PDA

View Full Version : IMT

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126

Bobo
23-02-14, 19:52
Ma ako je radilo kako treba do sad 99% sam siguran da nije do makaza ili dvokrake poluge... Naj vjerovatnije je greska u valjcicu koji se vozi po "ekscentru" podiznih poluga unutar poklopca hidraulika. Ili se on pojao ili ekscentar ili je jednostavno uslijed nekih vibracija ili udaraca "skliznuo" s ekscentra i sad pravi probleme.

Mene to na Breni pati vec neko vrijeme hidraulik dize do pola i dalje jok. otvorim poklopac i na ugasen traktor u kabini brat mrda rucku za podizanje i spustanje radi sve bez greske, kad upali traktor i podigne rucicu, dvokraka poluga dodje do pola i onda odozgor ekscentar djeluje na makaze i vrati ih do pola nazad i to je to.

Kad prstima poguram dvokraku polugu dize se hidraulik vislje a makaze se rasterete, tj ekscentar ih i dalje gura.

Samo sto ja nikako da to otvorim i pogledam sta ga pati.

Po pitanju podesavanja hidraulika ne treba biti neki pre pametan majstor, samo malo gledati sta se desava unutra kad se poluge pomjeraju i nema problema. Ja kad sam mjenjao poklopac hidraulika na 549, sve sam odradio svojerucno i prebacio sve iz jednog u drugi i podesio hidraulik koji i dan danas radi bez greske. Samo malo gledati treba i nije to tako strasno.

lucky
23-02-14, 19:55
Uskoro bih trebao da remontujem trap i kućište upravljača na IMT-542. Molim Vas za preporuku gde nabaviti koliko-toliko kvalitetne delove(centralni bolcn, sinter čaure, sklop upravljača, itd.)?

zaregakovo
23-02-14, 20:25
da bi uspostavio rad sad kako jedino možeš je da pritegneš navrtku br 5 na sliki 2 ali činimi se pošto si bušio rupe to je malo više zahtevan posao za idrauliku činimi se da je došlo do problema na oko balansne opruge tu ima jedna poluga koja nosi informaciju za kontrolu vuče može biti dešava se često da usled vremena i vlage zardja i zaglavi probaj malo da potreseš kačenje toplinga čekićem možda proradi čiso provera dali radi ta funkcija je dovoljno da se čovek nasloni dlanom svojom težinom na njega poluge treba da krenu gore ako to neradi problem je u njoj probaj pa ti mogu pomoći dalje nemoj još ništa da skidaš navrtke 4 i 5 nediraj sa tim poremećajem odnosno stezanjem biće još gore imam dinamometar i to radim bez njega su male šanse da bilo šta uradiš

- - - - - - - - - -

da bi uspostavio rad sad kako jedino možeš je da pritegneš navrtku br 5 na sliki 2 ali činimi se pošto si bušio rupe to je malo više zahtevan posao za idrauliku činimi se da je došlo do problema na oko balansne opruge tu ima jedna poluga koja nosi informaciju za kontrolu vuče može biti dešava se često da usled vremena i vlage zardja i zaglavi probaj malo da potreseš kačenje toplinga čekićem možda proradi čiso provera dali radi ta funkcija je dovoljno da se čovek nasloni dlanom svojom težinom na njega poluge treba da krenu gore ako to neradi problem je u njoj probaj pa ti mogu pomoći dalje nemoj još ništa da skidaš navrtke 4 i 5 na sliki 3 nediraj sa tim poremećajem odnosno stezanjem biće još gore imam dinamometar i to radim bez njega su male šanse da bilo šta uradiš

Ciny
23-02-14, 22:40
Stari dobri deluxe

http://i62.tinypic.com/2i0rn7b.jpg

cira92
23-02-14, 22:41
Koj deluxe svaka cast... ;D} Lkl{{

kanački
23-02-14, 23:03
Pomislio sam da je neka budalastina , ali koliko vidim zaebana ova hidraulika.. Sutra cu procackati malo, hvala svima na odgovorima

kroka
23-02-14, 23:13
Danas diskutujemo,dali stari 533 sa jednostepenim kvacilom prilikom stiskanja papuce kvacila spusta momentalno zakaceni prikljucak na zemlju?Ili....

miroslav k
23-02-14, 23:15
Ova u ferguson ušla samo da se slika jer nezna da izađe iz njega, jer kojom nogom se ulazi tako se i izlazi što je kod nje obrnut slučaj jer nesilazi rikvercom

Philby
23-02-14, 23:17
Koji ferguson crni Miroslave?

sinisa1979
23-02-14, 23:34
Žare a šta misliš ako mu je zveknula balansna opruga? Ja bih pre rekao da je to...

- - - - - - - - - -

Danas diskutujemo,dali stari 533 sa jednostepenim kvacilom prilikom stiskanja papuce kvacila spusta momentalno zakaceni prikljucak na zemlju?Ili....

Zavisi kakva mu je stublina,klip,karike..... Uglavnom vrlo brzo spuste.

kroka
23-02-14, 23:41
Hvala,znaci u tome je fazon,moze biti a i nemora.Kod nas je jedan na 560 u klip cilindra hidraulike ukopao jos dva kanala na strug i ubacio gumicu ispred i iza karika,sad drzi plug podignut celu zimu a da ne pusti ni centimetar,testirao ga a i sam sam se uverio.To bi se moglo uraditi i na 533 sa jednostepenim kvacilom.

milos539
23-02-14, 23:50
Hvala,znaci u tome je fazon,moze biti a i nemora.Kod nas je jedan na 560 u klip cilindra hidraulike ukopao jos dva kanala na strug i ubacio gumicu ispred i iza karika,sad drzi plug podignut celu zimu a da ne pusti ni centimetar,testirao ga a i sam sam se uverio.To bi se moglo uraditi i na 533 sa jednostepenim kvacilom.
ja mislim da nije fora u tome sa jednostepenim kvacilom, ne pada hidroulik prilikom stiskanja, sta bi bilo da pada pa pri svakom promenu brzine ode plug na zemlju, i nema veze sa pumpom, jednostepeno kvacilo na 533 je problem da kad je stisnuto kvacilo nece da podize . ako gresim neka me neko ispravi.

sinisa1979
23-02-14, 23:53
To sam i ja hteo da hemijam pre par dana na jednom 539 ali ipak je vlasnik prelomio i rekao menjaj sve.
Ali zato sam hemijao oko volana da smanjim luft i uspeo sam i što je najzanimljive za paorski džep,uz minimalne investicije.
Miloše ima veze. Pumpa dobija pogon preko te jedne lamele i čim pritisneš kvačilo,ako je loša hidraulika,orudje pada.
Ako je dobra ili odlična-onda drži.

kroka
23-02-14, 23:58
Licno nemam IMT ali ga vozim i koristim,po meni to je isto kao kad bi stisnuo kvacilo na dvostepenom do kraja,kod brata kad stisnemo dvostepeno do kraja sa zakacenom tanjiracom ne pada vidljivo golim okom,cim popustimo na prvi stepen prikljucak malo cimne gore.I u sustini koliko manje traje lamela na jednostepenom,sve je na jednoj sigurno brze crkava.

milos539,upravu si ali kao sto kaze sinisa kad propusta klip mora dole da ide ili gresimo

milos539
24-02-14, 00:01
A sta mu onda znaci kada se kaze e dobro je sto taj 533 ima 2 lamele, ja sam topitao neke kod mene i oni mi tako pojasnili da je to razlik izmedju tih dveju lamela.

kroka
24-02-14, 00:05
Pa kad ti naprimer presa radi i nemoze da proguta masu ti stisnes kvacilo prvi stepen i traktor stane a presa radi u mestu,a kod jednostepenog cim stisnes staje i presa i traktor,ili kad radis sa rasipacem za djubrivo i hoces da presaltas dok razbacujes iz prve u drugu,cim stisnes kvacilo da presaltas u hodu rasipac staje,pustas kvacilo on krece,svako saltanje stajanje rada prikljucka na kardanu.

sinisa1979
24-02-14, 00:08
Običan 533 ima jednu lamelu,de luxe 533 ima dve lamele.
Kroko da isto je i kad na dvostepenom stisneš kvačilo da kraja ako dobro odvaja i ako je hidraulika loša orudje pada sigurno! Ako je hidraulika ok,onda nema većih ili nema uopšte problema. Što se tiče trajanja.... Pumpa ne uzima mnogo snage samim tim i nema neko opterećenje na lamelu... Ali kardan koji je takodje na toj jedinoj lameli,eeee to je opet priča za sebe. Tu opet zavisi šta se radi sa kardanom,jer nije isto zakačiti prskalicu ili jednoredni berač,presu,frezu.....

kroka
24-02-14, 00:24
Koliko sam shvatio tu je vazan faktor klip-karike i cilindar i mozda cak i one cetiri male gumice na cevi ispod sedista,ona mala ploca.Pumpa po meni ne igra neku ulogu kod padanja prikljucka kad se stisne kvacilo

sinisa1979
24-02-14, 00:33
Ili 4 ili 2 zavisi od cevi. Zavisi i od gumice koja dihtuje izmedju stubline hidraulike i ploče samo nisam hteo da detaljišem.... Zato sam napisao hidraulika da uprostim.

zaregakovo
24-02-14, 08:28
Siniša ja to i navodim nemora da znači da je pukla mada može da zaglavi poluga ispod balansne opruge ovako je teško proceniti popravio sam hidraulika more neznam ni ja koliko sve različiti slučajevi teško da sliče jedan drugom svaki slučaj za sebe jer ljudi teraju dok ne stane mada se promene mogu uočiti i pre nego dodje kraj

dejan10
24-02-14, 20:27
Imam u planu da kupim IMT539 i da mu ugadim prednju vucu.
E sad moje pitanje da li je uopste to moguce (vidjao sam neke slike).
Da li neko ima iskustva sa tim stvarima.

kroka
24-02-14, 22:01
Opet danas diskusija,sta mislite jel bi moglo na 533 da se ugradi nozni gas,misljenja su podeljena bar kod mene,a temu otpoceo burazer pa to preraslo u opstu raspravuLkl{{

cira92
24-02-14, 22:24
Meni je jedan stari mojstor rekao sledece "Nemoze samo Ku... da se stavi u Kur.. , a ostalo SVE moze".... :lol: Sto ne bi mogao onda i nozni gas... >:({

kroka
24-02-14, 22:27
Ma moze to se svi slazemo,ali kakav bi bio odziv na gas koji se stiska nogom jer je 533 bas lenj na dodavanju a i vracanju gasa.

AcA OPEL
24-02-14, 22:35
Pa i URSUS C-335 je lenj na dodavanje gasa pa fabricki ima nozni gas.Isti je odziv i nozni i rucni.

kroka
24-02-14, 22:45
Imam 335,i njegov odziv na gasu je daleko bolji u odnosu na 533,bar ove sto sam ja vozio.

spasoje
24-02-14, 23:57
Kakve veze ima odziv motora od toga dali se gas daje rukom ili nogom^-^ ,kad i ovaku i onako mozes u delicu sekund zakovati gas u pod.To je do drugih stvari.

kroka
25-02-14, 00:03
Da,da,mozda je tu veci problem sporog vracanja gasa kod 533.Kod 539 sto ti kazes u delicu sekunde mozes da zakujes i vratis gas i opet ponovo,dok kod 533 to i ne ide bas tom brzinom.Po meni bi to bio jako cudan nozni gas,gledano po osecajnosti.

lakarije
26-02-14, 15:53
Na koju stranu se pomera bos pumpa kod 577 da bi se dobilo malko ranije palenje?

Ares630
26-02-14, 16:27
Na koju stranu se pomera bos pumpa kod 577 da bi se dobilo malko ranije palenje?

Prema bloku motora.

lakarije
26-02-14, 19:39
Koja strana prema bloku motora?
Gornja gde je poklopac regulatora,ili donja?

