malci uginu posle 50 tak dana najednom

jomabo

Član
Učlanjen(a)
19 Sep 2011
Poruka
41
Lokacija
Skopje, Makedonija
imam nekoliko zenke patuljastih rasa i par momaka za njih. Lepo donose mlade po 4-5 malisana, , ali nekad, na 2-3 legla desi se da jedno ili dva uginu od cista mira i to sa punih 50 - 60 dana. simptoma nema, super su , skacu, jedu, hrana je ista svaki put, ne menjam nista, ne biju se, nemaju promena u uzmetu, ne kaslju,niti kijaju, bez ikakvih simptoma, kad sutradan vidim poneko lezi sa vratom istegnutim unazad, kao polomljen. Nista im ne ulazi u kafeze jer su lepo zsticeni bigovanom mrezom 20 x 20 a i ja ih pregledam dali ima ujeda, nista...kontam da nece od 5 malca zajedno samo jedno da strada a ostali lepo teraju. jedino sto su jos sa majkom jer ne forsiram zenke da ih brzo parim a i nemam slobodnih kafeza da odvojim svaki put leglo, pa te sto nisam prodala a hocu da sacuvam za sebe, jos su sa majkom. mozda je u tome problem, iako oni uveliko jedu sami mozda jos sisu i mleko koje im skodi. desilo mi se kod nekoliko zenki a ocevii su razliciti jer imam 4 muzjaka i posebno pazim da nisu u krvnom srodstvu. Dosad nisam imala problema sa bolestima, kokciodozu, miksomatoza kod nas i nema, nisam imala ni sugu, , svi su zekani ok, ali mladunci poneko ode a ja ne mogu da shvatim zasto. cak pomislim da sebi ne zavrnu siju od senilice koju sam pravila od resetke iz frizidera pa tako ima dosta mesta da protnu glavu dak jedu seno???
 
Postoi vise mogucnosti uginuca,ali ovo sto ste naveli,moguce je da zaglave vrat u jasle i pri trzaju dodje do isteglenja.preterana uhranjenost,a moze i nekontrolisano parenje u srostvu da pojedini primerci naslede lose osobine sa kasnije nezeljenim posledicama.
 
parenje u srodstvu je iskljuceno, na to vodim racuna i zato imam nekoliko muzjaka. preuhanjenost, ne bih rekla da je problem, dajem malo manje nego sto treba jer su patuljasti pa mi nije cilj da ih tovim. izbor hrane je zadovoljavajuci, nikad ne dajem hleba, kompir ili tako nesto, samo seno ili detelinu susenu, malo pelete pomesanih sa sasvim malo zobi (ovas), jecam, kukuruz i poneko zrno suncokreta, onda, mrkvu (sargarepu), jabuka, maslacak, spanac, persun, cvekla, tikvica, neprskane ostatke od boraniju graska (lisce i stabla) ljuspice od istog...Mislim da je ipak problem bio u jaslama i istezanju vratova, jer od kad sam sklonila te jasle nisam imala gubitaka nijednom. Zato preporucujem paznju sa jaslama, nikako dovoljno siroke da bi malci protnuli glavu, samo njuskicu.
Postoi vise mogucnosti uginuca,ali ovo sto ste naveli,moguce je da zaglave vrat u jasle i pri trzaju dodje do isteglenja.preterana uhranjenost,a moze i nekontrolisano parenje u srostvu da pojedini primerci naslede lose osobine sa kasnije nezeljenim posledicama.
 
Nazad
Vrh