PDA

View Full Version : Svinjokolj i ulazak u Evropsku uniju

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

novii
02-12-07, 13:57
Jedna od stvari koje ćemo se morati bez ikakve sumlje odreći prilikom ulaska u Evropsku uniju je i praksa da se svinje kolju po dvorištima. Ima ih koji će reći da je to još daleko, ali treba videti kako se to radi u Evropskoj uniji. Ovako što meni pada na pamet jeste da ćemo svinje voziti u mesnicu na uslužno klanje, a posle početne primerne obrade vraćati kući radi dodatne obrade i pravljenja prerađevina.

http://www.glassrpske.com/slika/slikacitava.php?slika=20110112193959.jpg

fotografije preuzeta sa sajta glassrpske.com (http://www.glassrpske.com)

Čugi
02-12-07, 20:10
Nikada se to neće promeniti, ljudi koji tako godinama rade neće plaćati drugima da taj posao odrade umesto njih. Stotinama godina se tako radilo, mentalitet ljudi na Balkanu se ne menja tako lako. Da imamo standard kao u razvijenim zemljama EU, onda možda i bi, ali siroti Srpski seljak u današnje vreme to neće prihvatiti, niti ga iko na to može naterati. U Hrvatskoj je ista priča.

rraallee
01-03-08, 20:15
Na sajtu ministarstva poljoprivrede R.Srbije mozete pogledati "GLASNIK 9"iz maja 2007god (http://www.minpolj.sr.gov.yu/download.php?op=viewsdownload&sid=41)(specijalno izdanje) i na njegovoj strani br.5 ima jedan tekst o ovoj temi.

novii
02-03-08, 10:37
Ove Glasnike sam obično uzimao kada bih išao na sajam poljoprivrede u Novi Sad, ali nisam znao da su dostupni i na Internetu u PDF formatu. Za one koji koriste dial-up konekciju daću ovde taj citat iz Glasnika maj 2007 (http://www.minpolj.sr.gov.yu/images/materiali/glasnik9.pdf) da ludi nebi morali da dugo čekaju da im se učita dokument samo zbog toga. U pitanju je glavna tema Mitovi i legende o Evropskoj uniji pa je ovaj citat u duhu te teme.

A ŠTA JE SA TRADICIONALNIM SVINJOKOLJOM?

Svinjokolj će biti zabranjen ukoliko je namena dalja prodaja svinjskog mesa, zato što će sama procedura klanja životinja biti strogo regulisana kako bi se suzbilo širenje bolesti životinja i kako bi se zaštitilo zdravlje samih kupaca. Za sopstvenu potrošnju svinjokolj će biti dozvoljen.

Nema potrebe za strah da će svinjokolj u dvorištu pri ulasku u EU biti zabranjen, zato što ovaj vid pripremanja hrane postoji i u EU. Potrebno je, međutim, pratiti strogo propisanu proceduru, a to je na prvom mestu da svinja pre klanja mora biti omamljena, vlasnik će klanje morati da prijavi kao i broj zaklanih svinja ili životinja i broj ušne markice.
Veoma je zanimljiva informacija da se prema zakonodavstvu EU, koja se odnosi na klanje i ubijanje životinja, životinja pre klanja mora omamiti kako bi se smanjila njena bol, patnja i uznemirenost. Klanje i ubijanje izvan klanica odobreno je isključivo u svrhu suzbijanja zaraznih bolesti kao što su slinavka i šap, ptičiji grip i druge.

Što se tiče ovoga što se kaže u ovome citatu to je sasvim u redu, pogotovo to sa prijavljivanjem broja ušnih markica i broja komada stoke koja se kolje. I što se tiče omamljivanja životinja to je takođe u redu, jer je sada pištolj za ubijanje svinja bar svima dostupan.

Kićo
13-03-08, 18:26
U Hrvatskoj se radi kao sto se i radilo samo sto je obavezno omamljivanje a to tako radimo vec 20ak godina. Znaci mesarski pistolj i deri misko kolko ti srce zeli. Tovljaci peradi moraju klanje obavljati u za to ovlastenim klaonicama.
Problem je transport stoke oko papirologiuje ali to je druga tema..

ford
06-04-08, 00:23
pa to je sam jos jedna stvar u nizu u kojoj drzava hoce da ima uvid, tj. nekakav red. zakon, zakon i samo zakon. tako bi trebalo.

BobanNB
06-05-08, 14:31
Eeeee paz vako, prosle godine bio kod mog komsije jedan coek iz Australije, i posto su tamo strogi standardi, kad su mu odradili svinjce(zaklali, obradili meso i napravili preradjevine) on ti lepo iz dzepa vadi 400 australijskih dolara da plati za uslugu posto se to u australiji debelo placa, ovaj kad je vido da mu ovaj placa za uslugu mal ga nije ubo nozem(a bio doooobro cvrcnut), jedva su se oni nekako izmirili posle, nije hteo ovaj Australijanac da skonta da to ide zabadava kod nas, tj. usluga.

Posebno mi se svidja ovo omamljivanje.......cu ga ja omamim sa cekicom od 5 kila ili sas pistolj :lol: :lol:

Dragan18
13-08-08, 00:03
hahahahahhahahhahaahhaa :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Čugi
11-12-08, 00:57
Ljudi kolje li se šta? ;D} Ja sam danas odradio dva komada od 120kg, usoljeno, istopljena mast i džigernjače napravljene, još samo sutra kobaje da napravim. Plaćene su 140 din, jedan Landras i jedan Durok.

U Vognju kod Rume održano 16-o tradicionalno takmičenje.
http://www.youtube.com/watch?v=7QEjhR0Derk&feature=channel_page

Post No.1100 ::suncanje::

North ARMY
11-12-08, 15:58
e ovako kod nas je nova tradicija da zovemo familiju,prijatelje i mesara koji uzme ~10e po komadu,ako cemo slanine od tog bravca onda ga surimo a ako cemo slaninu u cvarke onda ga majstor guli na remu

i kod nas se zove krvavica ono sto vi zovete dzigernjaca

Čugi
11-12-08, 19:04
Mićo nije to isto, slično je, u krvavicu ide i krv koja se hvata "ispod noža", a u džigernjaču ne! Velika je razlika u ukusu!

North ARMY
11-12-08, 20:04
mi nikad ne stavljamo krv,mada neki to rade

pravimo svargli i krvavice (s tim sto je svargli kvalitetniji) u obarine stavljamo malo kozure,skembe,jezik,srce,kuvane dzigerice i jos tako tog mesa

a sa krvlju kad je prave isto to samo sto dodaju krv u obarine koja se zgrusa i bude poput dzigerice i malo promeni i ukus i u ustima fizicke osobine

Čugi
12-12-08, 02:11
mi nikad ne stavljamo krv,mada neki to rade

Onda nije krvavica. :<<> Lkl{{

(s tim sto je svargli kvalitetniji) u obarine stavljamo malo kozure,skembe,jezik,srce,kuvane dzigerice i jos tako tog mesa

A glave, pa bez njih do nije "original". Inače nije kvalitetnije (ukusnije) po sastavu, jer je sastav isti, nego zbog drugačije pripreme i pakovanja, nije smesa samlevena kao kod džigernjače nego je isecakana i ne ide u crevo nego u burag i začini skroz drugačije deluju nego kod džigernjače.

Radim u klanici po ceo dan u zadnje vreme, tako da mi je ovo, što bi rekli, u malom prstu. >:D Pitaj sve što te interesuje >:({

North ARMY
12-12-08, 15:40
pa i to glavu celu u obarine i kad se skuva onda se pravi fil i nadeva

mozda nije po definiciji krvavica,ali je tako zovemo

cugi jel pravis bifteke
tj mi pravimo -2-3komada uzmemo misic iznad kicme(velicine je kao pivo 0.33) njega probodemo i napunimo filom kulena,uzniramo i uslomo spolja i kacimo odmah(sutra dan) i bude za 2 nedelej gotov,ne da je dobar!!!
preporucujem ga svakom,uvek stigne za novu godinu!!! >:({ >:({

Čugi
12-12-08, 17:00
Pravio sam nekim ljudima, inače taj deo tzv. "Ribić" za sebe ostavim da se suši sam i kao što kažeš bude brzo gotov i spreman za klopu!

North ARMY
12-12-08, 23:29
http://www.youtube.com/watch?v=Ysat-igQi44&feature=related auu sta bi evropa rekla:lol: ::lose::

kloki
13-12-08, 01:35
:lol:??

Čugi
13-12-08, 01:40
Gledao sam Bera redovno da Discovery, obožavam ga, evo baš sad ide repriza jedne od emisija. :D

Bećarina pusta
30-12-08, 22:46
Teško će oni nama zabranit svinjokolju, teško. :<<> ::lose::
Evo kako mi to radimo kod mene na mom malom salašu.

http://slike.hr/slika/novagodina0100.jpg (http://slike.hr)
http://slike.hr/slika/novagodina0130.jpg (http://slike.hr)
Lkl{{

Španac
30-01-09, 18:00
Ja sam u Decembru klao dva komada,tj.oterao ih u klanicu kod mesara, bili su teski 400 kg nijh dva!
Ne da me je ODERAOOO mesar,uzeo mi je 12 dinara po kilogramu,4800 dinara i jos nije topio mast! SAD SAM TERAO KOD MESARA I NIKAD VISE U ZIVOTU!