Marko69
27-02-14, 16:50
Sad cu i ja jedno neobicno pitanje postavit,da li za nase imt traktore i nije bas najbolje gorivo "euro4" cuh razgovor izmedju starijih traktorista,mozda su i u pravu jer to je verovatno za novije diesel motore a na nasim motorima se nista nije menjalo vise od pola veka.
Nije valjda sad da je bolje loz-ulje nego euro4 a D2 vise i nema

Ares630
27-02-14, 17:02
Koja strana prema bloku motora?
Gornja gde je poklopac regulatora,ili donja?

Gornja gde je poklopac regulatora.Lkl{{

sova
27-02-14, 19:17
Sad cu i ja jedno neobicno pitanje postavit,da li za nase imt traktore i nije bas najbolje gorivo "euro4" cuh razgovor izmedju starijih traktorista,mozda su i u pravu jer to je verovatno za novije diesel motore a na nasim motorima se nista nije menjalo vise od pola veka.
Nije valjda sad da je bolje loz-ulje nego euro4 a D2 vise i nema
U Temi ''Dizel D2_Eurodizel razlika'' imas o tome, a clan Stalker se ubio od objasnjavanja o tome (vise puta).

kroka
27-02-14, 23:35
Zasto se na 549 tesko ukljucuje kardan,mnogo krci i jako tesko ukljuci,kardanska lamela odlicno rastavlja.U cemu je fazon?

Bobo
27-02-14, 23:48
Eh, treba odlijepiti s prave strane... Ako se potisna ploca odvoji od lamele ne znaci da je i lamela odvojena od zamajca. Nisam strucna osoba po tom pitanju ali logika nalaze da je to prvo sto treba gledati...

Kad ugasis traktor, ukljuci kardan i neka netko u kabini drzi kvacilo a ti uhvati za kardansku osovinu pa pokusaj rukom okretati. Trebao bi se rukom bez vecih poteskoca moci pokretati, a ako ne, zaljepila je lamela za zamajac...

kroka
27-02-14, 23:57
Koliko znam na IMT-u kardanska lamela je u sredini a ne do zamajca,to je vucna i veca je.Zanimljivo,kad nema nista zakaceno za traktor i za kardanski izlaz tad ukljucuje kao u sir,a kad se naprimer zakaci prazna prskalica i uredno namesti kardan na traktor onda nece da ukljuci,nekako uleti ali iz vise pokusaja.

KAMENI
28-02-14, 00:08
kroka A koliko mm ti je zazor između sekundarne potisne ploče i šarafa za štelovanje ?

kroka
28-02-14, 00:12
2 mm je zazor,odlicno rastavlja lamelu,sve se vidi odozdo,jedan stiska kvacilo,drugi gleda...

KAMENI
28-02-14, 00:20
Probaj smanjiti na 1,5 a možda ti je i srce lamele adios amigos. Ne znam podatke za 549 ali na 558 se šteluje drugi stepen na 2 mm ali meni se bolje pokazalo na 1,5 mm zbog berača.....

Bobo
28-02-14, 00:27
Napisao sam do zamajca al se znalo na sta mislim...

Ovo sto kazes kad nema nista zakopcano iza da se ukljcuje bez brige... ukljucuje se na prazno bez problema ako i ne stisnes kvacilo, rucka samo uleti...

Hmm, da ce 0.5mm zazora odigrati dovoljno veliku ulogu da malo vise odvoji lamelu? Svakako treba pokusati ako kolega kaze da njemu tako bolje funkcionira.

sinisa1979
28-02-14, 00:41
2 mm je zazor,odlicno rastavlja lamelu,sve se vidi odozdo,jedan stiska kvacilo,drugi gleda...

Po knjizi se podešava na 2mm a u praksi to zna ići i do 1.2-1.3mm, što kaže Kameni pokušaj na 1.5 da smanjiš pomoćiće još kako! A već kad vas ima dvojica. Uključite kardan (ali nemojte paliti traktor) i neka jedan stisne kvačilo a neka drugi pokuša rukom da okrene kardansko vratilo. Ako može rukom da se okreće onda bi trebalo i u radu da lepo uključuje tj da odvaja...

kroka
28-02-14, 12:13
Opet ja,Lamela je dobra to znam,sad trenutno kad se stisne kvacilo gledano odozdo kroz rupu kardanska lamela se rastavi skoro jedan centimetar,znaci rastavlja je izuzetno dobro i previse,a sto kaze Bobo da moze da se ukljuci na prazno bez kvacila dok je traktor upaljen to ovde nemoze,jedino nesto da polomimo unutra i ukljucimo na silu,nece bez kvacila da pipne,ustvari i kad se stisne je isto ali iz nekoliko pokusaja uleti u jednom momentu zgodno.
Sinisa to smo probali,moze rukom da se okrece kad je traktor ugasen a kardan ukljucen,naravno stisnemo kvacilo do kraja i lepo rastavi,sve je to ok,ali kad upalimo traktor onda nastaje problem.

mirosti
28-02-14, 12:25
Mene interesuje dali se na 558 moze nastelovati sekundarna lamela prikljucnog vratila kroz neku prorez na zvonu, a da se ne rastavlja traktor.

pešut
28-02-14, 12:33
Ako krči kad ubacuješ probaj kad stisneš drugis tepen da sačekaš malo (5-10sec) da se zupčanici smire u menjaču pa probaj onda.Kao kad iz lera ubacuješ menjač u brzinu sačekaš malo da se snopovi zaustave.Jel zaustavlja mašinu kad u radu stisneš drugi stepen?Ja sam se izveštio prskalicu palim kardan u hodu samo ga malo zagušim u leru i upadne začas
mirosti naravno da može isto kao i na 539-533 ploča sa donje strane 4 šrafa

dejan_americ
28-02-14, 12:37
Opet ja,Lamela je dobra to znam,sad trenutno kad se stisne kvacilo gledano odozdo kroz rupu kardanska lamela se rastavi skoro jedan centimetar,znaci rastavlja je izuzetno dobro i previse,a sto kaze Bobo da moze da se ukljuci na prazno bez kvacila dok je traktor upaljen to ovde nemoze,jedino nesto da polomimo unutra i ukljucimo na silu,nece bez kvacila da pipne,ustvari i kad se stisne je isto ali iz nekoliko pokusaja uleti u jednom momentu zgodno.
Sinisa to smo probali,moze rukom da se okrece kad je traktor ugasen a kardan ukljucen,naravno stisnemo kvacilo do kraja i lepo rastavi,sve je to ok,ali kad upalimo traktor onda nastaje problem.

a da li ste okretali motor dok to gledate da li celom duzinom korpa odvaja mozda je kriva lamela ili korpa ne odvoji celom duzinom

mirosti
28-02-14, 12:46
Hvala Pesut.
Kod mene je sada na traktoru nosac za utovarivac, pa nevidim tu plocu.
Moracu skinuti ceo nosac da nastelujem, jer mi sad ne odvaja uopste drugi stepen.
Imam i problem, kad freziram u teskoj zemlji ponekad mi proklizava. Obe lamele su menjana pre nekoliko godina.

pešut
28-02-14, 13:10
Hm jeste proveravali onda u kakvom stanju je ona tanjirasta opruga koja pritiska lamelu?da negde ne curi ulje iz menjača recimo pa zaliva i podmazuje?

mirosti
28-02-14, 13:26
Ja nisam bio prisutan kad su menjali lamelu, najverovatnije da je malo zamastila, jer ne smrdi kad prokliza. Moguce da je tanjirasta oslabila, ipak je to traktor 66 godiste.
Inace, traktor je MF65, ali je sve kao na 558.

pešut
28-02-14, 13:59
E pa onda ne bih da te obeshrabrim ali štelovanjem ćeš samo postići da odvaja drugi stepen a to proklizavanje ce ti ostati nećeš ga time rešiti moraćeš da ga rastavljaš. A u zavisnosti od potrošenosti lamele ja je štelujem od 1,5 do 1,8 mm i uvek radi dobro i odvaja lepo.bitno je samo da sva tri pipka budu isto razmaknuti

lisnik
28-02-14, 19:35
Hvala Pesut.
Kod mene je sada na traktoru nosac za utovarivac, pa nevidim tu plocu.
Moracu skinuti ceo nosac da nastelujem, jer mi sad ne odvaja uopste drugi stepen.
Imam i problem, kad freziram u teskoj zemlji ponekad mi proklizava. Obe lamele su menjana pre nekoliko godina.

Vjerovatno ti je slab semering spojnicke.Kvasi je ulje iz mjenjaca.

- - - - - - - - - -

Neznam u sta gledas kad kazes da se rastavi centimetar.Prakticno nema prostora da odvoji jedan centimetar.Ako je stavljana nova lamela onda je moguce da je iskrivljena prilikom montaze.Ako su vijci capni previse uvrnuti u capne i kad sisnes kvacilo zapinju za nitne na lameli.Ako su losi kroneri na spojnickoj isto utice na odvajanje.Lamela nemoze da seta po spojnickoj i ostaje priljubljena uz plocu.Pogotovo kad je motor upaljen.Po objasnjenju vjerovatno su problem kroneri..

Marko69
28-02-14, 19:47
Da li manjak ulja u motoru moze da izazove da kazaljka koja pokazuje pritisak ulja ponekad zna da "skakuce" tj.padne na skoro nulu pa opet skoci na 4 bara ili je nesto drugo u pitanju.
Takodje posle dolivanja ulja na max.to mi se vise i nije desavalo premda i nisam radio neke teze radove samo transport, to kad sam primetio desilo mi se u transportu,znaci traktor neopterecen,radi se o imt 539?

Bobo
28-02-14, 19:58
Lisnik, zato sam i pitao s koje strane se lamela odvoji od korpe... da li sa strane do zamajca ili ne... ako se ne moze lamela odvojiti od zamajca ili je zalijepila ili su nutovi losi i lamela se fizicki ne moze pomjerati po osovini, prakticno kao da kvacilo nije ni stisnuto...

Marko, da, manjak ulja se tako manifestira da kazaljka pritiska ulja pocne skakati. Samo da te pitam koliko cesto kontroliras nivo ulja u motoru i koliko ga cesto mijenjas kad ti je vec uspjelo poci za rukom da ostanes bez ulja?!?

pešut
28-02-14, 21:04
Imao sam ja takav slučaj da mi kazaljka skakuće a ulje na pola.tek kad se dopuni na max i preko ona drži dobro.Taman se rešim da rasturam motor kad ono neki genije stavio pogrešan merač koji je duži od originalnog pa tamo gde je njemu max u stvari je min i ispod.Sreća pa nisam ništa teško radio.

Marko69
28-02-14, 21:08
I kod mene je nesto slicno bilo

sinisa1979
28-02-14, 21:11
Marko postoji mogućnost da ti pumpa ulja povlači falš vazduh na usisnoj cevi.... Koliko ulja bude na meraču kad počne skazaljka da brljavi?

kroka
28-02-14, 23:44
Danas smo se malo zezali oko 549 i nista nismo uradili,kada kardan radi cim se stisne drugi stepen kardan se zaustavlja,veoma lako sve funkcionise bez mnogo muke sem ukljucivanja kome ne pomaze ni cekanje 5-10 sekundi ni molitve,lamela i korpa je skorije radjena i to je uradjeno sve kako treba i u kvalitetu ali ovaj kvar je od ranije i sve je gori i gori,ranije se lakse ukljucivalo ali je uvek bilo malo krcanja i vremenom sve vise i vise zato je i traktor i deljen na dva dela i korpa i lamela sredjivani ali dzabe,ostao je isti problem ali sve losije ukljucuje.
Posle je dosao brat Mirko i rekao nam sta da radimo,sutra skidamo plocu hidraulika,dzaba smo se zamlacivali oko lamele.

nesko2563
01-03-14, 11:32
Možda ti je prejak ler gas.

lisnik
01-03-14, 20:08
Onda si ti pogresno objasnio kvar.Ako krci pri pokusaju ukljucivanja lamela ne odvaja kako treba.Ako ne krci a nece da uklopi tad moze biti problem ispod ploce hidraulika.
U svakom slucaju dok god krci a nece da uklopi problem je odvajanje.

