PDA

View Full Version : Priprema pčela za zimu

Advertisement

Advertisement

Advertisement

novii
21-07-09, 15:12
Duboke podnjače montiram fiksno, tako da se ne mogu odvojiti od donjeg nastavka.

Izvini Novii , i sam znaš da nemam previše pčelarskog iskustva , al me zanima kako zazimiš društva? Znači li to da u jesen ne menjaš mesta nastavcima ili podigneš ramove iz prvog u drugi nastavak?

Pa uglavnom pustim da pčele sebi prilagode izgled košnice, ja se u to minimalno mešam. Uglavnom ja nikad ne menjam mesta nastavcima, pošto do sad nisam imao potrebu za time. Pčele se za zazimljavanje počinju spremati već u Avgustu mesecu. Tako da će uskoro početi period kada idu pripreme pčela za zimu.

biljana
22-07-09, 00:26
Novii ,
Ja sam započeo neku vrstu pripreme oko 10.jula.Odnosno krajem juna završio treće dimljenje varolikom,mada preventivno, jer nisam primetio prisustvo varoe. Inače podnjače imam kombinovane 4 su sa mrežom i 5 bez , al ni u jednoj košnici nemam problem.
Nemam livade , pa nema ni paše , al sam imao dosta bundeve sa koje su navukle polena , samo tako.Meda imam malo , 2-3 rama , pa sam od 10.jula dodavao 300g sirupa 1:1 svako drugo veče , a danas sam prešao na sirup 2:1 i planiram da teram do 10. avgusta.Onda mislim da prekinem , da ne mučim mlade pčele ,da izmenjam mesta nastavcima , da izvršim još 3 tretmana varolikom ,, i stanem. U oktobru mislim da jednokretno tretiram mravljom kiselinom i ujedno presečem maticu u daljem sejanju.Tada ću , ako primetim da su zalihe meda kritične , ubaciti eventualno pogaču.
Zanima me šta Ti i drugi iskusni pčelari mislite o ovome,,, grešim li u nečemu ?
I još jedno pitanje : tri stara društva su OK ( dva nastavka puna pčela , a ima ih i u trećem - koji ću naravno skinuti u avgustu) . Pet ovogodišnjih nukleusa , kojima sam ubacio matičnjake imaju lepog legla , dosta polena i dva rama meda , a pčele posedaju 6-8 ulica.Nadam se da će napuniti plodište pčelama, ali smatram suludim da im dodajem još jedan nastavak. Pitanje je : Smem li da zazimim tako samo plodište??
I drugo : Prošlogodišnja matica koju sam sklonio iz društva koje mi je vuklo matičnjake za sve , razvila je solidno društvance u šestom nukleusu , ima 5 ulica pčela , 2 rama meda , lepog polena , 3 rama obostranog legla pod konac, a izvukle su 7-8 zatvorenih matičnjaka ::lose:: , iako imaju 2 neizvučene SO ?! :<<> Nisam hteo da ih rušim , ostavio sam matičnjake , pa šta bude.
Šta mislite o svemu ovome , ljudi?

biljana
23-07-09, 21:14
Niko se ne javlja?
Zna li neko zašto bi društvo koje ima dobru maticu vuklo matičnjake u nevreme??
Bojim se da nisam ja nešto isprovocirao , zato sam i napisao potanko šta sam sve radio , da se vidi da nisam nešto z...
Meni ne bi bilo logično ni da su ovo uradile u bagremu , obzirom na one dve neizvučene SO?!

novii
23-07-09, 21:26
Da je dobra matica nebi vuklo maticnjake u nevreme, izvadiš maticu i ubaciš iz nekoga društva gde ima mladoga legla, a da si zadovoljan sa maticom jedan ram. Odatle da povuče matičnjak.

biljana
23-07-09, 21:50
Ma i ja kontam da ne bi vukla matičnjak da je sa maticom sve OK , al me bune ova 3 rama legla ,, a leglo kao da je precrtano sa slike--lutka.
Inače se ja ne sekiram previše zbog te košnice (nju mogu uvek da prežalim ,obezmatičim i spojim pčele sa nekom jačom) , već me sekira nešto drugo.
Ova matica mi je iz najjače ovogodišnje košnice (odatle sam izvadio 2 roja plus ovo problematično) , a ta ista matica je posejala leglo u staroj košnici iz kojeg sam izveo SVE matice !!
To me brine , mada mislim da je zasada sve u redu , ili mislite da nije , sudeći po onome što sam nabrojao u prvom postu. Inače oni podaci su 100% verodostojni.Znači sve košnice imaju bar 3 rama zatvorenog legla. Koliko , u ovom periodu ,društvo treba da ima ramova legla da smem da kažem da je jako?

novii
24-07-09, 18:12
Ja bi sa mog ugla gledanja rekao da su 3-4 rama sa pčelama sasvim OK, pošto uskoro počinje period sa malom količinom paše. Bitno će biti omogućiti pčelama da lepo slože vence na ramove i da obezbede dosta hrane počevši od 10 avgusta. Ukoliko se vidi da nema dosta hrane i da su venci slabi ide se u postepenu prihranu. Ovo sve zavisi od vremenskih prilika i treba njima prilagoditi rad, a ne fiksnim datumima.

biljana
24-07-09, 20:20
Hvala, sad mi je nešto lakše >:D

novii
15-08-09, 12:30
Ja sam moje košnice sveo na dva nastavka, i uskoro ću da ih tretiram protiv varoe. Medeni venci su u košnicama već sasvim lepi i bogati.

