PDA

View Full Version : Veštačko osemenjavanje goveda

Advertisement

Strane : [1] 2

mudroser
20-06-09, 23:15
Gledao sam kataloge raznih bikova i pade mi na pamet da pitam kako birate seme. Mislim tamo ima gomila podataka i to mi je jasno, ali šta je presudno. Imam utisak da je to kao sa kolima, koji ti se bik svidi pa sad ako još i karakteristike odgovaraju super.

todor
21-06-09, 09:07
ma retko ko to i gleda jer ja ipak držim krave zbog mleka i sa veterinarom se ponekad posavetujem ali on uglavnom ima dobro seme iz austrije tako da ne vodim računa koji je bik

Miloš D.T
22-06-09, 21:09
ja naprimer na simentalku semenim simentalca da ako oteli muško tele imam ga za dalji tov.a na crnog holštajna idem isto njega ako oteli žensko tele ostavljam ga za priplod a ako je muško prodajem ga na klanicu jel nikome ne treba crni bik. >:D

mudroser
23-06-09, 13:14
ja naprimer na simentalku semenim simentalca da ako oteli muško tele imam ga za dalji tov.a na crnog holštajna idem isto njega ako oteli žensko tele ostavljam ga za priplod a ako je muško prodajem ga na klanicu jel nikome ne treba crni bik.

Jasno je to, ali ko odlučuje skojim semenom ćeš osemeniti kravu? Jel sam biraš ili imaš pomoć savetodavne službe ili veterinara. Ja sam npr primetio da je velika razlika i u cenama za doze. Pa tako sam čuo da ima one za 160 a bogami i do 2500 dinara. Da li je to stvarno toliko velika razlika u podmlatku?
Zašto ako jeste, ne semene svi onda sa vrhunskim bikovima. Mislim ako platiš dozu 2500din a dobiješ junicu simentalku npr koja će u prvoj laktaciji da ti daje i do 25 lit mleka, to se isplati zar ne?

Miloš D.T
23-06-09, 14:53
kod nas nema ni jedno seme za 160dinara :<<>.a koje ću seme da semenim sdlučujem ja,pošto sam dobar sa veterinarom donese ni katalog i izaberem seme koje oću. >:D

todor
23-06-09, 16:24
t5o je i kod mene isto kao kod miloša inače moje simentalke u prvoj laktaciji su preko 25 lit dok su što sam iz srbije kupio 15lit pa vi sad vidite

mudroser
24-06-09, 16:28
inače moje simentalke u prvoj laktaciji su preko 25 lit dok su što sam iz srbije kupio 15lit pa vi sad vidite
a kasnije?
može li ćerka, ako osemeniš sa drugim bikom da daje više ili to zavisi samo od uslova i ishrane?

todor
24-06-09, 16:50
isto je to

mudroser
25-06-09, 22:10
dobro, a pošto je jedna doza, rekli ste gore da nema za 160 dinara, koliko onda 300, 400, 2000 din?

ivanseljak
12-07-09, 08:11
ako pogodite pravog bika za vasu kravu junice ce vam davati i 31 kg mleka u prvoj laktaciji.
veterinari nisu obuceni za selekciju i to nije njihov delokrug ali ima nekih koji su se edukovali za to i vise onih koji misle da nesto znaji.Kod simentalca imate brojeve koje treba da pratite na primer RPV ili UPV (relativna ili ukupna priplodna vrednost) mora da bude da kazemo sto veca od 117 pa nadalje do su elitni bikovi.Sto se tice linearne ocene bika To su vam one crne linije u katalozima sve sto je duza linija sa desne strane on ima tu osobinu izrazenu i moze je prenositi svojim cerkama. tako ako imate krave sa nekim nedostatkom kao sto je visece vime na primer onda trazite bika koji pored dobre mlecnosti popravlja vime pa su tu one osobine zezanost vimena i slicno. Naravno prati se i broj testiranih cerki.Sto je broj cerki veci tacnost podataka je veca tj statisticka greska je mala
ali da se ne bi mnogo dvoumili uzimajte samo strane bikove koji su prosli Progeni test.To su bikovi koji imaju sve ove podatke
kao na primer Rad koji ima preko 10000 testiranih cerki on ne moze da omane
ili Rumba
ili morwal
ili Weiport on je bio dobar
sada ima Rorb ali ima i neki wanstajn ili tako nesto on je skup

ooBelaru952
25-09-09, 11:24
JA sam veterinar narucujem seme iz holandije za crne ,a za simentalke iz klagenfurta u austriji cena jedne kapsule mi je 50e i 70e,a ove iz holandije su 120e i 160e zadovoljan sam !!!

Miloš D.T
25-09-09, 11:54
Koliko ima semena u toj jednoj kapsuli(za koliko komada)??

ooBelaru952
29-09-09, 21:37
U ove za holstajn ima 3 , a za simentalke 4 i sest semena !!!

Miloš D.T
30-09-09, 14:52
da to nije malo skupo?? ^-^ ^-^

ooBelaru952
05-10-09, 12:50
Pa normalno da je skupo kad dolazi iz holandije i iz austrije !!!

miso1
09-10-09, 12:33
http://www.bullsemen.com/

Ovo je jedan sajt jedne firme iz Engleske koja se bavi prodajom stocnog sjemena. Tu se mogu vidjeti i cijene sjemena po biku. Na primjer, ako kliknete na BEEF u gornjem desnom uglu, naci cete izbor bikova i cijenu jedne slamke (straw). Kako nisam veterinar, pretpostavljam da je to mjera za jedno sjemenjenje...

ado
12-02-10, 01:41
Ja znam da je greska voditi kravu pod seoskog bika a sto se tice kataloga to su sve elitni bikovi nisu djaba u katalogu jedino poboljsati proizvodnju,vimena i konstrukciju mozete tako! A sjemena ima kupiti cak i iz amerike i kanade kostaju 2100din u SVC Krnjaca! pogledajte na netu www.svckrnjaca.com

zx
12-02-10, 14:38
JA sam veterinar narucujem seme iz holandije za crne ,a za simentalke iz klagenfurta u austriji cena jedne kapsule mi je 50e i 70e,a ove iz holandije su 120e i 160e zadovoljan sam !!!

Na koju foru ga dobavljaš?

Poruke koje nemaju veze sa temom su obrisane. Edit by: mims

miladinovic
08-03-10, 23:56
Radi li neko od vas sa semex uvoznim semenima?kod nas u Va nazalost samo krnjaca domaci bogme i nisu im nesto semena

zx
09-03-10, 09:01
Ja koristim Semex 8 godina i genetika je sasvim dobra. Osim svojeg zapata i u selu osemenim po neku kravu i svaka odgajena junica u najgore slučaju je u klasi sa majkom, a u oko 70% slučajeva linija je oplemenjena.Što se tiče HF bikova Semex ima bolju liniju za široku populaciju nego Plana i Krnjača u I klasi. Prošle i ove godine sam osemenio nekoliko grla CRI genetikom (USA), pre mesec dana dobio sam prvo žensko tele. Ako imaš mogućnost da čuvaš seme mogu da ti dam tel. momka koji meni donosi-često je u tvom kraju. Kod njih možeš da kupiš i kontejner za čuvanje semena za oko 60.000 din. , a punjenje azotom kod njh je besplatno.

ivanm
09-03-10, 21:01
ZX,
jesi li i ti imao problema sa koncepcijom SEMEXovim semenom ?? Naime, moj komšija, a tvoj i moj kolega u veterini i sapatnik u govedarstvu je osemenjavao kod njega i kod mene ovim semenom letos i jesenas i bilo je porblema u konceptisi kod obojice (+ono što je radio sa strane).

zx
09-03-10, 22:29
Nisam. Ima povađanja u granici normale. Za svo vreme od kad koristim Semex nisam imao prilike da posumnjam u seme. Dešavaju se povremeno problemi ali za sad su kliničke prirode.
Kog bika ste koristili?

CAR
09-03-10, 22:51
Najvaznije da se krava lako oteli i da poslje telenja bude sve ok.Ionako se nemoze obogatiti od ove rabote tako da je isto jel tele sa 30kg oteljeno ili 80kg.

ivanm
10-03-10, 21:17
Nije se radilo samo o jednom biku, vec o nekolicini, simentaske, HF i RHF rasa. Dakle imali smo problema sa koncepcijom od kada je počeo da uzima SEMEX, mada je sasvim moguće da se to sve pogodilo i sa nekim drugim faktorima, a mi , eto , greškom to povezali sa semenom.

zx
10-03-10, 21:43
Ponekad se desi i meni da kažem "Koji je bre ovo -----?!" ;krava ok,seme ok, ja ok... a ono neće...
Primetio sam da se dešavaju ciklusi sa takvom situacijom, bude tako neko vreme i prođe, a ja ne menjam ništa- seme, režim osemenjavanja...sve isto.
To se može dovesti u vezu i sa hranom-biljke imaju fitohormone koji mogu biti jako slični polnim hormonima životinja, pa tako zavisno od vrste i vegetativne faze biljaka,kao i klimatskih uslova kada se usevi ubiraju, njihov nivo je različit i mogu da utiču na rad polnih žlezda.
Nism siguran u kojoj meri se to u praksi zaista ispoljava, ali eto, i to da pomenemo...

ivanm
15-03-10, 17:41
Pazi, pored fitohormona, kao MNOGO VIŠE moguće varijante, ja bih aposrtofirao HERBICIDE !!! Npr, ATRAZIN ako se nadje u rezidui u kukuruzu se vezuje za Beta estradiol receptore na jajnicima i poptuno poremeti ciklus ili ga čak ni nema. Ja sam nešto trazio na netu o uticaju pesticida na zdravlje životinja, pre svega mislići na herbicide, i na domaćim stranicama nisam ništa našao, ali jesam nekoliko AMERIČKIH radova na ovu gore navedenu temu i umalo nisam pao na dupe... Tolike godine govore o tome kako će ga zapbraniti kod nas a on se iz godine u godinu i dalje prodaje.

zx
15-03-10, 22:30
KAKAV PODATAK!!! Javljaj svima!

