PDA

View Full Version : IMT

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125

dejan_americ
22-09-16, 11:49
Na koji način funkcioniše dodatni priključak sa ručicom za hidrauliku na IMT539, ona budža što se privrne dole ispod sjedišta?Može li ona da šalje i vraća ulje? Zanima me zbog hidrauličnog toplinka. Mnogo bi mi pomoglo da imam takav toplink ali za njega je potrebna dvosmjerna hidraulika. Jedno rješenje je da uzmem ulje sa priključka za kipu, pošaljem ga na dvosmjerni razvodnik odakle bi dva crijeva išla na cilindar tj. prvo na blok-ventil na njemu (hidr. toplink bez toga nema smisla) a jednim crijevom bi se ulje vraćalo u mjenjač, može lako da se napravi ulaz na zavrtnju za sipanje ulja. Problem takvog rješenja je u tome što 539 diže i poluge kada radi kipa. Drugo rješenje je da samo povratni hod cilindra spojim na kipu pa da na taj način dobijem mogućnost skraćivanja toplinka (tj. dizanje priključka) a spuštanje bi vršila gravitacija. Problem tog rješenja je u tome što bi teret nosio razvodnik unutra jer se tako ne može ugraditi blok-ventil te naravno podizanje poluga kada radi kipa...

Postoji li uopšte neka mogućnost da se na iMT539 ugradi hidr. toplink a da ne uključuje postavljanje još jednog hidr. sistema (pumpa i ostalo)?
Нема он два смера то је обичан разделник,уље уместо у клип за полуге шаље директно у цев која иде према потрошачу(прикључку),уз уградњу двосмреног разводника би и то било могуће што Вама треба,е сад једино материјална оправданост таквог захвата...

rudy
22-09-16, 15:11
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_92159332_IMG_20160922_132128.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_92159332_IMG_20160922_132128.jpg )
Pozz Ljudi ! Kako moze koristi Hidro Marker kod Zitni Sejalica, Traktor je IMT 542, sta treba dodatni oprema, razvodnik ili ?

Ristaa
22-09-16, 16:59
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_92159332_IMG_20160922_132128.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_92159332_IMG_20160922_132128.jpg )
Pozz Ljudi ! Kako moze koristi Hidro Marker kod Zitni Sejalica, Traktor je IMT 542, sta treba dodatni oprema, razvodnik ili ?
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160922/501f0b0de7b5bddc741ed22eac47b3ad.jpg
ugradis ovo i spojis jedan marker na jednu sekciju drugi na drugu a mozes i uzeti sa jednom sekcijom i spojiti oba na jednu al onda spusta i dize oba odjednom

Послато са LG-D331 уз помоћ Тапатока

Kremator
22-09-16, 18:35
Skinuo sam poklopac menjaca:

.... otisao je valjda ovaj aksijalni lezaj, ne mogu bolju sliku da napravim, bacaju senku sipke viljuski........jel se moze zameniti da se ne razdvaja i motor i diferencijal, vec samo na jednu od ove dve strane?

Ako neko zna oznaku lezaja neka napise i to.....

Danas sam razdvojio motor od traktora, kako da izvadim gornji snop odnosno vratilo koje ide na motor odnosno korpu kvacila???? skinuo sam i donji poklopac mislio sam da udara u njega, medjutim nije do njega....

Bobo
22-09-16, 18:35
Nije to bas tako jednostavni kao sto mislite. Ugardis razvodnik i stvar rijesena.

Problem kod IMT-a je taj sto pupa ne salje konstantnu ulje u poklopac, nego je sami razvodnik za podizanje spustanje na pumpi pa kako pomicemo rucicu za podizanje ona djeloje na ventil dolje...

Ljudi su ugradjivali umjesto famozne "kornjace" jedan blok od komada zeljeza koji sami izrade s dva izlaza gore, jedan koji salje ulje izvan poklopca hidraulika i drugi koji ga salje u cilindar za podizanje. Na ovo prvo crijevo se spoji razvodni ventil kao na beracu za kukuruza. jedan dovod i biras izlaz da li da ide direkt na podizni cilindar (traktor radi kao i inace, bez razvodnika, radi i fini hidraulik i moze se orati. Ili na razvodnom ventili okrenete rucicu da se ulje konstantno salje u razvodnik koji je naknadno ugradjen u traktor. Jednu sekciju razvodnika povezete na klip za podizanje poluga i dobijete grub hidraulik kao na rusu bez fine hidraulike s time da nemate potisni nacin rada a na drugu, trecu sekciju razvodnika stavite uticnice za hidraulicne izvode i s njima kontrolirate kakav god zelite hidro cilindar.

Pumpa ce slati ulje u razvodnik dok god je "kuglica" na kvadrantu podignuta gore a poluge za podizanje nisu do kraja dignute. kad se poluge dignu do kraja, "skare" iz poklopca hidraulika djeluju na razvodnik na pumpi i prekida se dotok ulja.

Covjek je na 533 stavio ovakav sistem i koristi malcer na paralelogramu s njime, bilo je 2-3 videa na youtubeu kako je sve spojeno i kako fino radi ali ih je nazalost uklonio.

Dok god ne trebate nista podizati s polugama, a razvodnik treba, to je jednostavno rijesiti preko izvoda kipe, dovod s kipe u razvodnik a povrat se sarafa pod sic s lijeve strane na jedan imbus cep i radi misko. Imam tako ugradjen razvodnik u 549 samo zbog beraca ali je zgodno i za druge namjene.

Kremator
22-09-16, 18:41
Pustite razvoddnike Lkl{{, menjac je problem >:({..... a bas mi treba traktor uskoro ::traktor::.....

nesko2563
22-09-16, 20:32
Pregledaj temu, traži informacije o demontaži spojničke osovine.

Kremator
22-09-16, 20:44
Ne mogu da nadjem nista konkretno,,,,

edit: sad nadjoh nesto, ali na drugom forumu http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=996787&postcount=147 ....

ivanz
22-09-16, 20:50
Nije to bas tako jednostavni kao sto mislite. Ugardis razvodnik i stvar rijesena.

Problem kod IMT-a je taj sto pupa ne salje konstantnu ulje u poklopac, nego je sami razvodnik za podizanje spustanje na pumpi pa kako pomicemo rucicu za podizanje ona djeloje na ventil dolje...

Ljudi su ugradjivali umjesto famozne "kornjace" jedan blok od komada zeljeza koji sami izrade s dva izlaza gore, jedan koji salje ulje izvan poklopca hidraulika i drugi koji ga salje u cilindar za podizanje. Na ovo prvo crijevo se spoji razvodni ventil kao na beracu za kukuruza. jedan dovod i biras izlaz da li da ide direkt na podizni cilindar (traktor radi kao i inace, bez razvodnika, radi i fini hidraulik i moze se orati. Ili na razvodnom ventili okrenete rucicu da se ulje konstantno salje u razvodnik koji je naknadno ugradjen u traktor. Jednu sekciju razvodnika povezete na klip za podizanje poluga i dobijete grub hidraulik kao na rusu bez fine hidraulike s time da nemate potisni nacin rada a na drugu, trecu sekciju razvodnika stavite uticnice za hidraulicne izvode i s njima kontrolirate kakav god zelite hidro cilindar.

Pumpa ce slati ulje u razvodnik dok god je "kuglica" na kvadrantu podignuta gore a poluge za podizanje nisu do kraja dignute. kad se poluge dignu do kraja, "skare" iz poklopca hidraulika djeluju na razvodnik na pumpi i prekida se dotok ulja.

Covjek je na 533 stavio ovakav sistem i koristi malcer na paralelogramu s njime, bilo je 2-3 videa na youtubeu kako je sve spojeno i kako fino radi ali ih je nazalost uklonio.

Dok god ne trebate nista podizati s polugama, a razvodnik treba, to je jednostavno rijesiti preko izvoda kipe, dovod s kipe u razvodnik a povrat se sarafa pod sic s lijeve strane na jedan imbus cep i radi misko. Imam tako ugradjen razvodnik u 549 samo zbog beraca ali je zgodno i za druge namjene.

jel nije jednostavnije ugraditi na sijačicu olt hidraulični prebacivač markira
pa pri podizanju digne npr lijevi, pa kada se spusti i ponovno podigne na kraju njive onda prebaci desni.....al nekako na imt-u je najbolje rukom prebaciti markire

Bobo
22-09-16, 20:53
To je sistem za sijacicu i to moze raditi kao na IMT sijacici zadnje generacije, mehanicki automatski lijevi-desni, nikakva hidraulika

Zombie je pitao za hidraulicni top-link.

landini
22-09-16, 20:54
Na koji način funkcioniše dodatni priključak sa ručicom za hidrauliku na IMT539, ona budža što se privrne dole ispod sjedišta?Može li ona da šalje i vraća ulje? Zanima me zbog hidrauličnog toplinka. Mnogo bi mi pomoglo da imam takav toplink ali za njega je potrebna dvosmjerna hidraulika. Jedno rješenje je da uzmem ulje sa priključka za kipu, pošaljem ga na dvosmjerni razvodnik odakle bi dva crijeva išla na cilindar tj. prvo na blok-ventil na njemu (hidr. toplink bez toga nema smisla) a jednim crijevom bi se ulje vraćalo u mjenjač, može lako da se napravi ulaz na zavrtnju za sipanje ulja. Problem takvog rješenja je u tome što 539 diže i poluge kada radi kipa. Drugo rješenje je da samo povratni hod cilindra spojim na kipu pa da na taj način dobijem mogućnost skraćivanja toplinka (tj. dizanje priključka) a spuštanje bi vršila gravitacija. Problem tog rješenja je u tome što bi teret nosio razvodnik unutra jer se tako ne može ugraditi blok-ventil te naravno podizanje poluga kada radi kipa...

Postoji li uopšte neka mogućnost da se na iMT539 ugradi hidr. toplink a da ne uključuje postavljanje još jednog hidr. sistema (pumpa i ostalo)?

Evo ovdje je na postojeci sistem nabaceno dosta toga. Ako je sta nejasno pitaj, ja sam skoro pa sve spremio da na 560 nabacim slicno nesto samo sa originalnim ravodnikom i jednom pumpom, tj postojecom.

https://www.youtube.com/watch?v=tgCecpKzivM

Bobo
22-09-16, 21:01

Kolega zombie je pitao da ne ugradjuje dodatne pumpe i rezervoare a to je na snimku odradjeno sve preko dodatne pumpe volana i prioritetnog ventila, kao na zmaju.

S original pumpom (bez pomocne pumpe za hidro izvode) ne mozes imati da ti u isto vrijeme radi i fini hidraulik i dodatni izvodi. Sve ostalo je moguce i lako se odradi na gore opisan nacin.

ivanz
22-09-16, 21:01
A ako ugradiš naprijed pumpu na razvod i poseban rezervoar, jel ju nebi mogao koristiti za hidrauliku, za sve priključke, a osnovna hidraulika da ostane za poluge, sistem bi bio kao kod rusa, samo nebi se podizale poluge na nju

Srdjan Žorž
22-09-16, 21:06
Landini koliko kosta sve ovo na fergi?

landini
22-09-16, 21:06
Kolega zombie je pitao da ne ugradjuje dodatne pumpe i rezervoare a to je na snimku odradjeno sve preko dodatne pumpe volana i prioritetnog ventila, kao na zmaju.

S original pumpom (bez pomocne pumpe za hidro izvode) ne mozes imati da ti u isto vrijeme radi i fini hidraulik i dodatni izvodi. Sve ostalo je moguce i lako se odradi na gore opisan nacin.
Kolega, ovo odnaprijed je samo za volan. A postojecu, tj standardnu hidrauliku je iskoristio za razvodnik nazad i prednju hidrauliku. Naravno da ne moze poluge da koristi u isto vrijeme sa razvodnikom ili prednjom hidraulikom ali je poenta da je nakaceno na jedan sistem.

Bobo
22-09-16, 21:07
Ivane: Moze se ugraditi dodatna pumpa bilo gdje i napravi se sistem da koristi ulje iz mjenjaca da ne treba dodatni rezervoar i radi i to dobro samo je to za prebacivanje markira nepotrebna komplikacija.

Na vidao klipu iznad je to odradjeno na 539 samo nije mi se dalo gledat dalje dal ima dodatni rezervoar il nema. Po meni se treba koristiti mali rezervoar ulja koji treba biti vislji od same pumpe da kad ujutro upalis pumpa ima u sebi ulja da pumpa ne radi na suho...

Landini, onda mi sistem s dodatnim razvodnikom nema smisla kad ne mozes skupa s njime koristiti poluge za nosene prikljucke. za vucene prikljcke je trosak dva crijeva i razvodnik i to radi ko pjesma al za nosene prikljucke je ovo gubitak vremena il isto zombie zeli hidraulicni top-link sto znaci da zeli koristiti i poluge i razvodnik u isto vrijeme a na imt-u to bez dodatne pumpe bas i ne radi zadovoljavajuce.

landini
22-09-16, 21:11
Landini koliko kosta sve ovo na fergi?
Ne znam, samo sam naso snimak.

- - - - - - - - - -

Moze se ugraditi dodatna pumpa bilo gdje i napravi se sistem da koristi ulje iz mjenjaca da ne treba dodatni rezervoar i radi i to dobro samo je to za prebacivanje markira nepotrebna komplikacija.

Na vidao klipu iznad je to odradjeno na 539 samo nije mi se dalo gledat dalje dal ima dodatni rezervoar il nema. Po meni se treba koristiti mali rezervoar ulja koji treba biti vislji od same pumpe da kad ujutro upalis pumpa ima u sebi ulja da pumpa ne radi na suho..

Meni smisla ima ovakav sistem tj sistem koji koristi postojecu hidrauliku za rolo balirku, i slicno. Jer ne trebaju mi uvijek poluge a treba mi dvosmijerna hidraulika. A ponekad ako mi zatreba oboje, polako, jedna operacija pa druga. i sve se rijesi. >:({

Uostalom, nece hid topling drndat svake sekunde. kad zakacis ustimas gore dole i gas.

577
22-09-16, 21:17
Može da se napravi stavi se kiper ventil.
Ja sam ubacio a dalje se spoje na to razvodnici s više izlaza i direkt iz pumpe u to ide.

Bobo
22-09-16, 21:21
Kazem ti da za rolo balirku i ostale vucene strojeve uzmes ulje s izvoda za kipanje, ustekas u razvodnik i povrat ulja s razvodnika pod sic vratis u mjenjac, podignes finu komendu gore kao kad kipas, poluge se podignu i razvodnik ima protok ulja kroz sebe i radis s njim bez brige. Imam to na 549 za berac za podizanje i spustanje hedera i radi odlicno

Moj razvodnik ima jednu rucku ali ima i malu rucicu za biranje jednoradnog ili dvoradnog nacina rada. moze se staviti razvodnik s gredera s "milijun" rucica i radit ce bez greske.

Tko zeli koristiti i jedno i drugo, njemu je problem a evo je i shema kako se spaja to na IMT, iskopao s interneta maloprije, a originalno postavljena na HR poljoprivredni forum. Mali poklopcic se skida i na njegovo mjesto ide istokarena plocica s dva posebna ulaza, preklopni ventil kao za berac s kojim biras obican rad ili rad s razvodnikom i milina.

http://i63.tinypic.com/jzzio5.jpg

Evo je i slika te ploce, ne vidi se dobro ali su na nju spojena dva crijeva ali su jedno iza drugog:
http://i190.photobucket.com/albums/z21/Zagyy/Kockica_zps70fcc64a.jpg

landini
22-09-16, 21:32
Koja je realna cijena ovakvog duplog razvodnika?

http://i56.tinypic.com/wwngqt.jpg

sremac84
23-09-16, 06:14
A sta mu dodje pomocna pumpa? Zar se ona ne kaci na vec postojecu pumpu hidraulika? Pa koristis i poluge i sve u isto vreme..

