14, 17:55
Mozda nije za ovu temu 'al ajd da pitam. Koji deo kardana prikopcava za traktor?http://img.tapatalk.com/d/14/10/01/ja5ybe7a.jpg

Kakav je ovo kardan, da li je ovo lomljivi ili kako se vec zove?

http://img.tapatalk.com/d/14/10/02/e8e4ahed.jpg

Bobo
01-10-14, 18:44
Dio sa sigurnosnom sklopkom je svejedno kud kopcas, Obicno "sigurnosni element" ide do prikljucka a obican zglob do traktora. Ako se radi o kardanu sa kvacilom slobodnog hoda (jednosmjerno, "frajlauf"...) onda ide samo na jedan nacin ;), a ovo sa druge slike je kardan s duplim zglobom i dupli zglob se okrece do traktora. Jako jako dobra stvar za berace, djubretare i ostaje vucene prikljucke koji se pogone kardanom.

A sad moja jadikovka:

Naime, upuceni ste da je moj IMT 5106 prije dva tjedna rastavljen radi remonta koljevke, hladnjaka, vodne pumpe i prebrtvljivanja motora. Usput sam jos pronasao da je cilindar za skretanje los pa je i on odradjen. Traktor i dan danas stoji rastavljen jer majstor koji mi je trebao odraditi koljevku jucer zove da ju ipak ne moze napraviti i da se tri dana mucio kako da ju namontira na glodalicu ali nikako nije uspio. Decko koji je do nedavno radio kod njega je dvojici poznanika radio koljevke za 5136 na istoj toj glodalici ali ovaj, eto, nema znanje kako da to odradi. Nema koga nisam zvao, trazio razna poznanstva po raznim firmama da se to odradi "na crno" ali ni tu nema srece, odnesao danas koljevku kod drugog majstora i za njegovu glodalicu fali 1cm hoda i mogao bi odraditi i on me upucuje na ovog prvog da njegova glodalica to odradjuje bez problema... Zvao sam i Rašu u Sr. Mitrovicu i kaze da je radnicima dao malo dulji godisnji dok se ne nadje posla, da nema racuna placati ljude a posla nema. Zna o cemu se radi i zna da oni to mogu odraditi ali eto situacija je takva da trenutno nije u stanju primiti posao. Drugog nikoga mi nije znao ili nije htio preporucitu u Rumi, Indjiji, Novom sadu, nebitno...

I napokon se ovaj drugi moj majstor ponudi da odemo skupa kod ovog prvog da on to na tudjoj glodalici odradi i da ja platim najam glodalice koliko ovaj trazi i da to rijesimo. Prvi je to prihvatio odmah jer je njemu krivo sto je obecao a nije mogao odraditi posao.

Zbog majstora moj traktor u tudjoj radioni stoji 10-12 dana rastavljen a meni zivci na nuli ;)

Nekome sam se morao pojadati, eto toliko da olaksam sebi dusu...

Usput ako znate kakvog majstora da moze odraditi ovaj posao a da nije negdje u Užicama ili NIšu (predaleko), slobodno pisite preporuke. Ako ova dvojica to sutra ne uspiju odraditi, nema mi druge nego pravac u Srbiju... Da li u Dobanovcima jos radi remontni centar i da li oni rade privatno ovakve stvari?

cira92
01-10-14, 19:23
Stvarno cu da poludim sa ovim 539!!!!!!!!!!!!!!!! Svake godine kad stigne berba on pocne da zafrkava.. Ovo sa svetlom sam resio to su cetkice na alternatoru,danas ih zamenio,i zamenio i kontakt bravu (izgreo kontakt za dugo svetlo)..

E sledece sad!!!!!!! Zamenio sam hidraulicnu lamelu zato sto mi je i u baliranju i u branju pravila probleme,jednostavno stane kardan!!!!
E sad ja je zamenio pre par dana i izvozao 2-3 dana u berbi bez ikakvih problema... Ali juce ajde da ja vidim i malo vise opteretim berac samim tim i kardan i on stade ponovo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!! Pa to je neverovatno!!!

Unutar sve odlicno korpa je odlicna (ja ne vidim znakove pohabanosti) nastelovana je lamela dobro odvaja sve super nije nista zamasceno ali eto kad se malo zesce optereti berac ono stane ponovo kardan!!!

Sta sad tu moze da nevalaj kad sam stavio novu lamelu i to Kronovu!!!! Ulje ne ulazi da je zamasti sve suvo zamenio sam i pletenice...

Stvarno ovaj 539 nikad da zavrsi berbu da ne bude problema sa kardanom!!!! Prosle godione se raspao lezaj na snopu za kardan!!!!

bufa befava
01-10-14, 19:29
Ja bi sigurnosnu spojku stavio na stranu traktora .

za jednosmjernu spoju je svejedno na kojoj je strani ( ako nema u kombinaciji sigurnosnu)

ako je sve kako si rekao s lamelom onda opruge ne daju dovoljan pritisak

mirmag
01-10-14, 19:53
Zna li ko da li u remontnom zavodu u Dobanovcima jos rade motore staro za novo i staro za remontovano?

cira92
01-10-14, 20:32
Ja bi sigurnosnu spojku stavio na stranu traktora .

za jednosmjernu spoju je svejedno na kojoj je strani ( ako nema u kombinaciji sigurnosnu)

ako je sve kako si rekao s lamelom onda opruge ne daju dovoljan pritisak

PA sta da radim sa te opruge??? Da ih menjam???