Jingis
16-03-10, 00:27
Pozdrav ljudi!
Imam jedno pitanje za vas posto vidim da ste veterinari a na zalost u mom selu ih nema bas strucnih i dobrih veterinara. Ja imam jednu kravu, njena majka je bila holstajn i ona je povukla na nju, ima isti izgleda kao holstaj samo sto je crveno bela. Daje oko 32l mleka dnevno i telila se dva puta. Poslednji put kad se telila posle par dana nije mogla da ustane, bio je veterinar i kaze da je nedostatak kalcijuma, dao joj je neke inekcije i infuziju i sve je proteklo hvala Bogu dobro, ustala je posle par sati i sad je sve normalno. Moje pitanje je sa kojom rasom bi bilo najbolje da se ona semeni? Vise bi voleo da to bude musko tele i da ga tovim. Kolike su sanse da ako postoje takva semena a verujem da postoje stvarno tele bude musko ili su to sanse 50-50?
Jos nesto, veterinari kod nas u selu nabavljaju semena u Temerinu a cuo sam da ta semena i nisu bas nesto, koliko je to tacno?

miladinovic
16-03-10, 09:05
Nisam veterinar,ali desava se da spadne s nogu i to bas iz tih razloga,do tog nedostatka dolazi ili zbog neadekvatne ishrane ili je krava sklona tome.
Pretpostavljam da je krava crveni holstajn,da tele bude musko ne verujem da ima garancija(postoji aparat koji razdrvaja seme al mislim da g aposeduje samo fakultet u beogradu veterinarski,ispravit eme ako ima jos neko,bio bi dobar biznis kad bi neko koristio taj aparat ,biras seme i pol teleta,idealno),ako hoces za tov najbolje da trazis tovno simentalsko seme od veterinara(dobit ces dobrog mesanca,iz iskustva govorim),eventualno limuzin ako ima

zx
16-03-10, 09:49
Jingis, slažem se sa Miladinovićem. Ako toviš najbolje da izabereš simentalca ili neku tovnu rasu. Od nedavno u Vršcu "Taurus agrokonsalting" uvozi seme aberdinangusa-tovna rasa dobrog prirasta i malih zahteva i prema hrani i uslovima. U čistoj rasi je odličan za tip odgoja "majka-tele", a pogodan je za meleženje jer za razliku od drugih tovnih rasa teljenja su laka (telad su sitna). Što se tiče izbora pola prirodna verovatnoća je 60% muški, 40% ženski, a selekcija pola se primenjuje samo u korist ženskih i to sa verovatnoćom od 90% da će plod biti ženski. Dostupno je i kod nas. Možeš ga nabaviti od CRI (Taurus agrokonsalting) ili od WWS (svc V. Plana). Koliko je meni poznato, kod nas seksirano seme se može nabaviti u holštajn rasi. Nedavno sam osemenio 4 junice HF i RHF (pre oko 2 meseca prvi put); objaviću kad budu teljenja.

Jingis
16-03-10, 17:01
Hvala na odgovorima! :D

A kakva su vam iskustva sa tim semenima koje sam gore naveo, iz Temerina?

zx
16-03-10, 17:09
Temerin nisam nikad koristio. Po neko je iz mog okruženja, ali ne dovoljno da bih ti preneo neko iskustvo ili zapažanje.

ivanm
16-03-10, 17:40
Samo kratko da dopunim ono moje pređašnje - naime, Ameri su u tim istraživanjima utvrdili da je atrazin (prometrin) u realnim uslovima dakle na poljima gde se koristio doveo da pojave hermafroditizma kod žaba, a upravo zbog svog delovanja. Dalje je navedeno kako se vezuje za receptore i kod sisara, ali ništa više, jer bi tima diretno ugrozio velike hemisjke kuće.
Za one koji ne znaju, ATRAZN I PROMETRIN se koriste kao herbicidi na crno, pre nicanja, a posle setve, tako da dugo ostaju u zemljištu, a delovanje im je jače ako ima padavina. ALI ako u početnom periodu nema padavina, a posle naidju kiše, sasvim je normalno da će upravo tada biti dostupan biljkama u vidu svojim proizvoda raspada (derivatima) i kao takav ući u biljke. Sta misliš šta se dešava ako se od takvog kukuruza napravi silaža ?? ":":{

zx
16-03-10, 21:24
Već danas sam komentarisao tvoju informaciju pa mi neko reče da je atrazin od nedavno i kod nas zabranjen ::svaka cast::

ivanm
19-03-10, 14:49
Zvanično se od poodavno nalazi na listi zabranjenih preparata ali je očigledno postojala neka rupa u zakonu. Ili je niko svojim parama tu rupu iskopao.

prof. dr. Seljak
08-07-10, 23:27
Velika Plana, Krnjača, Temerin, Semeks....... a tek koliko bikova, nije se lako odlučiiti! Sa kojim bikovima ste konkretno zadovoljni? Ja sam koristio nemačke bikove simentalske rase koje je uvozi SVC Velika Plana, Mal, Marnold, Zastrada, Mangol, Morwit....jako kvalitetni bikovi, naravno posmatrajući potomstvo, jeste li se sretali sa dotičnim :lol: Koje su Vaše preporuke?

cika_jova
08-07-10, 23:42
ja sam o tome pisao u temi teljenje, al da ukratko napisem moja iskustva:

Renior- krupna telad do bola, i matore krave se namuce, a kod junica samo 1 od tri smo izvukli zivo iz krave

Fedras- oba puta doslo do katastrofa, jedno teljenje sa nepunih sedam meseci steonosti, tele do ujutru crklo, drugo blizanci telenje u oam i po meseci steonosti - jedno prezivelo jedva {"{":

Fanger - ekstra bik, junica = njegova kcerka treba da se teli u novembru ko top, ali od 15 osemenjavanja samo jedna potvrdjena steonost, sve ostale su povadjale..

Zastrada - extra eksterijer, meka ko pamuk na muzi :<<>

zx
08-07-10, 23:45
http://poljoinfo.com/govedarstvo/sta-vam-je-najvaznije-pri-izboru-semena-bika/

cika_jova
09-07-10, 00:01
Ja koristim Semex 8 godina i genetika je sasvim dobra. Osim svojeg zapata i u selu osemenim po neku kravu i svaka odgajena junica u najgore slučaju je u klasi sa majkom, a u oko 70% slučajeva linija je oplemenjena.Što se tiče HF bikova Semex ima bolju liniju za široku populaciju nego Plana i Krnjača u I klasi. Prošle i ove godine sam osemenio nekoliko grla CRI genetikom (USA), pre mesec dana dobio sam prvo žensko tele. Ako imaš mogućnost da čuvaš seme mogu da ti dam tel. momka koji meni donosi-često je u tvom kraju. Kod njih možeš da kupiš i kontejner za čuvanje semena za oko 60.000 din. , a punjenje azotom kod njh je besplatno.

jel si ti kupio taj kontejner?

i koliko imas grla za osemenjavanje godisnje - koliko doza trosis?

jel to semex- ovo seme unutra ili i druge firme?

prof. dr. Seljak
09-07-10, 00:27
Tek sad sam video sličnu temu, hvala ti zx! Ali u ovoj temi me zanimaju konkretne stvari, znači imena, odlike njihovih kćeri ali ako niste zainteresovani ili da počnemo na onoj temi istu diskusiju izbrisaću ovu temu!

zx
09-07-10, 01:06
Do nedavno sam koristio Imlekov kontejner na revers, pa kad sam promenio mlekaru morao sam da ga kupim. Uzeo sam nov za 600€.
Ne vodim neki utrošak semena-ja imam već 3-4 god. oko 10 krava+podmladak (nisu me baš hteli ženski, a i prošle godine sam izlučio 7 krava), osemenjavam sestri oko 15-ak grla i prijateljima. Radio sam i teren dok prprošle godine nisam puko 1000€ i sve gurnuo u pm. Ako ti ne radiš vo ne isplati se da ga kupuješ (eventualno sa nekim ortakom).
Trenutno imam Semex i CRI, a povremeno uzmem i po nešto iz V. Plane. Imao sam i Marmax-a (WWS), seksirano ali samo po potrebi (5 000 din. nabavna). S njim sam osemenio 3 junice.

zx
09-07-10, 01:15
Neka je tema. Dao sam link da se ne ponavljam. Može ovde da razradimo genotipove, ako je to moguće, jer ono što sam ja pratio od kad radim, mogu ti reći da baš i ne postoje neki modeli - vrlo često mi se dešavaju neočekivani.

mims
09-07-10, 09:08
Tema je trenutno pod ključem, biće spojena sa odgovarujućom da se ne bi gomilale slične teme.

Post je spojen: петак, 09. јул 2010. 00:18:18 MST_______________________________________________ __
Teme su spojene u jednu novu - Veštačko osemenjavanje goveda >:({

prof. dr. Seljak
09-07-10, 11:21
Da, u tome i jeste caka, pošto se bavim genetikom, profesionalno i više teoretski, mi prilikom osemenjavanja govorimo o verovatnoći da dobijemo tele saodređenim osobinama od datih roditalja! Pa da vidim praktično koji su to roditalji, barem muški sa kojima ste vi zadovoljni?

miladinovic
13-07-10, 03:56
Moj veterinar koristi Krnjacina semena,moja iskustva su sto se teladi tice da Fanger daje dobru tovnu telad,Hiperova su jako sitna i napreduju jako sporo bez obzira sto se koriste za junice
Dajte preporuku za nekog bika njihovog koji daje dobre mlecne cerke simentalke
Unapred hvala
>:({

prof. dr. Seljak
27-07-10, 22:57
Koliko kod Vas košta osemenjavanje krava? Kod veterinara koji je kod mene to radio i kod koga sam čuvao inseminacione doze dosad je bilo 1500 sem Mall-a i Realist-a, njih dva sa mojim naručivanjem i njegovim radom 2000. Potrošio sam zalihu tih doza a junica mi potraži juče, nazovem ga između ostalih bikova koje ima većina nije za junice i nađem u katalogu nekog Festa a on ga ima, sve u svemu bik jedva upao u katalog, široka populacija mu je namena al nebitno, samo da sve bude kako treba, i cena 1700, stvarno me neprijatno iznenadio. Drugi veterinar koristi Krnjačine doza međutim sve su to bikovi bez progenog testa, cena doze u nabavci je oko 200 din a on naplaćuje 1300. Izgleda da ću morati opet naručivati doze za svoje krave. Kakva su Vaša iskustva sa gospodom, bikovima i cenama? >:({

cika_jova
28-07-10, 08:48
kod nas se sad ne placa, a moja preporuka ti je malket, sitno tele, ali izuzetno, otelilo se kod mene pre neki dan...

prof. dr. Seljak
28-07-10, 14:16
Ok je za bika, Mall je vrhunski bik, do ove godine najkvalitetnijii koji se mogao nabaviti u V. Plani, a izuzetno laka teljenja i kod krava i junica. Cena. to je pitanje. Relativno lošeg bika naplaćivati 1700 din, pa reko da uporedim sa drugim krajevima. Kod vas sad opšina pokriva troškove osemenjavanja ili...?