Marko69
02-03-14, 09:30
Marko postoji mogućnost da ti pumpa ulja povlači falš vazduh na usisnoj cevi.... Koliko ulja bude na meraču kad počne skazaljka da brljavi?

Ulje na meracu je bilo na min. a posle dosipanja do gornje crte to se nije desavalo,pogledacu i usisnu cev.

blaz
02-03-14, 16:15
na 560-577,dali se planetarni reduktor može promjenit kada se skine ploca hidraulike ili se mora skidat kuciste mjenjaca?

mmeganm
02-03-14, 16:50
Interesuje me gdje se nalazi br sasije na imt 533 osim na plocici na instr. tabli jer sam je izgubio.
unaprijed hvala

sremac88
02-03-14, 17:27
Kod mog rođaka je ukucan broj nazad na kućištu gde prolazi onaj "prelomljeni" klin, ali to je policija uradila prošle godine kada su menjane tablice na traktoru.Do tad je broj bio samo na toj pločici.I danas se na svakom novom IMT traktoru broj upisuje samo na toj pločici nema nigde ukucan na šasiji.

Tomo VS
02-03-14, 17:48
Ja nemam broj sasije na IMT 5106 neko pre mene je kontrolnu tablu presvlacio kozom i skinuta je ona plocica dali mu je to jedini broj na toj plocici ili ima negde jos?

hercules
02-03-14, 18:55
Zamolio bih za malu pomoc ako nije problem, IMT 539 je u pitanju. Naime, traktor slabo prima gas kad je hladan, a narocito nakon paljenja, cesto se i ugasi. Kad se zagrije vec je lakse, moze i da povuce veci teret ali nekad bas nece da primi gas. Ne koristi se cesto, sve ukupno par sati godisnje pa kontam da je mozda filter goriva. Bio bih zahvalan da cujem vase misljenje.

Milanche
02-03-14, 20:22
Zamolio bih za malu pomoc ako nije problem, IMT 539 je u pitanju. Naime, traktor slabo prima gas kad je hladan, a narocito nakon paljenja, cesto se i ugasi. Kad se zagrije vec je lakse, moze i da povuce veci teret ali nekad bas nece da primi gas. Ne koristi se cesto, sve ukupno par sati godisnje pa kontam da je mozda filter goriva. Bio bih zahvalan da cujem vase misljenje. Obavezno filtere zameni

sinisa1979
02-03-14, 22:45
I proveri AC pumpu,tačnije ventile dali su ispravni.

Bobo
02-03-14, 22:54
Ja nemam broj sasije na IMT 5106 neko pre mene je kontrolnu tablu presvlacio kozom i skinuta je ona plocica dali mu je to jedini broj na toj plocici ili ima negde jos?

Neke Brene imaju na koljevki ukucan broj sasije s lijeve strane. Ja ga, recimo, nemam na 5106 nego samo na plocici u kabini dok sam vidjao dosta tih traktora koji imaju u koljevku ukucan broj sasije. Znaci iznad onih 6 rupa za montazu kojecega s lijeve strane bi se trebao nalaziti broj...

MONTOYA
03-03-14, 07:51
Tako je kod mene

duki78
03-03-14, 14:39
IMT 533 pocetak generalne,u oranju pomesao ulje i vodu......

http://i1332.photobucket.com/albums/w603/duki78/DSC_1312_zps7f05773f.jpg (http://s1332.photobucket.com/user/duki78/media/DSC_1312_zps7f05773f.jpg.html)

pocerina
03-03-14, 15:35
Duki sto ne ores sa John Deer-om ? Ili sa 539 ?

duki78
03-03-14, 16:27
Ma nije ovo moj traktor,ovo je traktor od druga. Moji 533 radi kao sat ali radi samo lakse poslove za zadnjih 6 god. poorao je samo 30ari . JD se jos razradjuje a orem sa 539....

SimkeVa
03-03-14, 19:14
Evo ukoliko neko nema ideju kako da ofarba fergusona, IMT533-white beauty Lkl{{ zaboravio sam da ga slikam kada je bio potpuno beo
http://i60.tinypic.com/11mauqb.jpg
http://i57.tinypic.com/10f7193.jpg

Matic
03-03-14, 19:59
Takav je moj 577 uvek nakon rada sa prekrupačem.

kroka
03-03-14, 22:01
Onda si ti pogresno objasnio kvar.Ako krci pri pokusaju ukljucivanja lamela ne odvaja kako treba.Ako ne krci a nece da uklopi tad moze biti problem ispod ploce hidraulika.
U svakom slucaju dok god krci a nece da uklopi problem je odvajanje.
Namestili smo danas traktor,problem je bio u trupu traktora ispod ploce hidraulika onaj zupcanik sa polukruznim zubima(da ga tako nazovem)sto uzubljuje za ukljucivanje kardana je se sxxxx pa je zamenjen i sad sve radi normalno.

SaleCar
04-03-14, 19:55
Evo jedne formule, kako mi se cini. http://www.polovniautomobili.com/oglas4491977/imt_577/

Ljupče01
04-03-14, 20:20
Imam problem sa 539, prilikom kretanja traktora u bilo kojoj brzini čuje se ujanje uzadnjem delu ( ispod sedišta), kad se izbaci iz brzine ujanje prestane. Dešava mi se još da kad upalim traktor osećaju se vibracije u volanu i celom traktoru.

putin
04-03-14, 22:31
Цепај то на пола док није шта горе направљено,или скини плочу хидраулика и испусти уље види шта је доле,да није који зуб открњен.

Miloš D.T
05-03-14, 09:31
Na fergusonu,je bila jesenas ispuštena voda,danas naspem upalim traktor krenem kad na pola ulice digne temperaturu na 120.
Ugasim brzo odvijem slavinu na bloku mlaka voda,odvijem slavinu na hladnjaku isto tako.Ponovo upalim on opet digne temperatugu na 120.I opet mlaka voda,e jedino što me buni je to što mu se puši (kao da se greje glava motora)
Ima li ko ideju šta mu je?

Bubu
05-03-14, 09:45
Zalepio termostat i nece da otvori. Nisi ga trebao terati do 120 stepeni. Meni se to desavalo na 577 pre 5-6 godina dok nisam usuo antifriz ali nikada nisam dozvolio da predje 85-90 stepeni.

Miloš D.T
05-03-14, 09:48
Ima ja njega da izbušim ko đerđiju.

A kako onda ima vode u bloku?

KAMENI
05-03-14, 10:11
Ima ja njega da izbušim ko đerđiju.

A kako onda ima vode u bloku?

Termostat nema "rupu" na sebi i kada sipaš vodu u hladnjak napravi se "vazdušni čep" tako da cela glava i mali deo bloka bude bez vode !!!! OBAVEZNO obrati pažnju koliko vode stane kada sipaš i ako stane 5-6litara to ti je dokaz da je glava bez vode.................
Gledano od pozadi, sa leve strane ispod kućišta termostata ima čep (zavisi od modela) tj; izvod za grejanje koji odvrneš i kada voda krene na njega zavrneš i tako eliminišeš vazdušni čep............>:({
Ako treba okačiću sliku...

http://www.dodaj.rs/t/y/12z/3TYnDO79/dscn0953.jpg (http://www.dodaj.rs/?y/12z/3TYnDO79/dscn0953.jpg)
Termostat neće da otvori i iz razloga jer nema kontakt sa izvorom toplote je u ovom slučaju vazduh izigrava toplotnu izolaciju plus što je hladna voda iznad njega i dodatno hladi termostat.
Kada naspeš vodu ispusti vazduh na čep koji se vidi na slici........a da bi to izbegao u budućnosti izbuši rupu oko 3mm na telu termostata >:({

branicevac
05-03-14, 10:16
propusta malo a mozda t ije i pukao termostat pa nemoze da otvara,skii ti termostat i pogledaj ga vizualno dal ije il nije pukao,meni se t odavno desilo na autu da je pukao i ostao iskrivljen

Bubu
05-03-14, 11:41
Kod mene je uvek stalo vode koliko treba ali jednostavno termostat nece da otvori i onda kad otvori temperatura krece brzo da pada na radnu.

dukej
05-03-14, 11:51
Evo kako ja eliminišem "vazdušni čep" prilikom sipanja vode u proleće. (U pitanju je R65, ali je slično... Lkl{{ )

http://s6.postimg.org/d73ugr6n5/DSC03921_1.jpg (http://postimage.org/)
photo hosting (http://postimage.org/)

srdjan7
05-03-14, 18:14
Sto se tice vazduha,rupa u termostatu 2mm i radi posao...nikad ne digne preko 90c,a radna bude oko 75-80.

juznije.tuznije
05-03-14, 18:35
Molim za pomoc,dali mogu poznavaoci imt traktora da mi kazu dali postoji neka serija imt 533 traktora sa motorom od imt540 fabricki.Isao sam da gledam traktor koji planiram da kupim ali se malo dvoumim oko motora radi se o imt 533 iz 1977g,vlasnik kaze da ga je novog kupio i da postoji takva serija i da je to sklapano u vreme kada su sklapani sa fijatovim motorima,molio bih za vasa misljenja unapred hvala.

MONTOYA
05-03-14, 19:42
Postoji sigurno

Kosjerac
05-03-14, 19:53
Dobar traktor, imao ga moj drugar, prava "konjaža" za fergu.

spasoje
05-03-14, 20:07
Kao onaj Indijac TAFE.

Matic
05-03-14, 20:14
Ima i ovde jedan sa takvim motorom.

Zoran Kostović
05-03-14, 20:21
Molim za pomoc,dali mogu poznavaoci imt traktora da mi kazu dali postoji neka serija imt 533 traktora sa motorom od imt540 fabricki.Isao sam da gledam traktor koji planiram da kupim ali se malo dvoumim oko motora radi se o imt 533 iz 1977g,vlasnik kaze da ga je novog kupio i da postoji takva serija i da je to sklapano u vreme kada su sklapani sa fijatovim motorima,molio bih za vasa misljenja unapred hvala.

Ima ga moj komšija. Jedina trideset trojka u selu kojoj još nije radjen motor.

malaksalo
05-03-14, 20:26
Ima i ovde kod nas jedan takav i odlican je.

SimkeVa
05-03-14, 23:55
Mi imamo 533 sa fiatovim motorom, to je ovaj beli na prethodnoj stranici. Traktor je 75.godiste i prva generalna mu je uradjena pre pune 4 godine ujak ju je sam radio, ja sam bio samo pomocnik, deda ga je uzeo novog, i kao sto je neko vec pomenuo prava konjaza za fergusona, a i tezi je 200kg u odnosu na obican.

cira92
06-03-14, 00:35
Mi imamo 533 sa fiatovim motorom, to je ovaj beli na prethodnoj stranici. Traktor je 75.godiste i prva generalna mu je uradjena pre pune 4 godine ujak ju je sam radio, ja sam bio samo pomocnik, deda ga je uzeo novog, i kao sto je neko vec pomenuo prava konjaza za fergusona, a i tezi je 200kg u odnosu na obican.

Dobre gume imas zadnje na njemu kojeg su proizvodjaca te gume???? ^-^

SimkeVa
06-03-14, 01:06
Cultor su sve 4, u Novembru stavljene sve 4 nove.

vasovac
06-03-14, 08:32
На чему је добио 200 кг

SimkeVa
06-03-14, 19:57
Ne znam stvarno, cak nisam siguran da je celih 200kg. Napred su mu razbusivane rupe i stavljani jaci safovi, jer su fabricki redovno pucali.

cira92
06-03-14, 20:16
Gde su stavljeni jaci srafovi????

SimkeVa
06-03-14, 21:41
Napred na prednjem trapu.

Matic
06-03-14, 21:44
Koliki su to šrafovi kada su mu dali skoro 200 kg težine?

Tintoreti
06-03-14, 21:46
Ako mislis na srafove od uporne spone, ti srafovi pucaju ako su mnogo tvrdi ili je stavljen krupan navoj jos ako su popusteni, cao. Stavi ti tu 8.8 sitni navoj i stegni dobro i nema da pukne.

