PDA

View Full Version : Popravka pukotina na bloku motora

Advertisement

Advertisement

Advertisement

pujol
04-01-13, 19:04
Danas upalim 539 posle mesec dana,i pocnem da sipam vodom kad ono pici voda kroz blok motora,e reko kako je mogao da pukne kad sam ispustio vodu,medjutim puko je samo onaj cep,sreca.Mada ne znam kako je mogao i on da pukne kad u njemu nije bilo vode,i jos nesto blokada nece da se ukljuci vec duze vreme,sta bi moglo da pude,znaci papucica ne mrda na dole?

zico78
04-01-13, 19:13
zapekla uhvatila je korozija vjerovatno onaj dijo sto ulazi u tromblu malo uzmi WD-a malo kuckaj cekickom popustit ce

darko1973
04-01-13, 19:15
Narode sipajte antifriz to vam je naj jeftinije i naj sigurnije.@pujol dobro si prosao ako je samo cep,a vidi sta je moglo da bude i koliko bi to kostalo i za te pare sto bi opravljao koliko bi godina imao da sipas antifriz.

pujol
05-01-13, 19:04
Mislio sam da je puko samo cep,al danas stavio novi,cep pusta pored cepa,znaci da mi je prso blok.Jebi mu mater,ispustio sam vodu,a kako je puklo ne znam.E sad sta da mu radim,cime da ga lepim?

Milos M.
05-01-13, 19:09
Pa,kad ti je bio skup antifriz...

cira92
05-01-13, 19:09
Da ga menjas tako sam ja na Zmaj 132... Kod bivseg gazde puko i morao sam da ga menjam..

pujol
05-01-13, 19:16
Nije mi bio skup antifriz,nego mi je malo po malo curio na hladnjak,Ma moze li to da se nekim tecnim metalom zalepi majke mu ga,ko sad sve to da rastura.?

cira92
05-01-13, 19:19
Pa moze ali koliko je to trajno resenje neznam,jer su mnogi to radili pa ono ipak polako pusta.. Ima i one elektrode specijalno za sivi liv mozes njima da zavaris ali ponavljam koliko je to trajno.. Recimo mom bloku nije bilo spasa nego zamena...

pocerina
Ne moras da menjs mozes da ga varis... Tako je mom stricu bio pukao blok na 539 i to poprilicno, ali ga je uvario i traktor ide bez problema...

ddragan
Mislio sam da je puko samo cep,al danas stavio novi,cep pusta pored cepa,znaci da mi je prso blok.Jebi mu mater,ispustio sam vodu,a kako je puklo ne znam.E sad sta da mu radim,cime da ga lepim?Tecnim metalom i nema problema.Jel puko iza PVP?

cira92
05-01-13, 19:21
Tecnim metalom i nema problema.Jel puko iza PVP?

Koliko ce da izdrzi taj tecni metal nikad nemoze da bude to kao da nije lepljen...>:({

ddragan
05-01-13, 19:25
Godinama bez ikakvih problema,bitno da unutra nije nista puklo a spolja ima funkciju samo da voda ne curi napolje.Licno nisam imao takve avanture,ali znam mnoge koji jesu i vecina je tako resila problem.

cira92
05-01-13, 19:29
I ja znam mnoge kojima su pucali blokovi i to uglavnom na 539 i na kombanima.. Ali svaki skoro koji sam video da je krpljen curi voda pored.. Zadnji sam video na rakovicu 60 i to bas curi voda pored mesta na kom je lepljen blok..

pujol
05-01-13, 19:30
Ma puklo iza bosh pumpe,ja sam ga danas terao ceo dan izvlacio sam neku osoku,i morao sam.Znaci kaplje bas poprilicno,al unutra se nista nije ostetilo,ma ljudi ja sam ispustio VODU veruj te mi.Prvo cu da pokusam da ga zalepim tecnim metalom.Zna li neko,koji da kupim,kvalitetan neki?