cika_jova
28-07-10, 15:36
da, od ove godine

ja sam se preorjentisao na krnjacina semena, mnogo bolji kvalitet grla i pouzdaniji podaci

casper
29-08-10, 19:00
http://www.youtube.com/watch?v=Nmkj5gq1cQU&feature=related

Moli se poštovani kolega da ne postavlja iste snimke u više tema!

cika_jova
29-08-10, 19:21
to ti je pjetren al u svetu krava, gomila mesa al ko da jedes camovinu, nema nista dok to nije prosarano ::svaka cast::

miladinovic
29-08-10, 20:54
za masti treba vise hrane nego za meso i kosti,tako da mesnata rasa ima uvek bolju konverziju hrane
>:({

zx
16-10-10, 15:23
Bilo je pitanja oko seksiranog semena... Danas sam otelio junicu HF, osemenjenu Marmax-om RC (WWS), tele crno i žensko što se i očekivalo (verovatnoća za ž. tele je od 90-95%). Još 3 treba da se otele u narednih 2 meseca isto od Marmax-a.

prof. dr. Seljak
16-10-10, 19:25
E to mi je bas drago da cujem da neko koristi, ja sam nesto razmisljao i preracunavao se, za HF se definitivno isplati. Cak smo i na katedri radili projekat, na PKB korporaciji su radjeni odredjeni pokusaji, mada je to gotovo sigurno buducnost. Koliko je kostala inseminaciona doza i jel bilo povadjanaj?

zx
16-10-10, 22:29
Tri su junice i jedna drugotelka. Sve su ostale iz prvog puta. Cena doze je bila 4 900 din. Preporuka je da se seksiranim semenom osemenjavaju samo junice jer je kod njih najmanji procenat povađanja (zbog visoke cene). Tri junice su bile u planu, ali sam uzeo 4 doze za slučaj povađanja. Pošto je jedna pretekla, ubacio sam je u drugotelku. I ona je "zalepila".

prof. dr. Seljak
07-12-10, 11:20
Ljudi kakva su vam iskustva sa bikovima iz SVC Krnjača? Skoro sam bio tamo i upoznao sam kolege koje tamo rade, i svidja mi se kako se radi, tj kako sprvode selekcijske mere. Dosad smo koristili bikove iz V. Plane, ali sad bi da probam i neke bikove iz Krnjače, ali nisam video kćeri tih bikova sem na slikama i to su verovatno kćeri izuzetnih krava, pa da čujem od vas kako ste vi zadovoljni kćerima bikova iz Krnjače. >:({

cika_jova
07-12-10, 16:34
mi smo na nakon promene veterinara presli sa planinih na krnjacina semena, manji je procenat povadja drasticno - dal zbog semena ili smo se mi bolje izvestili ili je ovaj bolji majstor :lol:

Nicyolas
07-12-10, 19:41
Danas mi je vet. osemenio junicu sa Weniboy-om kad da je dobar bik ! Kod mene je zadnje povadjanje bilo kod jedne jjunice pre godinu dana povadjala Zastradu 4 puta i 5 put Ma*s kod bika i ostala steona musko je bilo !

Post je spojen: 1291747347________________________________________ _________
SVC VELIKA PLANA I NISTA VISE !

Zoran0230
07-12-10, 22:58
Da li neko ima teladi od Herosa i Weisila

Nicyolas
07-12-10, 23:44
iz kog centra su bikovi ?

cika_jova
08-12-10, 00:26
krnjace, mladi bikovi

Zoran0230
08-12-10, 08:05
Lapsus-Wiesel

krlisimus
16-12-10, 09:03
Tko ima sta da pita vezano za semena za osemenjavanje krava neka izvoli.

Zoran Kostović
16-12-10, 10:10
Juče sam osemenio kravu, bik ZASTRADA HB1454. Ima li neko iskustva sa njegovim ćerkama?
@krlisimus
A tko ste Vi?

Nicyolas
16-12-10, 10:40
Zastrada odlican ja sam prezadovoljan njegove dve provtelke kod mene od 26l do 30l zadovoljan sam sad treba da mi se teli njegova cerka junica ima 600kg ornomna visoka siroka razvijena ! da njegov HB je 1453 imas u onoj temi galerija nasih krava njegove tri cerke sad ih zasusujem jednu sam zasusuio danas a drugu cu ovih dana da prestanem !

Post je spojen: 1292492569________________________________________ _________
http://i53.tinypic.com/2ez31w3.jpg evo ga !

Zoran Kostović
16-12-10, 10:53
Pregledao sam tvoje slike davno ali sam izgubio iz vida da su tamo bile njegove ćerke. Dobro izgledaju.
Krava koja je juče >:D semenjena je imala oko 25l mleka u prvoj laktaciji.

Nicyolas
16-12-10, 10:55
ko je otac toj kravi ?

Post je spojen: 1292493706________________________________________ _________
Nazalost Zastrada je zaklan odavno ima sigurno tri godine !

Zoran Kostović
16-12-10, 11:22
Otac joj je HAZARD HB137.
Vidim u katalogu da su kod Zastradinih ćerki dosta loše ocene vimena. Kako se to odrazilo kod tvojih krava?

Nicyolas
16-12-10, 11:32
Ja sam zadovoljan vrlo jako vime teze se muzu obe imaju normalne sise samo ova sto sam je zasususio Nera ona ima malo manje sise od Santal ali kod mene se pokazao odlicno ima dosta bikovskih majki kod nas !A taj HAZARD odakle je kakav je ??

Zoran Kostović
16-12-10, 11:42
Osim imena i HB broja o njemu ne znam ništa. Mislim da je Krnjačin bik, starije generacije.

Nicyolas
16-12-10, 11:45
Predpostavljao sam !

Post je spojen: 1292496504________________________________________ _________
Jel zna neko nesto o biku ARTU ne znam HB starija generacija ! Imam jednu cerku njegovu teli se u maju 8 put mlekulja prava Jana se zove !

mims
16-12-10, 12:22
Tko ima sta da pita vezano za semena za osemenjavanje krava neka izvoli.

Lepo se prvo predstavi u odgovarajućoj temi. >:({

maki_vs
24-01-11, 19:23
imam jedno pitanje ako je neko upoznat?interesuje me bik weinboy hb 1442,veterinari su ga nahvalili do neba kao mlecnost i prirast ekstra.imam jednu prveskinju i junicu od njega lepe nema sta,ali prveskinja znam da ne moze da da neki maksimum ali ni upola mleka nije dala kao njena majka.jel osemenjavao neko sa tim bikom seme je iz uvoza a uzeto iz plane?

cika_jova
24-01-11, 19:51
extra bik imam njegovu cerku sad je drugo tele, narandzaste boje, bela glava, extra krupna, u prvoj laktaciji malo bolje od proseka ,al u drugoj ;D}, telad extra

maki_vs
24-01-11, 20:10
uskoro treba da mi se oteli ta prveskinja pa cu da vidim koliko ce da poveca,da telad su vrlo krupna na zalost prosle godine mi je otelia ali mrtvo tele.koliko kod vas kosta osemenjavanje sa takvim bikovima tipa weinboy,.herich kod mene je bilo 2000 din,sad mislim da je 2500,a sta mislis o hofal hb-1500 jel valja taj sta?

Zoran Kostović
26-01-11, 09:46
Juče mi je osemenjena krava. Bik ZASTRADA HB-1453, cena 1525+275(PDV), ukupno 1800din. U slučaju povadjanja, drugo osemenjavanje je 1200din.
Zašto je kod Vas tako skupo?

cika_jova
26-01-11, 10:51
kod mene hormonska terapija + dvokratno osemenjavanje 1600 , ali opstina daje posle veterinarima neke pare da im dopuni, suskalo se za ovu godinu da ce biti dzabe, sad videcemo

maki_vs
26-01-11, 12:01
blago vama nasa opstina nas ne j... dva posto,a skupo je valjda i zbog konkurencije veterinara jer je nikakva.zbog takvih cena i imamo lose krave,tesko se nadje dobra simentalka(holstajna ima)a moje jedino selo iz opstine bela crkva pripada vet stanici u vrscu tamo vadimo pasose ni vs ne donira osemenjavanje.

Zoran0230
26-01-11, 12:50
Kod nas osemenjavanje: prvi put 1600 a svaki drugi put 1200

Nicyolas
02-04-11, 22:47
Horlux kakav je znateli nesto o njemu osemenjena mi krava danas sa njim !

prof. dr. Seljak
12-04-11, 13:37
On je iz linije kvalitetnih bikova sa dobrim okvirima i dobrim osobinama fitnesa. Ti imaš dobre krave tako da bitni je da je bik testiran i pozitivno ocenjen i nemaš brige ni za mušku ni žensku telad. Imao sam priliku da vidim da od izuzetno kvalitetnih bikova ispadnu junice i junad u tovu da se samo krstiš. Bio sam kod čoveka, dobar odgajivač, vidim 2 teleta od Vebala, muška, ni za šta nisu, ostavio ih da ih tovi, za godinu dana dodjem opet njih dva po 350-380 kg. A njegove junica sam viđao po Vojvodini kod odgajivača simentalca,vrhunske a i muška grla jako dobra. Treba stvoriti dobru osnovu sa kvalitetnim ženskim grlima pa posle bikovima iz različitih linija ići na popravku određene grupe osobina. Tražio sam po netu, mada ne preterano podatke za bika Valijana. Jel ima ko kakve podatke o njemu ili da ga je koristio u svom zapatu? Vrlo moguće da je domaći bik.Hvala unapred.

Nicyolas
12-04-11, 14:15
O hvala za informacije ! Sada treba da mi se teli za manje od mesec dana jerda junica od Porta osemenjena Weinmalom ! A za dva meseca mesec i po junica od Herstreita HB 1409 osemenjena Tomenom , Ta junica je unika Morwalla onako lepa vitka nadam se da ce da bude bikovska majka !

cika_jova
12-04-11, 14:30
prof.dr.seljak

imam ja junicicu od Valiana, a kakva je videcemo kad se oteli

inace to je planin bik

prof. dr. Seljak
12-04-11, 21:45
@ cika_jova
Kako ti se cini sad,mislim eksterijerno?Jel obecava?Jedna od najboljih mojih krava je osemenjena sa njim, a nisam upoznat sa njegovim poreklom i priplodnom vrednoscu pa me zato zanima. Nisam javio veterinaru na vreme kog bika da ponese i on ponese Valijana.Sad sam narucio 10 doza od Realista,pa cemo videti.