biljana
16-08-09, 16:58
Čime ? Jesi li veran armitražu , ili već koristiš eko-evropske preparate? Ja sam još uvek na ona 3 tretiranja armitražom (varolik ) i danas mi je termin za drugi tretman , ali pošto je svuda zabranjen osim nas i Rusije , voleo bih da čujem i neko iskustvo od onih koji su probali nove preparate.
Inače medne kape pristojne i kod mene + dosta polena i 2 čisto medna rama , mislim da će biti OK.
PS : Kako si prošao na suncokretu? Juče smo vratili iz Smedereva zetove košnice (prva godina pčelarenja sa 6 DB ) i nema ni grama u medištu ?! Plodište dobro popunjeno , društva nisu loša , a bagrema dale oko 150kg.Jel moguče da je visoka temperatura toliko uticala?

novii
16-08-09, 22:36
Zavisi i od sorte suncokreta, sad se selekcija vrši na dobijanje ulja, a medonosnost se zanemaruje pri selekciji. Mi smo u Staparu dobro prošli, ali je bila isto jedna tabla suncokreta koja nije ništa dala. Ako nije bilo meda, onda je vreme da se pčele prihrane, brzo će zima.

biljana
17-08-09, 10:16
To smo i uradili , ubacili najslabijoj pogaču (jer je imao samo jednu) , a za dalje kako hoće.Savetovao sam mu da dodaje sirup i da jednu gde je dodao selekcionisanu maticu pre 15-tak dana prebaci u nukleus na prezimljavanje , kako ne bi morao da uništava jednu dobru maticu.U krajnjem slučaju možda će ta matica u martu da vredi zlata.
Inače ovo za selekcije suncokreta nisam znao.Za mene je suncokret-suncokret. Čovek se uči dok je živ . Hvala >:({

drox
03-09-10, 09:29
kod mene na kosticevoj tabli suncokreta koja je od mog vocnjaka udaljena nekih 90 m nije bilo meda ni za poneti a bojim se da je tretiran gaucom jer imao sam uginuca i sto se tice suncokreta gledao sam kakve su im glave kao da je postrni suncokret...sitan ... znaci oprasivanje nula ... meni nema meda pcele ginule a njemu rod duplo ispod pola

Milanche
03-09-10, 14:31
tretirao sam protiv varoe , ima je samo tako ":":{

nvucinac
04-09-10, 10:30
Kod nas ima jako malo varoe a tretira se i amitrazom i mravljom kiselinom ^-^

nvucinac
06-09-10, 20:16
kako cuvate vosak u toku zime? dal da ispod klubeta podmetnem prazno sace? kakva su vasa iskustva?

Ramovi u kojima nije bilo legla mogu da se cuvaju i van kosnice, a ramovi u kojima je makar malo celija iz kojih su se izlegle pcele pozeljno je ostaviti u kosnici da ih pcele cuvaju od moljca. Nastavak ispod klubeta sa praznim ramovima sprecava direktan prodor hladnog vazduha na pcelinje klube i pcele cuvaju sace od moljca ako u tim ramovima ima meda pcele ce ga preneti gore u plodiste. >:({

Milosimt
07-09-10, 18:14
Najbolje mi se pokazalo zazimljavanje na 1 nastvku a bio sam zazimljavao i na 2 ali tu su pcele bile rastrkane i nisu tako navukle med med je bio u oba nastavka ali nije kao u jednom nastavku kad ga naslazu a isto sam bio i zazimljavao dole pcele i med a gornji nastavak sam bio odvojio sa plocom lesonita sa prorezom 1x5cm kroz koji su one prevukle med iz gornjeg u donji nastavak al kod tog nacina ne moze se staviti pogaca i ne vidis pcele u toku zime moras mnogo ih uznemiravati dok skines gornji nastavak a kod 1 nastavka samo dignes novine i vidis u kakvom su stanju pogacu stavljam u novembru
Tako da je po meni najbolje zazimiti na 1 nastavku LR

nvucinac
07-09-10, 18:38
Kada su ti pcele prenele med iz gornjeg nastavka u donji trebao si taj gornji spustiti ispod plodista i on bi cuvao klube od prodora vazduha kroz leto a pcele ne bi silazile u taj nastavak do proleca i povecanja legla i broja mladih pcela i u prolece ne treba dodavati nastavak jer pcele imaju dovoljno mesta za razvoj. Pogace nije dobro davati u toku zime jer se zimske pcele iscrpljuju preradom secera prihranu treba uraditi do polovine septembra guscim sirupom dok jos ima letnjih pcela da prerade secer. Kosnice se posle septembra otvaraju jos krajem nvembra ili pocetkom decembra kada nema legla radi tretiranja oksalnom kiselinom i posle toga se do prvih lepih dana proleca vise ne diraju. >:({

Milosimt
07-09-10, 19:30
Pa one ne preradjuju cvrstu hranu nego je odma jedu i taj najlon od pogace ne skidam do proleca dok ne otopli jel im se tu kondezuje voda pa ne moraju da idu na pojilo nego odma u kosnici imaju vode
a prihranu zavrsim do kraja septembra kao i tretiranje protiv varoe
a tretiranje protiv varoe 3-4 puta sa Varamit preparatom on se nakaplje na one papirice pa se upali

nvucinac
07-09-10, 20:48
Pcele ne jedu secer
secer mora biti preradjen i prenet u celije da bi pcele mogle da ga koriste
najlon folija moze da se postavi i bez pogace i ima istu ulogu
posle jesenjeg tretiranja varoa ostaje u leglu zato je neophodno tretiranje kada nema legla