SimkeVa
06-03-14, 22:07
Ako mislis na srafove od uporne spone, ti srafovi pucaju ako su mnogo tvrdi ili je stavljen krupan navoj jos ako su popusteni, cao. Stavi ti tu 8.8 sitni navoj i stegni dobro i nema da pukne.
Izgleda da se nismo dobro razumeli, ne poznajem nesto mehaniku, tako da i ne umem bas nesto najbolje da objasnim.
Evo slika, zaokruzeni su ti srafovi koji su veceg precnika u odnosu na standardne
http://i62.tinypic.com/n3q7o6.png

Tintoreti
06-03-14, 22:10
Ti srafovi nebi trebali da imaju nikakva naprezanja pa mislim da nebi trebali ni da pucaju. Oni sto idu uspravno su kriticni::namigivanje:: Bez obzira koji je traktor u pitanju 533-539......

cira92
06-03-14, 22:14
Tintoreti gresis da ti srafovi nemaju nikakvo opterecenje... Ja sam na mom stavio isto 3 srafa jer bili 2 sa jedne i 2 naravno sa druge sad sam stavio po 3 sa svake strane isto ko na slici..

To sam uradio zato sto sam video dosta ljudi da im je to pucalo,posebno kad se sa jedan tocak malo uspenju na nasip (kad okrecu prilikom poslova) i tad se sva tezina prenese na taj tocak koji je na nasip i puknu ti srafovi...

SimkeVa
06-03-14, 22:22
Ja pricam sta se nama desavalo sa standardnim srafovima, od kako su stavljeni ovi malo deblji nije bilo problema.

Marko69
06-03-14, 23:31
Da li je zupcanik od 5 spore u imt 577 isto tanak kao sto je slucaj kod brene,pitam ovo iz razloga izbegavanja oranja 5 sporom ako je toliko tanji?

MONTOYA
06-03-14, 23:34
Kakav plug imaš kad ne može prvom?

Bobo
06-03-14, 23:38
Vjerovatno mislis tanak u odnosu na zupcanik od 1. brzine...

U slucaju 1. direktna ili 5. spora, zupcanik od 5. je tri puta rastereceniji od zupcanika 1. brzine posto se u 1. direktnoj ne koristi redukcija reduktora (ako je reduktor 3:1)...

5. sporom kolega vec godinama ore s 3x16" plugom s IMT 5106 i nikada mu nista bilo nije, ja sam lane pola orao 5. sporom pola 4. sporom takodjer bez greske. Znam za vise slucajeva trganja mjenjaca zbog oranja u 1. direktnoj nego u 4. ili 5. sporoj... I SVI krive lose inzenjere, lose materijale a VECINA nije procitala upute od tog traktora jer su "pametniji" od inzenjera koji su taj traktor projektirali i napravili...

Marko69
07-03-14, 00:06
Kakav plug imaš kad ne može prvom?
Plug je 757.20 ali ima nesto jako teske zemlje pa ponekad bi trebala i spora.

sinisa1979
07-03-14, 00:11
Kad se već spominje 5106 šta kažete na ovog macana,kako vam izgleda?
http://imageshack.com/a/img17/9950/p4200791.jpg
http://imageshack.com/a/img171/3421/p4200797.jpg
http://imageshack.com/a/img534/232/p4200798i.jpg

Bobo
07-03-14, 00:12
UVIJEK bi trebala spora... Ali u slucaju 757.20 ne razumijem kako se isplati orati na takav nacin.

Jesi li kad mjerio potrosnju u oranju?

Sinisa: Dobro izgleda. Jel to neka ponova u pitanju?

sinisa1979
07-03-14, 00:15
Nije,nije. Šacometrijski,koliko vredi jedan takav?

Bubu
07-03-14, 00:24
577 pri oranju sa plugom 757.20 i 5. sporohodnom u losijim uslovima oranja trosi max 2l vise po kj u odnosu na oranje 1. brzom.

Nije preporucljivo raditi teske operacije u sporohodnim ali ako se mora onda ne vredi izbegavati. Dzabe sto ti Bobo mislis da je traktor rasterecen, taj planetarni reduktor se vrlo lako raspadne iako je sve ostalo ispravno i ima dovoljno adekvatnog ulja. Mozda ti zvuci to sada smesno ali napravi 500-700 radnih sati samo u teskim uslovima i u sporohodnim brzinama na Breni pa se znati o cemu ti pricam.

milos539
07-03-14, 00:29
http://www.merrjep.com/upload/final/large/02818c97-d8d6-4deb-ac03-52defa40e407.jpghttp://www.merrjep.com/upload/final/large/973118d1-3df0-497b-ba5f-d62d624fe5c7.jpg
Zna li neko ciji su ovo motori ugradjivani na 539?

Bubu
07-03-14, 00:48
VAMO bugarski motor.

milos539
07-03-14, 00:51
kakvi su motori, vrede li sta

Bobo
07-03-14, 00:56
577 pri oranju sa plugom 757.20 i 5. sporohodnom u losijim uslovima oranja trosi max 2l vise po kj u odnosu na oranje 1. brzom.

Nije preporucljivo raditi teske operacije u sporohodnim ali ako se mora onda ne vredi izbegavati. Dzabe sto ti Bobo mislis da je traktor rasterecen, taj planetarni reduktor se vrlo lako raspadne iako je sve ostalo ispravno i ima dovoljno adekvatnog ulja. Mozda ti zvuci to sada smesno ali napravi 500-700 radnih sati samo u teskim uslovima i u sporohodnim brzinama na Breni pa se znati o cemu ti pricam.

Cuj, s obzirom da imam kolegu koji vec SIGURNO 10 godina tuce 3x16" u 5. sporoj i u tezim uvjetima 4. spora BEZ I JEDNOG KVARA osim druk lezaja imam razloga da vise vjerujem IMT inzenjerima nego blesanima koji oru 12 km/h u prvoj direktnoj... Svaka cast svakome, ali ja sam vec uradio 300-tinjak sati samo u oranju i tanjuranju te sto sam dvije ture odvezao na silos. Kod mene se taj traktor ne odmara i oranje se vrsi 90% vremena u 4. sporoj. To nije moje misljenje to je, dragi kolega, CINJENICA. Ako direktnim pogonom zupcanik od prvog stupnja prijenosa ima "debljinu" 3cm a preko reduktora koji ima npr odnos 3:1 zupcanik od 5 stupnja moze komotno imati tu istu "debljinu" 1cm i prenesti isti teret kao i ovaj puno jaci zupcanik. S "malom" razlikom da ce traktor u reduciranim stupnjevima prijenosa lakse odrzavati moment i u situacijama "na knap" ce primiti gas prije nego kad se radi o direktnom prijenosu.

Ne znam kakav je raspored na 577 ali valjda imas 1. direktnu i 5. sporu da su "tu negdje" pokusaj mu zakopcati neki teret dobar (757.30) i ori u prvoj na 1600 obrtaja motora i u sred brazde mu zakucaj gas do poda i prati koliko mu vremena treba da podigne odredjeni broj obrtaja. Ponovi to isto u 5. sporoj pa ces se iznenaditi i dokazati sam sebi ono sto pokusavam objasniti. Ovo se naj bolje vidi gdje su stupnjevi prijenosa dosta "blizu" sto je slucaj kod 549. Ne vrijedi provjeravati npr na 539 1. direktnu i 3. sporu posto su osjetno razlicite i pre velika je razlika u prijenosnom omjeru i jasna stvar da se zrtvovala brzina za veci obrtni moment na tockovima.

Druga je prica sto se ulje ne mjenja redovno i sto sam ga kuci doterao bez i kapi ulja u prednjem diferencijalu i s 18 litara u centralnom kucistu...

Odrzavanje je pola posla a pametno i smireno rukovanje je druga polovica bar kad se o Breni radi. 5136 je promasen traktor jer sta jest-jest pre jak je taj motor za taj mjenjac i diferencijal. Na dodir pedale gasa "skoci" kao vrag a to nikako nije zdravo za taj slabi mjenjac. 5106 je traktor koji nije za zivcane sofere. Lijen na gasu, spor u ubrzanju, uz brdo se salta i 3 stupnja nize pod teretom i to mu je ogroman plus sto se dugovjecnosti mjenjaca tice u usporedbi gdje je na istim tim brdima 5136 s 2 vagona tereta uzlazila u 3 direktnoj, sto 5106 nije mogla svladati u 5. sporoj sa slicnim teretom.

Polako i smireno i ima da traje i traje i traje. S obzirom da su mi SVI govorili da uzmem 577DV i da radim kao covjek tek sad vidim koliko u biti nisu imali pojma. Imam srece pa nisam nikoga slusao pa sam uzeo ovaj "krs" i stajem s bilo kojom sedmicom na crtu u bilo kojem poslu. Ja sam s traktorom pre zadovoljan s obzirom na to koje poslove radi i da sam uduplao povrsine od kako ga imam koliko mi je olaksao zivot.

Ne razumijem samo zasto svi na silu rade teske poslove u 1. direktnoj, pa se ulazni par mijenja, pa se sarafa po diferencijalu, milijun preinaka se radi a na ravnijem ste i boljem terenu nego ja 50 puta. kod vas traktor ne traje a ovdje radi i ne staje. Ne znam u cemu je problem nego do sofera koji je do negdje prije terao 560 ili 577 i sjeo u brenu.

bojcetic
07-03-14, 00:59
@Bobo
Jedno pitanje. Zasto nisi uzeo MTZ 1025 umesto Brene? Da li je samo cena polovnog bila u pitanju ili ?

Bobo
07-03-14, 01:05
Cjena je bila naj veci faktor. Dobavljivost djelova i sama pouzdanost je igrala OGROMNU ulogu. Puno je takvih traktora na sirem podrucju u kojem se krecem i nitko ziv ga ne kudi i ne proklinje. Ljude koje osobno poznam su terali brene dan i noc i to svakako uz minimalno odrzavanje radilo se i po 150 jutara zemlje s jednim 5136 ali se i trgao no nista pretjerano. Pokazali su se kao jako dobri i ja sam pre zadovoljan s traktorom.

Bio je u planu par godina prije brene rus 820.2 ali mi je "utekao". Cjena je bila takva da se nije mogao kupiti posten 539 a rus je imao 1100 radnih sati (hiljadu i sto radnih sati, da ne bi bilo zabune)... Onaj volan u stranu na rusu ne mogu svariti nikako ali za te pare da ga i nema dobar je. Poslije sam citao temu "mehanicarska radionica" i "mtz belarus" i zaredalo se da je par clanova u mjesec dana na novom rusu radilo mjenjac, da su lezajevi zaribavali, da su klinovi pucali, da razvodnici cure...

Vagao sam se godinu dana i trebao sam kupiti od kolege "kice" s foruma njegove "ostatke" sto je od dvije brene sastavljao jednu pa me on odgovorio od toga i nasao mi je ovu moju koji sad imam i taj dan je i kupljena u dvije rijeci i nije mi niti naj manje zao.

MONTOYA
07-03-14, 08:50
Siniša lep traktor,jel to onaj sa novim motorom i još nizom prerada?
Ako pazariš kojim slučajem da se menjamo za cev vazdušnog filtera,kod mene je upola kraća Lkl{{
Bobo trebao si uzeti mtz 82 jer je on sličan a možda i jači od 5106,taj 1025 što pominje Bojčetić ti je već prejak jer on je jači od 5136 >:({

sinisa1979
07-03-14, 09:11
Sinisa: Dobro izgleda. Jel to neka ponova u pitanju?
E vidiš Bobo tako izgleda jedan od Đurđinskih 5106 (ustvari sad je u susednom selu i novi vlasnik je prezadovoljan s njim) koji je šrafan uzduž i popreko,prepravljen,rastrgan..... A pravili su ga ljudi koji (ni)su pametniji od inženjera,samo su nešto bolje smislili jer su uvideli grešku. Tu grešku,na ovom forumu,ti ne želiš da vidiš i tebi je ubacivanje drugog ulaznog para zupčanika totalno bespotrebna stvar. Ok,niko te ni ne tera da ubacuješ. Ali fala Bogu pa nisam jedini na forumu koji tvrdi da je to mnooogo bolje,ali da ne bi bilo opet bezvezne rasprave,sa ovim postom zaključujem,sa moje strane,dalju raspravu.
Bubu,ne vredi. Jednostavno čovek ne shvata da se ubacivanjem drugog para zapčanika izlazno vratilo okreći istim brojem obrtaja ali opterećenje ne ide preko planetarnog....

Da Montoya to je taj i da se nije pojavio čovek koji ga je kupio,možda bih ga mi kupili. Znam za puno već krševe koji su otišli za 1.000evra jeftinije od ovog. Ali jbg treba imati sreće kada nešto prodaješ..... Ili treba kupcu reći ono što želi da čuje. Ma bolje da ne tipkam više....

Bobo
07-03-14, 09:58
Ja da ne shvacam... kako ne bi shvacao. Mogao bi ti iznijeti i proracun sila da se malo potrudim al dzabe kad ti to ne shvacas kao i niz tih samozvanih "inzenjera"...

Kad lijepo kazem da tih traktora ovdje ima cjelo cudo i da osobno poznam dosta ljudi i da s reduktorom u 10 godina oranja nema problema. Ja ispadam budala i neuk samo zato sto ne zelim prihvatiti "izum" nekog tamo "majstora" koji kaze da je to bolje i tocka. U to se slijepo vjeruje bez pogovora a ono sto su uceni ljudi radili to nista ne valja. Sto se onda cudite kad IMT proapda kad tamo rade ljudi koji traktora nisu ni vidjeli, kamo li se s njim koristili. Treba tamo da zaposle desetak "pravih majstora" s cekicima i brusilicama da pokazu inzenjerima neke stvari...

Ne budi smijesan, molim te, samog sebe sramotis slicnim izjavama.

Garantiram cime hoces da je traktor sa slike u oranju teran prvom direktnom "jer tako to mora" i da im nije ni padalo na pamet orati i tanjurati u sporim brzinama. sjetvospremac se tera drugom direktnom "jer to tako mora"... Nagledao sam se i takvih traktora, razvaljenih i sarafanih bas kako kazes da je i taj sa slike. Sta mozes kad "to tako mora"...

Ne kazem da nema propusta na tim strojevima ali su se ljudi lijepo ogradili od svega rekavsi da se ulje redovno mijenja i da se traktor servisira u za to predvidjenom roku. Teraj toliko hvaljenog rusa 30 godina bez da mu ulje mjenjas u mjenjacu pa da vidis sta ce mu se desiti...

sinisa1979
07-03-14, 10:21
Ajmo ovako. Iznesi ti taj proračun sila a neka učeniji od mene kažu ko je u pravu.
Drugo niko od njih nije samozvani inžinjer. Inovator to je već prikladnije.
Treće niko nije rekao da to što IMT inž. rade da to ne valja,nego je ovo bolje.
Četvrto ti inovatori su videli traktor pre mene i tebe zajedno jer su to ljudi koji sad imaju 60-ak godina,a prvi traktor im je bio 533 de luxe 70 i neke. I nijednog nisu budžili kad su bili mladji i orniji za rad i budžotine,nije im padalo na pamet a i nisu imali potrebe,dok nisu ovog kupili. I ne samo oni nego su i drugi uvideli da je prepravljen menjač bolja solucija. Znači traktor je isproban u svim brzinama i uslovima pa tek onda hemijan. Nije teran u prvoj jer tako mora kako ti kažeš tako da ono čime garantuješ mogu da pokupim u avgustu kada budem išao u Hrvatsku.
Peto,ako misliš da su ljudi napravili čekićima i brusilicama drugi ulazni par zupčanika onda u isto vreme njih vredjaš,imponuješ a samog sebe sramotiš takvim i sličnim izjavama.
Šesto taj traktor sa slike uopšte nije razvaljen kao što si i sam rekao u prethodnom postu kada sam pitao kako vam izgleda ovaj macan. A znao sam da ćeš,ako niko drugi makar ti odgovoriti,samim tim i upecati,samo nisam mislio da ćeš tako ubrzo samog sebe demantovati.
Živio ti nama Bobo 100 godina i da tebe Brena služi još toliko i da ti bude Slatki greh.

Marko69
07-03-14, 11:20
Zasto mi reduktor vrlo cesto iskace kad ubacujem u rikverc ili drugu brzinu itd.( u gornji polozaj menjaca) da li se to moze resiti i kako,takode me zanima mozel se kako i gde podmazati one dve rucice sa leve strane sedista(razvodnik) , jedna od njih mi se otezano pomera?

blaz
07-03-14, 11:28
kd mene je nekidan reduktor odjedanput izbacio na sred brda u sumi prilikom spustanja prazne prikolice,izbacuje mi iz sporih u koju god da ubacim,usput su mi poispadali sinhroni 4 i 5 brzine. danas krecemo sa rasklapajem,pa cemo cidit kako i što! :-\

Marko69
07-03-14, 12:00
Meni se to najcesce desava kad menjam brzine da iskoci reduktor premda zna nekad i u radu,hajde kad ustanovis javi sta tacno treba odraditi da bi se to resilo?

Fricky88
07-03-14, 16:40
Drugari treba mi pomoc oko kompresora na traktoru, kao moze neko da mi pomogne, Znaci, zamenio sam onaj zupcanik koji je na vratilu a sa druge strane ima kao kandze jer se ovom starom ishabale ivice, e sad i dalje ista prica, mnogo se tesko ubacuje kompresor, zamenjena je i osovina koja ubacuje taj zupcanik, i sad da bi ga ubacio moram da zapcen sa pajserom da bi ga ubacio i tek kad napnem onda uskoci ona mala civija u leziste da mu neda da se iskljuci, ali cim ga malo opteretim odma izbaci i krene da krci i moram da podignem tu civiju da bi izzubio zupcanik. Treba mi neko resenje hitno ako moze neko da pomogne. Dali je moguce da je ta civija pojedena (jer mi se cini da jeste malo), najbolje ako bi mi neko dao meru koliko treba da bude, ili je mozda strugar napravio mozda lose tu osovinicu pa tesko ubacuje. I dali ona viljuska koja ubacuje zupcanik treba da bude pod 90 stepeni u odnosu na tu osovinu na koju je pricvrscena ili treba da bude za 5-10 stepeni manji ugao jer kod mene jeste manji, pa da ne zeza to sto mora pajserom da se napne da ubaci...

Bubu
07-03-14, 17:56
Bobo, ti ocigledno nisi shvatio da ti teras tvoju Brenu kao da ima 80 konja, zato i izdrzava menjac te napore. Ja sam radio i sa redovnim i sa usporenim menjacem i znam zasigurno da bih usporio menjac da sam prinudjen da kupim i radim sa Brenom.

@milos539

Kod nas u selu ima par komada 539 sa tim motorom. Za jednog znam da je prolupao iako radi samo ultra lake poslove a ostali su OK, rade posao ali svi rade samo lake operacije.

mirosti
07-03-14, 18:35
Proracun cvrstoce zupcanika daje mere zupcanika prema momentima koje prenose.
Poprecni presek zupcanika 5 brzine je puno manji od poprecnog preseka prve brzine.
Napponska stanja u zupcima zupcanika su prakticno ista ako je proracun izvrsen adekvatno.
Zupcanike u menjacu vaseg Brene su poodavno proracunali Engleski inzenjeri a ne IMT-ovi kako mnogi misle.
Teoretski bi usporeni menjac sigurno dao bolje rezultate u teskim operacijama kao sto je oranje, jer bi u stvari imali veci izbor optimalnijih brzina.

stizanin
07-03-14, 18:57
Kanda su se Englezi preracunali.

MONTOYA
07-03-14, 19:02
Dogradnja trostepenog menjača na petostepeni je naših inžinjera delo

sinisa1979
07-03-14, 19:13
Teoretski bi usporeni menjac sigurno dao bolje rezultate u teskim operacijama kao sto je oranje, jer bi u stvari imali veci izbor optimalnijih brzina.
I praktično usporeni menjač daje bolje rezultate jer se izbegava korištenje planetarnog reduktora koji se nalazi na izlazu menjača. A njegovim ne korišćenjem izbegavamo stvaranje opiljaka koji direkt padaju na pumpu hidraulike. Inače pumpa to naprosto obožava..... Izbora optimalnih brzina nema,jer drugom brzinom nije kadar bilo šta da vuče zbog svoje težine i slabijeg motora. Barem ja tako mislim.....
Znači sva mudrolija oko usporavanja prve brzine je ustvari radjena da bi se izbeglo stvaranje opiljaka-strugotine,koji prave dar-mar po menjaču. E sad što kod nekoga nema potrebe za takvu prepravku,ja to razumem i ne tvrdim da svako to mora uraditi. Jbg nije svuda isto zemljište,nisu ista naprezanja u menjaču.... količina zemlje je takodje jedan od faktora.... Na kraju krajeva i od vozača dosta zavisi,naravno i od održavanja. Ali niko ama baš niko me neće ubediti da usporeni menjač tj usporena prva brzina nije bolje rešenje od voznje petom sporohodnom. Dokazano na više traktora.
Mirosti hvala na objašnjenju.

Tomo VS
07-03-14, 19:30
Od kada sam usporio 6 brzinu na 5106 zaboravio sam sta je to planetarni reduktor i hidraulicne pumpe:-\!A imam dvoicu kolega oni isto imaju 5106 i svake druge godine menjaju planetarni reduktor jer oru 5 sporom,a jesenas su im zupcasta i klipna pumpa dobile po p...i zbog spona od reduktora!I da opet kupim 5106 odma bi mu ubacio usporenu 6brzinu!

Bubu
07-03-14, 19:37
Bolje je usporiti ceo menjac umesto samo 1. brzinu jer 5. tj. direktna svakako ostaje. Znam jos jednog sto je imao slicne kubure sa 5136 dok ga nije usporio. Zapravno, ne bi ga on ni usporio da se nije raspao reduktor pri oranju sa trobrazdnim plugom 4. i 5. sporohodnom. I sto je najgore, to se bas meni desilo, na -x stepeni, posle ponoci i pri blagoj vejavici u decembru mesecu..

MONTOYA
07-03-14, 19:43
Moj 5106 ide prvom brzom na 1700 obrtaja oko 7,5 km/h
sad dal je usporen ili ne ne znam,meni tako odgovara i tako ga vozim u oranju
Meni je veća zamerka na 5-tu,spora mi je u transportu

milos bota
07-03-14, 19:51
Baš sad Damir ubrzava jedan 5100 u 5 brzoj baš zbog transporta

MONTOYA
07-03-14, 19:57
E taj čovek je genije >:({
Navrati ga da se učlani na forum
Ajd kad ga vidiš pitaj pošto su delovi za prepavku i koliko će ići brzo

Tomo VS
07-03-14, 20:09
Od kada sam usporio 6 brzinu na 5106 zaboravio sam sta je to planetarni reduktor i hidraulicne pumpe:-\!A imam dvoicu kolega oni isto imaju 5106 i svake druge godine menjaju planetarni reduktor jer oru 5 sporom,a jesenas su im zupcasta i klipna pumpa dobile po p...i zbog spona od reduktora!I da opet kupim 5106 odma bi mu ubacio usporenu 6brzinu!
Evo ispravke od mene ipak smo ceo menjac usporili ja sam mislio da je samo 6 brzina usporena ali mi otac kaze da je ceo menjac usporen!>:({

mirosti
07-03-14, 20:51
Mislio sam na usporavanje celog menjaca.
Vise puta sam radio na vozilima modifikacije ulaznog zupcastog para.
Traktore nisam ali kamione i automobile sam i ubrzavao i usporavao.
Dali je neko mozda imao priliku voziti na auto putu iza kamiona koji ide160 na sat?