Bobo
23-09-16, 09:32
Da. Pomocna pumpa se kaci na vec postojecu i koristi ulje iz mjenjaca da napaja razvodnik sto u tvornici montiraju s lijeve strane sica kao sto je kolega landini postavio sliku iznad. Tad neovisno rade poluge preko glavne pumpe a hidraulicni izvodi i razvodnik preko pomocne pumpe.

Ovakav slican razvodnik s crijevima za spajanje na traktor sam kod hidraulicara platio 100€. S time da sam odvezao traktor kod njega i da mi je crijeva pravio po mjeri, da nema viska nigdje.

sremac84
23-09-16, 20:00
E pa to je posao..onda radis ko covek..a ne da bi kipovao nesmes imati nista na polugama,jbs konstruktora..

MONTOYA
23-09-16, 20:11
E to nisi u pravu
Svaka cast konstruktoru, tada je napravljen veliki napredak u radu sa hidraulikom takoreci savrsenstvo
taj sistem se koristi na milionima traktora
E sad sto mali broj traktora je opremljen sa pomocnom hid. pumpom to je druga prica

sremac84
24-09-16, 06:34
Ma mislio sam na resenje bez pomocne pumpe,a vecina imt traktora ih nema,pogotovo stariji..sto se tice hidraulika tu skidam kapu..precizno i lako za rukovanje..momentalno imam yto i dva rusvaja i nijedan nije ni za porediti,ali izvoda za hidrauliku kolko hoces..cak sam nasao sistem da kipujem prikolicu a da ne skidam creva od prednjeg utovarivaca..e to imt u fali fabricki..al eto postoji resenje..

Bobo
24-09-16, 07:44
Fabricki to IMT-u ne fali samo je bila nadoplata 700€ i mogao si to dobiti na 540 i svim vecim traktorima. Dodatna pumpa i razvodnik se nude od 1978.g. pa ti vidi. Nije moj problem sto to mom djedu i ocu nije nikad trebalo. Prikolice kipati i raditi s beracem se moglo i bez toga tako da nitko ovdje tad nije za tim imao potrebe a velika vecina malih poljoprivrednika kojima je IMT dan danas zanimljiv nema potrebu za dodatnim izvodima...

veci YTO je traktor novijeg godista i na njemu je normalno da ima bar dva para dvoradnih prikljucnica dok mali yto traktori ne znam dal imaju dvoradni razvodnik ili samo jednoradni... MTZ hidrauliku uopce usporedjivati s IMT-ovom je uzaludno... Rus je rus, prica za sebe.

grabik
24-09-16, 11:10
Bobo, tu treba odvojiti novije MTZ traktore sa takozvanom "monoblok" hidraulikom koja nema veze sa starijim tipom , 2 rucice jedna kontrola polozaja jedna kontrola vuce , skoro kao IMT ako imas malo zivaca oko namjestanja pluga, mozes sa 3 okretacem da ores bez kotaca , probano.

daner
25-09-16, 12:34
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160925/4669a60c0b73e7ef39443ca4256d0b94.jpg

danas se stavljali tegovi na 558 :-)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Ristaa
25-09-16, 13:26
voda?

daner
25-09-16, 13:43
pa da. Koliko citah po raznim forumima staje 250l vode. sipao sam samo u levi tocak jer samo on preklizava u oranju , u desni nema potrebe a i ventil mi je ko kamionski sa druge strane pa ni ne mogu sipati, morao bih unutrasnju menjati.

landini
25-09-16, 14:32
http://i.imgur.com/2MLk9XM.jpg

http://i.imgur.com/JnX1qKC.jpg

Bobo
25-09-16, 20:12
danas se stavljali tegovi na 558 :-)

Pazi da ti ta voda ne smrzne preko zime ;)

Kremator
25-09-16, 21:11
Pazi da ti zima ne smrzne preko vode :lol:....

daner
25-09-16, 22:12
ma to dok se ne uzore i onda ispustam, necu cekati minus

ivanz
25-09-16, 23:14
Kako ces ispustiti vodu?

Bobo
25-09-16, 23:15
Kako ces ispustiti vodu?

Samo sam cekao da netko pita... ;)

angel_fire
25-09-16, 23:27
Po nekoj logici,ako se preko ovih namjenskih ventila za punjenje guma vodom,voda ubacuje a zrak potiskuje/izbacuje iz gume,onda se guma vjerovatni i prazni samo na suprotan nacin,znaci vazduh ubacujemo a voda izlazi? Aj sad strucnjaci neka potvrde ili demantuju ove moje navode

daner
26-09-16, 08:35
okrenem tocak da ventil stoji na dole i tako ce iscuriti 80% vode , opet naduvam gumu vazduhom i gurnem cevcicu ili crevo neko do dna gume i pritisak ce kroz njega izbaciti ostatak . ne verujem da cu moci sve i kap izvuci zato cu nasuti litru antifriza u gumu i resen problem, mada i ne moram . kad zavrsi oranje traktor se tek pali oko prvog aprila kad vise nema minusa. kontam mozda pola litre do litru necu moci izvuci

Bobo
26-09-16, 08:45
Ideja na mjestu... No svi zivi kazu kad jednom probes tegove na zadnjim tockovima da se tesko od njih odvajas. Traktor postaje PUNO sposobniji i stabilniji. S time iskustva nemam al vjerujem da je tako.

Matic
26-09-16, 09:48
Probuši rupu na gumi burgijom. :lol:

daner
26-09-16, 10:05
pogotovo 250 kg tegova po tocku na lagan traktor :-)

pešut
26-09-16, 11:53
jesi li koristio neki vakum da prvo izvučeš skroz vazduh iz gume ili si samo punio?

Tomić Toma
26-09-16, 12:03
jesi li koristio neki vakum da prvo izvučeš skroz vazduh iz gume ili si samo punio?
Eto ga i najjednostavniji nacin da se izvuce sva voda iz gume. Vakum pumpa prikacena na neko bure (deblje da se ne bi napravila pljeskavica) a to bure spojiti na ventil od gume. Princip kao fekalna cisterna. Voda ide u bure a pumpa ostaje suva

Marko69
26-09-16, 13:30
Par postova unazad vidim da je bilo reci o pomocnoj hidraulicnj pumpi,Takvu imam i ja na 577 i one dve rucice sa leve strane koje meni sluze kad berem beracom, jednu za kipanje a drugu za podizanje onih "raketa" (kako ih vec ko zove) e razlog zbog cega sve ovo pisem je taj da kad podignem malo te rakete-tarup neko vreme drzi i postepeno pusta zbog cega mi se to desava?
Koliko sam video crevo koje vodi do onog klipa za podizanje ne pusta nigde pa me zanima znal neko gde trazit dalje uzrok ovog nazov kvara,da li moze biti sta do onog razvodnika(one dve rucice) zato sto imam osjecaj da se jedna(bas ta) tesko pomera,mozda bih je trebao skinut pa procistit ili sta vec iako nikad nisam to otvarao pa me strah da ne napravim jos gore a sad mi svaki dan treba traktor

daner
26-09-16, 14:04
Cev sa kojom sam sipao u gumu je uza od ventila mozda 1mm tako da istovremeno voda ulazi a vazduh izlazi napolje. Nikakve komplikacije najlakse naduvati gumu i tanko crevo ugurati kroz ventil pritisak vazduha ce izbaciti svu vodu napolje .Cev sam odsekao od multiventila od plinske boce

Sutra cu mozda probati orati pa javljam utiske. Ne mogu vise smara me blokada a bez nje ne mogu orati bukvalno slajfuje traktor u mestu ili ako i ide vise slajfuje nego sto ide

Ristaa
26-09-16, 14:06
jesi siguran da si dobro nastelovao plug?

Matic
26-09-16, 14:18
Marko lako se čisti komanda razvodnika.Ručicu sa sve šoljom drži jedan šraf m6.Odvrneš ga i skineš ručicu jer se u šolji zadržavaju voda i prljavština pa hoće da glavi.

daner
26-09-16, 15:01
jesi siguran da si dobro nastelovao plug?

Ma jesam druze,kad orem bukvalno budu labavi lanci. Zemlja gadna za obradu haos. Jos ove god mi voda lezala na 10 jutara tu ce biti povuci potegni

Tomix
26-09-16, 20:20
https://www.google.rs/search?q=nosac+maske+imt+549&biw=865&bih=422&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjXrIiY0q3PAhXFShQKHUORB2wQ_AUIBigB#imgr c=AUB5NlPmDIcmFM%3A

Potreban deo.
Da li kontakt od proizvodjaca ima neko ? Ili pak od prodavca gde mogu da porucim? Hvala

Bobo
26-09-16, 20:53
Ufff, kolega, ne bih ti bio na mjestu. Ja sam na 549 razbio masku i pola godine vozio bez nje. Potezi razne veze i uspiju mi jednu "nabaviti" iz IMT-a s trake i ta je na traktoru. Kostala je oko 60€ ako se dobro sjecam i duugo sam ju cekao. I novi farovi jos oko 30€. Mrezice su moje valjale.

Kasnije me stric nazove da je i on nabavio za 30€ i nju sam kupio i cuvam ju za rezervu ;)

Tomix
26-09-16, 21:07
Ha Ha !
Da li da se smejem ili placem, iz besa napravim sranje .

Ovaj nosac maski mi pukao skroz gore na vrhu ostalo je sve ok.
Vozim traktor a taj deo napred na sredini haube bode oci samo tako.

Naduli mu brate cenu ko da je ovaj proizvodjac :

https://www.google.rs/search?q=rols+rojs+maska&biw=865&bih=422&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiJ9Omm3a3PAhWqFZoKHQIPB4QQ_AUIBigB#imgd ii=UL9ZPGke-7uaJM%3A%3BUL9ZPGke-7uaJM%3A%3B5Dwa6FRKtZkeBM%3A&imgrc=UL9ZPGke-7uaJM%3A

Bobo
26-09-16, 21:26
Ja ti kazem da prije 4-5 godina bilo skoro pa nemoguce nabaviti masku. Kazem ti da sam angazirao svu rodbinu sirom Srbije da mi to nabave i zvao sam i trgovine po HR koje bi to mogle imati i nitko NISTA... Kazem ti da sam jako dugo vozio traktor bez maske, jer sam svoju razbio i doslovce POTANJURAO na njivi. Mrezice sam ispravio i obojao pa se na njima ni ne pozna sta su prosle ali masku su mi preko kojekakvih veza jedva rijesili. Nakon jos 2 mjeseca mi se javio stric da je i on nasao masku i rekao sam mu da odmah kupuje.

IMT vise ne radi, kolega ako imas ikakvu mogucnost da ju nabavis, KUPUJ...

Tomix
26-09-16, 21:31
Znaci ovih 4500 din je skoro pa dzabe.
Da budem jos i srecan samo da nadjem da kupim .

Kineza nisam kupio samo plaseci se buduce nabavke rez delova.
Kad vidi pa i nabavka rezervnog dela za IMT u zemlji Srbiji misaona imenica.

MONTOYA
26-09-16, 21:33
https://www.google.rs/search?q=nosac+maske+imt+549&biw=865&bih=422&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjXrIiY0q3PAhXFShQKHUORB2wQ_AUIBigB#imgr c=AUB5NlPmDIcmFM%3A

Potreban deo.
Da li kontakt od proizvodjaca ima neko ? Ili pak od prodavca gde mogu da porucim? Hvala
ovde sem nedavno video
http://www.nadji.info/rs/poljos-arsenija-carnojevica-sremska-mitrovica/ve84877/

daner
27-09-16, 10:33
Probao danas orati sa vodom u gumi , nema slajfovanja i bez blokade ide. Milina

MONTOYA
27-09-16, 11:47
Kupis felne od 560 i ne zezas se sa vodom

daner
27-09-16, 12:42
Merio sam skoro 560 sa tim felnama i kabinom je tezi od 558 bez kabine 250 kg. Toliko ja nasuh u gumu koja proklizava. Nema od vode jeftinijih tegova.
Nije nikakvo ni zezanje relno rada nema ni 2 min. Samo sat vremena cekanja da se naspe i ispusti

MONTOYA
27-09-16, 13:00
Hoces da kazes da bi 560 bez kabine merio odprilike isto kao 558?

pocerina
27-09-16, 14:22
Nisam siguran ali mislim da je 560 tezi od 558.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2

Lacin
27-09-16, 17:09
Moj 560 stari tip sam merio prosle godine u mlinu na digitalnoj vagi pokazalo 2620kg bez kabine.Imam negde zapisano provericu.Merili smo i Rakovicu 65 ove godine u sezoni otkupa psenice,bez kabine rajka 2280kg a kaze cika merio je i sa orasje kabinom nije mnogo teza za 50kg samo jer su krila za rajku teska a orasje kabina laka ko pero pa se na njoj ne dobija mnogo tereta kad se ubaci kabina.Kabina na 560 je jako teska.

560 novi tip jos tezi jer ima napred haubu od jako debelog lima i onaj okvir gde idu farovi,tacnije zavaljen traktor napred sa teretom krajnje bespotrebno a ima i jako tesku kabinu onu iz prvih serija 86-87.

Ristaa
27-09-16, 17:30
meni 542 tezak 2500 kg sa kabinom

daner
27-09-16, 18:06
Tezi je 250 kg sa kabinom od 558 bez. Nek kabina ima 150 kg i svaka felna 50kg vise to ti ispadne to. Bez kabine je tezi za te felne znaci 100kg. Vise ne sigurno

daner
27-09-16, 18:09
meni 542 tezak 2500 kg sa kabinom

Meni 549 sa kabinom 2100 kg. Ne znam samo u cemu je tezi 542 400 kg

558 cini mi se 2200

Ristaa
27-09-16, 18:13
Meni 549 sa kabinom 2100 kg. Ne znam samo u cemu je tezi 542 400 kg

558 cini mi se 2200

cuj mene 2500 kg, 2100kg... lapsus

daner
27-09-16, 18:15
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160927/e4a2dd2cb8d2551c11650804b914245a.jpg

Da nebi bilo prepirke. Sa tim felnama ni 100 kg nije tezi od 558

zeljkoo
27-09-16, 19:17
Ja sam merio moj 533 pre dva dana bez kabine onako cisto 1530 okruglo,bez tegova,vode,kabine i ostalih pomagala.merio sam Rakovicu 60 2400kg sa kabinom,558 2300 sa kabinom ursus 355 2000 bez kabine,Licno sam proverio kada sam merio grozdje u firmi e sad postoje neke razlike od traktora do traktora ima jedan imt 560 ugradjen motor od 577 meri 2600kg bez kabine.

Ristaa
27-09-16, 19:37
momci sta mislite koji traktor bi bilo najbolje uzeti, da su koliko toliko uskladjeni potrosnja i rad, 560,565,577 i dal se isplati uzimati stari tip il je bolje novi?

Kremator
27-09-16, 19:50
Zavisi os potreba, odnosno sta bi i koliko radio....

