PDA

View Full Version : Pravljenje koncentrata za tovne pilice

Advertisement

Advertisement

Advertisement

VARDARAC
06-09-09, 20:22
Potrebna mi je receptura za pravljenje koncentrata za tovne pilice..unapred zahvalan..

branko
06-09-09, 20:35
Ajde upotpuni onaj oglas o prodaji tovnih pilića, ili ga brišemo.

Daj cenu, rok isporuke itd.

Velimir
05-12-09, 19:39
Aко се не би стављали антибиотици ни првих дана нити било кад у току това у концетрат који се прави у својој режији колики би могао да буде морталитет?Јел то изводљиво уопште?

robins
05-12-09, 20:23
Antibiotike u hranu ne bi trebalo stavljati nikad a narocito prvih dana jer tada kod pilica naprave vecu stetu od koristi. Oni deluju samo na bakterije a ne na viruse i prvih dana uniste crevnu floru kod pilica a zbog rezistentnosti se smanjuje njihova efektivnost ako kasnije ne daj Boze zatrebaju.
Evo nekih predloga za recepture:

HUBBARD za brojlere preporucuje sledece recepture za hranu

Pred starter se daje pilicima od pocetka tova pa do telesne tezine od 300 grama ili prvih 10 dana tova

pred starter 23 % proteina

kukuruz 46.95
sojina sacma 25.00
sojin griz 10.00
kukuruzni gluten 5.00
psenica 5.00
kvasac 1.00
ulje 2.00
stocna kreda 0.94
dikalcijum fosfat 2.30
lizin 0.23
metionin 0.25
so 0.33
premiks 1.00

Karakteristike smese :

• Proteina 23 %
• Metabolicka energija 3048 Kcal/kg
• Masti 6.35 %
• Suve materije 88.5 %
• Lizina 1.32 %
• Metionina 0.62 %
• Kalcijuma 1.02 %

Starter se daje pilicima do telesne tezine od 800 grama ili
od 11. do 20. dana tova

starter 22 % proteina

1 kukuruz 47,47
2 sojina sacma 22,00
3 sojin griz 15,00
4 kukuruzni gluten 3,00
5 psenica 5,00
6 mast 1,00
7 ulje 1,50
8 stocna kreda 1,00
9 dikalcijum fosfat 2,20
10 lizin 0,25
11 metionin 0,25
12 so 0,33
13 premiks 1,00

Karakteristike smese :

• Proteina 22 %
• Metabolicka energija 3111 Kcal/kg
• Masti 7.66 %
• Suve materije 88.4 %
• Lizina 1.25 %
• Metionina 0.60 %
• Kalcijuma 1.02 %

Grover se daje pilicima do telesne tezine od 1600 grama ili
od 21. do 33. dana tova

grover 18 % proteina

1 kukuruz 52,18
2 sojina sacma 18,00
3 sojin griz 10,00
4 mast 4,00
5 psenica 10,00
6 kvasac 1,00
7 stocna kreda 0,85
8 dikalcijum fosfat 2,20
9 lizin 0,20
10 metionin 0,25
11 so 0,32
12 premiks 1,00

Karakteristike smese :

• Proteina 18 %
• Metabolicka energija 3170 Kcal/kg
• Masti 8.36 %
• Suve materije 88.1 %
• Lizina 0.96 %
• Metionina 0.53 %
• Kalcijuma 0.95 %

Finiser se daje pilicima do kraja tova ili
od 34. do 45. dana tova

finiser 17 % proteina

1 kukuruz 50,33
2 sojina sacma 15,00
3 sojin griz 10,00
4 mast 4,00
5 psenica 15,00
6 kvasac 1,00
7 stocna kreda 0,80
8 dikalcijum fosfat 2,20
9 lizin 0,15
10 metionin 0,20
11 so 0,32
12 premiks 1,00

Karakteristike smese :

• Proteina 17 %
• Metabolicka energija 3200 Kcal/kg
• Masti 8.35 %
• Suve materije 88.1 %
• Lizina 0.98 %
• Metionina 0.47 %
• Kalcijuma 0.92 %

branko
05-12-09, 20:30
@robins ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Recepture su super...

Velimir
05-12-09, 22:17
Онда сам омашио, мислио сам на то што је штетно, ваљда кокцидиостатике или шта већ...

branko
05-12-09, 22:36
Kokcidiostatik se koristi samo u prve dve, ili tri smeše. U premiksu za završni tov nema kokcidiostatika.

deba1
11-12-09, 17:06
Да ли има неко искуства са суперпремиксима (SANO, Сто посто), и колико су они квалитетни и поуздани.

ZORAN.BNS
13-01-11, 18:16
Ja već par godina koristim Sano premikse konkretno Brojler sacox, Brojler clinacox i za završni tov Pultry premix.Pošto imam svoj extruder i svoju soju i kukuruz, znači kupim krede i premix i po njihovoj recepturi, doduše ne koristim sojinu sačmu nego sam griz, i jako sam zadovoljan rezultatima. Pre svega potrebne su mi samo 4 komponente-kukuruz, griz, premix i kreda.
Inače baš danas sam uselio 1000 kom.

dkocic
17-03-11, 14:53
Za Robins,

Molio bih Vas da mi date malo objasnjenja koristim vasu recepturu ali spram mojih komponenti sam malo izmenio sastav i uspevam da zadovoljim proteine i aminokiseline ali metabolicku energiju ne mogu da nateram do 3000 jedino sto ne stavljam u koncetrat je mast ali dodajem suncokret i sacmu i lucerku u briketu.Smanjen mi je i Mn na 7,2.

Zahvaljujem unapred jer verujem da ce te se javiti.

robins
17-03-11, 19:16
Metabolicka energija se podize dodavanjem svinjske masti ili ulja a dodavanjem masti se i postize da zivina bolje jede hranu jer masnoce u hrani bitno podizu apetit. Energija preko 3000kcal je potrebna kod brojlera od 10 dana pa do kraja tova. Evo postavio sam tehnologiju i nutritivne potrebe brojlera pa je nivo proteina i ME na 25.strani.

http://www.2shared.com/file/VUodUSEl/Classic.html

Sto se suncokreta tice bitno je da li je zrno koje ima 4870kcal ili suncokretova sacma koja ima 1300kcal. U svakom slucaju dodavanje masti koja se prvo rastopi ili ulja se preporucuje a problem je samo sto se to moze raditi dobro kod horizontalnih mesaona a kod vertikalnih ide malo teze.

bojanh66
19-03-11, 09:33
Znate li mozda gde moze da se naruci metionin,pakovanja od 1kg ?
OVde kod mene u gradu nema nigde,a potrebno mi je za pilice.

Ili ako mi mozete reci kako da zamenim taj metionin,da li da podignem u recepturi sojinu pogacu ili tako nesto ili nema zamene za metionin ?

Kako bi napredovali kad ne bi ubacio metionin u koncentrat,da li bi zaostajali sa prirastom,odnosno jel bi sporije napredovali ?

SAMA
19-03-11, 09:59
Soja ima manje metionina,zato se mora i dodavati,od kako je riblje brasno izbaceno.U njemu ga ima dovoljno.
Inace mozes ga kupiti u Rumi 474 999 mere koliko hoces.Moze na kilo sigurno,a mozda i na manje.
Cena mu je 500dinara.

bojanh66
19-03-11, 10:16
Sad sam ih zvao,nece da salju,jedino da se dodje licno,sto je meni neisplativo i zbog goriva i zbog vremena.

Ako znas jos nekoga ko prodaje metionin,a da salje preko kurirskih sluzbi,bio bih zahvalan.

kupljeno,hvala.

pozz

dkocic
19-03-11, 21:34
Prijatelju koliko tebi treba metionina kod mene je na malo 600 dinara da pazaris 0.2 na sto kila koncetrata ne znam koliko tebi treba ali kurirska sluzba ce ti na kg uzeti 300-400 dinara da ti ja posaljem a ti meni pare postarina 160 dinara gde si ti u svemu tome ako hoces da ti neko donese. Ja bih ti savetovao da nadjes u kraju mesaonu pa da ti oni to odrade, neces ustedeti mnogo a ako pravis tone to je druga prica.

SAMA
19-03-11, 23:29
Metionina ide 150 do 200 grama na 100kg koncentrata.

robins
22-03-11, 20:23
Na ovoj stranici sam postavio proverene recepture za brojlere i u njima se dodaju lizin i metionin. Oni se dodaju u malim kolicinama i vazno je da se dobro umesaju u smesu a za to je potrebna dobra mesaona. Veoma je vazno da se dobro umesaju i vezu za smesu pa je najbolje ako se u hranu dodaju mast ili ulje. Za ovakve smese je najbolja horizontalna protvstrujna mesaona sa delom za zamascivanje hrane. Trenutna cena za metionin je 450 din +18%= 530 din a lizin je 170 din +18% = 200 din za pakovanje od 20kg.

ZORAN.BNS
23-03-11, 17:10
Na ovoj stranici sam postavio proverene recepture za brojlere i u njima se dodaju lizin i metionin. Oni se dodaju u malim kolicinama i vazno je da se dobro umesaju u smesu a za to je potrebna dobra mesaona. Veoma je vazno da se dobro umesaju i vezu za smesu pa je najbolje ako se u hranu dodaju mast ili ulje. Za ovakve smese je najbolja horizontalna protvstrujna mesaona sa delom za zamascivanje hrane. Trenutna cena za metionin je 450 din +18%= 530 din a lizin je 170 din +18% = 200 din za pakovanje od 20kg.

Pa jel nije jednostavnije uzeti 1.5 %tni ili 3 %tni premix u kojem pored vitamina ima i lizin i metionin ^-^

SAMA
23-03-11, 19:07
Kolega ako tako nastavimo,naj jednostavnije je uzeti gotov koncentrat.Jos bolje gotovo pile.
Bez uvrede,al pomazemo coveku,gde da nadje komponente i koje,a sta mu se najvise isplati nek proceni sam. >:({

robins
25-03-11, 14:02
Ako se koncentrat pravi rucno ili u nekoj vertikalnoj mesaoni najbolje je kupovati premiks u kome ima lizina i metionina a to se vidi u deklaraciji. U njemu je on vec umesan i izbegava se mogucnost nejednake smese.

ZORAN.BNS
25-03-11, 17:09
Ako se koncentrat pravi rucno ili u nekoj vertikalnoj mesaoni najbolje je kupovati premiks u kome ima lizina i metionina a to se vidi u deklaraciji. U njemu je on vec umesan i izbegava se mogucnost nejednake smese.

Zbog toga sam i rekao da se uzme takav premiks a ne da čovek iz Šida ide u Rumu ili šta ti ja znam gde po 200 g lizina , valjda je jeftinije a i bolje se pomeša.

bojanh66
03-04-11, 18:08
Hvala svima na odgovorima,snasao sam se za metionin u mom gradu,kupujem ga u jednoj veterinarskoj stanici,1kg 600din.

3% premix nema kod mene da se kupi,pravio ga je jedan covek cija je firma propala nedavno,ali je pravio samo na velike kolicine,tipa 100-200kg,sto je meni previse,dakle bolje mi je da sam kupim 1kg metionina i 1kg premixa sa lekom i bez,pa sam sve mesam po potrebi i recepturi.

Pilici su mi stari sad oko 60-65 dana,ne znam tacno i sutra koljem 20-ak komada od ukupno 55,jaci komadi oko 4200-4300gr po mojoj proceni,ovi ostali nesto slabiji.

Sve ide po planu kao i uvek,recepture savrsene za moje potrebe.

zhizhak
16-05-11, 11:56
Pozdrav ljudi,
imam jedno pitanje, naime, kab bih mi neko obrazlozio bio bih mu veoma zahvalan,
da li je istina ili zabluda da pilici kada se "ciste" pa hrane samo prekrupom izgube na telesoj masi - kaliraju, i koliko je to procentualno ako neko zna?
Da li je moguce i da li moze u toj zavrsnoj fazi "ciscenja" davati prekrupu sa sojinom sacmom, i u kom odnosu, i eventualno lizin, so, sta vec treba i ako treba?

SAMA
16-05-11, 21:53
Mogu da kaliraju i to mnogo u zavisnosti koliko dugo ih hranis kukuruzom.Dobiju lepsu zutu boju,al im koza bude tri broja veca.Stavi 25%sojine sacme,3 ili 4 % suncokretove sacme,Isto toliko stocnog brasna,malo posoli i ostalo prekrupu.Nebi bilo lose 2% DKF.Nikako kostovit ili kostano brasno,ono se oseca.Nece ti od toga kalirati,cak ce i napredovati.
Bez metionina i lizina,cak ni premiksa.Ciscenje 4,5 dana i prijatno rostilj,razanj,tiganj ili sta vec.Njima je svejedno.

animal sciense sax
17-05-11, 12:13
U zivinarskoj proizvodnji je najbitnije odrediti hibrid liniju, odgajivacki cilj odnosno yavrsnu telesnu masu na kraju perioda odgoja sto ipak zavisi od zahteva tržišta s druge strane.

dimko
24-06-11, 08:41
molim iskusne da mi pojasne ako je moguce. Rec je o kokcidiostatiku, odnosno njegovoj stetnosti za ljude. Pilice hranim Cantavirskim koncentratom i u ovoj fazi sam pri kraju koriscenja "2". Predpostavljam da se u smesi nalazi i kokcidiostatik. Da li su pilici u 5 nedelji (s obzirom na hranu oju koriste) upotrebljivi za ljudsku ishranu. Ovo pitam iz razloga posto su pilici vec pristojne tezine koja bi se mogla konzumirati ali sam i ovde procitao da postoji neka stetnos tog dodatka-a u principu jako sam protiv bilo kakvih hemija. Izbegavam ih u opste koliko god je to moguce, mada s vremenom to postaje sve teze. Hvala svima na odgovorima.

SAMA
24-06-11, 10:53
Posto licno ne koristim kupovne koncentrate,ne znam da li pomenuti koncentrat poseduje koakcidiostatik.Proverite na deklaraciji.To mora biti naznaceno.U svakom slucaju,ako ga poseduje,NE KONZUMIRATI meso.
To je ipak lek,doduse preventivni i nije pozeljan u ljudskom organizmu.Vrste i uslovi i nacin njegove primene je ranije opisano.

jovanips
24-06-11, 11:02
Dimko, nikako nebi smeo da pilice koji jedu dvojku koljes pre nego sto ih procistis, bar 5dana ako nista drugo.....dvojka sadrzi kokcidiostatik....a 3jka ga nema....inace i pilici starosti 5 nedelja, nisu najbogodniji za jelo, treba sacekati bar 42 dana, jer se tad meso u potpunosti oformi, a do tad je vodnjikavo....bar tako pise u ovoj knjizi, koji drzim ispred sebe....nadam se da sam ti bar malo pomogao...pozzz>:({

MilanM
24-06-11, 11:04
Prosle godine sam jeo najjukusniju piletinu za svoje 25 godine a dugo jedem piletinu. Piletinu sam jeo kod sestre od tetke i njenog muza, pilici su domace prozivodnje odgaja ih zetov otac. Pitam ga cime ih hrani i on mi kaze u pocetku uzmem koncentrat jedinicu 20 dana ih hranim njime i onda ide pravljeni koncentrat, on se pravi nekom smesom koja ze zove 100% smesa za pravljenje koncentrata ili tako nesto, 10kg te smese se pomesa sa prekrupom kukuruza i psenice(70% kukuruza 30% psenice) i zadnjih 7 dana im izbaci tu kupovnu smesu i pilici nemaju loj a meso fenomenalno. Da ne ispadne da hvalim zetovog oca i moj deda je cuvao pilice i kupovali smo pilce poslednjih godina od coveka koji im daje u fazi ciscenja pored psenice i kukuruza susenu koprivu, jeo sam i meso pilica koje se cisti samo potopljenom psenicom ali onakvo meso nisam probao dal je to do hibrida il do neceg drugog nemam pojma al daje meso ukusnu ukusno je.

Duško58
24-06-11, 11:49
@dimko
Sve mesaone u pilecu jedinicu stavljaju odredjeni kokcidiostatik. Dali je kokcidiostatik u sastavu premiksa ili mesaona posebno stavlja kokcidiostatik a posebno premiks zavisi od same mesaone da li ima svoju premiksanu ili joj dobavljaju premikse. U pilecoj dvojci je zastupljen premiks ali bez kokcidiostatika. U trojci nema ni premiksa ni kokcidiostatika. Sa dvojkom mozes da zavrsis pilice, ali da li je isplativo to je druga stvar, sigurno je nece biti masni, a kokcidiostatika sigurno nema u dvojci. Ja zavrsavam pilice sa dvojkom, retko kada sa trojkom, nabavljam hranu iz mesaone pa mi je nesto jeftinije i isplativije. Ponavljam ipak je stvar licnog ukusa, mozda neko voli malo masnije.>:({

jovanips
24-06-11, 12:51
hmmmm, mislim da nece biti da nema dvojka kokcidiostatika////evo drzim etikete od subotickog, zemunskog, i gebi koncentrata, dvojka Suboticka, kokcidiostatik SACOX najmanje 500 mg/kg. Zemunski dvojka Napomena zbog kokcidiostatik nije preporucljiva upotreba ove smese najmanje 7 dana pred klanje... Kokcidiostatik BANAKOKS 500mg. i Gebi dvojka Napomena: davanje ove smese prekinuti 5 dana pred klanje.Kokcidiostatik BHT min.100g/kg ;D}

SAMA
24-06-11, 13:41
Logika je da je tako,jel bi bilo dugo bez njega od 21og dana,kad se obicno prelazi na dvojku.Samo jedna napomena.Kolega pre mene ima iskustva sa pravljenjem koncentrata pa to zna ,ali za ne upucene.Kokcidiostatik koji je naveden za datog proizvodjaca je promenljiv.To se namerno radi da ne bi objekat,tj bakterija postala imuna na odredjeni lek.Ocu reci da u sledecoj turi koncentrata naziv leka moze biti obrnut.
Mozda to nekome i nije bitno,ali veci proizvodjaci itekako obracaju paznju na to.