Bobo
05-01-13, 19:34
Momci, ako se kvalitetno uradi, durat ce koliko i traktor... Npr. moj 539 je 1981.g. i prije dvije godine je radjena generalka na njemu. kad zove majstor i pita sta cemo s blokom, ocemo pokusat variti il sta? Ja mislio da ima krivi broj, da je nekog drugog htio nazvat ali ne, treba bas nas... Reko, nije nikad blok pucao na traktoru, nesto si ti zezno. Stari mi onda rekao da je odmah prve zime 1982.g. ostala voda u traktoru i nisu marili i puko im blok... isti taj majstor koji mi radio generalku se sjeca ko jucer da je on tu pukotinu urezivao brusilicom i da su lijepili tekuci metal. Ja sam vozio 30 godina star traktor da nisam znao da mu je blok pucao iza PVP i tek prije dvije godine je blok zavaren kako treba. Nikad nije gubio ni kap vode ni antifriza.

Pukotina nekih 15cm dugacka, gore u "cosku" gdje i inace pucaju.

Na kombajnu sam vodu ispustio pretprosle sezone odmah kako smo soju skinuli i parkirao ga pod supu. U 4. mjesecu sam mu sipao vodu da bih cuo kako iz motora curi SLAP vode. Sidjem dolje i vidim da je jedan cep ispo iz bloka i da tu curi voda van. Mislim si od cega je mogo ispast, vode nije bilo. Vraga, komadic nekog krsa ili kamenca zacepio pipu za ispustanje i ostalo je vode u bloku, voda smrzla dolje nisko i nije moglo puci van, nego pukne prema unutra i polako mi pusta vodu u karter. Dva dana rada, mjenjanje ulja. Moram mjenjati blok, drugog rjesenja nema. Na zalost nisam jedini kome se ovo dogodilo...

ddragan
05-01-13, 19:36
Verovatno nije naneseno kako treba,moj kum je pre 3 god to radio i nepusta nigde ni najmanje,njega sam naveo jer se sa tim traktorom cesto srecem pa imam prilike da vidim.

spasoje
05-01-13, 19:37
Ja glasam za tečni metal ,ne varenje.

sinisa1979
05-01-13, 19:38
Po meni, prvo treba zavariti pa onda preko vara tečni metal i eventualno unutra u sistem sipati abro metalic super seal. A on je mama za te sitne pukotine i loše hladnjake.

pujol
05-01-13, 19:41
A koji tecni metal da kupim??

cira92
05-01-13, 19:44
Na kombajnu sam vodu ispustio pretprosle sezone odmah kako smo soju skinuli i parkirao ga pod supu. U 4. mjesecu sam mu sipao vodu da bih cuo kako iz motora curi SLAP vode. Sidjem dolje i vidim da je jedan cep ispo iz bloka i da tu curi voda van. Mislim si od cega je mogo ispast, vode nije bilo. Vraga, komadic nekog krsa ili kamenca zacepio pipu za ispustanje i ostalo je vode u bloku, voda smrzla dolje nisko i nije moglo puci van, nego pukne prema unutra i polako mi pusta vodu u karter. Dva dana rada, mjenjanje ulja. Moram mjenjati blok, drugog rjesenja nema. Na zalost nisam jedini kome se ovo dogodilo...[/QUOTE]

Takva sudbina je bila i na mog zmaja covek zaboravio vodu sa samo par godina starosti kombajna i blok pukao tako da voda ulazi u karter.. Covek nije mogao da ga popravlja jer je vec bio star i proda njegov unuk meni kombajn.. Zato taj zmaj nije vrsio 3-4 godine a on je 1980 god...Lkl{{

MOMOSARIC
05-01-13, 19:48
Evo ja ti preporučujem ABRO , inače svi njihovi proizvodi su pouzdani . Dobar je i loctite .

pujol
05-01-13, 19:51
Evo ja ti preporučujem ABRO , inače svi njihovi proizvodi su pouzdani . Dobar je i loctite .

Prijatelju pa to je tamo kod tebe,a kako da ja dodjem do njega.Nego ovde u Srbiji me zanima neki proizvodjac,prodavac?

