IMT

todor je napisao(la):
zyato što imaš zemlje gde može i na 40 a ima gde je i 30 dosta kao kod mene

Ovo je izuzetno stručno objašnjenje. Treba da pozovemo ove ljude iz poljoprivredne savetodavne službe.
 
pa sta reci nisam ja isao u skolu mesto njih,90% ljudi je nezainteresovano a 10% nema pojima o radu,da je obrnuto postigli bi nesto[valjda bi naucili].
 
citajuci sve ovo od 29 stranice pa dovde,zanimljivije je ovde nego u "zabava smesne slike video" :haha:
@cugi,vreme je za :sjasi:
 
jel imao neko problema sa hidraulikom na 577.Sva hidraulika je uradjena,u oranju 577 sam podigne plug do najvise tacke i nemogu da ga spustim i moram da ugasim traktor jer pumpa non-stop dize plug.nereaguje na rucice.spustim ga ja ali moram da mu izvadim plivajucu polugu sa oprugom da dodjem do nekog ventilcica ili polugice.kako stisnem tu polugicu sve se vrati u normalu,STA DA RADIM?dokle ce me tako zezati i da li neko zna sta se tu zapravo desilo?pre se desavalo da zaglavi u cevcice u menjacu pa na dva udarca plug se odblokira ali samo kad dizem,a sada mi se u radu podize plug...
 
Zrenjaninac je napisao(la):
Nije ista brzina 5 spora i 1 brza.

Da ovdje nastavimo, da covjeku tamo ne trujemo temu, jer Cugi nam je nesto ljut veceras ;)


Dakle, na mom 549 je tako i na svim manjim traktorima, takodjer koliko znam da je i na 51xx takodjer jednako brza 1. direktna i 5. spora. Ovo na Breni nisam isprobavao, ali kako cujem od ljudi koji ju imaju da su te dvije brzine jednako "brze" ali 5. spora ide preko reduktora, pa je mjenjac rastereceniji i traktor ima vise snage na tockovima...
 
Bobo je napisao(la):
Ovo na Breni nisam isprobavao, ali kako cujem od ljudi koji ju imaju da su te dvije brzine jednako "brze" ali 5. spora ide preko reduktora, pa je mjenjac rastereceniji i traktor ima vise snage na tockovima...

P=Fxv (snaga=silaxbrzina) ! :cao:
 
~Kiki~ je napisao(la):
Bobo je napisao(la):
Ovo na Breni nisam isprobavao, ali kako cujem od ljudi koji ju imaju da su te dvije brzine jednako "brze" ali 5. spora ide preko reduktora, pa je mjenjac rastereceniji i traktor ima vise snage na tockovima...

P=Fxv (snaga=silaxbrzina) ! :cao:

Ne razumijes ti mene ocito...

Kad mjenjac ide direktno treba vise snage da se traktor ubrza ili savlada neki napor. a kad ide preko reduktora, traktor se lakse pokrece, jer zbog drugacijih prijenosnih omjera dobivas istu putnu brzinu. Sto ce reci da manje momenta (snage motora) trebas u 5. sporoj da bi napravio neku radnju u 1. direktnoj.

Ja sam se na 549 uvjerio u ovo i mogu ti rec da je traktoru na ocigled lakse kad treba krenuti u brazdi, uzbrdo pod nekim teretom, bilo gdje... Putna brzina je jednaka, a motoru je puno lakse.


Sjeti se samo da Brena ima mjenjac kao i IMT 577 samo je rasterecen time sto je ubrzan pa se vrti kao zvrk, dok je na 577 spori mjenjac jer nije toliko opterecen kao na Breni...
 
To što pričaš o 577 i 106(136) se slažem kod 1xx su ubrzali menjač da bi dobili manji moment (preneli veću snagu) , sa većim brojem obrtaja (snaga = obrtni moment x "broj obrtaja" ) . Posle redukuju obrtaje i dobiju veći moment ( bočni reduktori) .
A ono prvo možda samo zbog gubitaka i kod jednog stepena imaš više inercijalnih masa da zalećeš (zupčanika , vratila , ležaja ) .
Mislim da si na to mislio , izvini nisam skontao na prvu ! :cao:
 
I meni treba da objasnim neke stvari 100 godina... Bitno je da se razumijemo...

A i 577 i 1xx imaju bocne reduktore... razlika je u tome sto 1xx imaju i reduktor na izlazu iz mjenjaca koji ce opet usporiti osovinu koja ide u diferencijal...

Zamisli samo da tu zadacu imaju bocni reduktori, diferencijal bi se vrtio kao propeler na avionu i raspao bi se samo tako...
 
stvarno bi 577 imao bolji menjac da su sve sinhrone,moglo se dobiti sa takvim menjace ali je trebako da se doplati ali mi kakvi smo nama je dobro i tako.jesenas sam drljao psenicu 9-om brz. na 2000 obr/min. podrljala je za 10 min. 1 kj. za 2 ipo sata 20 jutara,trebao sam snimati leti trktor po njivi
 
~Kiki~ je napisao(la):
I za dif. se slažem , mada neznam baš koncepciju 1xx .

Uzmes mjenjac od 577 i na ulazu ga ubrzas i na izlazu ga istim takvim reduktorom usporis... Promjenis iz nepoznatog razloga raspored brzina i to je sva mudrost... Mjenjac dobije moment ko zvrk, i zato treba biti pazljiv pri ubacivanju u brzinu kad se krece s mjesta a kad jednu uzubi, nemas nikakve brige. Problem kod ovako ubrzanih mjenjaca je ako rukas rucku ko manijak lako se dogodi da otkines zupcanik, jer on pri usilnom uzubljenju pri velikim brzinama vrtnje trpi nezamislive sile. S Breninim mjenjacem samo polako i ide dok je traktora.

Prico mi jedan kamiondzija na silosu kad smo cekali da oni u kombinatu imaju 5130 i da s tim traktorom samo oru. Najprije oru u 1. direktnoj, pa kad ju srune, 5. spora, pa i ona dobije, pa 4. spora, pa kad nju otkinu onda ide skidanje jedne brazde s pluga i oranje u 2. direktnoj... Svake godine se mjenjac rasklapa i mjenjaju se zupcanici unutra, jer ""traktor ne valja""... kaze mi da se dogadjalo da i dva puta u sezoni sarafaju po mjenjacu...
 
Nazad
Vrh