PDA

View Full Version : Gajenje spanaća u plasteniku

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

firga
06-08-09, 20:39
Forumasi, pozdrav !
Potreban mi je pravi savet za proizvodnju spanaca u plasteniku bez grejanja.
Interesuje me da li ima nekih stvari na koje treba da obratim paznju ?

jhon dere
06-08-09, 21:03
pa koliko ja znam nemaš ništa posebno poseješ dobro zaliješ i čupaš nemaš tu puno neke nege malo počupaš korov i toje to, jedino kad se pojave biljne vaši onda je malo problem moraš prskati nekom hemijom pa onda čekaš karencu pa čupaš totije to uglavnom pitaj ako te još nešto zanima konkretno

firga
07-08-09, 19:50
hvala ! interesuje me dal govoris iz iskustva, stecenog znanja u skoli ili nesto trece.
Imas li i ti plastenike ?

jhon dere
07-08-09, 20:16
pogledaj u isplativost plastenika i slike koje sam ubacivao tamo , a govorim ti iz iskustva stečenog u praksi >:D

Post je spojen: 1249669166________________________________________ _________
4,5 i 6 stranicu

lakan
19-10-09, 11:39
Kojim vestackim djubrem treba nadjubriti zemlju pre setve spanaca u plasteniku i koja kolicina na m2

nusret preljevic
19-10-09, 17:05
Kada najpre vršiti prihranu spanaća posle nicanja veštakom i kojim ?

branko
19-10-09, 17:15
Dobrodošli Lakane i Nusrete. Hajde se najpre se lepo predstavite. To je poželjno i obavezno na ovom forumu. :D

lakan
19-10-09, 17:38
Ja sam iz Glogonja kod Panceva i bavim se proizvodnjom paradajza,krastavca,krastavca kornisona,spanaca i rasada paradajza i krastavca.Ali covek uvek treba da tezi novim saznanjima.I zato sam postavio ono pitanje o djubrenju spanaca.

branko
19-10-09, 17:58
Pozdrav još jednom. Nemam želju da te prozivam, nego imamo prvilo da znamo sa kime komuniciramo, i treba da postviš u svoj profil mesto stanovanja. I svi smo ovde upravo iz razloga proširivanja znanja i vidika.

Zato ti još jednom želim dobrodošlicu. :D

nusret preljevic
27-10-09, 22:42
Da li ćemi neko odgovoriti

branko
27-10-09, 22:45
NUSKO, dobro došao na forum. Ali i dalje važi isto... Najpre se predstavi.

nusret preljevic
27-10-09, 23:05
Prestavio sam se , al je poruka pri promeni "imena" izgleda izbrisana , Nusret Preljevic iz Ribarića , poljoprivredom se bavim samo za lične potrebe , imam plastenik 20*5, 80 stabala voća i 20-ak košnica .
Pozdrav Nusko

lakan
22-11-09, 16:17
dali neko moze da mi da informaciju gde mogu najjeftinije da nabavim agril foliju.

Deda Lala
16-01-10, 20:11
Nemoj da kupuješ najjeftinije već kupi kvalitetno.I obavezno traži garanciju koliko traje.Ako nema garancije onda je kvalitet diskutabilan.
Pozdrav Deda Lala

DaVinci
17-01-10, 15:19
malo ste skrenuli sa teme ;D}

lepo ti je "jhona DERU" objasnio a sto se tice prihrane ja ga prihranjujem preko lista ....
ja to u plasteniku radim vestackom kisom ....

Spanac se ne djubri direktno stajnjakom. Ne djubri se, ne zato što on ne reaguje dobro na djubrenje stajnjakom nego što ima kratku vegetaciju i ne bi dobro iskoristio stajnjak, kao i da se izbegne preobilna azotna ishrana pri kojoj dolazi do nakupljanja štetnih materija kao što su nitrati i nitriti. Spanac se djubri sa oko 80- 100 kg/ha azotnim, fosfornim i kalijumovim djubrivima. Pri zimskoj proizvodnji pred setvu se daje 1/2 NPK dubriva dok druga polovina se daje u prolece.

