Veštačko osemenjavanje goveda

Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

ZX,
jesi li i ti imao problema sa koncepcijom SEMEXovim semenom ?? Naime, moj komšija, a tvoj i moj kolega u veterini i sapatnik u govedarstvu je osemenjavao kod njega i kod mene ovim semenom letos i jesenas i bilo je porblema u konceptisi kod obojice (+ono što je radio sa strane).
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Nisam. Ima povađanja u granici normale. Za svo vreme od kad koristim Semex nisam imao prilike da posumnjam u seme. Dešavaju se povremeno problemi ali za sad su kliničke prirode.
Kog bika ste koristili?
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Najvaznije da se krava lako oteli i da poslje telenja bude sve ok.Ionako se nemoze obogatiti od ove rabote tako da je isto jel tele sa 30kg oteljeno ili 80kg.
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Nije se radilo samo o jednom biku, vec o nekolicini, simentaske, HF i RHF rasa. Dakle imali smo problema sa koncepcijom od kada je počeo da uzima SEMEX, mada je sasvim moguće da se to sve pogodilo i sa nekim drugim faktorima, a mi , eto , greškom to povezali sa semenom.
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Ponekad se desi i meni da kažem "Koji je bre ovo -----?!" ;krava ok,seme ok, ja ok... a ono neće...
Primetio sam da se dešavaju ciklusi sa takvom situacijom, bude tako neko vreme i prođe, a ja ne menjam ništa- seme, režim osemenjavanja...sve isto.
To se može dovesti u vezu i sa hranom-biljke imaju fitohormone koji mogu biti jako slični polnim hormonima životinja, pa tako zavisno od vrste i vegetativne faze biljaka,kao i klimatskih uslova kada se usevi ubiraju, njihov nivo je različit i mogu da utiču na rad polnih žlezda.
Nism siguran u kojoj meri se to u praksi zaista ispoljava, ali eto, i to da pomenemo...
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Pazi, pored fitohormona, kao MNOGO VIŠE moguće varijante, ja bih aposrtofirao HERBICIDE !!! Npr, ATRAZIN ako se nadje u rezidui u kukuruzu se vezuje za Beta estradiol receptore na jajnicima i poptuno poremeti ciklus ili ga čak ni nema. Ja sam nešto trazio na netu o uticaju pesticida na zdravlje životinja, pre svega mislići na herbicide, i na domaćim stranicama nisam ništa našao, ali jesam nekoliko AMERIČKIH radova na ovu gore navedenu temu i umalo nisam pao na **greška... Tolike godine govore o tome kako će ga zapbraniti kod nas a on se iz godine u godinu i dalje prodaje.
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Pozdrav ljudi!
Imam jedno pitanje za vas posto vidim da ste veterinari a na zalost u mom selu ih nema bas strucnih i dobrih veterinara. Ja imam jednu kravu, njena majka je bila holstajn i ona je povukla na nju, ima isti izgleda kao holstaj samo sto je crveno bela. Daje oko 32l mleka dnevno i telila se dva puta. Poslednji put kad se telila posle par dana nije mogla da ustane, bio je veterinar i kaze da je nedostatak kalcijuma, dao joj je neke inekcije i infuziju i sve je proteklo hvala Bogu dobro, ustala je posle par sati i sad je sve normalno. Moje pitanje je sa kojom rasom bi bilo najbolje da se ona semeni? Vise bi voleo da to bude musko tele i da ga tovim. Kolike su sanse da ako postoje takva semena a verujem da postoje stvarno tele bude musko ili su to sanse 50-50?
Jos nesto, veterinari kod nas u selu nabavljaju semena u Temerinu a cuo sam da ta semena i nisu bas nesto, koliko je to tacno?
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Nisam veterinar,ali desava se da spadne s nogu i to bas iz tih razloga,do tog nedostatka dolazi ili zbog neadekvatne ishrane ili je krava sklona tome.
Pretpostavljam da je krava crveni holstajn,da tele bude musko ne verujem da ima garancija(postoji aparat koji razdrvaja seme al mislim da g aposeduje samo fakultet u beogradu veterinarski,ispravit eme ako ima jos neko,bio bi dobar biznis kad bi neko koristio taj aparat ,biras seme i pol teleta,idealno),ako hoces za tov najbolje da trazis tovno simentalsko seme od veterinara(dobit ces dobrog mesanca,iz iskustva govorim),eventualno limuzin ako ima
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Jingis, slažem se sa Miladinovićem. Ako toviš najbolje da izabereš simentalca ili neku tovnu rasu. Od nedavno u Vršcu "Taurus agrokonsalting" uvozi seme aberdinangusa-tovna rasa dobrog prirasta i malih zahteva i prema hrani i uslovima. U čistoj rasi je odličan za tip odgoja "majka-tele", a pogodan je za meleženje jer za razliku od drugih tovnih rasa teljenja su laka (telad su sitna). Što se tiče izbora pola prirodna verovatnoća je 60% muški, 40% ženski, a selekcija pola se primenjuje samo u korist ženskih i to sa verovatnoćom od 90% da će plod biti ženski. Dostupno je i kod nas. Možeš ga nabaviti od CRI (Taurus agrokonsalting) ili od WWS (svc V. Plana). Koliko je meni poznato, kod nas seksirano seme se može nabaviti u holštajn rasi. Nedavno sam osemenio 4 junice HF i RHF (pre oko 2 meseca prvi put); objaviću kad budu teljenja.
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Hvala na odgovorima! :D