Milosimt
07-09-10, 21:00
pcele samo tecnu hranu skladiste u celije a cvrstu ne skladiste nego je jedu

nju-viliđ
28-10-10, 05:48
Imam dva pitanja,prvo:
Ljudi kako da napravim pcelama kolac za sad preko zime?
Koji sastojci i kako pripraviti,koliko davati?
Imam dvije kosnice samo.
http://i51.tinypic.com/1zqxbsx.jpg

Ove godine sam u 5om mjesecu ih donesao.
Med nisam vrcao ostavio sam im to ove godine.
Nisam ih niti protiv vaore tretirao.
Tako da je moje drugo pitanje,sa cime ih sada tretirati i kako?

nvucinac
28-10-10, 20:02
nju-viliđ
Ljudi kako da napravim pcelama kolac za sad preko zime?
sa cime ih sada tretirati i kako?

U toku zime ne treba stavljati cvrstu hranu (kolac ili pogacu) jer nepotrebno trosi pcelama energiju za preradu secera a podstice maticu na zaleganje sto nije dobro u toku zimskih meseci. Prihranu treba poceti sa pocetkom unosa polenovog praha u kosnicu i to tecnom hranom (sirup).
Protiv varoe tretirati kada ne bude legla u kosnicama (novembar ili decembar) nakapavanjem oksalnom kiselinom. Detaljni opis radova i receptura za spravljanje rastvora oksalne kiseline moze se procitati ovde http://spos.info/forum/index.php?topic=2075.0 >:({
Jos jedna primedba kosnice nisu postavljene dobro jer su na punoj dasci i vlaga ce se zadrzavati ispod njih sto ce smanjiti trajnost podnjaca i povecati vlagu u kosnici. Kosnice postaviti na dve stafle.

nju-viliđ
29-10-10, 04:21
Ovo je stara slika,sad sam im napravio "kucicu" prije koji tjedan u kojoj su.
Poslikat cu i to,kad odem kuci. I na dvije stafle su vec :D

biljana
03-11-10, 09:12
@nju-viliđ
nvucinac ti je uglavnom sve rekao.Ono što bih dodao je , da obzirom da nisi dirao med , verovatno ne treba da se sekiraš oko hrane , ali antivaroa tretman je obavezan.Jesenji si propustio , a zimski nikako ne smeš preskočiti.
Što se pogače tiče ja ih dodajem polovinom januara i napravim ih za svoje potrebe , ali smatram da se tebi , ukoliko misliš da ih treba dodati, ne isplati nikako da komplikuješ život i praviš za dve košnice.Najbliža radnja i daš 280din i to je to. A dogodine kad , uz Božju pomoć , ojačaš - pričamo o recepturama.
Puno sreće i MEDNO! >:D

pcelar
07-11-10, 19:50
Da se ija malo ukljucim,ja ne dodajem pogace imam mogucnosti ikad je potrebno vadim krajnji ram koji sam obelezio pri zadnjem pregledu i poklapam preko ramova obicno ima oko 2-3 kg meda doblizio sam hranu i pocela je stimulacija.

Post je spojen: 1289156362________________________________________ _________
Imam dvije kosnice samo.
Kolega nemoj se stideti i reci samo svi smo mi poceli sa jednu ili dve kosnice to su uspesniji pcelari od onih koji pocnu sa 10 i vise kosnica.

nvucinac
07-11-10, 20:49
Da se ija malo ukljucim,ja ne dodajem pogace imam mogucnosti ikad je potrebno vadim krajnji ram koji sam obelezio pri zadnjem pregledu i poklapam preko ramova obicno ima oko 2-3 kg meda doblizio sam hranu i pocela je stimulacija.

Post je spojen: 1289131162________________________________________ _________
Imam dvije kosnice samo.
Kolega nemoj se stideti i reci samo svi smo mi poceli sa jednu ili dve kosnice to su uspesniji pcelari od onih koji pocnu sa 10 i vise kosnica.

Ukljuci se i malo vise nece da smeta. >:({

pcelar
07-11-10, 21:15
Hvala kolega mislim de se poznajemo sa "spos forum krsticaca"

nvucinac
08-11-10, 22:34
Hvala kolega mislim de se poznajemo sa "spos forum krsticaca"

Znam ko si jer sam procitao tvoje poruke na ovom forumu. >:({
Samo ti pisi da malo razmrdamo i ovaj forum. >:({

mims
09-11-10, 09:21
Za ovakve prepiske imate PP :){{

pcelar
09-11-10, 17:43
Ovo je neki mnogo strog forum jedna recenica i odmah kritike u buduce cemo pisati o pripremi pcela za zimu poz ::lose::

nvucinac
09-11-10, 18:18
Kolege pcelari kako stojimo sa leglom u kosnicama u ovom periodu?
Kada ce moci da se radi tretman oksalnom kiselinom kao zavrsni udarac varoi ? ^-^

nju-viliđ
10-11-10, 02:38
Unutrasnjost kosnice prije par dana
http://i51.tinypic.com/2193xia.jpg

http://i53.tinypic.com/16kxl02.jpg

Evo ih na "koritu",malo sam dolio secera i vode ::namigivanje::

http://i55.tinypic.com/2hxvvyd.jpg

Nasao sam ih par komada :pcelac:: koje su uginule,i to zato jer je stari okrenuo resetku naopacke pa nisu mogle doci do hranilice i nekaku su se zaglavile i uginule.Tocnije 23 su mi uginule. Pa sam uslikao dvije:

http://i52.tinypic.com/nzlmoj.jpg

pcelar
10-11-10, 08:20
Kolega ja vec 5 godina radim u decembru za sad jos ima leglaq kod mene ne ali u nizim delovima gde zivim ima u po neku kosnicu mislim da je vreme toplo i nemoze se odrediti kolicina za doziranje a idesavalo se da pcela poleti a na krilu ima kap kiseline kap zavrsi u oko pcelara.