Pavle.
05-01-13, 19:59
Zar nije pametnije imati antifriz u sistemu preko cele godine nego se patiti sa posledicama koriscenja vode.

sinisa1979
05-01-13, 20:06
Prijatelju pa to je tamo kod tebe,a kako da ja dodjem do njega.Nego ovde u Srbiji me zanima neki proizvodjac,prodavac?
Bolje snabdevena prodavnica auto delova ima i tečni metal i kojekakve "čarobne vodice za sistem hladjenja". Brza pošta će odraditi svoje ako slučajno nema u tvom šoru da se kupi tako nešto...

PKB
05-01-13, 20:11
Zar nije pametnije imati antifriz u sistemu preko cele godine nego se patiti sa posledicama koriscenja vode.

Nemoj zezati coveka jeste pametnije ,ali je to sad za coveka kasno . Sad je naucio skolu pa ce sipati .Mada znam zasto ljudi ispustaju vodu ,razlog je sto lakse upale kad je hladnije vreme sipaju toplu vodu ,a ako nije to onda je nemar samo nema drugog objasnjenja.

pujol
05-01-13, 20:21
Ma ja sipam antifriz u druge masine,al mi je ovde po malo curila na hladnjak,i spustio sam vodu,al izgleda da je ostala malo.Videcu u prodavnicama posle bozica sta mogu da nadjem od tih tecnih metala.

Goran G.
05-01-13, 21:01
probao sam te tecne metale i to je dobro jedino ako hoces da prodas vozilo,samo elektroda i varenje ti mogu pomoci a danas je veliki izbor elektoda i moze da ti odradi svaki varioc
neznam oznaku elektrode a mislim da clan @jbrtka moze pomoci

pujol
05-01-13, 21:10
kako da dodjem do clana jbrtka?

pocerina
05-01-13, 21:12
Kontaktiraj ga preko PP.

Goran G.
05-01-13, 21:15
ja sam vario sam ali zaboravo sam oznaku,mogu pitati u prodavnici gde se snabdevam ali posle bozica
mislim da je bila oko 100 din. kom
tecni metali se uvek odlepe i to je samo reklama

zico78
05-01-13, 21:17
naj bolje varenje fino prebrusis zafarbas posle kada ga budes prodavo nece se ni primjecivati ja sam nekoliko blokova varijo i 100% uspjesno sa obicnom gusanom elektrodom samo treba imati zivce za te stvari malo zagrijati blok malo variti i tako cijelo vrijeme da nevi doslo do pucanja vara Moze i tecni metal ali mi nekako sigurni var

pujol
05-01-13, 21:23
Ne gine mu varenje samo moram kvalitetnu elektrodicu da kupimLkl{{,a kako da ga zagrevam pa da varim?

sale ratar
05-01-13, 21:28
Ja sam kupio traktor sa puknutim blokom i bio je zkrpljen tečnim metalom.Kod mene je uradio još 5100sati za 10g i nije bilo problema mada mislim da se motor mora položiti da pukotina leži vodoravno i onda se nanese tečni metal a ta procedura je i kod varenja bloka (mislim).Ima jedan majstor u selu što je dosta blokova izvario i nije imao reklamacije.Ako mora da se vadi motor onda ga bolje zavariti bar ja tako mislim.

pujol
05-01-13, 21:33
Ma ko ce da vadi motor,ja mislim ovako uspravno da se odradi,kako sad stoji valjda moze^-^

zico78
05-01-13, 21:34
ja sam zagrevo sa let lampom ali malo sporo kasni je sam nabavijo autogen pa sanjim samo po pukotini nako oko 200 stepeni i onda nece pucati var ako varis na ladno bez zagevanja onda cim pestanes varit pukne var i sto krace varove po 1.cm naj bolje

galki
05-01-13, 21:53
pujol po meni samo proverenog majstora nadji da ti to zavari (OVO IZ ISKUSTVA KAZEM),to ne moze da zavare obicni bravari ,ili namazes tecnim metalom za vreme