North ARMY
30-01-09, 18:03
kod nas je 18din po kg ali i cvarke i zacini i creva za kobasicu,sve njegovo,kod mene je bila kucna varijanta 4kom 140-210kg zvali mesara(njih 2 rade) mi i familija pripomagali i >:({ najbolje i njih 2 uzeli za sva 4 50e

torpedo
06-03-09, 21:26
ne znam da li imamo temu o suvoci pa evo ovde nekolliko slicica od prosle godine

KishRobert
06-03-09, 21:34
:D
nece greda da se iskrivi?

slovakbre
06-03-09, 21:36
jaki su podupirači >:({

torpedo
06-03-09, 21:40
da mi je sad jedna takva greda ;D} bolje bi islo >:({

slavonac
06-03-09, 21:49
torpedo -super-ali šta je to na prezadnjoj slici >:D

torpedo
06-03-09, 21:53
suvo meso, vesalice >:({

slavonac
06-03-09, 21:55
izgleda :D :D- od kojeg djela mesa ostavljate

North ARMY
06-03-09, 21:56
mi ostavljamo kobaju,kulenicu,kulen,slalninu,sunke,biftek i "sal" odn .meso krmenadle bez koske koje bude brzo da se jede >:({

slovakbre
06-03-09, 21:57
ja mislim da je to junetina :D
_________________________________________________P ost je spojen: Fri Mar 6 21:00:36 2009______________________________________________ ___
ja mislim da su vešalice od junećeg mesa

slavonac
06-03-09, 22:01
pa i meni preljepo izgleda-al neznam od kojeg djela mesa su izrezani kajševi ^-^-ako je ::000::

torpedo
06-03-09, 22:02
najbolje je od "pecenice" meso pored kicme(jbg, nisam neki strucnjak, cale je jos uvek zaduzen za taj deo ) a ide i od buta i dr. meso.
Koristim ga kao meze uz domacu rakiju ( to je moj deo posla) >:({ :lol:
Ovo na slici je svinjetina.

slavonac
06-03-09, 22:05
svaka čast ćaletu-majstorčina :D

branko
06-03-09, 23:08
Nakon ove priče a pogotovo nakon onih slika na tavanu nater'o sam ženu da nasecka i naslaže na tanjiru "suvoću" koja se bocka sa čačkalicom...

North ARMY
06-03-09, 23:14
Nakon ove priče a pogotovo nakon onih slika na tavanu nater'o sam ženu da nasecka i naslaže na tanjiru "suvoću" koja se bocka sa čačkalicom...
:D >:({

i ja sam sad malo po frizideru nasao kulenice i kobaje a kiflice ugrejao u mikrotalasnoj,evo sam se najeo pred spavanje >:({

branko
06-03-09, 23:20
Prava dijeta...
Još samo da se zalije sa >:({

North ARMY
06-03-09, 23:22
i to sam,ima ona od 1l za dnevnu potrosnju da svako sebi sipa >:({

jel znas sta je proteinska dijeta:lol: :D

KishRobert
06-03-09, 23:24
red rostilja ~ red prinorma red rostilja ~ red prinorma red rostilja ~ red prinorma

:lol:

Čugi
06-03-09, 23:26
Odoh i ja sad da zakosim nož i da gledam 5kazanje, pa se vrćem oko midnajta na forum :lol:

North ARMY
06-03-09, 23:28
bilo je 5kazanje kod nas u komsiluku jesenas u selu Visnjicevo i bas su govorili o seljacima koji cuvaju svinje po sumi i kako rade,vrste svinja i ostalo

branko
06-03-09, 23:48
Da se vratimo na temu.
Ne razumem kako neki tamo u EU mogu nama zabraniti da "koljemo po kućama", kad je to tradicija oko koje se uvek okuplja cela porodica, što zbog posla, što zbog đakonija na stolu. Nekada je svinjokolj bio porodični "praznik" jer je bila nemaština, pa je svinjokolj imao posebno mesto kao kruna celogodišnjeg truda oko obezbeđivanja hrane za celu narednu godinu. Cela rodbina se okupljala oko toga.
Ali, budući da je EU cilj da promovišu rasturanje porodice i homoseksualce (čemu smo svedoci zadnjih dana), onda i ono osnovno - druženje porodice, kao osnovne ćelije društva, oko stola (i u Bibliji se kao bitno spominje zajedništvo vernika uz jelo), onda mi je muka od svih EU standarda.
A pošto sam Sremac koji uživa u domaćim đakonijama - nema šanse da svoje svinje nosim u klanicu gde će kobasice i šunke da nakrkaju sa, po zdravlje štetnim, "poboljšivačima ukusa"...

North ARMY
06-03-09, 23:51
A pošto sam Sremac koji uživa u domaćim đakonijama - nema šanse da svoje svinje nosim u klanicu gde će kobasice i šunke da nakrkaju sa, po zdravlje štetnim, "poboljšivačima ukusa"...

e i ja to kazem,ma zapravo boli njih de cemo mi klati i koga njima je bitno da uzmu porez,a glupo je da kazu aj sad dajte po 10-20e poreza za svinju,nego kao u klanicu pa tamo imaju evidenciju {"{":

slavonac
07-03-09, 00:28
što se mene tiče- ja ću klati pa makar morao svinjama dati rakiju da se napiju da ne cvile- ::namigivanje::

branko
07-03-09, 00:33
Pričao mi deda da su svojevremeno kada su komunisti uveli tzv. "obavezu", svinje tajno hranili ispod stoga slame, sve samo da se ne čuju kako grokću. A pre klanja su ih stvarno napili, da ne bi cvilele...

slavonac
07-03-09, 00:36
bilo kako bilo-ja neću bit bez svinja i ZIMSKIH RADOSTI- ::000::

popovic
07-03-09, 00:37
O tome se trebalo misliti pre , sad je malo kasno . Vecina je htela (a i danas hoce)posto - poto u EU , cena nije bitna. Ja mislim da cemo tek placati cenu i to vrlo visoku . A to dacemo i dalje klati(kad ko i kako hoce) ... neverujem

slavonac
07-03-09, 00:41
JA SAM VEĆ REKAO -sto se mene tiče netrebamo u evropu-i nebi da nije seronja od političara koji hoće nepovratna sredstva da spakuju u svoje džepove a raja nek se jbe. ::lose:: {"{": ":":{

Čugi
07-03-09, 00:51
A to dacemo i dalje klati(kad ko i kako hoce) ... neverujem

E živo me interesuje kako će zabraniti! ::000:: http://www.dodaj.rs/f/11/4p/3W5bGKYG/13.gif :lol:

popovic
07-03-09, 00:54
Slavonac (nazalost) nemisle svi kao ja i ti , ali sam siguran da ce puno njih promeniti svoje misljenje kad budu usli u famoznu EU iz koje nemci beze (interesantno) u zemlje koje nisu EU . 25 000 ih se svake godine trajno iseljava iz nemacke (statisticki podatak)

dudovcanin
07-03-09, 11:19
Ma ljudima bre dosadilo i dojadilo da zive da bi radili, oce malo da rade da bi ziveli.
Zato beze iz EU. I mogu vam reci da je ljudima na selu bolje ne uci u
EU, a ovim gradskim normalno da yes. Jbg, ocigledno je ko je brojniji!

BATONI
07-03-09, 11:35
Imam sestru u Kanadi tamo je zabranjena proizvodnja alkohola
a oni napravili kazan od 30 litara i peku rakiju u podrumima
:lol:
I kad bi usli u EU nasli bi mi nacin da to odradimo ::000::
Ipak je ovo Balkan nedamo se mi :<<>

North ARMY
07-03-09, 11:47
ma brale ko ce kod nas cuti da kmeci mi je obavezno omamimo sekirom po celenki i koljes da se ne cuje,ad da ne pricam sto svaka balkanska kuca ima "arsenal" pa je i ta opcija u igri >:({

BATONI
07-03-09, 11:57
Ili kao oni strucnjaci sa krampom :lol: :lol:

North ARMY
07-03-09, 12:02
mislio sam onim tupim delom sekire,ne ostricom >:({

dudovcanin
07-03-09, 13:05
Ma dobro ti mislis, samo sto neko lose razume! :lol:
Moze i neka macola od 5-6 kg, isprobano 100%. :lol:

slavonac
07-03-09, 16:39
ako nepadne iz prve- UDRI RAFALNO-UVJEK PUN :lol: :lol: :lol: :lol:

whitekiler
07-10-09, 11:25
Jel se spremate za ovu godinu?Ja ove godine samo 2 kom.sad su tu oko 70kg.
A što se omamljivanja tiče struja je ZAKON, mali trafo od 110v viljuška u vrat i ni da cikne
Pozdrav

draganpan
07-10-09, 13:22
E ovo me odusevilo
Daj opisi to malo detaljnije i skiciraj malo... pa jel ta viljuska bode ili se samo prisloni.../
Daj malo opisi kako to izgleda i kako se radi jer ja imam ove godine dve koje vec imaju po 170 kg a deluju zastrasujeuce.... J... ga sekirom cesto promasim a i ona nije luda da ceka da se ja namestim ;D} ::svaka cast:: >:D

Trnavac
07-10-09, 14:04
ma brale ko ce kod nas cuti da kmeci mi je obavezno omamimo sekirom po celenki i koljes da se ne cuje,ad da ne pricam sto svaka balkanska kuca ima "arsenal" pa je i ta opcija u igri >:({

Tako je druze. kod nas je bitan ARSENAL, a kako i kad ga uporebljavamo, odredjujemo sami!!!! :lol: :lol: :D >:({

Farmer II
07-10-09, 21:11
viljušku uključiš u struju, ima svoj ispravljač, i onda je zabodeš svinji u vrat sa gornje strane, na takav način da joj opkoliš kičmu, dalja procedura je takva da se ona ne može maći, neko ti doda nož i dalje i sam znaš...

Karalic
07-10-09, 21:20
Ja to ranije, devetkom po sred cela .A sad kad je sve skupo ,pa i taj usr... metak, ( a nesto i nema ko ranije ), aktivisti za zastitu prava, pozovem zoku iz sela , a on lake ruke , sam i one preko 250 kila (samo im uveze prednju nogu) i polako misirca izvuce ... ma milina jedna, i necuje se . Cap i gotovo!
E, a onda delji!!!

miljko
14-10-09, 14:50
dragi moji odgajivaci, mozda nije lose da razmisljate o nekim metodama koje se primenjuju na zapadu, koje su donekle humanije jer sa ulaskom u evropsku uniju necete moci ni da gajite svinje kako hocete a da ne pricam o klanju.
>:({

whitekiler
14-10-09, 20:32
dragi moji odgajivaci, mozda nije lose da razmisljate o nekim metodama koje se primenjuju na zapadu, koje su donekle humanije jer sa ulaskom u evropsku uniju necete moci ni da gajite svinje kako hocete a da ne pricam o klanju.

