IMT

@becarina pusta:

Jel vidis sad kako je meni kad sam kupio cjeli novi 549, sta tek mene ceka necu ni pomisljat... kad smo pricali jos onda kako sam karike na novom traktoru moro mjenjat, jer jede ulje, ti se sprdo kako ovo-ono ti imas novi motor i koliko u njega naspes, da toliko i vadis kad mjenjas, a pogle sad cuda... ne valjaju im novi motori ni pol pare... Davnih sam ja dana cuo da SVAKI novi motor u 500 sati rada jednostavno MORA na svakom spoju propisati ulje. Kvaliteta materijala o obrade je takva ovih dana da je to cudo jedno.

Jos nisam prezalio sto nisam kupio onaj indijski JD, samo da sam se 2 tjedna znao strpiti, bio bi bog u selu ;)
 
Bećarina pusta je napisao(la):
lakarije je napisao(la):
Imao sam 560 1986g. novi tip bio je kao iz fabrike,ali mu je motor bio los,pa generalna, pa opet brzo poceo da propada ,pa sam ga 2004 prodao.
Sad imam 577 1983 stari tip,kao zmija,moze hiljadu jutara da radi,da se negasi,ali neudoban i bucan, a uzeo sam i 560 1997g. sa mokrim kocnicama,povecanim aslangom i ojacanom hidraulikom,ali ne da ga zadrzim jer su im motori slabi,brzo propadaju
i OGROMNI SU POTROSACI (spram 577),vec da na njega prebacim motor od 577 ili da nadjem motor i menjac od 558 i napravim najbolju mogucu kombinaciju:
limuzina kao 560,a orac,potrosac i izdrzljivac kao 558,najkvalitetniji domaci traktor ikad napravljen.Radili su i po 6, 8, pa cak i 10 000h. Ljudi se i danas kunu u njih!
Inace na 560 imam uzane tockove, 18-ke, pa je za neke lakse operacije pokazao jako dobar ucinak i takav, sa 577 cini veoma dobru kombinaciju.

Koja je razlika između mjenjača (i diferencijala ako je ima razlike u diferencijalima) od IMT-560 i IMT-558? Odgovor može i u temu IMT.
Radio sam i sa 560 i sa 558 i mogu reći da je 558 puno bolji orač nego 560, puno bolji. S njim je bilo milina orat.



Sto se tice 558 i 560 razlika je u sledecem:
DIFERENCIJALI: su potpuno isti,stim da postoje neke male vizuelne razlike u kucistima spolja,ali to su nijanse,i funkcionalno neuticu.
MENJAC,je na 558 radjen u dve varijante:standardni,koji je po katalogu(zajednicki radionicki prirucnik za oba traktora,prvo izdanje,1982g.),za dlaku sporiji od 560,i spori menjac,osetno sporiji,za teze operacije.Menjaci spolja,na kucistu imaju vizuelne razlike u odnosu na 560,ali su kompatibilni i bez ikakvih problema i prepravke mogu da se zamene.
MOTOR:je opet po katalogu isti(m 34/T).ALI:
postoji razlika u pumpi za ubrizgavanje,pritisku ubrizgavanja(558 ima 5 bara nizi pritisak ubrizgavanja).I ono sto je kljucno,Stariji modeli 558,iz 70-ih godina,su imali drugaciju radilicu,sa tegovima koji su se srafili na nju,tako da je radilica bila bolje uravnorezena.kasnije su zbog jeftinije i brze izrade pravili radilicu bez tegova, iz komada i ti motori su se ugradjivali na zadnje serije 558 i onda redovno na 560.Razlika je naravno i u kvalitetu materijala,sto je boljka kod svih masina,svi znamo da je onaj iz 70-ih majka mara za ono iz 90-ih ili posle 2000.
ZAKLJUCAK:da bi od 560 napravio 558,i zadrzao svu udobnost 560,treba samo sa nekog sto starijeg 558 prebaciti motor(naravno na taj motor staviti pumpu za servo volan),i menjac.Sve drugo je isto.
 
Samo da napomenem zasto je 558 puno bolji orac od 560. 558 je laksi preko tonu od 560 i ne mora se trositi snaga motora da bi one masivne zadnje tockove pokretalo. ko sto je to na 560 slucaj. Onaj zadnji tocak kad se na zemlju polegne, ja ne znam kaki to macan moras bit da ga podignes u uspravni polozaj. Vjerujem da tocak sam ima 250-300kg, ako ne i vise.