Post je spojen: 1289373748________________________________________ _________
zaboravio sam da napisem da je moj pcelinjak udaljen 25 km

biljana
10-11-10, 11:30
Prošle godine sam tretirao na Mitrovdan (8.11.) , sad još i ne pomišljam.
Nisam otvarao da kontrolišem leglo , ali zadnje nedelje lete ko da je "livada" u punom jeku?? ^-^

nvucinac
10-11-10, 19:38
Propustio sam prosli vikend da proverim leglo ali predvidjaju toplo i ovog vikenda 8) pa cu proveriti. Mislim da nema legla ili mozda negde jos malo, ali je rano za tretiranje oksalnom jer pcele nisu u klubetu. Ovo toplo vreme moze da dovede do vece potrosnje hrane pa ce i to trebati proveriti koliko jos ima zaliha hrane.
Da li je neko koristio Beevital protiv varoe ? >:({

seregig
08-12-10, 21:39
Evo da se i ja uključim, tretiranje pčela protiv varoe je obavezno i tu se svi moramo slažiti (ukoliko hoćemo da imamo pčele).
Ja nisam koristio eko preparat koji se dosta spominje na nekim drugim forumima već koristim provereni Mitak po principu dimljenja. Pošto je ovaj lek dosta izvikan i čini mi se da je i zabranjen u nekim zemljama, verovatno ću 2011 god. naći neku alternativu da ga zamenim...

Tretiranje oksalnom kiselinom se radi kada je spoljna temperatura između 5 do 10 stepeni, odnosno kada su pčele u fazi klubeta ili pripreme za klube, odnosno izletanje pčela izvan košnica je svedeno na minimum ili ga uopšte nema. Oksalnu kiselinu mešam u šećerni sirup odnos 1 litar sirupa i 35grama OK.
Pčele po pravilu postavljam na dva nastavka gde je donji pun ramova bez meda (usput čuvam izvučene osnove) a u gornjem su pčele na devet ramova i svi su puni meda, par lista novina i stiropor ispod poklopca.

Pogaču nikad ne stavljati pre druge polovine januara, samo pravi probleme.

nju-viliđ
19-12-10, 20:05
Ja ove godineim nisam vrcao med vec sam ga ostavio u kosnici.
Dali im svejedno trebam pogacu davati?

nvucinac
20-12-10, 19:28
nju-viliđ
Dali im svejedno trebam pogacu davati?

Prihranu cvrstom ili tecnom hranom ne treba raditi sve do pojave unosa polena u kosnicu. Kada pocne unos polena preporuka je prihraniti redjim secernim sirupom jer se na takav nacin povecava unos polena i brzi razvoj drustva. U toku zime ne treba davati nikakvu hranu pcelama, osim ako nije ostavljeno dovoljno hrane pa bi pcele uginule od gladi.

nju-viliđ
20-12-10, 19:33
Ma je. Imaju meda dosta,kazem bas zato nisam vrcao.
Samo nisam tretirao protiv varoe ::lose:: ::lose::

nvucinac
20-12-10, 19:55
nju-viliđ
Samo nisam tretirao protiv varoe

Jos nije kasno da tretiras oksalnom kiselinom ove nedelje ce temperatura biti malo iznad nule pa mozes slobodno izvrsiti tretman oksalnom kiselinom jer sada vise nema sigurno legla i bice unisteno 90% varoe.
Recept za oksalnu kiselinu:
1 lit. secernog sirupa 50:50 secer:voda zagrejan na 40 stepeni
35 grama oksalne kiseline
dobro promuckati da se kiselina rastvori
tako zagrejanim rastvorom pomocu sprica za inekcije poprskati pcele u ulicama sa 5 mll po ulici (6 ulica pcela = 30 mll rastvora).
Posle ovog tretmana 90% varoe bice na podnjaci. >:({

kicca
05-01-11, 01:56
Postovanje kolege pcelari
oko nove godine sam obilazeci vocnjake i pcelinjak "bacio oko" i na pcelinjak komsije do mene i video nesto veoma cudno za mene a to je da su mu LR kosnice sve do jedne sa razmaknutim gornjim i donjim nastavkom za po 1cm ovo prvi put vidim i cujem dali mozda neko zna nesto o tome da mi malo bolje objasni bas sam znatizeljan u cemu je fazon ;D} ;D} ;D}

