Zetor

Neznam mislim da ako bi išao 30 ,ljudi bi se otimali za njih jer dobra kabina i 30km/h je dobra kombinacija za transport , ja lično nisam čuo da Zetor ide toliko što neznači da ti nisi upravu. Da još nešto multi se ne ugrađuje u 5011,4711 , 4718
 
Nisam ni ja, a još uvek nisam ni video Zetora sa multijem, iako ih ima kod mene dosta, kako Branko kaže 30% voznog parka su Zetori ovde. Možda stvarno nije greška i brzina mu je ograničena na 24, ne znam, sad me buni onih 18 u petoj :sta:

Moj jubilarni post No. 1000! :osmeh: :bravo: :ppozdrav: :sreca: :cool: :cao: :veseljak:: ::suncanje:: ::torta::
 
Čugi je napisao(la):
Nisam ni ja, a još uvek nisam ni video Zetora sa multijem, iako ih ima kod mene dosta, kako Branko kaže 30% voznog parka su Zetori ovde. Možda stvarno nije greška i brzina mu je ograničena na 24, ne znam, sad me buni onih 18 u petoj :sta:

Vozio sam Zetor 7340 koji ima multipower i čini mi se, dakle nisam siguran, da neide ništa brže od standardnog 7340.
 
Multiplikator obrtnog momenta kako piše u uputstvu za uptrebu i multi-power nisu ni blizu isto . Naime multiplikator zvaću ga multi za korišteni stepen ubrza za 31% što bi za npr. prvi stepen značilo 4.55x1.31=5.97 km/h to bi značilo da ej ČUGI bio upravu, ali postoji jedno još da par zupčanika za 5 brzinu nisu isti za traktore sa i bez multija što katalog delova potvrđuje. No vratimo se multiju multi ne omogućava promenu stepena prenosa bez prestanka toka snage ka točkovima jer za to je potrebna posebna mehanika u menjaču i menjač mor biti menjač sa stalno uzubljenim zubima nešto kao sinhronizovan , a ne kao kod naših traktora sa pomerljivim zupčanicima . Kod multi-powera vozimo recimo 2 i hoćemo da prebacimo u 3 , damo komandu elektonika počinje da uključuje 3 a isključuje 2 , to se odrađuje sa paketima lamela ( multi se multi-power se recimo kod FENDA radi kao planetarni menjač sa još nekim dodacima klipno-aksijalnih pumpi i motora (ali to je vrh traktora)
 
Ja sam izgleda nešto pobrkao. Kiki je apsolvent mašinstva a ja sam mislio da je petnaestogodišnjak (ne znam, valda sam ga pomešao sa nekim mlađim forumašom) i prema tom uzrastu sam i pisao ona objašnjenja oko kose vuče. Čak sam hteo i da crtam vektore sila kako bi lakše opisao šta je spreg, ali nisam znao kako da to izvedem na kompu.

::sramota:: ::sramota::
 
taj multiplikator se kod nas zove multiplover i to je hidraulicni mehanizam,nije potrebno saltanje brzina,
najkorisniji je u transportu kada vozis prikolicu uzbrdo ako je traktoru tesko on smanji prenos i poveca obrtaja a da ti netreba da menjas brzinu odnosno da pritisnes kvacilo da ti ne bi traktor stao i krenuo nazad.inace ima svoju pumpu lamelu plan i sunc zupcanik...

130-1.jpg


ovako je kod ursusa 120 ks
 
Multiplover je skroz nešto drugo u suštini to je planetni prenosnik (menjač) koji ima ulogu da promeni prenosni
odnos stepena koji se trenutno koristi i to čini mehanički sto znači da se sastoji iz zupčanika .
Planetni prenosnici su poznati po tome da stepen prenosa mogu da menjaju pod opterećenjem tz. spojnicama (paket lamela)
na slici kod kloki-ja 35 ili kočnicama 56 .Upravljanje je najčešće hidraulično ili nekad i pneumatsko .Promena stepena
pod opterećenjem nije moguća (bar sa ovim uređajem što ne znači da je traktor nema) moguća je promena prenosnog odnosa sanekom malom automatikom čak i bezstepena .Za razliku od HDP-aovde se opterećenje sa točkova prenosi na motor.Obrtni moment na točku zavisi od obrtnog momentamotora i stepena redukcije toje kruta veza.HDP sam obavlja taj posao ako dođe do povećanjaoterećenja na točkovima obrtaji se smanjuju a moment povećava pri konst. radu motora . Multiplover se ugrađuje u Ursus-e , ZTS-e , Zetor Kristale i to od 90 pa naviše .
Animacije HDP-a i planetnog prenosnika na sajtu www.kmk03.de/Drehmomentwandler/dreh1.html .
Slike HDP-a.
 