To je i glavni uzrok velike potrosnje 560, jer puno snage trosi da bi sam sebe pokrenuo, a to mu je greska...
 
Da se nadovezem.
Nije 560 pretezak vec mu je za tu masu nejak motor.
Imam primer da je covek stavio na 560 motor od 577 i traktor radi besprekorno.Nosi rotacionu drljacu bez problema.
Odnos mase i snage mora da odgovara.
 
Bobo je napisao(la):
@becarina pusta:

Jel vidis sad kako je meni kad sam kupio cjeli novi 549, sta tek mene ceka necu ni pomisljat... kad smo pricali jos onda kako sam karike na novom traktoru moro mjenjat, jer jede ulje, ti se sprdo kako ovo-ono ti imas novi motor i koliko u njega naspes, da toliko i vadis kad mjenjas, a pogle sad cuda... ne valjaju im novi motori ni pol pare... Davnih sam ja dana cuo da SVAKI novi motor u 500 sati rada jednostavno MORA na svakom spoju propisati ulje. Kvaliteta materijala o obrade je takva ovih dana da je to cudo jedno.

Jos nisam prezalio sto nisam kupio onaj indijski JD, samo da sam se 2 tjedna znao strpiti, bio bi bog u selu ;)

Čuj Bobo moj novi motor u IMT-549 netroši ni kapi ulja, samo nešto ga pati što se snage tiče, a sad kad ga rastavimo vidit ću šta je. Sumnjam na ventile i siceve jer bosh pumpu i dizne smo već radili. Nisam više pametan. A što se tiče propišavanja ulja nije tako strašno, nešto malo.

Vozio sam tog JD indijca sa "kabinom" i mogu ti reća da je strašno bučan u kabini, strašno. Ovako ima snage, ide. Ima malo brzina po meni, no kolko para tolko muzike. I sad jedna interesantna stvarčica. Kolegi je na tom malom JD indijcu na oko 700-800 rh u transportu pukla klipnjača i izbila blok. Ošo motor u tri klinca. I onda je dobio novi motor u Novocommercu. A prije toga su ga patile dizne no to je sam kriv jer je sipao stvarno loše gorivo.
 
Koliko znam da neki tvoj kolega ima onaj 5403 75ks? Taki sam mogo dobiti za malo vise novaca, i jos mi ga je zao. Sad za koju godinu ak se bude sta kupovalo ici ce JD 5625, i mislim da bi to bilo vrlo dobra investicija...

Sto se IMT-a tice...

Ni moj vise ne trosi ulje, ali jebat ga, sta da mu radis? Tebe ocito muvaju neke druge stvari. Tvoj 549 radi samo s viljuskarom, i to nije bas neki napor za motor, kao npr cjeli dan tanjuranja. Mislim da kod tebe vise mjenjac dobije. Uglavnom, moj jos nije mastan, a ima oko 600 sati u 2 godine. Vjerujem da nece jos puno vremena proci dok se ne raspisa cjeli. mene motor sluzi od kako su karike mjenjane ko lud, nikad ne fali snage, nikad ne posustaje samo toci i vozi. Sipam u njega samo plavi dizel nas i nikad problema, osim sto imam jos ljetnog goriva u rezervoaru, pa je traktor vec mjesec dana nepomican, jer se zaledilo sve zivo, pa tako i gorivo u njemu...


Vrijeme ce najbolje pokazati...
 
Jedno pitanje da li neko zna postoji li 555 ,to je neka starija verzija IMT-a . :sta:
 
555 je nesto izmedju 558 i Rakovice.
po boji lici na 558 a po izgledu, duzini i stajanju-Rakovica.
 
Na slici je R60 iz 1976-e godine, IMT 555 identično izgleda.

istorijat6velikaqe0.jpg
 
Da po izgledu je isti rakovica , još ima fabričko sedište u vidu 2 opruge bez vođenja gole opruge , na koje je metalno sedlo.
Čovek je ga prodaje za 2000€ , ofarban (nije baš nešto urađena) , nisam čuo kako radi . Mislim da je to malo puno za taj traktor , možeš kupiti Ruju ili lošiji 533 ! :cao:
 
lakarije je napisao(la):
MENJAC,je na 558 radjen u dve varijante:standardni,koji je po katalogu(zajednicki radionicki prirucnik za oba traktora,prvo izdanje,1982g.),za dlaku sporiji od 560,i spori menjac,osetno sporiji,za teze operacije.Menjaci spolja,na kucistu imaju vizuelne razlike u odnosu na 560,ali su kompatibilni i bez ikakvih problema i prepravke mogu da se zamene.