Ristaa
27-09-16, 19:56
20tak jutara, nista puno, samo teze poslove

Bubu
27-09-16, 20:01
Samo 577. Moze za igranku a moze i za plug. :D

Ristaa
27-09-16, 20:04
moram bilo sta da ova masina malo predahne [emoji2]

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160927/7f1842da72289b769c46107848f6f083.jpg

Lacin
27-09-16, 20:13
To sto pise za tezinu po tim radionickim prirucnicima to nema veze s mozak.Naprimer na prikolici Kikinda na plocici pise tezina 920kg stranice su drvene,kod komsije ista prikolica samo metalne stranice+vazdusno kocenje pise isto 920kg a na Dubravi istog formata prikolica samo sve daleko jace uradjeno(grede 10cm a ne 8cm,siri gibnjevi,4 puta teza ruda....)pise ima 870kg i sad treba verovati sta su oni lupetali.

Komplet felna od 560 je mnogo teza od felne 558.Da nisam imao jednu pored druge nebi ni sam znao koja je razlika.A jos nesto,jel znate koliko je teza guma 16.9 28 od 14.9 28....mnogoooo....

- - - - - - - - - -

cuj mene 2500 kg, 2100kg... lapsus

Eto tezak 2100 a sta pise u prirucniku???

Lopi
27-09-16, 20:49
Mnogo stvari osim felni je teze na 560 u odnosu na 558. samo poklopac hidraulike je tezi 15-20 kg a da ne pricamo o kucistu diferencijala koje je vidno vece nego na 558, blatobrani i jos mnogo stvari. jedina ista stvar na ta dva traktora je motor

Lacin
27-09-16, 21:09
Tako je Lopi a napred je vidno jaci prednji most na 560,pa rukavci,pa veci hladnjak...i tako ima dosta stavki.U svakom slucaju 560 je tezi od 558 za 300kg i vise....

Razlika je vidljiva,ove godine komsija nije mogao da uzvuce punu prikolicu kukuruza uz jedno malo vece brdo sa 558,samo slajfuje,ni poluga ne pomaze,jedva se snasao kad ga vratilo nazad teret jer kocnice na traktoru ga nemogu zaustaviti,otkaci prikolicu pa je isao kuci po rakovicu 60 da uzvuce a ona vuce do pola i pocinje da skace ko jarac,bori se ali nedohvata zemlju od skakanja i vraca ga nazad,dzaba i blokada,opet otkaci pa kuci i pita mene da odemo da izvucemo sa dva traktora,ja kazem to cu ja sam izvuci a komsija"nije 560 sposoban ni sam sebe da vuce".Ja zakacim i sam 560 i izvucem do pola brda prvom,zakocim jer kocnice zakivaju a 560 tezak i drzi prikolicu ne pusta nazad,presaltam u 3 sporu i gas,izvucem bez blokade,poluge uzbrdo bez problema.Sto se tice potezanja 560 je bas mrcina,ima svoj tempo i samo gas nema brige.Ali i dalje u mom kraju 560 ostaje traktor koji je druga klasa jer se velicaju neki drugi traktori....iako su daleko nesposobniji....

Tezina je bitan faktor i raspored tezine!!!

daner
27-09-16, 21:11
Mnogo stvari osim felni je teze na 560 u odnosu na 558. samo poklopac hidraulike je tezi 15-20 kg a da ne pricamo o kucistu diferencijala koje je vidno vece nego na 558, blatobrani i jos mnogo stvari. jedina ista stvar na ta dva traktora je motor

sve to sto si naveo je identicno, 560 ima drugacije maske, kabinu i rezervoar duplo veci i jos koju sitnicu koja puno ne vaze

gledao traktore jedan pored drugog

pa 549 ima istu plocu hidraulika kao 560 i kuciste diferencijala identicno .

jedno vreme sam se nosio idejom da prebacim motor sa 558 na 549 i bocne reduktore i eto 560 :D

gledao na digitalnoj vagi 250 kg je tezi

Lacin
27-09-16, 21:19
Daner,nemoj da se ljutis,ja sam majstor,popravljam te traktore i znam sta je teze i vece,ti si gledao a ja rasklapao hiljadu puta,tebi sve izgleda isto a Lopi je veoma dobro zapazio sta je mnogo teze na 560 u odnosu na 558.Ako nisi znao kuciste diferencijala na 558 je od 533 a kuciste na 560 je kao i na 577,malo sire i malo deblji materijal,tacnije mnogo teze.Blatobran na 560 je tezak ko djavo jer ima postolje koje se srafi na trube od ploce 20mm,licno sam merio samo taj detalj krila i tezak je 30kg+ostatak krila a celo krilo na 558 nema ni 20kg....i jos mnogo toga....da ne idemo u unutrasnjost menjaca da pricam pojedinacno za zupanike,osovine...i sitnice.
Jel znas mozda koliko je teska ona budza na kardanu kod 560??Jesi skidao kada taj detalj koji 558 nema.

vica022
27-09-16, 21:51
Nema sumnje u to jer 560 je prilicno tezi i veoma jak tegljac . Dosta razlike ima ali najveca je sto mu je na guzici velika tezina a to mnogo znaci. Nemogu sad naci papir od 567 sa kabinom ali koliko se secam je preko 2600 kg.

daner
27-09-16, 22:08
Sve to zajedno sa kabinom vagne vise 250 kg od 558 bez kabine. Ljudi nisam debil video na vagi u MK komercu koliko vagne 560 stari tip. Moj kum ima novi tip 560 sa pojacanim hidraulikom i full tegovima cini mi se 3t da ima. Orali smo na istoj njivi istom dubinom jedina mu je prednost zbog tereta ne moze zaslajfovati inace u opste brze ne ore od mene koji sam 800 kg laksi. Zato ja ceo dan upaljenu blokadu drzim i ne slajfam ni ja . Eto nasuh u levi tocak 250l vode i orem bez blokade lagano bez proklizavanja.
Od sad sipam svake godine.bez vode ne kacim plug :-)

Lacin
27-09-16, 22:35
Dobro necemo se dalje raspravljati,ti tvrdis da je 558 50kg laksi od 560 i neka ti bude ako se vec razumes u materiju.A sto se tice vode neka ti je bog na pomoci.Neznam jel ta vaga u MK pokazala i kakve poluosovine nosi 558.250kg na jednom tocku,ako nisi znao nije isto kad nasadis kabinu na traktor i kad nasadis tegove na tockove a 250kg na tanku poluosovinu 558......zato 560 ima debeleLkl{{

zeljkoo
27-09-16, 23:46
Najmerodavnija je vaga,stavite traktore na vagu i resite dilemu.560 je tezi oko 300 kg najmanje od 558 ima tegove na tockovima puno je tezi na tockovim pozadi a tezi je i prednji most nema bas velike razlike napred.duzi je 560 plus dva akumulatora,siri je pozadi sve to mu daje vecu vucni silu a cinjenica je da je dosta trom u odnosu na 558 bas zato sto je malo tezi pa mu fali koja konjska snaga a meni se licno vise dopada 560 nego hvaljeni deda 558 narocito starije serije sa tankim poluosovinama ovi noviji imaju iste kao ma 560 tako da je problem resen.sve u svemu ta razlika u masi od 200 kg uvek moze da se nadoknadi na vise nacina a druga stvar ako covek nezna da rukuje masinom dzaba mu masa i sve ostalo.kada se skinu krila i poklopci na 560 i 558i pogledas ih onda i nema neke razlike.vaga je merilo

Ristaa
28-09-16, 02:48
vi se stvarno i dalje prepirete sta je teze? svako radi s onim sta ima, sta je bitno koji je model tezi....

Lacin
28-09-16, 08:30
Pa kad bi radio zemlju u brdu bilo bi ti veoma bitno koji je traktor tezi.

Ja sam imao 558,kupljen nov 1975,brzi menjac,ali je imao tanke poluosovine,prodat je zato sto je slajfovao kao lud,pogotovo sa gumama 14.9 28,a sa 16.9 kad smo vratili bilo je daleko bolje ali nije to ni blizu 560,a komsija ima 558 78 god i takodje kupljen nov i njega sam otvarao i ima tanke poluosovine.Radio sam jedan u selu 80 godiste prvi vlasnik i ima debele poluosovine.

daner
28-09-16, 08:51
Jel ja pisem na kineskom jel gore lepo pise 250 kg da je laksi, moj 558 nosi poluosovine od 560 . a ta voda u gumama nikakvu stetu ne vrsi traktoru jer bukvalno nema opterecenje na lezajeve i poluosovine(jedino sto vise ne moze prekliznuti ali to sam mu radio i sa blokadom). Cak sam nasao u radionickom prirucniku da se sipa. Znaci i onaj inzinjer u fabrici nije imao blage veze kad je to napisao?
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160928/1242037b7ca561a5f050af976f890b7a.jpg

Eto i slika poluosovine da ne bude da izmisljam
Necu dalje da se prepirem. Falilo mi je tih 250 kg sad ore odlicno

pešut
28-09-16, 09:05
koje je godište taj tvoj?

više puta sam merio ali sa jednoosovinkom imt-ovom i ima tačno 3680kg. kiperka ima drvene nastavke oko 80kg i točkove 8.50-20. e sad koliko to moze da tezi sve skupa neznam. i traktor ima kabinu a nije imao tegove

daner
28-09-16, 11:07
Moj je old timer 71 god :-)

pešut
28-09-16, 11:20
jesi ti menjao poluosovine pa si siguran da su debele ili si skidao da vidiš? Jesu sitni nutovi?

Dobar si moj je 72 :P{

Lacin
28-09-16, 12:39
71 godiste mora da ima spori menjac i tanke poluosovine.Kod svih pise IMT560XXXXXX jer 560 se poceo proizvoditi 1973 godine ali samo po narudzbi i tih serija ima jakooooo malo,BAS RETKOST,a kod 575 i 585 isto pise na poluosovini IMT560XXXXXX i ima tanke.Kod brata na 585 iz 1972 isto pise kao i kod tebe ali su poluosovine pucale jer su tanke.Inace na svim odlivcima IMT 575,576,585,586....od 1970 godine pise IMT 560XXXXXXX.

daner
28-09-16, 12:59
Nama jos nikad nije pukla evo vec 45 god. Traktor prvih 25 god sve radio zadnjih 20 kad je tr9 stigao samo ore i sprema. U proseku je orao 40 jutara godisnje

pešut
28-09-16, 13:17
DA ne ponavljam onda ono što ti je i Lacin rekao jer to ti je to. Ako nisu menjane to što ti piše 560 ne znači da je poluosovina za 560 nego je to samo kataloški broj dela i slučajno tako počinje. Bitna su ona zadnja tri broja čini mi se ali nemoj mi verovati. Slikaću ti popodne neku poluosovinu lomljenu sa takvim brojevima ako je nadjem kući. Imamo i jedan 76 godište koji se nalomio tih osovina dal 7 ili 8 sve na istoj strani dok nije ubačena deblja. A ovaj iz 72 ima zamenjene obe tako je došao

U principu nije tu neka velika razlika. samo ove koje mi zovemo "deblje" su ojačane 1cm u prečniku u tom delu gde su ranije pucale i ide drugi lager i imaju sitnije nutove pa mora i drugi nosač satelita

Kremator
28-09-16, 15:35
Nama jos nikad nije pukla evo vec 45 god. Traktor prvih 25 god sve radio zadnjih 20 kad je tr9 stigao samo ore i sprema. U proseku je orao 40 jutara godisnje

To je zato sto niste sipali vodu...... do sad :lol:..... >:({

Ristaa
28-09-16, 15:40
jel bi vredelo sipati vodu stvarno? al u oba tocka?

daner
28-09-16, 16:05
Ne da vredi nego nisi svestan. Drugi traktor bukvalno.

Ristaa
28-09-16, 19:45
a cekaj, to sipas u obicnu unutrasnju gumu? nema nikakvih nadogradnja il sta ti ja znam?

Matic
28-09-16, 19:56
A jel mora i u prednje gume da se sipa voda?

Kremator
28-09-16, 20:05
Ako je dv....

ivanz
28-09-16, 20:18
ja neznam kakva voda, jel topla ili hladna, znam da piše u miliun priručnika da voda u gumama poboljšava vučna svojstva, al ja netrebam ni šperu i traktor ide ide ide ide....

kupite nove zadnje gume, pa neće trebati nikakvi utezi ili slično, za traktor od 60ks, pod uvijetom da vuče plug koji je primjeren za njega, a to je 2x12"

Matic
28-09-16, 20:29
Vala baš.Mučio sam se pošteno sa ćelavim gumama.Kada sam namestio nove kao da sam promenio traktor.

smiljan123
28-09-16, 20:31
Lakse nasut vodu

ivanz
28-09-16, 20:39
Ma meni pričaju DV ovo DV ono, ma je*** DV ako su gume ćelave, samo ispravne gume, i traktor ide bez špere, ako ću koristiti šperu u oranju, onda mora biti baš blato, a tada dižem plug i idem kući....

Matic
28-09-16, 20:43
DV je DV.Znači mnoooogo.

Bobo
28-09-16, 21:06
Da mogu birati za rad dva ista traktora iste snage. Jedan s DV i celavim gumama ili drugi "obican" s novim pogonskim, uzeo bih DV...

Prednja vuca s celavim gumama znaci JAKO PUNO. ko nije probao, ne moze znati. Na 549 su sve 4 gume kao nove i kad radim bilo sta s prednjom vucom ili bez nje razlika OGROMNA. Dok su zadnje bile nove, prednje su imale 4-5mm profila i opet je prednja vuca bila OGROMNA pomoc.

viljuska za ukopcavanje spere na 549 je pomotana tako da fakticki nemam speru a i u ovih 10 godina sam ju trebao koristiti manje od 5 puta.

milanristicks
28-09-16, 21:21
71 godiste mora da ima spori menjac i tanke poluosovine.Kod svih pise IMT560XXXXXX jer 560 se poceo proizvoditi 1973 godine ali samo po narudzbi i tih serija ima jakooooo malo,BAS RETKOST,a kod 575 i 585 isto pise na poluosovini IMT560XXXXXX i ima tanke.Kod brata na 585 iz 1972 isto pise kao i kod tebe ali su poluosovine pucale jer su tanke.Inace na svim odlivcima IMT 575,576,585,586....od 1970 godine pise IMT 560XXXXXXX.
Evo da se ja ukljucim posto imam 558 iz1968g kod mene je od 1979g (kupljen je u Banatsko novo selo kod Panceva)menjac je spori.Poluosovine su tanke sa krupnim nutovima lomio sam obe pre jedno pet godina ode su puklena sredini nuta(izmedju matice i lagera)kao da ih je Dabar pregrizo.Dok su bile gume 16.9* 28 bio je sila od traktora od kad sam stavio 14.9*28 mislim da je izgubio 40% snagu i nizi je dosta brzo proslajfuje. Kod mene je brdovit kraj tako da 560 mlogo teze ide dok je 558 mlogo okretniji i brzi u oranju.>:({

ivanz
28-09-16, 21:24
a kakav je onda onaj prethodnik imt 551???? jel on ima zadnje gume 28 ili 32"????

Lacin
28-09-16, 21:25
Imao sam priliku prosle godine da orem njivu do njive(guma do gume)ja sa 560 i plug 2x13 a pored mene komsija iz susednog sela sa 549DV stariji model i plug 755,dzaba njemu i DV,mislim vredi mu ali njega 560 jede i za ruca i veceru samo tako plus veci zahvat radi a nema DV.Dupla vuca je dobra za neke stvari,tacnije da pomogne ali ne i da ubrza radove.Taj 549 kojeg i ja volim zbog svoje ostrine uz DV nema vece sposobnosti oranja pa da vuce plug 14 coli,on i dalje ore plugom svojih sposobnosti samo se manje muci gde je kriticno.

