PDA

View Full Version : Berba kupina 2013

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3

matke
27-05-13, 19:28
pozdrav svim kupinarima i puno srece u kvalitetu ploda i naravno otkupne cene!

rista
27-05-13, 19:45
Ako bude ko sa tresnjom ::jako_besan::

nenad17
27-05-13, 20:51
Bravo za temu!!! Nece biti, rece mi jedan hladnjacar da robe nema ni gram od prosle godine i da je maltene unapred prodaju...

nemanja_st01_58
28-05-13, 13:36
Kod mene nema bas neku masu lastara jer je bila jaka susa prosle godine ali ako iznese ovo sto je iscvetalo bice dobro.

nenad17
28-05-13, 14:06
Cvetala ti kupina??? Kad???

nemanja_st01_58
28-05-13, 16:00
Ćale mi reče da poterala pupoljke cveta još prošle nedelje tako da računam da je cvetala i po njegovoj priči je lepo poterala pa ako održi to što poterala biće ok, ali proveriću večeras da ne širim dezinformacije Lkl{{
mada smo mi na 270m visine.

joseva
29-05-13, 21:23
kod mene je negde tek mozda oko 5 % procvetalo. ne valja ako bude velikih kisa u toku cveta. sto se tice cene bice preko 1 e. trebalo bi. bar tako iygleda. bitno je samo da dodje do berbe, a posle cemo lako

nenad17
03-06-13, 17:50
Cuo si za cenu negde ili?

- - - - - - - - - -

Komsija mi se zali da su mu listovi po vrhu kupina poceli da zute... Da li neko zna sta bi mogao da uradi??? Hvala

nenad17
04-06-13, 12:21
Upravo sam dobio informaciju od prijateljice, koja radi u jednoj banci u mom kraju a ciji su najveci duznici upravo poljoprivrednici, da je upravo zavrsila sa sastankom
na kome je bilo reci o ceni maline i kupine. I prema informacijama koje joj je dostavio njen pretpostavljeni cena maline ce biti oko 2.5e a kupina i vise od toga.
Sad se sigurno svi pitate zasto bi jedna banka brinula o tome? Ona kaze da su dobili saopstenje u kome se navodi da cim pocne berba pocnu sa pritiskanjem duznika.
Tako da xsale po svoj prilici dodjem ti veceru:)

matke
04-06-13, 19:16
daj boze da bude tako , mada ja bankarima ne verujem

dejants
04-06-13, 20:00
kod mene su u punom cvetanju i nisam baš srećan što pada kiša svaki dan

nenad17
04-06-13, 20:18
daj boze da bude tako , mada ja bankarima ne verujem

Pa ni je hahhaha ali jedno je kod njih sigurno. Znaju gde su pare i znaju kako da naplate.

- - - - - - - - - -

kod mene su u punom cvetanju i nisam baš srećan što pada kiša svaki dan

Meni tek pocinje da cveta, mada je mnogo bitnije da ne bude kise u branju.

joseva
04-06-13, 20:57
i ja imam pouzdane informacije da kupina ide sto se cene ide vise od cene maline. videcemo, ali nece biti jeftina. sto vrho zute je od vode, a i od ove hladnoce. procvetalo mi je ok o 30 posto cvetova, a nasao sam gde se i formirao plod... za mesec dana bice i poneka zrela. samo da stane kisa i da ne bude leda i sve je ekstra

dejants
05-06-13, 07:45
iskreno da vam kažem, što se cene tiče, biće vrlo dobra ali ja bar nisam nešto radostan ako ove godine bude 200 dinara, a onda naredne 3-4 20 dinara. Više sam za varijantnu stabilne cene svake godine. Mnogi će reći (ma daj da uzmemo pare ove godine, pa posle šta bude), ali verujte mi bolje je da svake godine bude 80-90 dinara plus ponuda i potražnja u zavisnosti od godine. Inače tašta mi je radila u hladnjači gde predajem kupinu i kaže da je vlasnik hladnjače potpisao ugovor na 200 dinara za kilogram. Koliko će tu biti naše, videćemo. Pozdrav svim kupinarima ma gde bili

nenad17
05-06-13, 08:16
Mislim da taj hladnjacar malo lagi:) hladnjacari uvek dobro prolaze na kupini. Mnogo bolje nego na malini. Mislim da nije potpisivao nikakav ugovor, jer ne moze da zna kakvo ce stanje da bude. A ako jeste onda mnogo rizikuje...

dejants
05-06-13, 08:36
uglavnom ja najgore prođem jer su mi kupine u ravnici i među prvima počnem da predajem na teritoriji cele opštine. Sigurno odvezem 5-6 tura i to je na "otvoreno" (tako se kod nas kaže, primaju kupinu a nema cene). Posle toga kad izađe cena, on kaže ovo do sada ti je bilo po 120 a od večeras je 160

joseva
06-06-13, 22:11
slazem se sa dejanots. neka bude svake godine oko 0.90-1 e i ekstra.. isplatila bi se u potpunosti. ja sam cekao od 2007. godine do prodle da bih nesto yaradio i jos uvek nisam izvukao sva ulaganja od 2006 do 2012. godine

dejants
06-06-13, 23:07
i moj kupinjak je mlad. Šesta godina.Čekao sam dve godine da prorodi, treće je bila cena 20 dinara, četvrte 50,prošle godine nisam imao ni kilogram jel mi je sve propalo od mraza ,tako da kao i ti (joseva) još nisam ni otplatio uložena sredstva

joseva
07-06-13, 22:42
moj i nije toliko mlad jer smo uhvatili dobre 2005 i 2006 godine kada je cena bila 105 dinara a euro ispod 70 dinara i kada je evro a i dinar nesto vredeo. samo vreme da posluzi i da malo stanu ove kise i bice sve dobro ove godine.. uveren sam.. nikako da se poprsce od trulezi. bem ti i vreme.

kupinar
08-06-13, 13:32
I ja nisam uspeo da porskam protiv sive trulezi.Da li mislite da su dva prskanja dovoljna u ovakvoj godini u tu svrhu.

dejants
08-06-13, 20:35
I ja nisam uspeo da porskam protiv sive trulezi.Da li mislite da su dva prskanja dovoljna u ovakvoj godini u tu svrhu.

sasvim dovoljna. Ne znam u kojoj ti je fazi sad kupina, ali jedno prskasnje protiv truleži sad, a drugo 15 dana pred berbu

- - - - - - - - - -

ovih dana, i 15 dana pred berbu i biće dovoljno. Ja sam koristio "pehar". Dobar je i "dional.

joseva
08-06-13, 21:17
planiram sada ovih dana kalijum + pehar, a posle na svakih 5 dana do berbe kalcijum.. ako zatreba i switch

kupinar
09-06-13, 07:43
Kod mene je procvetala oko 30%.Sad prskam sa switch-om i kalijumom.

dejants
09-06-13, 17:37
jel to čist kalijum ili je u kombinaciji sa još nekim đubrivom tipa "Murtonik" Do sada ga nisam koristio. Čemu najviše služi i kako da ga tražim u poljoprivrednoj apoteci

kupinar
10-06-13, 09:04
Ova prihrana koju trenutno koristim zove se DILOS.Grcki proizvod.

dejants
10-06-13, 10:34
upravo sam kupio NOVALON 10:10:40

joseva
11-06-13, 22:07
@ dejants
mislio sam na folijarnoi koje ima veci procenat kalijuma. planiram i ekoboster 2 koji povecava prinos ali ga nema nigde u prodaji kod nas. inace zakasnih sa peharom i sada cu sa dionalom, a ako bude cena lepa onda pred berbu switch

Markonator
11-06-13, 22:28
Zasto mislis da je kasno za pehar?Ja sam juce isprskao peharom,ridomilom i prihranom na bazi bora zbog bolje oplodnje

joseva
12-06-13, 23:20
kod mene je vec u fazi precvetavanja pa zbog toga sada mi se cini da je kasno ya pehar ili signum. primecujem kod mene u selu da neki prscu sa signumom u koncentraciji od 80 ml na 100 l sto je velika greska, ali se ne vredi sa ljudima raspravljati. za vikend prscem sa dionalom + ekoboster 2, pa da vidimo kakvi su ti biostimulatori, a takodje bacam i prehranu po treci put i zavrsavam za ovu godinu sa prehranom, a i ima da forsiram sa kalijum za krupnocu ploda, ali to tek mozda za 10-ak dana, pa onda prelazim na kalcijum. planiram mnogo prskanja sledecih mesec dana da izvucem maksimum, jer ce stvarno cena biti bogovska. malina vec dosla do 185 din ( gde god sam sa nekim pricao u vezi kupine svi su najavili odlicnu cenu,tj. cenu koja prelazi cenu maline, a vecina tih sa kojima sam pricao bili su otkupljivaci i hladnjacari)

dejants
13-06-13, 07:26
i kod mene je u fazi precvetavanja.Čim se vreme malo stabilizuje prelazim na kalijum. Što se đubrenja tiče,bacio sam u februaru 8:16:24 i pre desetak dana po malo KAN. Kupine su mi u ravnici na plodnom zemljištu pa ću ove godine đubrenje da svedem na minimum. Preterivao sam sa prehranom (Kan) i mnogo mi stabla kupine budu debela i onda ne može da mi sazri na jesen pa mi dosta izmrzavaju. Takođe od preterane upotrebe kana dosta roda ne stigne da sazri. Što se tiče biostimulatora, nešto sam tu skeptičan. Malo oni tu mogu da pomugnu, mislim da je to bacanje para. Ja imam u kupinama sistem za zalivanje i još uvek mislim da je proverena i dobitna kombinacija: danas berba,sutradan zalivanje,posle toga "murtonik" i tako u krug. Slažem se sa Joseva da je kasno za signum, dional je sada prava stvar, samo se dvoumim da li da prskam i ja sad sa dionalom ili da ostavim 15 dana pred berbu.

joseva
13-06-13, 21:56
nije nesto taj ekooboster 2 skup. 940 din litra, pa malo eto cisto da eksperimentisem. bacio sam vec oko 250-260 kg prehrane i jos 100 u subotu na 40 ari. naravno i ja cu da navalim sa kalijumom, a posle imam nesto kalcijum nitrata, a mozda kupim i Wuxsal kalcijum, kazu da je dobar. Dional moze od faze precvetavanja pa 14 dana neposredno pred berbu jer mu je karenca 14 dana. Mislim da je sada sa njim najpametnije prslati, pa ako budu velike kise u toku berbe, a bice najvetovatnije oko OGnjene i Blazene Marije sigurno, pripremiti Switch ili Teldor

nenad17
13-06-13, 22:41
Ljudi ima li neko kakav, bilo kakav, info o mogucoj ceni?

joseva
13-06-13, 23:26
@nenad
nemoj se brinuti oko cene. bice sigurno dobra, ali sada koliko tacno niko to za sada ne moze sa sigurnoscu da tvrdi. ze mene je i 120 din odlicna cena, a sve preko toga je super. znam za dane kada sam je prodavao i po 45 i po 30 din, pa se prezivelo

dejants
14-06-13, 07:10
bojim se da cena i neće biti dobra. Ako malina izađe na 200 dinara i više,mislim da će hladnjačari da se vade na kupinu. Retke su godine gde i malina i kupina ima dobru cenu. Sad je pitanje šta je dobra cena

Petar Dragojevic
18-06-13, 11:43
Moze li se sada prskati za Akordom?

nenad17
18-06-13, 12:29
Ljudi, ja sam davno pricao da ce cena kupine da ide preko cene maline. Hladnjaca Kicic iz lucana daje avans na 160.

Petar Dragojevic
18-06-13, 15:39
Nenade17, ako tako bude...>:({ :-\ pa posle berbe na ::suncanje::

matke
18-06-13, 17:38
jos je rano za cenu

nenad17
18-06-13, 18:23
Rano? Meni za 15 do 20 dana pocinje berba. Uostalom, to je avans, nacin da privuce proizvodjace kojih nema!!!

kupinar
18-06-13, 19:29
Koliko sam ja cuo on daje avans ljudima koji su mu prosle godine predavali kupinu.Na cenu od 160 dinara,koliko je prosle godine isplacena.U visini od 30% predate proslogodisnje kupine.To jeste dobar znak,ali nije nikakva garancija.I ja mislim da je prerano za cenu,da ne prodjemo ko Karleusa na uscu.Bice,bice pa onda mucak.Da bi mi vajdili od kupine treba dosta stvari da se poklopi.Da ne bude previse kise,ne daj boze grada,da se hladnjacari ne istrose previse na malinu,da se posao kvalitetno odradi i dosta drugih ali.I cena je naravno najbitnija,videcemo.Ovde je izvesna samo jedna stvar,a to je da smo stalno u riziku.