Bobo
07-03-14, 21:05
Sinisa, zahvaljujem ti na lijepim zeljama i za mene i za gospodju Brenu.

Ja sam iznio svoje misljenje kao i ti svoje i svako od nas ima pravo da ga iznese. Takodjer svatko od nas ima pravo da li ce uvaziti tudje misljenje ili nece. Iskreno sam ti rekao da mislim da grijesis.

Rekao sam isto tako da u mom kraju ima dosta takvih traktora i da svi rade dugi niz godina i podosta zemlje. Na brdovitom sam terenu, usitnjene su parcele, cesce se okrecem pa moze biti da jednostavno reduktor ne stigne podici temperaturu da krene praviti opiljke. Zemlja je lagana za obradu pa se ni trektor nesto narocito ni ne muci. Radimo na gasu do maksimalnih 1800 obrtaja i ja i brat i vjerujem da i to ima neku ulogu u ocuvanju tog mjenjaca.

Jasno vam je svima, valjda, da postoje razlozi za koje se bunim oko takvih prepravki (kako vi kazete poboljsanja) na mjenjacu traktora koje je netko izmislio a nije tvornicko rjesenje posto kod nas tvornicki traktori rade dugo godina u zdravlju. Naj veci problem za koji sam cuo je da se kriz diferencijala hoce podrobiti ito bas na 5136 posto odnos motor-mjenjac nije izbalansiran. 5106 vecina izbjegava ato sto je lijen i sto ne moze u 1. direktnoj orati, jednostavno, ne moze toliko brzo vuci 3x14" plug.

Kod mene je taj traktor poorao vise zemlje u godinu i pol dana nego kod prijasnjeg gazde u 3 godine. Ja sam prvi koji ga kako treba opterecuje i ako mi se sto i zareda od kvarova, lako moze biti da cu i ja (koji se tome grcevito protivim) prepraviti (kako kazete: poboljsati) mjenjac ubacivanjem "sporijeg" ulaznog para kako bih dobio prvu direktnu brzinu za oranje. Za sad mi to ne pada na pamet posto i ovako radi da ne kazem savrseno ali nitko od nas ne zna sto ce se desavati u buducnosti.

Montoya: Ako u 1. na 1700 okretaja ides 7.5 to je usporen mjenjac i to je to o cemu se ovdje prica. ja tu putnu brzinu imam u 4. sporoj a na cesti kad vozim razlika izmedju 4. i 5. brze se ne osjeti i komotno pod naj vecim teretom se moze saltati iz 3. u 5. direktnu.

Bubu: Kako mislis da ga teram kao da ima 80ks? Ako cemo biti iskreni, stari izradjeni traktor koji je za svoju tezinu pre slab i ima iskoristivih 80-90ks od tvornicki deklariranih 110. vucem s njim 3x14" plug i vucnu tanjuracu 36 tanjura. ove godine dobiva rotodrljacu 2.5m i ja ne znam sto mi vise treba na 60 jutara zemlje. Kako bi ja trebao terati taj traktor po tvom misljenju? da mu kacim ne znam ja sta i da ga patim kad za to nema ni snage ni potrebe, a vecu tanjuracu ne trebam, nekad je i ova prevelika iako je lagane izvedbe.

Bubu
07-03-14, 21:32
Ja verujem da ga u svakoj operaciji teras za brzinu manje nego sto zaista traktor moze da postigne pa ti zato i potrosi malo vise nego sto si spominjao da ti 549 potrosi. Kada se skinu svi tegovi onda nije pretezak za svoju snagu ali sam isto tako video kako 5136 bez turba proklizava sa trobrazdnim plugom.

mladja kg
07-03-14, 22:45
au sto 565dw ima cenuuuuuu.6,7iljada jevreja

Bobo
07-03-14, 23:01
Ja verujem da ga u svakoj operaciji teras za brzinu manje nego sto zaista traktor moze da postigne pa ti zato i potrosi malo vise nego sto si spominjao da ti 549 potrosi. Kada se skinu svi tegovi onda nije pretezak za svoju snagu ali sam isto tako video kako 5136 bez turba proklizava sa trobrazdnim plugom.

Ne znam sta da ti odgovorim... Pogodio si da ga teram za brzinu manje nego sto moze, samo zato sto u 5. sporoj dimi i purnja ko sam vrag ali ide. Imam osjecaj da ce se zapaliti, osjetno se vise grije nego 4. sporom. Orali smo nesto malo u 5. sporoj ali strnjake u jesen koji su tokom ljeta u dva navrata bili tanjurani pa racunam da je to neka vrsta preorice. Motor ne znam u kakvom je stanju, dobro pali, ima snage ali "brzinu vise" osjeti.

Tegove prednje nemam nit ih za sad planiram nabavljati, zadje iz tockova imam sve i ne zelim ih vaditi posto ima stvarno losih terena gdje svaka kila vise pomaze.

Jedostavno receno, nemam ga potrebe stiskati i ganjati kad se sve i ovako stigne...

aca74
08-03-14, 09:31
Vise nemam IMT, ali godinama sam vozio 558, a i sada je ovo neki traktor- MTZ pa bi izneo moje mišljenje. Slicno kao Bobo vozim, nemam potrebe da teram traktor na granici svojih mogucnosti, sem u spratanju(Štore). Često sam orao u 3 sporohodnoj, jer je zemlja teška za obradu. Išao je on nekad i prvom, na lakšim zemljama još i nekako, na teškim nikako, a na srednjim sa prvom brzinom u oranju umeo je da prilično zagreje situaciju(vodu).
Jesenas sam u oranju opet imao takvu situaciju, ide rus i 6, ali kad izađeš osetiš da se više greje, nego jednom brzinom niže(ili pola brzina). Tako da razumem ljude koji rade sa brzinom niže(kad mora), jer sigurno to čuva mašinu, u odnosu na varijantu gas patos.
Svaka mašina je kod mene od usta odvojena, i nemam želju da je saranim za dve godine.

Marko69
08-03-14, 16:44
Ja vec jednom pitah za one dve rucice(razvodnik) kod ojacanog hidraulika na imt 577 sa leve strane pored sedista, jedna od tih rucica mi ide tesko,mozel se to kako razradit tj.podmazat i kako

brankovic
12-03-14, 18:55
Moj imt spreman za novu sezonu ;D}
http://www.dodaj.rs/t/3C/Av/2YVRNwoC/fotografija0037.jpg (http://www.dodaj.rs/?3C/Av/2YVRNwoC/fotografija0037.jpg)

Miloš D.T
12-03-14, 19:09
Jes dobar zapravo.>:({

zaregakovo
12-03-14, 21:34
Ja vec jednom pitah za one dve rucice(razvodnik) kod ojacanog hidraulika na imt 577 sa leve strane pored sedista, jedna od tih rucica mi ide tesko,mozel se to kako razradit tj.podmazat i kako
Može evo kako verovatno je došlo di neke korozije ili su prisutna strana tela odnosno špen .Ovako sa zadnje strane onosno od zadnjeg točka na toj sekciji ima šolja poklopac skini njega ispod njega ima imbus odvrni njega zatim šolju na ručici skini i odvoji od klipa izvuci klip i šmirglu hiljadarku u ruke i to dobro ispoliraj ( upasuj )ili može pomoći skočbrajt krpa da se ispolira malo poliraj malo probaj pa kad bude išlo lakše montiraj to je to nemoš ništa zeznuti

ichbinmilan
13-03-14, 22:32
brankovicu, dosta više! Svi znamo da je lep traktor Lkl{{
Kako si prošao u SM?

brankovic
13-03-14, 23:22
brankovicu, dosta više! Svi znamo da je lep traktor Lkl{{
Kako si prošao u SM?
Pa,jeste lep,pa moram malo da se hvalim! Lkl{{
Kupio jednu gumu,ostale mi nisu odgovarale.Obecao mi je da ce nabaviti ovih dana jos jednu istu,marke Fulda

Tombica
14-03-14, 15:48
Ljudi,da vas pitam nesto,jutros upalim traktor hocu da krenem,ne ide,blokirao mi zadnji desni tocak,probam malo napred- malo nazad i odblokirao se ali se osetio miris tokom voznje,cuo sam da su na ovom traktoru lose napravljene kocnice ili sta vec,pitanje, sta mi je ciniti?A da,u pitanju je imt 560.

zeljkoo
14-03-14, 15:54
Ljudi,da vas pitam nesto,jutros upalim traktor hocu da krenem,ne ide,blokirao mi zadnji desni tocak,probam malo napred- malo nazad i odblokirao se ali se osetio miris tokom voznje,cuo sam da su na ovom traktoru lose napravljene kocnice ili sta vec,pitanje, sta mi je ciniti?A da,u pitanju je imt 560.
Verovatno je cilindar u pitanju,desava se veoma cesto na 560,558 da blokiraju kocnice narocito ako stoji dugo ili pokisne dobro.evo moj stric ima 558 kao nov,sve je sredjen kocnice,motor limarija pre 4godine i od tada stoji napolje pre par dana sam bio kod njega nemoze da ga pomeri sa mesta zakovale kocnice skroz.lose su napravili ali moze da koci ako se pravilno odrzavaju,hoce i kuglice da zezaju.

Vojkanvrelo
14-03-14, 18:16
Zvao sam danas Ikaterm za hladnjak IMT 533.Neverovatnih 18486 + PDV.
Turski 11000 sa PDV.Iz dna duse mrzim tursku proizvodnju ali i ovi nasi su ga prekardasili.

mladja kg
14-03-14, 20:58
pa kolko li su od nasih proizvodjaca 20000,,,il vise

aca74
14-03-14, 21:05
Turski 11000 sa PDV.Iz dna duse mrzim tursku proizvodnju ali i ovi nasi su ga prekardasili.
Jel si pitao Ikaterm za remont tvojeg hladnjaka?

MONTOYA
14-03-14, 21:23
Turski ima manje ćelija

cira92
14-03-14, 21:25
JA mislim da bese ima i Indiskih hladnjaka???? ^-^

nesko2563
14-03-14, 21:31
A što ne pogledaš jel ima negde polovan da se kupi?
Strpiš se malo i raspitaš po otpadima.

Fricky88
14-03-14, 22:09

Zasto bi ga i menjao ako moze da se zakrpi. Materijali se daleko razlikuju, nije isti nas mesing i turski i pogotovo kineski npr. Npr. LG i ostali koriste kineski aluminijum za isparivace na friziderima koga posle 2 god garancije pojede sama izolacija, eto koliko su kvalitetni materijali...
A dal moze meni neko da kaze zasto mi izbacuje kompresor na 533, na najmanji otpor izbaci i krene da krci, a nije kandza.

Vojkanvrelo
14-03-14, 23:41
Ikaterm je domaca firma,remont je 80% vrednosti novog a moj je los za remont i mora jedino nov.Polovno nisam nikad nista ni kupovao i to je jos sumnjicavija kupovina od turskog a indijski kod mene u kraju nema,mada i u njegov kvalitet sumnjam.Za Ikaterm su neki rekli da je jako dobar ali ova cena me obeshrabri jer za nesto preko 1000e ima ceo IMT533,a samo nov hladnjak je preko 200e.

cira92
14-03-14, 23:52
Meni iz Ikaterma trazili oko 58.000din za hladnjak za Zmaja 132!!!!!!!!!!!!!! Oni bas hoce svakom kozu da skinu!!!!

aca74
15-03-14, 00:09
Moja iskustva sa remontom su bila bas dobra. Ali izgleda vremena se menjaju.

nesko2563
15-03-14, 02:27
A šta je konkretno loše na samom hladnjaku? Ako je jedna ćelija probušena onda možeš jednostavno da je blindiraš i gotova stvar.

Milos M.
15-03-14, 16:39
Moze li se na 585 ugraditi 5-to brzinski menjac,ili ovaj postojeci sa tri brzine prepraviti na 5 brzina i sta je potrebno za to?

Matic
15-03-14, 16:48
Može se ugraditi ali onda moraš menjati i konusno tanjirasti par jer ćeš dobiti traktor za trke.