I naprimer prikolica dve osovine bez kocnice puna tereta npr.3 tone traktor 560 spusta nizbrdo gde god zelite da ne razmisljate a isto sve to 549DV ili Univerzal 445DV spusta nizbrdo uz molitve jer kad pogura nema stajanja.Sve ima svoje prednosti i mane.
U svakom slucaju sutra kad bih birao izmedju 549DV ili 560,565 bez DV uzeo bih obican 560,565 bez razmisljanja.>:({

vladimir92
28-09-16, 21:29
Lakin,nisi vozio duplaka.Lkl{{
Prvo bezveze je porediti traktor od 60ks sa traktorom od 45ks,jer ovaj 45ks nema sta da trazi na tvrdom terenu sa 560.Kada su uslovi tezi tu je prica drugacija.
Slazem se i za spustanje prikolice ali isto kad je teren tvrd,cim padne rosa ili je kaljavo svaki dv ce da izvuce gde ce obican da stoji.
Mislim da idemo van teme.

AcA OPEL
28-09-16, 21:30
Dosta se pise o tegovima, odnosno tezini traktora pa bih i ja izneo zapazanje. Mada nemam IMT, ali bitna je sustina. Ja sam terao traktor bez prednjih tegova jer sam mislio da mi nisu potrebni, a i bas mi je bio lak na upravljacu. Slusam ljudi pricaju kako stave 30-40 kg i mnogo znaci. Ja uzmem i stavim napred 60 kg i to je sad drugi traktor. Mnogo mi je sigurniji i pod opterecenjem, a i prazan kad idem po ovim vukojebinama. Traktor mi je ukupno tezak oko 2500 kg, valjda, a ipak mu bas tih 60 kg toliko znace. Sad ih ne bih skinuo, nema sanse. Pisem ovo radi onih koji nisu probali da se ne premisljaju mnogo. Voda je odlican teg jer je jeftina, a 250 kg je oho ho.>:({

ivanz
28-09-16, 21:33
imao sam rusa mtz 82 sa DV i vukao plug 2x14, sada bez dv sa 60ks vučem 2x12", nije neka razlika, kao što je Lakin napisao, a i prednja vuča je tu i tamo znala iskočiti, pa stani opet i ukopčavaj, traktor nije toliko okretan i ostalo, a da će 549 vući veći plug zato što je DV, NEĆE.....a razlika 549 i 560 je u sam 9ks

sova
28-09-16, 21:42
549 je 46ks.

Lacin
28-09-16, 21:49
Lakin,nisi vozio duplaka.Lkl{{
Prvo bezveze je porediti traktor od 60ks sa traktorom od 45ks,jer ovaj 45ks nema sta da trazi na tvrdom terenu sa 560.Kada su uslovi tezi tu je prica drugacija.
Slazem se i za spustanje prikolice ali isto kad je teren tvrd,cim padne rosa ili je kaljavo svaki dv ce da izvuce gde ce obican da stoji.
Nisi ti vozio jaci traktorLkl{{Malo sale,vozio sam ja Dv bas dosta,konkreno Rakovicu,ona skace ko jarac kad potegne uzbrdo.Prosle godine nije mogla sama da uzvuce prikolicu suncokreta,dzaba njoj DV kad se podigne prednji kraj u nebo i vrte tockovi u prazno sa sve celom garniturom tegova,zakacim sa 560 plus udarim blokadu da stoji ukljucena i samo lozim gas i on izvuce 3.sporom jer je u toj brzini kralj da potegne.
A za nizbrdo i uzbrdo po klizavom je najvaznija tezina a 560 je fala bogu ima a mali traktori je nemaju,dzaba tu DV.

Neznam dali si vukao po brdima 3 tonke-2.osovine pune tereta,kod nas se samo one koriste i mogu ti reci da su one za brdo jako jeb..ne plus niko nema kocnice na prikolici.Naviklo se pa samo teramo,gas...

- - - - - - - - - -

549 je 46ks.Preciznije 47Lkl{{

- - - - - - - - - -

U bre ljudi nisam Lakin vec LaCinLkl{{

Bobo
28-09-16, 21:50
Nije nitko rekao da je 549 brzi u radu. usporedjujete trobrzinac mjenjac s petbrzincem za kojeg se zna da je sporiji u prve tri brzine. No, to nema veze. Po pitanju guranja tereta nizbrdo, bajo moj, ja bih volio vidjeti teret koji 549 dv nece zaustaviti s upaljenom prednjom vucom. KOCE SVA 4 TOCKA, nema ni blizu usporedbe s obicnim 560...

558 i 560 su konstrukcijski zamisljeni da rade s IMT 757.20 plugom, to sto taj traktor to nije sposoban vuci po brdu je drugi par opanaka. Orao sam i ja s 549 i 755.20 dvije godine, pa mi lakse vuce 2x12" nego 2x10"... Orao po suhom i tvrdom pa doslovce prevrtao blato u kakvom se samo svinje mogu kaljuzati. Svasta je radjeno i vise ne priznajem traktor za teske radove bez prednjeg pogona. Bar na terenu na kakav sam navikao, brdovit. Kad se negdje naglavim nizbdo pa treba ici po blatu u rikverc, bez prednje vuce malo morgen al s ukljucenom prednjom vucom ides kud hoces. Okretnost 549dv je takva da se sa beracem kukuruza sip tornado 40 manevrira u 8 redi uvratina bez ikakvih problema. Kad orem uvratine su mi siroke 4-5 prolaza plugom a ne ubacujem u rikverc sve dok ne dodjem na usko kad se izorava jarak ili slicno...

Da probate 565dv ili ne daj boze 577 obican i s prednjom vucom promjenili bi pricu istog trena. Prednja vuca znaci JAKO PUNO u svim mogucim radovima.

Lacin
28-09-16, 21:59
imao sam rusa mtz 82 sa DV i vukao plug 2x14, sada bez dv sa 60ks vučem 2x12", nije neka razlika, kao što je Lakin napisao, a i prednja vuča je tu i tamo znala iskočiti, pa stani opet i ukopčavaj, traktor nije toliko okretan i ostalo, a da će 549 vući veći plug zato što je DV, NEĆE.....a razlika 549 i 560 je u sam 9ks
549 je 47 konja a 560 je kao 58,kod mene na poklopcu ventila pise 56,5ks.Uglavnom razlika je ta oko 9-10ks.

- - - - - - - - - -

Nije nitko rekao da je 549 brzi u radu. usporedjujete trobrzinac mjenjac s petbrzincem za kojeg se zna da je sporiji u prve tri brzine. No, to nema veze. Po pitanju guranja tereta nizbrdo, bajo moj, ja bih volio vidjeti teret koji 549 dv nece zaustaviti s upaljenom prednjom vucom. KOCE SVA 4 TOCKA, nema ni blizu usporedbe s obicnim 560...

558 i 560 su konstrukcijski zamisljeni da rade s IMT 757.20 plugom, to sto taj traktor to nije sposoban vuci po brdu je drugi par opanaka. Orao sam i ja s 549 i 755.20 dvije godine, pa mi lakse vuce 2x12" nego 2x10"... Orao po suhom i tvrdom pa doslovce prevrtao blato u kakvom se samo svinje mogu kaljuzati. Svasta je radjeno i vise ne priznajem traktor za teske radove bez prednjeg pogona. Bar na terenu na kakav sam navikao, brdovit. Kad se negdje naglavim nizbdo pa treba ici po blatu u rikverc, bez prednje vuce malo morgen al s ukljucenom prednjom vucom ides kud hoces. Okretnost 549dv je takva da se sa beracem kukuruza sip tornado 40 manevrira u 8 redi uvratina bez ikakvih problema. Kad orem uvratine su mi siroke 4-5 prolaza plugom a ne ubacujem u rikverc sve dok ne dodjem na usko kad se izorava jarak ili slicno...

Da probate 565dv ili ne daj boze 577 obican i s prednjom vucom promjenili bi pricu istog trena. Prednja vuca znaci JAKO PUNO u svim mogucim radovima.

Bobo dzabe njemu kocenje sva 4 tocka kad 549 ima 2000kg a 560 ima 2600-2700kg.Vozio i probao,i nikad vise nebi probao kombinaciju 549DV i 3 tonka-2 osovine puna psenice nizbrdo,vece brdo niz koje sam ove godine sa 560 spustao istu prikolicu i zakocim na pola brda,traktor drzi teret bez problema.To smem u opkladu po traktor.

- - - - - - - - - -

I da dodam,nekazem da DV ne pomaze,vredi on puno ali porediti traktor 3-klipas sa traktorom 4 klipa je glupo,a tezina traktora i snaga je najvazniji faktor brdskih radova kao i kvalitet kocnica.A 549 nema ni neku snagu a ni tezinu a ni kocnice.

Pozz>:({

vedran R.srpska
28-09-16, 22:12
daner (http://poljoinfo.com/member.php?1649-daner)
to pajdo ide 20-30kg soli pomijesas sa vodom i nema da mrzne samo teras....

daner
28-09-16, 22:18
549 dv Ima 2200 kg

ivanz
28-09-16, 22:36
Na tim manjim traktorima dv nije nista, pogotovo na 539, sto on moze??

Druga stvar na traktorima od 70-80ks, i da je ispravna, sto u vecini slucajeva i nije, pa opet nikakve koristi, a puno skuplji traktori sa dv, vise nego duplo

Novi kada bi uzimao, obavezno dv

Malo objasnjenje da se zna na sto mislim

Bobo
28-09-16, 22:42
Kolega, iznenadio bi se sta radi 549 sa i bez prednjeg pogona. Razlika je OGROMNA. Jos veca nego sto mislis bas zato sto je traktor mal i relativno lagan. Manje osjetim na breni ukljucenu prednju vucu nego na 549, cak sam prvu jesen s brenom odradio bez kardana na prednjoj vuci...

Imas srece pa si u ravnici pa nemas gdje isprobati sve cari prednjeg pogona. Evo ti jedan samo primjer. Proljetos kupim drljacu 4 krila, doslovce kao novu. odem drljati oranja prije sjetve kukuruza da zatvorim vlagu. uzbrdo bez prednje vuce ne moze vuci, propada, proklizuje i samo kopa sve dok ne podignem drljacu u zrak malo. S ukljucenim prednjim pogonom spustim drljacu do kraja i ne mislim nista. Po ravnom ju vuce 539 da se igra s njom ali brdo je ZLO.

pufta
28-09-16, 22:44
Koliko ja vidim vecina vas nije orala pravo tesku zemlju cim vam isto dal je DV ili bez,

Lacin
28-09-16, 22:55
Ja sam orao sa traktorima DV i vredi ali ograniceno,samo teski uslovi.Ustvari vredi za traktor te klase,te snage a ako je traktor bez DV i nosi pravilan plug spram snage i tezine i ima dobru blokadu i zadnje gume odradice posao bez problema,da kazemo lakse od manjeg traktora sa DV.Da rezimiramo 549DV je daleko bolji traktor od obicnog 549 ali nemoze biti bolji od traktora koji je za klasu vece snage i tezine a nema DV.Po celoj prici ispada da je taj Bobov 549 bolji od nekog 577 koji nema DV.^-^
Bobo malo favorizuje svoj 549 jer je taj traktor na glasu medju IMT-ovima ili naprimer neki Rakovicu koja je u narodu cuvena dok su ostali dobri traktori degradirani i omalovazeni pa sad ispada da je neki traktor sa DV ili 558 izuzetno okretan a neki tamo 560,565,577 neokretan,ko da smo svi s kruske pali.....Lkl{{

Ja sam se bar najahao tih masina,olupina po kojekakvim vukojeb...sumama i njivama pa mi nemozete ispirati mozak,neko drugi ce citati i spram nekih glupih zakljucaka kupiti svoj prvi traktor ali male snage misleci da je svemoguc...

kanački
28-09-16, 23:54
Da li su cemu ove turske vodene pumpe za imt ?
Sad vidim da ih ima po 3000din

Bobo
29-09-16, 08:02
Ja sam orao sa traktorima DV i vredi ali ograniceno,samo teski uslovi.Ustvari vredi za traktor te klase,te snage a ako je traktor bez DV i nosi pravilan plug spram snage i tezine i ima dobru blokadu i zadnje gume odradice posao bez problema,da kazemo lakse od manjeg traktora sa DV.Da rezimiramo 549DV je daleko bolji traktor od obicnog 549 ali nemoze biti bolji od traktora koji je za klasu vece snage i tezine a nema DV.Po celoj prici ispada da je taj Bobov 549 bolji od nekog 577 koji nema DV.^-^
Bobo malo favorizuje svoj 549 jer je taj traktor na glasu medju IMT-ovima ili naprimer neki Rakovicu koja je u narodu cuvena dok su ostali dobri traktori degradirani i omalovazeni pa sad ispada da je neki traktor sa DV ili 558 izuzetno okretan a neki tamo 560,565,577 neokretan,ko da smo svi s kruske pali.....Lkl{{

Ja sam se bar najahao tih masina,olupina po kojekakvim vukojeb...sumama i njivama pa mi nemozete ispirati mozak,neko drugi ce citati i spram nekih glupih zakljucaka kupiti svoj prvi traktor ali male snage misleci da je svemoguc...

Nije nitko rekao da je bolji od 577 ali daleko sposobniji traktor od obicnog 560. Stajem na crtu kad god zelis... 560 moze biti u prednosti samo u radu sa sjetvospremacem. Tanjuracu cu vuci 28 diskova gdje god prodje 560 ja idem usporedo.

Ima vec godina kako je kolega imao TD55A a njegov zet IMT 565. Skupa tanjurali. Po ravnom 565 ide brze ali u brdu je Torpedo pravio krugove oko 565. Tanjurace leskovacke 24 diska vukli obojica pa ti reci da ne vrijedi prednja vuca. Kad vec toliko spominjes prikolice dvoosovinke i brdovit teren, koliko puta ti se desilo da ides nizbrdo u necije dvoriste s tako punom prikolicom i trebas se okrenuti u rikverc? Meni se desilo 50 puta do sad. da nije prednje vuce, bilo bi slepanja i slepanja.

Ko god kaze da je svejedno s prednjom vucom ili bez nje nije ocito radi neku finu zemlju, u ravnom, bez blata pa vam se moze ali kazem, ja vise traktor za teske radove bez prednje vuce ne priznajem.

daner
29-09-16, 08:47
Kod nas u ravnici gde je teska zemlja nema ni zglavnog oranja bez prednje vuce.

Ja cak mislim da bi 549 dv kad bi se prevlacio sa 560 bi ga prevukao.
560 ima opterecenje na vucnim tockovima(zadnjim) oko 1500 kg a 549 2200 kg.
Ako ocete i test doterajte 560 koji hocete , zakacimo dve pune zmajevke kukuruza za njega i isto toliko za 549. I da se potrkamo. 549 ce ga unistiti i sto se tice ubrzanja i brzine. Probao vise puta . to je smesno gledati

560 je jaci u brazdi tu nema diskusije

Nekad velika vucna moc nije dovoljna kad fali snage

Na 549 dv da je staviti m34 motor lesio bi o oranju 560 lagano bez obzira sto je 400 kg laksi.
Vucna moc zavisi od opterecenja na pogonskoj osovini a tu je u prednosti 549

Pottinger
29-09-16, 08:58
Evo jedna situacija sa prikolicom. IMT 542 dv sa upaljenom prednjom vucom nije mogo da izvuce prikolicu posipnog materijala iz kamenoloma do kje rakovica 65 obicna izvukla

Bobo
29-09-16, 09:11
Ne znam sta da vam kazem... Ima ovdje 560 i nove i stare tipe s 16 i 14 gumama... svi oni vuku 2x12" plug cak novi tip s 16 gumama ne moze orati u 1. direktnoj, pati se a traktor bas uredan. Oru u 3. sporoj sve jesenje oranje. S tanjuracom 24 se igra, sta jest-jest ali jednako tako ja s 549 orem s 2x12" i nigdje se traktor bas ne pati da u je tesko da umire i sta ja znam. Stari tip 560 s 16 guama je vukao IMT 757.20 za probu i kaze covjek da je to milina kako ide ali nije imao novaca ni potrebe da si kupi takav plug pa sad sa 756 "ore do kine".

