Glatki-valjak

frenky

Član
Učlanjen(a)
23 Dec 2012
Poruka
1.879
Lokacija
Backi Petrovac Vojvodina
Otvorio sam ovu temu zbog toga sto kad god neko postavi sliku glatkog valjka u temi Kembridz-valjak uvek krenu objasnjavanja da nema otvorena tema.
______________
img2276.jpg

______________
img2552.jpg
 
Za otvaranje teme odlican potez frenky. Mnogi i ne znaju kolika je korist upotrebom ovakvog valjka. Ja koristim kembridz vec dugo, obavezno posle setve psenice a cesto i posle setve soje. Nedostaje mi jedan ovakav za valjanje psenice u prolece. Da je kolega FRENKY malo blize pa da saradjujemo, bilo bih od obostrane koristi. Jutros sam zvao TANIRACA KOMERC pa mi rekose ovako: trodelni - noseci - bez sklapanja -3m- fi370mm kosta 980 e. Nesto mi mnogo evrica.
 
pa to i jesu stare drljače zaprežne samo sam skratio pa ima tri reda zuba a ne pet kao sto je bilo da bi bila kraća da bi valjak bio bliži traktoru zbog prekreta.inače zgodno je jer se zubi šteluju . ovu cev sam nasao na otpadu original od nekog valjka neznam za sta je služio ali imao je osovine već na sebi samo sam kućišta nabacio.a ram sam naravno pravio sam
 
Jel moze meni da pojasnite sto se koristi valjak i koje kulture valjate,sta se time dobija,mozda vam zvuci smijesno ali to kod mene niko ne koristi nikad,.
 
Valjak se koristi da sabije sloj zemlje posle sestve i tako ostvari bolji kontakt semena i zemlje, bar ja tako mislim.
 
Poslednja izmena:
Hvala na pomoci,vec sad razmisljam da napravim jedan od 2-2,5m pa da i ja valjam usjeve,kolko treba da je tezak valjak onako odoka.
 
Za otvaranje teme odlican potez frenky. Mnogi i ne znaju kolika je korist upotrebom ovakvog valjka. Ja koristim kembridz vec dugo, obavezno posle setve psenice a cesto i posle setve soje. Nedostaje mi jedan ovakav za valjanje psenice u prolece. Da je kolega FRENKY malo blize pa da saradjujemo, bilo bih od obostrane koristi. Jutros sam zvao TANIRACA KOMERC pa mi rekose ovako: trodelni - noseci - bez sklapanja -3m- fi370mm kosta 980 e. Nesto mi mnogo evrica.

sta se dobija valjanjem psenice u prolece i u kom periodu se to radi?
 
Zimski mrazevi razdignu zemlju tako da koren psenice nema dobar kontakt sa zemljom. Valjanjem se istisne taj vazdusni prostvor i stvori cvsta veza korena i zemljista. Radi se , po meni, posle prihrane i to iskljucivo po suvom vremenu. Ako sumnjate u korist valjanja dodjite na njivu nekoliko dana posle prihrane i pogledajte tragove kuda je prosao traktor. Tragovi ce biti tamno zelene boje. Upravo zamo sto je stvoren dobar kontakt koren-zemlja.
 
Nazad
Vrh