Nikola.KV
12-04-11, 21:54
Profesore pokusao sam da VAm posaljem pp,ali je izgleda pun folder pa nemoze.Pogledajte u temi Superkoncetrati zadnji post,pa da cujem vase misljenje.

cika_jova
13-04-11, 10:16
prof.dr.seljak

solidna junicica, ne bih mogao nista da ti kazem ima oko 300kg, inace majka joj je bila extra krava
mada mi je to semenila vet.stanica, a oni duguju centru Boga oca para, pa im ovi daju seme onako kako ovi placaju ::lose::
njegove ocene
Okvir 104
Muskuloznost 95
Fundament 86
Vime 90

inace pise da poboljsava osobine prinosa mleka i sadrzaj mlecne masti - nemacki bik

Mlecnost +791+38+0.06

ocene ne obecavaju ali kombinacija gena moze da da dobar rezultat i da se nadas da je ipak nemacka genetika jaca od nase i da tu trazis nadu

Aca.Jevrem
15-07-11, 16:59
pozZ svima, da li je neko oplodio sa Vuk-om (otac vagabung) austrijski bik a Vuk je dosao u stomaku i sad ga ima temerin... svi ga hvale 80% krava su mi oplodjene sa njim sad kako ce biti videcemo...mozda je tele malo sitnije aLi je izuzetno lako telenje jer prosle godine junica jedna mi se otelila uopste nije bilo problema...

cika_jova
15-07-11, 21:29
evo utisak sa teljenja otac Vans, tele izuzetno vitalno, lako telenje iako je tele krupno, za sada je extra, videcemo sta ce dalje biti, sa ovim bikom cu osemeniti jos krava - sve pozitivni utisci

milan 87
15-07-11, 21:44
pitanje jedno.

cuo sam da kad krava ne trzi bika onda ide inekcija

. ali valjda kad za sledecu god ako isto ne trazi. a das joj inekciju tad joj ona nece pomoci dali je to tacno:lol::lol:?

cika_jova
15-07-11, 21:51
nije tacno, uzrok ne trazenja moze biti razlicit i nakon konstatovanja uzroka sprovodi se odgovarajuca terapija

Jovica2010
20-07-11, 08:30
Pozdrav.
Inekcija ide kao poslednja opcija.Najlakša i najjeftinija stvar koju možeš da uradiš je masaža materice.

kvicoje
27-07-11, 17:14
Pre neki dan mi krava otelila žensko tele otac "hofag" pa me interesuje zna li neko kakav je to bik. Našao sam da u velikoj plani ima bik hofal možda je to to. I još me interesuju bikovi rumpold i west čiji su to bikovi i kakvi su

miladinovic
27-07-11, 17:16
kakav je bik simentalac donner zna li ko?
dobio musko tele od Uhu-a svajcarca odlicno tele i lepo napreduje,kod komsije od istog bika isto stanje

prof. dr. Seljak
27-07-11, 18:09
Doner je bik kojeg SVc Krnjača i austrijski repro centar imaju u zajedničkom vlasništvu (ortaci :-) ), testira se u obe populacije, inače je oteljen u Austriji a sad se nalazi u Krnjači. Dionisov sin, Prema priči kolega iz Krnjače korektan bik , koristi se za poboljšanje forme i okvira, inače eksterijerno jako lepo izgleda. Uhu mi deluje kao bik fine konstitucije, naglašenih mlečnih karakteristika i nekako mi se ne uklapa u naše selekcijske trendove, skoro sam bio kod odgajivača koji samo sa Semex-ovim semenom osemenjavanja simentalca i nije mi to to. Krave su vezane, stavovi, ledja sve je manje više više nepravilno. Jedino sam kod jednog odgajivača video dobre Repronove i UHuove junice ali on melezi sa RHF i to je već nešto sasvim drugačije,drugačiji tip grla, kao manenkenke.

miladinovic
27-07-11, 18:31
hvala na odgovoru druze i ja sam cuo da je repron dao dobro potomstvo bas
uhu je nekako svajcarskog tipa ,zut sa podignutim rogovima i koliko sam video bez dodataka krvi RHF

bacc sale
02-08-11, 15:20
kod nas se u ponudi ima ogroman broj bikova simentalske i holstein pasmine, tako npr ove ću godine za simentalke koristiti Winnora, nezz dal ste čuli al to je trenutno najbolji živući bik simentalac na svijetu, a za holsteina koristim Kian i Fabian RED, nezzz jel ima itko od vas iskustva s spomenutim bikovima??

cika_jova
02-08-11, 19:16
koji je to centar ?

bacc sale
02-08-11, 21:06
to ti je centar u Križevcima, RH, inače Winnor se nalazi trenutno u KŽ, dok su Kian i fabian nizozemski bikovi, al ovi winnor se nalazi na ZAR-ovoj ljestvici pa sam mislio da možda zna netko

kifler
02-08-11, 22:20
koliko kosta jedna doza semena od tog vrhunskog simentalca.

bacc sale
02-08-11, 23:04
e neznam koliko je sad trenutno doza sjemena, al znam da je pred nekih par mj dok su se radili testovi cijena sjemena bila smješnih 20-ak kuna, dakle negdi tri eura, dns je to sigurno puno više http://www.crsh.hr/clanak/winnor-najbolji-zivuci-simentalski-bik-na-svijetu-je-u-krizevcima-0558 , evo link pa nek pogleda koga zanima, stvarno je odlična ponuda sjemena, meni je osobno favorit manitoba, odličan bik, imam njegove kćerke, školski su primjer simentalca što bi se reklo, al još su junice pa ćemo tek vidjeti kakva im proizvodnja bude, al sigruno bude ok.

kifler
03-08-11, 22:34
to vam je samo reklama previse mu je stegnut okovratnik imamo mi mnogo lepsih i boljih bikova u velikoj plani, krnjaci, temerinu, semexu. Licno ja imam vlastitog bika koji je lepsi od tog bika.

cika_jova
03-08-11, 22:42
daj sliku ;D}

ljiljanakn54
04-08-11, 00:47
Dobro bi bilo da nam date adresu tog distributera sjemena i kontejnera

bacc sale
06-08-11, 10:17
to vam je samo reklama previse mu je stegnut okovratnik imamo mi mnogo lepsih i boljih bikova u velikoj plani, krnjaci, temerinu, semexu. Licno ja imam vlastitog bika koji je lepsi od tog bika. pa nije važan fizički izgled bika, toliko koliko vrijednosti koje prenosi na potomstvo ili..:lol:

markodjurdjevic
08-08-11, 23:05
Da li neko ima zenske potomke od HODBESTA HB B217 iz Krnjace, imam zensko tele od njega, pa me interesuje kakav je to bik?

prof. dr. Seljak
09-08-11, 11:16
To je bik iz domaceg odgoja, nije los ali je bik kod koga dominiraju tovne osobine. Daje jako kalitetnu telad. dobro napreduju, ali ne bas preterano mlecne kceri, znaci neki prosek. Ali ako joj je dobra majka ostavi tele jer svako zensko tele treba odgajiti bar do junice pa tek onda videti sta sa njim.>:({

markodjurdjevic
09-08-11, 19:26
Malo je nejasno napisano, ali otprilike sam skontao sta si hteo reci. Hvala.

miladinovic
12-09-11, 08:30
sta se zna o biku polian iz v. plane?

maki_vs
12-09-11, 08:48
http://www.svcvelikaplana.com/SVC/kat2010/images/POLIAN/hex8.jpg lepo izgleda a valjda je i dobar.ja sam preso na semena iz temerina.imam dve osemenjene sa bikom marginal(sin od bika manitoba koji je dosta hvaljen)pa me interesuje dali je neko osemenjavao sa ovim bikom kakva su telad

Nicyolas
17-09-11, 11:53
? Weistmal ? sta se zna o tom biku dali ga je neko koristio ?

Nicyolas
17-09-11, 11:54
Malo je nejasno napisano, ali otprilike sam skontao sta si hteo reci. Hvala.

Imam Polianovu cerku sad se otelila u aprilu prvo put strasno mlecna ima prkeo 25l a malo vime koje kad g avidis mislim nema ova vise od 15l ! Super mu je cerka mala sitna dinamitna :)

miladinovic
19-09-11, 11:51
Polianom je osemenjena krava nepoznatog porekla simentalka koja u 2. laktaciji daje trenutno 30 l na suvoj hrani(trave nema,susa je),ako da zensko da znam dal da ga uzmem za sebe zato sam pitao...

markodjurdjevic
15-10-11, 10:53
Jel ima neko iskustva sa bikom POLSE, mozda bih osemenio jednu kravu sa njim?

Nicyolas
15-10-11, 13:25
Iskreno nista posebno indeks mlecnosti 111 , bik je lep vitalan u trecoj laktaviji njegove cerke daju 20l .

miladinovic
20-10-11, 17:54
krnjacin bik Soko,sta se zna o njemu?
jutros osemenjena jedna sa njim,kakve krave daje?

vla
20-10-11, 18:50
Soko HB 1415, je Samurajev sin i daje cerke dobrog okvira u tipu simentalca, posebno dobra vimena. Teljenja su normalna ali nije za junice.Mlecnost prvotelki 4285L + 53L

markodjurdjevic
21-10-11, 17:01
Imam umaticenu kravu koja se dva puta telila. Sad treba da potrazi bika i hocu da je osemenim nekim elitnim semenom. U ponudi kod ovdasnjih veterinara imam : Impozijum, Wenhord, Hupsol mislim da su to bikovi iz Vel. Plane. I imam iz Temerina Diadoru. Ne znam kojim da osemenim, treba mi neki sa dobrim tovnim, a i sa mlecnim osobinama. Hoce li mi ko pomoci da se odlucim :lol:

prof. dr. Seljak
21-10-11, 23:35
Impozijum ili Hupsol, nema greske. Po mom misljenju moj idealan tip simentalca naginje ka Imposiumu, ali reprocentri dosta koriste Hupsola kao bikoskog oca i bikove iz njegove linije, sigurno imaju razlog za to.

cika_jova
22-10-11, 11:36
и ја сам за Хупсола, видео сам његове кћерке екстра

Nicyolas
23-10-11, 15:26
Ma Imposium je po meni borj 1. za simentalca steta sto nemam nesto vise od imposiuma fantasticne cerke mlecnost u 1. laktaciji mogu i preko 25l , za da ne pricam u 3. videcu kad se oteli sada termin 3.novembar mora da da preko 30l po mojoj proceni i po misljenju ljudi iz centra za V.O.