Markonator
18-06-13, 20:16
Ako bude 160 dinara zovem vas sve kupinare sa foruma po zavrsetku berbe na pecenje i pivo kod mene na Kopaonik

dejants
18-06-13, 21:17
Ako bude 160 dinara zovem vas sve kupinare sa foruma po zavrsetku berbe na pecenje i pivo kod mene na Kopaonik
Ja kolega iz Trstenika dolazim ako bude ta cena, ali mrka kapa

- - - - - - - - - -

Moze li se sada prskati za Akordom?

Prilično je kasno. ja sam u ranijoj fazi prskao dva puta. Izuzetan preparat protiv ljubičaste pegavosti i žute rđe

joseva
18-06-13, 23:48
malina danas 195. raste cena svakog dana, ali nasa sreca ( mislim na kupinare) je ta da maline nema ni 30 % od normalnih prinosa. suska se svasta oko cene kupine, ali videcemo za 20-ak dana. potraznja je kao velika. visnja je podbacila sa cenom jer je prosle godine otkupljena velika kolicina po odlicnoj ceni, ali jos uvek stoji u hladnjacama, pa iy tog razloga je 40-50 dinara, a sto mi je otkupac rekao pre mesec dana i potvrdilo se kao tacno. nije pogresio ni kada je rekao da malina sa cenom izlazi do 220, a sto se ocekuje sledece sedmice. rekao je i za kupinu oko 200 ali sacekajmo..

dejants
24-06-13, 08:21
svašta se priča , ali da sačekamo još malo. Problem može da nam napravi odugovlačenje hladnjačara u izbacivanju početne cene. Ranije sam pisao kako 5-6 tura dajem na otvoreno i tu me ubije u pojam, džaba ti posle dobra cena.

- - - - - - - - - -

kolege, nešto smo se ućutali. Ja sam juče pustio sistem za zalivanje, očekujem početak berbe za 20-ak dana. Imate li informacija o ceni?

matke
26-06-13, 02:48
Za sad cena nema samo rekla kazala.

dejants
26-06-13, 11:38
oko 100 dinara

nemanja_st01_58
26-06-13, 14:55
otkud tih 100rsd? Jel to neka hladnjača ili se proneo glas :)

Markonator
26-06-13, 14:56
Ovaj hladnjacar sto mu dajemo visnje i maline kaze da ce pocetna biti oko 100 dinara,a kasnije ce cena zavisiti od ponude..

JuRa
26-06-13, 16:51
Ja sam pre nekoliko godina izasao iz posla sa kupinom,ali dok sam radio i brao uvek sam znao cenu pocetkom juna meseca.
Obavestavao me hladnjacar sa kojim sam saradjivao.Tako da znate da se cena zna i da je vec odredjena.

Biljanaa
26-06-13, 21:40
Ja imim i kupinu jos uvek se nista ne zna zvanicno o ceni spekulise se kao i sa malinom kada krene branje videcemo sta i kako .Bice cena kako se dogovore kao i sa malinom jedino sto je bas nema pa se moze ocekivati bolja cena

dejants
27-06-13, 07:16
U nekom od predhodnih postova sam napisao da je bolje da svake godine bude oko 100 dinara + ponuda i potražnja, nego da bude ove 200 a sledećih 3-4 20-30 dinara. I sada sam pri toj konstantaciji. Lično mislim da će ove godine biti od 80-120 dinara. Nikada malina i kupina nisu imale dobru cenu iste godine. S obzirom da je cena maline relativno dobra, plašim se da će hladnjačari zaradu tražiti na kupini.

kupinar
27-06-13, 12:33
Meni su rekli 165,odnosno proslogodisnja cena.Sobzirom da su zimus kupinu prodavali skuplje od maline,nije ni ovo nemouce.

slavis
27-06-13, 13:18
zemljace ko ti je rekao za tu cenu

dejants
28-06-13, 13:38
Meni su rekli 165,odnosno proslogodisnja cena.Sobzirom da su zimus kupinu prodavali skuplje od maline,nije ni ovo nemouce.

Daj Bože, ali čisto sumnjam

- - - - - - - - - -

sad sretoh jednog otkupljivača što otkupljuje kupinu za hladnjaču u Trsteniku i kaže 60-70 dinara. Ako bude tako KATASTROFA

matke
28-06-13, 18:02
zvanicne cene pre 10 jula nece biti samo nagadjanja

dejants
28-06-13, 20:51
meni je čir proradio, ako stvarno budu 50-60 dinara nek ide u pm.

nenad17
28-06-13, 21:14
Opusti se, nece biti. Samo lupaju. Pa meni moj kaze oko 200? I kome da verujes.

nemanja_st01_58
29-06-13, 09:38
idu tri pandura ulicom
I. kaže ,, Čuo sam da će u septembru da bude metar snega"
II. kaže ,,Ja sam �?uo da će u septembru da bude plus 40 stepeni"
III. sluša njih pa kaže ,,U tri lepe, pa ko će na plus 40 da �?isti toliki sneg "
>:({
e tako i mi za kupine

Biljanaa
29-06-13, 17:35
O ceni kupine se jos uvek nagadja niko nema nista konkretno kao ni za malinu sto se nije znalo dok nije krenula berba i jos uvek se ne zna koja ce konacna cena biti.Videcemo kada krene berba sta ce biti ali kod nas je sve moguce da bude i 50 a i 200 din ovo je Srbija.

dejants
29-06-13, 19:39
sve se zna još od marta meseca jer se čeka da se vidi kakva je bila zima i koju je količinu roda ponela kupina. Nije tačno da se 15 dana pred berbu ne zna cena. Ne znamo mi koji radimo po ceo dan, zalivajući je i prskajći da preživi ali najviše je zalivajući našim znojem. Konstantacija da se čeka da krene berba pa će da se vidi koja je cena ,ne pije vodu. Sve se zna samo se taktitira, krije i ćuti

Biljanaa
30-06-13, 10:21
Sta vredi sto oni znaju kada mi ne znamo ja pricam o nama proizvodjacima da nista ne znamo do branja a nekada ni do 5 branja.Oni kriju jer im tako odgovara.Da li ce ikada u ovoj drzavi proizvodjac znati cenu svog proizvoda ili ce uvek biti u neizvesnosti

dejants
30-06-13, 13:21
Sta vredi sto oni znaju kada mi ne znamo ja pricam o nama proizvodjacima da nista ne znamo do branja a nekada ni do 5 branja.Oni kriju jer im tako odgovara.Da li ce ikada u ovoj drzavi proizvodjac znati cenu svog proizvoda ili ce uvek biti u neizvesnosti

Potpuno se slažem. Bojim se da u ovoj našoj zemlji još dugo se neće znati nikakav red. Upravo ja predam 5-6 tura i tek onda saznam cenu. Svuda u svetu a i u nekadašnjoj našoj republici Sloveniji se 1. januara zna zagarantovana cena poljoprivrednih proizvoda za tekuću godinu. Cena može samo biti veća u zavisnosti od godine, ponude i potražnje. Ljudi lepo tamo sve stave na papir, preračunaju se i znaju koliko će da ulože i forsiraju određeni proizvod. Ja trenutno prehranjujem sa kalijumom i prskam protiv truleži a to je na cenu od 50-60 dinara čisto bacanje para.

kupinar
30-06-13, 14:08
Ja mislim da nema razloga za neki preterani optimizam ali isto tako ne treba se ni unapred nervirati.Cena po najavama nebi trebalo da bude losa.Ja nemam proverene informacije,vec su to eto neke price koje se prenose .Ono sto znam jeste da mi je jos proletos covek koji je jedan od nasih priznatijih strucnjaka iz ove oblasti rekao da ce kupina imati cenu.Imena,naravno mislim da ovde ne treba da pisemo.I cenu od 165 dinara sam ,nacuo,ne kao obecanje vec kao informaciju od poznanika koji nije hladnjacar,vec proizvodjac.Dakle videcemo.

Biljanaa
30-06-13, 16:16
Tako je to u normalnim drzavama a mi smo daleko od toga Slovenija i dok je bila u sastavu SFRJ je bila ispred drugih republika.Tamo je seljak gospodin.I ja sm prskala pa cu opet negde pred branje videcemo sta ce biti ali u ovoj drzavi je sve moguce na sve strane samo globe narod

joseva
30-06-13, 19:09
ja sam optimista u pogledu cene kupine ove godine. iz pouzdanih informacija cena ne bi trebalo da bude ispod 150 din, a mozda ove godine predje i 200 sa rayloga sto je kao "trazena roba" kada otkupljivac prosiruje svoje kupinjake za jos 100% ocigledno je da se mozemo nadati u par narednih godina lepoj ceni kupine, ali... Inace, juce na otkupnom mestu covek iz Macve dovezao gajbu cacanke. nije mi jasno kada pre, mada sam video kod rodjaka jednu zrelu i vise zarudelih, ali kod njega je kupinjak los. Meni je najvaznije da ne krecem sa navodnjavanjme bar jos 10 dana, a za cenu sam 99% ubedjen da ce da bude i bolja nego proslih 175 din.

dejants
30-06-13, 21:02
ja sam optimista u pogledu cene kupine ove godine. iz pouzdanih informacija cena ne bi trebalo da bude ispod 150 din, a mozda ove godine predje i 200 sa rayloga sto je kao "trazena roba" kada otkupljivac prosiruje svoje kupinjake za jos 100% ocigledno je da se mozemo nadati u par narednih godina lepoj ceni kupine, ali... Inace, juce na otkupnom mestu covek iz Macve dovezao gajbu cacanke. nije mi jasno kada pre, mada sam video kod rodjaka jednu zrelu i vise zarudelih, ali kod njega je kupinjak los. Meni je najvaznije da ne krecem sa navodnjavanjme bar jos 10 dana, a za cenu sam 99% ubedjen da ce da bude i bolja nego proslih 175 din.
Daj Bože,malo si me oraspoložio, računam ozbiljan si čovek i ne šališ se sa takvim stvarima, jer zadnje informacije što ja imam su 60-80 dinara.