Milos M.
15-03-14, 16:53
Ide ceo drugi menjac ili se na ovaj dodaju zubcanici? Sa koliko zuba ide konusno-tanjirasti i kom traktoru odgovara kad skinem s mog?

putin
15-03-14, 17:48
Мали Миша из ког разлога хоћеш да мењаш мењач,тај са 3 брзине је доста бољи за орање од 5 брзина...по мени.

sinisa1979
15-03-14, 18:23
Meni iz Ikaterma trazili oko 58.000din za hladnjak za Zmaja 132!!!!!!!!!!!!!! Oni bas hoce svakom kozu da skinu!!!! A sa čime uporedjuješ kada kažeš da je 58.000 puno para?

Vojkanvrelo
15-03-14, 18:25
U Ikatermu je za Zmaja 33390+PDV.

cira92
15-03-14, 18:25
Nisam uporedjivao sa nicim ali to je prevelika cena za hladnjak na tom kombajnu bar po meni... ^-^

Vojkanvrelo
15-03-14, 18:26
Ja mislim i prevelika.

cira92
15-03-14, 18:29
U Ikatermu je za Zmaja 33390+PDV.

Na ovu cenu bi pristao 99% a meni su rekli onu cenu koju sam ja napisao...

Milos M.
15-03-14, 18:32
Мали Миша из ког разлога хоћеш да мењаш мењач,тај са 3 брзине је доста бољи за орање од 5 брзина...по мени.Bolji je s 5 brzina za mnoge poslove koje ce raditi,a za oranje postoji druga opcija,tj. traktor. Orace i on,al manje.

Dobrinčan
15-03-14, 19:13
Da popravimo utisak buke iz kabine...

https://www.youtube.com/watch?v=BjHDnRrmgwk&feature=youtu.be

danijella
16-03-14, 10:37
Jel ti to ideš četvrtom (9) brzinom?^-^

Šanana
16-03-14, 10:51
Šta je sve potrebno rastaviti da se sredi ovo?
Kotač se cima poprilično, a izašao je van više od centimetra!
E sad se pitam dal se samo matica odpustila ili je stvarno nešta puklo unutra??

http://i286.photobucket.com/albums/ll88/mmatija/mmatija%202014/Fotografija1286.jpg (http://s286.photobucket.com/user/mmatija/media/mmatija%202014/Fotografija1286.jpg.html)

http://i286.photobucket.com/albums/ll88/mmatija/mmatija%202014/Fotografija1288.jpg (http://s286.photobucket.com/user/mmatija/media/mmatija%202014/Fotografija1288.jpg.html)

http://i286.photobucket.com/albums/ll88/mmatija/mmatija%202014/Fotografija1287.jpg (http://s286.photobucket.com/user/mmatija/media/mmatija%202014/Fotografija1287.jpg.html)

Dal je dovoljno samo rastaviti bočni reduktor ili mora cijela truba dolje?

sinisa1979
16-03-14, 11:12
Samo bočni reduktor. Obrati pažnju na kvalitet navoja na poluosovini. Ako je loš neka ti tokar napravi nov navoj i maticu. Stim da unutar matice ne napravi gomilu onih kanala za kajlu,nego ti lepo sastavi sve,zategni maticu,obeleži gde bi trebala biti kajla,rastavi i turpijom napravi jedan kanal,ponovo sastavi,zategni,ubaci kajlu,zeger osigurač i montiraj na traktor.

danijella
16-03-14, 11:12
Biće dobro ako se navrtka otpustila obično svuče navoj pa moraš to praviti iznova.Sinisa e jes brz.

Dobrinčan
16-03-14, 12:03
Jel ti to ideš četvrtom (9) brzinom?^-^

Ne,ovo je bila sedma (2 brza).

grunt
16-03-14, 12:30
Na mom 560 je ispala bolcna planetarca ostrugala cizmu i odpao tocak u transportu,jedan covek je polomio nogu i jedna zena je posle 10god morala da operise kuk zbog toga.Mislim da na imt-ovim traktorima nije moguce odkloniti taj lift 100%,i ako mislite da ste ga odklonili i nema lufta posle par dana podignite traktor na dizalicu i nacicte luft bar je kod mene tako bilo.

Bubu
16-03-14, 12:37
To je sad prica kao i kod mog drugara sto je njegov otac tvrdio da DV na 577 ne valja jer hoce da spadne tocak kada su svi tegovi na traktoru. Nije bio svestan da je njegova DV na 577 bila stara jedno 35 godina i Bog sam zna koliko radnih sati je imala. Meni je takodje otpao zadnji desni tocak u brazdi na obicnom 577 (svukao navoj) ali matica nije dotezana 10 godina i traktor je napravio za to vreme oko 4000 radnih sati. Malo li je?

mirmag
16-03-14, 14:20
Ja tih problema nemam...Lkl{{

Matic
16-03-14, 14:22
Jesi prodao 577 kada više nemaš problema?

mirmag
16-03-14, 14:24
Ne,nego stoji rastavljen pa nemoze nista otpasti sa njega.

sinisa1979
16-03-14, 15:26
Mislim da na imt-ovim traktorima nije moguce odkloniti taj lift 100%,i ako mislite da ste ga odklonili i nema lufta posle par dana podignite traktor na dizalicu i nacicte luft bar je kod mene tako bilo.
Ako se matica "propisno" zategne,nema lufta jedan duži period.

blaz
16-03-14, 16:01
danas sastavili traktor bio je na 3 djela rastavljen i nece upalit dok ne stisnem kvacilo,a kad pustim kvacilo pocne gusit motor? ^-^

Bubu
16-03-14, 16:04
Negde ste zeznuli pri sklapanju, moguce je da nesto koci u menjacu iako je izbacen iz brzine.

Matic
16-03-14, 16:10
Prošle godine sam radio obe strane.Narezani novi navoji i napravljene nove matice koje su urađene bez onih silnih kanala za kajlu.Urađen postupak kao što je Siniša napisao+matice dobile Loctite lepak za šrafove.Za sada je o.k.

Janosh
16-03-14, 17:12
Ne,nego stoji rastavljen pa nemoze nista otpasti sa njega.
Zasto je sada rastavljen, zar niste resili problem sa semerinzima?

sinisa1979
16-03-14, 17:13
danas sastavili traktor bio je na 3 djela rastavljen i nece upalit dok ne stisnem kvacilo,a kad pustim kvacilo pocne gusit motor? ^-^

Da ti nije uhvatio dve brzine? 24 ili 27 ključ skini čep menjača škljocni sliku pa da vidimo. Ili ako znaš postupak izbacivanja onda umesto fotoaparata uzmi pajser i .....

mirmag
16-03-14, 17:32
Zasto je sada rastavljen, zar niste resili problem sa semerinzima?

Sutra cu opsirnije o tome...

blaz
16-03-14, 18:25
nije u brzini zaglavljen kad ga mozemo gurat,skinio sam plocu mjenjaca i cini mi se da je prilikom remonta ubaceno vise distanci negoli je potrebno ^-^

lisnik
16-03-14, 19:58
KOji je to traktor kad ste ubacivali distancere u mjenjac..

- - - - - - - - - -
Danas, 10:51
#15806 (http://poljoinfo.com/showthread.php?92-IMT&p=831368&viewfull=1#post831368)

Šanana (http://poljoinfo.com/member.php?11025-%C5%A0anana)
Kotač se cima poprilično, a izašao je van više od centimetra!
E sad se pitam dal se samo matica odpustila ili je stvarno nešta puklo unutra??
Dal je dovoljno samo rastaviti bočni reduktor ili mora cijela truba dolje?[/QUOTE]

http://www.dodaj.rs/f/2z/jE/ko4bqPL/dsc08098.jpg
To ti je ta kolega matica sa slike.
http://www.dodaj.rs/f/2x/Ot/3hJKDMGk/dsc08113-kopija.jpg
Ova je rađena kod tokara sa cetiri utora(zareza) sa unutarnje strane.Drzi vec ima 5--6 godina.
http://www.dodaj.rs/f/2x/NX/2YUH50BH/dsc07510.jpg

belgrade red star
16-03-14, 20:29
Korisne slike ..

blaz
16-03-14, 20:31
577 je u pitanju,stavljane su bakrene platnee kakve su bile samo nove

danijella
16-03-14, 20:41
Ne,ovo je bila sedma (2 brza).Pa jel se meni čini ili ti ručicu menjača gurneš skroz desno pa gore?

lisnik
16-03-14, 20:42
Mislis na podloske u reduktoru za brze spore.Problem je sto pri montazi nisu legle u leziste.Trebaju se prije postavljanja namazati mascu tako da ne ispadaju iz lezista.Inace reduktor kad se montira pri stezanju treba uvijek rukom okretati.Tako se provjerava jesu li ustinute podloske.
http://www.dodaj.rs/f/15/Qf/26uQjC6M/pc140626.jpg

blaz
16-03-14, 21:17
to je sjelo,još ima 4 platne 2 manje i 2 srednje velicine naspram ovih od reduktora,mjenjac se lagano vrtiom prije montaže na traktor

Dobrinčan
16-03-14, 22:32
Pa jel se meni čini ili ti ručicu menjača gurneš skroz desno pa gore?

Da dobro si video,skroz desno pa gore.

djordje79
16-03-14, 22:39
Imt je to mos ga Je....i Doteći!

lisnik
17-03-14, 00:48
to je sjelo,još ima 4 platne 2 manje i 2 srednje velicine naspram ovih od reduktora,mjenjac se lagano vrtiom prije montaže na traktor

Nisam odavno radio na 577 pa se nesjecam gdje tacno budu ti distanceri u mjenjacu..Evo slika sa komplet zupcanicima kad su vani Zanima me gdje budu ti distanceri u mjenjacu.
http://www.dodaj.rs/f/1t/2N/3hb2Q7q6/pb140557.jpg

danijella
17-03-14, 07:02
Da dobro si video,skroz desno pa gore.Ha,kod mene je tu četvrta brzohodna a dole desno je peta.Jel ti je menjač potpuno sinhronizovan ili imaš sinhrone samo na četvrtoj i petoj?

Bobo
17-03-14, 07:15
Danijella, zar je moguce da netko ima na 577 full sinhroniziran mjenjac?!? Ja sam za njega samo cuo da je nekad postojala nadoplata za isti ali da ga je netko i imao ugradjenog ovo mi je prvi glas...

Daj snimi neki video sa saltanjem brzina od prve do pete i nazad od pete do prve u voznji...

danijella
17-03-14, 07:41
Da, imam ga ja na mojoj sedmici ,ma možeš to da šaltaš kako hoćeš niš ne krčiLkl{{ Možeš slobodno i da menjaš pravac kretanja npr; iz rikverca u drugu dok se on još kreće u nazad ili iz neke veće u manju brzinu upada ko u maslac.I drugačiji je raspored brzina.Napraviću neki video.

MONTOYA
17-03-14, 07:53
Kakav je raspored brzina,jel isti prenosni odnos kao i kod starog menjača?

Bobo
17-03-14, 08:15
Raspored brzina treba biti kao na zetoru npr. koji ima mjenjac iz poda... gornji red R 2 4 a donji red 1 3 5...

Sad samo cekamo "majstore" koji ce poceti pisati kako se u sinhroniziranim stupnjevima prijenosa na IMT-u ne smije orati, tanjurati ili raditi slicne radnje i da taj mjenjac nista ne valja, da je trobrzinac s 560 bolji ;)

Ako nije tajna, kolika je bila nadoplata za takav mjenjac?