Igorvet
27-10-11, 08:45
Neki dan sam gledao Hupsolove i Rumbine cerke,to je nesto fantasticno.Rumbine cerke sa sedam meseci imaju djerdane skoro do zemlje....

miladinovic
29-10-11, 17:44
http://www.youtube.com/watch?v=m5qFGjGdnPw
n (http://www.youtube.com/watch?v=m5qFGjGdnPw)esto sveze iz Austrije
Francuska
http://www.youtube.com/watch?v=fwKcT1UmgIE&feature=related

mario mario
10-11-11, 19:37
Da li neko ima iskustva sa sjemenom iz Plane od busa rase? Bik se zove Bus ili Busmen. Vidio sam u okolini Sapca junad krizance simentalki i toga bika , jer veterinar kaze da krave koje ne mogu da ostanu steone iz vise pokusaja sa plemenitim rasama oni na kraju osjemene sa busom i one ostanu steone sa njim. Zato me zanima da li je neko imao ovo iskustvo i kakvi su rezultati bili?

nikola_VUK
10-11-11, 21:44
Nisam znao da ima seme buša u Podgorici, mislio sam da su simantalca i holstajna nabavljali.

mario mario
10-11-11, 23:44
Nema sjemena buse u CG. Jedino su par vlasnika licno nabavljali za svoje potrebe to sjeme iz centra u VP. Morali su licno da podju u centar da ga kupe i donesu u HN i NK. . .

nikola_VUK
11-11-11, 16:29
Zato sam te i pitao, mali off, imaš li koliko krava i gde si?

mims
11-11-11, 17:40
Imate PP za takve stvari.

mario mario
11-11-11, 19:09
Da li ima neko od Sapcana a da su sjemenili krave ovim sjemenom buse iz VP?

SALINJO
29-11-11, 13:58
Pozdravljam i svaka cast na svim informacijama sto delite sa ovim ljudima ovde!!
zx molim te reci mi gde si nabavio to seme i posto je?
krava je otelila tri puta musko,nikako zensko(a ceka se stalno),za mesec i pol ce trebati da se osemeni.Inace je holstajn rasa(crno beli)...malo pomoci od tebe nije na odmet!! unapred hvala!!
iz Kikinde sam. znaci u pitanju je jedna krava(visoko mlecna)!

---------- Poruka napisana u 13:58 ---------- Prethodna poruka je at 13:45 ----------

na primer :
koliko kosta sekstirano seme Alta WILDMAN? Gde se moze nabaviti ovde kod nas(neki kontakt) i dal dal je povoljno ili ima nesto bolje povoljnije itd...
molim vas odgovotite mi!! hvala!!

milan 87
01-12-11, 13:55
neko je obrisao pa evo ponovo.hochsteig b-378 vplana *srb1367.datum 10.11.11 jel to kad seme stavljeno? *

zbog cega vec 3 dana kako osemenjena krava pomalo krvari?

pankin
01-12-11, 15:22
a ja ponovo odgovaram mada ne znam ni zašto mi je odgovor obrisan 10.11.11 je datum kad je sjeme uzeto od bika a krvarenje znači da je ciklus gonjenja završio

Zoran Kostović
01-12-11, 19:47
Ja sam obrisao jer je član @milan87 pokrenuo čitavu lavinu postova nebuloznim pitanjima. Ako neko ne zna ili ne ume da pita veterinara šta je na kartonu za VO HB broj a šta dinarski iznos za plaćanje onda i ne treba da oduzima i vreme i prostor drugim, ozbiljnim članovima.

Nicyolas
02-12-11, 01:05
a ja ponovo odgovaram mada ne znam ni zašto mi je odgovor obrisan 10.11.11 je datum kad je sjeme uzeto od bika a krvarenje znači da je ciklus gonjenja završio
Tebalo bi da to znaci datum kad je sme uzeto , ali taj bik je odavno pojeden jos 2009 :) Greska ! @Milan 87 pisi razgovetnije da te razumemo !

pankin
02-12-11, 19:31
ako je bik nije živ onda je to datum kontrole valjanosti sjemena mada u katalogu za tog bika ne piše da nije živ

Nicyolas
02-12-11, 20:20
Ja znam da nije ziv , verovatno je kontrola :)

rajko gmilanovac
12-12-11, 18:55
Pitanje za iskusnije odgajivace kakav je bik Redon kako su se pokazale njegove kceri bik je iz Velike Plane mislim da vise nije u priplodu kupio sam dva zenska teleta od njega pa me cisto zanima sta da ocekujem inace majke i babe im daju preko 6000l u laktaciji. Unapred hvala.

prof. dr. Seljak
13-12-11, 09:49
Imao je u Plani, bik Radon, sin je čuvenog bika Rada. Jako dobra bik što se tiče mleka i komponenti mleka, u tom momentu ali i danas jedan od najboljih domaćih bikova. Eksterijer mu nije jača strana, ali korektno. Ako us im majke i babe bile takve, nema šta da brineš, biće to jako kvalitetne krave.

rajko gmilanovac
13-12-11, 17:06
Hvala profo u svakom slucaju majke i babe su im kako sam naveo a i telad ce valjda izrasti u prave krave.

beli86
13-12-11, 23:51
pozzzzz svima recite mi kakvi su bikovi malket i hum? imam kravu koja sad cetvrti put steona prehodni dva puta se obliznila sa malketom i humom ja sam ostavio ta telad recite kakva su vam iskustva sa bliznakinjama? ostala grla sam seminio sa ruptalom i hulock izgledaju mi ok! recite mi vase misljenje i iskustva sa ovim bikovima i bliznakinjama. hvala

cika_jova
14-12-11, 09:27
ја имам јуницу од малкет-а треба да се осемењава, изузетно лепа грађа и шаре, сад како ће бити са млеком - видећемо

beli86
14-12-11, 10:32
prfo jel poznato tebi o bliznkinjama i ovim bikovima sto sam naveo... veli pozzzzzzz

prof. dr. Seljak
14-12-11, 12:10
Malket i Hum su domaći bikovi, solidne priplodne vrednostnosti, koji daju kvalitetne junice i krave. Pogotovu se ovo odnosi na Malketa, koji je Manitobin sin ako se ne ne varam. Korektni bikovi za grla koja će proizvoditi u nekim standardnim uslovima karakterističnim za naše domaćine, u takvim uslovima njihove kćeri imaće čak i prednost nad bikovima znatno veće priplodne vrednosti. Što se toče bliznakinja moje iskustvo a i teorija kažu da ih je potrebno nešto kasnije pripuštati u odnosu na grla koja su jedinci, jer obično imaju manji porast zbog deljenja hranljivih materija u placenti, inače to je jedina razlika između jedinica i bliznakinja, ako imaju potencijal ispoljiće ga kao i jedinice. kod mene najbolje krave su upravo bliznakinje.

markodjurdjevic
19-12-11, 16:38
Krava, dva puta se telila. solidna, osemenjena Weinoldom, kakav je to bik?

Zoran Kostović
20-12-11, 09:41
Imam jednu njegovu junicu ali još nije osemenjena. Ima solidnu kostituciju, videćemo kakva će biti.

prof. dr. Seljak
20-12-11, 10:58
Izuzetan bik, bar po rezultatima u inostranstvu. Kod nas ga uvoze kao bikovskog oca i bio je u prvih 5 bikova simentalske rase kod nas prošle godine po ukupnoj priplodnoj vrednosti, ako se ne varam.

RatkoPa
22-12-11, 18:18
Danas osemenjena jedna krava sa Fabianom(krnjaca).Kakav je taj bik?

FABIAN V-1026
(Faber x Delco)

PIK Bečej
Bečej

17.10.2007.
1162 gr
-223
91,0
122
38,0
4,80
L 0%
4%

Zoran Kostović
22-12-11, 22:15
Objasnite nam namenu ove tabele ili da brišemo.

RatkoPa
22-12-11, 22:27
Tabela je odavde a i meni treba objasnjenje pa sam je zato postavio
http://www.svckrnjaca.com/bikovi.html

arandjelovic
15-06-12, 14:56
Juce osemenjena junica od bika HUM stara 18 meseci sa bikom VANSTEIN HB: B-304
http://www.dodaj.rs/f/2L/BC/xOdGsf0/1/08062012002.jpg

Nicyolas
03-09-12, 22:49
Moja prvotelka od Hupsola je osemenjena sa Imposiumom ... :) Plasim se da nije ostala steona je je bila mnogo nemirna na osemenjavanju nismo mogli da je svrtimooo to je bilo uzasno ...

Zoran Kostović
03-09-12, 22:54
Moja prvotelka od Hupsola je osemenjena sa Imposiumom ... :) Plasim se da nije ostala steona je je bila mnogo nemirna na osemenjavanju nismo mogli da je svrtimooo to je bilo uzasno ...
Koliko Vi to junica i prvotelki imate? Koji se god bik pomene,Vi imate noseću ili bar ćerku navedenog.

Nicyolas
04-09-12, 00:37
Pa ja sam izbacio slike ...

nadrndan
08-09-12, 16:56
sve krave za koje znam da su osemenjene imposiumom su se same otelile

buher
10-09-12, 21:54
Pozdrav, na ovom linku imate podatke za dosta bikova.
http://www.crsh.hr/govedarstvo-bikovi/

suboticanin
10-10-12, 22:06
mladi agronom sa po struci zavrsio sam smer stocartvo,imam farmu krava i zanima me dali postoji mogucnost da sam osemenjavam krave,znaci kupis seme,kanister gde se drzi seme i sve redom naucim kako se to radi i sve drugo sto treba,pitam posto sam razmisljao i dosam do zakljucka da bi mi se puno vise isplatilo da to radim sam sa skupljim i kvalitetnijim semenom umesto da to radi veterinar za po meni skupoj ceni sa semenom od prosecnih bikova?

Nicyolas
10-10-12, 23:10
Pa kupis kantu za cuvanje ima u plani prodaju i dopunjujes azotom , a mozes da ides od centra do centra da kupis seme koje god hoces .. Mogu i oni da ti donesu.

prof. dr. Seljak
10-10-12, 23:27
Jednom godišnje SVC oranizuju obuku za osemenitelje, košta oko 100e, kanister 500-600e i seme prema kvalitetu od 1-50e. Isplati se i to dosta. Sa srećom kolega.

suboticanin
11-10-12, 00:00
izvini sta znaci to SVC i gde se to nalazi,kad je to u toku godine i koliko traje obuka?i el znas mozda koliko kosta seksirano seme?

arandjelovic
11-10-12, 07:14
@suboticanin, SVC je skracenica za stocarsko veterinarski centar.

prof. dr. Seljak
11-10-12, 08:26
Pa zavisi, najčešće se kod nas sreću holštajn bikovi čije je seme seksirano, cena je tu negde oko 50 dolara. Mislim da je to preskupo, tj visoke su marže uvoznika. Znam farmera koji uzima Semexovo seme u BiH, inače je iz Srbije, duplo je jeftinije nego kod nas, marže su čudo.

suboticanin
11-10-12, 10:34
e a gde se nalazi taj SVC i kad se odrzava taj program za osemenitelje?

prof. dr. Seljak
11-10-12, 12:58
Nalazi su u Krnjači, nadomak Beograda, za njih znam da su održavali kurseve, i to negde krajem zime. Prati na sajtu ili nazovi ih pa se raspitaj.

suboticanin
11-10-12, 13:29
Hvala na informaciji.

arandjelovic
25-11-12, 09:40
Juce osemenjena krava sa HUPSOL-om. Jel ima neko junicu od njega?