Da li misliš da je menjač na 558 za dlaku sporiji od menjača na 560 zbog drugačijeg prenosnog odnosa u samom menjaču ( drugačiji zupčanici ) ili je to zbog toga što 558 ima manje gume od 560 pa je zbog toga malo sporiji (14.9 na 558 i 16.9 na 560). Nisam siguran ali ja mislim da su prenosni odnosi u menjaču identični kod oba traktora a da je razlika u brzini posledica različitih guma na ovim traktorima.

Kad sam već tu, da li neko zna koji je pritisak na diznama kod linijske pumpe na 560. Ja sam se raspitivao kod više bošista, kod glavnog čoveka zaduženog za servis u IMT-u, u IPM-u, (ova poslednja dva na sajmu u NS), i uglavnom sam čuo različite podatke (jedni da je 160 bar-a a drugi 125-135 bar-a). Moj 560 je 84-to godište i ima linijsku pumpu i hidro volan, ovo čisto da napomenem ako nekom možda pomognu ovi detalji. :sta:
 
@Bobo: taj JD je 65 ks, 3 cilindra, turbo motor. Viljuškar na mom 549 je samo u jesen dok je ostatak godine vukao atomizer 1500 l sa 4-klipnom pumpo i prskao 11 ha voćnjaka na laganom brdu. Zatim rotacijska kosilica (slična tvojoj) Gramip 185 cm, tanjirača 20 diskova, đubretara, 600 l šprica, 1000 kg vučeni rasipač... itd. Brdo priključaka je za njega no od 2008. godine dobio je zamjenu u prskanju tako da u prskanje uskače po potrebi. Neznam dali si ikada vukao vučeni atomizer od 1500 l, no taj stroj za svoj rad realno zahtjeva 60 ks, a 549 pod njim stenje samo tako. Stenje, al ide. :osmeh: 7 godina je vukao taj atomizer do ove godine. Sad ti zamisli pod kojim je on opterećenjem bio, i to direkt na kardanu što nemože bit gore, jel.

A što se tiče IMT-555 (47 ks) Čugi tu si malo pogriješio pa ću te ispravit. 555 izgleda ovako. Kod nas ga još zovu i Roda zato što je visok.




Svaki dan prolazim kraj jednog što se prodaje, pa možda stanem da ga izbliza uslikam, no i na ovim slikama se vidi kako točno izgleda
 
~Kiki~ je napisao(la):
Jedno pitanje da li neko zna postoji li 555 ,to je neka starija verzija IMT-a . :sta:
555 ti je imt sa zadrugarovim motorom i hidraulikom od fergusona,jako brz traktor! Ja mislim da su pravljeni krajem 60-ih ili početko 70-ih.
 
Jedan moj kolega ima 555... Mjerili su mu autom brzinu preko 60km/h, ali je traktor otvoren na svim mogucim mjestima i kad ga je isao isprobati koliko ide, skoro je poginuo jer na krajnicima spona ima lufta, pa ga nije mogo kontrolirat... Zivotinja od traktora iznimno mal potrosac po koleginim rjecima a snage koliko oces. Kocnice ima kao 533 i 539, a na kraju truba ima bocne reduktore. Vrlo zanimljiv traktor...

Zvuk motora je predivan, 558 ima stvarno odlican zvuk, al ovaj ima bolji ;)













 
Da na taj traktor sa mislio ja sam ga sad prvi put video , i na prvi pogled mi je bio smešan jer je uzan ,a visok . :osmeh:

Za čega su ti prorezi na poklopcu (haubi) ? Jedan za vodu , a drugi za hlađenje ? :sta:
 
Ima ovde kod mene jedan tip takve traktore. Par komada bez kabine i par komada sa onom ružno zaobljenom kabinom. Mislim da ima i po jednog 577 i 560.
Radi par stotina jutara zemlje i tek je pre neku godinu kupio prvi jači traktor - Rusa od 90 konja.
 
Nazad
Vrh