Tomić Toma
01-10-14, 20:33
Ljudi da se pohvalim, bio sam danas da vidim onaj imt 565 ( i pazario naravno) upalio ga i kaze mi majstor da je perfektan, a pre nego sto je parkiran stavljeno je novo ulje i filter i posle toga stojao 4 godine. Traktor je 90" godiste ima 1084 sata rada nove zadnje gume :) ,covek je radio samo 6 hektara godisnje. Traktor je prvobitno bio oko 4000 i posle mi covek rekao da ako hocu da mi proda jos neke stvari. Za 4500e sam dobio sledece stvari: elevator, tanjiracu, plug, prskalicu, spartac, sejalicu(mehanicku), bocnu kosu i prikolicu(spediter).... Mojoj sreci nikad kraja :) ;D}>:({>:({:veseljak::::traktor1::
Pa tebi jos samo kombajn fali da budes kompletan. Sve cestitke na kupovini. >:({

Milos_Vrsac
01-10-14, 20:35
Pa tebi jos samo kombajn fali da budes kompletan. Sve cestitke na kupovini. >:({

Izgleda da sam imao vise srece nego pameti. Hvala u nedelju idem po mehanizaciju pa slikam vam sve. >:({

bufa befava
01-10-14, 21:11
uzmi u trgovini nove pa usporedi pitisak ..snagu

cira92
01-10-14, 21:12
uzmi u trgovini nove pa usporedi pitisak ..snagu

Ponovo rasklapanje!!!!!! :P{

lucky
01-10-14, 21:21
Jel ima neko iskustva sa ulošcima dizni za IMT proizvodjača DTP Nemačka?

http://www.kupujemprodajem.com/Ulosci-dizne-DTP-Nemacka-15769141-oglas.htm

Pantic
01-10-14, 21:28
Problem ti pravi tanjirasta opruga, jesi li kontrolisao da nije pukla?

- - - - - - - - - -

Mozda nije za ovu temu 'al ajd da pitam. Koji deo kardana prikopcava za traktor?http://img.tapatalk.com/d/14/10/01/ja5ybe7a.jpg

Kakav je ovo kardan, da li je ovo lomljivi ili kako se vec zove?

http://img.tapatalk.com/d/14/10/02/e8e4ahed.jpg
Za teoriju ne znam da li sam u pravu, ali u praksi sve sigurnosne spojnice bilo kog tipa se montiraju na stranu prikljucka tj masine..

cira92
01-10-14, 21:29
Tanjirasta opruga je Ok nije pukla gledao sam... Nema tragova habanja na njoj jedino ako je oslabela ako je moguce...

Bećarina pusta
01-10-14, 21:34
Dio sa sigurnosnom sklopkom je svejedno kud kopcas, Obicno "sigurnosni element" ide do prikljucka a obican zglob do traktora. Ako se radi o kardanu sa kvacilom slobodnog hoda (jednosmjerno, "frajlauf"...) onda ide samo na jedan nacin ;), a ovo sa druge slike je kardan s duplim zglobom i dupli zglob se okrece do traktora. Jako jako dobra stvar za berace, djubretare i ostaje vucene prikljucke koji se pogone kardanom.

A sad moja jadikovka:

Naime, upuceni ste da je moj IMT 5106 prije dva tjedna rastavljen radi remonta koljevke, hladnjaka, vodne pumpe i prebrtvljivanja motora. Usput sam jos pronasao da je cilindar za skretanje los pa je i on odradjen. Traktor i dan danas stoji rastavljen jer majstor koji mi je trebao odraditi koljevku jucer zove da ju ipak ne moze napraviti i da se tri dana mucio kako da ju namontira na glodalicu ali nikako nije uspio. Decko koji je do nedavno radio kod njega je dvojici poznanika radio koljevke za 5136 na istoj toj glodalici ali ovaj, eto, nema znanje kako da to odradi. Nema koga nisam zvao, trazio razna poznanstva po raznim firmama da se to odradi "na crno" ali ni tu nema srece, odnesao danas koljevku kod drugog majstora i za njegovu glodalicu fali 1cm hoda i mogao bi odraditi i on me upucuje na ovog prvog da njegova glodalica to odradjuje bez problema... Zvao sam i Rašu u Sr. Mitrovicu i kaze da je radnicima dao malo dulji godisnji dok se ne nadje posla, da nema racuna placati ljude a posla nema. Zna o cemu se radi i zna da oni to mogu odraditi ali eto situacija je takva da trenutno nije u stanju primiti posao. Drugog nikoga mi nije znao ili nije htio preporucitu u Rumi, Indjiji, Novom sadu, nebitno...

I napokon se ovaj drugi moj majstor ponudi da odemo skupa kod ovog prvog da on to na tudjoj glodalici odradi i da ja platim najam glodalice koliko ovaj trazi i da to rijesimo. Prvi je to prihvatio odmah jer je njemu krivo sto je obecao a nije mogao odraditi posao.

Zbog majstora moj traktor u tudjoj radioni stoji 10-12 dana rastavljen a meni zivci na nuli ;)

Nekome sam se morao pojadati, eto toliko da olaksam sebi dusu...

Usput ako znate kakvog majstora da moze odraditi ovaj posao a da nije negdje u Užicama ili NIšu (predaleko), slobodno pisite preporuke. Ako ova dvojica to sutra ne uspiju odraditi, nema mi druge nego pravac u Srbiju... Da li u Dobanovcima jos radi remontni centar i da li oni rade privatno ovakve stvari?

