Veštačko osemenjavanje DA ili NE ??????

Miloš D.T

Član
Učlanjen(a)
24 Mar 2009
Poruka
4.572
Lokacija
Donji Srem - Pećinci
Mislim da bi ova tema bila zanimljiva za diskusiju,pošto sa jednu krmaču semenio sa jokširom i to dvokratno(ujutru i uveče) i nije ostala. A seme sam doneo iza veterinarske stanice u kontejneru i PRC ništa morao da puštam nerasta da skoči pošto je povađala:haha: kakva su vaša iskustva:haha: :cao: :cao:
 
sa veštačkim osemenjavanjem krava sam uglavnom zadovoljan osim što imam jednu 3 god nije ostala
 
mislim da je bolje vestacko zbog ciste rase koja se drzi po tim institutima sto se bave time.
posto naplacuju to osemenjavanje i jel daju neki papir o rasnoj cistoci i poreklu vepra? ja nikako da odem do vet.stanice da se raspitam sta imaju u ponudi
 
bas sam danas navratio do neke apoteke gazda nije bio tamo a decko kaze da je cista rasa koju ja hocu oni odu po to i donesu ako ima a kaze da papire niko nije trazio e sad ako ja imam papire za krmacu onda mi valda treba i za nerasta ako hocu da i prasici imaju papire(reci ako negde gresim posto neznam kako to ide sa obelezavanjem i usnom markicom) cena osemenjavanja je 800-1000din
:ppozdrav:
 
moraju valda imati papire,mora se znati odakle je nerast,e sad neznam kako to ide sa izdavanjem papira za potomstvo(prasice)Ja sam kupio nerastića kod Beukovića i čovek mi dao papir(pedigre za njega) :cao:
 
Dobar dan svima,evo i ja malo da se umesam u diskusiju sto se osemenjavanja tice.
Kao i vecina stvari u Srbiji tako i svaki vid stocarstva funkcionise povrsno.Svim farmerima koji se ozbiljnije bave proizvodnjom prasadi preporucio bih da procitaju malo strucne literature jer je osemenjavanje pocetak proizvodnje i ako se tu posao ne uradi kako treba ,sve drugo je prazan rad.
Jedna od osnovnih stvari kod osemenjavanja je higijen pa zatim otkrivanje estrusa i na kraju kvalitet i upotreba semena.Kad kazem kvalitet semena mislim na dobro zdravstveno stanje nerasta u zadnja dva meseca (stvaranje semena traje 6 nedelja), pravilno razredjivanje i cuvanje (3-10dana na temperaturi od 16-17stepeni).Krmaca koja nije u estrusu ne bi smela da se osemenjava jer se time aktivno stvara infekcija u materici koja u tom trenutku ne poseduje nikakvu zastitu imunog sistema.Upotreba jednokratnog katetera (cena takvog katetera je 5-7 Eurocenti)
Kad se sve to primeni i jos par drugih stvari ne bi smelo da bude promasaja pod uslovom da se radi o reproduktivno sposobnoj krmaci.Za manje proizvodjace je prirodni skok bolja alternativa ali da imaju svog nerasta i samo za sebe a ne i za citavo selo jer nerast svaki put pokupi i bolesti i parazite sa sobom od drugih krmaca.Ovo je nesto najkrace moguce a posto koristite internet potrazite u googlu informacije oko osemenjavanja.
Da ne bude da vam nesto od prilike pricam hteo bih samo da kazem da sam veterinar po struci i da bih hteo donekle da vam pomognem.
Pozdrav svim svinjarima :ppozdrav:
 
Pozdrav i tebi,ja sam napisao kakva je situcija kod mene a voleo bih da saznam više o tom, zato sam i otvorio ovu temu.Ja imam 2 nerasta za svoje krmače. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
pozdrav miljko
samo ti raspali sa informacijama uvek je dobro saznati nesto sto nisi znao verovatno ce nekom dobro doci :ppozdrav:
 
Pozdrav svima !
Ja sam nov na forumu apsulutno se slažem sa onim što je Miljko napisao i onon što bih dodao je moje iskustvo ,ja kod mene radim veštačko osemenjivanje već 4-5 godina (8-12 krmača) i mogu samo reći da sam uspeo da iskorenim bolesti koje prenose veprovi (paraziti infekcije pa i prasad koja imaju bruh ) uzto ako dobro odaberemo termin osemenjivanja ne zaostaje ni količina prasadi kod mene u proseku 12-14 prasadi oprašenih po krmači .Što se neujednačenosti prasadi tiče to nije do osemenjivanja :nono: već do pravilne ishrane krmača ::namigivanje::
Poydrav svima
 
Moje iskustvo na prvopraskinje redovno idem prirodnim putem zbog oče-neče i kilave se,al kad se razrade zbog kvaliteta semena uvek sam išao na veštačku opllodnju.Doduše jedne godine mi se jedna tri puta vračala pa sam pustio vepra i posle mi još jedno 3 puta prasila, a te godine sporadično su sevračale još tri komada,pa sam menjao na kraju veterinara i za sad je u redu.Funkcionišemo tako što odlučujem u ponedeljak naručujem seme do petka,pa kad dođe obično drugog dana teranja je uspeh garantovan.
 
Imam veoma dobro iskustvo sa vestackom oplodnjom !!!!A sa nerastom ni jedna pijatrenka nije ostala suprasna strasno moj Misko nije uradio dobar posao !!! :nono:
 
Samo da kazem da dobar deo nerastova koji se koriste za VO nema ispravne papire odnosno imaju sliku i kao nesto od testova ali se tim nerastovima nezna poreklo i mislim da se ne moze dobiti pedigre za takvu prasad.
 
Pa ne znam pustio sam ih cim su trazile nerasta jednu po jednu i cep dan je bila svaka sa njim mirno su stojale i swe bilo ok , ali nisu ostale a njega sam ustrojio i sad cu da ga koljem za susenje a dve krmace koje necu vise da pustam da se prase sam ugasio i sad sam ih malo pohranio i njih cu !!!!!
 
Moje krmace koriste usluge vestacke oplodnje , veterinar ima svoje neraste za priplod i sam vadi seme na vestackim krmacama . Prvog dana bukarenja javljam ambulanti da spreme seme za sledeca 2 dana (dvokratno osemenjivanje) takodaje seme uvek sveze. Za nazimice koristi druge namenske katetere (mislim da da su plavi) pitam uvek tehnicara (kao informativno) koliko potraznje ima za taj dan , i za svaki slucaj odnesem kateter prijatelju da ga iscedi i na mikroskopu
proveri koncentraciju spermatozoida , seme iz V.Plane je vise razredjeno sto teoretski nije bitno ali
ipak zelim uslugu za koju placam. Nisam siguran al mislim da V.Plana isporucuje seme samo petkom
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh