IMT

Na 2200 obrtaja.Tako pise na satu ali verujem da ide i brze.Po satu mu je max brzina 32 km/h, a ide 40 kmh.Mereno vise puta i sa vise vozila.
 
sve zavisi mirmag ja na 567 nepazim jer mu je prva sporija nego na 560 tako da ja duboko idem prvom dok ugarenje do 20cm peglam drugom
 
Ma kazem za ove velike... citam danima postove,te pazi na ovo,te pazi na ono...jeli ima neki od tih modela 51xx da mu nije drkan menjac:haha:Ja ovim mojim (533,539,542)dusu vadim,vuku i ono sto nije za njih, pa im nista ne fali!
 
Mirmag veruj mi da nema 51xx na kojima nije radjen menjac,osim na novim traktorima.
Ma menjaci su im... :zli: Ajde sto se kvare nego su cene zupcanika paprene.Ja sam samo za nosac satelita dao 30000 dinara a gde je ostalo.Za rusa ceo menjac da se remontuje samo kuciste ostane staro 42000 dinara.Eto razlike.
 
Zavisi gde se kupuju delovi.Mene je pun remont menjača na 577 izašao 400 evra.Znači bukvalno sve novo sem kućišta.Ako nekog interesuje šaljem broj čoveka koji drži polovne i nove delove za IMT a najviše ima za 5100,5106,5136
 
Matić je napisao(la):
Zavisi gde se kupuju delovi.Mene je pun remont menjača na 577 izašao 400 evra.Znači bukvalno sve novo sem kućišta.Ako nekog interesuje šaljem broj čoveka koji drži polovne i nove delove za IMT a najviše ima za 5100,5106,5136
Salji,informacija je uvek dobro dosla.Unapred hvala. :ppozdrav:
 
E, decki moji, ne znam sta da vam kazem na komentare o Breni... Samo mi recite, vi koji ste ju rastavljali, jel zupcanik od 1. stupnja sirok 6cm? Ako je 6cm sirine, znaci da ga zupcanik 5. stupnja reduciran omjerom 1:3 (najvjerovatnije je reduktor na Breni 1:3) pogoni s 2 cm sirine jednako kao i zupcanik 1. stupnja... Uzmite jos u obzir da je 5. spori stupanj sporiji od 1. direktnog, sto ce reci da je tom zupcaniku jos lakse raditi...

O kvaliteti materijala necu raspravljati, jer svi znamo da se radilo sa svakakvim materijalima.

Jos jednom vam kazem da kolega s 5106 od prvog dana ore s 757.30 u 5. sporoj, a ako je tesko, salta 4. sporu i teraj. Nikad problema s mjenjacem nije imao. Tek nedavno je mjenjac na tom traktoru ostao zaglavljen u sporim brzinama, ne znam je li ga do sad popravio, a na 5136 je pokidao diferencijal, jer ju je kupio polovnu i prijasnji vlasnik ju je silio.

Nema mi covjek sto lagati, ko sto nemam ni ja vama lagati, jer od tog nemam apsolutno nista kao ni moj kolega. Jos mi je rekao ako se popravi situacija u poljoprivredi, kupit ce jos jednu Brenu, uduplati jos zadnje tockove i s njom samo tanjuranje i spremanje...
 
Zupčanik od 5 i ne liči na zupčanik od 1 ne samo po širini nego je plitak,to sam napisao više puta ali ti izgleda da ne razumeš,niko tebi ne brani da ti radiš sa svojim menjačem šta hoćeš ali ako želiš da te dugo služi...
 
Da se razumijemo, ja nemam Brenu, ali u mom kraju ih ima ko blata i s mjenjacem imaju problema samo oni koji presiljavaju traktor i kad ide tesko rukaju po kvacilu dok nesto ne polome.

Na poljoprivrednoj skoli su na praksi deski slomili po pola ursusa 160ks s 4 braznim plugom, jer su kod kuce radili samo s 539 i slicnim traktorcicima, a kad ferac negdje zapne, on ili provrti il se ugasi, al ursus kad zapne, nece se ne propeti, a neces samo tako ni osjetiti da vrti. Kad je puko po pola u brazdi, pocela kruziti prica kako je traktor los, i nekvalitetan...

Iste price su kruzile po mom kraju i za zmaja 142, pa su mu rezali heder na 3.60 jer on "kao" ne moze gutati 4.20...

Ista stvar i s Brenama, treba znati raditi s njima jer su mekse od ostalih traktora i to je isitna, al nije istina da rune mjenjace ko mutave, da trose duplo vise od ostalih traktora u klasi... Treba im dati malo paznje i dugo ce taj traktor u dobrim rukama trajati i to garantiram cime god hocete.

