Kako zaštititi usev od divljih svinja?

rsasa686

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Jan 2009
Poruka
10
Imam 2 ha kukuruza a 50 ari su mi divlje svinje potpuno uništile.Ima li neko neki koristan savet kako da zaštitim ono što je preostalo.Što se tiče lovaca to ne vredi jer kad ih čekaju one kao po pravilu nikad ne dodju.Postoje li neki rasterivači divljih svinja(elektronski ili tako nešto) kao protiv miševa...
 
Nista ne pomaze.Sej nesto drugo.Pomaze samo ogradjivanje, ali je to neisplativo.Lovci,kerovi.el.pastir,plinski topovi, nista ih ne moze spreciti kada osete miris kukuruza, a posebno sada u ovo vreme.
 
meni su prosle godine unistili oko 3 ha kukuruza tako da su ga proredili da se nije isplatilo da se prska i sl. pa sam prijavio lovackom drustvu i dobio nadohnadu koliko toliko
 
Sto vi koji imate problema sa divljim svinjama ih nehvatate. Siguran sam da je kotlic ili neki rostilj izvrstan :) Vec znate gde se hrane i gde ce biti sledeci put kad ogladne.
 
Često se u medijima govori o divljim svinjama.
Na žalost: prečesto - kao štetočinama poljoprivrednih useva !!!
U planinskim predelima, poljoprivrednici (koliko-toliko) očuvaju prinos letine (krompir + kukuruz) stalnim nadzorom imanja.

Pošto nije cilj uništenje populacije divljih svinja, da vidimo šta se piše na Internetu
(posle neka svako radi po svom znanju/umenju i savesti):

~ Zakon o lovstvu Republike Srbije
~ Lov na divlju svinju
~ Divlja svinja (Sus scrofa L.) - od biologije do kuhinje (Stručni rad, pdf 333 KB)
~ Divlja svinja non grata
~ Hrvatski Pravilnik o lovostaju
~ Grafički prikaz lovostaja i lovnih sezona (pdf, 104 KB)

::000::
 
rsasa686 je napisao(la):
Imam 2 ha kukuruza a 50 ari su mi divlje svinje potpuno uništile.Ima li neko neki koristan savet kako da zaštitim ono što je preostalo.Što se tiče lovaca to ne vredi jer kad ih čekaju one kao po pravilu nikad ne dodju.Postoje li neki rasterivači divljih svinja(elektronski ili tako nešto) kao protiv miševa...
Pozdrav prijatelju!!!
Ako se dogovorimo da dodjem sa ekipom samo jednom, nikad se nece te svinje vratiti tu( koje prezive)!!
Imam ekipu koja dejstvuje sa poluautomacko oruzje , a i sa iskusnim kerovima gonicima, tako da ce se tesko vratiti one koje prezive!!!
Samo dogovor kukuruz cuva!!!
:D :ppozdrav: :ppozdrav: ::000::
 
Postavi električnu ogradu ili takozvani električni pastir , žica ti mora ići u 3 reda , napon ograde ti je 10 000 V i vjeruj rjietko koja će proći , ja ih pravim za prodaju pa znam , jer ljudi koji kupe od mene mi jave kako su prošli krajem sezone , i vjeruj najveća šteta je bila 120 stabljika kukuruza.
Pozdrav
 
Ovako je to izgledalo kod jednog mog jarana.
Pokušavao sve i svašta,na kraju pravio mamke obogaćene kreozanom i sve bezuspješno.

Ono što je ostalo,
spasio siliranjem

2liu7ms.jpg
 
M48 i odsjecen vrh zrna, pa stavis u liniju desno oko,zadnji pa prednji nisan i svinju.
 
To bas i nije tacno , svaki cuvar ima svoju snagu , i ne mozes uzeti cuvar od 0,15 Jula i ograditi 2 hektara povrsine.
Ako bi se gledalo teoretski to bi u idealnim uvjetima bilo moguce , bez vlage u zraku , idealni izolatori i slicno , u praksi tesko moguce.

Evo promjer : elektricni cuvar snage 1,5 jula u stvarnosti moze biti spojen na oko 1500 metara ograde , teoretski to prelazi 10 km ,
Za povrsinu 2 hektara ograde za kukuruz trebas cuvar snage oko 3 jula , ( ograda ide u 3 reda) , za ograditi oko 80 hektara trebas cuvar snage oko 12 jula , i to radi sigurno tako , divlja svinja koja dva puta dodirne ogradu sigurno nikada ali bas nikada nece proci kroz nju niti joj se vise ikada pribliziti.

Ne znam dali znate ali ovcu je 10 puta teze zadrzati elektricnim cuvarom u ogradjenom prostoru nego divlju svinju odbiti od kukuruza na isti nacin.

Vjerovatno se pitate otkud znam , pa znam kad sam ih do sada napravio 50 komada i vise i niti jedan kupac mi se jos nije pozalio da nije uspio sacuvati kukuruz ili neki drugi poljo. proizvid.

Ako vas sta zanima slobodno me pitajte pomocu vam kolio god mogu.:ppozdrav:
 
U ovoj nevolji od godine, najlepši kukuruz, na parceli od 17kj mi desetkovale divlje svinje :( Prijavio lovcima, ne verujem da će uspeti nešto da urade...
 
Evo jos jednom da vam napisem ono s cime se kod nas vec godinama stite njive od divljaci svih kalibara , elektricni pastiri jedini i 98% sigurni od divljaci , naravno da se zna treba da ima i odredjenu snagu tako da za recimo 2 hektara trebate snagu od minimum 1.7 Jula , onda za 5 hektara treba 4 Jula , 10 hektara 7 Jula , 12 hektara 10 Jula , 15 hektara 12Jula u prosjeku mozete uzeti jedan Jul za 1 hektar povrsine , zica mora da bude u 2 ili 3 reda , prvi red na 30 cm od zemlje , svaki iduci red za 30 cm vislje.
Ako vas nesto zanima posaljite mi pitanje na PP (privatnu poruku).
Do sada kod nas nisu na niti jednoj njivi koja je ogradjena mojim pastirima , da se desilo da kukuruze pojede divljac.
 
Nazad
Vrh