biljana
14-01-11, 15:09
U kom smislu su nastavci razmaknuti ? Pomereni po vertikalnoj osi za 1 cm ili ubačena letvica od 1 cm izmedju nastavaka? Pretpostavljam da su pomereni po osi i ne vidim u čemu je fazon. Društvu treba vazduh i možda je to čovek uradio radi ventilacije , ali ne znam kako onda sprečava prodor vode u unutrašnjost donjeg nastavka ?! Možda je najbolje da pitaš komšiju , kad ga vidiš , o čemu se radi pa nas obavestiš u nekom sledećem postu. I mene živo zanima šta se time dobija ? Znam neke ljude koji zimi drže otvorene žičane podnjače , ali ne znam nikog da "smiče" nastavke.
Ja obezbedjujem ventilaciju u LR-u uz pomoć dva leta i ne utopljavam previše (2-3 lista novine). Tek u drugoj polovini februara dodam malo novine i nisam nezadovoljan ni prezimljavanjem a ni prolećnim razvojem. >:D

nju-viliđ
18-01-11, 03:18
Eh da,kupio ja oksalnu kiselinu i to sam dobio jos jednu gratis bocicu od 100 grama.
Ali posto me nije bilo kuci i jos me nece biti barem tri tjedna nitko od mojih se nije tio upustati u to tretiranje oksalnom kiselinom.
Sad sam zakasnio za ta,kad dodem bit ce vec februar.
Pa sam cime da je tretiram u prolecE?

biljana
18-01-11, 13:52
S proleća ne tretiram jer tretiram zimi oksalnom, a u avgustu-septembru koristim MITAK .Neko ga hvali neko kudi , a ja sam zadovoljan.Mislim da se može primeniti s proleća , dosta rano , kad vreme dozvoli u drugoj polovini februara do polovine marta,normalno dok još nisu postavljeni medišni nastavci.
Kakvo je to pakovanje oksalne kiseline u bočicama od 100gr?Nisam video takva pakovanja , uvek sam kupovao u kristalu pakovano u PVC teglicu. >:D

nju-viliđ
19-01-11, 03:46
Kad dodem kuci cu slikat,pa postavim tu da vidis.
A valjda budu prezivile bez toga tretiranja ha ^-^

biljana
19-01-11, 09:03
Ako imaš podnjače sa mrežom možeš da ih očistiš bez hemije.
Dobro zaprašiš pčele na ramovima šećerom u prahu i sutra lepo izvučeš fioke , streseš sadržaj u kutiju i to spališ.Ovo je dobra metoda , isprobao sam je , ali nažalost imam malo košnica sa užičenom podnjačom pa ne mogu svuda da koristim , a bez toga nema svrhe jer se varoa koju otresu opet zakači na pčelu ::lose::

kicca
23-01-11, 23:02
@biljana i dragan
danima niko nije odgovarao pa sam prestao da pratim temu videcu ako mogu neku sliku da nabavim jeste po vertikali su pomerene i sneg ili kisa ce da ulaze mada mislim da i mis moze da udje jedva cekam da pitam nekoga njega nemogu nismo bas dobri :lol: {"{": ali saznacu :D

nju-viliđ
24-01-11, 19:35
Ako imaš podnjače sa mrežom možeš da ih očistiš bez hemije.
Dobro zaprašiš pčele na ramovima šećerom u prahu i sutra lepo izvučeš fioke , streseš sadržaj u kutiju i to spališ.Ovo je dobra metoda , isprobao sam je , ali nažalost imam malo košnica sa užičenom podnjačom pa ne mogu svuda da koristim , a bez toga nema svrhe jer se varoa koju otresu opet zakači na pčelu ::lose::

mislis na ovakvu podnjacu? http://www.zlatomed.com/slike/divovi/47velika.jpg

Nemam takvu nazalost,ali budem kupio.
A ovako kad imam obicne podnjace (pune) ne mogu tretirati sa secerom u prahu?

biljana
25-01-11, 18:46
Jeste mislim na takve.
Teoretski možeš tretirati i na običnu podnjaču , ali kad je pčela otrese ona se opet nakači.
Možda bi moglo napraviti kombinaciju da se zapraše uveče , kad ionako miruju , a onda ujutru istresti sve podnjače u neku kutiju pa spaliti.
Kažem , ne znam , ali mi logično deluje da bi se dalo nešto napraviti na taj način. >:D

nju-viliđ
16-10-11, 19:42
Sto jos da stavim u rastvor od 1 litre vode i 1 kg secera da pcele budu bolje nahranjene?

novii
16-10-11, 20:20
Ne znam da li je još vreme za prihranu pčela, malo je već zahladilo, jedino kao neku pogaču. Međutim ne mogu dati koristan savet u vezi ovoga, pošto nisam nikad to radio u ovo doba godine. Možda jedio mljeveni polen.

darko1973
09-02-12, 19:50
Kako je sad stanje u kosnicama na ovoj zimi i koliko ova zima utice na njih.Ja ih nemam ali planiram da nabavim u martu za oprasivanje pa zato pitam kako je stanje.

novii
10-02-12, 11:46
Stanje je malo problematično bilo, jer su imale legla kad je zazimilo, ali je sad stabilno. Košnica miruje, greje se i polako troši hranu. Mada se problem može pojaviti kad ugrije, pa kad počne aktivniji razvoj. Ali je za sada stabilno.

darko1973
10-02-12, 16:01
Hvala na odgovoru,ne znam da li sam bas potrefio temu ali me zanima kolika bi bila cena kosnice u martu sa lepim drustvom tu kod tebe u Apatinu.

novii
11-02-12, 12:51
Cena košnica sa pčelama (http://poljoinfo.com/showthread.php?918-Cena-ko%C5%A1nica-sa-p%C4%8Delama)

offtopic

Cena u Apatinu će biti 120 eura

sarbanac
15-02-12, 08:28
Uspešno prezimljavanje veoma zavisi od mikroklime koja vlada u košnici. Bio sam na predavanju Ivana Brndušića u Novom Sadu 4og februara. Brndušić je vršio razna merenja kocentracije CO2 i otkrio veoma vazne stvari u pogledu mikroklime košnica. Po njegovoj tvrdnji kocentracija CO2 je alfa i omega za mikroklimu pčelinje zajednice a time i uspešnost njenog razvoja. Koristi okrugla leta umesto klasičnih. Leto je 35 mm i otvor je na 70mm ispod gornje ivice nastavka tj odmah ispod satonosa. Donje klasično leto je zatvoreno. Podnjača obavezno puna.