Duško58
24-06-11, 15:50
@jovanips
Onda se ja izvinjavam za pogresno tumacenje. Sa tim mesaonama nisam imao posla pa zato i nisam upucen. Ono sto sam pisao pisao sam za mesaonu sa kojom radim. Za nju mogu sigurno da tvrdim da u dvojci pilecoj nema kokcidiostatika.

dimko
24-06-11, 19:31
Dakle gospodo, HVALA VAM svima puno. Sumnja je pocela time sto sam procitao negde da je meso "neupotrebljivo" ali nisam znao za detalje. Malo sam se bolje raspitao kod proizvodjaca hraniva od kojeg sam dobio uputstvo: NE KORISTITI MESO! Hraniva 1 i 2 imaju Kokcidiostatita dok ga u 3 nema. Minimalno vreme karence jeste 5 dana. Eto za informaciju svima koji su imali dilemu kao ja recimo.
Zahvaljujem svima na dobroj volji i informacijama.

robins
24-06-11, 21:27
Tehnologija proizvodnje hrane i označavanje hrane se razlikuje od proizvodjača do proizvodjača i zbog toga treba uvek videti šta piše na deklaraciji i toga se pridržavati. U svakom slučaju neko čišćenje od bar 5 dana će uvek doneti bolji kvalitet mesa.

Maximus Ruralis
24-06-11, 22:05
Pozdrav za pilicare...!

Evo jedan mali savet za vlasnike vertikalnih mesaona.Vecini je problem da dodaju svinjsku mast u koncentrat,a veoma je prosto....zagrejte mast i to veoma,a onda ga u delu gde dodajete komponente koje se ne melju u tankom mlazu,ali veoma tankom,ravnomerno sipajte dok mlin melje zitarice.Izmesace se sasvim odlicno i nikakve razlike ne moze da bude u odnosu na mesanje u horizontalnim mesaonama.

Jos nesto...!!!

U poslednje vreme evidentan je sve losiji kvalitet pileceg mesa.Vrsio sam par eksperimenata sa drugarima i dosli smo do zakljucka da od koncentrata proizvodjaca zvucnih imena....citaj velikih....pilici super napreduju,ali je kvalitet mesa jako los........bezukusno meso,suvo,skoro bljutavo.Ko zna sta sve trpaju....?

Misljenja sam da proizvodnja konc, u svojoj reziji daje bolje rezultate sto se tice kvaliteta mesa,posebno ako se u zavrsnoj fazi smanji soja,poveca suncokret,a doda i dehidrirana lucerka....mislim 5 %.Nisu mi pri ruci recepture,ali ako nekoga bude zanimalo napisacu.

u racepturi za trojku,celuloza malo prelazi,ali pilici se svakako sa njom dugo i ne hrane.

Maximus Ruralis
27-06-11, 22:31
Setio sam se necega jako zanimljivog.

Na kraju svakog turnusa od nekoliko stotina pilica ostajalo bi mi 20-30 komada skarta.Na njima sam vrsio eksperimente ( kao dr.Mengele ).palo mi je na pamet da probam u konc. za trecu fazu tova da ubacim mocu od pecenja.Naime vlasnici pecenjara bacaju velike kolicine moce.Da pojasnim,moca je masnoca koja se skupi na dnu plehova prilikom pecenja prasadi,jagnjadi i sl.Pricao sam o tome sa par kolega i svi su rekli da cu pobiti pilice kao granom,jer je moca preslana.

Probao sam i za divno cudo ni jedno pile nije uginulo.Bili su starosti oko 50 dana i dodavao sam mocu u konc. 5%.Jeli su tako spremljen konc.sedam dana i za divno cudo fino su napredovali,a ukus piletine je bio za peticu !Kasnije sam i u konc za drugu fazu ubacivao pola svinjsku mast,a pola mocu od pecenja.

Samo da napomenem da moca mora da bude bez onog taloga koji se nakupi struganjem zagorelih plehova.Prilikom dodavanja moce u fazi izrade koncentrata,koja mora da bude bas topla,poslednji litar se baca,jer je preslan.

Isto se moze dodavati i u koncentrate za starije kategorije goveda.Ne treba preterivati sa kolicinom,izbaci se so iz recepture.Ako se pazljivo dozira,dobro dodje kod bikova koji su skloni nadimanju.

robins
02-07-11, 20:55
Dodavanje masti u hranu za piliće je uvek dobra stvar ali se treba voditi računa da se kojim slučajem ne ubaci užegla mast jer bi to bilo pogubno. Još jedna veoma važna stvar a o kojoj smo negde već pisali je krupnoća hrane. Većina tovljača koja pravi hranu sama nema mogućnost da peletira hranu i da na taj način poboljša konverziju i smanji rastur hrane. Te dve stvari su kod skupe hrane osnova za zaradu u tovu pilića. Bolja konverzija se može postići mlevenjem hrane na krupnijem situ i koliko god to čudno zvučalo provereno je i sve preporuke u tehnologiji tova su takve. Postoji neko mišljenje da se za male piliće melje što sitnije da bi pilići lakše jeli medjutim za piliće je mnogo interesantnija krupnije mlevena hrana u kojoj su partikule ili čestice veličine do zrna pšenice. Za male piliće do 20 dana se preporučuje mlevenje na situ sa rupama od 8mm a kasnije se može mleti i na situ sa rupama od 10mm naravno uz dobre čekiće ili noževe. Dodavanjem masti se vitamini vezuju za hranu pa se tako eliminiše dekomponiranje i neravnomerno umešavanje. Kad je hrana napravljena od čestica različite veličine i to je pilićima mnogo zanimljivije i bolje je jedu a i izbegava se lepljenje i udisanje prašine koja se javlja kod sitno mlevene hrane. Kad je hrana krupno mlevena može se desiti da na dnu hranilica ostaje po malo one najsitnije hrane a u tom slučaju se na svakih par dana ne sipa nova hrana dok ne pojedu sve iz hranilica. Na taj način se ništa ne gubi već se konzumacija povećava jer kad je manje hrane pilići su pod blagim stresom i kad se dospe nova onda navale i pojedu više. Sve ovo su preporuke koje imamo od dobavljača roditeljskog jata i neki naši tovljači ih primenjuju a imaju bolje rezultate nego kod sitno mlevene hrane.

Duško58
02-07-11, 21:13
U najnovijim recepturama za pravljenje hrane za pilice zastupljen je punomasni sojin griz. Medjutim i pored njega u smese se jos dodaje i odredjena kolicina ulja. Ona se u smese dodaje rasprskavajuci se ravnomerno brizgaljkama u vidu magle. Zato oni koji sami prave smese i dodaju mast, moraju da je zagreju i ravnomerno rasture po smesi. U suprotnom doci ce do gomilanja masti na jednom mestu i kod unosa takve hrane u organizam dolazi do pojave proliva. Moj tast je imao pecenjaru i mnogi su nosili mocu od njega. Samo oni koji su je ravnomerno i u manjoj kolicini koristili u ishrani stoke nisu imali problema.

SAMA
07-07-11, 14:16
Moje iskustvo je da je ulje lakse zamesati,ali sa masti imaju bolji ukus.Vredi se pomuciti.Za pocetak sam mesao u mesalici za beton.Unutra ubacim par kamencica,jel oce da se lepi za dno,a kamenje sruze i odlepljuje.Da ne bi prasilo otvor sam zatvarao sa dzakom i vezivao kanapom.Kad sam se malo osavremenio priustio sam sebi tunel gumu od ves masine.Taman pase.
Sada posedujem liniju 700kg u sarzi.
Svaki pocetak je tezak,neki mesaju lopatom,sto moze biti mac sa dve ostrice.Mesalica je nesto izmedju.

vebra
07-07-11, 19:05
Drugari,završavam moj najveći tov pilića dosad - 76 komada (pet mi je crklo od infarkta i to samo pet zahvaljujući pojedincima koji su me upozorili zbog čega je došlo do infarkta.Pažljivo sam čitao i prepisivao sve od početka iz ove teme o svemu a naročito o sastavu smesa,shvatajući da ako hoću time da se bavim moram i ja početi sa pravljenjem smesa. Medjutim,skoro svaki od vas ima svoju recepturu i kaže da mu se pokazala dobrom.Hajde,malo za nas koji ne možemo držati previše pilića u tovu,da uskladimo i ustanovimo najbolji mogući predlog za što jeftinije i što lakše pravljenje smesa,jer nemamo svi mogučnosti i uslova da napravimo visokokvalitetne smese za tov.Dakle,ako me razumete : 1.Prvih dana moram kupiti koncentrat jer je malo pile ili mi predložite šta mi je najlakse i najjeftinije napraviti a da bude kvalitetno. 2.Kad predjem sa koncentrata na svoju smesu kako je i od kojih komponenti što jednostavnije,što jeftinije i najkvalitetnije moguće napraviti(sa što manje komponenti).Hajde da svako da njegov predlog pa da se zajednički usaglasimo oko najoptimalnijeg.Mislim da bi to mnogo pomoglo početnicima i onima(kao ja)koji su relativno mali uzgajivači tovnih pilića.Unapred hvala.Nemojte ovo preskočiti,meni je vrlo važno a predpostavljam i mnogima koji pažljivo prate ove teme a nemaju mnogo mogučnosti za pravljenje visokokvalitetnih smeša.