Ne uvijek. Nekad dupli zglob ide na priključak ako isti ima Y rudo.

Tintoreti
01-10-14, 21:38
Za teoriju ne znam da li sam u pravu, ali u praksi sve sigurnosne spojnice bilo kog tipa se montiraju na stranu prikljucka tj masine..
Tako je i ovo sa donje slike je kardan sa duplim krstom tj mogu da savladaju vece uglove ali ne znaci da treba da rade pod velikim uglom non stop. Radni vek se skracuje desetostruko u razlici dali kardan radi 5 ili 10stepeni zakosenosti.>:({

Kosjerac
01-10-14, 21:51
Mirmag rade to u Dobanovcima, letos sam se intresovao za motor , da dam moj od 533 i da uzmem od 539. Može i ta solucija i ona košta 86000rsd, samo mora biti kompletan( alnaser, altenator, pumpe, itd).

mirmir
01-10-14, 21:58
Jel ima neko iskustva sa ulošcima dizni za IMT proizvodjača DTP Nemačka?

http://www.kupujemprodajem.com/Ulosci-dizne-DTP-Nemacka-15769141-oglas.htm
Kakva Nemacka to nije videlo Svabe.Ako malo bolje pogledas videces da pise W.Germany,komedija:lol:sto neznaci da nisu losi,i kinezi nekad urade jako dobro.

- - - - - - - - - -

Mirmag rade to u Dobanovcima, letos sam se intresovao za motor , da dam moj od 533 i da uzmem od 539. Može i ta solucija i ona košta 86000rsd, samo mora biti kompletan( alnaser, altenator, pumpe, itd).
To nije skupo,dobijes daleko bolji motor,tacnije posle imas 539 a to je traktorcina za 533 i dobijas ekstra motor,full generalna.Sve to za 700-750 eura.;D}

- - - - - - - - - -

Milos_Vrsac (http://poljoinfo.com/member.php?26115-Milos_Vrsac) neka je sa srecom,prosao si vise nego odlicno.Neces se pokajati.Menjaj ulje u motoru i filtere goriva a ulje u trupu nemoras da menjas,da budemo realni to niko i nemenja a ide 35 litara.

Bobo
01-10-14, 22:05
Milos_Vrsac (http://poljoinfo.com/member.php?26115-Milos_Vrsac) neka je sa srecom,prosao si vise nego odlicno.Neces se pokajati.Menjaj ulje u motoru i filtere goriva a ulje u trupu nemoras da menjas,da budemo realni to niko i nemenja a ide 35 litara.

Govori u svoje ima ;)

Od kako je na moja ledja palo odrzavanje traktora i mehanizacije ulje u trupu se mjenja svake druge godine OBAVEZNO na 539 i 549. Brena radi 200 sati godisnje pa cemo tu malo produziti interval zamjene. Po selu se otimaju za moje staro ulje iz mjenjaca, cjede ga kroz gaze i magnete pa sipaju u svoje traktore ;)

Matic
01-10-14, 22:09
Mirmag ja ti ne bi savetovao to planinarenje sa remontnim centrom a ti kako hoćeš.

mirmir
01-10-14, 22:28
Govori u svoje ima ;)

Od kako je na moja ledja palo odrzavanje traktora i mehanizacije ulje u trupu se mjenja svake druge godine OBAVEZNO na 539 i 549. Brena radi 200 sati godisnje pa cemo tu malo produziti interval zamjene. Po selu se otimaju za moje staro ulje iz mjenjaca, cjede ga kroz gaze i magnete pa sipaju u svoje traktore ;)
Kod mene je menjano pre 100 godina,nasuto sae 90 i za preko 20000 radnih sati od svih kvarova na menjacu i hudraulici sam imao menjanje sigurnosnog ventila.
Na 565 ko sjeb... menjac i hidraulik jos zbog takvog ulja e svaka mu cast!!

I ja bi stao u red za to ulje koje ti prosipas.

Tomo VS
02-10-14, 04:28
Zna li ko da li u remontnom zavodu u Dobanovcima jos rade motore staro za novo i staro za remontovano?
Drug sto to neodneses kod puskasa i on ti uradi generalku glava boli nema da brines posle toga!:lol:

mirmag
02-10-14, 07:00

To meni treba,bas takva zamena.

- - - - - - - - - -

Drug sto to neodneses kod puskasa i on ti uradi generalku glava boli nema da brines posle toga!:lol:

Obavezno...Lkl{{

- - - - - - - - - -

Ima li gde da se pazari kuciste liniske PVP za imt533? Ili cela pumpa?

BOKIBOLE
02-10-14, 08:03
Kosjerac, zar nije za te pare jednostavnije prodati 533 i kupiti 539. Plus je što imaš noviji traktor. Osim ako neko ima šerpu od 533 pa bi morao mnogo više da doplati za 539.

mirmag
02-10-14, 08:21
To sa novijim kod mene ne pije vodu...za 40 godina na menjacu i ostalim skopovima nije nista radjeno,nisu otvarani.To kod novijih ne bi sigurno bio slucaj.Meni je generalno problem samo u PVP gde je kuciste toliko pohabano da mu vise nema popravke.Novih pumpi nigde.Traktor tesko pali,propusta gorivo pa je su izvucena dva creva da ne prlja motor i da nekapa na izduv(donji).Pre neki dan sam se mucio da istarupiram jednu parcelu.Cale je odlucio da se zameni ceo motor i da se ubaci od 539.(njegov je pa neka radi sta hoce..)