Trutonja
19-02-12, 14:47
CO2 je bitan za biljke u plasteniku, za zivotinje u štali, za čoveka u kući, pa i za pčele u košnici, ali za uspešno prezimljavanje je najbitnije kako je pčelar pripremio pčelinje društvo u pripremnom periodu, a to je kod nas avgust mesec, tj. da li je zazimio zdrave pčele sa dovoljno količine kvalitetne hrane.

Milanche
19-02-12, 15:43
Danas sam bio na pcelinjaku polako i stidljivo izlazile i cistile se

sarbanac
19-02-12, 16:44
Sa koliko kg hrane prezimi vrškara. Dali je bitan oblik košnice i raspored hrane? Zašto u klasičnim košnicama pčele ne prezime iako imaju i tri puta više hrane nego vrškara. Znam za vrškaru koja je živela osam god na napuštenom pčelinjaku a da je što bi rekli u mom selu niko nije ni solio ni pojio. Veliki problem kod klasičnih košnica je smrtni prostor i raspored hrane za zimu. Vojo Brstina je našao rešenje tako što je satonosu smanjio na 10mm a donju letvicu rama na 6mm. Tako je smrtni prostor smanjio na 26mm. Brndušić je okrenuo DB ram za 90 stepeni i smestio ga u kosnicu kvadratne osnove gde staje 9 ramova. Rudi Paulović u dva tela alpske ubaci granu i na gornji nastavak stavlja satonoše ne koristi ramove. Dodaje nastavke sa ramovima za med. Plodište nikad ne otvara. U ovakvim košnicama gde pčelinje klube ide u vis pčele imaju mnogo veće šanse da izađu žive i zdrave iz zime.

Trutonja
19-02-12, 18:07
Nisi pčelar pa ti zato nisu jasne mnoge stvari u pčelarstvu. To što su pčele u trmki živele 8 godina bez prihranjivanja i tretiranja, kao i tvoje nepoznavanje biologije pčela te navodi na sasvim pogrešno zaključivanje. Te pčele u trmki su vodile potpuno prirodan način života. Niko im nije vadio med tako da su imale dovoljne količine meda za zimu. Zbog malog prostora u trmki pčele su se rojile što remeti normalan ciklus razmnožavanja varoe, tako da su se same pčele biološki istretirale. Zato i pčele u prirodi opstaju.
Tebi bih bratski preporučio da prvo pročitaš, zatim zapamtiš i na kraju prihvatiš naučna saznanja iz biologije pčela. Ako to ne uradiš tvoj ponovni početak bavljenja pčelarstvom biće bezuspešan, ostaćeš bez pčela kao što si prvi put.

sarbanac
19-02-12, 18:52
To što par godina nemam pčele neznači da sam neinformisan. To što sam ostao bez pčela se dešava i mnogo iskusnijim velikim pčelarima. Pčele smo imali od starina. Uvek se držalo pet šest košnica za kućne potrebe. Pročito sam bar pet knjiga od raznih autora. Ja želim da imam pčele za svoje potrebe. Ako nemože kako ja mislim može kako pčele hoće a hoće u vrškari. Vrškara radi sigurno. Ja sigurno neću hvaliti što za hvalu nije. Zato i ne želim da eksperimentišem već ću primeniti iskustva ljudi koji su bliski mom načinu razmišljanja.

Trutonja
19-02-12, 20:44
Ti sa LR košnicama koje imaš možeš da pčelariš isto kao sa Vrškarom i da dobijaš kvalitetniji med.
Da ih držiš na dva nastavka, donji da ti bude plodište, gornji medište, između da staviš matičnu rešetku. Možeš da staviš satne osnove, a možeš i da pustiš pčele da same izgrade saće od svog ekološkog voska. U vreme bagrema kada napune medište da ne stavljaš treći nastavak, onda će dobiti rojevni nagon i izrojiće se i to je sve, prosto ko pasulj. Dobićeš ekološki med 25kg.i rojeve.

sarbanac
19-02-12, 22:54
To sa LR nije baš prosto ko pasulj. Oko 10god sam radio sa lr. Primenjivao sam metod hrvatskog pčelara Josipa Belčića i imao odlične prinose u bagremu. Ali problemi nastupaju posle. Ja ne selim. Plodište lr je veliko pa pčele sav unos troše na razvoj legla. Neki preporučuju LR 8 ramova koja se pokazala efikasnijom od lr 10 ramova. Više legla više hraniteljica manje izletnica i ode u rojevo stanje. Nije svaki tip košnice za svaki teren. Ako je nešto dobro u Vojvodini nemora biti dobro na Pešteru. Može se pčelariti i sa manjim tipovima košnica svesno ići na manje prinose ali izbeći trovanje varoe prihranu šećerom. Dobiti kvalitet. Ja sve što proizvodim na svom imanju trudim se da hemiju svedem na najmanju moguću meru. Daleko je to od organske proizvodnje al juriti prinos po svaku cenu to po meni nit je moralno ni normalno. Veoma uspesno se može pčelariti i vrškarama dobiti muljani med ili med u saću tri roja neku količinu voska a pri tom minimalno uložiti. Ware alpska i njene modifikacije su kao i vrškara i imaju najpribliznije uslove kao i pčele u prirodi.