Spanac zahteva velike kolicine vode, i pri nedostatku vode sporo se razvija i brzo prorasta u cvetno stablo.

dejand28
20-01-10, 14:26
Koliko je isplativo uopste drzati spanac u plasteniku kad se meni cini da ima isplatljivijih povrcki ::novac::

novii
05-02-10, 13:06
@ dejand28

Nije tema koliko je isplativo gajiti španać i da li ima isplativijih biljaka za gajenje, već je tema Gajenje španaća u plastenicima tako da si otišao u off topic.

ratkoratko
15-11-10, 15:44
Moze li neko napisati par recenica o proizvodnji rasade spanaca,ili se radi direktna setva? Hvala.

W.S.C.
18-11-10, 09:46
Direktna setva prijatelju,kakav rasad

pemanapemani
01-02-11, 19:33
Da li neko ima iskustva sa korištenjem agril folije u uzgoju špinata? Špinat je nikao prije nekoliko dana i pokriven je agrilom. Kako se dnevne temperature u plasteniku kreću od 10-20 stepeni, skidao sam foliju preko dana, pa je vraćao nakon zalaska sunca.

topalovic
01-02-11, 21:29
agrotekstil nemoras uopste dirati sa spanaca ,samo provetravaj plastenik >:D

pemanapemani
01-02-11, 21:49
Druže moderator, hvala puno.

Knez1
16-01-12, 10:39
Imam veliki problem u plasteniku gde mi je zasadjen spanac i luk srerbenac,naime po ceolj povrsini ze,ljisat pojavile su se zelene gljivice nailk zabljaku pa cak sada pocinje i budj adse javlja.Sta da radim,kako to da resim i uticeli to na proizvodnju?

topalovic
16-01-12, 11:07
Imam veliki problem u plasteniku gde mi je zasadjen spanac i luk srerbenac,naime po ceolj povrsini ze,ljisat pojavile su se zelene gljivice nailk zabljaku pa cak sada pocinje i budj adse javlja.Sta da radim,kako to da resim i uticeli to na proizvodnju?
Jace provetravanje smanjiti zalivanje i isprskati spanac sa mithosom ili swicom a za luk dodati okvasivac(3-5% tecnosti za sudove)..

Knez1
16-01-12, 12:40
Gospodine Topalovicu milom da mi prvo pojasnite to okvasivac{3-5% tecnosti za sudove} a kao drugo da buedm iskren niasm zalivao od sadnje a neznam dali smem prveotravati po ovakvom vremenu.Sta vi mislite

topalovic
16-01-12, 19:36
Gospodine Topalovicu milom da mi prvo pojasnite to okvasivac{3-5% tecnosti za sudove} a kao drugo da buedm iskren niasm zalivao od sadnje a neznam dali smem prveotravati po ovakvom vremenu.Sta vi mislite
Okvasivac je srestvo koje je potrebno da se preparat zalepi za povrsinu biljke,posto luk ima vostanu prevlaku preko celog dela stabla i lista vrlo je tesko isprskati ga da preparat ostane na biljci onda je potrebno dodati okvasivac(tecnost za sudove ,pivo,mleko...)A za zlivanje nije ni bitno da li si zalivao ili nisi bitna je vlaznost vazuha koja je ovih dana i preko 80%(a kod vas mozda i veca) u takvim uslovima pocinje da se javlja "bela trulez ploda" tako da je provretravanje obavezna mera...

Knez1
22-01-12, 09:23
Imam jedno pitanje:Cime da prihranim spanac?

dejan39
16-04-12, 19:06
Hristos Vaskrese! Pomaže Bog. Kada se sadi spanać?

nikola_VUK
17-04-12, 19:05
Trebalo bi da si ga već posadio, meni je na otvorenom nikao pre nedelju dana.

bosserb
17-04-12, 23:34
Lkl{{Trebalo je da ga je dosad prodao.

lakan
29-11-12, 14:26
evo kako izgleda moj spanac.mariska je u pitanju,ali sta vredi kad mu cena mala.kako da ubacim slike molio bih da mi neko pomogne.pozdrav

Deda Lala
01-12-12, 18:38
Слику не видесмо,а за цену се не слажем.100 динара за килограм овог поврћа на пијаци је лепа цифра.Преведено то ти је, по просеку Србије, 1 сат рада а почесто и више.Сад`, шта је коме мало или много је релативно.
Без увреде , произвести спанаћ и није неки кунст.
Морам да ти похвалим и село и твоје сељане,самим тим и тебе.Неки дан сам био у твом селу и као да сам се вратио у детињство.Све чисто,покошено,ограбуљано.. .нигде ђубрета.Околне њиве и баште у првокласном паорском реду.Лепо за видети.

lakan
01-12-12, 21:14
Prvo da se zahvalim na lepim recima o mom selu,ja tu nista nebi dodao jedino za cenu bih rekao da na pancevackoj pijaci na tezgi se krece od 80 do 100 dinara.A na veliko ide 50 - 60 dinara i to je malo.A sto se tice slika neznam redosled poteza ubacivanja slika prosle godine sam dosta slika ubacio a sada nevidim ulazak za postavljanje slika.Molio bi ko zna da mi pomogne.