558, 560 svi rade s istim prikljuccima kao i ja pa ne vidim neku veliku prednost 560, samo se dere u prazno.

Sve u svemu, neka prednje vuce na traktoru, lako se i ukljuci i iskljuci po potrebi.

sova
29-09-16, 21:50
560 je bas nikakav traktor, nije on ni za 2x12'' a kamo li za nesto ozbiljnije.

Donje Stopanje
29-09-16, 22:32
Jel stavljao neko na 539 gume a da nisu traktorske prednje, ostale mi od Dzipa 215/65/16?

daner
29-09-16, 22:44
Drugar ima na 560 215 sirinu c program. Lako mu ide volan. Mislim da na fergusona nece moci te gume. Presiroke su mu ali nista ne kosta da probas

pufta
29-09-16, 22:45
Jel stavljao neko na 539 gume a da nisu traktorske prednje, ostale mi od Dzipa 215/65/16?
Stavljao ja od nekog kombija, za 3 ili 4 god razbio prednji trap nacisto, jedino se lako motao kao da ima servo.

Glackop
29-09-16, 22:52
Sa te celave tj ako imaju saru nema veze je luk zaokreta mnogo veci,pogotovu kada nosim tanjiracu /20 diska/ i ako je smotan on vise ide pravo no sto skrece.Od kad sam stavio liniske vise nema taj problem,a ostao mi sad isti problem na kombajnu sa takvim gumama i treba mi 20 metara da bi ga okrenuo bez rikverc.

Donje Stopanje
29-09-16, 22:53
Stavljao ja od nekog kombija, za 3 ili 4 god razbio prednji trap nacisto, jedino se lako motao kao da ima servo.

Kako razbile trap, pa mekse su od klasicnih traktorskih sigurno?

pufta
29-09-16, 23:25
Pa ove bas i nisu mekse a gaze vecom povrsinom, isto nije hteo ici gde ja hocu cim malo vlaznije. Razbio one rukavce ili kako se vec zovu, ni posle menjanja biksni nije se moglo namestiti. Gume sa traktora prebacio na prikolicu 2,5t neosecaju teret, neunistive su.

Kremator
29-09-16, 23:48

Stavi sliku od tih guma....

Ristaa
01-10-16, 13:51
momci, cuje mi se u desnoj poluosovini da nesto puca dok je u pokretu, kao da kaci negde al s polja ne kaci nigde..na imt 539, sta to moze biti?

Petar97
01-10-16, 17:03
Mozda lezaj tocka...

dc83
01-10-16, 18:58
ljudi....menjao sam biksne na anlaseru na 539,promenio sam one 3 ,a za bendiks dal ima da se kupi posebno biksna,posto mi nisu dali u radnji ?

nesko2563
01-10-16, 19:47
momci, cuje mi se u desnoj poluosovini da nesto puca dok je u pokretu, kao da kaci negde al s polja ne kaci nigde..na imt 539, sta to moze biti?

A da ti možda ne kači blokada?

Bobo
01-10-16, 20:39

Ako "drobi" moze biti da se odvrnulo srce felge od obruca ili se odvrnuo tocak sa centra pa malo "preskace"

SimkeVa
01-10-16, 21:50
Postoji li neki optimalni broj sati do generalne za motor na 542? Uz redovna odrzavanja i neko srednje tesko opterecenje (tacnije prikolica od 3t u brdskom kraju).

Bobo
01-10-16, 21:54
To je motor IMR m33/t. Ti motori na 539 koji rade samo lakse poslove duraju do 10 000 radnih sati. Ako traktor radi sve poslove, naravno uz pravilno odrzavanje, dogura do 7000 radnih sati i polako krene. 542 je nesto tezi traktor ali je 5 brzinski mjenjac pa jedno s drugim jos nekako. Sve u svemu mislim da svaki m33/t mora moci dogurati do 7000 sati sigurnih bez da pokazuje znakove umora. Naravno ako se pregrijava, pati i muci, smanjuje se vjek trajanja al opet se desava da doguraju i preko 10 000 bez diranja.

Sve je relativno ;)

SimkeVa
01-10-16, 22:26
Nas je dosao do 4000 bez ikakvog otvaranja, samo ulje, filteri i te potrosne stvari i tu mu je kraj. Deluje mi malo, pa zato pitam, mada mozda i gresim. Taj traktor je 95% svojih sati proveo pod prikolicom, koja je uvek tovarena do maksimuma i da napomenem, da je brdovit kraj. Poceo je nenormalno da trosi ulje, pri malo vecim obrtajima za nekih 4-5 sati izbaci oko litar ulja. Ovako pali dobro i malo je izgubio snagu, nista preterano. Ali ulje haos.

Sumadinac-Gruzanin
01-10-16, 22:28
moram bilo sta da ova masina malo predahne [emoji2]

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160927/7f1842da72289b769c46107848f6f083.jpg

Како овај берач бере врсту иза задњег точка ????

Ristaa
01-10-16, 22:33
Како овај берач бере врсту иза задњег точка ????
pa ima transportni polozaj beraca i radni (gurne rudu skroz desno i dodju mu kljunovi sa strane)

Truya 86
01-10-16, 22:33
Ovo je transportni polozaj,pomera se u stranu kad je u radu isto kao i balirka koja takodje ima radni i transportni polozaj.PS.rista me preduhitrio>:({

Sumadinac-Gruzanin
01-10-16, 22:56
Какав је 558 за силирање кукуруза и рад са сило комбајном?

slavkos
01-10-16, 23:03
Prošle godine sam išao drugaru da dovezem berač, dvoredni. I berač u dvorištu ali parkiran u radni položaj, ja hteo da ga prebacim u transportni kad bivši vlasnik, koji ga prodaje i koji ga je koristio godinama NE! šta radiš, ne diraj taj klin on tu mora da bude! Ja pokušavam da mu objasnim za transportni položaj a on ne pa ne, kaže to se pomeri poteznica u stranu i tako se transportuje...odustanem ja, izađem iz ulice, prebacim u transportni položaj i kući, srećom klin nije zapeko od ne pomeranja.

SimkeVa
01-10-16, 23:12
Какав је 558 за силирање кукуруза и рад са сило комбајном?
Iz mog iskustva odlican za kombajn prema svojoj snazi. Ove godine oko 60-70t bez problema, a od kako imamo SK prvi put je radio prvom sporom i skoro pun gas.

ivanz
05-10-16, 16:09
Stigla nova masina sa jos jednim oltom

https://s15.postimg.org/736fumavr/DSC_0981.jpg (https://postimg.org/image/736fumavr/)

vica022
05-10-16, 17:49
Jel to stara 7-mica koliko vidim. Sad ce olt da vidi kako se vuce

ivanz
05-10-16, 18:26
Da, iz 1983.g. Nije ovako los, jedino nema hidraulicni volan

Lacin
05-10-16, 20:22
Bravo za izbor,jedino je kabina bucna za medalju i nepregledna.>:({

A ja danas malo poceo sa oranjem,cisto da se zagrejem.Moram ovde psenicu pa da pripremim.Sva sreca da je duvao vetar pa osusio zemlju posle kise.

http://i68.tinypic.com/t7xv8l.jpg

ivanz
05-10-16, 22:49
Jos sada nema auspuha, ubija zvuk, jer je pukla ona krivina pod 90 stupnjeva na koju se sarafi auspuh, valjda ce biti dobar....kad ih pogledam straga, koliko 560 izgleda manje, kad 577 ima gume 18.4-30 sa 12 platana, a 560 14,9-28 sa 8 pl

- - - - - - - - - -

https://s21.postimg.org/uhinhncj7/DSC_0977.jpg (https://postimg.org/image/uhinhncj7/)

Ova prednja svijetla treba napraviti kao u originalu....

Koliko kosta krivina na koju se pricvrscuje auspuh??

Bobo
05-10-16, 23:30
Jos sada nema auspuha, ubija zvuk, jer je pukla ona krivina pod 90 stupnjeva na koju se sarafi auspuh, valjda ce biti dobar....kad ih pogledam straga, koliko 560 izgleda manje, kad 577 ima gume 18.4-30 sa 12 platana, a 560 14,9-28 sa 8 pl

- - - - - - - - - -

https://s21.postimg.org/uhinhncj7/DSC_0977.jpg (https://postimg.org/image/uhinhncj7/)

Ova prednja svijetla treba napraviti kao u originalu....

Koliko kosta krivina na koju se pricvrscuje auspuh??

Pogledaj ovdje sve sto te zanima, Ti trebas koljeno auspuha i sam auspuh te brtvu i selnu...

http://www.antos-trgovina.hr/shop/index.php?cPath=21_52_318

ivanz
05-10-16, 23:46
Oko 60€, mislim da ce u Sidu biti jeftinije.....hvala kolega

Lacin
05-10-16, 23:51
Kod nas do 40 eura krivina i auspuh.

577
06-10-16, 00:01
Gledo ga na oglasu aj kome treba al ja ga više nikad nebi uzeo starog tipa kabina su kome a cijena ekstra .

ivanz
06-10-16, 07:14
Kod nas dosta i traze za njega, oko 3500-4000€

Ovaj je kosato 2600€, s tim da je traktor 2000, a plug 600€

Skinem cep od ulja, nista se nevidi, da pusi

Ako se pokaze dobar, kabina se uvijek moze zamjeniti

vica022
06-10-16, 11:08
Jeftinije je kuypiti dobre antifone i bar radis sa voljom nego silne novce davati za malo tisu.Polako sredis sitnice i u posao da radi jer tu je najveseliji

ivanz
06-10-16, 14:07
https://s22.postimg.org/xiiigzngt/DSC_0982.jpg (https://postimg.org/image/xiiigzngt/)

Malo modernija hidraulika, 560 to nema, hehe

CetojevicM
06-10-16, 14:40
https://s22.postimg.org/xiiigzngt/DSC_0982.jpg (https://postimg.org/image/xiiigzngt/)

Malo modernija hidraulika, 560 to nema, hehe

Ima dve pumpe, ako budes ovo koristio, rucica oznacena na slici mora biti u gornjem polozaju

Takodje kipanje preko ovog razvodnika je dosta brze nego sa cevi koja ide sa poklopca hidraulike.

http://image.prntscr.com/image/7cf168e11a664d168f902163f45d237a.png

Bobo
06-10-16, 14:45
Rucica oznacena na slici bira jednoradni ili dvoradni nacin rada. Za kipanje prikolica ide jednoradni nacin rada i uduplavanje protoka pumpi (druga rucica na slici koja se sarafi na poklopac hidraulika) da se ova mala ne pati sama ako se radi o vecem teretu. Ako radi s prikljuckom koji ima dvoradni cilindar na sebi onda ide dvoradni nacin rada razvodnika a glavna pumpa sluzi za podizanje poluga iz zemlje.

CetojevicM
06-10-16, 15:09
Rucica oznacena na slici bira jednoradni ili dvoradni nacin rada. Za kipanje prikolica ide jednoradni nacin rada i uduplavanje protoka pumpi (druga rucica na slici koja se sarafi na poklopac hidraulika) da se ova mala ne pati sama ako se radi o vecem teretu. Ako radi s prikljuckom koji ima dvoradni cilindar na sebi onda ide dvoradni nacin rada razvodnika a glavna pumpa sluzi za podizanje poluga iz zemlje.

Hvala na ispravci, nikako nisam imao prikljucen dvosmerni cilindar pa nisam otkrio sve tajne ovg razvodnika.

Marko69
06-10-16, 20:22
Zbog cega mi se na 577 DV na desnom prednjem tocku jena starna ripne (vanjska) dosta vise potrosila od unutrasnje dok je na lijevom ravnomerno trosenje,

CetojevicM
06-10-16, 20:57
Meni je tako na lijevom prednjem tocku, i moze se primjetiti da mi tocak stoji pomalo navijen u vanjsku stranu, samo ne mogu primjetiti da je bilo sta savijeno.

Bobo
06-10-16, 21:20
Zbog cega mi se na 577 DV na desnom prednjem tocku jena starna ripne (vanjska) dosta vise potrosila od unutrasnje dok je na lijevom ravnomerno trosenje,

Kao prvo s desne strane je diferencijal na 577dv i ta strana je neznatno teza od lijeve a kao drugo nije ispravno podesen trap. Podesite poprecnu sponu i nece vise biti problema. Moj 549 je tako jeo gume kad smo ga kupili novog i nije se mogao voziti po cesti koliko se otimao lijevo-desno, malo "zagrize" jedan tocak, malo drugi. Kako sam podesio prednji trap, sasvim druga pjesma u potosnji guma i u voznji po cesti pun gas.

Postoji sansa da su i aksijalni lezajevi dobili zazora...

Bubu
06-10-16, 22:20
Pored svega toga vrlo je verovatno da taj traktor dosta ore a zna se da je desna strana desnih tockova najvice sklona trosenju posto je traktor nagnut stalno na desnu stranu.

Bobo
06-10-16, 22:24
Moj se 549 razradjivao pa je nenormalno trosio vanjske rubove prednjih guma. U tvornici mu "podesili" prednji trap sa zaturom vecim nego sto ga ima traktor s mehanickim volanom. Od kako je podesen pravilan zatur, prednje gume se jednolicnije trose.

Marko69
07-10-16, 06:58
Jel moze objasnjenje kako se to podesava,nemam ama bas ikakvog predznanja o tome a sto se tice oranja(kako bubu pise) nije bas mnogo orao i od prvog dana su napred svi tegovi

Bobo
07-10-16, 07:36
Skines poprecnu sponu na jednom kraju i odglavis sponu da se moze okretati da mozes produziti-skratiti poprecnu sponu na taj nacin. Ovisi od tipa prednjeg trapa kako se podesava zatur tockova ali posto je hidraulicni volan mozes nastimati da budu tockovi jednako razmaknuti, nece biti stete.

Dakle nastimaj tockove da budu jednako razmaknuti naprijed i nazad (mjeri se na pola visine gume) ili da budu minimalno uzi s prednje strane ali nista preterano. Prema tom podesenju navrni krajnik spone i pricvrsti nazad na traktor i teraj pa ces vidjeti sta kaze... Moj 549 je iz tvornice dosao sa zaturom preko 3cm to je izgledalo strasno.

Citao sam po britanskom poljo forumu kako se njima gume strasno trose na fastracima i kako skacu u voznji pa su tamo pisali puno caka u vezi potrosnje guma a jedna od njih je i negativni zatur, dakle da tockovi naprijed budu malo rasireniji nego nazad al jbg, nemam fastrac koji ide 60km/h pa nisam ni isprobavao.

MOMOSARIC
07-10-16, 07:41
Pa da , kod auta sa zadnjom vučom prednji točkovi budu malo rašireni a kod prednje vuče malo zatvoreni.

Bobo
07-10-16, 08:24
Ja sam kod mene namjestio na "nulu" 549 i brenu i radi OK, gume se trose jednako po cjeloj sirini, nemam problema s upravljanjem. u IMT knjizici je opisano samo podesavanje prednjeg trapa obicnog s mehanickim volanom tako da sam trazio po internetu sta i kako.