Nicyolas
25-11-12, 17:42
ja imam kravu . ( prvotelku , video si slike .. )

- - - - - - - - - -

Planiram da uzmem 20 doza Ermuta ... i da osemenjavam samo sa njim ..

mario mario
27-11-12, 13:42
Da li ima neko od farmera iz Sapca i okoline?

milan971
27-11-12, 18:03
Sta te interesuje iz sapca i okoline?

mario mario
27-11-12, 19:56
Sta te interesuje iz sapca i okoline?

Ima jedn veterinar u okolini Sapca. Mislim da se mjesto zove Gornja Vranjska i on na zahtjev farmera simentalke sjemeni sjemenom od buse. Pa, me zanima da li neko zna sta je sa tim potomstvom iz tog krizanja? Da li se koriste za drzanje i kakvi su rezultati u proizvodnji ili se ti krizanci koriste za tov i idu na klanje?

milan971
27-11-12, 21:11
Uf , to ti ne bih znao reci ja sam iz ovog dela macvanskog okruga prema Drini , to sto tebe interesuje je vise u Pocerini nismo bas blizu.
Ali verovatno ima clanova koji su upoznati s' tim sa tog dela .

RatkoPa
30-11-12, 20:30
e a gde se nalazi taj SVC i kad se odrzava taj program za osemenitelje?

http://www.svckrnjaca.com/termini-obuke.html

http://www.svckrnjaca.com/program-seminara.html (http://www.svckrnjaca.com/termini-obuke.html)

milan971
30-11-12, 23:10
Juce stigle doze semena iz V.Plane kod veterinara s kojim saradjujem , imam 3 besplatne doze sto daje nasa direkcija za poljoprivredu na konto izlozbenih grla.
Seme je od bikova Sebon HB-2040 i Wickel HB-2124 , za Sebona sam nasao podatke na nj. sajtu , a za Wickela nemam nista.
Ako je neko osemenjavao sa ovim bikom i ima neka iskustva molio bih da mi kaze.

nesa1
01-12-12, 19:18
http://www.dodaj.rs/f/27/8N/4OaLXFAY/1/img0658.jpg
http://www.dodaj.rs/f/14/19/ZHdBxo8/img0659.jpg
Zensko tele od Sebona,vrlo lako teljenje.

Piksi
12-12-12, 18:36
moze li mi neko reci sta znaci ovo sto pise za bikove Iklasa,Ia klasa i E klasa?ovo pise u krnjacinom biltenu,ovo gledam zato sto nasi veterinari koriste njihova semena pa ja njih i pratim.mozda ima u v plani i kvalitetnija ali ja do njih ne mogu doci.inace sam kravu semenio sa HIPEROM,za njega pise da je E klasa,za dva dana joj je punih cetiri meseca i peti kako je steona.

milan971
12-12-12, 18:58
E - klasa elit
Ia- klasa ispod E
I - klasa ispod Ia
i jos ima klasa za siroku populaciju krava.

Piksi
12-12-12, 19:02
hvala ti milane.znaci trebalo bi da bude dobro tele od hipera jos samo sa bude zensko!!!!?

nesa1
12-12-12, 19:51
Jedna junica treba da mi se teli ovih dana osemenjena sa semenom bika CARAD B-368 zna li neko o kakvom se biku radi jer ga nema u katalogu bikova.

milan971
12-12-12, 20:53
Imam ja jednu kravu od Hipera , sad nosi trece tele.
Odlicna krava , u prvih 120dana daje oko 25l mleka sto je povecanje od nekih 10% u odnosu na majku.
Ima odlicne stavove prednjih i zadnjih nogu , ravna ledja jedino sto mi se ne svidja je povezanost vimena .

Piksi
13-12-12, 19:54
videcemo milane sta ce oteliti,sutra joj je punih cetiri meseca.

arandjelovic
09-01-13, 19:06
Ovo je lazovska zemlja!!! Danas sam pozvao veterinara i pitao ga da li ima seme HUPSOL-a, on mi odgovori da ima, ja mu rekoh da dodje jer mi krava trazi bika. Dodje on pita me opet hoces HUPSOL-a ja mu odgovorih da njega hocu. Osemeni covek kravu i kad zavrsi rece znas imam ja HUPSOL-a al nisam mogao da ga nadjem, osemenio sam je sa HUPNER-om. Doslo mi je da mu svasta kazem al suzdrzao sam se, nisam hteo zbog stoke da se svadjam al stvarno je djubre, naplatio mi 3000 dinara kaze u istom je rangu kao i HUPSOL al ja nigde nisam nasao nista o tom biku. Ako neko nesto zna o tom biku nek napise il ako ima katalog da okaci sliku sa njegovim osobinama. Hvala unapred

pujol
09-01-13, 19:24
pa imaju slican naziv sta ocesLkl{{,bitno je da tele bude zivo i zdravo...

ivant
09-01-13, 21:17
bik malo iznad proseka ali nesto losiji od hupsola
geb: 02.03.2003

HB: 10/176652
Züchter:
Station: EUROgenetik: nicht verfügbar
Neustadt/Aisch: nicht verfügbar

ABSTAMMUNG
Stammbaum
HUMID DE 09 18912889
ZW: 115 / 108 / +475 +0.01 -0.08 HUMBERG DE 09 15262687 HUSAR
ANGELI DE 09 18810959 HORWEIN
AMIRA DE 09 34119818
ZW: 98 / 100 / +125 -0.19 -0.02
7/6 - 8849-3.60-3.76-652
HL: 5. - 10318-3.61-3.72-756 ZAREN DE 09 14970600 ZAX
AMINA DE 09 17130926
3/2 - 10040-3.87-3.76-766 HORB
ZUCHTWERTE (ZWS AT/DE, 04.12.2012)
GZW +0, MW -1, FW +0, FIT +3
gGZW 114 (94)

MILCH
+138 -0.01 +5 +0.10 +12
MW 108 (97)
100-Tg.:
234 2313 - 3,94 - 3,27 - 167
Stall: 6841
Tö int.: 264 PM Anp.(MW):
1.Lakt.:
154 5992 - 4,20 - 3,54 - 464
6792
264 7 88,9
2.Lakt.:
64 6584 - 4,23 - 3,66 - 520
6680
115 7
3.Lakt.:
40 7163 - 4,34 - 3,65 - 572
6662
56 8

FLEISCH
FW 117 (97)
Nettozunahme:
110 (98) Ausschlachtung:
117 (94) Handelsklasse:
117 (97)

FITNESS
FIT 104 (89)
Nutzungsdauer: 105 (83) Kalbeverlauf (p/m): 93 (96) 100 (88)
Persistenz: 125 (97) Totgeburten (p/m): 92 (90) 95 (83)
Zellzahl: 99 (94) Bef./Fruchtb. mat.: 0% 106 (75)
Melkbarkeit:
95 (96)
Mastitis: frühe Fru.stör./Zysten:
Milchfieber:

EXTERIEUR
78 Töchter: 100 - 102 - 99 - 98 (87)
Merkmal ZW Extrem
Extrem
Rahmen 100
Bemuskelung 102
Fundament 99
Euter 98
Kreuzhöhe 102 klein groß
Körperlänge 105 kurz lang
Hüftbreite 106 schmal breit
Rumpftiefe 94 seicht tief
Beckenneigung 87 eben abfallend
Sprg.winkel 105 steil säbelbeinig
Sprg.auspräg. 107 voll trocken
Fessel 104 durchtrittig steil
Trachten 100 niedrig hoch
Voreuterlänge 99 kurz lang
Sch.euterlänge 100 kurz lang
Voreuteraufhäng. 91 locker fest
Zentralband 117 nicht ausg. stark ausg.
Euterboden 99 tief hoch
Strichlänge 110 kurz lang
Strichdicke 113 dünn dick
Strichplatz. vo. 105 außen innen
Strichstell. hi. 105 nach außen nach innen
Euterreinheit 102 Nebenstr. reine Euter

Farbe: 77% dunkelrot, 21% rot
Scheckung: 43% gefleckt, 31% gedeckt, 21% gescheckt, 6% viel weiss
Kopf: 31% einseit. Augenfleck, 29% beidseit. Augenfleck

arandjelovic
10-01-13, 00:47
Hvala Ivane.

- - - - - - - - - -

@pujol pa nije bas tako, kad sam se tako dogovorio sa njim hocu da tako i bude a ne da me pravi budalom, nisam ja pao sa marsa pa ne znam sta su krave.

zvončica3
10-01-13, 10:47
tko se ozbiljno bavi proizvodnjom mlijeka, važno je da zna mnogo i o genetici, a veterinari nas još uvijek smatraju neukima i priprostima. borba s vjetrenjačama. ajd dobro, a šta reći kad naručim simentalca a oteli crno tele?! Znalo se i dešavati da su junice osjemenjivali bikovima bez ikakvog pravila, pa su se dešavali problemi kod telenja. sad junice obavezno osjemenjujemo crvenim holštajnom, važno je da se prvi put dobro oteli.

Gradacac
10-01-13, 19:09
tko se ozbiljno bavi proizvodnjom mlijeka, važno je da zna mnogo i o genetici, a veterinari nas još uvijek smatraju neukima i priprostima. borba s vjetrenjačama. ajd dobro, a šta reći kad naručim simentalca a oteli crno tele?! Znalo se i dešavati da su junice osjemenjivali bikovima bez ikakvog pravila, pa su se dešavali problemi kod telenja. sad junice obavezno osjemenjujemo crvenim holštajnom, važno je da se prvi put dobro oteli.