Kosjerac,moze li broj tel ?

Kosjerac
02-10-14, 09:35
Boki razmišljao sam i o tome da ga zamenim, ali je pitanje šta ću naći a kod mene je sve ostalo dobro menjač, diferencijal, kabina, prednji trap. Tako da kada se sve uzme u obzir najjeftinije je zameniti motor. Našao sam motor od viljuškara 400 €, 539 sa rotacionom pumpom ali mi treba još 450 € da bi ga namestio na traktor. Jbg oće da izađe na hiljadarku.

mirosti
02-10-14, 10:41
Ako vec kupujes stavi DM34 i napravi pravu masinu. U tvojoj varijanti ce biti neznatno skuplje, a imaces neuporedivo sposobniji traktor.

Bobo
02-10-14, 10:58
Motori za viljuskare su zive zere. Dvojica ovdje imaju takve motore na 539 i mogu sa sigurnoscu reci da ima ocigledne razlike izmedju obicnog 539 i ovog motora za viljuskare. Kolega je imao motor za 539 ali se blok razletio i nasao je povoljno motor iz viljuskara, prebacili smo sve sto treba, namontirali ga na traktor i nevjerovatno kako mali radi. Vuce uzbrdo imt sijacicu 23 reda kako god hoces, nosi 4 reda kultivator (spartac) s kutijama za gnojivo samo tako, nema da se motor pati.

I oba 539 koji imaju takve motore rade jednako. Kao da imaju 50ks. Treba saznati kakve brizgaljke idu u taj motor tvornicki i na koliko se stelaju brizgaljke i pumpa jer ovo sto sam imao prilike vidjsti i osjetiti je cudo jedno.

Tomić Toma
02-10-14, 11:07
Motori za viljuskare su zive zere. Dvojica ovdje imaju takve motore na 539 i mogu sa sigurnoscu reci da ima ocigledne razlike izmedju obicnog 539 i ovog motora za viljuskare. Kolega je imao motor za 539 ali se blok razletio i nasao je povoljno motor iz viljuskara, prebacili smo sve sto treba, namontirali ga na traktor i nevjerovatno kako mali radi. Vuce uzbrdo imt sijacicu 23 reda kako god hoces, nosi 4 reda kultivator (spartac) s kutijama za gnojivo samo tako, nema da se motor pati.

I oba 539 koji imaju takve motore rade jednako. Kao da imaju 50ks. Treba saznati kakve brizgaljke idu u taj motor tvornicki i na koliko se stelaju brizgaljke i pumpa jer ovo sto sam imao prilike vidjsti i osjetiti je cudo jedno.
Ima moj komsija na onom Rumunskom Fiatu, valda Universal motor od viluskara, isto IMR-ov. Kaze mnogo bolje radi od traktorskog IMR motora i ima vise snage

mirmir
02-10-14, 13:53
Ajd prosvetlite nasLkl{{u cemu je bolji,sta je to konstrukciono drugacije da bio bolji bolji kad je to isti motor kao na traktoru,sve u sraf isto.Eto kod mene je bos pumpa na traktoru sa viljuskara i nevidim ja da je ona nesto bolja u odnosu na druge pumpe.

Bobo
02-10-14, 14:14
Mirko, nemam pojma u cemu je razlika. znam da jedan od ova dva 539 "prducka" u radu i da su mu mjenjali uloske na diznama i da to vise nije to sto je bilo prije zamjene ulozaka a traktor i dalje "prducka" sto ce reci da je problem do PVP. Tog kad smo kod kolege sastavili i kad smo se provozali, tocno osjetis po traktoru i kako prima gas i kako jednostavno bolje ide. Ne mogu objasniti, nisam dovoljno strucan, ali gotovo sam siguran da su PVP i dizne drugacije podesavane posto se traktor "smirio" kad su ulosci zamjenjeni i nastimani za 539. Pumpa je rotaciona i ne znam kako je nastelana ali znam da je traktor ziva zera na gasu. vuce cisternu 3000l i po ravnom i uz brdo samo kopa pod sobom, nema da motor posustaje. Orao je s 2x12" plugom isto tako, samo mu daj gasa i nema da se motor gusi. Djubretaru s 4 okomita vitla vuce lakse nego moj 549.

Drugi 539 s takvim motorom iz vilicara je nosio godinama silokombajn dok se jednom isto u siliranju nije otpustila posuda s uljem sa zracnog filtera i dok su primjetili motor je vec u sebe uvukao dosta necistoca ali i dalje radi zacudjujuce dobro. Covjek ima 558 uz tog 539 i opet s 539 ide balirati sjeno, brati kukuruze, s 558 samo ore, tanjura i priprema zemlju.

Ne znam sta da ti drugo napisem ali znam kako 539 ide, kako prima gas i sto je sposoban, kao i 90% moje generacije seljaka na prostorima bivse drzave, odrastao sam na 539 i svjestan sam njegovog potencijala. Ovaj motor je nesto sasvim drugo i pre velika slucajnost je da dva traktora s motorom od viljuskara rade odlicno a i kolega Toma pise da mu komsija ima motor s viljuskara i da radi bolje od obicnog motora.

AcA OPEL
02-10-14, 16:21
Ja sam imao prilike da gledam i da malo provozam viljuskar sa IMR masinom,3 cilindra,valjda je to taj.Ono sto je mene iznenadilo,a i jos neke ljude koji su gledali taj viljuskar jeste to da je motor bio suv kao barut,a jase ga i kurta i murta.Terali ga bez imalo milosti i odrzavanja i on ide i ne zna da stane i sve se nekakao cuje rrr rrrr.Lkl{{Ne znam kako da docaram,ali kad mu sines gas zvuci kao R 65.Tako da je moguce da je nesto bolji nego traktorska varijanta.

