IMT

Bobo s kojim plugom ore, kolko coli? Inače to je motor kao u IMT-533 samo jedan cilindar više. Jel sad točno da on ima 47 ks? Nedavno sam razgovarao sa tipom koji je prodavao motor od 555 i on isto kaže da ima 47 ks.
 
MF 65
mf65_1961_show.jpg


IMT 555
_47cb1106af4b1.jpg


IMT558
[/img]
2204061434uw7.jpg
 
Bobo mislim da si ti uslikao ovog ofarbanog 558. :osmeh: Jel imaš sliku u većem formatu za pozadinu. Ili možda još slika od 558?
 
Ne znam s kakvim kolega plugom ore, ali mislim da mu je taj 555 samo za u sumu i transport... bas cu ga pitat kad ga vidim, ak se sjetim...

DA, ovaj 558 ofarbani sam ja uslikao kod kolege u dvoristu i prodaje se za 4500€ (ako se dobro sjecam). Jedina slika tog traktora je u rezoliciji 640x480 (nije se tad imalo dobar mobitel) ... Ak mi se pruzi prilika, opet cu ga poslikat, jer je dana danas u ovakvom stanju, mislim da poslije sredjivanja nije okreno ni 1 000 sati,a slikan je 2006.g.
 
Bobo je napisao(la):
Ne znam s kakvim kolega plugom ore, ali mislim da mu je taj 555 samo za u sumu i transport... bas cu ga pitat kad ga vidim, ak se sjetim...

DA, ovaj 558 ofarbani sam ja uslikao kod kolege u dvoristu i prodaje se za 4500€ (ako se dobro sjecam). Jedina slika tog traktora je u rezoliciji 640x480 (nije se tad imalo dobar mobitel) ... Ak mi se pruzi prilika, opet cu ga poslikat, jer je dana danas u ovakvom stanju, mislim da poslije sredjivanja nije okreno ni 1 000 sati,a slikan je 2006.g.
jos od 2006 ga prodaje.. secam ga se po oglasima davao ga je u NOVOSTI oglasi ...
 
moj stric ima 559 ..zivotinja od traktora taj je radio bukvalno do zadnjeg daha odlican orac 2x14" godiste '82 preko 15 000 sati rada do prve generalke koju trebaju sad da naprave
 
Ovaj je traktor u Slavoniji i mislim da nije bio ni u jednom oglasniku... To je netko uzeo sliku, da ga vise ljudi zove 100%

Razlika izmedju 558 i 559 je samo veci kiler na 559, jer je to traktor namjenjen za rtrziste saudijske arabije, zato i drugacija hauba. Vjerujem da su malo pazljivije sastavljani, jer je to ipak za izvoz radjeno, pa se mozda malo vise pazilo sta se radi...
 
Imam IM
Bobo je napisao(la):
Ovaj je traktor u Slavoniji i mislim da nije bio ni u jednom oglasniku... To je netko uzeo sliku, da ga vise ljudi zove 100%

Razlika izmedju 558 i 559 je samo veci kiler na 559, jer je to traktor namjenjen za rtrziste saudijske arabije, zato i drugacija hauba. Vjerujem da su malo pazljivije sastavljani, jer je to ipak za izvoz radjeno, pa se mozda malo vise pazilo sta se radi...
T-ov katalog iz maja 1982g.Tamo sam nasao 559 bez kabine, spolja izgleda isto kao 560 stari tip,stim sto ima celicne felne kao 558,i po katalogu nema vise nikakve razlike
 
dukej je napisao(la):
lakarije je napisao(la):
MENJAC,je na 558 radjen u dve varijante:standardni,koji je po katalogu(zajednicki radionicki prirucnik za oba traktora,prvo izdanje,1982g.),za dlaku sporiji od 560,i spori menjac,osetno sporiji,za teze operacije.Menjaci spolja,na kucistu imaju vizuelne razlike u odnosu na 560,ali su kompatibilni i bez ikakvih problema i prepravke mogu da se zamene.

Da li misliš da je menjač na 558 za dlaku sporiji od menjača na 560 zbog drugačijeg prenosnog odnosa u samom menjaču ( drugačiji zupčanici ) ili je to zbog toga što 558 ima manje gume od 560 pa je zbog toga malo sporiji (14.9 na 558 i 16.9 na 560). Nisam siguran ali ja mislim da su prenosni odnosi u menjaču identični kod oba traktora a da je razlika u brzini posledica različitih guma na ovim traktorima.