Objasni nam molim te kako to humanu kolju svinje u EU.

mityoo
14-10-09, 20:57
Verovatno im ispune poslednju zelju... :lol: :lol: :lol:

Jugos
14-10-09, 21:25

Valjda ih polako kolju sto duze da ih manje boli :lol: :lol:
Znate kako je ciga seko keru rep?: vise puta na sitnije komade da ga manje boli :lol: :lol: :lol:

whitekiler
14-10-09, 21:49
Evo i jednog vica od pre par godina kad se komšije mađari spremali u EU.
neka komisija za poljoprivredu obilazi seljaka da vidi kao hrane svinje,pa svrate do jednog i pitaju ga čime on hrani svinje a ovaj će dam im malo kukuruza malo pomija...
a na to komisija ne može to tako pa kako pomije pa ovo pa ono .... ,to da se ispravi doći će oni za koji mesec ponovo.
dođoše oni ponovo kod istog baje pa ga pitaju za hranu on kaže daje im koncentrat ,a ovi daj deklaraciju da vide šta sadrži kad opet neki vrag hemija neka opet ne može u EU.... da se to popravi doči ce oni u kontrolu ponovi.
stiglioni ponovo za koji mesec opet kod istog seljaka opet isto pitanje ?
Njemu pukne film i kaže im ovako
dam im ja lepo svaki dan po evro pa nek idu oni da kupe šta hoče!

Živela "demoktatija" i sloboda i mi ćemo ovako proći sa EU

ivanhoe
14-10-09, 22:08

Omame ih pa onda kolju. (obicno strujom)

mityoo
14-10-09, 22:47
Znaci ne streljaju ih nego na elektricnu stolicu! Veoma humano nema sta!

whitekiler
15-10-09, 00:23
ja sam u nekom od mojih prethodnih postova upravo pričao o omavljivaču na struju (viljuška i trafo)
ali nisam stvarno znao da je to humano ali najiskrenije.
Bilo je toga da se kupi na vašaru u Debeljači ali sad zadnji put nisam video hteo sam da uzmem za drugara.

Karalic
15-10-09, 00:59
Verovatno im ispune poslednju zelju... :lol: :lol: :lol:
ova je bila dooobra!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

draganpan
15-10-09, 07:55
Ova je jos bolja
http://i38.tinypic.com/2eb8ivs.jpg
Valjda je to po toj EU

ivanhoe
15-10-09, 09:34
Ovo je vec za "zabava-smesne-slike-video-i-ostalo"

Trnavac
15-10-09, 10:22
Pa ovako drustvo, ja stanujem u blizini jedne AUSTRISKE klanice i oni to rade sa nekim pistoljima koji na vrhu imaju ekser 10-ku, a muce zivotinje mnogo vise nego mi!
kod nas ti je skup taj pistolj, ali je sekira dobro teska, sajla za hvatanje svinja, su idealno resenje!!
Nabacis joj sajlu u usta i svinja kako je glupa vuce uvek nazad, jedan dobar udarac u celo, i ona klekne da razmislja sta je snadje, ti za to vreme izvadis miska i skratis joj razmisljanje, jer je gajis cele godine da bi ona razmisljala NE. Sve je to majka priroda, i borba za opstanak, a ove j..... organizacije nek se bave necim drugim!
Srecan pocetak SVINJOKOLJA svima!!!!!!!!!!!!!! >:({ >:({
PS:
Ni evropljani ne vole ovaj zakon, menjace ga i oni!!!! :D >:({ >:({ >:D

Jugos
12-12-09, 13:06
Ljudi jel ste obavili svinjokolj.Ja sam tu rabotu obavio 9.12.,nekad se to radilo kuci a nekoliko godina unazad moda je kod privatnih "majstora mesara".
Klali smo tri komada jednog ja dva ocu bilo 150kg kulena...

Miloš D.T
12-12-09, 15:18
Danas kod strica palo 5 komada ::000:: ::000:: ::000:: ::000:: ::000::

whitekiler
15-12-09, 19:16
Evo električne viljuške o kojoj sam ranije pričao

http://i46.tinypic.com/1znvg9t.jpg
trafo,viljuška i mala led dioda zelene boje da vidite da radi.

http://i48.tinypic.com/307nhnb.jpg
alat u akciji, trenutak uboda viljuškom

http://i46.tinypic.com/t814bc.jpg
sam čin klanja dal je po EU neznam

http://i46.tinypic.com/25zjhxd.jpg
kao pored trofeja,(s leva na desno) Ja,Pašanac,Čika Marci i Šurak i naravno svinja od 155kg

http://i50.tinypic.com/2hx279h.jpg
niš¡ta bez viljuške a ni bez Tasta

KishRobert
15-12-09, 19:32
nije vam bilo zao?

mityoo
15-12-09, 19:43
Samo pazi da ne nastrada neko od te viljuške...(osim svinje naravno)

d.j.grljanac
15-12-09, 20:19
nema te unije koja moze zabraniti seljaku da pece rakiju i kolje svinju, da nam bog da zdravlja nista vise, u vreme turskog ropstva ova zemlja je bila izvoznik svinja, uz rakiju i slaninu sve nedace su prezivljene, zivi mi bili i zdravo mi ostali domacini, ko radi ne boji se gladi.

branko
15-12-09, 20:44
Čekaj, da li to znači da je demokratija gora od Turaka?
Uskoro ćemo postati uvoznici svinja.

whitekiler
15-12-09, 20:46
Radi na nekih 40-50V a svinju kad je pod naponom možeš slobodno da je držiš i rukama uopšte te ne trese.Koristimo je več par godina zasad radi bez problema i nikom se ništa nije desilo a koljemo godišnje oko 10-tak komada.

tibor
16-12-09, 18:37
Čekaj, da li to znači da je demokratija gora od Turaka?
Uskoro ćemo postati uvoznici svinja.
":":{ :lol: ::svaka cast::

Šta reče?

d.j.grljanac
16-12-09, 18:59
ne bih banalizovao ali tako mu na kraju krajeva dodje, EU sa svim tim uslovljavanjima i zabranama u ime demokratske tranzicije zapravo ima za cilj da nam uvali svoje proizvode pa i svinje, ja sam samo misljenja da ce nasa urodjena sprega inata, tradicije i folklora na izvornim demokratskim nacelima odoleti pritiscima i da ce svinjokolj preziveti, svinje nece, ako je odgojim zaklacu je pa ko god da je na vlasti i sta god nam belosvetski palamudjaci nametnuli. Eto, tako i nikako drugacije.

KishRobert
16-12-09, 19:53
ta bole me bas,ja sam 8 komada zapatio,za nas,prvi ce za novu godinu da padne,da vidim ko ce da dodje da mi zabrani!

North ARMY
16-12-09, 21:17
sklanjaj te slike jer se za njih moze dobiti do 3g zatvora.
Klali smo kod burazera koji radi u sudstvu pa nas je upozorio da se ne hvalimo takvim slikama,a i kod mene se radilo sa tom strujom i stvarno je mozes drzati u ruci,a kad je zabodes nema da se koprca krme,puno bolje od sekire. :D

ljusha
23-12-09, 22:20
A gde ta sprava može da se kupi?

Miloš D.T
24-12-09, 18:35
Danas kod mene palo 5 komada ::000:: ::000:: ::000:: ::000:: ::000::

zmajurina
29-12-09, 02:29
Alal vera narode.

Ja sam novi pa samo da vas pozdravim, kod mene je 13-og palo klanje, 284 i 240kg, kobasicu skidam iz pusnice do Bozica, a kulen i meso kasnije. Ovih dana cu da okacim i slaninu, verovatno kad skinem kobasice.

Slike stizu, unija nek saceka, lepo nama i ovako a oni pojma nemaju sta jedu.

Pozz.

gagi
01-01-10, 23:48
ako nekog zanima el. viljuska kao na slici gore samo sto ima i trafo ima sogor da proda

whitekiler
02-01-10, 18:17
ako nekog zanima el. viljuska kao na slici gore samo sto ima i trafo ima sogor da proda

Pogledaj malo bolje i ova ima trafo a kupjena je u Debeljači na vašaru proletos,
i čitajte ranije postove sve sam to več naveo i ranije bas u ovoj temi.

Karalic
02-01-10, 21:43
Ne znam da li sam mozda preskocio taj post, ali podseti me posto je bila:lol: Ok za Debeljacu, ali je nisam video u Pancevu na Buvljaku..

whitekiler
03-01-10, 18:59
Koštala je oko 20 eura proletos na vasaru u Debeljači (30-tak km severno od Pančeva ima godišnje četri velika vašara i nekoliko manjih neznam tačno raspored) međutim jesenas sam hteo da kupim još a nije ih bilo.Na buvljaku u Pančevu ih nema 100%.
Karalic ako dolaziš za Pančevo javi se da svatiš da probaš domaču radinost.

mityoo
08-01-10, 19:58
Evo malo slika EU kompatibilnog svinjokolja!

http://i46.tinypic.com/nz5ee0.jpg

http://i49.tinypic.com/1e18qc.jpg

I naravno ništa bez bake koja vredno radi u kujni da majstori ne ostanu gladni...

http://i50.tinypic.com/2m85t0y.jpg

Nicyolas
11-01-10, 13:55
Ja svake godine prikoljem i jednog bika ne nesto velikog iz tova koji mi je naj manji i negde u januaru i februaru najmanje dve mlade svinje i mozda nekog nerasta ili matoru krmacu !!!!! >:({ >:({ >:({ >:({

Post je spojen: 1263211282________________________________________ _________
LJudi ja kako koje prase zakoljem sve duze zivi 15 min.zivelo kad sam mu zaboo noz u arteriju i grkljn ,
a proslo 10min. sad za slavu ne smema ja da koljem !!!! ::000:: ::000:: ::000:: ::000::

whitekiler
11-01-10, 15:54
LJudi ja kako koje prase zakoljem sve duze zivi 15 min.zivelo kad sam mu zaboo noz u arteriju i grkljn ,
a proslo 10min. sad za slavu ne smema ja da koljem !!!!