Trutonja
19-02-12, 23:24
Ja ti nisam rekao da pčelariš sa LR plodištem, već sa jednom polovinom plodišta. LR plodište čine 2 nastavka.
Iz vršpkare ne može da se dobije med u saću kao što ti tvrdiš, zato što je svo saće plodišno. Metodu LR-om, koju sam ti preporučio se dobija mnogo kvalitetniji med nego u vrškari zato što je u medištu LR-a čisto devičansko saće a u vrškari, kao što sam ti rekao plodišno.
Kažeš: "Nije svaki tip košnice za svaki teren", i potpuno si u pravu a zatim sasvim suprotno tome favorizuješ Alpsku košnicu. Ona odgovara za Alpsko područje, a ne za naše.

sarbanac
19-02-12, 23:59
Svi ozbiljni pčelari tvrde da se može dobiti med u saću iz vrškare. Drugo. Sam naziv alpska dovodi mnoge u zabludu da je to košnica koja se koristi u alpima. Njen prvobitni naziv je narodna košnica. Razumeo sam te šta si hteo da kažeš u vezi Lr plodišta ali i taj jedan nastavak je veliki za period posle bagrema kad je rec o stacionarnom pčelarenju. Inače LR je br1 košnica za visoke prinose i seleće pčelinjake. To tvrdi i Brmdušić koji odlazi na Novi Zeland gde je njegov sin profi pčelar a to znači da ima preko 1000 košnica naravno LR.

Trutonja
20-02-12, 00:56
Neka ti svi ti ozbiljni pčelari objasne kako se dobija med u saću iz vrškare pa ti objasni nama.
Pošto ti sve tvoje tvrdnje u svim temama zasnivaš na Brndušiću kaži nam koliko društava ima i koliko je meda izvrcao 2011. i 2010. i koliko je prodao.
Moja baba ima u Australiji 10 000 košnica, šta to tebi znači?

sarbanac
20-02-12, 01:05
Neznam dal da otvorimo temu o vrškarama pa onda korak po korak da se vidi kako se to radi. Ima opširna tema na sposovom forumu kako se pčelari vrškarom pa koga interesuje naći će. A taj Brndušić je noćna mora jednog dela pčelarske javnosti pogotovo ovih što im je glavni cilj laka zarada po svaku cenu. Ko kupuje melasu u šećeranama i u koje svrhe? Dal nekuvaju pekmez?

Trutonja
20-02-12, 19:46
Ko kupuje melasu u šećeranama i u koje svrhe? Dal nekuvaju pekmez?

Ova tvoja poruka može da se shvati kao neargumentovana optužba protiv svih pčelara da kupuju melasu i falsifikuju med, što je van pameti. Pčelari dobijaju besplatno med od svojih pčela i imaju problema u prodaji meda zbog ovakvih izjava jer one kod neupućenih ljudi izazivaju nepoverenje u pčelare i med. Pčelari kupuju šećer ne da bi kuvali pekmez, niti da bi falsifikovali med, već za prolećno prihranjivanje čime postižu ubrzani razvoj pčela, kao i za jesenje prihranjivanje da bi upotpunili zimske zalihe hrane pčelinjem društvu. Ovakve poruke su štetne kako za pčelare, tako i za građane jer ih udaljuju od izuzetnog proizvoda kao što je med.

sarbanac
20-02-12, 22:04
Ja nikad nisam rekao da pčelari kupuju melasu. Ja sam samo pitao ko kupuje nema razloga da se osećate prozvanim. Ukoliko kuvate pekmez izvinjavam se. Mi pekmez od šljiva kuvamo bez zaslađivača bilo koje vrste.

Trutonja
11-03-12, 22:51
Ne treba iznositi neistinu o medu. Pčelari su najpošteniji proizvođači hrane, a med najbezbedniji proizvod od svih poznatih.

profesionalac
15-03-12, 08:15
I zato netreba na etiketama koje pravimo za tegle da stoji PRIRODNI MED. Jer med je med i ne postoji drugi (ili je med ili nije med).^-^

sarbanac
08-08-12, 20:24
Avgust je mesec kad počinje pčelarska godina. Kako je suša razmera katastrofe treba pažljivo utvrditi količine meda u košnicama pa po potrebi dodati gusti sirup do popuna optimalnih zaliha. Sad je i borba protiv varoe. Od ove dve radnje u mnogome zavisi dali će pčele dočekati kraj marta kada se sumiraju rezultati prezimljavanja.

darko1973
31-08-12, 19:41
Kako je kod vas stanje u pcelinjacima,da li pcele imaju dovoljne zalihe za zimu. Ja moje prehranjujem jos sa sirupom ma da ima i po malo unosa koliko sam uspeo da vidim.

zarkodj
03-09-12, 20:28
http://img833.imageshack.us/img833/8316/img0011hy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/img0011hy.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Posle lipe i suncokreta sam malo ostavio i pčelama da ne razmišljam.

nenadnele
04-09-12, 22:15
zdravo kolege pcelari , evo jedno pitanje za vas sve , stavio sam apigard pasteticu u plodiste jednu sta vi mislite dali smem da tretiram sa mitak i sa onim stapicima a zimus sa oksialnu kiselinu. ja sam do sada tretiro sa mitakom , drvcima onim sto se spustaju medju ramove i zimi kad nema legla sa oksialnom kiselinom. Cu sam neke price da pcelari prosle godine koji su mesali apigard sa ovo ostalo da su imali velike gubitke pcela. neznam dali se apigard jedini sa ostale ove preparate ili izaziva kontra efekat

novii
07-09-12, 21:16
Apigard je u nekim sredinama označen kao prilično opasna stvar, dok nema konkretnijih informacija. Pčelarenje je takav posao da je potrebno da prođe cela godina da bi se neki testovi ponovili.

