IMT

IMT nema potrebne certifikate da prave traktore koji idu brze od 30km/h, pa zato u papirima pisu 27km/h...

5136 ore u 1. direktnoj sa 757.30. U stopu ju prati 577 s 757.20.

Po katalogu bi taj 577 trebao ici u 2. direktnoj brzini? NEMA SANSE da 577 moze orati sa 757.20 jesensku brazdu ovim plugom u tom stupnju prijenosa. Pricam o obicnom 577, ne DV.

Moguce da 5136 ide 11km/h na 2250 okretaja, ali ne bih davao novce na tu tvrdnju, posto sam orao s 5136 a covjek u 577 isao iza mene. Cjeli dan su ova dvojica orali s tim traktorima, a inace idu 5106 i 5136 u oranje, s time da ne mogu ici jedan za drugim posto je 5106 sporiji orac sa 757.30 i ne moze uopce orati u 1. direktnoj, a jesensko oranje s njom izbjegava.

Ne bih tvrdio neke stvari da na poznam covjeka i da nisam radio s traktorom.

Bubu: Sto se kombajna tice, jos jednom napominjem da je tvoj kombajn preradjivan, pa da nemas potrebe za punim gasom u transportu...

A sto se tice osnovnog znanja, prepisivanje iz kataloga nije znanje. Imam i ja hrpu prospekata, i kod mene pisu radne brzine prilikom 2250okretaja motora, ali manje za 0.03km/h...
 
b_a_t_a je napisao(la):
IMT 51xx Brzine kretanja pri 2250 obrtaja.
1. spora 4 km/h , 2. spora 5,2 km/h , 3. spora 6,4 km/h , 4. spora 8,25 km/h , 5. spora 9,14 km/h ,
1. brza 11,6 km/h , 2. brza 15,86 km/h , 3. brza 19,2 km/h , 4.brza 24,4 km/h , 5. brza 27,5 km/h.
R1 4,3 km/h , R2 12,5 km/h. :cao:
Nije mi nesto jasno u ovoj tablici. :sta: Za petu brzu su malo napisali.Ide sigurno 40 km/h.
Ali pogledajte razliku između 4 i 5 spore
otprilike procentualno ista razlika kao i između brzih po tabici
Tako da po tome gledano ne može u stvarnosti biti toliko brži u 5-oj brzoj 40km/h u odnosu na 4-tu
 
@MONTOYA

Vise je i ne citam, uglavnom sve drzim u glavi! :haha:
Nemam skener. Ako nabavim, bice ubaceno samo sto ima jako puno posla..
@Bobo

Nije hrpa prospekata vazna, vazno je znanje i praksa!
To sto si ti orao i probao-opet ti kazem da je relativna stvar! Ne znam koliko si upucen u menjace na 5106/5136 i da li znas da postoji par originalnih zupcanika za menjac sa kojim Brena ide u radnim brzinama slicnom brzinom kao 577 !? Ko god radi remont pomenutog menjaca, ubacuje taj par zupcanika i tada ore u direktnim brzinama.
Tesin ima usporenog 5136 a nas drugar ima redovnog 5106. Razlika u krajnjim brzinama je 10 km/h pri slicnim obrtajima (necu da kazem istim jer ni jedan nema obrtomer). Tesinov 5136 1. brzom ide oko 9 km/h a Stevin 5106 preko 11 km/h...
Inace tamo gde je laksa zemlja 577 moze 2. brzom da vuce taj plug-provereno!
Ako ne verujes u ove price-opet te pozivam da dodjes i da se uveris licno! Ako treba, dacemo ti po ceo dan da teras svaki traktor od pomenutih da se uveris...samo nemoj da se nadas da ces dobiti dnevnicu! ! ! :haha: :haha: :haha: :ppozdrav:
 
Cekaj malo?!? 577 da vuce 757.30?!?

Ja sam mislio da imam lako obradivu zemlju, al ovo kod ves je onda super laka zemlja. nije ni cudo sto vam 5136 ne dimi sa 757.30, kad vec postoji sansa da skoro duplo slabiji traktor radi s takvim plugom...

Ovdje 577 sa 757.20 radi po ravnom kako hoces, a po brdima ima DOBROG posla s njim... Tko ima 577DV, nosi ga kako ti kazes ladno i bez brige...
 
Nekad se kod nas oralo sa 533 i dvobraznim plugom,pa 558 i 2*16,
pa 577 i 2*16 a sad moj brat sa 5100 i 2*16 1. brzom lagano.
577 ne moze 1.brzom na 30 cm duboko oranje.
Posto 5100 ide 1.brzom lagano manje trosi od 577. :ppozdrav:
 
Nikad kod mene 533 nije mogao 2 glave za zimsko,samo 1*16,neki su za ugaranje koristili 2*10 i to je to,ovde ni 54X ne moze da vuce 2 brazni,drug je prodao 542 novi tip jer NE moze da vuce 2 brazni,a da normalno uradi,sad ima 560 i nov 756,najidealnija kombinacija za ovu zemlju kod mene.
 
Pre 35 godina. :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1271006729[/time]
_________________________________________________
Sad retko ko ore sa 533.
 
Jeste da retko ko ore,al kad vec potezemo te price evo i jedne o potrosnji,ferguson ima 30-35L rezervoar,imam njivu koja je udaljena 40min voznje lenijama od kuce,deda je mogao se 533 i 1*16 da je poore za dana,ali je uvek morao da nosi rezernu kantu goriva koju je dosipao dok ore,znaci trosio je oko 20L/kj.
 