Novi traktori s prednjom vucom i velikim radijalnim gumama imaju dosta fin zatur iz tvornice. gledam JD po youtubeu, bas se vidi i iz daleka da su dosta zetureni prednji tockovi. Ne znam zasto kad zatur pomaze samo odrzavanju pravca a to kod hidraulicnog volana "ne pije vodu"...

ivanz
07-10-16, 09:07
kakva pumpa se može namjestiti na motor s44, mislim na hidrauličnu pumpu, za servo, jel bi išla ona kao od torpeda, na desnu stranu motora, (kod auspuha) na razvod motora?

Bobo
07-10-16, 09:09
Nova original pupa s rezervoarom i filterom ti je 1200kn Kolega je pokusao svega i svacega montirati na s44 i na kraju je vidio da je original naj jeftinije rijesenje.

Zar ti nisam rekao kako da olaksas volan u medjuvremenu a s original servom nemoj gubiti vrijeme, to kosta i novaca i zivaca...

ivanz
07-10-16, 10:10
nije to toliko teško, al volim pitati, da znam kako se cjene kreću, da vidim jel taj posao uopće isplativ

za sada planiram rješiti tu krivinu auspuha i kompletnu instalaciju, akumulator vratiti na njegovo mjesto, i možda uzeti ispravan obrtomjer, te zatvoriti ispod zadnjeg stakla sa nekakvim platnom ili ceradom, i to je sve

577
08-10-16, 22:25
Kod nas dosta i traze za njega, oko 3500-4000€

Ovaj je kosato 2600€, s tim da je traktor 2000, a plug 600€

Skinem cep od ulja, nista se nevidi, da pusi

Ako se pokaze dobar, kabina se uvijek moze zamjeniti

Nisu novci samo hidro volan složi jer nezbi htio zamisliti kako je vozit.
Vozio 560 bez njega umro skoro od motanja .

Bobo
08-10-16, 23:10
Uz minimalne prepravke dok se ne dodje do para za hidrauliku se na mehanickom poveca anslag i ujedno se olaksa upravljanje traktorom. U susjednom selu covjek u mladjim danima motao u mjestu 560 stare tipe DLANOM, sad je ostario pa je malo teze al radi i dalje s njim sve teske poslove bez brige.

ivanz
09-10-16, 15:31
Nekazem da nije bolje, 560 motam jednim prstom i puno je lakse za raditi, pa ako se traktor dobro pokaze, onda cu i na 577 sloziti hidraulicni volan

Usput sam u jednoj knjizi nasao shemu i upute za koristenje onog razvodnika sto imam na 577, i sto je Bobo objasnio.....

Koji bi sjetvospremac bio dobar za 577, jel moze vuci 2,80 sa daskom i 2 rotora????

Gledao na plocici, pise da ima 51,5kW pri 2000 obrtaja, moram uzeti novi obrtomjer, da vidim sto ce on reci....

- - - - - - - - - -

Trebam i prosiriti trag tockova na 577, kako je to najlakse napraviti, sa svake strane za oko 3,5cm, radi se o starom tipu traktora

Sotir
09-10-16, 16:43
Taj setvospremac u toj kombinaciji radi odlicno sa njim,mi vucemo u toj varijanti,samo 578.

Marko69
11-10-16, 19:31
Za koliko je Perkins motor bolji od IMR-a ustvari koliko je dugovjecniji i po cemu sve bolji,jel neko zna malo bolje pojasniti razliku izmedju ta dva motora, pri tome mislim na S44

ivanz
11-10-16, 20:04
imt-jci oru....

http://www.igreklik.com/slike/images/91027160970538491815.jpg (http://www.igreklik.com/slike/)

http://www.igreklik.com/slike/images/23020386114472560913.jpg (http://www.igreklik.com/slike/)

http://www.igreklik.com/slike/images/38934247550566017271.jpg (http://www.igreklik.com/slike/)

mixer87kac
11-10-16, 20:09
Jesu li ovo IMT-ovi plugovi samo ofarbani u plavo? Inače lepo oranje... >:({

Surdonja
11-10-16, 20:18

To su OLT plugovi cini mi se "Orac ll" . Mnogo bolje zaoravaju od IMT plugova, a samim tim se i dosta teze vuku.

Bobo
11-10-16, 20:26
To su OLT plugovi cini mi se "Orac ll" . Mnogo bolje zaoravaju od IMT plugova, a samim tim se i dosta teze vuku.

Pise u drugoj temi da su oba pluga "OLT Slavonac".

Surdonja
11-10-16, 20:34
Mozda me je slika prevarila, cini mi se da je identican plug kao moj, samo moj nema duplu glavu. U selu ima jos par istih plugova samo sa duplom glavom i na plocici pise posavac, a na mom Orac ll. Ti na kojima pise posavac su noviji. Kad kupuju raonike,plazeve.... i ti na cijim plugovima pise posavac traze za orac ll( raonici sa dve rupe). I jedni i drugi su 2x35 zahvata.

ivanz
11-10-16, 20:41

Olt slavonac 2.30

Pogledaj kopcanje za toplink, takvo nema nijedan imt....pisao sam vec, jedan je 1996, drugi 2002 godiste, ovaj noviji nije izorao 30tak jutara, novo novo

- - - - - - - - - -

Skoro je isti slavonac 2.30 i 2.35, ovaj veci ima jos jedno dodatno ojacanje u odnosu na 2.30

- - - - - - - - - -

Na stranici od plamena sam gledao daske, i pise orac, a ta daska bi meni odgovarala, raonik ide da 2 vijka kako si napisao, al olt posavac je skoro isti kao imt 756

ivanz
13-10-16, 20:13
jučer otišao mali 533 bez kabine, sada je ostao još ovaj sa kabinom 533 također.....i sada sam u nedoumici, što napraviti, da li raditi kompletno ovoga 533, ili i njega prodati i kupiti nešto poput imt 539 (sa oko 2000-2500sati), imt 542 ili 549 (nova linija) ili tafe 42 bez kabine, dok IMTovi bi bili sa kabinom za oko 4000€ su otprilike svi navedeni traktori, možda bi i dao 4500€, tako da imam jedan noviji traktor od 533, koji bi radio prskanje, sjetvu, špartanje, te lakše poslove......a za oranje i pripremu bi ostali 560 i 577

tako da neznam što bi bila najbolja opcija, ima li netko nekakav prijedlog?

Bi Zeleni
13-10-16, 20:14
Samo 549 po meni.Kod nas ih ima more.Vuku u zetvi jednoosovinku 5t i zmajevku iza.Idu lete,ne trose mnogo a ume da potegne samo tako.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока

ivanz
13-10-16, 20:17
dobar 549 kod nas je 4500-5000€, nekako on ili 542, jer imaju 5 brzina, dosta su brzi, npr kod prskanja brže se dođe kući po vodu itd, na vući jednoosovinku koju imam od 3T, mora letiti s njom.....

na fergusona u tim lakšim poslovima sam najviše navikao i nekako mi je najokretniji, al opet nema brzinu kao 542 ili 549

Bobo
13-10-16, 20:21
Za lakse poslove nema potrebe 549 s obzirom koliko zemlje radi. Mi radimo 75kj trenutno i sve sitnarije radi 539 bez kabine + sto od lanjske godine kosimo nesto sijena i prevrcemo i mali to sve stize bez ikakvih problema. Sjetva, bacanje gnojiva, prskanje, kosnja, malciranje, transport jednoosovinkom 4T, oranje basci i jos 1001 sitnica. 539 je za to izmisljen stroj.

549 opravdava jedino nosenje teze prskalice i tezeg rasipaca za gnojivo. Sto se transporta tice ima 560 ili 577 koji su puno podesniji traktori i za povuci a bome i za stati s teretom.

Uzmi u obzir da 549 ima dulje poluge nekih 10-15 cm nego 533/539. Jos ona njegova kabina nezgrapna to je katastrofa otvarati i zatvarati komande na rasipacu, prskalici ili nekom slicnom stroju. Jedino da na sajle dovedes komande u kabinu, drugacije se moras iza naginjati kao da si pijan da dohvatis komande. Jednom sam s 549 bacao gnojivo i vise nikad.

ivanz
13-10-16, 20:26
Onda je ipak najbolja opcija imt 539, gledam u oglasniku, za 4000€ se kupi u dosta dobrom stanju, gledam da ima malo sati sa originalnim teleoptik satom, i da nije farban, ni motor ni limarija, i naravno da nije mastan, ima 3-4 komada što mi dobro izgledaju

Lacin
13-10-16, 20:30
549 opravdava jedino nosenje teze prskalice i tezeg rasipaca za gnojivo. Sto se transporta tice ima 560 ili 577 koji su puno podesniji traktori i za povuci a bome i za stati s teretom.

.Ja i ti se raspravljali zbog ovoga i to sto si ti sad napisao sam ja uporno tvrdio a hvalio si 549.Sta sad bi da prepisujes moju teoriju.Razocarao si se u svoju masinuLkl{{

Bubu
13-10-16, 20:33
Sto se tice tih biciklova sa 3 cilindra i 577 za slicne pare i slicnog stanja, tu nema dileme. Ima u oglasima jedan lep bicikli sa odvojenom kabinom od menjaca i hidraulicnim volanom.

ivanz
13-10-16, 20:35
http://www.njuskalo.hr/traktori/imt-533-77-godina-oglas-20103889

ovaj nije loš, vidi se da je očuvan, al ima ružnu kabinu, ima kao 2800 radnih sati....da uzmem kabinu bi skinio, cjena 3400€

http://www.njuskalo.hr/traktori/prodajem-traktor-imt-539-kabinom-oglas-20200336

ovaj ima malo bolju kabinu, i rotacionu pumpu za 3600€, možda najbolja opcija

http://www.njuskalo.hr/traktori/traktor-imt-539-1988-god-prvi-vlasnik-oglas-20264888

4500€, možda i ima stvarnih 2135 sati

http://www.njuskalo.hr/traktori/traktor-tafe-42-di-oglas-20488357

razgovarao s čovijekom, ide za 3300€, nešto mi mala cjena, jer za njih traže oko 5500€

http://www.njuskalo.hr/traktori/imt-542-oglas-19484938

i 542, neizgleda loše, cjena možda malo visoka

- - - - - - - - - -

Sto se tice tih biciklova sa 3 cilindra i 577 za slicne pare i slicnog stanja, tu nema dileme. Ima u oglasima jedan lep bicikli sa odvojenom kabinom od menjaca i hidraulicnim volanom.

nesmijem ti ni reći koliko sam dao za 577 starog tipa sa odličnim motorom

Bobo
13-10-16, 20:39
Ja i ti se raspravljali zbog ovoga i to sto si ti sad napisao sam ja uporno tvrdio a hvalio si 549.Sta sad bi da prepisujes moju teoriju.Razocarao si se u svoju masinuLkl{{

Iskreno se ne sjecam oko cega smo pricali ali ja i dalje tvrdim da 549 radi svaki posao koji mu dam. Za sitnarije ga sigurno nisam hvalio. kolega ga je dosao kod mene posuditi da kultivira kukuruze s 4r kultivatorom pa kad je vidio koliko je nizak naprijed zbog prednje vuce odustao a i ne bi mu ja ni dao traktor...

Za oranje, tanjuranje i pripremu cu ga uvijek hvaliti, evo, proslo je 10 godina kako smo ga kupili i radi i dalje sretno i veselo.

Za sitne poslove je katastrofa. Uvijek radije sjedam na 539 bez kabine za prskanje, bacanje gnojiva i sve poslove oko sijena. 549 bolje nosi zitnu sijacicu al je neokretniji i otac ga ne voli jer je njemu nepregledan.

539 je za sitnarije, naspram vece brace (biciklova, sto kaze Bubu), LIMUZINA.

Lacin
13-10-16, 20:52
Pa pricali smo oko toga sto sam citirao,i prilicno smo se svadjali,tvrdio si suprotno a sad pises drugacije ali nema veze.

Prvo i prvo koliko si ti radio sa 549 bez prednje vuce,traktor starog tipa,klasik iz 87,88,89,90 godine.
Mi smo ga imali novog od 1987 pa sve do 2005 godine.

Ovako,549 dobar traktor,ostar na gasu,fino okretan ali nemoze da se okrece na kocnici kao 539,ima jaku hidrauliku,moze povuci lepo,ima kocnice kao 539,e sad te kocnice nemogu zaustavljati ni fergusona kako treba a tek na 549 jako lose resenje,mislim jednostavno je ali da zaustavljas na kocnici traktora neki teret prikolice zaboravi.Na motoru ces imati problem sa ventilima to je mana,tanki sicevi brzo progore,slabe opruge ventila,ako nemas DV brzo strada konusno tanjirasti u radovima u brdu,sumi,tacnije kad se cepa traktor,ako si u ravnici nema zime.Kabina je dobra ali kad se skine to je traktor sasvim drugaciji,laksi i pregledniji za radove.Zatim najveca mana kod 542 i 549 je jako lose rasporedjen teret traktora,mnogo tezak napred i lagan pozadi pa brzo proslajfuje.Ima toga......mogu celu noc da pisem,studirao sam te traktore u sraf 540,542,549

ACA RAIC
13-10-16, 21:04
Au Bobo,šta bi nas dvojica radili,da si mi u komšiluku.Ja sa 539 i 2000 sati a ti sa 549,cela Mačva bi bila naša,sve do Šapca,a možda i malo dalje.Zavideo bi nam i čuveni hajduk Stojan Čupić,Zmaj od Noćaja(nema veze sa našim forumašem iz NS koji se tako prestavlja).Ovako ja sam, u godinama, sa nejakim traktorom,ne vredi.Mogli bi malo preći i u Bačku da "odvadimo" arende od Minđušara i ostalih,da se ne muče toliko.Jedino ne smemo ići dalje ka Loznici,tamo vlada čuveni Lacin, da se ne naljuti,a to nam nije cilj!

Lacin
13-10-16, 21:10
Kod mene nemate sta da radite,vecina parcela je napustena i zarasla,od oranja nema nistaLkl{{

slavkos
13-10-16, 21:11
Jedan moj drugar razmišlja da proda IMT-539, traktor je 91. godište, ima stvarnih 2250 mč, ima kabinu, kompresor kardan nije koristio, vukao je samo majevicu jednoosovinku, koju isto prodaje, oboje su garažirani, registrovani.... Šta može biti realna cena za to dvoje?

Bubu
13-10-16, 21:49
nesmijem ti ni reći koliko sam dao za 577 starog tipa sa odličnim motorom

Jedno 2000 evra?

Surdonja
13-10-16, 21:52
Nek kaze neko da 539 nije traktor za ozbiljno uprezanje, vec samo za svrckanje.

http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_64190794_IMG_20160924_163101.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_64190794_IMG_20160924_163101.jpg )
http://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_64190794_IMG_20160924_162854.jpg (http://fotkica.com/slike.php?slika=1_64190794_IMG_20160924_162854.jpg )

Iskustva su razlicita, ali ja bi se uvek pre odlucio za 539 nego 542, 549. Imam 542 stari tip i po meni to je skandala, a ne traktor. Voleo bi kad bi mogao njegovog konstruktora da nateram da radi sa njim tri dana. Mislio sam da je problem sto sam ja dorastao da ga vozim kad je on imao preko 15000 sati, ali sam kasnije uvideo da su svi isti. Jedina prednost njega u odnosu na 539 je petobrzinski menjac, ali kad sve stavis na kantar to je traktor daleko ispod 539. Radio sam i sa novim tipom, za nijansu bolje ali nista posebno. Ni sa 549 nisam bio odusevljen tj. Nisam nista vise mogao sa njim nego sa 542. Nije los ni 539 sa obrtnom limarijom, meni je ruzniji od klasicnog, ali mu ona njuska znaci da se ne propinje sa tezim masinama. Takodje ne skace kao jarac kad treba da povuce veci teret za razliku od starog. Jedina mana mu je ona kabina sto puca po svim savovima i sto iako je velika sva je u neiskoriscenom prostoru. Opet nemas mesta za noge svi isto kao i na staroj samo glomazno.