Duško58
08-07-11, 11:45
@vebra
Moj predlog je:
Hraniti pilice od starta pa do starosti tri nedelje kupovnom jedinicom za pilice. Izbor mesaone po volji.
Dvojku sam praviti, tako sto u 10 kg supera za pilice 40% prot. dodati 23,10 kg prekrupe i 330,0 gr. 1% premiksa za pilice. Sve dobro izmesati i imas P-II 19% prot.
Sa dvojkom hraniti po volji pa onda preci na trojku do kraja tova.
Za trojku treba: 10 kg super pilici 40% prot. dodati 35 kg prekrupe, premiks 1% 450 gr. i moze a i nemora, ( 1% premiks za pilice bez kokcidiostatika) Trojka P-III 16% prot.
.
Cena trenutna supera za pilice 10 kg 695,0 din.
Premiks 1% za pilice bez kokcidiostatika 1 kg 160,0 din.
Prekrupa zavisi od mesta do mesta.

vebra
09-07-11, 00:17
To Duško,ovo je prepisano u moj tefter.Ako se ne pojavi drugo mišljenje imaš JELEN kad prolaziš ibarskom pored Lazarevca ili baš kreneš kod mene.Onda imaš i više od Jelen piva.Ako imaš nešto za spravljanje i za čurke(a da mator čovek može lako da upamti) ne bilo ti zapoveđeno met'i i to ovde.Pozdrav sa smeškom i mahanjem iz Kolubare.

MilanM
09-07-11, 11:36
Slican recpet kao sto predlaze cika Dusko :) samo sto na 10kg super za pilice ide 45kg prekrupe kukuruza 70% i psenice 30%, prilikom ciscenja se izbaci super i dobija se meso ekstra ukusa.

Aleks
30-08-11, 12:08
kolika je metabolicka energija sojinog griza za zivinu?

Duško58
01-09-11, 12:37
@Aleks

Ove vrednosti su izvadjene iz proizvodnog kataloga "Sojaprotein"

Punomasni tostovani sojin griz: Energ. vrednost za zivinu 15,07 MJ ME/kg
Punomasni ekstrud. sojin griz Energ. vrednost za zivinu 15,07 MJ ME/kg
Sac. od delim. oljus. zrna soje II kl Energ. vrednost za zivinu 9,33 MJ ME/kg
Sac. od delim. oljus. zrna soje I kl Energ. vrednost za zivinu 10,21 MJ ME/kg
Obezmasceni tost. soj. griz Energ. vrednost za zivinu 9,87 MJ ME/kg
Obesmasceni tost. soj. griz Evr. kval. Energ. vrednost za zivinu 9,33 MJ ME/kg
Ekstrudirana smesa kukurza i soje Energetska vrednost 14,40 MJ ME/kg

Toliko od mene.

SAMA
01-09-11, 13:52
Ovo poslednje ekstrudirana smesa soje i kukuruza.Znas li mozda u kom je to odnosu.Koliko cega ima?

Duško58
01-09-11, 16:11
@SAMA

AMI.......-Ekstrudirana smesa kukuruza i soje
Am....... je proizvod dobijen posebnim postupkom prerade smese kukuruza i soje, koji je po svojoj hranljivoj i bioloskoj vrednosti (izbalansiranosti amino kiselina) superiorniji u odnosu na pojedinacne komponente. Savremenim tehnoloskim postupkom ekstrudiranja postize se denaturacija proteina, zelatinizacija (konverzija) skroba, inaktivacija antinutritivnih faktora, razaranje celijskih zidova, sterilizacija i smanjenje vlage, sto rezultuje u povecanoj svarljivosti, poboljsanoj dostupnosti, zastitnom (by-pass) efektu kod proteina i ulja, poboljsanju organoleptickih osobina i boljoj konverziji hrane.

Tipicne analize:

Hemijski sastav
Protein (Nx6,25) 18,0
Voda 8,0
Mast 8,0
Celuloza 3,0
Pepeo 3,0

Mikrobioloske karakteristike
Ukupan broj bak. max 75.000
Salmonella vrste neg. u 50gr
Patogene bak. neg u 50gr
Sulfidoredukujuce Clostridiae max 100/gr
Plesni i kvasci max 1.000/gr

Ostale karakteristike
Granulacija
Am 0,5-2mm
Ami u komadicima 10-20mm
Boja zlatno zuta
Ukus prijatan malo sladunjav
Miris prijatan
Energetska vrednost 14,4 MJ ME/kg
3.440 kcal ME/kg
Svarljivost skroba 90%
PER* 2,76
*iskoristljivost prot. u odnosu na kazein

Namena proizvoda
Mlade zivotinje nisu bioloski adaptirane za iskoriscavanje slozenih ugljenohidratskih kompleksa, osim laktoze i majcinog mleka.
AMI.... je idealna komponenta za njihovu ishranu, jer se u procesu ekstrudiranja razlazu dugi lanci polisaharida (skrob iz kukuruza), cime se povecava svarljivost skroba a 20 na 90%.

AMI.... predstavlja vrlo znacajnu komponentu u formulaciji obroka za zivinu (u kolicini od 30-90%). Zbog svog proteinskog energentskog odnosa i izbalansiranosti aminokiselina, posebno je pogodno hranivo za pilice u porastu i tovu, zbog cega ima izuzetnu perspektivu u zivinarskoj proizvodnji.

SAMA druze namerno nisam stavljao pun naziv komponente da ne bi ispalo da je reklama. Ako treba pun naziv poslacu na pp. JBG odnos kukuruz i soje izracunaj iz prilozenog. ako ne ide javi pa cu probati ja.>:({

Evo druze izracunao sam: Pun. soj. griz = 40% sir.prot.- 29%
Kukuruzna prekr = 9% sir. prot.- 71%

branko
01-09-11, 21:19
To se u Sojaproteinu pravi odavno.
Stavi puni naziv.
AMILOPROTEX, ako se dobro sećam.
Jednini problem toga jeste što je jako skupo.

Aleks
01-09-11, 21:44
Hvala dusko >:({

Duško58
01-09-11, 21:55
@branko

Jes pa da dobijem kaznene. U pravu si sto se imena tice. Nisam ja kao @robins pa da reklamiram.::namigivanje::>:({

Jeste katalogu ima par godina, ali sto su trazili to su dobili.

Aleks
12-09-11, 15:46
napravio sam starter za brojlere ali nisam naso premiks sa kokcidiostatikom tako da nema u smesi kokcidiostatika pa me to brine kakva su vasa iskustva sa time?

SAMA
12-09-11, 16:21
Ja se sa tim ne bih igrao.Presao sam na premiks bez njega posle 21dan,pa su se razboleli.Sad ga dajem do 10-15 dana pred klanje.Ja premukse sa i bez uzimam iz Rumiksa.

Duško58
12-09-11, 17:45
napravio sam starter za brojlere ali nisam naso premiks sa kokcidiostatikom tako da nema u smesi kokcidiostatika pa me to brine kakva su vasa iskustva sa time?

To nije dobro i tako se ne radi. Zasto nisi pitao gde ima da se kupi premiks sa kokcidiostatikom. Nije ni sada kasno da u tu smesu nadjes i ubacis premiks sa lekom i ponovo zamesas. Idi u najblizu mesaonu i zamoli da ti prodaju, ako ne u svakoj boljoj prodavnici stocne hrane mora biti tog premiksa, potrudi se malo.

Aleks
12-09-11, 20:01
hvala na kritici znam da se tako neradi ali sta da radim trebo mi je covek iz poljoprivredne apoteke da donese premiks sa lekom i nije i ja sta cu uzmem ovaj nisam mogo da ga cekam.

SAMA
12-09-11, 20:05
Sve je dobro kad se dobro zavrsi al je rizik veliki veruj mi pasiro.Tu smo komsije,ako ti tako zafali skoci do mene.Uvek imam na lageru bar 20kg.

