IMT

Ne znam bas...

Ako nekad odlucim kupiti plug okretac, onda ga dignem iz zemlje i idem ga okrenuti, razvodnik "ukrade" ulje iz hidraulika i plug padne na zemlju prije nego se okrene...

najvise bih volio da to budu dva razdvojena kruga koji koriste isto ulje...
 
na cev sto stoji na poklopac stavis razvodnik kojim otvaras i zatvaras protok ulja u razvodnik za kipovanje ili z cega ti treba i nema gubljenja ulja a radi
 
Pa zar imt nema posebno komandnu rucicu za hidraulik i posebnu rucicu za kipovanje? :sta:
 
Bobo je napisao(la):
Nece valjati... crijeva unutra ce smetati mehanizmu za ukljucenje kardana...

Mozda s druge strane, al kad je tamo reduktor za ukljucivanje prednje vuce...


Zanima me samo odakle su oni to tvornicki izvukli, mozda postoje cjevi koje dovode ulje u poklopac hidraulika, i to mi se cini kao najbolje rjesenje, a povrat mogu staviti bilo gdje, to me uopce ne zamara...

Samo jos moram saznati cjenu takve pumpe, da ne bi bila pita skuplja od tepsije.
Koji je traktor u pitanju? Na 577 je izvod sa leve strane, direktno iz pumpe, otprilike u visini poluge za ukljucivanja kardana. Pomocna zupcasta pumpa je postavljena iznad klipne (levo uz sam bok) i pogon dobija preko zupcanika sa iste. Nadam se da sam shvatio sta te interesuje.
 
Vidim ja da mene nitko ne razumije...

Gagi: IMT nigdje nema cjeva da njome stalno kruzi ulje odakle bi se stalno mogao napajati dodatni razvodnik, a da se poluge hidraulika pri radu razvodnikom ne spuste.

Mityoo: NE, Niti jedan IMT do 577 i slicnih modela nema u serijskoj opremi poseban razvodnik (rucicu) kojom se kipa prikolica, vec ima cijev koja se spaja na poklopac hidraulika gdje se ukljucuje prikolica ili berac ili nesto trece. kad ides kipati, kipas tako da rucicu za podizanje hidraulika spustis skroz dolje, a ruckicu za finu regulaciju podizes gore. Najprije se podizu poluge hidraulika u krajnji gornji polozaj I TEK ONDA ulje ide na izvod za kipanje i tako se podize prikolica, kos beraca ili nesto trece. Igra zivaca je natjerati kipu prikolice da stoji podignuta u nekom zadanom polozaju. Il se postepeno spusta milimetar po milimetar, il se postepeno dize. Cjeli taj igrokaz kipanja prikolice se dosta brzo odvija, al daleko od toga da ulje trenutno krene na izvod za kipanje, vec moras cekati da se poluge podignu skroz gore. Rjesenje za brzi rad prikljuckom za kipanje je to da se poluge mehanickim putem ukruze u donji polozaj i na taj nacin ulje ide direktno u izvod za kipanje, al opet nemas nikakvu preciznost nad protokom ulja.

To je jedina stvar sto me na IMT traktorima zivcira. Na moj 549 je dodatni razvodnik s dvije komande kostao 700€ nadoplate, a to toliko ni izdaleka ne vrijedi. IMT dodatne komande mogu biti i jednoradne i dvoradne samo pomicanjem male ruckice na samoj komandi, a ak ose ne koristi razvodnik, i dodatna pumpa se moze prikljuciti ovoj glavnoj i tako povecavas podiznu moc hidraulika. nadam se da si razumio, a ako nisi, poslikat cu ti par straica iz prirucnika od 549, pa ce sve biti jasno 100%.