Markonator
01-07-13, 19:25
Danas sam nasao par zrelih cacanki...za desetak dana ce biti i prva berba..a cenu cemo saznati verovatno pocetkom avgusta...

dejants
02-07-13, 07:20
Danas sam nasao par zrelih cacanki...za desetak dana ce biti i prva berba..a cenu cemo saznati verovatno pocetkom avgusta...

kao i uvek.Šta kažu za cenu

Biljanaa
04-07-13, 07:47
Juce mi je rekao covek koji predaje malinnu na tzv berzi u Kostojevicima da kupina krece sa 150 din sada koliko je to tacno ne znam verovatno mu je neko od nakupaca rekao jer i on ima nesto kupine.Do kraja sledece nedelje krenuce branja pa cemo videti kako ce biti

dejants
04-07-13, 09:29
daj Bože, ali nešto čisto sumnjam. sve ispod 100 dinara bila bi katastrofa

kiza_zoki
04-07-13, 22:52
Zdravo svima, evo i ja da se javim ove godine. Ajde prvo o zasadu, kupina u našem kraju je šarenolika, ima i dobrih i loših zasada. Što se mog zasada tiče nije loš, nešto je bolji rod nego prošle godine. Problem mi pravi skočibuba koja pregriza rodne lastare, tako da se ovi lome i na kraju osuše sa sve kupinama. Šteta može biti ogromna. Prskao sam insekticidima, ali nije nešto veliki efekat. Što se tiče cene i ja sam čuo različite. Pre mesec dana se zuckalo o famoznih 200 din., a pre neki dan o bednih 50. Kako sam u poslu već 25 god. ništa me ne bi iznenadilo. Biće 50 ako se hladnjačari dogovore i drže dogovora... ali.... Kupinu su prodali još zimus i to onu koji su plaćali od 150-190 din!!! Znači ima tržišta i za tu cenu.A kupine u Srbiji opet nema dovoljno, a nema ni u okolini. Poljaci se još nisu oporavili, a ni ostali. prema tome mislim da će krenuti sa niskom cenom, pa će kasnije podivljati. Samo treba usporiti zrenje i čekati cenu

dejants
05-07-13, 07:26
Bojim se da će se moje slutnje obestiniti. Što se više bliži početak berbe cena kupina u našim komentarima opada. Evo i kolega kiza-zoki pominje cenu od 50-ak dinara. Definitivno priče rekla- kazala nemaju nikakvu osnovu. Dok ne počne berba ne zna se ništa(bar mi), oni verovatno znaju, tako da komentari od 200-250 dinara mislim da su smešni i deluju nerealno.
Što se tiče skočibube, pokušaj sa prskanjem u korenu biljke. Ako imaš sistem za zalivaje onda preko sistema, a ako ne onda sa kante za prskanje skini puža i uz svaku kupinu štrcni po malo. Ja za crva u kupini koristim FOBOS.

kiza_zoki
05-07-13, 09:17
koristio sam i ja FOBOS 2 puta ali izgleda da ne deluje, danas -sutra cu probati karatezeon, karenca mu je 7 dana. Blizi se berba, rizicno je sada prskati. Mislis li da je ya skocibubu delotvornije preko korena ubaciti insekticid?

nemanja_st01_58
05-07-13, 09:26
mozda je bolje preko korena ali to direktno ide u sistem biljke pa se onda nalazi i u plodovima, tada je verovatno duza karenca

joseva
05-07-13, 15:41
i ja sam cuo za tu cenu od 50 dinara, ali kada smo rekli otkupljivacu za nju, samo je se nasmejao i rekao da cena nece biti 50 sigurno, vec samo moze ici na vise. oni znaju sigurno, ali je jos uvek poslovna tajna. sto se tice skocibube i buba koje grizu rodnice, ima i kod mene dosta, ali nije alarmantno. sada su i prestale dda seku rodnice. mislim da je svaka primena insekticida u ovom momentu bespotrbna i rizicna, jer skocibuba najvise bapada uvece, a u toku dane je nema nigde, a i tesko koji preparat je moze unistiti. Fobos je sto se tice primene zavrsio bar kod mene, jer su bube i grinje postale imune, sa rayzloga sto ga korisitm skoro 5 godina. Ove godine sam imao ogroman problem sa grinjom, ybog cega mi malo kupina na mestima kasni. prskao 3 putas sa fobosom i nije dalo nikakve rezultate dok nisam poprsko sa ARMADOM

Markonator
05-07-13, 16:26
Joseva ti si do pre neki dan pricao non stop o ceni od 200 dinara a sada pricas o ceni od 50 dinara,kakvi su ti to izvori i informacije koje se razlikuju 400 % ?

joseva
05-07-13, 21:10
jos uvek verujem u veliku cenu, ali sam u prethodnim postovima ostavio mogucnost da mozda i ne bude velika cena. sve od njih zavisi. zvanicno cena nigde se nije pojavila, niti ce narednih 10 dana, i sve dok nje ne bude mozemo samo da nagadjamo. rekoh verujem da ce biti jer u pogledu cena ostalog voca koje su mi recene pre vise od mesec dana su se obestinile. receno je visnja oko 50-ak din, malina oko 2 e, kupina, lepa cena, mogucnost i veca od maline. u pogledu sljive, mozda i ne bude otkupa, a i ako ga bude, slaba cena. tako mi je receno i zato s pravom razmisljam o lepoj ceni. Takodje, da u pogledu kupine, potraznja je velika bila prosle godine i da postoji nedostatak kolicine kupine, a s obzirom da je maline otkupljeno samo 20 % od normalne proiyvodnje, kao i da su samo pojedinacne hladnjace otkupile veci rod maline, dok druge nisu dobro prosle sa otkupom, ocigledno ce se pojaviti konkurencija na trzistu za kupinu, jer im se ne isplati da hladnjace budu prazne, a sto je dobro za nas. predvidjam situaciju kao prosle godine, kada je bila opsta borba ya kupinu. naravno pocetna cena mozda bude oko 80 ili 100 din, ali ce otici za kratko vreme brzo gore. to je moje misljenje na osnovu stanja bar macve, iskustva od prosle godine, a i od informacija. Ostavljam prostor da tako mozda i ne bude!

nenad17
06-07-13, 19:22
Da li neko zna koja je bolest na kupini, kod prijatelja se pojavila, kao neke kvge po kupinama. I cime prskati... Hvala

- - - - - - - - - -

Ps. Cena pocinje sa oko 120

kupinar
06-07-13, 19:38
Super ako je 120 pocetna.Znaci kao prosle godine.Kod mene su skocibube napravile poprilicnu stetu.Nisam bio svestan problema jer sam mislio da se kupina lomi od vetra.I onda sam citajuci ovde komentare shvatio sta je.Pogledam rodnice i vidim da su ostecene,i potom se lome na mestu gde ih je buba nacela.Zanima me dali takve rodne grane mogu i onako polomljene da izguraju.Ili da ih secem da ih negledam.

joseva
06-07-13, 19:53
cena od 120 kao pocetna je odlicnnnaaa. u vezi tih kvrga, nije mi jasno gde su se pojavile? i otkuda ti info za 120 din.?

@kupinar
rodnica koja je naceta ce se polomiti i rod ce postepeno da uvene. retko, bas ret5ko ostane ziva jer pod teretom roda se otkine. ove godine je posebno velika steta od bube. pogledaj u svakoj rodnici koja je odsecena pronacices jajasca koja je polegla.

nenad17
06-07-13, 20:13
Decko koji mi je kupovao prosle godine mi rekao bas malopre. Pa kao kvrga velika na stablu. Raznih velicina ali raste. Da nije gljivicno?

goran_75
06-07-13, 21:13
evo da se ukljucim u raspravu oko cijene meni je nakupac rekao da bi pocetna cijena kupine trebala biti 1e ili 1.10e u Republici Srpskoj

joseva
07-07-13, 00:00
lepe vesti oko cene. izgleda ad ce se potvrditi moje misljenje oko dobre cene. :)
@ nenad
stvarno nisam ni cuo da su se negde pojavljivale kvrge na stablu kupine, pogotovu sada kada je dosla do vrhunca vegetacije. obicno hoce da se pojavi narandzasta ili ljubicasta pegavost u prolece, ili ako je buba ostetila pa da se pojavi cvorica na stablu, ali to ne sada, u ovoj fazi. gljivicno je sigurnoo. ko zna sta moze da bude. problem je sto sada se ne moze koristiti nista sto ima karencu duzu od 7 dana.

xsale
07-07-13, 10:24
Nije se to pojavilo sad vec on nije video pre.To je crv smotavac.Od te cvore prema gore se tek sad susi kupina.

nenad17
07-07-13, 19:17
Sundjerasto je i odvratno na izgled. Sale, sta da radi znas li? Cuo sam da treba te sadnice da se vade

- - - - - - - - - -

Evo slika. Ako neko zna o cemu se radi neka pise. Hvala

http://www.dodaj.rs/f/3j/zU/2QmbgLJC/2013-07-07-152.jpg

http://www.dodaj.rs/f/19/vw/3B70rvQN/2013-07-07-153.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2C/RE/4QEp5IbK/2013-07-07-154.jpg

http://www.dodaj.rs/f/1p/xT/25WcubJr/1/2013-07-07-155.jpg

slavis
07-07-13, 19:39
nenade to je rak korena. to polazi iz korena i nazalost dosta si kasno to primetio, naime cim krene mora se skidati nozem i kada se ukloni pospe se krecom. sada kada zavrsis berbu , odmah poseci i iznesi iz zasada sve i spali. kad seces seci do zemlje i sve pospi krecom , takodje ima i neki preparat koji se sipa na koren (vidi kod stanka u polj. apoteci)

nenad17
07-07-13, 19:44
Jesi li siguran posto su prijatelju rekli da je neki crv... Ovo su neke izlucevine. Tako kazu...

Markonator
07-07-13, 20:26
Prokleta skocibuba napada i kod mene,da li mi je dovoljan fobos posto ranije nisam tretirao sa njim pa biljka nije imuna na njega?

slavis
07-07-13, 20:30
nema tu nikakvog crva , toga ima i u mom zasadu kupina i pojavilo mi se pre par godina i do ove godine nisam znao kako da to suzbijam pa mi je rod bio manji i do 50%, sada je to u mom zasadu pod kontrolom odnosno prvi put nemam ni jednu osusenu kupinu tako da se nadam da ce rod biti normalan. sredstvo kojim se zaliva koren je tedonal i ide jedno sedmicno ali po meni tu je presudan krec

joseva
07-07-13, 21:19
stvarno odvratno videti. uhh. u svom zivotu nisam video nista slicno.. ja bih sve te isekao i bacio sto dalje od kupinjaka.

problema sa skocibubom nisam imao do prosle godine, kada mi je po neka rodnica bila samo otkinuta, a i tada sam sumnjao na grad, ali ove godine ih ima bas dosta ostecenih. ne verujem da je to sto su postale otporne na Fobos, vec ovo vreme pogoduje za razvoj insekata u vecem broju, pa otuda i vise skocibuba nego obicno.

imam dva struka kod kojih je list roze boje, a i plod. nesto je se sigurno deformisalo u korenu

xsale
07-07-13, 21:28
@nenad 17

idi na temu o malinama i postavi sliku,ovo napada i malinu ,video sam da je tamo neko imao problem i da je vise njih komentarisalo da im je poznato i kako se resava

dejants
08-07-13, 07:18
Au Bog te mazo. Ovo nisam viđao do sada.Slike su odvratne. Seci to i spaljuj odmah. Bilo bi dobro da se se skine jedno parče i odnese negde u laboratoriju da se sa sigurnošću utvrdi šta je.
Što se cene tiče, u mom kraju još uvek su na snazi priče 50-70 dinara.

nenad17
08-07-13, 07:25
Ma to je kod prijatelja. Ma pusti price, bice dobra cena, moja procena je da ce biti 140 pocetna a da ce ici do 200

dejants
08-07-13, 12:26
što se tiče cene, mi forumaši mogli bi da se podelimo u tri grupe. Prva grupa-Loznički kraj (OPTIMISTI), druga grupa-Guča i okolina (UMERENI OPTIMISTI) i treća grupa gde spadam i ja -Rasinski okrug(čarapani) (PESIMISTI).

joseva
08-07-13, 16:23
@ dejants
heheh, lepo si nas podelio u grupe. videcemo ko ce na kraju biti upravu. nadam se mi :)

xsale
08-07-13, 22:02
Danas brali prve kupine.4 gajbe otisle 240 dinara po kg

Markonator
08-07-13, 22:21
Danas brali prve kupine.4 gajbe otisle 240 dinara po kg

To je nakupcima jel tako?

xsale
08-07-13, 22:28
Naravno,ovi nece znati cenu dok ne oberemo sve ,kao za psenicu.

