Plug ili gruber

zlatko

Član
Učlanjen(a)
2 Jun 2009
Poruka
586
Lokacija
GOLUBINCI
interesuje me vase misljenje orati ili raditi samo gruberom
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

Ja koristim gruber na strništima, i pre setve pšenice prođem 2x na 15-20 cm dubine naravno gde bila predusev soja.
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

Deni je napisao(la):
Ja koristim gruber na strništima, i pre setve pšenice prođem 2x na 15-20 cm dubine naravno gde bila predusev soja.

jel ores u jesen ili samo gruberom
Post je spojen: [time]1251403645[/time]
_________________________________________________
todor je napisao(la):
Deni je napisao(la):
Ja koristim gruber na strništima, i pre setve pšenice prođem 2x na 15-20 cm dubine naravno gde bila predusev soja.
a gde nije

isto prodjes dva puta gruberom
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

Todore! Gde ima puno žetvenih ostataka (kukuruz) plug
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

Gruber (na primer HORSCH Terano) moze sasvim solidno da pokrije zetvene ostatke od kukuruza,naravno ukoliko je posle kombajna isao tarup ili da kombajn poseduje secku i da svu masu podjednaku usitni.Prilikom takve obrade u jesen u zamenu za oranje gruber moze da ostvari dubinu i do 25-30 cm a pritom je 70-75% zetvenih ostataka pokriveno.A na predusevima Soja i Psenica (takodje da je kombajnirano sa seckom)moze odlicno da radi jer je kolicina mese manja i pokrivenost mase je i do 90%.Nebitan je kvalitet zemljista (peskovita,cernozem,rit,smonica...)da bi gruber dobro radio samo zavisi koliko ks ce trebati da bi se gruber vuko dovoljno brzo i da bi ostvario solidnu dubinu obrade na primer u peskovitoj i u ritu.Moje misljenje je da je gruber bolji od pluga zbog toga sto za gruber zahvata 3.5m treba (zavisi od zemlje)od 250-300ks a za plug zahvata 3.5m to jest 7 ili 8 brazdi mozda i 9 treba najmane 330ks i vise i kvalitet oranja u tskoj zemlji sa zahvatom raonika od 45 ili 50 cm nemoze da bude tako kvalitetan samim tim sto je u tezoj zemlji bolje orati sa sto manjim zahvatom po jednom pluznom telu da bi oranje bili kvalitetnije i lepo slozeno.Zbog toga sam pristalica grubera iliti podrivanja umesto oranja, a cinjenice su:manje ks po metru zahvata,manja potrosnja,izmesano zemljista sa ostacima,veca brzina obrane,nema pravca kretanja(brazda)vec se moze ici i dijagonalom,nema mnogo neobradjenog zemljista na uvratinama i jos mnogo toga.Odlucite sami... :D :ppozdrav:
Evo malo slika Podrivanje sa velikim zahvatom...
jz8jn7.jpg

dy9a37.jpg

10ynmzm.jpg

2sbk4rd.jpg

I oranja sa velikim zahvatima plugova... :haha:
s4p47m.jpg

ay7g93.jpg

sxiq6h.jpg

2vt1a4n.jpg

68r1g0.jpg

282ufl.jpg
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

IMT-550 je napisao(la):
Gruber (na primer HORSCH Terano) moze sasvim solidno da pokrije zetvene ostatke od kukuruza,naravno ukoliko je posle kombajna isao tarup ili da kombajn poseduje secku i da svu masu podjednaku usitni.

u nasoj ritskoj crnici je neizvodljivo da se kukuruziste uradi gruberom jer ne moze masu da pomesa sa zemljom.

IMT-550 je napisao(la):
Nebitan je kvalitet zemljista (peskovita,cernozem,rit,smonica...)da bi gruber dobro radio

Slazem se sa svime sto si naveo u svom postu osim sa ove dve recenice koje sam citirao. Struktura zemljista ne da nije bitna nego je VEOMA BITNA. Nikad ne moze gruber da odradi posao u betonskoj zemlji kao u peskovitoj.
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

cicimoric je napisao(la):
IMT-550 je napisao(la):
Nebitan je kvalitet zemljista (peskovita,cernozem,rit,smonica...)da bi gruber dobro radio

Slazem se sa svime sto si naveo u svom postu osim sa ove dve recenice koje sam citirao. Struktura zemljista ne da nije bitna nego je VEOMA BITNA. Nikad ne moze gruber da odradi posao u betonskoj zemlji kao u peskovitoj.
Ima ljudi koji neznaju sta je crna masna banatska ritska zemlja!
I dok ne vide svojim ocima nece ni verovai!
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

Deni je napisao(la):
Ja koristim gruber na strništima, i pre setve pšenice prođem 2x na 15-20 cm dubine naravno gde bila predusev soja.

jel na strnistu kad uradis gruberom u jesen uzores
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

jeste gledali na hr forumu covek je prodavao rucno radjen sa 3 radna tela i kaze da moze da ga vuce na nekih 60cm traktor od 100ks i vise,ako se ne varam
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

pa zasto mislite da mora ici podrivac ako moze i gruber kad i on ide 20cm do 30cm isto kao i plug vecina ljudi ore 20-25cm i niko nerdi podrivacem toliko godina :sta:
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

kod mene bi bilo pozeljno da se uradi podrivacem na 50+ cm zbog nadzemne vode u kishnim godinama. Secate se onih jezera na mojim njivama kada sam postavio. E da se uradi podrivacem na pristojnu dubinu toga ne bi bilo u tolikoj meri a i lakse bi se odmah oralo.
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

A ko ima gruber? Da ima da kupujem neku opremu verovatno bi sad kupio podrivac,odmah se lakse ore po meni je jos uvek plug najbolje oruzje..
 
Odg: PLUG ILI GRUBER

IMT-550 je napisao(la):
....je gruber bolji od pluga zbog toga sto za gruber zahvata 3.5m treba (zavisi od zemlje)od 250-300ks a za plug zahvata 3.5m to jest 7 ili 8 brazdi mozda.........

250-300 ks treba za podrivac, a ne za gruber od 3,5m koji ide 25-30 cm, za toliki gruber 160+ ks dovoljno! :cao:
 
Nazad
Vrh