Abro: radi se o IMT 549. Sve to ide na isti kalup i 549 ima mogucnost ugradnje dodatne zupcaste pumpe na postojecu klipnu od koje dobia pogon preko 2-3 didatna zupcanika. mene samo zanima odakle izlazi crijevo od zupcaste pumpe kojim se dodatni razvodnik napaja uljem i gdje je spojen povrat ulja iz razvodnika. Dakle, kako su oni u tvornici to rijesili.


kazem, nadam se da ta zupcasta pumpa nije nesto skupa, skup sa svime sto je potrebno za ugradnju iste. prolistoa sam katalog djelova za 560 i vidio kako se dodatna pumpa montira, i kad bih imao sve potrene djelove, vrlo ju je lako ugraditi. jedino me zanima kojim putem spojiti pumpu i razvodnik. Da li se sto na kucistu busi, ili je u poklopcu hidraulika ostavljeno mjesto za tu svrhu, ali je kod mene zablindirano, posto nemam ugradjenu ni pumpu ni razvodnik.
 
Na 577 je izvod sa leve strane, direktno iz pumpe, otprilike u visini poluge za ukljucivanja kardana. Pomocna zupcasta pumpa je postavljena iznad klipne (levo uz sam bok) i pogon dobija preko zupcanika sa iste. Nadam se da sam shvatio sta te interesuje.
Abro: radi se o IMT 549. Sve to ide na isti kalup i 549 ima mogucnost ugradnje dodatne zupcaste pumpe na postojecu klipnu od koje dobia pogon preko 2-3 didatna zupcanika. mene samo zanima odakle izlazi crijevo od zupcaste pumpe kojim se dodatni razvodnik napaja uljem i gdje je spojen povrat ulja iz razvodnika. Dakle, kako su oni u tvornici to rijesili.
Direktno iz pumpe kroz kuciste u razvodnik a povrat cini mi se kroz gornju deklu, nisam siguran nisam skoro to radio ali X puta sam vadio tu zupcastu pumpu. Prvom prilikom cu uslikati i postaviti sliku.
:ppozdrav:
 
Na levoj strani ima izvod na koji je zavrnuto crevo koje vodi ulje u razvodnik,a pumpa se napaja iz filtera kao i klipna.Znači morao bi bušiti kućište i urezati navoj...nemoj se nadati da je pumpa jeftina,ja sam isto hteo na 560 ali nije baš to tako jednostavno a i lepo košta,na kraju sam stavio ventil na ploču hidraulika pa odatle u razvodnik i dobiješ i precizno kipovanje i dvo smernu komandu a poluge ne moraš da čekaš
 
Znaci, mora se busiti kuciste mjenjaca, tj. uvrnuti neku redukciju u njega na koju bi se s jedne i druge strane spajala crijeva.

Ako znas koliko ksota nova ili polovna zupcasta pumpa sa svim popratnim ceremonijama, jer nemam pojma gdje da uopce pitam za takvo sto u mom kraju?

Eventualno da nadjem negdje polovno, al ne znam gdje da uopce takvo sto i trazim.

Ponajvise mmi se svidja jer sam po dosta pristupacnoj cjeni nasao razvodnik koji ima jednoradnu komandu koju bih koristio za kipanje prikolice, za rad s beracem podizaje i spustanje vucenog tarupa. i jednu dvoradnu preko koje bi islo izmicanje rude na beracu i tarupu, te bocni pomak kosilice... jednog dana bi se dalo i iskombinirati i traktorski vilicar na taj nacin, i jos 1001 primjena postoji...

Za slike bih bio vrlo zahvalan!

MONTOYA: kako si i gdje spojio taj ventil, te da li mozes u isto vrijeme koristiti i poluge hidarulika i razvodnik? recim oda imas okretni plug i da ga mozes podici i okrenuti da ne padne na zemlju, ili mozes raditi ili s jednim ili s drugim?

Molio bih i tebe da poslikas taj svoj sistem ako je ikako moguce...
 
Nova pumpa se može naći a ono ostalo najverovatnije samo polovno.Ventil se postavlja na ploču hid. na onu četvrtku gde dolazi cev(to ti je verovatno poznata stvar),u mom slučaju ne može da se koristi u istom momenu i jedno i drugo, jer se tim venilom usmeri ulje ili na poluge ili u razvodnik,ali sam čuo da jedan privatnik iz sremske mitrovice pravi taj ventil sa tri položaja tako da kada se usmeri ulje u razvodnik zadržava ulje iz poluga tj. ne pada priključak.Taj 560 sam prodao prošle godine tako da slike...
 