Potpisujem sve do rijeci.
Moje junice su osjemenjene sa crvenim holstajnom i za da mjeseca se tebaju poet telit.

marica
20-01-13, 11:36
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=3868&d=1358677789
Kad zakaze vestacko osemenjivanje tu je glavni dasa :veseljak::@->--

kifler
20-01-13, 15:49
Marice u potpunost se slazem sa ovim postom , pisao sam o tome vise puta jer ako takvo osemenjavanje ne uspe onda od te krave,junice sigurno nema nista ona je za klanicu i tu nemoze pomoci nikakva veterinarska intervencija. Bik je cudo on se tri dana pre nego sto ce krava da trazi bika zalepi za nju i samo ide za njom dok ne dodje pravi momenat za osemenjavanje, ali da bi dobio papire za buduce tele mora vet da je osemeni a ne bik. Kod problematicnih krava sam posle drugog neuspelog veterinarskog osemenjavanja pripustao bika da zavrsi posao i tako sam smanjio sebi troskove a vet je poceo da se hvali kako uspesno osemenjava krave kod kiflera ,no bitno je da su svi zadovoljni i papiri za buduce tele obezbedjeni.

milan992
08-02-13, 23:51
da li neko junice od riki v623 kakve su mlekulje

Sancho
13-02-13, 09:13
Na početku ove teme, u 2010.godini, govorilo se o seksiranom sjemenu. Molim one koji su upućeni da kažu kolika je nabavna cijena ovakvog sjemena. Hvala.
Sad vidim da se pominje cijena, ali mene interesuje veći broj doza.

prof. dr. Seljak
13-02-13, 09:32
Nabavna doza je oko 50e, to je ono što košta srpskog odgajivača bez veterinara, znači to je cena u koju se ugradio uvoznik. Oni je nabavljaju od 15 dolara pa na više u zavisnosti od kvaliteta bika. Sad trenutno u V. Plani imaju simentalskog bika Romaria, čije je seme seksirano, 7000 din bi me izašlo osemenjavanje sa veterinarskim radom, što je malo mnogo.

Sancho
13-02-13, 09:39
To je stvarno previše. Prošle godine sam razgovarao sa jednim veterinarom koji je rekao da cijena zavisi od količine. tako bi nekih 100 doza bilo oko 25 e. Po dozi naravno, bez usluge samog osjemenjivanja.

milan992
13-02-13, 17:44
u svc velika plana imas seksirano seme romario ,hupsol,oni su 6000 din plus pdv

suboticanin
26-03-13, 21:02
da li zna neko gde moze da se kupi kontejner za seme bikova i koja je cena kontejnera najmanje zapremine?

Vojkanvrelo
26-03-13, 21:08
Ima na puno mesta.Npr vetanova Beograd.Mislim da je najmanji 5l

prof. dr. Seljak
27-03-13, 10:42
Cena je negde oko 600e, ja sam planirao da kupim ali na kraju sam odustao. Možeš i sa nekim centrom da sklopiš dogovor i da uzmeš na revers, ali potrošnja semena bi trebala da bude poveća.

Vojkanvrelo
27-03-13, 10:45
600 evra je od 25L a onaj manji je jeftiniji.

jugi
27-03-13, 11:13
Vojkane, ako u 5litre staje 100 doza semena, onda tine treba 25 litra...to onda dodje 500 doze semena, mislim da zbog dugotrajnosti i kvaliteta dovoljna i manja kolicina :)

Vojkanvrelo
27-03-13, 11:23
Covek je pitao za najmanji kontejner,e sad koji su njegovi razlozi to ne znam.Pravo da kazem nikad nisam obratio paznju na to koliko doza staje u koji kontejner.100 doza semena osrednje kategorije je prilicno velika para.

jugi
27-03-13, 11:29
pa u pravu si :) jeste velika para neka je seme 6000dinara puta 100 ode glanc novi fiat punto :) Lkl{{,, ma sigurno u njemu mozes drzati i 10 semena ja recimo imam 5 grla znaci 10 semena bi mi bilo sasvim dovoljno :) :) :) i hteo sam da pitam ovako javno da li mogu da odem i kupim seme i da ga donesem uobican rucni frizider ?? da ne kupujem toliko skalameriju za par semenki ? :) :)

Vojkanvrelo
27-03-13, 11:33
Nema sanse.Seme se mora drzati striktno na temperaturi -196 stepeni a mislim da ne mozes ni kupiti seme,osim da ti veterinar preproda.

jugi
27-03-13, 11:43
e tonisam znao :) ok shvatio sam :) ali tekovegodine cu videti kako stojim sa hranom pa cu razmisliti da li povecati stado, inace ako povecam planiram uzeti par za dva grla kvalitetnija semena pa nek kostaju i 100evra :)

suboticanin
27-03-13, 12:41
meni bi trebalo oko 60-80 semena godisnje,koji bi mi mi odgovarao i koja mu je cena odprilike?

Vojkanvrelo
27-03-13, 13:10
Nezgodno pitanje.Kontejner od 25l drzi azot do 90 dana pa opet ide na punjenje ovi manji drze azot dosta manje,pa je i to trosak.Zavisi od tvoje zelje,ja bih uzo veci,e sad manji je malo i prakticniji za nosenje.Cena nisam siguran,ne verujem da je ispod 300eu.

Pedja1
27-03-13, 13:24
90 ^-^ можда у идеалним теоретским условима, без отварања и климатизованој просторији ... имаћеш проблема с доставом не исплати се њима да развозе на литар .. (авансно плаћање се подразумева) . старији дјуари су боље прављени..

Vojkanvrelo
27-03-13, 13:34
Ne znam koje podatke imas.U idealnim uslovima ovi noviji drze 120 dana,kod mene je redovno 90 dana,nekada na 60 ali to retko.

suboticanin
27-03-13, 15:21
koliko kosta to punjenje azotom?ja bi uzeo mali za moje potrebe sta ce mi veliki..

Vojkanvrelo
27-03-13, 16:37
Trebalo bi da se raspitas nekoliko stvari:
Mozes li nekud da kupis seme,zatim koliko drzi taj mali kontejner,nije li preskup u odnosu na veliki.
E sad zasto to kazem,ako kupis u institutu seme,mada tesko,oni ce ti isporuciti azot.Ako si veci kupac besplatno a ako nisi 100din litar.Ne mogu da garantujem,ali mislim da mali drzi dosta manje azot od velikog i nece ti se isplatiti da ga punis na 20dana,dobro se raspitaj.

Pedja1
27-03-13, 21:07
О осемењавању крава никакве .. немам појма нит ме интересује ... о течном азоту понешто Lkl{{

Какав институт питај директно произвођача ...
http://www.messergroup.com/cs/Lokacije/Prodajna_mesta/index.html

П.С. ово на почетку је да би било јасно да у овој теми одговарам само на део питања везаних за течни азот .. у остатак посла вам се не мешам ..>:({

babun
27-03-13, 21:20
cijena 10 litarskog je 650 eura kod mene,porucio sam ga u centru treba da stigne za 15 dana

Vojkanvrelo
27-03-13, 22:39
Nece u messeru da toce ako je ispod 15l azota,ja sam bio par puta kod njih.Dok se ohladi cev kroz koju ide azot potrosi se nekoliko litara azota.Mada ni kod njih nije nesto jeftino.

babun
27-03-13, 22:46
za ovaj od 10 litara punjenje je 10 eura

Vojkanvrelo
27-03-13, 22:50
Koliko drzi taj i koji mu je proizvodjac?

babun
27-03-13, 22:56
Drzi 40 dana a ne znam koji je proizodjac

Vojkanvrelo
27-03-13, 22:58
Jel to drzi na papiru toliko ili su ti rekli da toliko treba da drzi?

babun
27-03-13, 23:02
rekli su da toliko treba da drzi

Vojkanvrelo
28-03-13, 09:59
Nece to moci vise od 30 dana,a za to kratko vreme kad se puni,znacajan je trosak.

babun
28-03-13, 12:40
Ja cu sam sebi osjemenjavati kada dobijem kontener,jedno me osjemenjavanje sada kosta 18 erua

kifler
28-03-13, 14:30
Nema potrebe za kontejnerom tu je potrebno stalno dopunjavati ga i dovoljno je da zaboravis da ga dopunis (sad kad krenu radovi u polju setva kosenje itd) kad ostane bez azota mozes da bacis svo seme, ja sam to resio ovako vet koji mi osemenjava kupi seme koje ja hocu ono stoji kod njega u kontejner i kad dodje da osemenjava to radi sa tim semenom koje sam ja odabrao .

Pedja1
28-03-13, 14:49
Наравно да неће рекох да не развозе на литар ... само увек је јефтиније од треће руке, а они су нажалост постали монополисти практично ..

Контејнери с запреминама мањим од 25л су за теренски рад не за чување - ту је потрошња азота неоправдано висока - мин 25л боље још већи - да се неби цинцулирали с возањем и остајањем без азота - треба вам још један дјуар и пумпа за претакање. Коме се шта исплати нек сам закључи за себе

Генијалне изјаве типа може ручно да се пресипа нећу коментарисати - може - ал колко се проспе и колко је безбедно - за разлику од течног хелијума који је безопасан да се ради "ручно" , мада је и то будалаштина, јер је суперфлуидан па склизне и не прави промрзлине поливање течним азотом не препоручујем ...

Vojkanvrelo
28-03-13, 15:18
Nema potrebe za kontejnerom tu je potrebno stalno dopunjavati ga i dovoljno je da zaboravis da ga dopunis (sad kad krenu radovi u polju setva kosenje itd) kad ostane bez azota mozes da bacis svo seme, ja sam to resio ovako vet koji mi osemenjava kupi seme koje ja hocu ono stoji kod njega u kontejner i kad dodje da osemenjava to radi sa tim semenom koje sam ja odabrao .
Moze i to ali ako ti zelis seme od nekog instituta sa kojim tvoj veterinar ne saradjuje onda nema nista od posla.

prof. dr. Seljak
28-03-13, 20:20
Radim isto ko i kolega kifler, al uzimam i od drugih instituta sa kojima konkretno vetrinar ne radi, sve je stvar organizacije.

suboticanin
01-04-13, 18:42
Ako se prodje kurs za osemenjavanje da li mozemo na svojim farmama da osemenjavamo svoje krava i da uredno dobijemo subvencije posto je za potrebe selekcije potrebno da se uradi vestacko osemenjavanje od strane veterinara pa zato pitam,kontam da ako vec ima kurs da mozes posle njega da sam i osemenjavas bez veterinara..