ddragan
05-01-13, 21:55
Ma ko ce da vadi motor,ja mislim ovako uspravno da se odradi,kako sad stoji valjda moze^-^Moze 100% to je vise naprslina kod tebe,cim si ti radio danas sa njim.
Sto se tice varenja bloka liku je proletos klipnjaca razbila blok(Ursus902) i majstor je zavario da sam ja zagledao par minuta i nisam nasao gde je bila rupa dok mi nisu pokazali.Vareno je sa gusanom elektrodom,e sad neznam da li ima vise vrsta tih elektroda ili samo jedna.

pujol
05-01-13, 21:56
ma prijatelju kod mene sve kvazi majstori,svi pricaju da znaju a na kraj nema nista.
zico78
a sa kojom gusanom elektrodom varis?

zico78
05-01-13, 22:06
ENCI oznaka to ima kod mene na pijaci donosi odnekle iz inostranastva neznam tacno ima takva kopija malte ne ista ova je malo tamnija obloga nije skupa oko 1.€ kom. i naravno mora biti majstor nemote svako da to odradi izvodljivo je da se ne skida motor ja sam u pocetku prevrto traktor na stranu lakse radit i bolje zavari se sad vecinom ovako radim samo skinem pumpu ako smeta

nesko2563
05-01-13, 22:15
Moj glas varenju jer sam pre neki dan pricao sa jednim starijim covekom i on rece da je na 560 lepio sa tecnim metalom pa mu je izdrzalo jednu sezonu i onda je zvao jednog poznanika i on mu je zavario i od tada je proslo najmanje 10-15god kako nema problema sa tim.
U principu, to mozes i sam da zavaris ako se i malo razumes u varenje. Mnogi varioci i "majstori" preduvavaju svoj zanat da naprave od sebe strucnjake.
Gusani odlivci nisu teski za zavarivanje. Jesu uslovno zavarljivi materijali ali opet sanse su daleko preko 60% da bude uspresan var. Veoma je bitna temperatura jer gus puca ako se zakali. Ne pokusavaj to raditi obicnim rutilnim elektrodama a jos manje nekim Mig aparatom pod Co2 gasom. To zaboravi. Radis sa prekidima da se sto vise otpusti materijal, ne preterus mnogo sa amperazom. Treba sto sporije da se hladi. Treba var kuckati stalno u pauzama izmedju varenje. Mora se dooobro ocistiti mesto vara od necistoca.
Nisam vario blok ali razne ludorije od gusa jesam i jos uvek drze varovi kao da nije bilo prekida u materijalu.
Pokusaj da nabavis UTP elektrode. Oni su i patentirali zavarivanje gusa elektrodama. Sve ostalo su samo kopije ili radjeno po njihovoj licenci. Od opstepristupacnih elektroda, domace Euweld nisu lose.
Opet, sve to pada u vodu ako nemas ruku i osecaj za varenje. Ako nisi siguran onda bolje to prepusti nekome ko zna jer bi mogao jos goru pukotinu da napravis.

Tintoreti
05-01-13, 22:34
Jesu li svi blokovi na IMT-u od gusa?

sinisa1979
05-01-13, 22:35
ENCI oznaka Nije ENCI nego E- Ni Cl. To je oznaka za gus elektrodu. Pujol pokušaj s tom elektrodom i dodatno zagrevaj blok kako su članovi pisali. Priznajem da blok nisam vario,ali štošta jesam a da imam priliku i blok bi probao.

spasoje
05-01-13, 22:58
Zavisi gde je puko blok .Čuvaj se sitnih kanala da ne smanjiš protok vode prilikom varenja....

zico78
05-01-13, 23:00
hvala na ispravki nisam primjetijo da sam pojeo (i) slovo ENICI upravo tako pise sad sam iso da provjerim u radijonocu bez crtice sa UTP sam pokusavo i nije islo naj bolje.
sinisa1979 uzmes blok na otpadu i stavis ga pred sebe i ucis tako sam ja radijo i dok nisam svjestijo da budem 100% siguran a nije ni neka mudra knjiga ako ide ovo varenje ice i gus

