Oсе у винограду

svetitrifun

Član
Učlanjen(a)
18 Jan 2009
Poruka
200
Имам проблем већ трећу годину за редом. Кад дође време зрења раних сорти грожђа долазе осе и начињу бобицу по бобицу и гроздови бивају фактички уништени. Ево ових дана су почеле опет да уништавају гроздове. Да ли је неко имао овакав проблем и како га је решио?
 
Odg: осе у винограду

Slične probleme (doduše na jabuci ) rešavam prostim receptom :
U PVC flaše od 2 litre sipam kašiku šećera , 2 dl vina ili piva , dopunim vodom do 1/3 flaše , promućkam , vežem kanapom otvorene flaše da vise na nekoliko mesta i za par dana imaš pola flaše osa , stršljenova i još po nečeg, a znatno manje izbušenih plodova.
Provereno ne ulaze pčele unutra - verovatno ih odbija kiseli miris
Ne znam samo koliko Ti je izvodljivo raditi ovo na većoj površini , ne uništava 100% ose već im samo dosta smanji broj , al mi bar deluje ekološki :cao:
 
Odg: осе у винограду

Pivo bolje funkcionise,namazi kanap lepkom za miseve povecava se efekat
 
Odg: осе у винограду

pogledajte ove slike

24fji4k.jpg

wtd0mp.jpg
 
Odg: осе у винограду

a šta sipaš u flaše bacsku ?
Post je spojen: [time]1250287345[/time]
_________________________________________________
i koliko vidim na ovoj prvoj slici ima čep? deje ulaz ? pošto izlaza nema :haha:
 
Odg: осе у винограду

u boci imas pivo, a ispod cepa na gornjem delu boce busene su rupe ( 10 kom ) od 8 mm.
ako osa jednom udje preko rupe visene moze da izadje - zato je cep
 
Odg: осе у винограду

Slicno koristim i ja protiv svih insekata,grlo boce zarezano da se drzi 2cm za bocu,iznutra,oma pod rezom se namaze lepak za miseve,nalije pivo i okaci na "radno mesto".
Lepak se polako sliva unutar boce i povecava efikasnost.
Kome nesmeta kapanje lepka moze i sa spoljne strane namazati.
:off_topic:
Kad koljemo pilice isto uradimo ali tada se ubaci malo creva
 
Odg: осе у винограду

Пиво, пиво. Знају и оне шта ваља. Добра ствар било да је у стакленој или пластичној флаши. Не покупи их све али им значајно умањи број. :ppozdrav:
 
Odg: осе у винограду

Probao sam jesenas ovu foru sa čepom i rupama od @bacsku i mogu da kažem da RADI.
Više je bilo insekata u "zatvorenim" bocama nego u onim otvorenim iako su stajale na 1m rastojanja :D
 
Odg: осе у винограду

bap mi je drago da imamo i takvih forumaša koje uzimaju hrabrost da probaju novine


Post je spojen: [time]1267621841[/time]
_________________________________________________
fora je u tome da ose idu na miris i u boci sa rupama ne mogu da nađu izlaz
 
Odg: осе у винограду

Nije neka "hrabrost" "reskirati" 2-3 flaše.
Iako sam tradicionalista nisam protiv novina (naravno ako se ne kose sa moralnim i Božjim zakonima).U svakom slučaju savet je dobar i zahvaljujem se na istom. :ppozdrav:
 
Odg: осе у винограду

Ovo sa flašama kod mene funkcioniše u malom voćnjaku oko kuće. Tu su problem ose, a u voćnjaku nemam problema sa osama. Samo treba dobro zasjeći flašu da osa ne može izaći i stavim pivo ili neki voćnji sok da se napravi šira. :cao:
 
Nazad
Vrh