Imas tesku ruku

North ARMY
11-01-10, 15:55
@mityoo jel vi palite svinju??

KishRobert
11-01-10, 19:52
oprlji sa gasom tj. brenerom.

mityoo
11-01-10, 22:48
oprlji sa gasom tj. brenerom.
Jes' baš tako..... Brenerom napravim prvo od svinje crnca, pa je onda operem, da nebude više crnac :lol:

KishRobert
11-01-10, 22:52
nikad ne bude lepsa kozura nego tako....e sad da li svi jedu kozuru?

mityoo
12-01-10, 00:45
Ima ko i nevole.... Pogotovo kad mu uvale onu debelu..... Ja najviše volem da pečem čvarke!

North ARMY
12-01-10, 00:47
mi ga osurimo pa onda opalimo brenerom.
Za cvarke skinemo kozu sa slanine i isecemo je na kaiseve pa sameljemo(modifikovana sajba)

mityoo
12-01-10, 01:04
Kod nas se slanina za čvarke seče sa kožurom zajedno na parčade otprilike 3x10cm veličine!

North ARMY
12-01-10, 01:06
cek znaci u oraniju stavljas komade 3*10cm sa sve kozurom i tako topis cvarke??

Ljupce
12-01-10, 01:42
Volim ja i svežu kožuru da grickam ne samo sa čvarcima
>:({ >:({ >:({ :D

d.j.grljanac
12-01-10, 02:30
efikasno prljenje moze sa fenom za skidanje farbe, prli a ne ostavlja tragove, provereno

cukaneca
12-01-10, 08:33
http://i48.tinypic.com/2yjod4g.jpg ima li cega lepseg od vrucih cvaraka /ne sme se preterivati sa kolicinom :D/

whitekiler
12-01-10, 11:34
efikasno prljenje moze sa fenom za skidanje farbe, prli a ne ostavlja tragove, provereno

Ja to koristim za prasiće,prvo zakoljem pa u najlonski đžak vrela voda 72-75 C dobro podparim,skinem rukom ili klobnom dlake i onda ako treba brijanje žiletim i na kraju fen da ne ostane koja dlaka zbog mušterija.
A svinje koljem,šurim vrelom vodom 84-87 C u koritu(nije na odmet ubaciti i šaku soli u vodu) ,klobna,brener na crno pranje i onda več znate dalje ....
A čvarke sečemo bez kožure na komade 3x3 otprilike i dodamo malo vode i topimo prvo malo jačom vatrom uz obavezno mešanje dok ne pusti malo pa lagana vatra dok mast peni a čvarci ne budu šuplji iznutra,skidamo mast i cedimo čvarke.Mi uopšte ne solimo niti dodajemo mleko a ipak imaju boju a nisu zagoreli i tope se u ustima.

Od ove priče mi se prosto prijeli čvarci idem da klopam

Prijatno

mityoo
12-01-10, 22:24

Ja to koristim za prasiće,prvo zakoljem pa u najlonski đžak vrela voda 72-75 C dobro podparim,skinem rukom ili klobnom dlake i odba ako treba brijanje žiletim i na kraju fen da ne ostane koja dlaka zbog mušterija.
A svinje koljem,šurim vrelom vodom 84-87 C u koritu(nije na odmet ubaciti i šaku soli u vodu) ,klobna,brener na crno pranje i onda več znate dalje ....
A čvarke sečemo bez kožure na komade 3x3 otprilike i dodamo malo vode i topimo prvo malo jačom vatrom uz obavezno mešanje dok ne pusti malo pa lagana vatra dok mast peni a čvarci ne budu šuplji iznutra,skidamo mast i cedimo čvarke.Mi uopšte ne solimo niti dodajemo mleko a ipak imaju boju a nisu zagoreli i tope se u ustima.

Od ove priče mi se prosto prijeli čvarci idem da klopam

Prijatno
Mi radimo isto tako samo što se komadi ostavljaju veći i ostavi se i kožura na slanini...
Kodnas za čvarke koji se seku na 3x3cm kažu "Srbijanski" čvarci...

North ARMY
12-01-10, 22:29
Ja to koristim za prasiće,prvo zakoljem pa vrela voda 72-75 C dobro podparim,skinem rukom ili klobnom dlake i odba ako treba brijanje žiletim i na kraju fen da ne ostane koja dlaka zbog mušterija.
A čvarke sečemo bez kožure na komade 3x3 otprilike i dodamo malo vode i topimo prvo malo jačom vatrom uz obavezno mešanje dok ne pusti malo pa lagana vatra dok mast peni a čvarci ne budu šuplji iznutra,skidamo mast i cedimo čvarke.

sve isto samo su usli u foru da na dno oranije stave koju kilu stare masti da ne lepe cvarke i godinama tako rade,a naravno da sole i mleko sipaju.
Prasice isto tako radimo brijacem.

mityoo
12-01-10, 22:46
Ništa so i ništa mleko, a i mast ne koristimo već samo vodu! Onda budu finiji...

gagi
12-01-10, 22:58
danas uradili 3 od 140 kg. i krmacu oko 350kg. sto se tice cvaraka skinemo kozuru a cvarke secemo ko kutija sibice osolimo i uspemo malo vode i gas mrzi me da idem da slikam ujutro cu

Karalic
13-01-10, 02:38
Kod mene, u mom kraju se radi ovako:Svinja se odere, osim ako se ne ostavlja slanina... Sece se na dimenzije 2*3 cm, gronik ide u kobasice... U raniju ili kazan kako neko kaze ide oko pola litre vode.. Cvarci su gotovi kad su supljikasti .. Soli se kad se izvade iz ranije, vruci...

cukaneca
13-01-10, 07:04
Kod mene, u mom kraju se radi ovako:Svinja se odere, osim ako se ne ostavlja slanina... Sece se na dimenzije 2*3 cm, gronik ide u kobasice... U raniju ili kazan kako neko kaze ide oko pola litre vode.. Cvarci su gotovi kad su supljikasti .. Soli se kad se izvade iz ranije, vruci...
bas tako i ja radim. sto se tice velicine cvaraka mogu biti i malo veci ili manji ali je bitno kad se seku da ipak svi budu priblizno iste velicine zbog istovremenog topljenja. mleko sipam na pola topljenja otprilike kad krenu da bas da se 'tope' i to oko pola litra na kazan. ne kapiram NA napisa da ih solis pa nije valjda u kazanu. sole se kad se izvade onako vruci. ako bi se posolili u kazanu onda bi mast bila http://i45.tinypic.com/3150izo.jpg

North ARMY
13-01-10, 07:21
naravno da ih ne solim u oraniji vec kad se ocede oni od masti onda ih posole,a isto tako na pola puta sipaju mleka da budu .... ^-^ al ga sipnu :D
o velicini vise nema diskusije jer ih mi isecemo na trake a masina na kockice i budu svi jednaki.

cukaneca
13-01-10, 08:06
naravno da ih ne solim u oraniji vec kad se ocede oni od masti onda ih posole,a isto tako na pola puta sipaju mleka da budu .... ^-^ al ga sipnu :D
o velicini vise nema diskusije jer ih mi isecemo na trake a masina na kockice i budu svi jednaki.
znaci li to da te trake posle ubacujete u neku masinu ili ^-^

North ARMY
13-01-10, 08:07
u masinu za meso,samo malo modifikovanu (sajba sa 2 rupe i spirala malo manja da ima malo vise prostora izmedju spirale i zida masine da ona ne ugnjeci te trake slanine dok ne dodju do sajbe i noza)

whitekiler
13-01-10, 10:45
ne solim da ne omeknu, volim da su hrskavi a mastmora da bude bela ko sneg

Miloš D.T
19-11-10, 18:56
Jesu li kod vas počele zabijačke(vreme je) :D

tibor
19-11-10, 19:48
Jesu li kod vas počele zabijačke(vreme je) :D

http://www.dodaj.rs/f/u/12n/1vNulNEr/fot0212.jpg
Da ,počelo je ...

Miloš D.T
19-11-10, 19:53
Tibore legendo, jel ovo tvoj brav? ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

tibor
19-11-10, 20:35
Jeste, 130kg ženka

Karalic
19-11-10, 21:13
Tibore, ziveo mi sto godina! >:({

Miloš D.T
19-11-10, 21:18
Dobar,dobar. ::svaka cast::

Kengur
20-11-10, 11:37
Kada krenu mrazevi, a to je tu negde u ovo doba pocinju i dobri zaligaji, razvaljivanje od lepote ukusa ::svaka cast::

Dzogi_89
20-11-10, 22:57
danas je mesar kod mene odradio 2 komada....tezine 180 i drugi malo laksi..... >:D

d.j.grljanac
30-11-10, 23:18
Ето дође бивши празник и ред да се обави прво клање

http://i1218.photobucket.com/albums/dd405/djgrljanac/svinjokolj/9deb215e.jpg

http://i1218.photobucket.com/albums/dd405/djgrljanac/03756d0f.jpg

http://i1218.photobucket.com/albums/dd405/djgrljanac/24f645de.jpg

чварке сам први пут пресовао овом пресом и задовољан сам, прође цео казан одједном

http://i1218.photobucket.com/albums/dd405/djgrljanac/presacvaraka.jpg

a ево и машине за млевење коју сам недавно склепао и која је такође положила испит

http://i1218.photobucket.com/albums/dd405/djgrljanac/masinazamlevenje.jpg

Bibliotekar
03-12-10, 16:49
Zadovoljno trljaju promrzle ruke vredni domaćini. >:({
Ova zima biće tehnološki povoljna za pripremu suvo & suho mesnatih đakonija.
_ _ _

Bibliotekar će prvi glasati na budućem Referendumu za ulazak u europske integracije.
Takođe, časni knjiški moljac Bibliotekar golim grudima suprostaviće se ukidanju slavnog porodičnog običaja klanja svinja u domaćinskim dvorištima.