@Bobo slikaću ti ja sutra taj ventil iliti poklopčić kako ga zove majstor Pera iz Sr.Mitrovice.Ugradio sam ga na 577 i veoma sam zadovoljan njegovom funkcijom jer nemam pomoćnu pumpu hidraulika.Poklopčić košta 50 evra a ugradnja traje 10-ak minuta
 
Sto tocno dobijes s tim "poklopcicem"

Ima kod nas za kupiti jednu "kocku" sto se stavlja umjesti onog "poklopca" na poklopcu hidraulika i u nju se zavrce izvod za kipanje. Na toj kocki ima rucka koja kad je u polozaju "A" ulje ide normalno u poluge, a kad je na polozaju "B" ulje ide direktno na izvod za kipanje, bez dizanja poluga i na taj nacin kipas "kuglicom" a ne "kockicom" ak se razumijemo... Taj uredjaj u HR kosta malo ispod 100€a mozes koristiti ili poluge ili izvod za kipanje i opet preciznog upravljanja nema...

Ako na takvu stvar mislis, ne moras slikati, jer znam tocno o cemu se radi.
Ja bih svakako htio imati neovisno razvodnik od poluga hidraulika da mogu koristiti i jedno i drugo neovisno (bocni pomak na kosilici) jer prikljucak treba biti u zraku dok radim s hidraulicnim cilindrom.

Samo da znam da se moze negdje naci takva pumpa kupio bih ju odmah, kao i onaj razvodnik i onda sam miran.
 
Ovo jeste da kažem kocka.Ima tri položaja ručice a na nju se zavija crevo i spaja se direktno na ploču hidraulika a ne može obavljati funkcije koje tebi trebaju odnosno ne može nezavisno od poluga
 
Ako ne moze nezavisno, ne treba mi...

Da mi treba ovako kao i kod tebe, uzeo bih razvodnik, namontirao ga na blatobran, dovod ulja uzeo preko izvoda za kipanje a povrat bi napravio preko onog velikog sarafa gdje se sipa ulje u mjenjac. Poluge bi bile dignute skroz gore, a razvodnik bi obavljao svoju funkciju.

Ja zelim imati jedno neovisno o drugome, i zato me zanima cjena zupcaste pumpe kakva se ugradjuje u IMT traktore.
 
Pumpa je preskupa kako nova tako i polovna ali ako će tebi obavljati pravi posao isplati se kupiti i ugraditi
 
Sto sam jos razmisljao, ako se ne bude mogla pronaci pumpa koja se ugradjuje unutra, uvijek ja mogu staviti pumpu koju ce pogoniti remen, samo sto cu u tom slucaju trebati duza crijeva za ulje i dodatni rezervoar...

Rezervoar nemam gdje bas ni staviti da to donekle lijepo izgleda, posto bi trabalo u njemu biti ulja da moze iskipati berac ili kipericu bez problema. Original pumpa koristi vec postojece ulje iz traktora, pa je to najjednostavnije rjesenje moguce.


Ovisi sto za koga pojmovi "skupo" i "preskupo" znaci... Nije mi problem izdvojiti npr. 300-400€ za pumpu, razvodnik i crijeva. Mozda i vise, al ne previse... samo je problem pronaci pumpu, a za razvodnik lako...
 
imas kocku kako je ti nazivas sto dodje na cev gore na poklopac i kada prebacis poluge osaju dole a ti kipujes ili sta vec radis
 
E, o toj kocki ja pricam... Ima ju Becarina pusta na svom 533 i on s kuglicom upravlja prednjim utovarivacem. Puno je komfornije nego nisaniti s kockicama, ali opet to nije ono sto ja trazim...
 
Ovo je kocka o kojoj ja pricam... nemojte se obazirati na oznacene djelove na slici:



Ovo crijevo sto je zavrnuto na nju je izvod za kipanje.


A sto mislite na koji princip radi ova stvarcica?
 
Nazad
Vrh