~Kiki~ je napisao(la):
Multiplikator obrtnog momenta kako piše u uputstvu za uptrebu i multi-power nisu ni blizu isto . Naime multiplikator zvaću ga multi za korišteni stepen ubrza za 31% što bi za npr. prvi stepen značilo 4.55x1.31=5.97 km/h to bi značilo da ej ČUGI bio upravu, ali postoji jedno još da par zupčanika za 5 brzinu nisu isti za traktore sa i bez multija što katalog delova potvrđuje. No vratimo se multiju multi ne omogućava promenu stepena prenosa bez prestanka toka snage ka točkovima jer za to je potrebna posebna mehanika u menjaču i menjač mor biti menjač sa stalno uzubljenim zubima nešto kao sinhronizovan , a ne kao kod naših traktora sa pomerljivim zupčanicima . Kod multi-powera vozimo recimo 2 i hoćemo da prebacimo u 3 , damo komandu elektonika počinje da uključuje 3 a isključuje 2 , to se odrađuje sa paketima lamela ( multi se multi-power se recimo kod FENDA radi kao planetarni menjač sa još nekim dodacima klipno-aksijalnih pumpi i motora (ali to je vrh traktora)

Jasno mi je da se oni razlikuju no neznam zašto sam napisao multipower umjesto multiplikator. :sta:
 
zato sto postoji multi plover pa si mozda permutovao


kiki hvala na strucnim razjasnjenjima da znamo sta je sta. svi se frljamo.
 
Novi Zetor PROXIMA POWER 100. Motor Zetor 100 ks, 435 Nm, euro 3 norme. Novost u Proximi Power 100 je mjenjač 24x24 sa 3 stupnja Powershifta umjesto dosadašnjeg 16x16 koji polovi samo jednom pod opterećenjem. A novost kod Zetora uopće je Powersutle, elektrohidraulični reverzer za promjenu smjera kretanja bez upotrebe kvačila. Dosada je bio ugrađivan samo mehanički reverzer. Mislim da je to ono što je falilo Proximi, dakle mjenjač 24x24 i Zetoru općenito, dakle Powershutle. Inače vozio sam se u Proximi Plus 100 ks i kaže gazada da je zadovoljan. Isto tako sam vozio Proximu 80 ks i mogu reći da je traktor živahan, solidno okretan i da ima puno snage za "mali" traktor. ::super:: Evo dvije slike novog modela.


 
Ali sudeći po kvalitetu tih mašina to možda i nije puno, jer ako su samo kvalitetni kao stari Zetori onda je to pravi izbor ( a verujem da su kvalitetniji ) . Jer kako kažu nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari , mada to nepije baš uvek vodu mada ima i u tome nešto. Priznajmo da su 60-80-tih godina bili daleko ispred konkurencije po rešenjima neki ni sad nemaju ta rešenja.
 
To sve stoji, samo što smo navikli da Zetor pruža zapadni kvalitet (ponekad i bolji) po pristupačnijoj ceni, ali nema više toga!
 
Dobro Zetor nikad nije bio jeftin samo što je nekad bilo više para. Kada ga je moj deda kupio bio je cena 2.5 fergusona . Ferguson je ostao ferguson nisu ga menjali a zetor je napredovao . Nekad je bilo dosta 15 bikova , a sad ni celo stado nije dosta.
 
Jeste, no ja sam ipak mislio na to da je bio jeftiniji od zapadnjaka bez zaostaka u kvalitetu, bez obzira na našu kupovnu moć tada.
 
To si upravu mada mislim da ni zapadnjaci nisu mogli baš puno da primirišu Zetoru . Koji su to zapadnjaci imali taj kvalitet i luxus mislim da ih nije baš bilo.
 
Ej samo vi tako nastavite o Zetorima, pa ću početi ozbiljno da razmišljam da Ursusa zamenim sa Zetorom... :D
 
Pa to obavezno, Ursus je Zetor za sirotinju, mislim tako je to tamo kod njih zamišljeno, bez uvrede! :cao:
 
Misliš da smo ga više hvalili nego što je zaslužio . Ja ga nebi menjao nizašta :nono:, mada nije ni on savršen . Ali dobra kabina , zimi oranje u kratkim rukavima , mala buka , hidraulika nekad štuca ali se i to da rešiti za 120eura ( pumpa i karike , gumice za crnu kutiju i hidraulika kao nova :udri:). :bravo:
 
Nazad
Vrh