Bobo
02-10-14, 17:01
Upravo to. ima i bolji odziv na gas, drugaciji zvuk, suh sa svih strana a snage kao da ima 10ks vise... Tesko je opisati.

bufa befava
02-10-14, 17:05
kad bi snagu davao tlak u diznama svi bi radili na 2000 bara i imali strojeve od 100 konja u pakiranju od 539

Bobo
02-10-14, 17:09
Ne samo tlak u diznama... I kolicina ubrizganog goriva...

Kako se samo svi znaju sprdati, to je cudo jedno... Objasni mi onda 577 i 587 a imaju ISTE motore???

mirmir
02-10-14, 20:48
577 ima pumpu sa patos gasom na 2000 obrtaja a 587 na 2300 obrtaja.Ko zeli moze sam da uzme kljuc i srafciger u ruke i podesi vece obrtaje na pumpi i eto jaceg motora.Cela tehnika IMR motora.
Tako i tamic 75 ima 75 konja sa precnikom klipa 98,5 ali zato ima odvrnutu pumpu na 3000 obrtaja.

MONTOYA
02-10-14, 20:55
Nije ista boš pumpa na 577 i 587
587 ima pumpu kao R 76

mirmir
02-10-14, 21:00
U cemu je razlika komso,jel ima bar vizuelno razlike

Bobo
02-10-14, 21:07
A otkad to rakovica 76 i 577 nemaju iste motore? Bosisti kod nas na terenu kad se radi remont PVP i dizni za 577 pitaju da li musterija zeli da se podesi za 587? To rade u istoj cjeni kao i za 577 pa se dosta ljudi odlucuje za ovo. I to rade ljudi koji su radili u nekadasnjoj ispostavi IMT-a u Pozegi i sad rade kod kuce poslove koje su radili i u firmi.

s44 motor je cudo ;)

A ovaj motor od viljuskara oko kojeg se lomimo ispada ne samo po mojim tvrdjama da je zivlji i ugladjeniji od obicnog i ne znam sto se cudite kad netko napise nesto takvo? Vecina je pisala da motor s tamica moze ici bez problema na traktor a ja na svoje oci gledao 560 koji nije mogao u 2. sporohodnoj orati dok nije stavljena PVP sa starog motora koji je skinut s traktora...

Puno vas ima problema s povjerenjem preko interneta. Ja laganjem ne dobivam nista, samo lazem samog sebe a vi ako hocete vjerujte ako necete, ne morate ;)

MONTOYA
02-10-14, 21:09
Vizuelno samo u onom šeširu tzv. prigušivaču
Unutra ima veće rolnice...po rečima bošiste da motor ima lepši rad s tom pumpom

mirmir
02-10-14, 21:17
Komso po recima ljudu koji su proizveli tu pumpu,IPM pumpa je za sve S44 ista,samo je razlika u podesenosti obrtaja,za tamica trebaju veliki obrtaji.Vizuelno samo je razlika u novijem tipu pumpe,tacnije malo su promenili spoljni izgled a sve ostalo isto unutra.
Nepricam napamet,bio sam u IPM-u bar 30 puta da menjam pumpu za remontovanu pa sam se napricao sa radnicima i rukovodstvom o pumpama i varijantama.Jedino ts44 ima drugaciju pumpu.>:({

Bobo
02-10-14, 21:19
Da samo znate ulogu tog "sesira"... Ja sam se smijao kao lud na brasno kad sam cuo zasto je to ugradjivano na PVP... Moj 539 ima linijsku pumpu i nema sesir, 549 ima rotacionu i nema sesir, kombajn ima rotacionu i nema sesir, brena ima rotacionu i ima sesir ;) Dugo vremena nisam znao koja je njegova uloga. Svaki 539 koji ima linijsku pumpu ima sesir ugradjen a moj nema mislim od prvog dana, otac se ne sjeca tocno jel bio ili ne...

Naime, u IMT-u su montirali crijeva za dovod goriva u cjelom sistemu i traktori nisu radili dobro dok nisu poceli montirati te membrane na PVP. Kazu, trebalo im je dosta vremena da skuze u cemu je problem i netko se sjetio pa su crijeva za dovod goriva do PVP zamjenili krutim cjevima i nema vise potrebe za tim sesiricem. Naime, membrana u sesiricu je kompenzirala skupljanje i sirenje gumenih crijeva uslijed vibracija koja su dovodila gorivo u PVP tako da pumpa ima konstantan dotok goriva. Od kako su crijeva zamjenjena krutim cjevima, nema vise potrebe za kompenzacijom, a sesire s membranom je netko dobivao a netko ne, ovisi kako je motor isporucen.

Ljudi iz okolice jos uvijek govore da su jaci motori koji imaju PVP sa tim sesiricem, a oni bez sesirica da su dugotrajniji. Ocito je da su traktori "ranijeg datuma" slabije primali gas zbog nedostatka sesirica na PVP pa zato i pricaju da su motori sa sesiricem jaci ;)

MONTOYA
02-10-14, 21:27
O pumpi pišem ono što sam čuo od bošiste
neko bi rekao i da je pumpa na s 46 svaka ista ali nije,kombajska i traktorska se razlikuju ne samo po pogonu i regulatoru već i u rolnicama kao i kod 577 i 587
Bobo,šešir je montiran i na pumpa koje imaju cevovni dovod tj. na sve linijke pumpe na 539

Bobo
02-10-14, 21:33
Znam da pumpe za kombajnske motore i za traktorske nisu iste. cak je i kuciste drugacije i glava, samo poklopce mozes koristiti na jednoj i na drugoj, ostalo se sve razlikuje na s46. na s44 su pumpe jednake i za kombajne i za traktore koliko ja znam.