Da se zna !!!
Amin

mityoo
02-03-11, 20:58
Plan rada za Svinjokolj Po EU normama!

5.30
- ustаjаnje
- rаkijicа (0.03)
- obuci mаskirnu uniformu

5.45
- nаloži vаtru ispod kаzаnа, u kаzаn sipаj vodu
- proveri dа li je svinjа još živа i dа li je u svinjcu
- rаkijicа (0.03)
- probudi ženu i decu
- dok ženа kuvа kаfu, probudi komšije i pozovi ih

6.30
- zаjedničkа kаfа i rаkijicа (0.05)
- još jednа rаkijicа (0.05)

7.00
- sа čoporom komšijа otiđi do svinjcа
- probudi svinju (ženu si već probudio, ovde se misli nа prаvu svinju)
- dok komšijа drži svinju zа rep ti joj stаvi sаjlu nа njušku
- vuci svinju iz svinjcа u dvorište
- sаd je vreme dа svinjа opаli jednog komšiju po nozi а tebe ugrize
- pusti svinju
- psuj
- još psuj, nаročito ženu koje nemа
- rаkijicа (0.05)
- rаkijicа (0.05)
- opet mаlo psuj
- pljuni
- rаkijicа (0.05)
- poli mаlo rаkije po rаni

7.45
- opet uvаti svinju i pri tom joj psuj mаter i onogа ko ju je stvorio tаkvu
- opet mаlo psuj ženu
- uzmi sikiru
- nišаniš sikirom dа opаliš svinju po sred čelа
- drškа sikire je mаlo vlаžnа pа ti se omаkne i svinju sаmo mаlo ošаmutiš
- psuj ženu kojа je sikiru držаlа nа vlаžnom mestu
- rаkijicа (iz flаše)
- pljuni
- opet zаmаni sikirom
- dok svinjа mlаti nogаmа uvаti nož i prikolji je
- dok je kolješ poseci i svoj prst
- ne znаš dа li više krvаri svinjа ili ti
- psuj svinju i ženu koje opet nemа
- bаci nož u đubre pored svinjcа
- još psuj ženu i njenu mаmu
- rаkijicа (iz flаše)
- iz flаše poli rаnu nа prstu
- dok ti ženа zаvijа prst psuj joj mаter, svinju i dаnаšnji dаn

9.15
- iz kаzаnа sipаj vrelu vodu u korito
- ubаci svinju
- ošuri svinju
- očisti je od čekinjа što brže možeš
- skini pаpke
- prinesi kuke koje si pripremio

10.00
- vidiš dа ti fаli jednа kukа zа vešаnje
- psuj ženu kojа je izgubilа kuku
- trči po selu i trаži ko imа dа pozаjmi kuku
- pri tome po celom selu psuj ženu, njenu mаjku i dаnаšnji dаn
- kаd nаđeš kuku kod dvаnаestog komšije, obesi svinju

11.00
- vаdiš crevа
- dok režeš trbuh, probiješ crevа i njihov sаdržаj se rаzlije po utrobi
- psuj ženu, onog ko ju je rodio i tupe noževe
- rаkijicа (0.05)
- operi utrobu vodom
- pri tom uli mаlo vode u čizme
- psuj ženu koje opet nemа
- rаkijicа (0.05)
- pljuni
- izvаdi iznutrice
- operi svinju iznutrа
- rаspolovi svinju
- dok sečeš, sikirа ti se omаkne i odsečeš po rebrimа umesto po sredini krmenаdle
- psuj ženu, sikiru i svinju
- pivo (0.5)
- pljuni
- pivo (0.5)
- poprаvi što se poprаviti može
- rаseci do krаjа
- odnesi polutke nа sto

12.00
- prvo oguli slаnine pа iseci čvаrke

12.30
- uzmi uzorаk mesа zа pregled nа trihinelozu
- sedi u аuto i odnesi u veterinаrsku аmbulаntu nа pregled
- zаborаvio si pаre pа se morаš vrаtiti
- psuj ženu kojа ti nije pripremilа novčаnik

13.30
- vrаti se u аmbulаntu
- kаd se vrаtiš iz аmbulаnte džigericu i bubrege dаj ženi dа ispeče
- pivo (0.5)
- sin skidа kožuru sа slаnine
- pokаzuješ mu kаko se to rаdi i posečeš prst
- psuješ nesposobnog sinа, njegovu mаjku, slаninu, mаst i čvаrke
- operi kаzаn i stаvi čvаrke u njegа

14.30
- ženа topi mаst i čvаrke
- pivo (0.5)
- sаmelji meso
- dodаj so, pаpriku, mаlo vinа, šećerа i biber
- probаj
- dodаj još mаlo soli
- pivo (0.5)
- probаj
- dodаj pаprike
- probаj
- dodаj biberа
- probаj
- pitаj komšiju štа on misli
- dodаj još mаlo soli
- zovi ženu dа i onа probа
- kаži ženi dа nemа pojаm jer joj je smesа preljutа, preslаnа i prezаčinjenа
- pošаlji ženu nаzаd kod kаzаnа zа mаst
- pivo (0,5)

16.45
- nаpuni crevа
- pošto crevа pucаju, psuj crevа, svinjokolj, ženu kojа ih je kupilа i mesаrа koji joj je prodаo
- pivo (0,5)
- skupi kobаsice

18.00
- proveri mаst
- skini kаzаn
- poli mаlo vrele mаsti sebi po ruci
- trči unаokolo i deri se, gurаj ruku u sneg, psuj ženu kojа je zа sve krivа
- psuj mаst, čvаrke i ženinu mаjku
- pivo (0,5)

prezalj
02-03-11, 21:10
Svaka cast,domacine :lol:

VEČERICA
02-03-11, 21:23
E ovo je za Evropsku uniju. :lol:
Svaka čast za detaljan plan ;D} :D

Zoran0230
02-03-11, 22:12
Samo još da se ozakonijavascript:void(0);

Karalic
02-03-11, 23:29

Mico za ovo imas pivo od mene :D :lol:
Citao sam zeni i tasti :lol:

pietro
02-03-11, 23:41
Stvarno :D

Sledeći put moraš da napišeš šta se dešava kasnije ,kad se sve završi i sediš sa komšijama do jutra!

Kengur
03-03-11, 00:39
Bravo... Mityoo majstore... pravi profesionalac...

Zoran0230
03-03-11, 00:40
Komšo a šta se sutradan dešava

none 73
03-03-11, 12:25
Posle 0,5l rakice i 4 l piva boli njega ona srpska stvar za EU i zakone :lol: :lol:

Vladin salas
03-03-11, 14:58
Da li je neko opaljivao sa slamom,nema lepse kozurice!

Bibliotekar
03-03-11, 15:47
Statistika događanja tokom prosečnog svinjokolja u domaćinskom dvorištu
(izvod iz nadahnutog eseja časnog člana naše male Internet zajednice mityoo):

2 x 0,03 litra rakijice*
7 x 0,05 litara rakijice
2 x polivanje rakijicom (neutvrđena količina)
1 x natezanje rakijice iz flaše (neutvrđena količina)
8 x 0,5 litara piva
17 x psovanje**
4 x pljuvanje***

Rečnik manje poznatih reči i izraza:
* Rakijica = rakija koja se pije iz malih čaša, zapremine do 0,05 litara.
** Psovanje = ukratko izražavanje dubokih emocija.
*** Pljuvanje = bez reči izražavanje dubokih emocija.

dfiskal
03-03-11, 16:12
Statistika događanja tokom prosečnog svinjokolja u domaćinskom dvorištu
(izvod iz nadahnutog eseja časnog člana naše male Internet zajednice mityoo):

2 x 0,03 litra rakijice*
7 x 0,05 litara rakijice
2 x polivanje rakijicom (neutvrđena količina)
1 x natezanje rakijice iz flaše (neutvrđena količina)
8 x 0,5 litara piva
17 x psovanje**
4 x pljuvanje***

Rečnik manje poznatih reči i izraza:
* Rakijica = rakija koja se pije iz malih čaša, zapremine do 0,05 litara.
** Psovanje = ukratko izražavanje dubokih emocija.
*** Pljuvanje = bez reči izražavanje dubokih emocija.

Uuuuu,jbt. ovo treba licencirati,nikad' se ne zna...moze to da postane i standard EU... ;D} ;D} ;D} ;D},kada probaju proizvod !!!! *** (bez reči izražavanje dubokih emocija.) im njihovu..., ma idi bre, samo sto nisam "pustio" niz levu nogu......citacu svima koje poznajem kompletan plan....medjunaradan... treba ga objaviti na svim temama, pa neka i bude :){{ :){{, ali "plan" je do jaja......svaka cast, ma jbt. jedva kucam jos se smejem....

savak
03-03-11, 16:50

Evo i nastavka!

19.00
- исцеди чварке
- излиј маст у канте

20.00
- пиво (0,5)
- пошаљи жену да све опере и поспреми

21.00 - 23.00
- пиво (0,5)
- пиво (0,5)
- пиво (0,5)

Kengur
03-03-11, 17:12
Treba jos po meni dodati...

21.00 pivo (o,5) i psuj sve sto si morao da radis i izgubio si ceo dan na posao a tek sada si uspeo da sednes i da popijes pivce umesto ceo dan da pijes >:({

Bibliotekar
03-03-11, 18:19
Da li je neko opaljivao sa slamom, nema lepše kožurice!

Opaljivao sam na slami, lizao i uzdisao. :D

Šalu na stranu...

Jedared se zajebah i zapalih slamu po zaklanom živinčetu.
Beži BRE !!! (Poče nedoklano prase trčati ko nenavid po dvorištu.) Beži BRE !!!

Branko Struja stiže prase i zakla ga pod plećku (posred srca).

Ondak smo se opili i jeli čvarke
(malko su bili gorki čvarci jerbo smo konzumirali radžu i MALKO prepekli čvarke a i mast svinjsku).