MOMOSARIC
05-01-13, 23:06
Ja sam kupio traktor sa puknutim blokom i bio je zkrpljen tečnim metalom.Kod mene je uradio još 5100sati za 10g i nije bilo problema mada mislim da se motor mora položiti da pukotina leži vodoravno i onda se nanese tečni metal a ta procedura je i kod varenja bloka (mislim).Ima jedan majstor u selu što je dosta blokova izvario i nije imao reklamacije.Ako mora da se vadi motor onda ga bolje zavariti bar ja tako mislim.

Možeš i prevrnuti traktor na bok da ne vadiš motor.

sinisa1979
05-01-13, 23:07
Ma drugar varim ja sa gusom i ostalim lelektrodama ali nisam imao priliku da varim nekome blok. Ne moram ići na otpad imam raznih blokova od auta kod kuće,al mi žao elektroda da ih trošim jer ih baš žestoko plaćam. Jbg nas ovde deru nerealno za neke stvari...

zico78
05-01-13, 23:16
netreba ti biti zao elektroda ako mozes imati toga posla potrosis par kom. da samo uhvatis rutinu i onda deri kod mene je varenje oko 50 -70.€ zavisi koliko posla svake zime zavaris par kom.

sinisa1979
05-01-13, 23:22
Al vi'š da sam napis'o da nema tog posla kod nas.... Ne sećam se da je nekom puko blok u selu unazad 20 godina. 'vatam ja rutinu vareći svašta-nešto korisno! ;)

sova
05-01-13, 23:58
Ljudi, nije nekakav problem variocu zavariti gusanu plocevinu debljine 15mm koja posle nece trpjeti termicka naprezanja i jos kad je ispred tebe u horizontali pa udri. Tu je blok, iza pvp, tanak zato uvijek bas tu drekne, i ja to ne bih dao da vari neko ko nema iskustva bas sa tim.U svakom slucaju vrijedi probati, pa ako ne uspije drugi blok nikad ne gine. Mada je najjevtinija opcija antifriz u motor, pa i u masine koje se malo koriste kao kombajn.Inace imao sam slicno iskustvo,upalim u sred jake zime fergu i nalijem vodu u hladnjak,i odem da sa zgarista izvucem burazerovog golfa (prethodnu noc mu izgori i garaza i auto). Vratim traktor pod supu poslije, i onako posto sam bio jos pod utiskom pozara, zaboravim ispustiti vodu. Sljedece jutro posao u stalu i u prolazu kraj supe slucajno primjetim da je onu stucnu iznad pvp led skroz izgurao napolje zajedno sa selnom, zavirm u hladnjak, sve zaledjeno.Brzo napicim grijalice, malo otopim led i upalim traktor kad za divno cudo nigdje nista nije kvrcnulo. I do dan danas mi nije jasno kako je to bilo moguce. Otada obavezno permant u traktore.

velja imt 540
06-01-13, 00:27
meni je jedan iz sela pricao da mu je na imt 542 puko blok iza bos pumpe u liniji horizontalno i kaze da su mu to neki rodjaci sredili tako sto su busili blok urezivali navoje i srafili safove losijeg kvaliteta i posle sa onim pneumatskim hiltijem malim kidali glave safova i tako sve dok se ne prekllopi saf na pola na bloku se nevidi nista posto je on to posle farbo

cira92
06-01-13, 00:29
meni je jedan iz sela pricao da mu je na imt 542 puko blok iza bos pumpe u liniji horizontalno i kaze da su mu to neki rodjaci sredili tako sto su busili blok urezivali navoje i srafili safove losijeg kvaliteta i posle sa onim pneumatskim hiltijem malim kidali glave safova i tako sve dok se ne prekllopi saf na pola na bloku se nevidi nista posto je on to posle farbo

Prvi put cujem.. Kako to funkcionise kad je pukotina 10-15 cm??? Koliko srafova treba onda??