A kakva su vam iskustva sa tim semenima koje sam gore naveo, iz Temerina?
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Temerin nisam nikad koristio. Po neko je iz mog okruženja, ali ne dovoljno da bih ti preneo neko iskustvo ili zapažanje.
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Samo kratko da dopunim ono moje pređašnje - naime, Ameri su u tim istraživanjima utvrdili da je atrazin (prometrin) u realnim uslovima dakle na poljima gde se koristio doveo da pojave hermafroditizma kod žaba, a upravo zbog svog delovanja. Dalje je navedeno kako se vezuje za receptore i kod sisara, ali ništa više, jer bi tima diretno ugrozio velike hemisjke kuće.
Za one koji ne znaju, ATRAZN I PROMETRIN se koriste kao herbicidi na crno, pre nicanja, a posle setve, tako da dugo ostaju u zemljištu, a delovanje im je jače ako ima padavina. ALI ako u početnom periodu nema padavina, a posle naidju kiše, sasvim je normalno da će upravo tada biti dostupan biljkama u vidu svojim proizvoda raspada (derivatima) i kao takav ući u biljke. Sta misliš šta se dešava ako se od takvog kukuruza napravi silaža ?? :zli:
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

Već danas sam komentarisao tvoju informaciju pa mi neko reče da je atrazin od nedavno i kod nas zabranjen ::svaka cast::
 
Koje bikove koristite za VO krava i kakva su iskustva sa njihovim kćerima?

Velika Plana, Krnjača, Temerin, Semeks....... a tek koliko bikova, nije se lako odlučiiti! Sa kojim bikovima ste konkretno zadovoljni? Ja sam koristio nemačke bikove simentalske rase koje je uvozi SVC Velika Plana, Mal, Marnold, Zastrada, Mangol, Morwit....jako kvalitetni bikovi, naravno posmatrajući potomstvo, jeste li se sretali sa dotičnim :haha: Koje su Vaše preporuke?
 
Odg: Koje bikove koristite za VO krava i kakva su iskustva sa njihovim kćerima?

ja sam o tome pisao u temi teljenje, al da ukratko napisem moja iskustva:

Renior- krupna telad do bola, i matore krave se namuce, a kod junica samo 1 od tri smo izvukli zivo iz krave

Fedras- oba puta doslo do katastrofa, jedno teljenje sa nepunih sedam meseci steonosti, tele do ujutru crklo, drugo blizanci telenje u oam i po meseci steonosti - jedno prezivelo jedva :udri:

Fanger - ekstra bik, junica = njegova kcerka treba da se teli u novembru ko top, ali od 15 osemenjavanja samo jedna potvrdjena steonost, sve ostale su povadjale..

Zastrada - extra eksterijer, meka ko pamuk na muzi :nono:
 
Odg: Šta vam je najvažnije pri izboru semena bika?

zx je napisao(la):
Ja koristim Semex 8 godina i genetika je sasvim dobra. Osim svojeg zapata i u selu osemenim po neku kravu i svaka odgajena junica u najgore slučaju je u klasi sa majkom, a u oko 70% slučajeva linija je oplemenjena.Što se tiče HF bikova Semex ima bolju liniju za široku populaciju nego Plana i Krnjača u I klasi. Prošle i ove godine sam osemenio nekoliko grla CRI genetikom (USA), pre mesec dana dobio sam prvo žensko tele. Ako imaš mogućnost da čuvaš seme mogu da ti dam tel. momka koji meni donosi-često je u tvom kraju. Kod njih možeš da kupiš i kontejner za čuvanje semena za oko 60.000 din. , a punjenje azotom kod njh je besplatno.

jel si ti kupio taj kontejner?

i koliko imas grla za osemenjavanje godisnje - koliko doza trosis?

jel to semex- ovo seme unutra ili i druge firme?
 
Odg: Koje bikove koristite za VO krava i kakva su iskustva sa njihovim kćerima?

Tek sad sam video sličnu temu, hvala ti zx! Ali u ovoj temi me zanimaju konkretne stvari, znači imena, odlike njihovih kćeri ali ako niste zainteresovani ili da počnemo na onoj temi istu diskusiju izbrisaću ovu temu!
 
Nazad
Vrh