Novozelandski spanać

valentina

Član
Učlanjen(a)
16 Apr 2013
Poruka
56
Lokacija
Sombor
Kod nas je donešen sa Novog Zelanda. Zovu ga još i "letnji spanać". Ima dobro razvijen koren i mesnate sočne listove. Iz korena se na sve strane pruža"kao lozica" tako da iz jednog korena može da bude pokriveno i do jedan metar u dužinu i širinu zemljišta.Odgovara mu nadjubreno zemljište i dosta vlage.Ako ima ove uslove leti bujno raste. Beremo ga celo leto do prvih mrazeva. Ako mu prilikom branja otkinemo i po koju granu, na tom mestu naraste nova.Seje se iz semena. Pošto seme teže niče dobro ga je pre sejanja natopiti u toploj vodi.Često se i sam rasejava na mestu gde je rastao prethodne godine. Ako se sam raseje, niče tek kad otopli (april, maj). U ishrani se koristi kao i drugi spanać. Po nekim informacijama ima manje oksalne kiseline od drugih vrsta spanaća.
 
Prvi put ove godine sam posadila ovaj "letnji" spanać. Kako da sakupim seme jer želim da ga prebacim na drugo mesto i kada da to uradim?Šta sa njim preko zime treba li ga nekako pokriti nečim....
 
Novozelandski spanać je poznat i pod nazivom morski spanać a latinski naziv je Tetragonia tetragonioides. Vidim da ga ljudi dosta hvale po netu, pretpostavljam da ima nekek kvalitete kada se toliko priča o njemu. Evo par slika da se vidi otprilike kako to izgleda.



 
"Скуван" у пари има одличан укус и издашнији је.Има мање оксалатне киселине па могу да га једу без ограничења и они који имају проблем с киселином у желуцу.
Мени је леп бланширан у пари па преливен с пар капи маслиновог уља и посут белим луком уз јаје на око печено на масти од димљене сланине.
 
Nazad
Vrh