Milos T25
08-07-13, 23:02
Imam informaciju da je danas kupina u Bajinoj Basti 50 din...Ako je to tacno daleko je to od dobre cene...

kiza_zoki
08-07-13, 23:19
Masala, ti to mora da si prodao na pijaci. Kod mene u celom zasadu nisam pronasao 5-6 zrelih. Ja (okrug Rasinski) kako rece kolega-pesimisti, opet cuo o 50 din. Mislim da hladnjacari pustaju te priče i opipavaju puls. I dalje tvrdim da će cena biti sigurno veća, ali da sa cenom neće izlaziti rano. Uzimaće kupinu po njima najomiljenijem sistemu-"na otvoreno" pa će probati da ućare neki dinar. I sigurno će im pući dogovor o ceni 10 dana posle početka berbe. A tvrdnje ima kupine koliko hoćeš,ali tamo negde-uvek negde na drugom mestu je i bolji kvalitet i ljudi zadovoljni sa malom cenom-slušam ja već godinama. Tamo negde ne pitaju za cenu, samo da ne propadne, samo se mi ovde bunimo i sve nam je malo-to mi ovde slušamo od raznih otkupljivača godinama. Ali opet dolaze i kupuju.Hvala bogu imamo telefone i internet, pa se i mi medjusobno čujemo i makar o ceni smo informisani.
Ali opet smo došli u situaciju i posle godinu dana da nemamo organizaciju, kao malinari na primer, a pričali smo o tome prošle godine. Setimo se toga kad dođe berba, a tad je kasno.
I još nešto. Jagoda, šljiva, breskva, višnja itd. ima malu cenu jer su izgubili rusko tržište. Prošle godine su otkupljivali sve i svašta, tj mi smo im prodavali, pa su rusi vraćali robu jer je bila kontaminirana pesticidima. Vidim da ovde ljudi vode računa sa čime i kad prskaju kupinu, što je za svaku pohvalu, nadam se da takvih problema sa kupinom neće biti. Pozz svima

Markonator
08-07-13, 23:28
Ako bude 50 dinara trebalo bi bojkotovati berbu,jeste ulozeno dosta novca i rada i nekome zavisi egzistencija od toga ali to je mizerna cena,klasicno ponizavanje nas proizvodjaca...Koliko dati beracu na tu cenu?Po meni bi u slucaju te ili slicne cene, bojkot berbe bio pravo resenje ...ali izgleda da se istorija ponavlja..2007. pa 2012. da li je tek 2017. treba ocekivati pravu cenu...Izgleda da su prosle godine potpalili one koji nemaju visnju i kupinu da naprave nove zasade da bi mogli narednih godina da kupuju ta dva proizvoda po mizernoj ceni..a onda za jedno 4 ili 5 godina kada se zasadi iskrce ponovo zbog mizerne cene daju jedne godine pristojnu cenu i tako sve u krug..

xsale
08-07-13, 23:36
Imam informaciju da je danas kupina u Bajinoj Basti 50 din...Ako je to tacno daleko je to od dobre cene...

Jel to cena na komad?Ne verujem da je neko tamo imao zrele da nabere kilogram.

kiza_zoki
08-07-13, 23:39
samo polako. Sada će hladnjačari da održavaju sastanke na nivou države i da se dogovaraju o ceni, pa da potpisuju sporazume o neprobijanju cene, pa će da plaćaju nakupce da kupuju za njih, i to na teritorijama drugih hladnjača, pa njih da optužuju da probijaju cenu, pa će da se posvađaju itd.....

dejants
09-07-13, 07:20
Nažalost, moje tvrdnje da će kupina biti 50-70 dinara polako se pokazuju ispravne. Kad sam sad pročitao za Bajinu Baštu , kao da me neko čekićem udario po glavi. Još uvek gajim neku nadu (čim su ti tako rano izašli sa cenom,to je klasično ispipavanje pulsa).

nenad17
09-07-13, 07:25
E ajde prestanite sa tim pricama, rekla kazala, kao deca ste. Sale lepo pise sta zna. Pa prica je i po Dragacevu da ce pocena cena u hladnjaci Kicic biti 140 din. A oni nisu bas laki sa parama.

wassa
09-07-13, 08:33
Imam kupinu na pola hektara vec desetak godina. Kada je bila losa cena ja sam je pretvarao u rakiju. Na 100 kg ploda sam dodavao 2-3 kg secera i dobivao desetak litara jacine preko 50 stepeni.Svi koji su je pili su odusevljeni aromom i sta znam cime vec ,posto ja ne pijem i ne mogu da ocenjujem.Kako su cene vocnih rakija oko 1000 din to je i cena te kupine oko 100 din.Ako se vec mora obrati ovo je najjednostavniji proizvod.Poz. svima.

dejants
09-07-13, 10:51
E ajde prestanite sa tim pricama, rekla kazala, kao deca ste. Sale lepo pise sta zna. Pa prica je i po Dragacevu da ce pocena cena u hladnjaci Kicic biti 140 din. A oni nisu bas laki sa parama.

Valjda i mi ostali pričamo šta smo čuli, možda nismo u pravu , ali zato ovaj forum i služi, da bi razmenili priče i iskustva

nikolazbiljic
09-07-13, 14:56
U Rasinskom kraju, cacanka 50din, Tonfri 70din, tako ce poceti a od klimatskih uslova ce zavisiti da li ce cena gore ili dole, ako bude susa ici ce gore i zavisice od kolicine koja bude pocela da pristize u hladnjace... Prilicno pouzdana informacija koju sam dobio

Biljanaa
09-07-13, 19:30
To za Bajinu Bastu nije tacno jos niko nije predao kupine ima nesto malo iz Bacevaca ali niko jos neotkupljuje stavili ljudima u hladnjacu da ne propadne cenu jos niko nije ni pomenuo jer ja sam danas bila na mojoj hladnjacii otkupljivac nista ne pominje a i sa jednim drugarom sto ima hladnjacu sam pricala ne zna se nista.Cenu od 50 din ovde niko ne pominje sve price idu preko 100 din cak jedn nakupac pominje cenu od 180 din tako da se spekulise kao i kada je malina pocinjala.Ja imam te informacije a i Bosni se prica o kupini preko euro a oni su uvek bili losiji sa cenom. Videcemo sta ce biti tacno sve ispod 100 din je mizerija

MALINAR
09-07-13, 22:24
U Rasinskom kraju, cacanka 50din, Tonfri 70din, tako ce poceti a od klimatskih uslova ce zavisiti da li ce cena gore ili dole, ako bude susa ici ce gore i zavisice od kolicine koja bude pocela da pristize u hladnjace... Prilicno pouzdana informacija koju sam dobio

Pozdrav kolegama kupinarima...Malina polako prolazi pa sam slucajno naisao i na vasu temu.Ne bih da vas razocaram ali citirana informaciaj je 100 posto tacna,imam informaciju i iz Pozege a i ovde u Valjevu....................Cena kupine ce biti 50 din.

pozdrav

xsale
09-07-13, 23:48
Sigurno ce Tornfri biti 20 dinara skuplja,tako je bilo stalno do sad.

Markonator
10-07-13, 01:33
Za 50 dinara cu poslati berace da beru divlju kupinu,a svoju cu pretvoriti u vino ili rakiju...Zamolio bioh kolege iz zapadne Srbije da me demantuju...posto imaju relevantne informacije o ceni...

nenad17
10-07-13, 06:22
Pa kako to samo u mom kraju se prica o 140 din??? U petak konacno tacna pocetna cena za ovu godinu. Javljam odmah

- - - - - - - - - -

I to nisu seoske price, vec covek kome predajem kupinu.

dejants
10-07-13, 07:22
Na moju žalost, a i svih nas koji se mučimo da nešto proizvedemo, pa nam to drugi pokupe za džabe ne znajući ni šta je motika, ni kanta za prskanje, izgleda da sam jedini bio u pravu (sa pravim informacijama) kada sam pre mesec dana napisao da će kupina biti 50-70 dinara. Iskreno,u ovu godinu smo svi ušli sa preteranim optimizmom i gađali se cenama u koje ni sami nismo verovali.
Ne znam samo šta na ove komentare kaže JOSEVA pošto će kod njega verovatno biti 250 dinara.
Blaga zima+dosta kiše+dobra cena maline= slaba cena kupine.

xsale
10-07-13, 09:57
Tebi je bas stalo da budes u pravu.Pre svake sezone su iste price,oni koji imaju prizeljkuju 200 dinara,a oni koji nemaju bi da je dzabe,onda svako ima svoju pricu.U hladnjaci u Loznici pre mesec i vise dana kad smo isli na dogovor za otkup voca su rekli nezvanicno da za kupinu vlada veliko interesovanje,dosta vece nego za malinu i da ocekuju vecu cenu kupine.Tad smo pricali o ceni maline koja je izasla posle 2 nedelje i rekli su da ce poceti sa 150+ pdv i tako je i bilo prva cena je bila 160-165.Mozda je u medjuvremenu interesovanje kupaca opalo,sto ja cisto sumnjam.Znam da su dolazili neki Nemci da gledaju kupinjake,verovatno da procene situaciju.Sve u svemu,bar kod mene rod ce biti manji za 30 %,a tako je i u ostalim kupinjacima.Ima gde nece biti nista,gde je pegavost osusila sve.Ja danas berem za svercere na 240 uzece sve sto bude,a jos se njih interesuje,ako bude viska.

Petar Dragojevic
10-07-13, 10:15
Bez obzira na cenu, najgora je panika i neorganizovanost.
Ne pisite rekla-kazala (posebno pesimisti) dok neka od hladnjaca ne izadje sa cenom. To moze biti samo reper za ostale koje mogu odstupati 10-20 din. Kod mene je kupina jos zelena, a licno mislim da ce cena biti oko 100 din i da sa tom cenom treba biti zadovoljan.

P.S.
Ovde na forumu osim proizvodjaca mogu biti i trgovci.

dejants
10-07-13, 10:48
Baš mi je stalo da ja budem u pravu. Pre 6 godina sam podigao kupinjak. Dve sam čekao da prorodi, treće bila cena 15 dinara, četrvrte 55, prošle godine nisam imao ni kilogram (mraz mi sve sljuštio). Ove godine polovinu odnela ljubičasta pegavost. Nisam još otplatio ni uložena sredstva. Dođe mi da povadim buntruke i zapalim a žicu dam na otpad. BAŠ JE MENI STALO DA BUDE 50 DINARA I DA BUDEM U PRAVU ŠTO SE TIČE CENE.

kupinar
10-07-13, 12:28
Dejane ako nisi u stanju da izdrzis pritiske idi negde zaposli se kao cuvar,nemoj da se bavis ovim poslom.Da li si u pravu ili nisi pokazace vreme ali si defetizmom ugusio ovu temu.Ljudi se sa pravom nerviraju kad svaki dan ovde ostavljas te joj kuku komentare.Sto bi rekli ovi mladji smorio si brate.Ja bih voleo da kupina bude 200 ali i ako bude 50 necu se baciti u dunav.Mada sve informacije koje ja imam su povoljne za cenu.

dejants
10-07-13, 12:51
U pravu ste. Neću se više javljati. Želim vam dobar rod i dobru cenu. Pozdrav svim kolegama.

nenad17
10-07-13, 12:58
Zemljak, ako se ne varam, mislim da mi imamo priblizno iste informacije sto se cene tice. Jos jednom kazem, u petak cu sve znati.

matke
10-07-13, 14:41
upozorenje!! nisam ja otvorio ovu temu da se kukumavci i kuka oko cene koja jos nije ni formirana nego kad bude objavljena konacna da mozemo svi da pratimo i javljamo otkupne cene u nasem kraju kao i prosle godine da nas nebi vacarili oko cene, ako se ne smire strasti gasim temu!

DRAGAN72
11-07-13, 09:15
Pozdrav svima na forumu, kakve su vam probnoze oko prinosa kupina za ovu godinu.Ja se dugo nisam javljao na forum u mom kraju
Timočka krajina je kupina u dobrom stanju i trebalo bi očekivati dobar rod oko cene još ništa.

Biljanaa
11-07-13, 17:48
Cenu ne pominje ni moj hladnjacar danas sam ga pitala nista ne zna kao ni drugi cekaju da vide kako ce proci sa malinom i da otkupe deo pa onda da formiraju cenu to samo kod nas u zemlji Srbiji moze

MALINAR
11-07-13, 21:32
Hladnjaca u Valjevu 45din a u Koceljevi 40 din po kg.Zvanicna cena danas istaknuta.Malina pala na 150 din zbog kise...

nenad17
11-07-13, 21:53
Molio bi te za ime hladnjace i broj telefona.

Markonator
12-07-13, 02:47
Hladnjaca u Valjevu 45din a u Koceljevi 40 din po kg.Zvanicna cena danas istaknuta.Malina pala na 150 din zbog kise...
Neko je lepo ovde napisao da i otkupljivaci aktivno ucestvuju u ovoj nasoj temi...Ja bih ih kulturno zamolio das odustanu od svoje propagande i da se vrate na teme koje im "vise odgovara".Od sirenja dezinformacija "koje poseduju" obecavam im JAVNO da ce imati vise stete nego koristi.....