BatmanBG
02-12-12, 10:31
.A sto se tice slika neznam redosled poteza ubacivanja slika prosle godine sam dosta slika ubacio a sada nevidim ulazak za postavljanje slika.Molio bi ko zna da mi pomogne.

Evo ja ću u par koraka pokušati pojasniti redoslijed postavljanja slika na forumu:

1: Odete na http://phototray.co.uk
2 Kliknite na Browse označenu crvenom strelicom pa zatim na sliku koju želite postaviti i stisnite Upload, za primjer slika dole.
http://phototray.co.uk/?di=IXOY

2. Kada se slika učita otvori se novi prozor sa postavljenom slikom i linkovima za sliku.
Kopirajte kod sa Direct Link kako je objašnjeno na slici ispod sa crvenom strelicom.
http://phototray.co.uk/?di=IPK6

3. Za postavljanje slike na Forum idete na napredne Opcije, Opis slika ispod.
http://phototray.co.uk/?di=YP5A
Zatim kliknite na Insert Image u meniju crvena strelica, pojaviće se opcija Insert Image i tu unesite kod koji ste kopirali (crna strelica) kao na slici 2 i pritisnite OK. Opis slika dole..
http://phototray.co.uk/?di=H7BO

Kad to napravite imate postavljenu sliku na forumu, a kao primjer je slika od Spanaća.
http://phototray.co.uk/?di=9NX0

Za veličinu slike nije poželjno veće od 1600x1200 a razlog je tome što netko ima slabije brzine Interneta a time i sporije učitavanje web stranice.
Molio bih moderatore da ovaj post ne izbrišu, svima će nadam se koristit a ako nije u odgovarajućoj temi onda će moderatori premjestiti na odgovarajuće mjesto.

Nadam se da sam malo pomogao.
Lijep pozdrav.

lakan
02-12-12, 16:10
Hvala na iscrpnom objasnjenju

- - - - - - - - - -

evo mog spanaca

- - - - - - - - - -

http://i45.tinypic.com/73nq82.jpg

- - - - - - - - - -

http://i45.tinypic.com/333d1ki.jpg

Stjepanovic88
11-03-13, 19:52
Da li neko zna kako postici da listovi spinata budu u potpunosti glatki, a da ne izgledaju kao poguzvani?
I da li neko zna iz kojeg razloga su neki listovi kao poguzvani i hrapavi?

topalovic
11-03-13, 21:27
Da li neko zna kako postici da listovi spinata budu u potpunosti glatki, a da ne izgledaju kao poguzvani?
I da li neko zna iz kojeg razloga su neki listovi kao poguzvani i hrapavi?
To je sortna osobina biljke.....a i temperatura je bitan faktor...

Miki70
20-09-14, 15:38
Pozdrav kolege, može li mala pomoć,interesuje me sijao bih spanać u plas. pa me zanima (prvi put se srećem sa ovim povrćem) kada je nekakav optimalni rok za sjetvu za zimsko-proljetnu potrošnju i koje je sjeme za to doba naj prikladnije unapred hvala.

pufta
01-08-15, 22:06
Tezak je to posao. Spanac sejemo bez ikakvih folija i isto ga beremo, nesecemo sa korenom. Vazno je samo nesejati gusto, i obavezno prskanje od trave posle setve a pre nicanja

lakan
20-08-15, 06:27
Tezak je to posao. Spanac sejemo bez ikakvih folija i isto ga beremo, nesecemo sa korenom. Vazno je samo nesejati gusto, i obavezno prskanje od trave posle setve a pre nicanja
Cime prskate korov u spanacu

pufta
25-08-15, 23:57
Posle setve a pre nicanja DUAL GOLD, i po mogucnosti odmah zaliti da sto bolje uspe

gost2711
22-09-15, 21:12
Na koji nacin sejete spanac na otvoreno poljeu jesen,nekom sejalicom,ili rucno,pa potom drljanje ili kultiviranje zasejanog semena?