Posle je došao majstor Mile, skrbno pregledao NAŠ rad i onda je rekao: nabijem vas na qrac.
Posle smo počeli da pijemo, jedemo, roštiljamo und so vajter...

http://www.youtube.com/watch?v=PgBN8_1t_Qc

none 73
03-03-11, 21:21
A u 21:30
psuj ženu što ne "može" :lol:

Kengur
04-03-11, 01:45
J... ga ako Bibliotekar nema humora ne znam ko ima :lol: >:({

North ARMY
15-12-11, 16:02
Evo u par slika da docaram kako smo mi radili neki dan,nisam mogao sve i svakog da uslikam al opet bolje ista nego nista.
http://www.dodaj.rs/t/4/Tb/4BqIpAYr/1/12122011141.jpg (http://www.dodaj.rs/?4/Tb/4BqIpAYr/1/12122011141.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/r/6l/NKhom50/12122011142.jpg (http://www.dodaj.rs/?r/6l/NKhom50/12122011142.jpg)
Meso za kobasicu:
http://www.dodaj.rs/t/26/WV/3iLMlyld/1/12122011148.jpg (http://www.dodaj.rs/?26/WV/3iLMlyld/1/12122011148.jpg)
Meso za kulen:
http://www.dodaj.rs/t/1p/kb/rkTOuic/1/12122011149.jpg (http://www.dodaj.rs/?1p/kb/rkTOuic/1/12122011149.jpg)
Nadevanje kobasice i kulena:
http://www.dodaj.rs/t/M/wY/3Q056dzw/1/12122011153.jpg (http://www.dodaj.rs/?M/wY/3Q056dzw/1/12122011153.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/16/ai/HUa7eJJ/12122011156.jpg (http://www.dodaj.rs/?16/ai/HUa7eJJ/12122011156.jpg)
Seckanje obarina:
http://www.dodaj.rs/t/2J/me/3i4F1mjr/1/12122011161.jpg (http://www.dodaj.rs/?2J/me/3i4F1mjr/1/12122011161.jpg)
I glavne majstorice svinjskih bombona:
http://www.dodaj.rs/t/1S/7Y/3EubU0gD/1/12122011167.jpg (http://www.dodaj.rs/?1S/7Y/3EubU0gD/1/12122011167.jpg)

nikola_VUK
15-12-11, 18:07
Ekstra, njam njam!

froncla
03-12-12, 04:59
SVINJOKOLJ u Sremu...(detaljno...ali baš detaljno...) Ovako je moj deda radio...jebes Jevropu:
5.30
- ustani
- rakijica (0.03)
- obuci maskirnu uniformu

5.45
- naloži vatru ispod kazana, u kazan sipaj vodu
- proveri da li je svinja još živa i da li je još u svinjcu
- rakijica (0.03)
- probudi ženu i decu
- dok žena kuva kafu, probudi komšije i pozovi ih

6.30
- zajednička kafa i rakijica (0.05)
- još jedna rakijica (0.05)

7.00
- sa čoporom komšija dođi do svinjca
- probudi svinju
- dok komšija drži svinju za rep ti joj stavi sajlu na njušku
- vuci svinju na dvorište
- sad je vreme da svinja opali jednog komšiju po nozi a tebe ugrize
- pusti svinju
- opsuj
- još opsuj, naročito ženu koje nema
- rakijica (0.05)
- rakijica (0.05)
- opet malo psuj
- pljuni
- rakijica (0.05)
- polij malo rakije po rani

7.45
- opet uhvati svinju i pritom joj opsuj mater i onoga ko ju je stvorio takvu
- opet malo psuj ženu
- uzmi sekiru
- nišani sekirom da opališ svinju po sred čela
- zbog vlažne drške sekire svinju samo malo ošamuti
- opsuj ženu koja je ostavila sekiru na vlažnom mestu
- rakijica (iz flaše)
- pljuni
- opet zamahni sekirom
- dok svinja mlati nogama uhvati nož i prikolji je
- dok je kolješ poseci i svoj prst
- opsuj svinju i ženu koje opet nema
- baci nož u đubre pored svinjca
- još psuj ženu i njenu mamu
- rakijica (iz flaše)
- iz flaše polij ranu na prstu
- dok ti žena zavija prst, psuj joj mater, svinju i pola familije

9.15
- iz kazana sipaj vrelu vodu u korito
- ubaci svinju
- ošuri svinju
- očisti je od čekinja što brže možeš
- skini papke
- prinesi kuke koje si pripremio

10.00
- vidiš da ti fali jedna kuka za vešanje
- psuj ženu koja je izgubila kuku
- trči po selu i gledaj ko ima da pozajmi kuku
- pri tome po celom selu psuj ženu, njenu majku i današnji dan
- kad nađeš kuku kod dvanaestog komšije, obesi svinju

11.00
- izvadi creva
- dok vadiš trbuh, probiješ creva i njihov sadržaj se razlije po utrobi
- psuj ženu, onog ko ju je rodio i tupe noževe
- rakijica (0.05)
- operi utrobu vodom
- pri tom ulij malo vode u čizme
- psuj ženu koje opet nema
- rakijica (0.05)
- pljuni
- izvadi iznutrice
- operi svinju iznutra
- raspolovi svinju
- odseci po rebrima umesto po sredini krmenadle
- psuj ženu, sekiru i svinju
- pivo (0,5)
- pljuni
- pivo (0.5)
- popravi što se popraviti može
- raseci do kraja
- odnesi polutke na sto

12.00
- prvo oguli slaninu pa iseci čvarke

tamara1611
03-12-12, 05:08
e jesi lud jakooooooooooooooooooooooooooooooo

froncla
03-12-12, 05:09
NASTAVAK

12.30
- uzmi uzorak mesa za pregled na trihinelozu
- sedi u auto i odnesi u veterinarsku ambulantu na pregled
- vrati se po pare koje si zaboravio
- psuj ženu koja ti nije pripremila novčanik

13.30
- vrati se u ambulantu
- kad se vratiš iz ambulante, daj ženi da ispeče džigericu i bubrege
- pivo (0,5)
- daj sinu da skida kožu sa slanine
- pokaži mu kako se to radi i poseci prst
- opsuj nesposobnog sina, njegovu majku, slaninu, mast i čvarke
- operi kazan i stavi čvarke u njega

14.30
- daj ženi da topi mast i čvarke
- pivo (0.5)
- samelji meso
- dodaj so, papriku, malo vina, šećera i bibera
- probaj
- dodaj još malo soli
- pivo (0,5)
- probaj
- dodaj paprika SQHZgt8C
- probaj
- dodaj bibera
- probaj
- pitaj komšiju šta on misli
- dodaj još malo soli
- zovi ženu da i ona proba
- kaži ženi da nema pojma jer joj je smeša preljuta, preslana i prezačinjena
- pošalji ženu nazad kod kazana za mast
- pivo (0,5)

16.45
- napuni creva
- pošto creva pucaju, psuj creva, svinjokolj, ženu koja ih je kupila i mesara koji joj je prodao
- pivo (0,5)
- skupi kobasice

18.00
- proveri mast
- skini kazan
- polij malo vrele masti sebi po ruci
- trči unaokolo i deri se, guraj ruku u sneg, psuj ženu koja je za sve kriva
- psuj mast, čvarke i ženinu mamu
- pivo (0,5)

19.00
- iscedi čvarke
- izlij mast u kante

20.00
- pivo (0,5)
- pošalji ženu da sve opere i pospremi

21.00 - 23.00
- pivo (0,5)
- pivo (0,5)
- pivo (0,5)

Farmer II
03-12-12, 08:00
ovo bi moglo i u temu smesne slike, video...mada nije lose ni ovde da malo donese smeha.
Izdvojio bih detalje
proveri da li je svinja još živa i da li je još u svinjcu
sad je vreme da svinja opali jednog komšiju po nozi a tebe ugrize :lol:

KishRobert
03-12-12, 08:33
Ako niste primetili,sve to ima na prethodnim stranam,tako da nemojte duplirati postove.

kvicoje
03-12-12, 10:04
Mislim da se sa evropskim zakonodavstvom ne slaže to što je posle desetak rakija i nekoliko piva seo u auto i uzorak odneo u ambulantu, trebao je peške ići :lol:

kiraj
05-12-12, 19:42
Pošto se više ne hvatam noževa ,mlađi danas počeli disnator.Ja sam bio prevoznik .

http://www.zaslike.com/files/oydav5delo2vh7dgifcb.jpg (http://www.zaslike.com/)

http://www.zaslike.com/files/psrgtwliv95qdl7jj5u0.jpg (http://www.zaslike.com/)

http://www.zaslike.com/files/elz3p72tcbu7cjoa9a9g.jpg (http://www.zaslike.com/)

Za zagrevanje

http://www.zaslike.com/files/8b9fuqkibaszj91uckrf.jpg (http://www.zaslike.com/)

KishRobert
05-12-12, 19:44
Bogte,pa gde ce vam dusa?

Lkl{{

Zar nije trebalo biti u ponedeljak ili je rale,zbog zimske brazde znanja pomerio?

vojvođanin
05-12-12, 19:48
Dobri krmci....oko 6 meteri?

dragorad
05-12-12, 19:50
Je l` vi njih spaljujete kada je ovako pocrnelo svinjce?

ralekiraj
05-12-12, 19:50
Bogte,pa gde ce vam dusa?

Lkl{{

Zar nije trebalo biti u ponedeljak ili je rale,zbog zimske brazde znanja pomerio?
Ma trebalo je biti u ponedeljak, ali smo pomerili zbog ujaka, moralo je stajsko djubre da se izvuce

kiraj
05-12-12, 19:53
Je l` vi njih spaljujete kada je ovako pocrnelo svinjce?
A kad se opere ,žut ko dukat.