- - - - - - - - - -

Neko je lepo ovde napisao da i otkupljivaci aktivno ucestvuju u ovoj nasoj temi...Ja bih ih kulturno zamolio das odustanu od svoje propagande i da se vrate na teme koje im "vise odgovara".Od sirenja dezinformacija "koje poseduju" obecavam im JAVNO da ce imati vise stete nego koristi.....

wassa
12-07-13, 07:40
Ako bude 50 dinara trebalo bi bojkotovati berbu,jeste ulozeno dosta novca i rada i nekome zavisi egzistencija od toga ali to je mizerna cena,klasicno ponizavanje nas proizvodjaca...Koliko dati beracu na tu cenu?Po meni bi u slucaju te ili slicne cene, bojkot berbe bio pravo resenje ...ali izgleda da se istorija ponavlja..2007. pa 2012. da li je tek 2017. treba ocekivati pravu cenu...Izgleda da su prosle godine potpalili one koji nemaju visnju i kupinu da naprave nove zasade da bi mogli narednih godina da kupuju ta dva proizvoda po mizernoj ceni..a onda za jedno 4 ili 5 godina kada se zasadi iskrce ponovo zbog mizerne cene daju jedne godine pristojnu cenu i tako sve u krug..

i ja mislim da treba bojkovati berbu na cenu od 50 dinara

nenad17
12-07-13, 08:49
Ma kakav bojkot. Pravimo rakiju i vino.

darko62
12-07-13, 18:31
Pozdrav kupinarima, mada nemam kupine za vas jedna informacija. Na nasem lokalnom radiu vrti se reklama da jedna hladnjaca iz Pozege cini mi se Moravica otkupljuje kupinu loh nes za 280 din. (to su verovatno mala pakovanja). Imao sam i brojeve telefona te hladnjace pa ako nekom zatreba naci cu. Mozda bi trebalo proveriti tu informaciju jer se isplati ako je tacna.

Petar Dragojevic
12-07-13, 20:19
Ukoliko cena bude losa treba rasmisliti o skladistenju kupine. Kada kazem losa, svako od nas treba da rasmisli koja je to. A to zavisi od kolicine kupine koju ima, radne snage koju angazuje ili placa, itd. U mom slucaju nece biti prodaje - vec skladistenje. Na taj nacin se moze doci do realnije cene u otkupu.

bojcetic
12-07-13, 20:34
Uzeti u obzir manipulativne troskove, kao i troskove energije za pokretanje hladnjace.

kupinar
12-07-13, 20:39
Za skladistenje treba sredstava.Treba platiti berbu,pa onda placati skladistenje,a to nisu mala srestva.Zato velikima i nije u interesu da se mi stabilizujemo,jer netreba tu mnogo pameti,vec sredstava da se to sve odradi.Inace, da postoji slobodno trziste nebih se zalio ni na cenu od 5 dinara,jer sam sam doneo odluku da sadim kupinu.Mislim da to kod nas nije slucaj.

Petar Dragojevic
12-07-13, 20:42
Pricati o ceni od 5 dinara je smesno. Lako se uredi trziste, ako postoji volja za to.
Znate onu izreku - Mozete da jasete, ali ne mozete i da mamuzate!

kupinar
12-07-13, 21:07
Nismo se razumeli,samo hocu da kazem da sada nebi morali da raZmisljamo o ceni da je trziste slobodno.Kupina je sva prodata po dobroj ceni,postoje naznake da ce i ovogodisnji rod brzo biti isporucen kupcima i de je problem.Ipak ce sve to leci,kako treba do berbe,po mom misljenju.Mislim to je moj utisak,bez insajderskih informacija,koje nemam.

MALINAR
12-07-13, 21:26
Molio bi te za ime hladnjace i broj telefona.

U Koceljevi hladnjaca ispod 50 a u Valjevu takodje.U Krobsu kazu 50 cacanka a tom fri 70.Ja vam kazem koliko je sada kupina a koliko ce biti ne znam i ne interesuje me.Inace za ove sto mi pisu na pp. mogu reci da su me lepo nasmejali.Ja imam zasade voca sljive,kruske,dzenarike i maline.Ukupno oko 11 hektara.Kupinu nemam.Posto ovde ima mnogo smesnih likova koji ce svake godine cudo napraviti ako ne bude ovako ili onako ja cu se povuci na moje stare teme a vi se igrajte kako ste i poceli ko deca.Svako ko kaze realnu sliku ovde je suvisan.Za kupinu je realno preko 100 din a za malinu preko 200 ali nije i nece biti toliko,mozda pred kraj berbe...

Pravim vocarima veliki pozdrav a ovim pojedinim klovnovima sta reci...Lkl{{

ironman
12-07-13, 21:34
Neko je lepo ovde napisao da i otkupljivaci aktivno ucestvuju u ovoj nasoj temi..

A koji ste bre to vi kad je tema vaša?

Napravite svoj sajt i zaključajte ga za druge ako hoćete da imate vašu temu.

To što svojataš nešto na šta ama baš nikvog većeg prava od bilo koga drugog nemaš, govori koliko ti razumeš bilo šta.

slobodnistrelac
13-07-13, 00:15
Darko62 ako mozes posaljimi broj te hladnjace.unapred hvala.

nenad17
13-07-13, 08:56
Kao sto sam i rekao, pocetna cena ce biti u rasponu od 110-140 din. Dalji rast ili pad zavisi od kolicine.

matke
13-07-13, 10:16
nenade jel to sigurna informacija

nenad17
13-07-13, 11:14
Da. U ponedeljak cu znati cenu u dinar, sto bi se reklo.

slobodnistrelac
13-07-13, 20:08
cini mi se da je ovde poceo circus I iskreno podrzavam MALINARA,i ja sam zbog slicnih napusto forum ali opet ga pratim I ponekad se ukljucim.po svoj najavi je trebala dobra cena,mrzime sada da zovem I raspitujem se kod ljudi koji poznaaju dosta bolje trziste od mene.a I nece mi kupina jos.i ja sam cuo da je crops pozega u prevodu zuti.istakli cenu od 50 din.ko neveruje lako ce naci broj na netu I neka proveri.mislim da je ovo njihov broj http://www.pttimenik.com/pozega/crop-s-partners-doo-beograd ako nije lako ce te naci drugi.ovde imate I spisak hladnjaca u srbiji sa brojevima http://www.vibilia.rs/srpski/izvestaj/0403/hladnjace.htm valjda je proslo vreme jednumlja.sada smo u vremenu kada se u srbiji prica o reorganizaciji vlade I sa tim se narod zamajava...imam svoju prepisku od pocetka godine kada sam iz pouzdanih izvora znao I za kurs evra u ovoj godini,da ce mrkonjic otici I velika je veravatnoca da na jesen budu izbori...ljudi zivimo u srbiji I ovde je sve moguce.nemojte se izmedju sebe svadjati zbog gluposti...I MALINAR nemoj dozvoliti da te tek tako isprovociraju,i ja sam platio tu skolu debelo,gledas ljudima da pomognes a oni te posle gaze I smatraju budalom.nekada je bolje samo cutati ali jbg kada se vec bavimo ovim

JuRa
13-07-13, 20:33
Imam kupine koje bih rado brao ako cena bude odgovarajuca,mada mi to nije glavni proizvod.Na 50din je verovatno necu brati osim za vino.
Slazem se u potpunosti sa Malinarom,uz poruku ne daj se prvocirati.

slobodnistrelac
13-07-13, 20:41
sada razmenih par poruka sa jednim clanom,a ovde se trudim da bilo kakva imena ne iznosim,on mi rece da ima pouzdanu informaciju da je je u bosnoj 2km pa evo da se nadovezem ovde http://www.klix.ba/biznis/privreda/berba-malina-i-kupina-donosi-dobru-novcanu-zaradu/130712082 clanak je od juce,i opet ponavljam da zivimo u zemlji srbiji,koje citao moje postove o ceni maline znace o cemu pricam

matke
13-07-13, 20:42
da li neko ima cenovnik za berace za ovu godinu ili isto kao i prosle godine

Markonator
13-07-13, 20:45
Ja sam pre nekoliko godina izasao iz posla sa kupinom,ali dok sam radio i brao uvek sam znao cenu pocetkom juna meseca.
Obavestavao me hladnjacar sa kojim sam saradjivao.Tako da znate da se cena zna i da je vec odredjena.

Svaka cast majstore,kada si podigao novi zasad,pre neki dan?

JuRa
13-07-13, 20:52
Ne nisam ali stoji od pre.Prosle godine je sve bilo izmrzlo a ove godine ima vec zrelih.
Samo za tvoju informaciju jos 2007-e sam imao sertifikat GLOBAL GAP za kupinu dobijenog preko hladnjace Atle iz Azanje.Zasad je bio podignut 2001-e godine sa kap sistemom kada mnogi u ovom poslu nisu ni culi za KPK sa prinosima oko 35tona po hektaru.
Za cenu sam uvek bio pozivan na razgovore i zbog sertifikata samimao nesto vecu cenu od otkupne stim sto nisam mogao da predajem na otkupnom mestu nego sam uvek morao da predaju radim direktno.
Ne kazem da sam mogao da nesto bitno uticem na cenu ali sam mogao da izvucem uvek neki dinar preko ponudjene cene.
Na neki nacin sam imao povlascen polozaj,gajbice su uvek bile rezervisane za mene,ako nije bilo dovoljno novca zvali su me da me pitaju za kolicinu da bi odvojili novac za mene.E onda su kola krenula nizbrdo cena je bila 2009-e neka mizerija,gazda hladnjace nasao mladu zenu koja ga oplevela i sve je propalo.
Evo jos jedan podatak sva moja kupina je isla za Finsku vojsku,i dolazili su i njihovi predstavnici kod mene u njivu.2008-e je bio pokrenut i projekt izvoza maline u svezem stanju u kojem smo trebali da ucestvujemo nas nekoliko u nekakvom pilot programu ali je iz istog razloga sve to propalo.Cak smo bili podigli i zasade Polane zarad toga.Sve je to propalo.
Naucio sam jednu stvar u vezi kupine i maline,a to je da je zajebano kada zavisis od hladnjacara,nemas neku drugu alternativu osim da prodas njima.
a da imas alternativu ulozis par miliona evra i onda cekas da otkupljujes od proizvodjaca koji ce te bojkotovati jer im ne odgovara cena a ulozili su po nekoliko hiljada evra i traze jos i monopol na tvojih par miliona.
Klasican sistem poremecenih vrednosti,a ne zna se da veliki proizvodjaci imaju to sto mali zahtevaju.Nekome nije jasno da u ovoj drzavi funkcionisu DVA paralelna trzista.Davno je trebalo da se osvestite i shvatite da ste kao jedinka slabi.
I ja sam za bojkot.

nenad17
13-07-13, 23:01
Ljudi najiskrenije mi je zao i ispasce kao da sirim dezinformacije ali sad me zove moj kupac i kaze: izvini, doslo je dopromene, cena ce biti izmedju 50 i 70 din, i sam ne znam zasto, upravo su nam javili...
Tako da drage kolege, opet je posredi monopol. Sta da im radis. Ja im kupinu ne dam!!! Ako ima neko neki dobar recept za rakiju i vino neka posalje na pp. Jos jednom se iskreno svima izvinjavam.

slavis
14-07-13, 07:00
kupina se moze zamrzavati u hladnjaci i o svom trosku, naime plati se usluga zamrzavanja plus kutija i kesa i lager na mesecnom nivou i onda se ceka cena

darko62
14-07-13, 18:17
Darko62 ako mozes posaljimi broj te hladnjace.unapred hvala.
Hladnjaca je "Moravica" Arilje tel. 063/776-8164 063/615-388.
Losa vest za vas kupinare je da je i Eliksir zvanicno izasao sa cenom od 50 din.

matke
14-07-13, 19:57
na 50 din ja sigurno necu da berem jer je to cena mizerija

nenad17
14-07-13, 20:01
Koliko sam informisan, hlaenjaca moravica kupuje sam loch ness

matke
14-07-13, 20:16
pa jaka im cena pa sad ce i da biraju koju ce sortu

JuRa
14-07-13, 20:45
Cena je blagi uzas,ali ce ljudi morati da beru.Svako ko je nesto ulozio bar ce izvuci novac,a rad se ovaj put ne racuna.