ACA RAIC
13-10-16, 22:15
Jedan moj drugar razmišlja da proda IMT-539, traktor je 91. godište, ima stvarnih 2250 mč, ima kabinu, kompresor kardan nije koristio, vukao je samo majevicu jednoosovinku, koju isto prodaje, oboje su garažirani, registrovani.... Šta može biti realna cena za to dvoje?

Traktor i prikolica 4.000 €!

- - - - - - - - - -

Jel to znači u prevodu,drži se ti Aco tvog 539,dok ne dobiješ u miraz nešto bolje!Ako mlada donese!

ivanz
13-10-16, 22:17
Jedno 2000 evra?

to bi otprilike bila cjena za trakto i plug još oko 600€, tu negdje, kada se preračuna.....

moram samo srediti instalaciju, nemam svijetla, alternator puni i stavio gore krivinu na koju se šarafi auspuh i novi auspuh sa dihtunzima

milos.jovic.140
13-10-16, 22:33
Ja danas bio do lokalne prodavnice da se raspitam za cenu prednje maske za imt560 kaze mi covek 5000. Hvala i dovidjenja lep je i bez maske... xD

Bobo
13-10-16, 22:37
Ja danas bio do lokalne prodavnice da se raspitam za cenu prednje maske za imt560 kaze mi covek 5000. Hvala i dovidjenja lep je i bez maske... xD

5 minuta straha kod komsije i eto je maska ;)

Jednom prilikom vidim na asfaltu gornju polovicu maske novog tipa i nisam bio siguran s cega je i nije mi se dalo stajati i kupiti ju s ceste posto mi ne treba tako sta. Pricam to sutradan kolegi i on kaze da je naisao i pokupio, taman nekom njegovom poznaniku falila gornja polovica na 560...

daner
14-10-16, 07:59
549 i 539 su dva razlicita sveta i tu nema mesta poredjenju. Veca kabina,tezi,jaci ,5 brzina menjac. U nasim ravnicarskim predelima ni 560 nema sta da trazi u transportu pored 549 jer ga oduva a ni sto se tice kocnca ne mogu se porediti. Vozio sam sva 3 traktora znam sta pricam

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

ivanz
14-10-16, 08:12
539 nekako mi se cini najbolji izbor za ono sto meni treba, a jel tafe 42 bolji od njega??

vica022
14-10-16, 08:19
Zadrzi ti taj 533 sto imas i nebacaj novce dzaba kad ti vec treba za lakse poslove.Mala je razlika a dupli novci u pitanju skoro

BOKIBOLE
14-10-16, 08:29
Konačno neko normalno da prokomentariše. Vico022 svaka cast. Po meni je to bacanje para da bi imao isti traktor, šuplja kabina, sediš kao na kozliću. Ne znam šta to 539 može da uradi što ne može 533. Pogotovo u ravnici. Za lake poslove je isto, možda za teže je malo 539 drčniji, ali će njih raditi sa 577 ili 560. Ako već hoćes da daješ tolike pare za 539, razmisli o Zetoru 5011 gde ti je kabina sa grejanjem i dobro dihtuje, i tri koraka je ispred imt-a.

MONTOYA
14-10-16, 10:22
549 i 539 su dva razlicita sveta i tu nema mesta poredjenju. Veca kabina,tezi,jaci ,5 brzina menjac. U nasim ravnicarskim predelima ni 560 nema sta da trazi u transportu pored 549 jer ga oduva a ni sto se tice kocnca ne mogu se porediti. Vozio sam sva 3 traktora znam sta pricam

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
Oduva ga kad idu prazni a sa punom zmajevkom?

Ristaa
14-10-16, 10:25
sto se mene tice 539 ne moze prici 542

ivanz
14-10-16, 10:57
533 bi trebao generalno raditi, bas sve, to je zadnja opcija

Al za olt psk, kad napunim kutije sa 45kg to je vec dosta za fergusona

daner
14-10-16, 11:22
Oduva ga kad idu prazni a sa punom zmajevkom?

doteraj koji hoces 560 , zakacimo dve uvesene zmajevke kukuruza, zita ili cega vec oces i zakacim za moj 549 isto toliko i na crtu , to ce biti bogu za plakati sta ce mu 549 uraditi , probao vise puta . dve uvrsene zmajevke vuce 32km/h ( merio sa gps) toliko 560 ne moze ni da ide .

kacio sam i po jednu i potrkao se sa mojim 558 ( vozio drugar) , na dva coska ostavim ga za ceo cosak , jos na 558 uradjena generalna i puca od snage a 549 pipnut nije ima vec 25 god

povuku oni prvom i drugom ali taj prelaz izmedju druge i trece je prevelik tu ga devetka unisti bukvalno

Bubu
14-10-16, 11:59
Ovo je snimljeno kod nas u selu:

https://www.youtube.com/watch?v=ZcRACz1J8EA

Lacin
14-10-16, 12:01
Doteraj ti meni taj 549 i ja i braca ima da mu sjebemo menjac i konusno tanjirasti za dva meseca najvise.Uh kad se samo setim sta smo mu radili ali konusno tanjirasti smo mu menjali ko gace,a tek menjac joj mama prvo nestaje 4 brzina pa posle sve ostale polako.Druze nisi ti radio teske poslove sa njim,malo u sumu u brdo pa prikolica puna drva preko panjeva pa da vidis kako koci i kako kida gume i delove pa kad te pogura nizbrdo nemoze ni sebe da zaustavi,jeste bio rizican.Mucenik se bori ali nemoze on dugo tako da radi.A 560 jos nismo uspeli da sjebemo a radi duplo gori posao od 549.Traktor 560 je sirovina sa snagom a ne sa brzinom.

Tomo VS
14-10-16, 12:14
Gde da nadjem nalepnice za traktore treba mi za imt 5136 sada mi stigle od nekog lika sa kupujem-prodajem ali em uske em kratke popizdeo sam kada sam ih video.

- - - - - - - - - -

Doteraj ti meni taj 549 i ja i braca ima da mu sjebemo menjac i konusno tanjirasti za dva meseca najvise.Uh kad se samo setim sta smo mu radili ali konusno tanjirasti smo mu menjali ko gace,a tek menjac joj mama prvo nestaje 4 brzina pa posle sve ostale polako.Druze nisi ti radio teske poslove sa njim,malo u sumu u brdo pa prikolica puna drva preko panjeva pa da vidis kako koci i kako kida gume i delove pa kad te pogura nizbrdo nemoze ni sebe da zaustavi,jeste bio rizican.Mucenik se bori ali nemoze on dugo tako da radi.A 560 jos nismo uspeli da sjebemo a radi duplo gori posao od 549.Traktor 560 je sirovina sa snagom a ne sa brzinom.
Ja koliko vidim vi bi i nakovanj pokvarili,a ne traktor i klikeru bi boje pomesali!Lkl{{

Lacin
14-10-16, 12:20
Tezak teren za sumske radove a i putevi do njiva ko u srednjem veku.Nemarimo mnogo za traktorima jer je to gvozdje predvidjeno da radi.

vica022
14-10-16, 14:21
Daner smes li sa 567 stati na crtu sa tim tvojim. Pricate o babama i zabama koje su vec sve poznate. Kad se mogao trobrzinac sa petobrzincem meriti. Ali sve ima svoje prednosti i mane i svaki traktor ima svoju namenu i prikljucke . Prema tome neznam o cemu sve se naklapa.

- - - - - - - - - -

Ivanze uradis generalku i znas sta imas a 539 je isto to sto se tezine tice. Jedan nosac i par tegova napred i teraj , jer neces biti ni prvi ni poslednji a starije serije su kvalitetnije. Ja bih bar tako radio a kad vec imas vece traktore netreba ti bolja opcija a 533 manje trosi pogotov u laganim poslovima

MONTOYA
14-10-16, 14:27
doteraj koji hoces 560 , zakacimo dve uvesene zmajevke kukuruza, zita ili cega vec oces i zakacim za moj 549 isto toliko i na crtu , to ce biti bogu za plakati sta ce mu 549 uraditi , probao vise puta . dve uvrsene zmajevke vuce 32km/h ( merio sa gps) toliko 560 ne moze ni da ide .

kacio sam i po jednu i potrkao se sa mojim 558 ( vozio drugar) , na dva coska ostavim ga za ceo cosak , jos na 558 uradjena generalna i puca od snage a 549 pipnut nije ima vec 25 god

povuku oni prvom i drugom ali taj prelaz izmedju druge i trece je prevelik tu ga devetka unisti bukvalno
Nema šta da doteravam, video sam svojim očima, čim mali uspon 549 se ukaki sa punom zmajevkom i mora u 4tu da se šalta a 560 ide ne posustaje

daner
14-10-16, 14:32
Pa nema sta da trazi pored 567, kad imaju iste menjace a 10ks slabiji motor i laksi
Razmisljao se jedno vreme prebaciti motor sa 558 i trube na 549 i napraviti 567. Ali opet nosam resio traktor za oranje.

549 je cetvrtom brzi od 560 ,bar moj jeste

Bobo
14-10-16, 15:28
Moj 549 ide do 2400 okretaja i moj 539 ide isto toliko. na punom gasu 549 4. 549 3. i idu jedan kraj drugog, cak mu 539 bjezi. Na 539 11.2 gume na 549 12.4 malko vislje, ali ako se bas sve gleda. Nije 549 bas toliko brzi samo ima veci izbor brzina i malo je tezi i malo jaci za povuci. Moj 549 mjereno radarom kraj ceste ide s novim gumama pun gas 5. 38-40 kako mu vjetar puse u ledja. Starija serija (srednja) ima i teze haube i puno tezu kabinu tako da ne znam koliko taj traktor moze ici.

539 standardno ide do 2000 okretaja tako da je tu 549 dosta brzi ali ako vam je brzina toliko bitna, odvrne se gas na 539 i ides malko sporije i ne moras kupovati nov traktor.

Po pitanju laksih poslova, meni 533 dolazi u obzir samo i jedino koa je uredan i utegnut 100% a takav sam vidio samo jedan u zivotu. koji god drugi 533 sam imao prilike voziti, slabo primaju gas, lako gube gas, komsija ima problema s pronalaskom djelova za PVP (mozda je skrt pa ne da novce, ne znam) samo znam da to nije TO. 539 je po mom misljenju za 539 limuzina. Djelova ima na svakom cosku, traktor koji UVIJEK pali i ne moras se natezati s onim alaserom na 533...

Ako treba nositi teze prikljucke uvijek postoje tegovi za prednju stranu ali ne znam koliko je isplativije uzimati 549 za taj posao. Moze on to odradjivati samo koliko je isplativo tako sta raditi.

Po mom misljenju je za te poslice neki optimalan izbor 540. Teze strojeve nosi samo tako, pregledan (pricam za model bez kabine), visoko se sjedi, motor kao na 539 zivahan a cjena takvog traktora u HR je takva da ih vecina rastavlja i prodaje po djelovima. Jednostavno nisu na cjeni a za lakse poslove mislim da je traktor dusu dao, naravno za neke manje povrsine.

zeljkoo
14-10-16, 15:48
Uh bre al ga neki ljudi preteraju, skoro svaki clan hvali svoj traktor kao najbolji i najbrzi.Svakog dana vozim traktor vozim vise modela radim sa njima i u firmi iskreno nikad me nije zanimalo dal 549 ide 30kmh ili 28kmh to je nebitno.Imam 533 ide prilicno brzo 27km merio sam koristim 539 sa gumama 12 on je bas brzi za 2km. u firmi vozim gusenicar Landini i 549 koji ide oko 30 merio sam telefonom a i pise na satu,sve zavisi od guma. ali meni je nebitno ja nikad traktor ne vozim na maksimumu moje njive su najdalje 5-6km a ne 200km pa cak i na toj daljini razlika od dva tri kilometra po satu nista ne znaci.Traktor koji nema bocne reduktore jednostavno nije traktro za teske poslove zato nikada nemoze da se porede 549 i 560 jer je 560 traktor za njega a sad druga stvar je sto je 549brzi i moze da vuce maltene istom brzinom isti teret jer je laksi i ima drugaciji menjac mnogo podvozniji,tanjirasti konusni i dve poluosovine i teraj ide kao bicikla. Meni se licno od manjih traktora dopada 539 izuzetno snazan traktor za svoju masu moze da ore isto dobro kao 542 koji je isti po jacini ali nesto tezi to su traktori u istoj klasi a 549 vise spada u tezu kategoriju i veoma je dobar ja ga licno cenim nerazumem zasto su napravili imt 540 i 542 ali vec 549 je druga prica.Moze on puno da traje mislim na zadni trap ali mora da se vodi racuna i da se kontrolise konusno tanjirasti ponekad jer vremenom se napravi luft i odalji se konusni od tanjirastog i onda nastaje lom, druga stvar redovna zamena ulja u menjacu veoma je bitna kod nas ljudi voze 30godina isto ulje i sta da ocekuju u menjacu?da bude kao nov.Moj predlog je da ovi koji se hvale organizuju takmicenje u teskim radovima i u istim uslovima za sve pa da vidimo ko je najbolji. Kod mene u selu postoji jedan covek koji ima 558 i kaze njegov je najjaci i najbolji a ima jos 20 takvih ali jbg. njegov je nabolji. pozz

vedran R.srpska
14-10-16, 17:37
a cudnih rasprava
kupuje sebi kome sta treba,kome sta odgovara,ko sta voli
a krkani,dundjeri uniste sve najlakse je pokidat i razvalit,treba radit sa masinom i ocuvat i zaradit sta sa njom,a razvalit je najlakse.....

Sumadinac-Gruzanin
14-10-16, 17:38

Уз дужно поштовање , и би да покажеш колика си стрвина или да можеш и ћускију да изломиш? Лако је уништити али покажи да си мајстор да из лошег извучеш максимум без уништавања и да лоше може дуго да траје. Неће нико нормалан да мотор од 60 КС убацује у трактор чији су сви делови и склопови пројектовани за 47 КС.
Носио и мој комшија Менгеле 200 МБ са 542 али му 50 времена радио у месту и првом спороходном док није рођаку дао Менгеле да закачи на 558 а он подметао трупче под хидраулик да не падне на земљу. А за тог истог Менгелеа каже да му стриц са 549 носи и да га не осећа. Имт 549 дуплак стар 3-4 године ( једном каже да је 549 са Перкинс мотором. Други пут каже само 549).
А мислиш да и тај 560 што ниси уништио не може да се уништи час посла?

Lacin
14-10-16, 17:53
Od oca,dede sam nasledio samo nesto malo zemlje i sume,od mehanizacije nisam nasledio ni drljacu,sve sam kupio i stekao svojim trudom i radom.Na masinu gledam kao na komad gvozdja koji se popravlja,tako da ne marim mnogo dokle ce nesto trajati a da nabavim najmanji problem,to ja resavam cas posla.Majstor sam i lako popravljam......
Ja ga kupio ja ga i unistavam i ozivljavam>:({

Marko69
14-10-16, 19:41
Menjal ko od vas(nas) ulje u menjacu i nakon koliko radni sati ili godina?
Kod mene u mom mestu neznam nikog ko to menja pa ni ja nisam taj e sad koliko je to bitno za menjac stvarno neznam pa pokusavam ovde izvuc pravi zakljucak o tome

Matic
14-10-16, 19:53
Menja se na 1000 radnih sati.