Kosjerac
06-01-13, 00:37
Da se i ja uključim, prvo treba aparat sa ispravljenom strujom, elektroda je jasenice, blok prvo operi i odmasti razređivačem da bude čisto, zakopaj kanal brusilicom, brenerom ovlaš ugrej mesto vara znači da možeš ruku držati na bloku. Variti sa prekidima po 1 cm najviše da se blok nebi grejao jer dolazi do pucanja, malim čekićom sitno kucati po varu, sačekati da se ohladi var( da možeš držati ruku na njemu) i nastaviti, voditi računa kada se pucija završava hoće poneki put da se širi. Moj ti je savet nađi dobrog zavarivača nek ti to uradi jer kada prvi put uradiš dobro najjeftinije košta.

- - - - - - - - - -

Video sam blok koji je bio pukao i okrpljen aluminijumskim nitnama, bušena rupa do rupe i ubacivana aluminijumska nitna i zakivano, na primer izbuši se rupa 3,5 mm i nabije se nitna 4mm, aluminijum se deformiše i popuni pukotinu.

steva44
06-01-13, 00:48
Kod nas svi rade sa tecnim metalom,i mom stricu je tu isto puko blok valda samo tu i puca,i posle nije imo nikakvi problema ,dok mu ga nisu ukrali.

zico78
06-01-13, 00:50
ima vise nacina da se zavari ili zanituje u mog djeda su dolazili iz servisa i busili i zavrtali narezanu zicu 4.mm to je bili 70.-ti godina komsija je kupijo 560 sa puknutim blokom nekih 7-8 cm duzine jedan stari majstor je uradijo sa malim cekicom je kucko po pukotini na taj nacin je pukotinu sjedinijo da nije pusto vodu samo je malo rosijo posle nekoliko mjeseci uhvatila se korozija i stalo je i to malo sto je rosilo

nesko2563
06-01-13, 01:01
I što je najvažnije, ne pokušavaj to sa nekim "imam u garaži neke stoje odavno pa ću ti dati" elektrodama buđavim.
"Jasenice" je marka elektroda i ako ih ti imaš, ne mora da znači da mora baš te da nabavi. Moja preporuka je a takođe i najpoznatija UTP 8 elektroda u slučaju da može da ih nađe ali ako ne može onda neka se snalazi sa onim što može. Neka samo gleda da ne stoje dugo i da nisu navlažile.
Ako već planiraš u to da se upuštaš onda poslušaj sve ove savete odavde i naravno dobro očisti mesto do metalnog sjaja i rokaj al iz vise sitnih varova i obavezno kuckaj var posle svakog vara. Ako nisi siguran onda prebrusi to malo i opet zavari istim načinom. Ipak. nije to profil ili cev pa da zavariš odjednom ili da napljuješ kako stigneš. Ovo ipak treba da izdrži neki pritisak, temperaturu i vibracije. Srećno!

lisnik
06-01-13, 03:06
Vecina savjeta je u postovima tacna.Za varenje gusa ti je najbitniji aparat za varenje.Ako aparat moze variti gus kako treba onda nemas nikakvih problema.Inace za gus je dosta 120 ampera.Ostalo ovisi o mogucnostima aparata i preciznosti varioca..Ovo pisem jer imam fino iskustvo sa raznoraznim aparatima i elektrodama.

brankovic
06-01-13, 19:17
@pujol
Steta sto nisi blize,u mom komsiluku je majstor koji vari vrhunski sve vrste materijala.Dolaze mu iz raznih krajeva Srbije.Varenje blokova mu je u malom prstu,bez obzira gde se naprsnuce nalazi

pujol
06-01-13, 20:19
@pujol
Steta sto nisi blize,u mom komsiluku je majstor koji vari vrhunski sve vrste materijala.Dolaze mu iz raznih krajeva Srbije.Varenje blokova mu je u malom prstu,bez obzira gde se naprsnuce nalazi

Jbg da smo malo blizeLkl{{,danas pitao jednog majstora,on mi kaze da mora sa CO2,zato sto je tu tanko gde se vari^-^.A sad nas forum kaze da treba obicnim aparatom,da ga jeb...

cira92
06-01-13, 20:21
Jbg da smo malo blizeLkl{{,danas pitao jednog majstora,on mi kaze da mora sa CO2,zato sto je tu tanko gde se vari^-^.A sad nas forum kaze da treba obicnim aparatom,da ga jeb...