Markonator
15-07-13, 00:08
Cena je blagi uzas,ali ce ljudi morati da beru.Svako ko je nesto ulozio bar ce izvuci novac,a rad se ovaj put ne racuna.

Probaj da se ne gubis previse u svojim postovima...A posto ocigledno nemas kupinu javi se slobodno na pp uposlicu te i zaradices dovoljno da ne moras na javni kazan...

ironman
15-07-13, 00:38
Probaj da se ne gubis previse u svojim postovima...A posto ocigledno nemas kupinu javi se slobodno na pp uposlicu te i zaradices dovoljno da ne moras na javni kazan...

E, dečko, da te pitam nešto
Umeš li ti da razgovaraš o temi ili samo o sagovorniku?
Ajd zamoli nekoga da te nauči kako se to radi.
Ako treba da se plati, plati, eto imaš para (mada tebe naučiti redu nije baš lako, pa neće biti ni jeftino)

Nisam od onih koji brane nekoga na forumu, Juru sigurno ne, nikada nismo razmenili ni jedan komentar pa nemam razloga da ga branim, ali..

Šta ti loše vidiš u komentaru koji si citirao?
Pa naravno da će svako pokušati da izvuče sve što se može.

Šta bi ti radio u slučaju da cena padne i ispod 40 50 dinara?
Nonšalantno bi bacio sve, ne bi brao, ne bi tražio način zaradiš koliko toliko ili makar da umenjiš gubitak?
A od čega bi ziveo?
Od tate i mame verovatno.

Znaš, momak, postoje ljudi koji se poljoprivredom zaista bave, i oni sigurno u tvojim komentarima prepoznaju da si ti daleko od toga, da ti sa poljoprivredom kao poslom nemaš mnogo veze, ili makar da neko drugi, a ne ti, odlučuje da li će se brati ili bacati.

dejants
15-07-13, 07:08
Cena je bruka i sramota. Klasično zajebavanje. Čini mi se da nas po 4 godine guše a onda nam petu odvrnu malo ventil da ne pocrkamo. Zar ćemo da čekamo do 2018. da imamo solidnu cenu. Sada je kasno,počinje berba, ali bi trebalo posle berbe da porazgovaramo na temu osnivanja nekog udruženja i slično. Ili da se dogovorimo,da platimo neku godišnju članarinu, da imamo neka sredstva na računu da bi mogli da se okupimo negde i porazgovaramo šta nam valja činiti.
Ja danas idem da preuzmem gajbice. Juče sam nabrao 2-3 gajbice tornfri. Moram da berem da bar nadoknadim đubrivo i prskanje od prošle i ove godine, jer mi je prošle izmrzla sva.

xsale
15-07-13, 08:25
Cena od pola evra je sasvim dobra cena,tako da ako podignu u toku berbe jos za 5 dinara bice super,najvise iz razloga da narednih godina ne bude bacanja ili cene od 20 dinara zbog hiperprodukcije.Ja vise volim da svake godine zaradim ,nego svake pete,a ostale cetiri da radim dzabe.
Nadam se da cena nece padati u toku branja.

slobodnistrelac
15-07-13, 10:04
po mei cena od pola evra je neka ivica rentabilnosti,mislim na cacansku,a 50 din je po danasnjem srednjom kursu 0.44e.da li je u pitanju monopol ili po nekoj prici da je u americi rekordna berba kupine uskoro cu znati.ali trziste nije trziste dok se ne pojave nakupci.setite se prosle godine I za kupinu I malinu kako je bilo nakupaca I kako je cena svega isla.jos je rano za sve ali uskoro ce se sve jasnije znati...

JuRa
15-07-13, 10:06
@markonator
ne znam sta treba da predstavlja ovaj tvoj zadnji post.Vidim iz tog,a i iz predhodnih tvojih postova da si kulturan i obrazovan.
Zivis na Kopaoniku,tamo je lepo i atraktivno,ali ima i onog drugog.
Ti verovatno zivis na tom drugom mestu,ajde nadji neku mecku tamo pa leci svoje komplekse.Ti i slicni se pojavite u vreme berbe sezonskog voca,pretite nekakvim bojkotom mlatite praznu slamu i odete pred prodavnicu da popijete pivo i hvalite se kako ste tamo njima rekli sta je trebalo.
Lepo rece neko....ima ovde proizvodjaca i njima svaka cast,ali ima i klovnova.

xsale
15-07-13, 10:20
Najjace je ovo "necu brati" a znamo svi da ce svi brati i da je 20 dinara,tako da,ako moze, bar ne ispadamo smesni .....

kupinar
15-07-13, 10:34
Ljudi,koliko onda placate berace,ako ostane ova cena.

Petar Dragojevic
15-07-13, 10:41
Ja sam sa beracima dogovorio cenu od 17 dinara po kg pre mesec dana.

matke
15-07-13, 11:21
Najjace je ovo "necu brati" a znamo svi da ce svi brati i da je 20 dinara,tako da,ako moze, bar ne ispadamo smesni .....

Ako kojim slucajem mislio na mene ja je sigurno necu brati na ovu cenu,nisam je brao ni na 20 i 30 din kad je bila pa necu ni sad jer ovih 50 din su vrednost kao i kad je bila 20 din.
Zbog takvih koji svoju muku davaju za dzabe hladnjacari voze dzipove a mi grcamo u dugovima, e pa nedam moju muku lopovima neka pada na zemlju.

kupinar
15-07-13, 11:32
Ako neko ima pet sest ari i ne zavisi od kupine moze i da nebere.Ali ko ima vece povrsine i velika ulaganja mora da vrati ulozeno.Lepo bi bilo da mozemo da se ponasamo tako,medjutim to nije izvodljivio,bar u mom slucaju.Jedan drugar mi je juce rekao da bi bilo najbolje ovim se baviti iz hobija,nikako kao osnovno zanimanje i mislim da je u pravu.

matke
15-07-13, 11:47
Ako neko ima pet sest ari i ne zavisi od kupine moze i da nebere.Ali ko ima vece povrsine i velika ulaganja mora da vrati ulozeno.Lepo bi bilo da mozemo da se ponasamo tako,medjutim to nije izvodljivio,bar u mom slucaju.Jedan drugar mi je juce rekao da bi bilo najbolje ovim se baviti iz hobija,nikako kao osnovno zanimanje i mislim da je u pravu.

Za tvoju informaciju nemam 5-6 ari , imam samo 1850 sadnice a ti izracunaj kolko je to ari

kupinar
15-07-13, 12:00
Ako imas toliko onda neces brati,ali na forumu.Meni je neshvatljivo da neko ne bere hektar kupine zato sto je pocetna cena 50 dinara.Jednostavno ti ne verujem.Ili mislis da ces tvrdim stavom na forumu izboksovati bolju cenu.Tesko.

wassa
15-07-13, 12:45
Ja je nemogu brati na ovu cenu.Jedino ako uposlim svoju majku sa svojih 80 godina i onim krivim prstima.

nemanja_st01_58
15-07-13, 14:29
http://www.mpt.gov.rs/postavljen/125/Pravilnik%20o%20uslovima,%20nacinu%20i%20obrascima %20zahteva%20za%20ostvarivanje....pdf
pravilnik za subvencionisanje skladistenja.
Treba razmisliti i na tu temu.
Ima li ko iskustva sa skladistenjem?

xsale
15-07-13, 15:32
Ako kojim slucajem mislio na mene ja je sigurno necu brati na ovu cenu,nisam je brao ni na 20 i 30 din kad je bila pa necu ni sad jer ovih 50 din su vrednost kao i kad je bila 20 din.
Zbog takvih koji svoju muku davaju za dzabe hladnjacari voze dzipove a mi grcamo u dugovima, e pa nedam moju muku lopovima neka pada na zemlju.

Eto bas sam na tebe mislio,rod bruto 12 000 eura neces brati zato sto neko ko ima hladnjacu vozi dzip.A da ide busom onda bi brao?
Ja se nadam da cu imati bar 20 tona roda.Sto bi bilo oko 600 000 - 700 000 dinara razlike kad isplatim berace,sve sto bude vise bice bolje.I sad da ne berem u inat nekom ,pa tacno bi mi trebalo citati strasnu.

Markonator
15-07-13, 17:04
Pronadjite clanak u danasnjim vecernjim novostima online o ceni kupine,mrzi me da ga postavljam...ima lepih vesti..

- - - - - - - - - -

Krupanj: Rod kupine čeka cenuRUPANj - Dok u nekim krajevima Srbije najavljujuju bagatelnu cenu kupine, od 40 do 50 dinara, u Rađevini i Podgorini „hladnjačari“ smatraju da će cena tog jagodičastog voća, na startu berbe, biti bar stotinu dinara po kilogramu.
Krupanjska „Hladnjača“, u sastavu lozničke kompanije MN, koja je ovog leta otkupila 500 tona maline i 1.400 tona višnje, spremna je da otkupi čak hiljadu tona kupine. Pri tome, kažu, očekuju sasvim solidan kvalitet.
- Cena koja nije stimulativna, čak i kada bi ove godine uspeli da otkupimo sve raspoložive količine, uništila bi većinu zasada, pa bismo narednog leta, mogli samo da se hvatamo za glavu - kaže Saša Nešić (na slici), jedan od najboljih poznavalaca prilika u otkupu i izvozu voća, ne samo u Srbiji, već i na Balkanu.
Inače, berba kupine u lozničkom, krupanjskom, ljubovijskom, malozvorničkom i osečinskom kraju počeće za najviše desetak dana, a veliki broj proizvođača s nestrpljenjem očekuje rod novih sorti, koje imaju znatno više takozvane suve materije u odnosu na stare zasade, što je posebno dragoceno pri plasmanu na inostrano tržište.
- Nadamo se pristojnoj ceni i verujemo da će nas i vreme poslužiti, da berbu dovedemo do kraja na valjan način i osetimo berićet posle velikog posla koji smo obavili u kupinjacima - iskren je Milorad - Miša Jović, Lozničanin, koji ima pedantno uređene i odnegovane zasade u Tršiću, na kojima je, kaže, „rodilo kao čičak“.
Na kraju, u ovom delu Srbije proizvođači će beračima plaćati 120 dinara po satu, kako je bilo i za malinu - iako je njena cena, već n
POREĐENjE
- NE treba se sekirati za cenu kupine - kaže Miloš Đukanović, iskusni proizvođač jagodičastog voća iz Lešnice. - Uoči berbe maline, većine osiguravajućih kuća je kilogram tog voća osiguravala na 150 dinara, a sada kupinu osiguravaju na stotinu. Zna se da je cena maline, u međuvremenu, postala znatno viša, pa se nadamo da će slično biti i što se tiče kupine.
a startu berbe, bila dvostruko viša.