Vojkanvrelo
01-04-13, 20:53
Po zakonu o veterinarstvu ne moze,mora svako osemenjavanje da bude zapisano u knjigu i kasnije prekontrolisano od strane inspektora.Zakon o stocarstvu je to predvideo ali za sad jos nista.Cak institut ne bi smeo da ti proda seme.Sad ljudi se svakako snalaze,nesto se moze i smuvati.

kifler
01-04-13, 21:16
Doslo ludo vreme gde nemoze bik da skace na kravu nego mora dr vet (sa semenom od 150 din ) ali on ga naplati 2000 din jer on ima amortizaciju vozila, dopunu kontejnera , ruke itd , sve to je namesteno samo da bi na grbi stocarstva stali dr vet , maticna sluzba i citava birokratija dok najmanje ima onaj vlasnik grla.

suboticanin
01-04-13, 21:24
ali ako je to zakon o stocarstvu predvideo i ako to pise u zakonu kako ondo jos nista?zasto bi drzali kurs onda uopste i izdavali taj sertifikat o polozenom kursu?

RatkoPa
01-04-13, 21:27
Zato sto neko uzima pare za to ............jos uvek..........

- - - - - - - - - -

Zato sto neko uzima pare za to ............jos uvek..........

Vojkanvrelo
01-04-13, 21:29
Doslo ludo vreme gde nemoze bik da skace na kravu nego mora dr vet (sa semenom od 150 din ) ali on ga naplati 2000 din jer on ima amortizaciju vozila, dopunu kontejnera , ruke itd , sve to je namesteno samo da bi na grbi stocarstva stali dr vet , maticna sluzba i citava birokratija dok najmanje ima onaj vlasnik grla.
EEE brate mili,lako je opaliti po veterinaru.Ima negde i toga da je samo vet kriv ali...kod mene je osemenjavanje daleko jeftinije.Da ne pricam sad cene osemenjavanja ali ni jedan bik nije iz testa.Skoro svi se koriste uvozni a cena semena je 350-1000din,naravno ima povremeno potraznje za skupljim semenom ali ne toliko.Koliko ce kod vas biti osemenjavanje ako se uzme bik od 2000din???I ja sam stocar,naravno da nije dobro,nista ne valja ali ni veterinari nisu bogati.Sta reci za maticnu sluzbu koja kod mene naplacuje 6000 din po grlu za dobijenu subvenciju plus 1300 za HB broj,pa sta on radi za te pare,potpise se par puta i tolike pare.Naravno moze bik da skace ali nema stimulacije od drzave osim ako nije elitni i unesen u maticne knjige.

- - - - - - - - - -

ali ako je to zakon o stocarstvu predvideo i ako to pise u zakonu kako ondo jos nista?zasto bi drzali kurs onda uopste i izdavali taj sertifikat o polozenom kursu?
Da ti uzmu pare i nista vise.

suboticanin
01-04-13, 22:39
Besplatno je,ne placa se.

Vojkanvrelo
01-04-13, 22:46
Prosle godine sam cuo da jedan institut dobro naplacuje,e sad,i da je dzabe nista ne znaci.Mada znanja nikad dosta,taj zakon nekada mora biti usvojen i zato idi i stici znanje.

suboticanin
01-04-13, 22:55
Ja sam ove nedelje na seminaru odnosno tom kursu oni kazu da sa tim papirom mogu da osemenjavam ali samo na svojoj farmi i da su tako ranije farmeri koji su kod njih polagali radili i da je to vec postalo praksa..a da bi otisao na kurs moras da imas uput-molbu dal neke veterinarske stanice,dal nekog udruzenja goveda ili slicno da bi oni imali pokrice bez tog papira ne moze..a kurs se radi po programu koje je izdalo ministarstvo poljoprivrede.

RatkoPa
01-04-13, 23:03
To je onda nesto drugo,gde se odrzava taj kurs?Ja sam se prosle goidine raspitivao i debelo se naplacivalo kako su mi rekli oko 60000 rsd.....Kad sam to cuo nisam ni hteo da idem da pitam.......

milan971
02-04-13, 09:20
@Vojkanvrelo
To da vet. nisu bogati mozda vredi za tebe i tvoju okolinu , ovde kod nas nije da su bogati vec su prebogati.
Cak i kuce vet. tehnicara mozes poznati u svakoj ulici po lepoti.

Vojkanvrelo
02-04-13, 10:29
@Vojkanvrelo
To da vet. nisu bogati mozda vredi za tebe i tvoju okolinu , ovde kod nas nije da su bogati vec su prebogati.
Cak i kuce vet. tehnicara mozes poznati u svakoj ulici po lepoti.
To je verovatno povezano sa velikim stocnim fondom.Vi obilujete sa zivotinjama,narocito svinjama.Na fakultetu su mi pricali da je Bogatic raj za veterinare.Pre 7-8 god i bila plata 120 000 din,to je nezamislivo.

milan971
02-04-13, 12:11
Da to ima velikog uticaja , Macva je stvarno jaka i sa svinjama i sa govedima sto pokazuju i rezultati i poslednjeg popisa poljoprivrede.
Ali je isto tako jaka i sa nezajazljivim apetitima doktora vet.medicine. Cast izuzetcima , a takvih je malo koji su zavrsili vet. iz ljubavi prema zivotinjama , daleko vise je onih koji su to uradili iz ljubavi prema novcu.
Vecina njih se bavi privatnom praksom i imaju svoje vet. apoteke i kad posete zaposlene ne pitaju koliko su intervencija imali i sta su od zivotinja izlecili , vec koliko su cega iz apoteka prodali . Znaci sve se svodi na trgovinu i novac.

suboticanin
06-07-13, 23:48
Ima neko na prodaju polovni kontejner za seme,ili neki pokvaren pa bi ga remontovao?

Zarkov mali :)
24-07-13, 21:09
Ja sam sa Suboticaninom bio na seminaru, nasao kontejner, odradio mu servis i kupio jedno 20 semena Lahora i koristim samo za svoje potrebe, na svom gazdinstvu, seme sam uzeo preko potvrde o registrovanom domacinstvu i to je bilo bez problema. Jedino sam imao malo problema sa veterinarskom stanicu, oni mi nisu priznavali taj seminar i uverenje, rekli su mi da to moze svako da zavrsi i da to nije vise to.. Ja se slazem donekle s njima, jer nismo obuceni na preglede jajnika i materice, vec bukvalno samo o vestackom osemenjavanju.. Recite mi samo, ja sam odabrao Lahora jer mi se dopali njegovi predci, da li sam pogresio, s obzirom jer sam hteo da jeftino prodjem..

Pišta bači
24-12-13, 13:27
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=3868&d=1358677789

Dok se ovako radilo, veterinari su dolazili samo da vakcinišu, ili možda na neko teže teljenje. Imali smo 18-20 lit mleka, ali zato zdrave i dugovečne krave i zdravu telad. Kako sam pustio genetiku u štalu, imam kilavu telad, ne mogu stajati na nogama, krave ketozu, dislokaciju, nepravilne papke. Džaba 10 lit mleka više, kad se razbolu, lečiš ih, mleko prekinu, pa treba mesec dana da dođu ponovo na svoje. Posle 3. - 4. laktacije moraš ih isključiti iz proizvodnje nekad i za 100 - 200 eu. Za to vreme ti ode brdo para. Ne kažem da nema kvalitetne genetike, ali ovo što nude manjim stočarima kao široku potrošnju je OTPAD!

Srbijanac
19-01-14, 12:47
mozeli da neko kaze gde ima taj kurs za osemenjavanje

Vojkanvrelo
19-01-14, 13:01
Seminar ima u Temerinu i Krnjaci,a mislim da je i plana pocela to da radi.

suboticanin
19-01-14, 18:13
Ja sam bio u Krnjaci.

Srbijanac
19-01-14, 20:00
koliko se placa za taj seminar kako to ide

suboticanin
20-01-14, 09:28
dzabe je, nazoves svc krnjaca prijavis se i oni ti jave kad se skupi dovoljan broj kandidat da dodjes na kurs i to ti je to,pise ti na sajtu svc kranjaca sve.

suboticanin
13-02-14, 13:09
izasao predlog pravilnika o vestackom osemenjavanju,imate ga na sajtu veterinarske komore tako da trebalo bi da bude usvojen uskoro i da mi stocari bez problema mozemo da osemenjavamo svoja grla.

13-02-14, 14:07
Da li si procitao Primedbe koje je ulozila VKS na predlozeni pravilnik, bogami tesko da ce biti nesto od tog Pravilnika, potrajace borba malo duze.. Ma prijatelju samo ti radi i uzivaj... Dokle god niko ne stoji iza krave dok je ona u estrusu ja cu je "zaskociti".... :lol::lol:

suboticanin
14-02-14, 09:45
Taj pravilnik ce da bude usvojen ladno,videces..jbg bolje da se usvoji, jeste da mi niko ne pravi probleme ali bolje da budem upisan u registar i da ne lupam glavu o tome..

14-02-14, 11:43
A da li nas nisu mozda ovi iz Krnjace upisali u registar tj. da nije to islo preko njih, jer nam koliko toliko trazili dokumentaciju..

alen1972
14-02-14, 16:47
Ako se usvoji ovaj pravilnik znaci ja mogu da zavrsim kurs i slobodno semenim moje krave i imam sve papire potrebne za maticne sluzbe a to bi vazelo samo za moju farmu?

kifler
14-02-14, 18:48
I sta onda opet ce nas odrati maticna sluzba,treba kao prve godine kad su pocele subvencije po grlu ti sam fotokopiras pasose dr vet da potvrdu o vadjenju krvi ,selekcionar ocene i to saljes u min polj i sve to nemoze da kosta 500din po komadu a ovako gulu guli.

Vojkanvrelo
14-02-14, 18:57
Ne vredi,vlada je to zamislila da budu mnogi zaposljeni i da mnogi zaradjuju na nasoj muci.Tako su i subvencije mogle direktno da idu ali ipak je bankarski interes bitniji od nas pa se zato radi preko racuna.

milan971
14-02-14, 18:57
Em nas gule, em jos imaju i stavku u uredbi o raspodeli sredstava iz budzeta na osnovu koje povlace novac za tzv.unapredjenje...

suboticanin
14-02-14, 19:08
Zarkomali mislim da nas nisu upisali jer taj registar nije ni postojao koliko sam ja kontam,tacno tako samo zavrsis kurs, upises se u registar,kupis opremu i radis,e sad to ne vazi za maticenje mada se i taj pravilnik pominje o tome da treba da izadje i ja mislim da i hoce ali ajd videcemo,mislim da ce ovaj ministar nama stocarima koliko god bude u mogucnosti izaci u susret jer je covek koji na fakultetu predaje ishranu krava,razume se u problematiku,meni je licno predavao i mogu da kazem da mi on br.1 i kao covek i kao strucnjak i nije neko ko je tu dosao samo tako vec i da uradi kolko moze e sad sto smo mi siromasni pa bas nema puno da se daje to je druga stvar ali mislim da coveku treba dati sansu..

German hunting terrier | Jagdterrier