IMT

North ARMY je napisao(la):
kloki a sta mu je radio sa kocnicama,znas li to??
neznam bio sam mlad i gvozdje me nije interesovalo a sada mi nepada na pamet da rasturam
pa da rastelujem.
secam se samo da je mom ocu rekao da je garancija 20 god.da se nece pokvariti.
ako nekad zbog necega budem otvarao uslikacu sigurno.
 
Zasto je zabranjena prodaja imt-539 (fergusona) bez kabine ?
 
Verovatno zato sto ne ispunjava uslove novog zakona o bezbednosti u saobracaju. Traba da ima zastitni ram, a to je izgleda previse komplikovana modifikacija za IMT. :haha:
 
meni kad je rekla ona zena nasajmu da je zabranjena prodaja imt 539 bez kabine ja samo sto nisam seo na zadnjicu :zli: a sto je tako nisam pitao
 
jedino ako im je interesovanje za fergusona sa kabinom bilo malo pa da povecaju prodaju a tesko da ce neko da se prevrce sa traktorom ma koliko lud bio
 
Ma lažu i pričaju gluposti.U selo je skoro stiglo nekoliko novih 539 bez kabine jedino ako su im skinuli kada su ih doterali kući pa ih voze tako :haha:
 
U HR ima u ponudi i 539 i 549 sa i bez kabine, ako nema kabinu, ima onaj sigurnosni ram i na njemu bijeli limeni krov. Na tehnickom pregledu mozes proci ako imas samo ram bez krova, ali bez retrovizora NE, kao i bez rama. Traktori koji su do sad registrirani bez rama od ove godine ga MORAJU imati, ili moras imati veze na tehnickom pregledu, al policija te zaustavi i pita gdje je ram, pa se ti s njima objasnjavaj...
 
Ma, zaštitni ram je dobra stvar, pogotovo kod mene gdje je brdovito i bude se puno u šumi, nek se samo jednom prebaciš, i neka te spasi od lomova ili nedaj bože smrti...
A i sviđa mi se ako je gore još ''lim'', prava stvar, po meni bolje od kabine, jer si na zraku, a snuce ne tuče u glavu, ništa neronda...
Ovo je otac napravio jer nesmije više na sunce, prije je bilo na usri (već 10tak godina imamo i kabinu pa..), ali pošto on nesjeda više puno na njega, stavili smo na mališu.. Zgodno je i kad se ide kroz neke zarasle puteve, obale, šikare, ima od naprijed isto ''nosač'' pa nemoraš biti izgreban...
 
Ajd da priupitam jednu stvar u koju se ne kuzim najbolje na IMT-u...

Naime, planiram ugradjivati par dvosmjernih prikljucnica na moj 549. nasao sam razvodnik s jednom jednoradnom komandom i jednom dvoradnom sto mi najbolje i pase, velik je kao dvije malo vece pepeljare i u kabinu ga mogu staviti bilo gdje i nece mi smetati.

1. Zanima me koliko je komplicirano ugraditi dodatnu pumpu u 549 koja uljem napaja razvodnik za vanjsku hidrauliku?

2. Ako netko zna cjenu takve pumpe...?

3. odakle se od te pumpe dobije dovod ulja za razvodnik i gdje se spaja povrat kad je to original ugradjeno u traktor? Znam da povrat moze ici bilo gdje, al me zanima tvornicko rjeseje ako netko ima da poslika?


Moze i slika valjske hidraulike na 560 ili 577, jer sve to ide na isti kalup, manje vise, tocnije odakle ide dovod ulja za razvodnik.

Unaprijed zahvaljujem!
 
Pomogao bi ti ali ne razumem pitanje. Sta ti imas na traktoru a sta ne mas pa bi stavio?

Ti bi recimo da montiras napred viljusku pa da upravljas cilindrima na njoj? Jel tako neki primer?

Pumpu mozes da stavis bilo gde samo da joj obezbedis pogon, mozda bi mogao sa ventilatora nekako da izvuces kais. A pumpa bilo koja uljna, i treba ti ogranicavac pritiska da ne bi sistem explodiaro.

Iz rezervoara ulja ide u ulaz u pumpu iz izlaza pumpe ide u ulaz u razvodnik. E sad zavisi kakav imas razvodnik, kako je izradjen, ako ima samo ulaz i izlaz onda lako, ako ima 3 prikljucka onda u praznom hodu kroz njega ulje prolazi u rezervoar.
 
Ma to znam, al to je budzenje, kako se kod vas kaze, a to ne zelim...

IMT 549 ima original zupcastu pumpu koja se umece kod ove njegove hidraulicne pumpe i koristi se ulje iz diferencijala za u prikljucke... Mene zanima s kojeg mjesta se crijeva od te pumpe izvlace kroz kuciste mjenjaca, a za ovo s razvodnikom dalje nema problema.

Razvodnik koji sam nasao ima, kako sam vec napisao, jednu jednoradnu komandu sa slobodnim povratom, a drugi blok je obicna dvoradna komanda.

kad bi si to napravio na traktor, onda bi moj vuceni tarup imao dvoradni cilinidar za zakretanje u radni/transportni polozaj, a jednoradni za odredjivanje visine rada. Berac bi isto tako dobio dvoradni cilindar za izmicanje rude, a jednoradnim razvodnikom bi dizao kljunove i kipao bunker.

Gadi mi se sto je na IMT-u izvod za kipanje slampavo izveden, ap da se poluge prije dignu, ap neprecizan, pa sto muka. Za kipanje prikolice i beraca je OK, al za bilo sta drugo NE.

Dakle, original pumpa koju IMT ugradjuje u kuciste mjenjaca kraj glavne hidraulicne pumpe, ako netko zna koliko bi kostala i koliko ju je veliki problem ugraditi, i kako ju spojiti s razvodnikom, jer je ona zatvorena u kuciste mjenjaca i nema se odakle provesti crijeva. Taj sistem sam vidio samo na sajmovima, al traktori zakljucani i nisam mogao zagledati odakle crijeva izlaze da napajaju razvodnik uljem...

Posto bi imao i dvoradni razvodnik, mozda bi se naslo novaca i za hidraulicni top link, pa se lako napravi traktorsli vilicar...

Prvi korak je nabavka pumpe i razvodnika, i sklapanje sistema, a dalje cemo lako kad preradjivanje prikljucaka dodje na red...
 
Nece valjati... crijeva unutra ce smetati mehanizmu za ukljucenje kardana...

Mozda s druge strane, al kad je tamo reduktor za ukljucivanje prednje vuce...


Zanima me samo odakle su oni to tvornicki izvukli, mozda postoje cjevi koje dovode ulje u poklopac hidraulika, i to mi se cini kao najbolje rjesenje, a povrat mogu staviti bilo gdje, to me uopce ne zamara...

Samo jos moram saznati cjenu takve pumpe, da ne bi bila pita skuplja od tepsije.
 
Nazad
Vrh