sladoliq

pankin

Član
Učlanjen(a)
22 Feb 2011
Poruka
3.315
Lokacija
osijek
evo za one koji ne znaju sladoliq je nusproizvod tvornice šećera ima 18 % proteina i zavisi kome je namjenjen do 35 % šećera a u tekućem je stanju .jako je jeftin i po preporuci šećerane i nekih stručnjaka 1 kg sladolika mijenja 1 kg smjese jako dobro utiče na zdravlje krava i floru u buragu,bitno se smanjuju pojave ketoze .u mom slučaju uvođenjem sladoliqa krave su podigle oko 15 %mlijeko.ovu temu sam pokrenuo zato što znam da ga županjska sladorana izvozi i u srbiju i u bosnu pa reko da podjelimo iskustva.
 
Tačniji naziv bi bio "Melasa-nus proizvod u industriji šećera"
Taj sladoliq je proizvod od melase u kom procentu ima proteine i šećer zavisi od onoga što proizvođač želi da plasira na tržište pod komercijalnim nazivom.
Kod nas obično ide dalje u preradu za etil alkohol i u prizvodnji kvasca.
No nije ni bitno kako se zove već da daje rezultate.
Pankin ovih 15% baš zvuči inpresivno::svaka cast::
Budi ljubazan pa nam napiši cenu i način nabavke ,kod mene u selu niko ne koristi melasu u ishrani iako imamo šećeranu relativno blizu.
 
e vidiš tačnije nije melasa ,sadrži melasu ali za razliku od nje ovaj proizvod je prilagođen za manipulaciju u svako godišnje doba tečna je od -20 i zbog toga je bolja od melase imaju sladoliq za muzne krave i tovnu junad i on ima veći udio proteina aprizovod virovital je za muzne krave i ima veći udio energije.cijena je jako povoljna i iznosi 0,16 eurocenti po kg njihova je dostava i besplatan najam cisterne ukoliko se uzima 1000 kg
 
Valjda se pravi se od melase čim je nus proizvod industrije šećera.
No nije ni bitno,cena je ok ako ima efekta kao što kažeš.
 
ima efekta ovi iz šećerane tehnolozi su rekli da slobodno izbacim kilu smjese i ubacim kilu sladoliqa što mi je kolega koji mi pomaže oko receptura i potvrdio rekao je da je provjerena kroz praksu.ato da se pravi od melase to jeste samo je bitno jako omjeri koji idu drugih sastojaka
 
Forsirajte melasu ili taj sladolik kod krava koje su pred teljenjem 20 dana pa do 40-og 60-og dana laktacije. Tada su im potrebne najvece doze brzousvojive energije.
 
Tek sad vidim ovu temu,zanimljivo.Melasu ili u ovom slucaju sladoliq treba obavezno koristiti,jako je to korisno,kod mene nazalost nema ni jednog ni drugog.Jako je dobro sto je tecno a ne onako gelasto kao melasa.Svaka cast,da ne pricam zasto ga treba koristiti,znaju ljudi.
 
Ja sam po struci ing polj za stočarstvo, a ono što sam video po farmama u srbiji i onim u nemačkoj je da se koristi pred teljenje 20 dana pa do 40-og 60-og dana laktacije brzo usvojiva energija. Ovo služi da krava ne bi gubila telesnu masu i svoje zalihe masti jer mnogo više proizvodi nego što unosi kroz hranu.
Ono što moja firma ima je u prodaji je propilen glikol ali u pakovanjima od 1000l i koji se koristi u tom periodu od 200ml po kravi a ono što vi kao manji proizvođači možete da koristite je melasa ili taj sladolik. Neke veće farme kombinuju oba proizvoda.
 
Poslednja izmena:
Pa da li je propilen glikol konkurentan sa melasom ili sladoliq-om?Ne bih rekao.Bilo bi ga lepo davati u tom periodu kao sto kazes ali on ipak ce vise biti za tretiranje potencijalno ketoznih krava i krava koje su vec usle u ketozu.Inace moze se kupiti i u malima pakovanjima.
 
kod mene su bile žene iz sladorane jedna koja je tehnolog i druga koja radi promociju i prodaju i od njih sam saznao da izvoze u srbiju bosnu mađarsku i bugarsku.znači u nzemlje koje su u okruženju jel transport uveliko uvećava cijenu sladoliqa

- - - - - - - - - -

i vidiš zanimljivo da je u bosni cijena skoro dupla a bliži su nego ja i imaju manji pdv
 
Ne znam dali cu kupovati mozda neku manju kolicinu samo da probam a da ja sam sebi uvezem treba mi odobrenje od ministarstva za uvoz a to nije lako izganjati
 
Nazad
Vrh