Aleks
12-09-11, 20:14
moracu doci do tebe idem u sredu u lifam da kupim nozeve za mlin pa bi mogo do tebe,gde zivis u staroj pazovi?

Aleks
13-09-11, 20:34
Moram se zahvaliti savi na premiksu>:({ sad cu da zamesam valjda nece nista smetati duple doze premiksa

Duško58
14-09-11, 07:24
Valjda nece doci do hipervitaminoze, nisu to tako velike kolicine.

dejan 77
17-09-11, 23:51
ima i varijanta 4% premix od 100 %(super zuti sa lekom ili bez) mesa se sa 40% soje 10%zita 44%kukuruza i dodaje se 2%ulja rezultati su ok , treba uzeti u obzir da soja treba da ima 44 % proteina ako se sumnja u kvalitet sacme dodati 2-3%soje na ustrb kukuruza

malimedo38
12-02-12, 21:35
evo tabele za pravljenje koncentrata a vi je sebi preradite kako vam volja

http://www.filedropper.com/optimal-z

nikola_VUK
12-02-12, 22:14
Bravo, mislim da je i robins stavljao neku tabelu mada ja nisam mogao da je skinem.

SAMA
12-02-12, 22:19
http://www.google.rs/#hl=sr&q=tabela+za+proracun+koncentrata&aq=&aqi=&aql=&oq=tabela+za+proracun+koncentrata&fp=ccd224b7174a4df0 Tu je Robinsonova,a onu gore ja ne mogu otvoriti.

malimedo38
12-02-12, 22:19
mislim da je ova tabela laka za rad i moze se prilagoditi.e sada je druga prica da se izgleda trenutno ne isplati mesati sam.

a2afrika
08-04-12, 07:33
Dobro jutro Branko, cini mi se da sam juce polsala poruku sa pitanjem, dali mogu zameniti CaCO3 sa mlevenim skriljcima skoljki, posto toga ovde ima u izobilju, i jos jedno pitanje, postoji li neki koncetrat za nojeve, jedan prijatelj ovde ima veliku farmu na kojoj ima sve i svasta.

SAMA
08-04-12, 11:12
Branko javi se.I mi te volimo i cenimo.Lkl{{:lol:

Lavic
24-07-12, 23:23
Ја својима купујем Супер жути 100% и мешам са прекрупом ..... до сада није било никаквих проблема ..... у почетку купујем витамине који иду у воду и то је то :)

Duško58
25-07-12, 06:59
Ја својима купујем Супер жути 100% и мешам са прекрупом ..... до сада није било никаквих проблема ..... у почетку купујем витамине који иду у воду и то је то :)

Obavezno i 1% premiks za tov pilica.

Lavic
25-07-12, 14:15
Pa da ... i to.

mladjoni1982
10-08-12, 20:04
Zna li neko gde mogu da kupim metionin u Beogradu!!
Unapred hvala!!

Rodja88
07-09-12, 17:33
Da vas pitam nesto do sada sam koristio koncentras FSH Jabuka i pilici su mi 2 nedelje juce bili i danas da odem da kupim i kazu mi da nema vise jer je fabrika zatvorena.Jer bi mogao neko da mi kaze sta mi predlaze jer moram da menjam samo ne znam za koji???I jer neko moze da mi kaze kakav je koncentrat Chik Proma??

nikola_VUK
07-09-12, 18:09
Zatvorena zauvek ili samo danas zatvorena?

Duško58
07-09-12, 18:51
@Rodja88

Ako ti je ostalo malo jabukine smese izmesaj sa novom koju kupis i predji onda na taj novi.

Rodja88
07-09-12, 19:28
Hvala druze.Nasao sam jos tri dzaka sam uzeo jabuke pa ako posle toga tvarno ne bude bilo onda cu tako.

Pa ne znam dokle tako mi rekli u prodavnici da kao zatvoreno a dokle to nisam cuo.

mark3
08-10-12, 12:02
kukuruz 57.5
sojina sacma 22
riblje brasno 5
stocni kvasac 5
lucerkino brasno 3
suncokretova sacma 4
stocna kreda 1
dkf 1.3
stocna so 0.2
premiks 1% 1

- - - - - - - - - -

kukuruz 57.5
sojina sacma 22
riblje brasno 5
stocni kvasac 5
lucerkino brasno 3
suncokretova sacma 4
stocna kreda 1
dkf 1.3
stocna so 0.2
premiks 1% 1

jedinica za tov pilica

SAMA
08-10-12, 12:16
Riba bas nije pozeljna.Kvasca je malo mnogo,suncokreta za taj uzrast previse,DKFa malo,a energija na minimumu.Treba malo i masnoce.Lkl{{

mark3
08-10-12, 12:59
masnocu je moguce ubaciti samo ako postoji uredjaj za zamascivanje na mesaoni ako pokusate zamascivanje sa sojinim grizom ili pogacom dolazi do disbalansa smese. Interesuje me na osnovu cega ste dosli do podataka da je malo dkf i energije i zasto nije pozeljno riblje brasno

SAMA
08-10-12, 13:17
Riblje brasno se pokazalo kao jedan od glavnih uzrocnika samonele.Mozete zamislite koji je to kvalitet ribe,koji ide u brasno,a osim toga jako je dug put.Uglavnom stize iz Perua.Kada je bila mnogo veca potrosnja istog,bilo je problema,a sad duze stoji i mogu zamisliti njegov kvalitet.Osim toga ima vec poznati miris i poznati proizvodjaci su ga uglavnom izbacili iz upotrebe.Pojavom metionina,je prestala potreba za ribljim brasnom.Kolicina DKFa bi i mogla proci u kombinaciji sa ribljim brasnom.Ukoliko se ukine isto,morala bi se povecati kolicina DKFa na bar 1,5,a pozeljno je i do 2,5%
A to dali postoji uredjaj za zamascivanje ili ne.Kako ce se to resiti,je individualni problem.Ja samo pisem da koncentrat bogat samo proteinima,bez energije,tj masnoce nije dobar.Ovo za griz je malko skakljivo.Ja licno koristim i griz i sojinu sacmu i naravno pride zamascujem.

mark3
08-10-12, 13:21
Riblje brasno se pokazalo kao jedan od glavnih uzrocnika samonele.Mozete zamislite koji je to kvalitet ribe,koji ide u brasno,a osim toga jako je dug put.Uglavnom stize iz Perua.Kada je bila mnogo veca potrosnja istog,bilo je problema,a sad duze stoji i mogu zamisliti njegov kvalitet.Osim toga ima vec poznati miris i poznati proizvodjaci su ga uglavnom izbacili iz upotrebe.Pojavom metionina,je prestala potreba za ribljim brasnom.Kolicina DKFa bi i mogla proci u kombinaciji sa ribljim brasnom.Ukoliko se ukine isto,morala bi se povecati kolicina DKFa na bar 1,5,a pozeljno je i do 2,5%
A to dali postoji uredjaj za zamascivanje ili ne.Kako ce se to resiti,je individualni problem.Ja samo pisem da koncentrat bogat samo proteinima,bez energije,tj masnoce nije dobar.Ovo za griz je malko skakljivo.Ja licno koristim i griz i sojinu sacmu i naravno pride zamascujem.

Slazem se sa vama za sve gore navedeno. Sa ribom je sve mnogo jednostavnijeLkl{{

Aleks
08-10-12, 17:19
masnocu je moguce ubaciti samo ako postoji uredjaj za zamascivanje na mesaoni ako pokusate zamascivanje sa sojinim grizom ili pogacom dolazi do disbalansa smese. Interesuje me na osnovu cega ste dosli do podataka da je malo dkf i energije i zasto nije pozeljno riblje brasno
Dodavanje masti ili ulja je moguce dodavati u potpune krmne smese 2-3% ako posedujete horizontalnu protivstrujnu mesaonu,ili horizontalnu sa lopaticama ko neposeduje takve mesaone ko ima vertikalnu ili kosu(koja nije registrovana za mesanje stocne hrane) oni koriste griz pogacu da bi bolje homogenizovali smesu.
Koliko placas riblje brasno ako nije tajna kad se razbacujes sa njime u smesi?>:({

mark3
08-10-12, 19:16
Dodavanje masti ili ulja je moguce dodavati u potpune krmne smese 2-3% ako posedujete horizontalnu protivstrujnu mesaonu,ili horizontalnu sa lopaticama ko neposeduje takve mesaone ko ima vertikalnu ili kosu(koja nije registrovana za mesanje stocne hrane) oni koriste griz pogacu da bi bolje homogenizovali smesu.
Koliko placas riblje brasno ako nije tajna kad se razbacujes sa njime u smesi?>:({
Riblje brasno placam 148 din. Horizontalnu mesaonu sam kupio pre sest meseci, a pre toga sam imao vertikalnu od 500kg 1 maj Bogatic sa automatskim uredjajem za zamascivanje i nisam nikad koristio griz ili pogacu analize smesa sam radio na vet fakultetu u Beogradu i uvek su bile zadovoljavajuce. Inace ove recepture koje posedujem su delo naseg najveceg strucnjaka u oblasti ishrane pokojnog prof.dr. Nemanje Sefkovic sefa katedre za ishranu na vet.fakultetu u Beogradu.