slobodnistrelac
15-07-13, 21:35
citajuci ove postove iskreno pozelim da je kupina 5 dinara sto neki kazu.ne kulturnu je I reci nekom ko kuka na cenu reci da ide radi kao cuvar( I svakom vice dobar dan za neku mizernu platu).koliko je svako muke u ovo ulozio,koliko mu od tog zavisi osnovna zivotna egzistencija,gledalo se u nebo,trovalo sa prskanjem,racunalo se na ovo malo muke I onda to nekom dati za bagatelu cenu da bi taj neko skino kajmak.da je srece da je u srbiji vise ljudi ko sto su matke,wassa,dejants,markonator,zoran sef,pole.. I jos dosta koji su ovde na forumu I znaju da postuju svoj rad I nedaju se za bagatelu.davno sam oterao kupine u hladnjacu,kada tu dosla I svapska delegacija,odusevili se se gledaju robu,pitaju me da slikaju,ja reko slobodno I slobodno se posluzite..ali kulturni ljudi nisu hteli da uzmu ni jednu dok nije izmerena a onda su navalili na nju...I u daljolj prici sa njima uz prevodioca kada samim reko koliko kod nas gaj,pitali sume jel vi svi proizvodjaci vozite dzipove.nisam odgovorio jel je tu bio I gazda hladnjaca a vec mozete da pretpostavite sta bi odgovorio.da posao je nekim crncima platiti 17 dinara po kg,jel u zemlji srbiji je trenutno najeftinija radna snaga,tome dodati jos toliko min po kilu sto je dosad ulozeno,ne racunajuci pare za sadnicu,kolje,naftu,zemlju,osiguranje,sve zivce I muku do sada I onda reci dobro je moze I gore...iskreno nije me pogodila cena,nisam ni toliko ulozio ni ti se previse nadao,ali citajuci komentare zapitam se gde uopste zivim...a I cini mi se da je proslogodisnji rod isplacivan 150-200 din I niko se nije zapitao gde je otisla ta razlika?a I dobar priljatelj hladnjacar mi pricao posto je Davao prosle godine kupinu...cinimi se da je zoran sef pametan sto se povuko.nisam nikakav namcor ali jezim se kada vidim ne pravdu.iskreno ocekujem vecu cenu ali posle svega ne znam sta da kazem.ostalo mi je samo da se I ja povucem odavde na neodredjeno vreme,ne bi sa nikim da ulazim u raspravku ni ti se zameram,imam mnogo pamtnih poslova.i zamolio bi nekog koje cini mi se pre mesecak dana napisao kako je loh nes loseg ukusa da mi odgovori odakle mu ta informacija,juce sam ga I zvanicno probo jer mi ima zrele I vise sam nego odusevljen,videcu jos kakav je pri zamrzavanju a u rodu.iduce sedmice cu malo u macvu I iskoristicu priliku da obidjem par plantaza I popricam uzivo sa ozbiljnim proizvodjacima.i izvinjavam se svima ako sam smorio svojim monologom,ali lepse mi je se skloniti nego dolaziti u situaciju da se moram raspravljati I svadjati sa ljudima I ogroman pozdrav onim koji zrelo razmisljaju...p.s.izvinjavam se malo na grubljem izgovoru ali jos sam malo pod stresom kada mi pre neki dan poznanik I draga osoba koji je toliko ulozio u tu proizvodnju,postigao vrhunske rezultate I taman I sastavio 4ha maline,ha kupine,sljive,hladnjacu,izbusio vodu...I sve mukotrpnim radom I onda nastradao u malini.i sada slusam kako treba se dzabe muciti I slusam koje kakva vredjanja a I neke sto vredjaju znam I privatno ...izvinjavam se ali trenutno se ne nalazim u ovoj prici

nemanja_st01_58
15-07-13, 22:12
loh nes stvarno plaćali skuplje prošle godine i to dosta više od ostalih sorti. Moj ćale probao nekoliko kupina, ja nisam, i kaže da ništa posebno nije po ukusu niti da se razlikuje od obične kupine. Mada neznam kakav je kada se zamrzne i jel menja boju kao npr čačanka.

nenad17
15-07-13, 22:25
Loch ness se koristi za direktnu konzumzciju.veoma dobro trpi manipulacinju, otuda i cena. Nema pecate uvek je crna. Kupina za svezu konzumaciju. Cena u izvozu je 5 do 5.5 e

xsale
15-07-13, 22:41
Ja sam pisao za Loh Nes da sverceri nisu hteli da je uzmu,zato sto navodno ima debelu peteljku,i tvrda je kad se grize.Uzimao je cacansku,a ovu nije hteo i mislim da je komsija sve nosio u hladnjacu

slobodnistrelac
16-07-13, 02:10
napisao sam ogroman post koji nije prosao,mozda je I bolje sto nije prosao,xsale sigurno su ti komsije pomesali sorte kupine.niti cu da hvalim ni kudim loh nes ali sigurno nema veliku I gorku peteljku

nemanja_st01_58
16-07-13, 07:52
Htedoh i ja da pomenem da je poneki mesaju black satin ili kako se vec zove sa Loh Nesom, tako da je moguce da je nevino osudjen Lkl{{

wassa
16-07-13, 09:01
Eto bas sam na tebe mislio,rod bruto 12 000 eura neces brati zato sto neko ko ima hladnjacu vozi dzip.A da ide busom onda bi brao?
Ja se nadam da cu imati bar 20 tona roda.Sto bi bilo oko 600 000 - 700 000 dinara razlike kad isplatim berace,sve sto bude vise bice bolje.I sad da ne berem u inat nekom ,pa tacno bi mi trebalo citati strasnu.
Rod od 20 tona. To bi u normalnim uslovima bio zasad preko 1ha. Potrebno je puno rucnog rada( rezanje, vezivanje,borba protiv korova,berba,transport...) i da na cenu od 50 din.ostatak bude 700 000 din. Ili neko ne govori istinu ili nije bio na casovima matematike?

- - - - - - - - - -

Loch ness se koristi za direktnu konzumzciju.veoma dobro trpi manipulacinju, otuda i cena. Nema pecate uvek je crna. Kupina za svezu konzumaciju. Cena u izvozu je 5 do 5.5 e
Kako mogu doci do nekoliko sadnica te sorte.

xsale
16-07-13, 10:09
Inace kad je dobra godina i kad je sve u redu ,ja sam na ovoj parceli imao preko 29 tona,to su mi izracunali u hladnjaci u Lipolistu posto sam sve njima prodao,plaus sam imao nesto malo podbirivanja na pocetku svercerima i na kraju zenama koje su brale.
Sto se tice matematike pricamo o branju,niko nije govorio o tome da nece rezati i prskati,tako da ako ne beres ostanes bez 35 dinara po kilogramu.Sto se tice rada ne moras mi nista objasnjavati hektar kupine do branja dovedemo supruga i ja sami,a branje naravno placam i mislim da ce ove godine biti 15 dinara kg.

Sto se tice sadnica ja sam sinoc gledao na interenetu ,ali nema cene.Nekako mi se izdvajaju Cester i Loh Nes,koja li je otpornija na izmrzavanje?

Slobodnistrelac,vrlo je moguce da je ovog mog komsiju neko zajebao za sadnice to mi nije palo na pamet,pre par dana sam bio sa njim i rece da ce da pokrci to sto ima i da zameni cacanskom,ali tako je to kad se trazi dzabe ili jeftino sadni materijal.

nenad17
16-07-13, 10:40
Loch ness vodi poreklo iz skotske, otporna je naizmrzavanja i ne budja. Prinos joj je oko 20% manji nego kod cacanke. Sadnicq je 1 euro, u cacku ima jedan covek prodaje je i mislim da ne prodaje ispod 100 komada. Kada sam pre godinu dana planirao sadnju ove kupine, prijatlj hladnjacar mi je rekao da bi on samo nju sadio jer ce polako istisnuti cacanku. Takodje u Cacku znam da se vrsi otkup i da roba ide odmah za rusko trziste.

dejants
16-07-13, 10:50
Kod nas su negde početkom aprila meseca dolazili neki "stručnjaci" za kupine, i između ostalog su nudili kupinu Loh nes kao budućnost kupinarstva. Tražili su oko 200 dinara (nisam siguran) za navodno sertifikovanu sadnicu kupine iz matičnog zasada.
Što se tiče prinosa,može 30t iz hektara da se nabere. Ja sam imao i preko 3t na 10 ari sa sistemom kap po kap (tornfri). Čačanka može i više.
Ove godine sam napravio sranje jer sam ostavio donje zaperke za rod, da nadoknadim što mi je odnela ljubičasta pegavost. Sad bauljam četvoronoške po kupinjaku i vezujem ih za prvu žicu.

JuRa
16-07-13, 11:44
Koliko ja znam Zeleni Hit iz Beograda prodaje sertifikovane sadnice sorte Loh Nes.Na internetu imate njihov sajt,telefone pa koga zanima neka se raspita.

xsale
16-07-13, 11:50
I ja sam ostavljao te dole,ne bas skroz do zemlje,ali pokidano je samo ono sto se otkinulo kad su cupani lastari.Popadalo je po zemlji,a dole je trava.Nisam ove godine nista frezirao vec sve kosim tako da nece biti u blatu.Meni je kupina stara 12-13 godina i polako treba da vidim sta da menjam.Mislio sam da posadim 20 ari ili Cester ili Loh Nes,pa da posle odatle ozilim za ostalu povrsinu.Ne bi menjao kupinu iako je ovako kako jeste u otkupu,nekako sam navikao.

Markonator
16-07-13, 12:32
Loch ness je definitivno sorta koja je otporna na izmrzavanje jer je izdrzala kod komsije zimu 2011/2012 koja je bila jedna od najhladnijih u prethodnih desetak godina narocito u nasem kraju..Kod nas je jos uvek pod malim povrsinama tako da su je prosle godine placali po istoj ceni kao tornfri.Sto se tice starosti zasada meni je kupinjak u 14. godini i dalje daje optimalne prinose,po nekim savetima poljoprivrednih inzinjera tako ce biti jos najmanje3 do 4 godine,pa ako se ide dalje sa kupinama treba reagovati na vreme i za jedno 2 godine podici novi zasad...No da se vratimo na temu..Ima li kakvih novih informacija o ceni?Ovde samo jedan hladnjacar obracunava cacanku 60 dinara dok ostali primaju na otvoreno..

xsale
16-07-13, 12:41
Ja sam odneo moju na otkup.Otkupljuje neka hladnjaca iz Osecine,i na otkupnom mestu je bio sin od gazde.Ja sam pitao za cenu i kako se prica da je 50,on nije rekao koliko ce biti,ali da veruje da ce biti skuplja.Ja sam mu rekao da sam cuo da je negde u Valjevu izasla cena 50 dinara,to je napisao Malinar ovde,on covek kaze da je iz tog kraja a i iz tog posla i da ne zna za tu cenu.Vrlo je moguce da je ta cena od 50 dinara vacarenje ljudi kojima treba novac odmah.Danas imam naruceno nesto malo ,ali po 180 dinara za neke ljude iz Bosne.

dejants
16-07-13, 12:42
Loch ness je definitivno sorta koja je otporna na izmrzavanje jer je izdrzala kod komsije zimu 2011/2012 koja je bila jedna od najhladnijih u prethodnih desetak godina narocito u nasem kraju..Kod nas je jos uvek pod malim povrsinama tako da su je prosle godine placali po istoj ceni kao tornfri.Sto se tice starosti zasada meni je kupinjak u 14. godini i dalje daje optimalne prinose,po nekim savetima poljoprivrednih inzinjera tako ce biti jos najmanje3 do 4 godine,pa ako se ide dalje sa kupinama treba reagovati na vreme i za jedno 2 godine podici novi zasad...No da se vratimo na temu..Ima li kakvih novih informacija o ceni?Ovde samo jedan hladnjacar obracunava cacanku 60 dinara dok ostali primaju na otvoreno..

onda bi tornfri trebalo da bude 80

nenad17
16-07-13, 19:31
Cena ostaknuta u Arilju na 180. Ariljci potvrdite

- - - - - - - - - -

CACANKA je upitanju.

kupinar
16-07-13, 19:43
.Ako znas koja je hladnjaca,sad palim auto i idem da proverim.

