IMT

A kako uspeti naštelovati menjač ne samo na Brenama već na svim IMT traktorima da ne krči pri šaltanju i ubacivanju u brzine?Ima li tu rešenja?
 
Nije mjenjac kriv sto krci, vec neznanje traktoriste koji pri saltanju u visu brzinu koristi medjugas, a ne zna pravu namjenu medjugasa. A kladim sa da puno njih samo jednom stisce kvacilo.

Pravilnim saltanjem se puno moze postici, a Brenin mjenjac se vrti brzo ko zvrk i kako sam prije napisao, ne oprasta greske samo tako. Traktor koji ima mehanicki mjenjac s pomicnim zupcanicima se ne moze saltati kao auto i ocekivati da nece krcati i runiti zupcanike. Moze se on saltati da se samo jednom stisne kvacilo, ali ako ne prebacis brzinu u pravom trenutku, mjenjac ce krcati, a to se vecinom dogadja kod ljudi koji nemaju sluha za masine. Strojevi se trgaju, a po birtijama se prica da nije neka kvaliteta...

U mom kraju ima puno djedova koji su u svojoj mladosti radili na kombinatima. Bilo kojem od njih daj traktor i oni ce ga voziti bez pol muke, dok mladici nemaju vremena, sve bi na brzinu, i oni kidaju (cast izuzetcima) Ako nije sinhronizirani mjenjac, ne znaju ga saltati.
Jedan od takvih primjera je moj brat, koliko god da pazi i pokusava, cesto puta mu zakrci mjenjac. Njemu da je dati Brenu da radi s njom, sumnjam da bi izdrzala tjedan dana bez kvara ;)


Kretanje s mjesta i saltanje kroz sve brzine na IMT 549 (Obrati paznju na lijevu nogu pri saltanju 1->2 i 2->3. 4. i 5. su sinhronizirane i njih saltas kako god zelis... Tako se i Brena moze saltati, uz drugaciji raspored brzina.
[youtube]KBsIuXoy9TM[/youtube]
 
a sta vam je brena?? :D :sta: dukej pa ti desnim kolenom drzis volan levom nogom kuplung desnom rukom uzimas i dodajes gas a levom menjas jeje ovo moze da se izvede samo za probu a u transortu ne postoji teorija!!
 
Dukej, nema veze rucni ili nozni gas... Desna ruka je na volanu i po potrebi mozes dodavati ili oduzimati gas, lijevom saltas i to je sva mudrost...

Ako sam ja mogao tako saltati 539, mozes i ti 560. A kad ti dojadi, ugradis si nozni gas, kao ja na Ferdinanda ;)

@Kombajner: Brena je naziv za IMT 5100, 5106, 5130, 5133, 5135, 5136, 2140... Brena; lijepo izgleda, lijepo "pjeva", dosta trosi, a bas i ne radi puno ;)

Drugi, maje poznat naziv, je junica. Pogadjas, iz istih razloga kao i Brena ;)
 
@ Bobo

Nemoj porediti 539 i 560 u pogledu položaja volana i ručice gasa. Na 560 ne možeš istovremeno jednom rukom držati volan i dohvatiti ručicu gasa.
 
Bobo je napisao(la):
i nikada nisam cuo da je itko ikada imao problema s mjenjacem na 560,565 i slicnim traktorima
Puncu (tastu) se na 567 srunjio mjenjač u tanjuranju pa je stavio 6+2 jer 10+2 nije mogao naći. E sad jedno pitanje, koja je razlika u 560 i 567? Da li samo u mjenjaču ili ima još nešto?

E da, morao je i konusno-tanjurasti par mjenjat jer je bio prespor s ovim 6+2 mjenjačem.
 
@oldtimer:
IMT 5130 je ista stvar kao i 5136, samo bez prednje vuce.


IMT 5133 je 5136 s uskim uduplanim zadnjim tockovima i prednjim hidraulikom, tocnije, traktor je prilagodjen vadjenju repe...


IMT 5135 je traktor od nekih 120-130Ks koji ima Perkins motor, te ima 16+16 mjenjac s mehanickim reverzerom


2140 i 5135 su isti traktori, razlika je u naljepnici ;)


@dukej:
Sto se rucnog gasa na 560 tice, na istom je mjestu kao i na 558 i to se moze bez problema saltati kako sam opisao...

@Petar:
Sto se tice razlike izmedju 560 i 567, razlika je tocno ta koju si opisao... Mjenjac i drugi konusno-tanjurasti. O ovome se raspravljalo prije mjesec-dva na HR forumu...
 
pa ja sam na sajmu bas gledao kako je jedan covek dovukao na sajam stari torpedo 9006 u losem stanju ali voznom i predao ga res trejdu i za njega dobio popust od 2500e i uzeo novog jd 5725 koji je kostao 35000e sa tim popustom (37500bez popusta) :ppozdrav:
 
ne znam nisam ga video uzivo, ali sam procitao u RES TRADE-novostima da je Janos Barna iz Titela dao svoj torpedo 7506 '86 godiste, ima i slika ali se nevidi koji je model, mozda su oni pogresno napisali ako si ga ti video! ::namigivanje::
 
moze biti da su pogresili ali ja sam licno gledao kako je vlasnik torpeda 90tke predavao traktor res trejdu i odmah seo u nov JD 5725 i odneo ga u svoj posed i sve to je bilo prvog dana sajma tacnije 9 maja :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh