Znate li šta je?

agika 2

Član
Učlanjen(a)
3 Jul 2009
Poruka
158
Lokacija
zrenjanin
U delu dvorista gde nam je voce, prvi put sam ovu bubu primetila na tresnjama, pa na ranoj kruski.
Velika je 2-3 cm ,fluorescentno zelene boje ,mislim da je tvrdokrilac-nisam ulovila ni jednu.Gde god je nacela vocku ona se naravno pokvarila a ima je svuda.
Jabuke i viljemovka mi je fantasticno rodila pa se bojim da ne napadne i njih.Sta da preduzmem?
I jos jedno pitanje-nevezano za ovo!
Da li i vama voce oboljeva i truli na drvetu jos nedozrelo?Od silne kise ili je neka bolest i pitanju?
Vocke su nam mlade, tek drugu god radjaju pa nemamo nekog iskustva. :cao:
 
Samo nam daj slike, kako tog insekta, tako i pokvarenih voćki, jer bez toga se može samo nagađati
 
MUCIM SE OD JUTROS I NE IDE!
NA POSTU SI NAPISAO DA NA BRZIM ODGOVORIMA OVO CUDO JOS NE RADI-A TU JE PROZOR ZA UBACI SLIKU! A NA STANDARDNIM ODGOVORIMA GA I NEMA!?
KAD NA BRZIM-SVE ODRADIM NE DOBIJAM NIGDE OPCIJU PASTE.
INFORMATIKA MI BAS NIJE JACA STRANA-ALI MI SE DOSAD JOS NISTA NIJE OTELO PA NECE NI OVO!
KO GRESI?
Post je spojen: [time]1247043787[/time]
_________________________________________________
n6ume.jpg[/IMG]
 
pa vidi klikneš na to ubaci sliku Ubacite sliku u post kad ti otvori novi prozorčić ideš na browse.. nadješ sliku koju hoćeš da ubaciš klikneš na open i sačekaš dok je učita posle na tags tise pojavi adresa to copiraš i tu samo klikneš paste (desno dugme na mišu pritisneš i imaš paste klikneš na to i gotovo
 
1.na brzom odgovoru levi klik na UBACITE SLIKU
2.u novom prozoru levi klik na PREGLED ili BROWSE
3.u novom prozoru naći sliku, pa levi klik na sliku, pa levi klik na open ili samo dupli levi klik na sliku
4.levi klik na UPLOAD NOW i sačekati malo. sve dok piše Uploading... Please Wait
5.ispod IMG Code for Forums & Message Boards: je jedna žuta traka sa tekstom jedan levi klik na nju da se tekst osenči pa desni klik da se otvori pomoćni prozorčić.
6.u tom prozorčići levi klik na COPY
7.u brzom odgovoru tamo gde se pise tekst desni klik i u pomocnom prozoru levi klik na paste

nemože detaljnije
 
2v9xms8.jpg


Post je spojen: [time]1247046547[/time]
_________________________________________________
JEEEEEE!
FALA MOMCI!JEL TO MOZE SAMO PO JEDNA SLIKA?
 
opvdwx.jpg

OVO MOZDA BAS I NIJE NAJBOLJI UGAO-ALI UBI ME SUNCE
Post je spojen: [time]1247046992[/time]
_________________________________________________
HIIII HIIII HIIII :haha:
AJD SAD TI ODJASNI KAKO!VIDIS DA BRZO UCIM!
Post je spojen: [time]1247047115[/time]
_________________________________________________
2j3jmmr.jpg
 
Ma jasno-vec su mi skrenuli paznju na to-ali me interesuje :sta: :haha:?
Ko sto rekoh ono je bilo zbog dramatike-odlepila sam zbog slika :zli:-ali nasli su mi se momci pa sam uspela. Sad ih samo stancam-malo toga mi ne podje za rukom!

Ajd sad !!!slike imate-ok mozda nisu profi ali......samo citate a niko nista!!!!! ::jako_besan::
Nije valjda da niko nema pojma :sta: ?
Doduse, sta mi vredi kad moram da ih oberem, jer i to malo sto je ostalo posle ovih poplava otrulice!
::samo bes:: :cao:
 
Iste bube sam video kod komsije koji ima 1 ha pod kajsijama .Super su mu rodile ove godine pogotovu "Novosadska najbolja " ( bar je on tako zove ) . Znam da je zvao nekog profesora koji mu je vodio zasad i da nema nista od prskanja posto je berba u toku.
 
ako sam dobro video na slici imas ovu bubu

2d8iadf.jpg


latinski naziv - anomala vitis
madjarski naziv - zöld cserebogár
srbski naziv ?
 
E sada smo dobili naziv... i sve je reseno...!
Nekada sam vidjao ove bube pretezno na belom domacem kukuruzu tj na metlici i to u broju po 5 do 6 na nekoliko stabljika, a ovog leta mi je u tom broju napala ruze svih vrsta. To je napast... ne vredi ni prskanje etiolom niti aktarom. jednostavno prskas odleti a onda ponovo. neznam da li su te iste ili druge... ali bukvalno se zabiju nedju prasnike i ostete cvet jeduci krunicne listove.
Sta dalje ? da li neko zna?
 
Prošle godine je bilo dosta tih zelenih buba na nekim jabukama kod mene, ali su preferirale samo neke kožaru nisu dirale. Još čuvam neke jabuke od kojih je ostala samo kora, iznutra sve pojedeno, kao balon :) Nije bila neka velika šteta više su jele one koje su pale.

Bosanac to je verovatno noćni leptir "mrtvačka glava' ili tako nešto, neznam kako se kod nas zove
http://bugguide.net/index.php?q=search&keys=Sphingidae&search=Search
 
Ova buba se na latinskom zove Potosia i ogromna je stetocina. Njena glavna hrana je sumsko drvece i njihovi plodovi ali da se tako izrazim "skalpira" voce. Moj vocnjak se nalazi na 50 metara od sumskog pojasa koji ide uz reku Tisu i vec 4 godine koliko imam vocnjak imam i problema sa ovom bubom. Evo nekih primera: krusku Junska lepotica pojede do peteljke, Butiru isto tako, visnje vise voli kad ih uhvati monillia ali rastura i zrele. nece da jede zelene plodove pa sve da joj nudis. da se stiti od nje nema sanse jer zastita treba da se obavi u toliko velikom pojasu da ce vam biti lakse da kupite mreze pa da pokrijete vocke, ili da zakacite morke po drvecu :haha:
evo i nekih slika koje sam ove godine fotografisao na Junskoj lepotici

96ba5s.jpg



ebf1gz.jpg
 
Nazad
Vrh