Kad sam već tu, da li neko zna koji je pritisak na diznama kod linijske pumpe na 560. Ja sam se raspitivao kod više bošista, kod glavnog čoveka zaduženog za servis u IMT-u, u IPM-u, (ova poslednja dva na sajmu u NS), i uglavnom sam čuo različite podatke (jedni da je 160 bar-a a drugi 125-135 bar-a). Moj 560 je 84-to godište i ima linijsku pumpu i hidro volan, ovo čisto da napomenem ako nekom možda pomognu ovi detalji. :sta:

Sto se tice manjaca,neznam dali je razlika u zupcanicima,poznajem jako dobre i stare mehanicare pa cu se raspitati.Po katalogu za standardni menjac 558 prenosni odnosi a ni putne brzine se za dlaku nepoklapaju,ali to mogu biti i stamparske greske,toga je u literaturi IMT bilo ponekad,znam pouzdano.
E sad ima tu jedna druga caka.
Koliko ja znam,i koga god sam pitao,na 558 su fabricki uvek isle gume 16,9x28, dok su na stari tip 560 takodje isle 16,9x28 ali kada su ukapirali da je takao brzi i samim tim slabiji orac,onda su fabricki na 560 novi tip poceli stavljati 14.9x28 dabi time malo ublazili problem.
E sada ljudi stavljaju gume koje imaju,budze zbog besparice,pa onda svasta vidimo u praksi i nastaje zbrka.
JOS NESTO. REKORD je pravio gumu 16,9/14x28 (imam jednu staru),pa sam u radionickom prirucniku nasao grasku: na jednom mestu pise 16.9/14x28 a kasnije su napisali " 14x28",dakle stamparska greska.
Mozda su ipak oni sporiji 558 bili bas oni sa sporim menjacem koji se dobijao po narudzbini.
Voleo bih da nam se neko javi ako ima bas taj model,a ja cu za ovu razliku u standardnim menjacima da se raspitam
 
Pričao sam jednom prilikom sa vlasnikom jako očuvanog IMT-559 (Bobo pričao sam ti to) i uz ovo što je Bobo već napisao gazda kaže da su tvornički imali falinku na kvačilu negdje (vjerojatno spojnička). Nakon otklona kvara nije bilo više problema.
 
Bećarina pusta je napisao(la):
A što se tiče IMT-555 (47 ks) Čugi tu si malo pogriješio pa ću te ispravit. 555 izgleda ovako. Kod nas ga još zovu i Roda zato što je visok.

Znam da je slabiji motor, al skini kabinu onoj R60 i pljunuti je 555.

Došao sam do informacije da 558 ima zamajac, lamelu i korpu istu kao na 539.
 
@cugi Došao sam do informacije da 558 ima zamajac, lamelu i korpu istu kao na 539.


mislis 555? 558 ima lamelu kao 560 koliko se ja razumem. :sta:
 
Bećarina pusta je napisao(la):
Pričao sam jednom prilikom sa vlasnikom jako očuvanog IMT-559 (Bobo pričao sam ti to) i uz ovo što je Bobo već napisao gazda kaže da su tvornički imali falinku na kvačilu negdje (vjerojatno spojnička). Nakon otklona kvara nije bilo više problema.

Ma, kladim se u sta god oces da su te modele za izvoz bolje slagali, bar tamo 80-ih godina, ako ne danas... Nije svatko mogao dobiti izvozni traktor s plavim motorom, to su se velike veze povlacile da se takav traktor ne utovari na kamion, vec da ostaje u zemlji. Jedan takav covjek s 1000 veza je i u mom kraju narucio 565, s tom-i-tom opremom, te su se dogovorili da mu naprave neki mali kvar na kocnicama, kako se neispravan traktor ne bi slao van na prodaju. tako je i bilo. ovaj dobio traktor, otklonio "kvar" i dan danas s njim radi oko 60 hektara zemlje. traktor al da kap ulja pusti, motor jos kao nov... Svi sarafi podotezani u tvornici, nema da se sto na njemu klimalo...

Na vasaru u rumi se prodavao takav "plavi" 569 s prednjom vucom i puno vanserijske opreme, al je nazalost bio preskup... Ak se dobro sjecam 12 000€ al ko nov je izgledao. Zivotom garantiram da ko taj traktor kupi da se nece ni najmanje zeznuti, samo da je cjena realna.

Vjerujem da je ista prica bila i s tim 559 traktorima...
 
@Bobo
Apsolutno si u pravu sto se tice izvoznih traktora.Trebala je veza da se nesto "pokvari".Kod zeta mog komsije je izvozni 533 i dan danas radi kao svajcarski sat.Besprekorno_Ovaj traktor su udarili cekicem na haubi pored znaka IMT.
 
To je logično da je za export išla uvek bolja roba , to važi i za uvozne traktore da su bolji nego oni koji su ostajali u matičnoj državi ! :osmeh:
 
Nazad
Vrh