SAMA
08-10-12, 19:25
Postujem ja to sve.Samo su sa primatom soje i pojavom metionina te recepture zastarele.Mada s obzirom na divljane cene soje i njene sacme,ocigledno cemo se vratiti starim recepturama.Lkl{{
Zbog toga sam i pokrenuo ovu temu.http://poljoinfo.com/showthread.php?6771-Visokoproteinske-komponente-za-ishranu-zivine&p=551972#post551972

Aleks
08-10-12, 20:07
Riblje brasno placam 148 din. Horizontalnu mesaonu sam kupio pre sest meseci, a pre toga sam imao vertikalnu od 500kg 1 maj Bogatic sa automatskim uredjajem za zamascivanje i nisam nikad koristio griz ili pogacu analize smesa sam radio na vet fakultetu u Beogradu i uvek su bile zadovoljavajuce. Inace ove recepture koje posedujem su delo naseg najveceg strucnjaka u oblasti ishrane pokojnog prof.dr. Nemanje Sefkovic sefa katedre za ishranu na vet.fakultetu u Beogradu.
kolega dobra je to cena ribljeg brasna inace se krece 170-220din/kg,cije je riblje brasno i dega kupujes?

mark3
08-10-12, 23:57
kolega dobra je to cena ribljeg brasna inace se krece 170-220din/kg,cije je riblje brasno i dega kupujes?

- - - - - - - - - -

Doneo mi je prijatelj iz Backe Palanke odakle mu i kako po toj ceni stvarno ne znam ali mislim da nece ta cena jos dugo trajati. Ja planiram da predjem na mesno brasno, kukuruzni gluten, drozdinu i slicna hraniva ako uspem sve to da nadjem

vlada44
23-10-12, 17:19
da li se moze paviti koncentrat kako je naveo zoran od soje,kukuruza,premiksa i stocne krede?

Duško58
24-10-12, 08:26
da li se moze paviti koncentrat kako je naveo zoran od soje,kukuruza,premiksa i stocne krede?

Vlado smesu mozes praviti od cega hoces, samo da li ce biti dobra i odgovarati onome koga hranis.^-^ Najbolje je uzeti prave recepture, a kao proteinsku podlogu stavljati soj. sacmu i obavezno metionin. Jeste da je ta varijanta najskuplja ali.....>:({

Rodja88
26-11-12, 15:23
Jer bi neko mogao da mi kaze jer moze pilicima od 6 nedelja da se daje super 40% proteina pomesan sa kukuruzom do kraja tova?

Interesuje me super 40% od fsh jabuke kakav je ako neko zna i ako zna jer ima slucajno leka u tom superu?

Duško58
26-11-12, 15:39
@Rodja88

O tome sam i ranije dosta pisao ali posto si Rodja ponovicu. Za P-II 18% prot. na 10 kg supera 40% dodati 23,4 kg kukuruzne prekrupe. Za P-III 15% prot. na 10 kg supera 42 kg kukuruzne prekrupe. E sada sve zavisi ako zelis manje masne pilice onda u izvesnoj meri smanji prekrupu.

Rodjo, sledeci put malo prelistaj forum, nemoj da ti je tesko.>:({

Rodja88
01-12-12, 19:55
Danas sam kupio super 40% proteina fsh jabuka i na deklaraciji lepo pise 10KG a ono kad ja izmerih ispade da ima samo 9Kg i 100 GRAMA.

Pa mislim sta reci ajde da je to 100 grama a ono skoro kilo fali.

Duško58
01-12-12, 19:59
Danas sam kupio super 40% proteina fsh jabuka i na deklaraciji lepo pise 10KG a ono kad ja izmerih ispade da ima samo 9Kg i 100 GRAMA.

Pa mislim sta reci ajde da je to 100 grama a ono skoro kilo fali.

Ma brate lopov do lopova.Lkl{{ Cudi me da su smeli tako nesto da urade. Mozda je omaskom, ne verujem da je svaka vreca laksa, tako te zapalo.

Rodja88
01-12-12, 20:32
Ne znam ali u ponedeljak cu uzeti jos jedna ili dva dzaka pa cu bas da vidim jer mi tako zapalo ili je svaki takav.Ali sto je puno puno je nije to 100 kila pa da fali kilo vec tu fali 10%.

Pedja1
01-12-12, 20:39
С вагом и телефоном инспекције па у радњу >:({

komsija
08-03-13, 13:33
Sutra mi stizu kilasi, a Ja sam izgubio recept koji sam imao...e sad bi mi trebala mala pomoc, naime secam se sta je sve islo, ali bi trebao neko da mi napravi procentualni odnos toga. Znaci islo je:

Kukuruz prekrupa
Sojina sacma
Suncokr.sacma
kvasac
DKF
kreda
premiks
so
riblje brasno
ja sad nebi stavljao riblje brasno, nego zamenu neku koja ima, pa ako bi ste mi preporucili i vidim da spominjete sojin griz dal' i njega da ubacim??

Duško58
08-03-13, 17:41
С вагом и телефоном инспекције па у радњу >:({

Pa sta mislis kad bi trgovac premeravao svaki upakovani dzak kad bi odradio posao? Valjda je proizvodjac duzan da brine o tacnosti tezine koja pise na deklaraciji.

SAMA
08-03-13, 21:06
Sutra mi stizu kilasi, a Ja sam izgubio recept koji sam imao...e sad bi mi trebala mala pomoc, naime secam se sta je sve islo, ali bi trebao neko da mi napravi procentualni odnos toga. Znaci islo je:

Kukuruz prekrupa
Sojina sacma
Suncokr.sacma
kvasac
DKF
kreda
premiks
so
riblje brasno
ja sad nebi stavljao riblje brasno, nego zamenu neku koja ima, pa ako bi ste mi preporucili i vidim da spominjete sojin griz dal' i njega da ubacim??
Ja bi tu dodao 4% stocnog i moze sojin griz.Sve to ukalkulisati da ukupan procenat proteina zameni % ribljeg brasna.Na konto viska kilaze smanjiti kolicinu kukuruza.
Nadam se da sam bio jasan.Naime riba je bogata proteinima i npr 3kg ribe ne moze zamenuti 3kg griza,vec malo vise.Lkl{{

Pedja1
08-03-13, 21:50
Pa sta mislis kad bi trgovac premeravao svaki upakovani dzak kad bi odradio posao? Valjda je proizvodjac duzan da brine o tacnosti tezine koja pise na deklaraciji.

Наравно да је произвођач одговоран .. ал боље је да оде код продавца и уз мало убеђивања замени него да запуцава 100км -200км у мешаону Lkl{{

Duško58
09-03-13, 06:23
Наравно да је произвођач одговоран .. ал боље је да оде код продавца и уз мало убеђивања замени него да запуцава 100км -200км у мешаону Lkl{{

To da, al mislio sam ono inspekciju.

komsija
09-03-13, 12:48
I ako bi ponovo mogao da vas zamolim da mi neko napise koliko procentualno ide koje komponente za sledece:
Kukuruz prekrupa
Sojina sacma
Suncokr.sacma
kvasac
DKF
kreda
premiks
so
ribovit

da napomenem u pitanju su kilasi

@SAMA
Nasao sa Ribovit i njega cu da ubacim umesto ribljeg brasna...ne sadrzi riblje brasno pise da je biljnog porekla. Evo vidi

http://www.stocar.co.rs/start/ribovit.html

(http://www.stocar.co.rs/start/ribovit.html)

Pedja1
09-03-13, 12:56
To da, al mislio sam ono inspekciju.

Их госн. Дуле па ви ко да се никад нисте бавили трговином .. мало блефирања никад није на одмет Lkl{{

SAMA
09-03-13, 17:11
I ako bi ponovo mogao da vas zamolim da mi neko napise koliko procentualno ide koje komponente za sledece:
Kukuruz prekrupa
Sojina sacma
Suncokr.sacma
kvasac
DKF
kreda
premiks
so
ribovit

da napomenem u pitanju su kilasi

@SAMA
Nasao sa Ribovit i njega cu da ubacim umesto ribljeg brasna...ne sadrzi riblje brasno pise da je biljnog porekla. Evo vidi

http://www.stocar.co.rs/start/ribovit.html

(http://www.stocar.co.rs/start/ribovit.html)

Ako je to u stvari ovo, http://www.bankom.rs/sr/view.php?id=33 samo kako ga ko krsti,odma da ti kazem, da se nije bas nesto pokazalo.