Pisem lijepo da moj traktor na linijskoj pumpi nema sesiric i kad sam pitao covjeka nedavno da li slucajno zasto je to tako, covjek mi fino objasnio. Isli u IMT na specijalizaciju kao i svi majstori s prostora bivse drzave i tako su im tamo pricali. Ako je on lagao meni, lazem i ja vama.

Napisao sam jednako tako da je sesiric zadrzan, reda radi, posto ne skodi nicemu, moze samo popraviti stvar ali je kod ugradjenog cjevovoda nepotrebna stavka.

Bubu
02-10-14, 21:52
S44 na 587, Tam-u 75 i na malom Zmaj kombajnu ima korektor paljenja, onaj dodatak sa donje strane PVP dok na 577 to nema.

Tombica
02-10-14, 22:05
Ako pricate o onom sesiru na koji ja mislim,onda eto odgovora zasto mi pucaju armirani cevi od goriva.Godisnje po par komada.

MONTOYA
02-10-14, 22:07
Pucaju zbog lošeg kvaliteta
meni svake godine na 577 pukne crevo za ulje do kompresora

Tomić Toma
02-10-14, 22:15
Pucaju zbog lošeg kvaliteta
meni svake godine na 577 pukne crevo za ulje do kompresora
Zasto ne napravis bakreno? S njim si miran dozivotnoLkl{{

mirmir
02-10-14, 22:37
Komso uradis kod hidraulicara ili kupis u rumi hidraulicno crevo i miran si 20-30 godina.

Tomić Toma
02-10-14, 22:55
Moze i toLkl{{ sigurno je kvalitetnije od ovih armiranih. Dzaba sto je armirano kad je unutra guma losa

cira92
04-10-14, 19:20
O pumpi pišem ono što sam čuo od bošiste
neko bi rekao i da je pumpa na s 46 svaka ista ali nije,kombajska i traktorska se razlikuju ne samo po pogonu i regulatoru već i u rolnicama kao i kod 577 i 587
Bobo,šešir je montiran i na pumpa koje imaju cevovni dovod tj. na sve linijke pumpe na 539

Nije na sve liniske pumpe na 539... Moj IMT 539 ima linisku pumpu a nema sesir i tako je stigao iz fabrike 1000% zato sto je to sve idalje orginal...

sova
05-10-14, 00:02
Koje godine, Ciro?

MONTOYA
05-10-14, 09:01
Ćiro ja nisam video ni jednog a video sam ih mnogo...ne kažem da nema

Bobo
05-10-14, 11:57
Moj 539 je 1981.g. i tvornicki nema sesir na linijskoj pumpi. Napisao sam zasto su kasnije poceli montirati sesirice na PVP. Nebitno rotaciona ili linijska, nije do pumpe vec do dovoda goriva.

cira92
05-10-14, 20:57
Koje godine, Ciro?

Godiste je 1993.. I sa sigurnoscu tvrdim da sesir na liniskoj pumpi nje imao jel je kolender orginal i idalje je u prvoj boji... A video sam ih mnogo sa tim sesirom,cak stavise skoro svi imaju taj sesir ali moj nema...

577
06-10-14, 20:42
Što je stroj...

http://www.youtube.com/watch?v=o_r7VILcP3g

AcA OPEL
06-10-14, 21:10
Video sam jos ranije taj klip,ali mi nije jasno kakva mu je ovo kabina.Da li je naknadno stavljena ili mozda fabrikana?Inace extra masina.

Philby
06-10-14, 21:39
Koliko vidim kabina je fabrička, samo su dodali ojačanja i zaštitili stakla mrežama. Stvarno dobro sređena mašina, sve je podređeno bezbjednosti i funkcionalnosti.

miroljubceful
06-10-14, 22:58
Bobo moram ti reci da debelo gresis,aj sam u prolece svojerucno ugradio na moj 567 motor od tama 60 znaci svojerucno! jedine zamene su lula na vodenoj pumpi,bregasta nema prorez za obrtaje mootra,no to se moze resii prusilicom,zadnja ploca gde je izvod za obrtaljku,dekli i naravno karter,sve je ostalo od tama,i PVP je ostala od tama kako je bil ana motoru,i sve radi isto kao na traktoru,samo sto sam mu j ablokirao obrtaje na pumpi,nemojte da vas kojekakvi majstorimotaju da vam pare uzimaju,ovo je 100% tacno sto pisam sada a prilozicu i slike i da pumpa na 567 je bila liniska a sada je kamionska rotaciona i mogu reci manje trosi a bolje prima gas ;)