Nedjooo
05-12-12, 19:55
kiraj mi prvo nabacamo slame preko krmaka pa zapalimo i kad to izgori onda brenerom i peri..i sve u fulu...ovako nisam vidjao al izgleda radi posao;D}

ralekiraj
05-12-12, 19:55
Dobri krmci....oko 6 meteri?
NIsu mereni, mislim da je oko 5 meteri ukupno

ljusha
05-12-12, 22:01
Dobra ova šerpica,jel to antifriz?
Kao da je malo više šećer otopljen.::namigivanje::

kiraj
05-12-12, 22:14
Skoro kao G-12.Lkl{{

mindjušar
05-12-12, 23:22
A kad se opere ,žut ko dukat.
I to kerherom,mi tako 20god

spasoje
05-12-12, 23:36
Uf ja sam pio taj G12 prije ko krmača ,al sad udarili zabranu....:

Bećarina pusta
09-12-12, 13:46
Jučer smo imali svinjokolju. Poklo na salašu pa onda kuć na obradu. Gori dan za svinjokolju nismo mogli izabrat, prokisli smo do gaća.

http://i48.tinypic.com/2gua4ac.jpg

http://i47.tinypic.com/dovtx2.jpg

Nova vješala i stope su položili ispit. :)

talianu
09-12-12, 13:55
Kako dižete svinju na ta vešala? Jel ručno?

Matic
09-12-12, 14:03
Ručno se diže.Kod nas se ta sprava zove rem i ima ga svaka kuća.Neko drveni neko metalni a mi smo ga izbacili iz upotrebe prošle godine i uveli ovu spravu na njegovo mesto.
http://i409.photobucket.com/albums/pp176/johniematfithers/07122011662.jpg
Olakšava posao 100%.Nema ništa na o-ruk kao kod rema i što je najvažnije čuva leđa.

Vlada B.B
09-12-12, 14:06
Ja gori sistem nisam video od onog sto je postavio Becarina pusta.tu treba najmanje 4-5 ljudi da bi digli ceo rem sa svinjom.Jer nije lakse da se stvi dizalica na rem pa polako da se podize i da se ne umoris

Bećarina pusta
09-12-12, 14:08
Da, diže se ručno. Matiću i kod nas su rem il vješala, kako ko kaže. Lako je radit sa "rodom" kad si na betonu, al kad nema betona onda diži ručno.

@Vlada B.B.: Tako se kod nas radi, znamo mi za dizalicu, al bi nas onda bilo manje na svinjokolji. ;)

U planu je ubuduće dizat sa prednjim utovarivačem na fergusonu, al otom potom.

talianu
09-12-12, 14:15
Ja dižem na flašincug,možeš i sam da kolješ kada ti dosadno .
Ovo na oruk pozdravljam ali hvala lepo ipak ne bih.
Bećarino na one nogara stavišjedan flašincug i samo dođeš pod svinju i gotovo. Ja planiram sledeće godine da napravim mobilne nogare.
Ovako hvatam gredu od šupe.

dulebdp
09-12-12, 21:27
http://i46.tinypic.com/2zxxqqg.jpghttp://i48.tinypic.com/aovt4x.jpgDanas priklali dve krmače više nisu rentabilne pa će završiti u kobaji i čvarcima, danas ih raskomadali u delove a sutra pravljenje kobaje kulena i ostalih đakonija

Matic
09-12-12, 22:50
Lepo,lepo biće mesa samo današnji dan je ubilo se za klanje.

nikola ilic
09-12-12, 23:06
Aaaa baca cujem da su ti krmci bili jako zdravo veliki....

Matic
09-12-12, 23:08
Dobar glas,daleko se čuje.Ova slika koju sam okačio gore je od prošle godine a ovogodišnja slika ne može da se uploaduje,velika svinja na rodi pa ne može da stane na server. :lol:

nikola ilic
09-12-12, 23:12
Kaze mi familija da su bili nji tri preko tone,i sedam oranija masti^-^

Matic
09-12-12, 23:20
Tačno tako.Nismo ih merili ali od 350 kg komad pa na gore.Jedva ih pošurili,staje knap u korito.Ima masti,svinjskih bombona,mesa,kobaja...

nikola ilic
09-12-12, 23:25
To je posao,ima svega,ono kad je gad od 100kg,nema nista...

Matic
09-12-12, 23:29
Stokilaša koljemo leti a za zimu dinosauruse.

nikola ilic
09-12-12, 23:33
Ta komplet u Bufalo...familija sam to izvlaci i suri:lol:...

Matic
09-12-12, 23:37
Kad je jaki. :lol:

nikola ilic
09-12-12, 23:45
Pa onako....kad opici svinjce,oma sajla iz usta,a kad si sa njim na lancima moras paziti da te neprovuce:lol:...
Sta je radio pre neki dan u Karlovcicu,buraz kupio krmacu od 300kg pa isli da mu pomognemo da je udavi,ljudi stali pa gledaju,bio i Zurkovic....

aca74
09-12-12, 23:48
Maticu priznanje za izum, ovo je gospodski rem, em pristupacno, em cuva ledja.
Koja je cena ovakve dizalice?

Matic
09-12-12, 23:50
Jak kao tenk.
Aco dizalica je koštala 250 eura.Nije namenjena samo za rem ali kada je već tu radimo i to između ostalog sa njom.

steva44
09-12-12, 23:50
Pa kod nas dizu bikove od 600 kg na taj rem sto je postavio becarina pusta,nije to tako tesko kolko se cine treba oko 5 jaci momaka i ode bik.Ti ga u stvari nedizes neg ga guras prema napred ,neki sistem polu poluge.A li u svakom slucaju je bolja roda i cekrk.Ali i rem ima svoje prednosti rasklopis ga stavis negde ucosak i nesmeta.

KishRobert
09-12-12, 23:53
Rodu dizalicu guras po dvoristu kako hoces.

aca74
09-12-12, 23:56
Maticu, ubedjen sam i bio da dizalica nije kupljena da bi bila rem. Ali je dobra ideja.

nikola ilic
@steva44
Upravo tako,ja imam takav i visilo je sve zivo na njemu,par jakih i ode....normalno flasencug je zakon,jos ako je elektricni milina...

tamara1611
kish ti ce da ides u pakao kolko si svinja poklao i pojeo.....

Matic
10-12-12, 00:03
Morali smo sebi da olakšamo.Kada se diže na rem hoćemo da izginemo jer većina krivinari i zeza se a to nije za šalu.Ovako jedan čovek bez po muke podigne svinju iz korita.Drugar je ove sezone koristio dizalicu na lance.Isto praktično,jednostavno bez naprezanja leđa.

KishRobert
10-12-12, 00:05
kish ti ce da ides u pakao kolko si svinja poklao i pojeo.....
Odakle takva konstatacija?

nikola ilic
10-12-12, 00:07
Pa kad koljes slonove:lol:.....bata djole lepo digne na viljuskar,rasplati i odnese na astal,kao u bim slaviji:lol:.

mladen87
10-12-12, 00:12
Morali smo sebi da olakšamo.Kada se diže na rem hoćemo da izginemo jer većina krivinari i zeza se a to nije za šalu.Ovako jedan čovek bez po muke podigne svinju iz korita.Drugar je ove sezone koristio dizalicu na lance.Isto praktično,jednostavno bez naprezanja leđa.
Maticu u pravu si da roda i flasencug sacuvaju ledja ali ja ih ne volim jer se krme okrece na njima pa se mora malo vise paziti kod rasplacivanja!

Matic
10-12-12, 00:13
To je već krajnje profesionalno. :lol:
Mladene tačno je.Jedan drži da se ne okreće a drugi cepa satarom a ovaj što drži neka gleda da ne dobije i on.

nikola ilic
10-12-12, 00:18
:lol:Da ne bude "ako ga jos jednom promasis,moracu ga pustiti":lol:

mbranko
10-12-12, 00:34
Ovo je najbolji sistem, posebno dok su ovakvi "ružičati slonovi" u pitanju

http://i225.photobucket.com/albums/dd254/frabrne/poljoprivreda/kol1_zpsff26e7f9.jpg

http://i225.photobucket.com/albums/dd254/frabrne/poljoprivreda/kol2_zps6079cd91.jpg

Matic
10-12-12, 21:49
http://i409.photobucket.com/albums/pp176/johniematfithers/021220121074.jpg
Evo jedne sličice od ovododišnjeg svinjokolja.

Farmer II
11-12-12, 06:48
@matic, od cega je klip s dizalice?Koje su mi dimenzije, ako znas?

Matic
11-12-12, 09:40
Klip je dizalicin,fabrički.

tibor
11-12-12, 21:59
Moze i ovako
http://www.dodaj.rs/f/a/Tf/PFDW7jC/1/20111207386.jpg

spasoje
11-12-12, 22:08
Znači ,komotno u evropu.

dulebdp
11-12-12, 22:09
http://i50.tinypic.com/2ldhnhl.jpghttp://i50.tinypic.com/xqceg6.jpghttp://i49.tinypic.com/2ef3x5c.jpgDanas završeno klanje preostalih tovljenika ,i okačena kobaja što je juče pravljena

nikola ilic
11-12-12, 22:24
@tibor
Ti mozes i cvarke i francusku obradu da radis lako,samo pusti kasiku u pogon:lol:.

vojvođanin
11-12-12, 22:30
@tibor
Ti mozes i cvarke i francusku obradu da radis lako,samo pusti kasiku u pogon:lol:.

Slabo bi tu bilo čvaraka...

nikola ilic
11-12-12, 23:04
Pa dobro neku gicu od 200 i kusur kg...

miroslav k
19-12-12, 20:18
Ovaj nosi tovljenike kod mesara na klanje

http://i49.tinypic.com/23uetug.jpg

mbranko
20-12-12, 01:17
Baš danas sam čitao u lokalnim novinama što kod nas stupa na snagu s 1.1.2013. (zbog navodnog usklađivanja s pravilnikom eu) a to je da ako kolješ i za vlastite potrebe moraš imati završen nekakav tečaj/kurs za mesara i obavezna oprema za omamljivanje (mesarski pištolj ili kliješta). zapravo je taj pravilnik već duže na snazi ali će postrožena kontrola tog pravilnika započeti od 1.1. i isto tako ako imaš uvedeno u registar svinja (kojeg je dužan voditi svatko tko uzgaja svinje) klanje za vlastite potrebe obavezno će trebati uz to i potvrda o izvršenom pregledu na trihinelu. Ma nek oni samo dođu kod mene u kontrolu jer ovako sam uvijek kad je kolinje malo više lud nego ostalih dana pa mogu dobiti moj dick (u oba značenja ) u izbrani dio tijela.