MONTOYA
14-10-16, 20:03
Tačnije na 800
Kod mene je 577 napravio oko 2500 sati menjao sam mu dva puta
539 ima 8100 menjano dva puta
trebalo bi i u 5106 da zamenim ali nemam sad vremena ostaće da menjam pred prolećne radove

Marko69
14-10-16, 20:04
Ma znam ja za to sta proizvodjac preporucuje ali koliko se ko od nas toga pridrzavato me zanima?
Ja u motoru menjam i cesce nego sto treba dok za menjac i ne bas,razlog-veca investicija

zeljkoo
14-10-16, 20:56
Kad se sabere nafta koja se potrosi u toku godine ulje nije skupo nimalo ali ko to moze nama da dokaze?2.5l nafte litar traktola. koji traje bar dve godine realno ko vise radi a moze i 5 ali tvrdim da u mom levcu 95% ljudi nikad nisu zamenili ulje. Jedino kad se desi kvar.Skoro sam menja prijatelju Tanjirasti na 539 on hteo da sipa staro jedva ga ubedih da to neradi jeste da se nema ali sto se mora mora se.

Bunja95
14-10-16, 20:58
Bicikli uskocio u transport Lkl{{
https://scontent.fbeg2-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/14741849_1313161468714655_1488255458_n.jpg?oh=3eb5 dd7e4ecef08b831760d22e1cf313&oe=5803B67A

Bobo
14-10-16, 21:01
Sto se ove prepirke tice i usporedjivanja 560 i 549 to pogotovo nema smisla ali je covjek pitao sta je bolje za LAKSE radove, za teze poslove ima dva dobra stroja ali traktor za lakse poslove da mu se preporuci a vi svi kako 542 vuce 8 prikolica od 10 tona kako je 549 najbrzi, pa ne voze se na njivi trke, pobogu...

Sto se zamjene ulja u mjenjacu, na dva manja traktora svake druge godine a na 5106 od kako imam mjenjano dvaput igrom slucaja jer se razletio lezaj na ukapcalici prednje vuce pa je iscurjelo. veci traktor mi radi 200 radnih sati godisnje i na njemu nema potrebe mjenjati svake dvije godine.

539 kako su ga moj otac i djed odrzavali nisu nikad mjenjali ulje, jednom se srunila hidraulicna pumpa u njemu, spene na izvoz bilo i samo su ga procjedili kroz dvije gaze i vratili u traktor. Od kako ja odrzavam traktore s uljem nema zajebancije.

Motorno ulje se kod mene mjenja na 200 radnih sati, koristim samo INA super 5 ili bolje ulje u svim strojevima.

veron
14-10-16, 21:08
zna li ko dimenzije cepa na bloku motora imt 533?narucio bi onaj grejac samo sam u dilemi jer na e bey pise da je na 120 a ne na 220v?

Lacin
14-10-16, 21:14
U motoru menjam jednom godisnje i ne gledam koliko sati pravim a u menjacu nikad nemenjam,u bocnim reduktorima zamenio i to je to.Samo dolivanja.

ivanz
14-10-16, 21:30
Meni je šteta patiti manji traktor za teže poslove, ako postoji veći, al nekada je i 533 obavljao doslovno sve poslove

Bobo
14-10-16, 22:21
Ja sam mislio da ce brena kod mene biti zaposlenija ali klinac. 90% povrsina izore, dok nije bilo RD sve povrsine koje je ona orala i potanjura vucnom tanjuracom a sad odradi s RD sve povrsine. Ove godine dobila i gruber i to je to.

Manje njive uredno radim s 549, evo vec dva dana drljam sto sam gruberao da mogu izvesti stajnjak, stajnjak izvozim s 549, orem i tanjuram manje njive, dok nije bilo RD napatio se jadan sa sjetvospremacem na svim njivama, transport, berba kukuruza... On mi je i dalje broj 1. radi prosjedno 400 radnih sati godisnje i da jednom godisnje mjenjam ulje u njemu a ulje u mjenjacu nikako nisam napravio nista...

Onda se cika Mirko cudis sto je 549 slab na konusno-tanjurasti a hvalis se ovdje kako se izivljavate na traktorima i kako je odrzavanje samo osnovno, ne trebaju ni kocnice, ni instalacija, ulje se doliva po potrebi i u hladnjak ide samo cista voda iz pipe. Jos vam je dosta i durao...

577
15-10-16, 15:56
Kakav je to gazda koji nemože ulja zamjenut .
U motoru 2 puta godišnje mjenjam a mjenjač 1000 sati .
Kao da je to novo ulje za mjenjač dobro , nikakvo pa ni nije za dugo.
A ove sirovine što sjebu traktor za dve godine su isti ko moj brat onda se čude.
Za nekog nije bicikl a ne stroj.

- - - - - - - - - -

539 nekako mi se cini najbolji izbor za ono sto meni treba, a jel tafe 42 bolji od njega??

Kupiš nov motor u rakovici i našarafiš na 33 i imaš 39 a bar je tebi blizu.

juznije.tuznije
15-10-16, 17:20
Pozdrav,molio bih za pomoc,dali mi neko moze reci koja je razlika izmedju imt 542 i imt 549,odnosno kako da prepoznam razliku na prvi pogled.Kupio sam traktor na licitaciji a nemam nista od dokumentacije a i nalepnice su odlepljene pa neznam kako da znam koji je model da napomenem da je sa kosu masku i ima 5 brzine,unapred hvala.

- - - - - - - - - -

Zaboravio sam samo da napomenem i za godinu proizvodnje,dali neko zna kako da odredim kada je proizveden odnosno koje je godiste,hvala.

MONTOYA
15-10-16, 17:39
Jel ima pločicu kod volana?

MIŠO 272
15-10-16, 17:53
Ako nema kod volana pogledaj na poklopcu ventila na desnoj strani ispod rezervara.Ima pločica ako piše DM onda je 549

ACA RAIC
15-10-16, 17:55
Imam na 539 bocu od kompresora koja stoji pored sedišta uz levi točak uspravno.Pre dve nedelje vidim da je počelo da se crni ispod boce i sve kaplje na oslonac za nogu.Tačno ispod oog ventila gde se ispušta kondenzat.Šta je u pitanju,jel neki semering?

landini
15-10-16, 18:49
Kompresor los. Filsa ulje u zracni sistem. Standard na IMT

- - - - - - - - - -

Pozdrav,molio bih za pomoc,dali mi neko moze reci koja je razlika izmedju imt 542 i imt 549,odnosno kako da prepoznam razliku na prvi pogled.Kupio sam traktor na licitaciji a nemam nista od dokumentacije a i nalepnice su odlepljene pa neznam kako da znam koji je model da napomenem da je sa kosu masku i ima 5 brzine,unapred hvala.

- - - - - - - - - -

Zaboravio sam samo da napomenem i za godinu proizvodnje,dali neko zna kako da odredim kada je proizveden odnosno koje je godiste,hvala.

Polozaj dizni sve govori. Ako su uspravno to je 542 ako su ukoso onda je 549. Ako se ne varam. Prelivi na 549 su sa gornje strane dizni dok su na 542 sa strane.

juznije.tuznije
15-10-16, 19:43
Za plocice sada nemogu da vidim jer je mrak,videcu sutra pa se cujemo.A sta bi trebalo da pise na plocici kod volana,hvala.

Bobo
15-10-16, 19:54

- - - - - - - - - -

Ako dizne stoje OKOMITO u glavi tad je obicni motor, znaci da je 542 a ako stoje NAKOSO onda je s direktnim ubrizgavanjem, znaci 549. To ti je 100% siguran nacin raspoznavanja.

EDIT: kasno sam primjetio da je kolega landini napisao istu stvar... Ako netko od moderatora ovo vidi, neka obrise, hvala.

ivanz
15-10-16, 20:04
Daner smes li sa 567 stati na crtu sa tim tvojim. Pricate o babama i zabama koje su vec sve poznate. Kad se mogao trobrzinac sa petobrzincem meriti. Ali sve ima svoje prednosti i mane i svaki traktor ima svoju namenu i prikljucke . Prema tome neznam o cemu sve se naklapa.

- - - - - - - - - -

Ivanze uradis generalku i znas sta imas a 539 je isto to sto se tezine tice. Jedan nosac i par tegova napred i teraj , jer neces biti ni prvi ni poslednji a starije serije su kvalitetnije. Ja bih bar tako radio a kad vec imas vece traktore netreba ti bolja opcija a 533 manje trosi pogotov u laganim poslovima

E to sto pricas, djelova ima, al nije to to, pogotovo za pumpu, za 542 ili 549 ima nova ili za 539 rotaciona, kod bosiste treba nositi po nekoliko puta da to bude dobro, ovako se stavi novo

Na 533 trebam raditi motor, novo kvacilo, cijeli komplet volan, kod mene odradio preko 4000 sati u svim poslovima, a nije dosao u nekoj kondiciji, tako da smo odlicili prodati i kupiti nesto ocuvano, jer od svih 539 se moze naci u jako dobrom stanju, to je prva opcija, a 542 novi tip druga i tafe42 treca opcija, nitko nespiminje taj tafe

darko1973
15-10-16, 20:29
Ja imam samo motor od tafe(simson) i sa njim sam napravio manje od 300 sati za sad nikakvih problema nisam imao sa motorom.Ljudi koji ih imaju kod mene u kraju a ima ih dosta kazu da su mnogo bolji od IMT.Cetvorostepeni menjac gume gudijer vece od imt da je dosta bolji.Koliko sam ja primetio i gledao kod ljudi koji ih imaju i koji imaju po 1000-1500 sati sa njim da uopste nisu masni niti da pustaju ulje negde.Jos uvek lepo izgledaju a znam da ih ne cuvaju preterano.IMT od 2010 god ili tafe 2010 god,mislim da je tafe mnogo kvalitetnije uradjen.Ja sam uzeo IMT 539 a komsija Tafe 42 sama zavrsna obrada i sam izgled ide na stranu Tafea,moj kad je dosao kao da su ga deca sklapala i farbala prema Tafeu.Ako mozes da biras uzmi Tafe,mada on ima linisku pumpu pa ga neki ne vole zbog toga.

ivanz
15-10-16, 20:44
ima linijsku PVP, al ima direktno ubrizgavanje, mjenjač 4 brzine, kompresor na remen, 42ks, djelova mislim da ima, ima tu u kutu reklama na forumu, firma koja ih prodaje

Bobo
15-10-16, 20:52
Tafe 42 DI je jako dobar traktor. Oci kategorije i I i II, mjenjac s 4 brzine, nisu masni nigdje, imaju ih ovdje 4-5 u opticaju i stalno se voze i rade, jos nisam cuo ni jednu zamjerku na tafe. Djelova ima, to se nista ne boj a sramota me reci jer volim IMT al tafe se pokazao kao bolji izbor.

Kad smo kupovali 549 bio je i tafe 454x4 u igri ali su tad imali neku jadnu, prejadnu kabinu i to nas je odbilo od njega prema 549 ali sad imaju puno bolje kabine, jace prednje vuce i same koljevke, hidraulik izgleda solidniji...

I moj glas ide za TAFE

milos.jovic.140
15-10-16, 20:54
Danas u S.Palanku nadjoh za 2 crvene masku.... :) http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161015/c795f20b0f66675c5364b73fae3315f8.jpg

ivanz
15-10-16, 21:44
http://www.njuskalo.hr/traktori/prodajem-traktor-imt-539-kabinom-oglas-20200336

ovaj neizgleda loše

Glackop
15-10-16, 22:20
Jeste li vi gledali uopste po neki klip na YT npr gde se vuku dvoje traktorima pa kada onaj okrenu onog a i dalje ga vuce,pa onaj tip koji seta po krovu voza i gde se rukom uhvati za visoko napon,pa onaj pijac na kom po sred prolazi voz preko hrane dok oni sklanjaju one njihove satre...i tako dalje.To je isto kada bi neko rekao Nemcu e kupi srpski traktor bolji je od nas.

sova
15-10-16, 23:10
Bzv je porediti tafea i 539 po snazi, jer je prvi skoro 43ks a i tezi je, bilo bi pravilnije da uporedi mogucnosti sa recimo542, ali je onda imt tu opet tezi.Prednost tafea je u odlicnim gumama i laksem i preciznijem volanu. Ima dosta srafova u colovima, taj kompresor na remen mu je mana, jer je lezaj u spaneru malih dimenzija za predvidjeno opterecenje tako da pocesto crkava. Pvp mu je kao bivsi Rikard Bencic, stalno se zalijece, kvalitet farbe i same zavrsne obrade je na losem nivou. Polozaj vozaca, tj ergonomija vozackog mjesta je uzas, i za to nije kriva boca za zrak. Inace je sva vazdusna instalacija neprakticno postavljena. Idemo dalje, dijelova bar ovdje kod mene , i nema za obicnu lamelu se ceka da ne pricam za nesto specificnije i uopste nisu jevtini.Inace mu je lamela za kardansko vratilo slaba tacka, lako crkne.Sto se tice ''anti korozivne zastite'' u vidu masnoce masni su oni itekako samo je malo 300 rh da bi se to vidjelo. Uostalo, sto kaze Glackop, gdje ce ganci napraviti traktor. Mada kako stoje stvari, imt vise nema, pa smo osudjeni ko hoce traktor slicne specifikacije a da je nov na tafea.

Bobo
15-10-16, 23:46
Sova, ne znam odakle ovo ali kod nas se tafe 42 pokazao kao jako dobar traktor. Imao sam prilike vidjeti 3-4 komada iz moje okolice iz neposredne blizine i ni jedan se ne zaljece, primaju gas fino i jako mirno rade i na leru. Pricaj mi malo o polozaju vozaca i dostupnosti komandi u torpedu 75 ili 90 pa ih svi i dalje hvale kao dobre ovo-ono. Polozaj vozaca u 539 s kabinom nije nimalo udobniji naspram tafe jer su to traktori radjeni na isti sablon.

Sve sto ti pises je jako subjektivno. Mnogi po vojvodini voze ruske i kineske traktore a kvalitetom nimalo ne zaostaju iza tafe traktora. Sva tri su istocni proizvod da ne mogu biti istocniji pa opet rade dobro.

Jasno nam je svima da ni IMT ni TAFE ne valjaju al kad covjeka muka natera onda se uvijek bira manje zlo, zar ne?

sova
16-10-16, 00:45
Tek sa kabinom tafe je propast u odnosu na 539, blatobrani su vise naprijed pomaknuti, volan veceg precnika tako da prolazi veoma blizu rama prednjeg stakla. Palice mjenjaca i raduktora imaju neki blesav ugao prema sjedistu tako da ja sa 75 kg i 180cm visine sav se ubijem dok izadjem i udjem. Sjediste je nekako nagnuto naprijed ka dole i stalno se moras odupirati nogama, zvuk auspuha ocaj. U mjenjacu i zadnjem mostu kada ides asfaltom malo brze nesto drobi, zuji, melje i imas osjecaj da ce se upravo raspasti. Uostalom jos je rano o njihovoj izdrzljivosti suditi, kada u recimo tvojoj blizini bude 300_400 primjeraka da su nagurali 8000 rh moze se reci da nisu losi.Inace vidio sam mnoooogo vise primjeraka od 3_4, a neke sam malo i tjerao. Sto se tice pumpe, ako imas priliku, oslusni iz daljine kada neko ore sa njim pa ces jasno uociti zalijetanje, ili kada ide jednostavno na malom gasu, isto kao RB.

German hunting terrier | Jagdterrier