Marko1990
22-09-15, 21:24
Zitaricom, samo sto ne seje svaka, nego svaka druga lula.

Pedja-Z
14-10-15, 12:30
Pozdrav svima,jedno pitanje,na koji nacin sejete spanac u plasteniku,nekom sejacicom,ili moze i rucno,pa posle razbacivanja semena freziranje da se unese u zemljiste??

ljubek
14-10-15, 17:04
Grablje izvuces redove i posejes i posle toga zagrabljas redovei povaljasi pustis vodu...
Prosto ko spanać ...

novii
14-10-15, 17:13
Na grablje se može postavi na razmaku od par zubaca deo klipa kukuruza koji ostane posle krunjenja, kod nas to zaovu ćutka (korun, čokov, šapurika). Na taj način se mogu izvući malo dublji redovi sa nekim većim razmakom između njih.

pufta
14-10-15, 22:21
A zasto izvlacite redove za spanac. Ja posejem rucnom masinicom a moze i sakom, posle samo zadrljam pa prskanje i zaliv. Ove godine islo 600g na plastenik 8x50 i ispalo odlicno.

Pedja-Z
16-10-15, 22:48
A zasto izvlacite redove za spanac. Ja posejem rucnom masinicom a moze i sakom, posle samo zadrljam pa prskanje i zaliv. Ove godine islo 600g na plastenik 8x50 i ispalo odlicno.Kako sakom,samo razbacas seme po zemlji i zadrljas?

pufta
16-10-15, 22:59
Ko je vest razbaca sakom, ja posejem rucnom masinicom i posle samo zadrljam plitko. Masinica je valjda za trave i lucerku ljudi seju sa njom, ako znas kako izgleda.

manja petrovic
31-10-15, 11:30
Moze li mi neko reci sa cim se moze prskati spinat protiv korova (u plasteniku)

najob
31-10-15, 16:23
koristim Dual Gold od syngente. semljiste posle setve se zalije i preko vlazne zemlje predje se sa ovim herbicidom.
neki jos i posle prskanja herbicidom zaliju zemlju, ali ja to ne radim.

manja petrovic
01-11-15, 21:34
koristim Dual Gold od syngente. semljiste posle setve se zalije i preko vlazne zemlje predje se sa ovim herbicidom.
neki jos i posle prskanja herbicidom zaliju zemlju, ali ja to ne radim.
Hvala puno.Mogu li isto to sretstvo koristiti i za luk ?

najob
01-11-15, 23:07
moze naravno, mada za luk cesce koristim Stomp, koji takodje se aplikuje posle setve, a pre nicanja.

manja petrovic
02-11-15, 10:57
moze naravno, mada za luk cesce koristim Stomp, koji takodje se aplikuje posle setve, a pre nicanja.
Mislila sam na sadnju crnog luka koji se koristi kao mladi sa perima.

P.S tema je o Spanacu a posebna tema je "Luk"

shonepa
09-09-17, 08:52
Pozdrav,
kad se seje spanać u plasteniku koji se ne greje? Dakle, u pitanju je jesnje-zimska proizvodnja ... I ako moze neka sorta koja vam se dopada :) Ince, tek sam postavio konstrukciju plastenika, nov sam u svemu ovome... Nemam veliku povrsinu, tek bi da experimentisem sa razlcitim kulturama, pa bih tako i probao spanac na jednom malom delu na foliji...
HVala

pufta
09-09-17, 23:22
Spanac mozes bezmalo i odmah da posejes, u svakom slucaju do kraja septembra pa do proleca mozes da uhvatis 4 branja. Hladnoca mu nesmeta ali ako je plastenik sa jednom folijom onda ga stitis agrilom ako su temperature ispod -10, mislim nece ga ni to ubiti ali mu bude dosta prijatnije. Za sortu ti nemogu nista reci jer ni ja neznam koju cu, do prosle godine sejali Marisku ali nje vise nema u prodaji.

shonepa
14-10-17, 11:51
Na nekim se pojavile ove rupice... Sta mislite? Sorta je dolphin hybrid f1
Hvala https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171014/fc0eca0a6968d5c3437f715c2c95bcfd.jpg

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

shonepa
15-10-17, 22:29
Evo šta mi jede list... https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171015/8a2b1aff8cae1a6d6d8d0e67e638cb1c.jpg

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

German hunting terrier | Jagdterrier