Duško58
09-03-13, 19:06
Их госн. Дуле па ви ко да се никад нисте бавили трговином .. мало блефирања никад није на одмет Lkl{{

Ma jos se bavim pa zato i pisem tako. Nemojte sve na trgovce.Lkl{{>:({

komsija
10-03-13, 07:56
Jel' moze ovako? Gde treba prepravka?

Kukuruz prekrupa----55%
Sojina sacma -------25%
Suncokr.sacma------5%
kvasac-------------4%
DKF----------------2%
kreda--------------1%
premiks------------1%
tritikal-------------2.5%
ribovit-------------4%
So-----------------0.5

SAMA
10-03-13, 10:33
Najpre nisi napisao za koji uzrast pilica.Male kategorije ne vare dobro suncokretovu sacmu.Za jedinicu moze i bez nje.Ipak moze do 3%,a starije do 4%Tritikal nepotreban,zbog viska tesko svarljive celuloze.So 0,3 do 0,4%Ostalo bi moglo proci,pod uslovom da ribovit nadoknadi proteine.Nemam s njim iskustva,pa se ogradjujem.Bez obzira na sve bih dodao metionin.

komsija
10-03-13, 12:34
Najpre nisi napisao za koji uzrast pilica.Male kategorije ne vare dobro suncokretovu sacmu.Za jedinicu moze i bez nje.Ipak moze do 3%,a starije do 4%Tritikal nepotreban,zbog viska tesko svarljive celuloze.So 0,3 do 0,4%Ostalo bi moglo proci,pod uslovom da ribovit nadoknadi proteine.Nemam s njim iskustva,pa se ogradjujem.Bez obzira na sve bih dodao metionin.

Pa napisao sam u predhodnim postovima da su u pitanju kilasi tj. imaju oko 4 nedelje. Hvala na odgovoru

dame.cape
19-03-13, 23:16
Dobro vece neznam ni sta je kukuruzni gluten ni sta moze da ga zameni e zbog ovoga molim pomos

SAMA
19-03-13, 23:35
http://www.almex.rs/srp/polovno/?conid=341&

- - - - - - - - - -

Kukuruzni gluten je visoko protinsko hranjivo,ali ima problem izuzetno velike kvarljivosti.Ako nije velika kolicina pilica i ako nemas adekvazne uslove drzanja,bolje ga izbeci.U suprotnom moze biti veca kirija nego espag.

abadaba
11-05-13, 08:57
pravio sam, 40 kg kukuruz, 10 kg soja sacme, 2 kg suncokret i jedan saka so.

abadaba
12-06-13, 11:09
juce klao pilica, dobar meso, ali mnogo masno, pogresio sam tumaci zbog pise (%) tesko shvatim. napravio sam koncentrat, kukuruz 40kg, soja sacme 10 kg, suncokret 1kg, premiks pola kg i so. kad spremao klao, jutros pokupi pilica jedan pilica mrtav mozda infarkt nevalja mnogo kukuruz. treba napise 100% kukuruz i 52% soja sacme racunam naprimer 40kg kukuruz i 24kg soja sacme.

draga85
09-07-13, 14:57
slabo se snalazim u % pa ako moze mala pomoc da mi se ovo pretvori u kilograme i grame

Kukuruz 47,47 %
Pšenica 5 %
Sojina pogača 15 %
Sojina sačma 22 %
Kukuruzni gluten 3 %
Ulje 1,5 %
DKF 2,2 %
Kreda 1 %
Premiks 1 %
So 0,33 %
Lizin 0,25 %
Metionin 0,25 %

IVAN ILIC
09-07-13, 15:22
@draga85
Ako pravis koncentrat na 100 kg,onda su ti ove brojke izrazene upravo u kilogramima.Na primer:47,47kg kukuruza;2,2kgDKF;0,25kg lizina ili 250 grama itd...

steva 1984
12-09-13, 22:41
Narucio sam danas tovne pilice za svoje potrebe.Od hrane imam kukuruz,sojin griz,sojinu pogacu i suncokretovu pogacu.Planiram dok su mali da ih drzim na kocentratu dok malo ne stasaju a dalje cu sam da im pravim smesu.Kako bi izgledao jedan recept i sta jos dokupiti da pravim sopstveni "kocentrat"

SAMA
13-09-13, 06:57
Prvo,promasio si temu.Ovo je pravo mesto za tvoj post.Sto se tice samog pravljenja koncentrata,nema se sta vise napisati,sto vec nije napisano.Znaci treba samo procitati.>:({

nikola_VUK
16-11-13, 11:58
Šta mislite o ovoj recepturi za COBB-a, jedinica je u pitanju?
Kukuruz 56%
Sojina sačma 25%
Sojin griz 12%
Stočni kvasac 4%
Kreda 1.5%
Premix 1.5%

Stočni griz je sa 45% proteina, u premiksu ima po 8% lizina i metionina?

nelez
16-11-13, 17:47
U suštini ok receptura naročito za cobb-a(imam sa njim super iskustvo).Možda bi trebao dodati malo metionina i masti.Jesi li siguran za sojin(mislim da je ovo što si napisao stočni ustvari sojin)da ima toliko proteina,mada i sa standardnim prosentom si skoro dobar sa proteinima.

nikola_VUK
16-11-13, 18:09
Stočni bi trebalo da ima od 45-50% proteina, ovaj ima 45%, gledao sam u onoj tabeli koja je prisutna na forumu OPTIMAL Z, po njoj ima 1.32 metionina i 22.12% proteina, masti ima 4.59, po uputstvu za cobb-a bi trebalo da je metionin ok jer ova tabela ne racuna premix.

nelez
16-11-13, 18:49
Da se prvo razumemo,u prvom postu si napisao stočni griz,a ti izgleda misliš na kvasac što je ok sa proteinima.Drugo metionina treba da ima oko 0.50(1.32 verovatno misliš na lizin).Tabela ne vrši proračun ali ako kažeš da ga u 1.5kg ima 8% to je 120gr pa nije teško izračunati.Ti u tvojoj smeši imaš oko 0.46% metionina što se može reći da je dovoljno ali iz iskustva ti kažem da dobro napreduju i sa malo većom količinom.

nikola_VUK
16-11-13, 18:55
U pravu si mislio sam na lizin, i na stočni kvasac, malo sam haotičan, ima 0,76% metionina + nešto iz premiksa.

nelez
16-11-13, 18:59
Ne znam kako vršiš proračun smeše jer nam se ne slažu rezultati.Ja koristim proračun hranjivosti smeše na poljoberza.net.

nikola_VUK
16-11-13, 19:08
Probaj ovu tabelu i pre smo je koristili ovde http://www.sendspace.com/file/d842ja

nelez
16-11-13, 19:44
Sad vidim u čemu je problem.Ovo 0.76%+nešto je metionin + cistin što nije isto što i sam metionin koga imaš 0.46%.Probaj proračun na poljoberzi daleko je pregledniji i sveobuhvatniji-

nikola_VUK
16-11-13, 20:25
Kapiram, sad vidim šta je problem, ali pogledaj ovu tabelu, ovo su potrebe za cobb
http://www.cobb-vantress.com/products/guide-library/cobb500/broiler-performance-and-nutrition-supplement/broiler-nutrition---recommended-minimum-specifications

nelez
16-11-13, 20:44
Znam za tu tabelu zato ti i govorim.Vidiš da je naziv tabele minimalne potrebe,a cobb podnosi jako dobro i veće koncetracije(ja sam sa 41 dan imao 2.8kg žive vage prosek).Inače jako zahvalna ptica podnosi kažu i oscilacije u hrani inače ja sam imao konverziju oko 1.7.Vidiš po toj tabeli ti nemaš ni metionina+cistina dovoljno,mada kažem ti verovatno će oni ići i sa tom hranom.

zeka zeka
18-12-13, 20:13
Mlevena skoljka u ishrani . kako pripremiti, cime pomesati i td ? zna li neko???