- - - - - - - - - -

http://prntscr.com/4tpimy
http://prntscr.com/4tpiti
http://prntscr.com/4tpj5m

mirmir
06-10-14, 22:59
E falaLkl{{ bogu da neko napise iz prakse da se pumpa ne dira samo se smanje obrtaji na srafu-granicniku.Ja sam vec odustao od ubedjivanja.Mi teramo Landinu sa motorom od tamica,nismo smanjili obrtaje pa traktor ide 60 na sat.Hvala bogu motor jos uvek radi kao sat,ne trosi ulje i evo tako vec 7 godina bez kvara na motoru i transmisiji.
Bosisti i kojekakvi majstori su cudo,vole pareLkl{{

miroljubceful
06-10-14, 23:17
to sto pricaju neki jednorezimni rad pumpe i viserezimni kod kamiona nem aveze sa mozgom,samo se okrenu oni plekcici za gasenje i smanjis gas da en ide do kraja i sve radi normalno kao da nista menjano nije znaci i dizne su od kamiona ostale

Bobo
06-10-14, 23:21
Neka ja grijesim ali ja znam za slucaj iz sela. Tamic vise nije bio za registraciju, parkiran i ovaj iz njega izvadio motor i ugradio u traktor, mjenjan karter i koliko se sjecam nesto oko usisa. S pumpom koja je bila na tom motoru nije imao snage za oranje i ako se uspio traktor upregnuti u neki teret, cim se stisne kvacilo ode u veliku turazu, JAKO JAKO nemiran rad motora je bio.

Drugi slucaj. Na ujakovom kombajnu zarivao motor, generalka original motora tad kostala vise nego cijeli kombajn i on ugradi isto motor iz TAM-a 60. Isto kamionska pumpa i teraj, okretaje su ogranicili turpijanjem zareza na platformi vozaca. Na mjestu kombajn radio super, dodjes do njive uteras ga u otkos sve super, kad kombajn izvrsi svu masu iz sebe isto tako ode u iber turazu i nakon nekoliko sekundi se smiri nazad na odredjene okretaje. Tako je radio jednu sezonu i ujak je uvijek na izlazu iz otkosa morao smanjivati gas da motor ne ode u turazu jer je tako i kombajn ubrzavao. Stiskanjem kvacila je motor samo dobivao vecu turazu pa ga je on "hvatao" na rucici gasa. U otkosu/pod opterecenjem je radio super ali na okretanju muke krvave. Druge godine mu se nije dalo smanjivati turazu i otkine radilicu. Na moje nagovaranje da mu stavi PVP s traktorskog motora, nije htio slusati. Slomio je radilicu triput i odustao. Kombajn je prodao jednom nasem kolegi koji je ugradio novu radilicu i PVP s traktora i kombajn savrseno radi.

Ja mozda ne znam o cemu pricam al ova dva slucaja stanuju 500m jedan od drugog i obadvojicu jako dobro poznam. Dok nije ugradjena PVP s traktorskog motora, normalnog rada nije bilo. Moguce je da postoje neke serije motora s razlicitim tipovima pumpi ali ja to ne znam. Znam samo da je bosist pricao da se "kamionska" i "traktorska" PVP razlikuju u regulatorima okretaja. Jedna ima upola manje/ upola lakse utege na regulatoru od druge.

Opet ponavljam da nisam bosist i da samo pisem sto je covjek pricao.

miroljubceful
06-10-14, 23:31
ja pisem iz svog licnog iskustva,stvarno problema nemam nikakvih,ovo pisem zbog drugih ljudi,ja sam od jednog clana ovog foruma dobio objasnjenje,cuo se sa njime,covek mi je lepo rekao namesti sa tom pumpom kako stoji i probaj,ako vidis da je ok ne diraj nista ako nesto ne stima skini je i nosi kod bosiste,zato kazem da ljudi trebaju da probaju sa tom pumpom postojecom pa ce sami uvideti ima li potrebe ili ne,jer je glupo odmah nositi kod bosiste samo zato sto vam je neko rekao da nemoze,kod mene bogu hvala nije trebalo da se nosi nigde nista,inace motor je sa vojnog tama 60 placen sa svim agregatima 330 eura + garnitura zaptivaca sada cenu ne znam tacno da vam kazem i 1 tuba hermetika to je sve sto je potrebno da se odardi ovaj zahvat,naravno alnaser sam ostavio traktorski jer mi je tamov spor i slab,ali je tu za 533 kad dodje vreme

577
07-10-14, 21:39
Video sam jos ranije taj klip,ali mi nije jasno kakva mu je ovo kabina.Da li je naknadno stavljena ili mozda fabrikana?Inace extra masina.

Orginal traktor to je bilo za izvoz 90 godina pojačan hidrulik mokre kočnice .
Mislim da su 97 godina jednog gledao na oglasu .
Odvojena kabina zbilja stroj.

mirmir
07-10-14, 22:08
Koliko radnih sati treba traktor IMT da pokaze za hektar oranja i hektar tanjiranja u dva prolaza?

MONTOYA
07-10-14, 22:10
Zavisi Lkl{{...nije isto 539 i 5270
nije iso neki klin u brdu i peskulja u ravnici dužine 400m

Bubu
07-10-14, 22:13
90000 obrtaja ti je radni sat kod vecine traktora sa analognim meracem sto znaci da za sat vremena pri 1500o/min pravis 1 radni sat. Dalju matematiku prepustam tebi jer treba da imas 2 parametra a to su vreme rada i obrtaji motora i onda ces znati koliko ces radnih sati napraviti.

miroljubceful
07-10-14, 22:14
kod mene samo oranje u 3 hektara potrosim minimum 3 dana a nekada zna da bude i 4

mirmir
07-10-14, 22:24
Ko ce sad racunati:lol:
IMT 540 za ove dve operacije napravio 8,5 radnih sati a nije mu bilo lako,na gasu je bio non-stop.

