Zaštita vinove loze sumporom

dimitt57

Član
Učlanjen(a)
19 Jul 2009
Poruka
51
Lokacija
Zemun
Neka neko napiše štagod na ovu temu, ko o tom zna, kad se radi, zašto se radi, kako priručnim sredsvima rasipati sumpor, Koliko ga rasipati, gde po lozi i td.
 
Verovatno mislis na sumpor u prahu za zaprasivanje loze.Postoje takozvane sumporace koje imaju remen i kace se na rame.To su alatke na rucni pogon sa rucicom za obrtanje i izduvnom cevi u pravcu loze.Samo mislim da se ovaj vid tretiranja loze sve manje koristi.Sada postoje savremene formulacije kvasljivog sumpora koji je mnogo prakticniji za primenu a i mesa se uz dosta fungicida.Sumpor se primenjuje na temperaturama od 18 do 28 stepeni.Vec ispod 16 stepeni dejstva gotovo i da nema,a preko 28 moze doci do ozegotina.Dobar je partner pojedinim sistemicima protiv pepelnice u borbi protiv rezistentnosti.Inace je pre svega preventivni fungicid,a kod jace zarazenosti bobica nema dobrog dejstva.Prednost mu je sto deluje gasnom fazom pa i kod losije pokrivenosti lastara moze da ispolji pun efekat.Poseduje sporedno dejstvo i na eriofidne grinje jer stvara kiselu sredinu koja ne pogoduje grinjama,a takodje mu se pripisuje i sporedno dejstvo na fomopsis.
 
Rekli su mi u poljoprivrednoj apoteci da se sumpor u prahu vise ne moze nigde naci. Kazu da uzmem neko sredstvo u kojem je sumpor aktivna supstanca. Da li onda sve ovo odozgo vazi, i da li je to isto dozvoljeni standard u organskom uzgoju kao i sumpor u prahu.
Isto tako, da li se pali sumpor pod cokotom u nekom vidu zastite?
 
Ja sam sumpor u prahu koristio jedne godine i odustao sam od njega samo zato sto kod mene stalno duva neki vetar i prah odnese u komsisku njivu.Prah sam usuo u carapu nisam imao masinu za zaprasivanje, pa sam tresao carapu iznad loze negde je bilo vise praha negde manje a kod komsije najvise.Postoji kvasljivi sumpor koji se rastopi u vodi i prskalicom nanese na lozu isto kao i svako drugo sredstvo,samo moras voditi racuna da spoljna temperatura nesme biti veca od 25stepeni u vreme prskanja.Sve ono od gore vazi zasve preparate cija je osnova sumpor,moj ti je savet da kad koristis sumpor ,ili bilo koje kontakntakno sredstvo za borbu protiv pepelnice i plamenjace,poprskas malo i po zemlji u blizini cokota sve te gljivice krecu iz zemlje i nije s goreg malo ih suzbiti i u zemlji.
pozdrav
 
Zar plavi kamen nije bakar sulfat koji se rastvara u vodi i na taj nacin prska? :kisa: Inace, u zemlji su spore, koje su rezistentne na ovo prskanje tako da nema efekta prskati. Efekat se ostvaruje samo u fazi germiancije, tj. kada se spore aktiviraju. a to se desava u/na listu. Plamenjaca se javlja u periodu kada je velika vlaznost vazduha i dnevno/nocne fluktuacije u temperaturi.

Ne treba preterivati sa prskanjem, narocito ne zemlje, jer ce se desiti da u jednom trenutku imate toksicnost bakra u zemlji, sto se u danasnje vreme desava Francuzima zbog gotova dva veka koriscenja plavog kamena. Ne zelite da znate na koji se nacin taj bakar posle vadi iz te zemlje...:
 
Zaseju se trave hiperakumulatori za element koji se zeli eilminisati iz zemljista. Za bakar su to trave iz familije Chenopodiaceae. Trava je rezistentnija od ostalih prema bakru, nakuplja ga u nadzemnom delu koji se pokosi i ukloni sa obradive povrsine. Odlaganje je naravno drugi problem - ne moze se tek tako baciti i lokalnu seosku rupu:osmeh:. Ovaj proces ciscenja zemlje moze potrajati i vise od decenije, naravno sve zavisi od toga koliko je zemljiste primilo bakra.
 
Nazad
Vrh