Jedva cekam video...

danijella
17-03-14, 10:16
Kakav je raspored brzina,jel isti prenosni odnos kao i kod starog menjača?
Raspored brzina je baš ovakav kako je @Bobo objasnio,zato sam i mislio da @dobrinčan vuče drljaču u četvrtoj.A prenosni odnos...mislim da je isto kao na starom menjaču,neverujem da su oni tu šta menjali.@Bobo doplate je bilo ali koliko to ti sad stvarno nemogo reći pošto sam zaboravio ali znam da nije bila velika razlika zato sam i uzeo ovaj potpuno sinhronizovan.A što se tiče radova u sinhronizovanim brzinama jbg. ja sad nemam izbora.Sa ovim traktorom obrađujem oko 80 hektara zemlje i dosad nisam imao nikakvih problema sa menjačem.>:D

MONTOYA
17-03-14, 11:39
Hoćeš reći da je 2 umesto 5,4 umesto 2, 3 umesto 4 a 5 umesto 3 u odnosu na stari menjač
Koja mu je direktna?

danijella
17-03-14, 14:03
Da,baš tako ide raspored brzina.Evo img.http://i61.tinypic.com/2ziwvp4.jpgA koja mu je direktna to neznam, trebala bi biti ona koja se najmanje čuje8)

Antonio
17-03-14, 16:35
Kod IMT 577 - dali je moguće skinuti karter motora bez rastavljanja traktora na sredini?

Tomo VS
17-03-14, 17:03
Kod IMT 577 - dali je moguće skinuti karter motora bez rastavljanja traktora na sredini?
Nije moguce!

Stojan-ki
17-03-14, 18:11
Moguce je samo treba skinuti sve srsfove.

Dobrinčan
17-03-14, 18:47
Ha,kod mene je tu četvrta brzohodna a dole desno je peta.Jel ti je menjač potpuno sinhronizovan ili imaš sinhrone samo na četvrtoj i petoj?
Hteo sam i ja taj potpuno sinhronizovan menjac,ali trenutno tada nisu imali na stanju sklopljenih,pa smo uzeli ovaj samo sa 4 i 5. Doplata izmedju obicnog i sinhron menjaca je bila 740€ prosle godine u ovo doba.

mladja kg
17-03-14, 19:13
savet za hladnjak imt 533 posto su..vidim turski ima dal valjaju ako ne koji sy dobri i kolko para

sinisa1979
17-03-14, 19:54
Moguce je samo treba skinuti sve srsfove.
Potvrdjujem! Čak se može skinuti a da ne razdvajaš,u potpunosti,prednju kolevku-most-prednjicu.....

Antonio
17-03-14, 20:07
Hvala svima na odgovorima...pozdrav...

Vojkanvrelo
17-03-14, 20:09
savet za hladnjak imt 533 posto su..vidim turski ima dal valjaju ako ne koji sy dobri i kolko para
Nisi pratio temu malo unazad.Turskih ima i nevaljaju nista a nasi malo bolji i duplo skuplji.Indijske nisam nasao.

mladja kg
17-03-14, 20:35
a kvalitet indijaca

Truya 86
17-03-14, 20:55
a kvalitet indijaca
Indijski su ok,pre par godina smo menjali hladnjak na 539,stavili smo Turski i imali smo problema leti sa pregrevanjem u malo tezim poslovima(mnogo su retke celije bile).Zamenio ga je Indijac i evo ga vec 4-5 godine na traktoru,za sad sve radi ok.Drug je pre 10-ak godina stavio na 533 takodje Indijski i nije imao problema sa njim.

Vojkanvrelo
17-03-14, 21:08
Ja sam ipak za domaci iako je skup ili da remontujes tvoj ako su lonci ili kako se vec zovu dobri.

Milos M.
17-03-14, 21:46
Kod mene na 542 3-cu godinu indijski hladnjak i glava motora. Sve je dobro jos uvek,redovno izduvavam hladnjak.

Truya 86
17-03-14, 21:58
Svakako da su domaci najbolji,ali nisam siguran da se uopste moze nabaviti nov hladnjak nase proizvodnje,kad sam trazio za sebe nisam uspeo da nadjem nov nigde a prevnuo sam i nebo i zemlju,uglavnom sam nalazio na remontovane a prodaju ih kao nove.Ako se isplati remontovati stari to je u redu ali ako to nije moguce Indijac je sasvim solidna opcija.Razlike ima kad se uporede i to ide u korist nasem,ali Turski hladnjak je za izbegavanje...

lisnik
17-03-14, 22:04

Potvrđujem i ja .Moze se skinuti bez problema.Moze se tako skinuti i na manjim IMT-ovima(539,540,542,558,560 itd..).
Evo slicica kako to izgleda kad se skida karter na MF-u.Tako se skida i na 577.
http://www.dodaj.rs/f/2J/l8/3h6MclGq/dsc07232.jpg
Ovako izgleda kad se skida na IMT-u 558..
http://www.dodaj.rs/f/1B/Wo/4KB4MAwp/dsc04554.jpg

sova
17-03-14, 22:53
Ja sam skidao na 539, skinuo kolijevku i ovamo ga oslonio na zvono zamajca.Skine se lako, ali je ubacivanje onih plutanih zaptivki u onim polu_mjesecovima sex samo takav.

sinisa1979
17-03-14, 23:09
Oš da ti kažem kako da se ne sexaš sa tim? Plutu ubacuješ blago dijagonalno i to prvo ubaciš kraj prema sredini motora a zatim onaj drugi prema zamajcu. Ako se malo zagledaš u kanal gde se ubacuje pluta videćeš da nisu iste visine zidovi kanala.
I da,nikako nemoj da sečeš plutani zaptivač. U 99% slučajeva dodju odsečeni na meru. Prvo ubaciš zaptivku kartera,koja možda nije isečena na krajevima na meru kanala,znači malo je koriguješ,zatim plutu pa tanki sloj gumi maca (termo silikon za motore i nijedan drugi) i nema da curi. Bar neko vreme.

Lopi
18-03-14, 00:24
http://www.dodaj.rs/f/2l/N0/28CUQ5RR/slika-207194-b2a3d2c1511.jpghttp://www.dodaj.rs/f/2g/px/7Y6ajtw/slika-207194-63522a489bd.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/2l/N0/28CUQ5RR/slika-207194-b2a3d2c1511.jpg http://www.dodaj.rs/f/2g/px/7Y6ajtw/slika-207194-63522a489bd.jpg

cira92
18-03-14, 00:33
Ovaj bas nema snage za svoju tezinu... Lkl{{ Taj motor ce da ga prekine...

Pajoni
18-03-14, 00:40
Ovo je bomba u malom.

Bubu
18-03-14, 00:47
Ja sam skidao karter na 577 DV 2 ili cak 3 puta zbog regulacionog ventila na uljnoj pumpi. Jako je lako skinuti karter, najveca muka je odvrnuti ona 2 brezona sa zvona ali ni to ne traje duze od 5 minuta. Sve u svemu, kako kolege kazu-moze.

mirosti
18-03-14, 08:15
Oš da ti kažem kako da se ne sexaš sa tim? Plutu ubacuješ blago dijagonalno i to prvo ubaciš kraj prema sredini motora a zatim onaj drugi prema zamajcu. Ako se malo zagledaš u kanal gde se ubacuje pluta videćeš da nisu iste visine zidovi kanala.
I da,nikako nemoj da sečeš plutani zaptivač. U 99% slučajeva dodju odsečeni na meru. Prvo ubaciš zaptivku kartera,koja možda nije isečena na krajevima na meru kanala,znači malo je koriguješ,zatim plutu pa tanki sloj gumi maca (termo silikon za motore i nijedan drugi) i nema da curi. Bar neko vreme.

Obzirom da je pluta ista kao i na dihtungu poklopca ventila, ja sam ga uzeo i odsekao tacno da uklopim i plus 2-3 mm, i legao je savrseno i bez barsila.
Mislim da je ovo i najbolji nacin.

North ARMY
18-03-14, 13:44
http://www.dodaj.rs/f/3R/Z8/br5wBjh/imag0175.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3t/5F/4OQJ5qiW/imag0176.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3p/LY/4hACML06/imag0177.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2x/10m/3pthxrZa/imag0178.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1J/3n/37qrRULu/imag0179.jpg
Komsijin traktor,do pre par godina je ceo vek radio 3ha,sad radi dosta vise bez problema.

pocerina
18-03-14, 14:27
Ovaj bas nema snage za svoju tezinu... Lkl{{ Taj motor ce da ga prekine...

Od kog traktora je taj motor ?

cira92
18-03-14, 18:45
Od kog traktora je taj motor ?

To je motor iz Tamica ako negresim???? ^-^

pocerina
18-03-14, 19:01
Koliko KS ? Jel 80 ?

cira92
18-03-14, 19:09
Neznam tacno stvarno trebalo bi da ima 80ks na 2800 obrtaja kako je nastelovan u kamionu.. A kad se presteluje na traktorski rezim ima oko 70ks na 2200 obrtaja.. Bar sam tako ja cuo....

mirmag
18-03-14, 19:30
http://i57.tinypic.com/2uibqz4.jpg

Ovih dana se ne gasi....

577
18-03-14, 20:20
Jel zna koliko dođe nov motor od 539 u imr?

cira92
18-03-14, 20:21
Mirmag- Pa sta se desilo ponovo sa 577?????????? Rekao si da ces da nam kazes opsirnije sta te muci ponovo??? ^-^

mirmag
18-03-14, 20:28
Jeli dovoljno kada kazem da je bez prihgovora prihvacena reklamacija na motor i da se motor trenutno ponovo radi u mas. radionici...

cira92
18-03-14, 20:36
Sta su sad zafrkli ako nije tajna???? ^-^

mirmag
18-03-14, 20:38
Radilica ostecena,klipovi izderani,jedna hilzna ostecena,leteci lezajevi osteceni...

cira92
18-03-14, 20:42
Lele majku mu a sezona je vec pocela!!!!! Stvarno su preterali!!!!!!

Matic
18-03-14, 20:44
Ala su to majstori.

mirmag
18-03-14, 20:45
Sezonu nece ni poceti,ni zavrsiti...

Bubu
18-03-14, 21:00
Da li se zna razlog ostecenja?

mirmag
18-03-14, 21:18
Gazda mas.radionice verovatno zna.Posto sam za ova 4 meseca sagoreo zivce i 6 kilograma telesne gradje,vise me skoro nista nije moglo iznenaditi...ali tel. poziv od majstora kada mi je rekao sta se desilo sa motorom mi je prelio casu.Otisao sam kod njega u Kulu i tamo se sreo sa gazdom mas. radionice...imao sam ogromnu zelju da ga sazvacem i ispljunem.Na moje pitanje sta se moglo desiti sa motorom samo je slegao ramenima...motor je kao sto znate posle pola sata nakon prvog paljenja se usrao na prednji,posle nekolio dana i na zadnji semering.Zadnji dan pre otvaranja motora je bio skinut i kompresor da se uradi,jer je bila kao mogucnost da on stvara taj pritisak koji je proguravao ulje kroz semeringe.Vrhunac je bio kada se kod majstora na sred dvorista posle sat vremena rada u mestu prosto ispovracao na prednji i zadnji semering i izbacio merac ulja...e tada se pristupilo otvaranju motora.Majstor mi je rekao da je verovatno ostalo opiljaka u motoru,cim je tako izderalo radilicu,lezajeve i klipove...

sova
18-03-14, 21:20
Kod mene nista nije bilo na mjeru, ni pluta ni klingerit. A najvise zeza sto je fergo nizak, pa je malo naporno se trtiti ispod njega.

Janosh
18-03-14, 21:34
Koliko se secam ovde smo citali da je bio problem jer je motor po zagrevanju izbacivao ulje na semering I da je problem bio u razvodu, tj u jednom od zupcanika. Da su majstori pri sklapanju zeznuli, a neki drugi ispravio gresku?

mirmag
18-03-14, 21:48
Problema je bilo svakakvih...nesto se nalazilo kao moguci uzrok i to se saniralo..jeste da je razvod dobijao previse ulja i da je to bila mogucnost sto probija semering,ali nikome nije palo napamet da bi pritisak u karteru mogao biti uzrocnik.Jer naravno,motor je bukvalno nov i zasto bi se to desilo...a desilo se upravo to da je motor produvao i stvarao jak pritisak u karter.Sve to ne bi se mozda i da danas pronaslo da nije ispljunuo merac ulja.

German hunting terrier | Jagdterrier