Petar 90
07-03-14, 22:51
Antibiotike u hranu ne bi trebalo stavljati nikad a narocito prvih dana jer tada kod pilica naprave vecu stetu od koristi. Oni deluju samo na bakterije a ne na viruse i prvih dana uniste crevnu floru kod pilica a zbog rezistentnosti se smanjuje njihova efektivnost ako kasnije ne daj Boze zatrebaju.
Evo nekih predloga za recepture:

HUBBARD za brojlere preporucuje sledece recepture za hranu

Pred starter se daje pilicima od pocetka tova pa do telesne tezine od 300 grama ili prvih 10 dana tova

pred starter 23 % proteina

kukuruz 46.95
sojina sacma 25.00
sojin griz 10.00
kukuruzni gluten 5.00
psenica 5.00
kvasac 1.00
ulje 2.00
stocna kreda 0.94
dikalcijum fosfat 2.30
lizin 0.23
metionin 0.25
so 0.33
premiks 1.00

Karakteristike smese :

• Proteina 23 %
• Metabolicka energija 3048 Kcal/kg
• Masti 6.35 %
• Suve materije 88.5 %
• Lizina 1.32 %
• Metionina 0.62 %
• Kalcijuma 1.02 %

Starter se daje pilicima do telesne tezine od 800 grama ili
od 11. do 20. dana tova

starter 22 % proteina

1 kukuruz 47,47
2 sojina sacma 22,00
3 sojin griz 15,00
4 kukuruzni gluten 3,00
5 psenica 5,00
6 mast 1,00
7 ulje 1,50
8 stocna kreda 1,00
9 dikalcijum fosfat 2,20
10 lizin 0,25
11 metionin 0,25
12 so 0,33
13 premiks 1,00

Karakteristike smese :

• Proteina 22 %
• Metabolicka energija 3111 Kcal/kg
• Masti 7.66 %
• Suve materije 88.4 %
• Lizina 1.25 %
• Metionina 0.60 %
• Kalcijuma 1.02 %

Grover se daje pilicima do telesne tezine od 1600 grama ili
od 21. do 33. dana tova

grover 18 % proteina

1 kukuruz 52,18
2 sojina sacma 18,00
3 sojin griz 10,00
4 mast 4,00
5 psenica 10,00
6 kvasac 1,00
7 stocna kreda 0,85
8 dikalcijum fosfat 2,20
9 lizin 0,20
10 metionin 0,25
11 so 0,32
12 premiks 1,00

Karakteristike smese :

• Proteina 18 %
• Metabolicka energija 3170 Kcal/kg
• Masti 8.36 %
• Suve materije 88.1 %
• Lizina 0.96 %
• Metionina 0.53 %
• Kalcijuma 0.95 %

Finiser se daje pilicima do kraja tova ili
od 34. do 45. dana tova

finiser 17 % proteina

1 kukuruz 50,33
2 sojina sacma 15,00
3 sojin griz 10,00
4 mast 4,00
5 psenica 15,00
6 kvasac 1,00
7 stocna kreda 0,80
8 dikalcijum fosfat 2,20
9 lizin 0,15
10 metionin 0,20
11 so 0,32
12 premiks 1,00

Karakteristike smese :

• Proteina 17 %
• Metabolicka energija 3200 Kcal/kg
• Masti 8.35 %
• Suve materije 88.1 %
• Lizina 0.98 %
• Metionina 0.47 %
• Kalcijuma 0.92 %Da li je neko koristio ove recepture i kako je zadovoljan?Mene konkretno zanima ,tj potrebna pomoc oko toga kako dodati mast u obicnu vertikalnu mesaonu?

SAMA
08-03-14, 09:04
Jel imas usipni kos,koji mozes zatvoriti,ili odma guta kako sipas?U prvom slucaju napunis kos koncentratom i preko njega polako sipas rastopljenu mast i pustas da hrana ulazi u mesaonu.Postupak se ponavlja vise puta,dok se sva mast ne uspe.Ako ti je usipni kos stalno otvoren i nemas mogucnost zadrzavanja hrane u njemu,probusi rupu na vrhu mesaone i sipaj polako mast uz pomoc nekog veceg tocira.Za sipanje se moze iskoristiti i ona rupa za ventilaciju,pa nakon sipanja vratiti filter.Pozdrav i nadam se da sam bio jasan i od koristi.

Petar 90
12-03-14, 14:34
Mesaona je klasicna ,dakle samo guta komponente,a ostalo sam razumeo i hvala puno...

padreex
25-03-14, 20:59
Da li je dovoljno u smešu ubaciti premix od 1%?

SAMA
25-03-14, 21:08
Ako je premiks 1%,onda je dovoljno.Naravno uz ostale proteinske komponente.

Petar 90
17-04-14, 15:09
Koliko maksimalno % mogu staviti st.kvasac u koncentratu,a da on ne izgubi na kvalitetu?Mislim na iskoristljivost....

SAMA
17-04-14, 19:49
Maksimum 3 do 4%

Petar 90
17-04-14, 20:15
Za ovu turu pilica sam pravio sam konncentrat i prezadovoljan sam ,receptura je sledeca:
30% sojine sacme
0.25% metionin
0.2 % lizin
3% stocna kreda
0.2% so
65% kukuruz
1% premix

E sad za ovu turu bih probao da konbinujem sojinu pogacu,sacmu i kvasa,kako bih smanjio cenu koncentrata i dobio malo masnije pilice ako je moguce jer su ovi bili bas skroz bez masti,,,,

Imam samo jedan problem,ovaj brasnasti kon. sto ja pravim pilici mi malo vise rasturaju,da li postoji neka fora da smanjim to rasturanje i svedem ga na minimum?

rekreativac
17-04-14, 21:36
Peletiraj koncentrat i smanjices rastur, a verovatno ce i bolje jesti

- - - - - - - - - -

Samo nemoj da me pitas "odakle mi peletirka"? pitao si kako, ja odgovorio Lkl{{

SAMA
18-04-14, 08:20
Za ovu turu pilica sam pravio sam konncentrat i prezadovoljan sam ,receptura je sledeca:
30% sojine sacme
0.25% metionin
0.2 % lizin
3% stocna kreda
0.2% so
65% kukuruz
1% premix

E sad za ovu turu bih probao da konbinujem sojinu pogacu,sacmu i kvasa,kako bih smanjio cenu koncentrata i dobio malo masnije pilice ako je moguce jer su ovi bili bas skroz bez masti,,,,

Imam samo jedan problem,ovaj brasnasti kon. sto ja pravim pilici mi malo vise rasturaju,da li postoji neka fora da smanjim to rasturanje i svedem ga na minimum?
Ti si tu zaboravio DKF,oko 1,5% na ustrb kukuruza i stavi 3% kvasca.Nesto meni taj tvoj ima malo proteina.Cudo da si zadovoljan.Lkl{{

- - - - - - - - - -

Osim toga,fali ti energije.Neomascujes ga,ili si taboravio da napises.

Mmile
18-04-14, 09:15
30% sojine sacme
0.25% metionin
0.2 % lizin
3% stocna kreda
0.2% so
65% kukuruz
1% premix

Dodaj u koncentrat sojin griz ili ulje kako bi dobio vecu energiju.
Zavisi kakve hranilice koristis, postoje hranilice koje su takvog oblika da je rastur minimalan i sa brasnastom hranom.

Petar 90
18-04-14, 11:43
Zaboravio sam samo da napisem da ovim hranim pilice od 21. dan,posto uzimam tronedeljne....Ostalo od komponenti je sve tu napisano,,,,Prihvatam svaki svet oko poboljsavanja recepture,....

loki77
25-09-14, 21:28
Zanima me sta mislite o slwdecoj smesi koju mi predlaze komsija. 10kg koncetrat 40%, prekrupa 35kg, sojina sacma 5kg, suncokretova sacma 2,5 kg, i 0,500g premiksa. Koja je ovo vrednost u proteinima zanima me zbog zavrsnog dela tova.

nadalj#
27-09-14, 05:52
Zanima me sta mislite o slwdecoj smesi koju mi predlaze komsija. 10kg koncetrat 40%, prekrupa 35kg, sojina sacma 5kg, suncokretova sacma 2,5 kg, i 0,500g premiksa. Koja je ovo vrednost u proteinima zanima me zbog zavrsnog dela tova.
To je otprilike neka kombinacija sa ,superom, koja ima oko 20 procenata prot. sto odgovara dvojci.

jugi
01-10-14, 20:50
Da li neko ovde hranio pilice koji imaju 1kg pa na vise sa cistim graskom ili graoricom?? Da li nece biti problema??

vekickikinda
05-10-14, 10:05
A recite mi posto je sojina sacma,sojin griz,suncokretova sacma. Hvala

- - - - - - - - - -

Posto je sojina sacma i premix, hvala.

- - - - - - - - - -

Dodaj u koncentrat sojin griz ili ulje kako bi dobio vecu energiju.
Zavisi kakve hranilice koristis, postoje hranilice koje su takvog oblika da je rastur minimalan i sa brasnastom hranom.
Zdravo, recite mi sta je premix i ima li ih vise proizvodjaca , jer sam nov ovde i nov sam poceo sam sa kokama i tovnim, poz

- - - - - - - - - -

Hvala, ima li se kupiti hranilice i gde.poz

- - - - - - - - - -

Kapiram, sad vidim šta je problem, ali pogledaj ovu tabelu, ovo su potrebe za cobb
http://www.cobb-vantress.com/products/guide-library/cobb500/broiler-performance-and-nutrition-supplement/broiler-nutrition---recommended-minimum-specifications
Zdravo recite mi ili ko moze?
Imam tri boxa po oko 35 komada imaju 5 nedelja i imam hranilice pojilice i nikad ne jedu isto danas manje sutra vise? Ja pitam, jel zavisi i od cega zavisi. Poz

- - - - - - - - - -

Nema ne mogu da nadjem?

German hunting terrier | Jagdterrier