Price su kruzile da i zglobni IMT-i lome zadnje diferencijale ko ludi, pa odes u lokalni kombinat u kojem ih je bilo 5-6 i kad ti glavni mehanicar kaze da nikad s time nisu imali problema, sve dok su normalni ljudi s njima poceli raditi. Kad netko zivcan sjedne u njih, il nedaj boze pijan kvari se sve zivo i nezivo.
 
bobo kod mene je bila jedna čovek je nikad nije silio i kačio ono što nije za nju i svake godine sam mu radio menjač ,njegov najveći problem je što je brena težak pa mu treba bar 25ks da njega pokrene zato se on meni nesviđa
 
MONTOYA je napisao(la):
Zupčanik od 5 i ne liči na zupčanik od 1 ne samo po širini nego je plitak,to sam napisao više puta ali ti izgleda da ne razumeš,niko tebi ne brani da ti radiš sa svojim menjačem šta hoćeš ali ako želiš da te dugo služi...
cabe se trudis da mu objasnis raspravljali smo o tome nekoliko stranica unazad on uvek tera svoje kako nesmeta orati petom ili su oni blagi vozaci ili smo mi sivonje pa sve se raspada u menjacu
 
vresak je napisao(la):
DALI NEKO ZNA KOLIKE SU POPRECNE DIMENZIJE KOCKASTOG (muskog dijela)
KARDANA

34.2 X 34.2 mm. Nije puno gvozdje vec cev, nisam mogao da izmerim debljinu zida (otprilike je 3-4mm, isto kao i kod zenskog dela) jer je kosacica samo bacena i onda zatrpana svim i svacim, a legla je na kardan. Zenski deo cevi je kod mene 34.3 x 34.4 mm, pomalo lupa u radu.
 
b_a_t_a je napisao(la):
A zasto bi orao 5 sporom kad je 4 spora samo za 1 km/h sporija od 5-te?

1km/h vamo, 1km/h tamo i tako je mogao poorati i s 539...

Sve je meni jasno i nije objasnjavanje uzaludno, ali ljudi ne razmisljate logicki ni najmanje.

Kolega gdje god moze, ore u 1. direktnoj. Ako je traktoru tesko salta 5. sporu i teraj dalje. I ja na 549 tako radim, i garantiram da mjenjacu nece biti nista od takvog rada.

Iste price su bile na foru toga da Brena ima mjenjac od 577 pa da zato pucaju zupcanici i sta ti ja znam. Zupcanici mogu biti od 577, ali je taj mjenjac ubrzan kako bi se rasteretio (princip zvrka). Isti mjenjaci na 577 i na breni. 577 s mjesta ubodes u 1. ko od sale, dok Brenu koja ima dulju rucku mjenjaca ne mozes bez krcanja, osim ako neces cekati 10 minuta da se mjenjac uspori.

Glavni razlog pucanja zupcanika na brenama je bas ta njezina dugacka rucka i ubrzan mjenjac. 539 kad ide polako naprijed ne mozes ubaciti u rikverc da mjenjac ne zakrci, nema sanse, dok brenu bez problema mozes i tu mjenjac trpi nezamislive udare i malo po malo se nacima dok se ne razleti. Priznajem, i meni je nekad tesko stiskati kocnicu kad okrecem na uvratini, pa nekad mjenjac "zaskoci" i to mi je losa navika i ako ce od necega otici, otici ce zbog toga.

Kad sam prvi puta sjeo u brenu na njivi, kolega me prije od svega uputio na taj detalj a dalje je lako...


Kazem, da se itko u mom kraju na taj nacin opekao, za to bi se proculo i to se ne bi radilo. Posto sam na brdovitom terenu, onda bi brene malo-malo lomile i mjenjace i diferencijale, a ako netko od vas zna zasto to nije tako, molim da mi objasni jer ja iskreno ne znam u cemu je kvaka da ovdje i uzbrdo i nizbrdo moze, a da kod vas na ravnom ko tepsija ne moze...
 
Vidi ovako.Kod mene je menjac isao 12 godina bez problema.Ove godine se zadesilo da su lezajevi propali i poceli zupcanici da cesu jedan o drugi.Tu je doslo do ostecenja zupcanika.Ja nisam imao pucanje-lom zupcanika.Bilo kog majstora da pitas uvek ce ti reci da sinhrohe pri opterecenju zaboravis.Glupo je resen menjac.

Poredis traktor od 50 konja oko 2000 kg i 70 konja oko 3000-3500 kg sa 110ks i 5500 kg- 135ks 6000kg.
 
Nazad
Vrh