Vlada B.B
22-12-12, 21:46
I mi smo danas klali pa evo par zanimljivih slika od jedne krmacice ::000::
http://i48.tinypic.com/wwm988.jpghttp://i46.tinypic.com/v5bt6t.jpghttp://i45.tinypic.com/ot46xw.jpg
http://i46.tinypic.com/4q3h1z.jpg
Evo vesele ekipe
http://i48.tinypic.com/2m2yg7n.jpg
Tu je i pravljenje kobasica :)
http://i48.tinypic.com/s12hat.jpg

Zoran Kostović
22-12-12, 21:49
Svi su veseli osim krmače.

Vlada B.B
22-12-12, 21:51
Ali dok smo je zaklali nije bilo nikom veselo

KishRobert
22-12-12, 21:58
Zar uloga rem-a nije da svinja ne dodiriva tlo?

Zoran Kostović
22-12-12, 22:02
Rem niži, krmača duža...

Vlada B.B
22-12-12, 22:04
Imao sam drugi visi rem ali bojali smo se da ne pukne osovina gore sto je bila jer krimaca je imala preko 350 kg

spasoje
22-12-12, 22:32
http://i50.tinypic.com/33bijdk.jpg Svima se prvo izvinjavam zbog loše slike,ali nemam bolje.Svi su bili skeptici kada sam pravio a sada neće niko da radi bez ovoga od ovih što samnom sarađuju, pogotovo ako su veći komadi..Podigni ,spusti nosi gde hoćeš ,sve po izboru.

Krlemrle
26-12-12, 16:45
http://www.youtube.com/watch?v=wUavAjdnUPE

ralekiraj
27-12-12, 17:21
http://www.zaslike.com/files/psrgtwliv95qdl7jj5u0.jpg (http://www.zaslike.com/)

Mozda ova tri komada ne budu dovoljna, te za svaki slucaj pala i jedna krmaca.
http://img39.imageshack.us/img39/8615/201212271150.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/39/201212271150.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

KishRobert
27-12-12, 18:38
Mozda ova tri komada ne budu dovoljna, te za svaki slucaj pala i jedna krmaca.
http://img39.imageshack.us/img39/8615/201212271150.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/39/201212271150.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Jel dodje snajka iz N.Beceja da pere creva?
Lkl{{

ljusha
27-12-12, 18:41
@ralekiraj
Najlepše je raditi oko dupeta.Lkl{{

ralekiraj
27-12-12, 19:07
@Kish
Nema potrebe, kupimo vec ociscenaLkl{{.
@Ljusa
Nista lepse Lkl{{

worm
28-12-12, 13:16
http://www.youtube.com/watch?v=6mMcMRXy_LE

- - - - - - - - - -

http://www.youtube.com/watch?v=QUBIArbjPAA

spasoje
28-12-12, 13:40
@ralekiraj
Najlepše je raditi oko dupeta.Lkl{{
Ali ne zbog istopomenutog ,nego si valda misli zbog onoga pokraj njega .Valjda.

cunami
30-12-12, 09:41
ovako mi to kod nas radimo

http://www.youtube.com/watch?v=knr22fS1_KI (http://www.youtube.com/watch?v=knr22fS1_KI)

frenky
30-12-12, 14:32
Ovako se nekad kod mene radilo. http://www.dodaj.rs/f/43/R0/21ZcYLct/img0208.jpg http://www.dodaj.rshttp://www.dodaj.rs/f/1R/s/2pq7oVGm/img0228.jpg/f/3v/I/2RsCIXTz/img0215.jpg http://www.dodaj.rs/f/22/PX/2DsL2WXv/img0211.jpg http://www.dodaj.rs/f/32/x/1X4t6ih4/img0233.jpg http://www.dodaj.rs/f/p/qc/32T0p6ZE/img0237.jpg Drustvo sad malo omatorilo mladi nece sve im smrdi pa vec zadnje dve godine koljem kod majstora. Odvezem svinje dovezem gotove kobasice i to je to.

KishRobert
30-12-12, 14:34
Posto je takav top kao sto je na slici?

frenky
30-12-12, 14:41
Neznam. Ovaj cale kupio1984 preko debele veze a sad ih ima po vasarima kolko oces.

spasoje
30-12-12, 14:43
Kod nas 50e.

Matic
30-12-12, 14:43
6.000 dinara je po prodavnicama a na vašarima malo jeftiniji.

SasaK
30-12-12, 15:07
Na buvlajku u Pancevu 4000.

KishRobert
30-12-12, 15:51
Vredi li cemu ili da ga zaobilazim?

spasoje
30-12-12, 16:01
Ja donio svoj iz Mađarske još kad se išlo po salame i sireve i za 100 DM kupiš 4500 forinti. Mogla je biti 198x god. I dan danas radi i isti je kao ovaj na slici sa plastičnom cevi.Sada ih rade od Inoxa .Po meni je vertikalni top zakon.

miroslav k
30-12-12, 16:15
@frenky
kod na to išlo na stari Petrovački sistem, bravac dole na daske a s leđa počinje rastavljanje, Kulpinčani to rade obrnuto (bravac leži na leđima)

frenky
30-12-12, 16:28
Reko sam da je topce 1984-to. Ijos uvek je u funkciji.Godisnje do pre dve godine prolazilo preko njega minimum 300 kg mesa i jos je ispravan.

SasaK
30-12-12, 16:30
Jako dobra stvar za punjenje kobasica,ja cu morati da uzmem jedan,bas dobra stvar!

savato
30-12-12, 16:48
Gledam na buvljaku ovi Topovi za punjenje kobasica,traze 4.000 a spustaju jos 200-300 din.

frenky
30-12-12, 19:04
Tacno tako je bilo Miroslave. Al kako godine prolaze cini mi se da bi polako trebali u zooloske vrtove zatvarati i domace zivotinje. Kakva je situacija na selu uskoro nece ni seoska deca znati kako izgleda svinjce ,krava ili kokoska.

Matic
30-12-12, 19:12
Zato kod mene a i u selu sve po redu.Kuvana rakija pa ladna rakija...klanje,šurenje sve kao kadgod se radi.Doduše ekipa je brojno dosta manja jer koliko mi se čini svinjokolja baš i nije jedan od voljenih poslova.Svi gledaju nekako da se izvuku.

North ARMY
30-12-12, 19:23
Kod mene je problem sto mi mladji nemamo od koga da naucimo dedovi su znali ali ovi koji sad imaju 40-50godina i treba nas od 20godina da uce oni ne znaju,sto znam da radim je da surim,secem za paprikas nekad sam za cvarke sekao ali to sad radimo masinski. Bude nas mladjih ali dzaba kad svi gledamo mesara kako radi i dodajemo alat,srecom pa smo kadri pojesti i popiti. Lkl{{

Matic
30-12-12, 19:26
Baća kod tuđe kuće se uči. Lkl{{ Odeš kod nekoga na svinjokolj a ni on ne zna.E onda je pos`o.Rade svi samo sevaju noževi.Nema veze da li su krmenadla ili biftek završili u kobasicama,gazda je uvek zadovoljan. :lol:

North ARMY
30-12-12, 19:30
Kad me je** odsustvo,najmanje sam kuci,a svi sad imamo majstore koji nisu radi da nas nauce nesto osnovno misle izgubice pos'o do godine.

sale ratar
30-12-12, 19:51
Kod svinjokolja nema greške, kako god odsečeš ono dobro, nećete ga sklapati.:lol:

malaksalo
30-12-12, 20:12
Miroslave.Necete vi da ucita,to je problem.Slabo udarate na am.

KishRobert
05-01-13, 16:14
Za ovakav top,traze 5000din,ovde kod mene,jel ga ima ko?
http://www.protok.hr/punilica_za_meso.aspx

Vlada B.B
05-01-13, 16:39
Ja imam slican time.Kupili smo ga pre nekoliko godina ali cena ja mislim da je bila tu negde kao ta

frenky
05-01-13, 17:24
Za ovakav top,traze 5000din,ovde kod mene,jel ga ima ko?
http://www.protok.hr/punilica_za_meso.aspx
Sreo sam se sa takvim topom. Top je dobar ,samotaj kraj za punjenje creva je plastican. Ako bi se slucajno polomio to je jedina mana.

nikola ilic
05-01-13, 17:59
Dobar je,ja sam ga koristio 15god....

pajapatak
05-01-13, 18:10
Imam ja dva komada.Drugi je placen 5000 na sajmu proletos a prvi sam uzeo jos 2000-te isto na sajmu i placen je bio 80dem i dan danas radi kao Doxa.Kupuj i ne razmisljaj!;D}

mfivica
03-03-13, 21:15
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4281&d=1362171668

- - - - - - - - - -

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4280&d=1362171664

miroslav k
03-03-13, 23:43
Nemogu da procenim ali ovako odokativno se vidi da je dobar komad u pitanju

mfivica
04-03-13, 21:58
Onako nije lose oko 180 do 200 ziva vaga. >:({

nju-viliđ
28-11-13, 02:13
Sad u subotu bi da koljem tri komada od oko 200kg.
Najavljuju temperature oko 7-8 stepeni.
Poklali bi to i napravili sve, u nedjelju bi samo mesne kobasice radili.
Ali me brine temperatura tako visoka, jer vele i u nedlju oko 8.
Hoće što biti mesu ako odstoji 20ak sati na toj temperaturi u zatvorenoj prostoriji?
Ili da sve isti dan probamo napravit? Jer sam čuo da za kobasce bolje da meso odstoji jedan dan-

coci064
28-11-13, 13:28
Nece se nista desiti pogotovu sto ce noc biti hladnija, a sto se tice kobasica kazu da je bolje sutradan jer meso bolje povuce zacine, ali ja licno i kulene i kobasice uradim isti dan.Sutra samo topim.

German hunting terrier | Jagdterrier