Dobro je što obraćaš toliko pažnje tretiranju protiv varoe, ali da li si koristio nešto protiv nozeme ?

rosuljac
09-09-12, 22:55
ja koristio apigard pa cu okasnu tam u novembar i miran sam, apigard je najbolje eko sredstvo sigurno bolje od raznih bojnih otrova tipa amitraza i sl.

nenadnele
11-09-12, 11:55
zdravo kolege , evo ovom prilikom se zahvaljujem kolegi na odgovor vezano za upotrebu apigarda. Ja sam do sada to jest do prosle godine tretirao sa mitakom kapljanjem na papirici palenjem papirica i to cetri puta na svaki cetvrti dan, onda sam stavljao varolik stapice od dva razlicita proizvodjaca sa po jednu letvicu levo i desno u kosnicu vec kako to ide, i na kraj zimi sa oksialnu kada nema legla i uvek su bili ekstra razultati.

Ove godine sam malo to brzopleto doneo odluku poslušao jednog starijeg pcelara i stavio apigad pasteticu tako da nisam siguran dali sam uradio pravi potez. Pojedini koji su prosle godine mesali apigard sa ovo su imali veliko uginuce dali se ovo nejedini sa apigard ili ne to nebi znao tako da ja ove godine najverovatnije necu apigardda mesam sa nicim sem zimi saoksialnom

Trutonja
16-09-12, 22:28
ja koristio apigard pa cu okasnu tam u novembar i miran sam, apigard je najbolje eko sredstvo sigurno bolje od raznih bojnih otrova tipa amitraza i sl.
Ako je Apigard tako dobar kao što ti tvrdiš zašto je onda u Sloveniji prošle zime stradalo 50% pčela, prema pisanju slovenačke štampe, a oni su upotrebljavali baš Apigard koji je obezbedilo Ministarstvo poljoprivrede Slovenije?
Tvrdiš da je Apigard bolji od Amitraza ali ne objašnjavaš zašto, objasni ako znaš da ljudi ne bi bili u zabludi.

zarkodj
17-09-12, 20:27
Tvrdiš da je Apigard bolji od Amitraza ali ne objašnjavaš zašto, objasni ako znaš da ljudi ne bi bili u zabludi.

Apigard je produkt biljaka i sadrži Timol koji se smatra ekološkim za razliku od otrova na bazi amitraza.

Na ovom forumu ne bi pametovanja nekoliko meseci.

Trutonja
18-09-12, 01:18
Prvo da ti odgovorim u vezi Timola. Šta vredi slovenačkim pčelarima što je Timol ekološki kad su ostali bez pčela? Za pčelare nije bitno šta je na bazi biljaka, a šta hemijski preparat, već šta efikasnije ubija varou. Amitraz se koristi i u drugim granama poljoprivrede i potpuno je bezbedan za upotrebu u pčelarstvu. Amitraz je bio i ostao najefikasnije sredstvo u borbi protiv varoe i za njega još uvek nema adekvatne zamene. Čovek mnoge otrove koristi da bi zdravije živeo, npr. Hlor je bojni otrov koji se koristi za dezinfekciju vode koju čovek upotrebljava za piće.

Drugo, što se tiče tvoje zadnje rečenice poznato je da ti provociraš i vređaš druge članove foruma koji ne misle kao ti, pre svega na SPOS-ovom forumu, kao i na ovom, ali to je tvoj problem.

mims
18-09-12, 09:10
Normalno je imati suprotna mišljenja ali morate malo spustiti loptu.

zarkodj
19-09-12, 20:19
Amitraz je bio i ostao najefikasnije sredstvo u borbi protiv varoe i za njega još uvek nema adekvatne zamene.

http://www.youtube.com/watch?v=FE8apK4_6Lo

Trutonja
20-09-12, 10:59
Pa nije valjda da ovo nisi znao, to su naši pčelari primenjivali još pre 40 godina.
Ramom građevnjakom može da se zanosi onaj koji ima 3 košnice, a za ozbiljnog pčelara sa 100 ili 300 košnica to je utopija.
Timol preko Majčine dušice su upotrebljavali još 1976. godine kada se varoa prvi put pojavila i ništa ih nije koštalo. Niko nije naivan da podleže propagandi stranih kompanija i njihovih plaćenih promotera u našoj zemlji pa da kupuje njihove papreno skupe preparate. Apigard za 100 društava košta 40 000 dinara, a Amitraz 400 dinara. Za Apigard treba jedan dan da se postavi i jedan da se izvadi, pa puta dva tretmana, a 100 košnica se Amitrazom pomoću topa istretira za 10 minuta i mnogo je efikasnije, pa sad vidi šta ti zagovaraš.

German hunting terrier | Jagdterrier