SSTEVAN
16-07-13, 19:55
loch ness u Arilju nezvanicna informacija 250 din.

matke
17-07-13, 02:14
kod mene nezvanicno krece sa 120 din, tako kaze covek kojem sam prosle godine predao 80 % kupine, valjda me nebi lagao ,mada jos uvek sve je moguce

dejants
17-07-13, 10:50
kod nas još uvek samo primaju. Nema cene

JuRa
17-07-13, 14:12
Telefonom sam dobio informaciju trebalo bi da je apsolutno tacna.U Vrbovcu opstina Smederevo Pancevci(verovatno je Tamiska u pitanju)zvanicno izasli sa cenom od 120din.Informacija je od pre dva sata

Nenad71
17-07-13, 16:24
Rudnik -Gornji Milanovac primaju ali još neznaju cenu.

matke
17-07-13, 21:17
otkup danas krenuo zvanicno ali na otvoreno, zvanicna cena i dalje se nezna osim uveravanja da ce bude dobra

seljo
17-07-13, 22:57
u Osecini ima hladnjaca podgorina frukt bivsa podgorka vlasnici su austrijanci i neki valjevac oni diktiraju cenu i uvek naj manje placaju ponasaju se bahato a ima i jedna privtna u obliznjem selu ko li je u pitanju

rade72
18-07-13, 07:26
U Arilju se još uvek nezna cena

slavis
18-07-13, 07:50
moj otkupljivac kaze da ce se startovati sa cenom od 90 din/kg ( juce predali prvoh 17.5kg )

padresito
18-07-13, 10:59
Sinoc sam predao 70kg na otvoreno. Gazda kaze da ce od ponedeljka zvanicna cena biti 80-100din.

dejants
18-07-13, 12:59
sinoć odvezao 5 gajbica tornfri. Kažu oko 90 za početak. Može da ide i do 160 u zavisnosti od ponude, kvaliteta i vremena

joseva
18-07-13, 19:04
eo i mene malo da se prikljucim. samo sam posmatrao kada ste se prepucavali oko cene, nesto mi se to vec godinama smucilo i nista ne smatram ozbiljno sve dok ne dobijem tacnu cenu od otkupljivaca. u ponedeljak sam predao prvih 33 kg. sutra berem i planiram preko 100 kg. jos uvek je pocetak. cena oko 100 na pocetku. tako mi receno s tim da moze i vise od toga.

raskamen
18-07-13, 20:41
У Крупњу само на једном откупном месту истакнута цена од 60,оо дин/кг за сорту "Чачанка". Код других откупаца кружи прича да ће цена ићи горе у односу на ову. По забаченијим селима где су произвођачи неинформисани накупци плаћају 30-35,оо како кога преваре и бежи.

nenad17
18-07-13, 21:17
Lucani 56 din.

seljo
18-07-13, 23:34
Malo bas malo

matke
19-07-13, 06:31
bas ti 6 dinara ako nas ne iscupaju

dejants
19-07-13, 08:33
to je verovatno prevoz (50+6)

Markonator
19-07-13, 09:49
Zamolio bih sve kolege kupinare da kad izlaze sa informacijom da ta informacija bude tacna i relevantna,da se ne iznose informacije iz izvora rekla kazala jer se desavaju komicne situacije da je kod istog clana jedan dan 180 a drugi 56.Ja sam juce brao Cacanku i primaju je na otvoreno,tj. nema jos uvek cene.Tornfri ovde nece stici za prvu berbu jos 7-8 dana.I ova jedina hladnjaca koja je imala cenu 60 dinara za Cacanku je krenula da uzima na otvoreno,tako da sada od Kopaonika do Krusevca tj. ceo Rasinski okrug nigde nema cene za kupinu.Ako neko ima drugaciju CINJENICU molio bih ga da me demantuje.

nemanja_st01_58
19-07-13, 10:13
Juce poceo otkup u podjastrebackom kraju i to za vinozupu ali isto na otvoreno, bez cene.

travian
19-07-13, 10:34
Predao sam do sada 300 kg Cacanke na otvoreno,sutra ocekujem branje oko 500 kg,uz izjavu otkupljivaca da nece biti cena ispod 70 din za sada,a ocekuje da ce ici cena navise.Imamo 5 otkupni mesta i samo je jedno izaslo sa cenom od 60 din.

wassa
19-07-13, 11:37
Izgleda da nece biti rucka na Kopaoniku za forumase kupinare ali jos uvek stoji predlog za formiranje udruzenja.

sickohn
19-07-13, 17:35
kraljevo 50 din

travian
19-07-13, 17:59
dobio sa informaciju da je jedan od otkupljivaca izasao sa cenom od 80 din ,kada proverim informaciju javljam.

joseva
19-07-13, 19:20
danas predao 130 kg. cena 80 din, s tim da 6,4 din ( 8% pdv) leze na racun kasnije

Markonator
19-07-13, 19:23
danas predao 130 kg. cena 80 din, s tim da 6,4 din ( 8% pdv) leze na racun kasnije

Jel tornfri ili Cacanka?

travian
19-07-13, 20:51
provereno , ariljci ga verovatno poznaju, hladnjacar mislim da je Toma,izasao sa cenom od 80 din

- - - - - - - - - -

kod nas godinama nisu pravili razliku ,sve je islo po istoj ceni bar kod otkupljivaca sa kojima sam radio

joseva
19-07-13, 20:52
bez obzira koja sorta. 80 din za sve. nema sta da lazem. od ponedeljka poskupljenje

seljo
19-07-13, 22:08
Iz tvojih usta u bozije usi

Slavisa 74
19-07-13, 22:31
Cena kupine u Arilju
Stanic-65 din
Rade Stankovic covek koji otkupljuje za kes 70 din I kod Stanica i kod Rada Stankovica zatvoren racun

matke
20-07-13, 06:41
pricam sa hladnjacara juce u vezi cene i sta ne izlaze sa cenu a on meni kasnije kaze , moram ovu tojotu rav4 da zamenim za neki veci dzip! no coment !!!

Petar Dragojevic
20-07-13, 07:42
Pa i nije mu neki dzip!

seljo
20-07-13, 20:25
Kod nas 60 din prvi istakli cenu podgorina frukt za njima i ostale derikoze

xsale
20-07-13, 21:02
Sad sam naplatio ono sto sam nosio ranije po 80 dinara.

dejants
20-07-13, 21:24
Sad sam naplatio ono sto sam nosio ranije po 80 dinara.

jel Čačanka ili tornfri

xsale
20-07-13, 21:46
Cacanska ..

seljo
20-07-13, 22:01
Da kazem blago vama mada ni to nije kolko bi trebalo

kiza_zoki
21-07-13, 14:27
Evo i mene, dosao sam sa odmora. Kod nas jos nema cene zvanicne ni nezvanicne

rasa02
21-07-13, 14:43
Ima li neko od kolega kupinu koja nije tretirana sa pesticidima?

dejants
21-07-13, 20:16
odvezo sam 15 gajbica tornfri. Još nema cene

joseva
21-07-13, 22:07
ja sutra ponovo berem, pa javljam ako ima promene u ceni. takodje od sutra pocinjem i sa intenzivnim navodnjavanjem. sta koristite da bi se sprecile ozegotine ploda. imam ponegde neku koju je sunce opeklo

kiza_zoki
22-07-13, 01:39
Ja koristim mrezu protiv sunca. Ozegotine mogu da budu dosta ozbiljne, mada ne najavljuju visoke temperature ovih dana. Inace i navodnjavanje pomaze, ili da jednostavno ne rezes mlade izdanke koji radjaju sledece godine, kako bi pravili hladovinu

wassa
22-07-13, 07:38
Ja sam prskao samo jednom pre cvetanja insekticidom.Mozda je to razlog sto mi se pojavljuju neke bele tacke ali medjuredno rastojanje od 2.8 m. mi ne ostavlja mnogo prostora za setanje sa 539.

DRAGAN72
22-07-13, 12:16
U Zaječaru otkup kupine 55 din.hladnjača je u sklopu Agromarketa iz Kragujevca .Ko je od kolega kupinara stavljao zasen i na koji način i kakva su mu iskustva.Kupine su dobre dobra godina kod nas dosta kiše i malo vrelih dana.

dejants
22-07-13, 13:02
baš malo.......

seljo
22-07-13, 14:19
Sad najavljuju temperature iznad 40 tesko nama i kupini

dejants
22-07-13, 14:33
Sad najavljuju temperature iznad 40 tesko nama i kupini

Ja idem sad da pustim sistem za polivanje, biće na tu temperaturu ožegotina koliko hoćeš. Na ovu cenu,ja ih berem redom.

kupinar
22-07-13, 14:34
Prezivece kupina visoku temperaturu,ali dali ce preziveti budak,posle berbe nisam siguran.Ne volim kuknjavu,ali sam ljut na sebe jer sam ponovo naseo na pricu o dobroj ceni.Tove nas ko prasice pa onda pred berbu povade nozeve u obliku male cene i potom sledi klanje.Da nismo svi ulagali rod bi bio manji i imali bi vecu cenu.Ove cene od 55 dinara u godini kad maline nema a kupina prodata jos u januaru,pokazuju koliko je jaka sprega hladnjacara,politicara i kriminalaca koji ovde nama kroje kapu.U srbiji te nece opljackati samo ako bas nemaju sta da uzmu.

kiza_zoki
22-07-13, 14:44
jedino resenje za ozegotine je mreza protiv sunca. koristi se vise godina i vrlo je efikasna. Te bele tackice koje se pojavljuju su u stvari ozegotine i bice ih sve vise , jer najavljuju temperaturu i do 40 stepeni. A ako se desi da bude ozegotina, nema rasta cene. Mreza se relativno lako postavlja, a ima razlicitih dimenzija. Obicno je duzine 50m, a sirina varira od 4-9,5m. Cena je oko 20 din za kvadratni metar. Ja mrezu koristim vec 5-6 godina i iskustva su dobra. ima i slika na mom profilu.Uz dobro navodnjavanje i mrezu kvalitet je zagarantovan. Laksa je i berba. Cene jos uvek nema....

dejants
22-07-13, 14:57
neka daju zagarantovanu cenu 1. januara i ja ću uložiti u mrežu.

matke
22-07-13, 17:51
u drzavu Srbiju nema nista zagarantovano osim lopova

Markonator
22-07-13, 18:23
Malopre zavrsio berbu i zvao prepostene hladnjacare da se raspitam o ceni,vecina prima na otvoreno samo jedna ima cenu Cacanka 60,tornfri 70

raskamen
22-07-13, 20:41
У Крупњу данас цена 70,оо/кг купине сорте "чачанка".

joseva
22-07-13, 20:54
danas predato 200 kg. cena bey promena. 80 din bilo koja sorta. video sam i u prnjavoru istaknuta cena od 80 din. nisam pitao nista da li ce rasti ili ne. videcu u cetvrtak. ljudi necemo o protivgradnim mrezama. za 40 ari mi treba 4.000 e. u ovakvim uslovima trzista ne planiram ni za 5 god da je postavi. pre sam koristio kalcijum,malo pomogne, pa kalijum + MgO malo pomogne. slazem se da navodnjavanje pomaze. uspeo sam da danas izvucem 25 tona vode. dovoljno za pocetak

xsale
22-07-13, 20:56
U Dublju 85 ,ja dao po 90.

seljo
22-07-13, 21:36
A kako ja da navodnjavam treba da vucem vodu 10 kilometara na ovu cenu nemogu jos sam imao ostecenja od martovski mrazeva tako da ce rod biti upolovacen a cena i dalje 60 ala su mangupi citaj [lopovi] ovi nasi hladnjcari nikad im ne bilo dosta

dejants
23-07-13, 11:55
još uvek kod nas nema cene. Svaki dan ista priča. Biće sutra,biće sutra, biće sutra.............. Tu je hladnjačarima i najveća zarada. Koliko je danas njih koji su u mom kraju predali kupinu na "otvoreno". Kad se sve sabere, velika je količina u pitanju i onda kažu:"Ovo do sada ti je bilo po 55 (Recimo) a od sutra je 80". Oni i imaju najveću zaradu u prve dve nedelje berbe. Kod nas je barem tako.

Biljanaa
23-07-13, 18:26
Ja danas predala prvu kolicinu kupine nema cene kaze hladnjacar da je cuo da je cena od 60 do 80 din ali jos nista zvanicno.Videcemo narednih dana dok se saberu kako su prosli sa malinom pa ce onda da resavaju cenu kupine.Uvek ista prica bilo koji proizvod da otkupljuju od seljaka uvek svoju zaradu prvo izracunaju koliko im treba mada i to im je malo pa onda kazu toliko ne moze vise nememo racuna da radimo itd a svi rade i dobro zive

joseva
23-07-13, 20:31
@xsale
krenula da raste cena?
ne volim sto ce biti susa, ali bar nece cena padati, jer obicno cim malo kisa orosi cena ide dole

travian
23-07-13, 20:38
Danas sam predao po 85,za dalje videcemo,mada sunce pocinje svoju igru i stvara ozegotine.

dejants
23-07-13, 20:47
Konačno izašla cena . Čačanka 65, tornfri 75

joseva
23-07-13, 21:50
proslu sam berbu imao ozegotina, ali od kako sam aktivirao navodnjavanje, nema ih vise. mislio sam da prscem kalcijuimom ali odustajem. sta moze da podstakne brze sazrevanje?

matke
23-07-13, 22:00
ko izaso sa cenu u trstenik

dejants
23-07-13, 22:04
ko izaso sa cenu u trstenik

hladnjača u Planinici

German hunting terrier | Jagdterrier