borko jagodinac
11-10-14, 08:50
Motor od kamiona mozel, to sam se licno uverio gde je od vojnog tama ugradjen motor kompletan sa oroginal karterom na 555 samo je covek pravio plocu. Za pumpu dajte molim vas pa taj kamion onda nikada ne bi smeo da se optereti. Imao kamion znam stari pricam

Krajisnik
11-10-14, 10:12
Moze od tamica motor zasto ne

Marko69
11-10-14, 17:15
Kako povecati radnu temp.motora,kod mene na imt 577 prilikom branja (z223) radna temperatura je malo visa od 60 stepeni mozda nekih 65 e sad mozda mi satic pokazuje pogresnu vrednost uglavnom traktor nista nije diran sto se tice termostata,verovatno se nalazi u njemu od kako je kupljen.Pretpostavljam da je za traktor najoptimalnija radna temp.80 -90 stepeni,mozda bi i temperatura bila visa ako se traktor vise optereti recimo u oranju

MONTOYA
11-10-14, 17:29
Druže i mkod mene je tolika a menjao sam 2 termosatata
5787 je sila od traktora pa ne oseća teret Lkl{{

mirmir
11-10-14, 23:20
Jedna anketaLkl{{
IMT 560 st.tip gume 14-ce ili 16-ce?Sta je bolje,iz prakse,zaboravite na teoriju.

nesko2563
12-10-14, 06:46
glas za 14ce

Truya 86
12-10-14, 08:07
Iz prakse 16-tice za sve teze poslove,pogotovo u brdu to nije taj traktor na 14-tkama.

Bobo
12-10-14, 10:32
Ako se moze birati, obavezno 16-ice...

14 gume idu za kultivaciju, traktor je s njim dosta sporiji nego sa 16 gumama. Ljudi su imali na 560 stari tip 16 gume tvornicki ugradjene i doslo vrijeme za zamjenu, nisu imali para pa uzeli 14 gume i namontirali... Kazu da su znali da bi prodali jednu kravu samo da kupe 16 gume a ove se ko za vraga nikako nece potrositi pa da mjenjaju...

pocerina
12-10-14, 22:01
A zar nije jaci sa 14-icama ?
Ja sam radio sa 14 i 16, i moj glas ide za 14....

miroljubceful
12-10-14, 22:03
evo iz iskustva sa 16-icama po sumi,ged su bas neki potoci izlazis sa 14 tesko ili nikako,sa 16 imas ok brzinu u transportu sa 14 si ko kornjaca,16 teze propada,veca povrsina za oslanjanje na zemlji i lepse vuce (maje slajfuje) ako ti je motor losiji 14 je bolja jer ces sa 16 vise opterecivati masinu
inace sadasnje 16-ice su po visini iste kao nekadasnje dok je gaziste (kramponi)manji nisam siguran ali mislim ko na 14 starije gume su bile 42 cm imam takve na traktoru,novije su 39 cm,sve u svemu 16 je guma predvidjena za taj traktor iance ako stavis 14-ice bice ti prednji deo visi od zadnjeg pa nebi bilo lose da napred stavis neke manje

mirmir
12-10-14, 23:11
Stigla sestica,sledi sredjivanje pa sahranjivanje isteLkl{{Izvolite na >:({
http://i60.tinypic.com/nx5839.jpg
http://i60.tinypic.com/2qar2xi.jpg
http://i60.tinypic.com/2hrel9l.jpg

Bobo
12-10-14, 23:21
Zbog manjih guma koje su usto i potrosene prijasnjem vlasniku traktor ocito nije dovoljno dizao poluge hidraulika cim su obadvije vertikalne poluge stavljenje podesavajuce i obje zavrnute do kraja i usto su i donje podizne poluge okrenute naopako ;)

Cestitam na kupovini i da te dugo i sretno sluzi!

MONTOYA
12-10-14, 23:23
Prvo hidraulični volan da ugradiš

Manjevic
12-10-14, 23:23
Cestitam, da zaradi za nov. Koliko je placen?

mirmir
12-10-14, 23:32
Placen 1750,nema troskova transporta.Vlasnik zivLkl{{moze prevod.Motor tanak,moze da radi,pali radi ali malo na iber lauf pusta dima,rebrasti blok,bos pumpa glanc nova IPM stavljena,ujeda na gasu,nema dima na auspuh,nema kocnica,kompresor radi odlicno,gume zadnje 14-ke ali neki kao malo veci format 14 platana radial Kleber,nema trunke lifta u zadnjim tockovima,ima spori alanser pa vergla kao mrtav konj kad oce da potrci......
Radovi odmah startuju,ugradnja hidro volana,kocnice prepravka na mehanicke,osvezavanje motora(neka ide tako pa dok ne naletim na neki S44 ide momentalna ugradnja).Ulaganja 100 eura posto skoro sve imam pa nemoram da kupujemLkl{{
Hvala na cestitkama,ko moze neka...svrati>:({

mirosti
13-10-14, 10:26
Cestitke i od mene. Dobra i realna cena. Smesno za takvu masinu-malo skuplje od vladimirca.
Bio bi zmija sa S44, ali ako ne nadjes to motorce, razmisli o ideji da ga prepravis na DM65 kada ga budes radio.

mirmir
13-10-14, 20:44
Hvala,hvala!!Necu ga prepravljati na DM34,mnogo je bolje ubaciti S44 iz tamica sto cu i da uradim do leta.Sad ce da ide sa ovim motorcetom,malo cu ga osvezim.

German hunting terrier | Jagdterrier