E, vidis, ovo vec prelazi u temu oranje, ali ima veze i s traktorima...

dakle, u mom selu je najjaci traktor IMT 558, a iza njega je moj 549DV i jedan obican. Ostalo sve 539, 533, jedan 540, i jedan 542, te ursus 355. Ne racunajuci 558, SVI oni imaju jednu stvar zajednicku, a to je 2x10" plug. Ljudi ovdje nisu culi za pojam gazenje zemljista, za duboko jesensko oranje, za problem odvodnje viska vlage sa zemljista...

Kupili smo nekih njiva koje su orane na 15cm uvijek, nikada dublje, jer 539 dublje nije mogao vuci plug 2x10" i to jos uz brdo. Kad smo tu zemlju kupili, jos nismo imali 549, pa je 539 izgubio par godina zivota dok se to nije pravilno pooralo. 2. spora uzbrdo, 3. spora ili 1. direktna nizbrdo. Sad svu moju zemlju ore 549 s 755.20 i to mu je malo, jer sam posudio 756.20 i njega vuce jednako tesko/lako, a bolje zaorava masu, jer ja jedini u selu ne palim slamu, pa i je to bitno.

Kad se njiva jednom uradi kako treba, da se djubri kao sto se djubrila dok je svako domacinstvo imalo 10 krava, pa se nije znalo kud s djubretom, i da se po tri puta ore, jer su jedini prikljucci bili plug i drljace, opet tu nece trebati veliki traktor s jos vecim prikljuckom...

Za sad jos uvijek moze 539 vuci 2x10" ali na tim njivama lezi voda... jesenas skinuo kukuruze covjeku i stupio u vlasnistvo te njive. Kisa je padala par dana prije oranja, a ja sam i dalje izoravao suhe buse koliko je to bilo ugazeno. Tu vec nije do traktora, nego do ljudskog faktora koji ne razmislaj svojom glavom...
 
@bewisa

Ako 577 nije DV a zemlja opasno ljuta-traktor moze da potrosi malo vise zbog proklizavanja i jos 100 faktora. Kada bi probali da vucete sa njime 757.20, mnogo bi se okrenula situacija u korist 577 u odnosu na 5100 to mogu da potvrdim! Ili vam 577 nije bas u najboljem stanju..

@Bobo

Znam samo jednog koji je kod nas orao sa 577 DV 1. brzom godinama sa 757.30 ali uvek oranje na vreme, dzombiste plice za zito a sojiste i ugar dublje za kukuruz. Taj traktor ima 27-28 godina i sada je kod drugog vlasnika i u perfektnom je stanju. Po prici sa oba vlasnika posto sam u dobrim odnosima sa njima-traktor ima oko 3500 rh sto bi kod mene napravio za 6-7 godina..
Kod nas i nije bas nesto laka zemlja za oranje-ima gde ja sa 610.14 orem i V sporom a moji drugari sa Belarusima 3. ili 4. sporom...
Meni i nije bitno kojom brzinom cu orati-vazno je da traktoru nije tesko. Primera radi orao sam sa V&N 3x30 sa predpluznjacima V sporom i opet je bilo dovoljno brzo da plug lepo radi i zaorava kako treba.

Sto ti kazes Bobo, ima i ljudi koji ne razmisljaju o zemlji. Poznanik koji je imao Lindner GeoTrac 103 je otisao da ore zemlju koja je orana skoro tako kako si ti opisao a gazda je hteo sto dublje da se uzore jer placa oranje pa ga bas briga ako sofer slomi masinu. U njivi je posle par krugova stajao traktor sa usicama za kacenje pluga i delom toplinka a 2 metra iza ceo plug bez navedenih delova...zbog prethodnog loseg obradjivanja zemlje i jake ugazenosti...
 
Kod mene se zemlja bas lako ore, ali 577 nema sto traziti sa 757.30, dal obican il DV, 757.20, a rijetki su orali sa 756.30, ali s onim uzim gumama... Ako su 18 gume, obavezno 757.20.

Kazem, ja sa 539 i 755.20 mogu orati sve svoje njive, osim jedne koja je skoro kao skijaska skakaonica. Tu ponekad i 549 ima problema sa oranjem, ali ide, dok 539 tamo ne bi mogao ni s jednom brazdom duboko poorati.

Jednu njivu sam uzeo u zakup i kad sam orao jesensko oranje odjednom traktor zastane i krene opet... Kad sam se okrenuo vidio sam da sam izorao zilu od sljive. Dok sam poorao njivu, izorao sam cjeli red sljiva, koje ni ja ne pamtim na toj njivi. kasnije mi baba cija je zemlja kaze da ona nikada nije tu zapela plugom i svi koji su orali da nisu nailazili na zile, pa si misli kakvo je ovdje stanje...
 
Kod mene nije stvar proklizavanja u oranju,vec se motor gusi,tako da nema velike razlike sa ili bez prednje vuce npr imt 577 iste zadnje gume i isto ce orati i onaj sa i onaj bez prednje vuce,teska je zemlja i gusi se masina.
 
Bubu i ja mislim da je zemlja lagana gde 577 vuče 3 brazde, pogotovu 757.30 Kod nas takav plug može vuči samo kao dvobrazni, a 3 brazde vuku samo traktori sa 120 i više ks. Ima u selu nova 5136 kod pravog gazde, pa mu tri brazde više nego puna kapa. Par ljudi je u selu probalo posle kupovine Rusa da kači 3 brazde ali ::lose::, i brzo prešli na 2 glave
 
Nazad
Vrh