Zetor

Ni meni ovo nije jasno :sta: . Ja sam mislio da je to neka vrsta reduktora jer u tehničkim karakteristikama se vidi da traktor ima različite brzine kretanja sa multiplikatorom ili bez njega.
 
Da i brže se kreće jer je povećan obrtni moment na obodu točka za oko 30% i gledano sa te strane Zetor sa multiplikatorom ima 20+4 stepena prenosa za razliku od onoga koji ga nema i koji raspolaže sa standardnih 10+2. Moglo bi se reći da radi kao reduktor iako to nije, jer za razliku od njega omogućuje i ono što sam gore napisao, i time dovodi do još dve grupe stepena prenosa.
Na primer ako je u 5-oj brzoj brzina kretanja ~24km/h, kada je multiplikator uključen brzina će u 5-oj brzoj iznositi ~31,2kmh.
Je li sada jasnije?
 
A ne znam dal ste znali za foru kod Zetora ubacis recimo u 5tu izbacis mali menjac na neutralu i ukljucis kardan!dobija se veci broj obrtaja na malom gasu,kao jedna vrsta reduktora :osmeh:Samo ne znam kako se ta funkcija zove :sta:
 
Meni nije jasno obrtni moment zavisi od motora i broja obrtaja motora a ti ne mozes preko transmisjie taj obrtni moment povecati jer on kako sam napisao zavisi isljucivo od motora.
 
Andrej, nema tu fore, imaš direktan prenos kardana, koji zavisi od stepena prenosa traktora i on iznosi na Zetoru od 200 i nešta do 1300 i nešta obrtaja, ti u ovom slučaju koji si pomenuo samo si isključio reduktor (mala ručica u neutral), traktor stoji u mestu i na malom gasu u petoj vrti kardan većom brzinom.

Rastislave, tačno je da zavisi od motora, transmisijom (menjačem) se nemože povećati ali upravo redukcija povećava ob.mom., no možda ovde ob.mom. nije do kraja prenešen postojećom transmisijom te se ovim načinom max iskorišćava, ne znam stvarno kako taj uređaj radi, ali kako mu i samo ime kaže on multiplicira (povećava, umnožava) ob.mom. i to je jednostavno tako, i proizvođač jasno daje tu definiciju.
 
Da ne dođe do zabune, kada kažem da se može povećati ob.mom. ne misli se na onaj koji daje motor i koji je ne promenljiv, nego na ob.mom. na obodu pogonskog točka.
 
Pri kretanju iz mesta motor pod opterećenjem (plug prikolica ) stabilno radi , bez opasnosti da dođe dogašenja motora ( uzbrdica )
kao kod frikcione spojnice .Od samog početka ubrzanja na izlazu spojnice prenosi maks. obrtni moment motora. Kako se vozilo zaleće
opada i opterećenje pa samim tim se povećava obrtaj na izlazu čak kada je i broj motora konstantan . Kada naiđe na opterećenje obrtaj
na izlazu spojnice opada a moment raste , pri svi tim motor radi konst obrtajem i ne oseti opterećenje . Ko tzv. prozračnih i motor oseti
opterećenje ali ne u toj meri.Povećanje momenta na izlazu spojnice je 3 puta teoriski , a praktično 2.5 put u odnosu
na moment motora. To je najprostije što sam mogao da objasnim da ne komplikujem. Staviću i slike kad ih nađem . Inače spojnica je u obliku
torusa koji je iz 2 dela i napunjena je uljem .I sastoji se iz
pumpnog , reaktorskog i turbinskog kola .HDP hidrodinamički pretvarač obrtnog momenta.
 
Lepo objašnjeno Kiki, po svim dosadašnjim postovima vidim da ti mehanika dobro leži (za razliku od plugaova, NHF), te me sad još više zanima ko si i šta si :cao:
 
Apsolvent mašinstva u NS. Ali ne poljoprivrednog to me interesuje pa prikupljam inf. i od drugova sa poljop. katedre . Ali sam ja i dalje seljak u duši.
 
Sorry, sad tek videh da si popunio i profil, drago mi je što imamo takvog sagovornika na forumu.  :ppozdrav:
 
Zetor sa multijem. neide brže 5. bez multija. 24.18 km/h
4. bez 19.00
5. sa multijem 18.43
4. sa multijem 14.47
Nema kočenja motorom kad je uključen multi , jer lopatice usmeravaju ulje smo u jednom smeru.
 
Da u petoj mu je max 24.18km/h bez multija, ja sam ono gore samo stavio kao primer, e sad pitanje za tebe ako znaš-zašto u 5-oj sa multijem brzina pada dok u svim ostalim stepenima prenos raaste?
 
To je donekle tačno jer to zavisi isključivo od kons. motora . Postoje motori sa kon. obrtnim momento i motori sa kon. snagom, ali su jako rtko u upotrebi. Kod Zetora je obrtni moment 179Nm/1600 o/min tada i otprilike najmanje troši a najbolje vuče srpski rečeno. Najveća snaga je 60ks pri 2200 o/min. Obrtni moment se povećava sa redukcijom tj. u prvoj je veći obrtni moment na osovini točka nego u drugoj brzini pri istom broju ortaja motora. Zato je i veće klizanje točka po podlozi jer se ta sila ne može preneti na tlo jer je koef. athezije (srpski trenje) mali . Silu nije problem proizvesti nego preneti na podlogu da bi se stvorila vučna sila zato je potrbno dodatno opteretit traktor tegovima ili vodom u pneumaticima.
 
Ako imas prednju vucu i dobre pneumatike ja mislim da ti je dovoljna vucna sila za taj traktor.Ako mislis da mu povecas vucnu silu tako sto ces napuniti pneumatike vodom a prikaciti vece opterecenje jer sad imas vecu vucnu silu da ce ti otici nesto na traktoru(lamela,radilica...)
 
uh tek za njega ne bih dao 500,pogledaj gume kako su zamazane i felne,ko zna sta se krije ispod te "farbe"

iskreno ja bih uzeo pre 560 ili rakovicu 65(i za 500 moz naci ~89god,zavisi za sta mi treba(kod nas jednostavno neeema zetora 2-3 u selu)
 
Juče sam nabavio starti katalog delova od Zetora 5711 , 5718 , 5745 , 5748 iz 197... to je na 74 strani zubčanik 5 je za prenos sa kada je multi isključen , a 3 kada je uključen. Vratilo 2 je za prenos sa frikcione spojnice. U zvonu znači ima 3 vratila. A to što samo kod 5. stepena usporava mislim da je greška (netvrdim) , ako neko zna odgovor nek podeli sa nama .Pošto na listu gde su ispisane brzine ima 2 puta ispisano za isti tip i istu dim. pneumatika različite brzine. Ima tu još dobrih par grešaka u tom priručniku.
 
NA, možda je ok, i ne mora uvek da bude dreš ako je ofarban, lako se to proveri, cena je realna ako je traktor ispravan, znači za to godište i taj model.

Kiki, po toj logici bi onda i trebao da ide preko 30km/h, baš kako sam naveo u primeu.
 
Nazad
Vrh