Uf sto bi voleo da vidim tog (majstora) koji pokusa sa obicnim Co2 da vari blok a voleo bi to i da gledam... PA da se :lol:

brankovic
06-01-13, 20:25
Ovaj ne vari sa co2 blok

pujol
06-01-13, 20:28
Eto ja vam kazem,kakvi sve majstori???????????, ima sve kod mene.Na kraju ce moj otac to da zavari,ceo zivot vari kombajne i razne mirodjije,valjda ce uspe i ovoLkl{{

kinez
06-01-13, 20:36
moze sa co2 nista ti majstor nije lose reko nadam se da nije neki pocetnik

cira92
06-01-13, 20:38
Isti slucaj je i kod mene sa "majstorima" bolje da ne zalazim dalje jer mi dodje da :lol:...

- - - - - - - - - -

moze sa co2 nista ti majstor nije lose reko nadam se da nije neki pocetnik

Ne bi se bas slozio sa tim da moze blok da se zavari sa Co2 sa zicom kojom varis metal.. Probaj da vidis kako to prsti..:

kinez
06-01-13, 20:43
prsti ako je vec vareno sa elektricnim ili ako nije lepo izbruseno

PKB
06-01-13, 20:46
Vare kod nas na poslu i celicne konstrukcije sa co2 ali vodi racuna vise je on predvidjen za limene delove za tanke tj tackaste varove .Uzmi neku specijalku elektrodu i zaheftaj to kako treba ne posle da se zezas.

cira92
06-01-13, 20:46
Pokusao sam da varim jedan slican materijal bloku sa Co2 na zahtev mog komsije i nije nam se pokusaj zavrsio uspesnim.. Pa smo zavarili posle sa Elektrodama za to i za sad drzi...>:({

zico78
06-01-13, 20:56
i ja bi volijo da vidim kako se vari sa Co2 svasta sam radijo i gledo ali to nisam da se gus vari sa Co2

pujol
06-01-13, 20:57
Samo da prodje bozic,nalazim gusane elektrode i operaciju krpljenja pocinjemLkl{{

kinez
06-01-13, 21:00
u velikoj si zabludi ciro kad bi samo znao sta co2 moze,mozda ti onaj aparat i nije nesto neznam kako nisi uspeo meni nije uspelo samo na jednom univezalu da zavarim jer je bio vec varen pa sam uradio lim preko pukotine(pukotina ogromna)i izdrzao do generalne kad je stezana glava popustio pored lima.

- - - - - - - - - -

u velikoj si zabludi ciro kad bi samo znao sta co2 moze,mozda ti onaj aparat i nije nesto neznam kako nisi uspeo meni nije uspelo samo na jednom univezalu da zavarim jer je bio vec varen pa sam uradio lim preko pukotine(pukotina ogromna)i izdrzao do generalne kad je stezana glava popustio pored lima.

cira92
06-01-13, 21:03
Licno sam pokusao i nije mi uspelo,aparat je 200 ampera i bicna zica i gus nisam mogao da zavarim sa njim.. Prstalo je na sve strane i nije to moglo tako da se vari... Necu sad da lazem da mi je uspelo kad nije,mozda mi zica nije valjala za to ili ja neznam ali uglavnom nisam uspeo...Lkl{{

kinez
06-01-13, 21:04
Samo da prodje bozic,nalazim gusane elektrode i operaciju krpljenja pocinjemLkl{{

ako nije velika pukotina nek vari cale posle obrusi namazi necim i to je to nije to spansko selo

pujol
06-01-13, 21:09
slikacu sutra,da vam pokazempukotina u opste nije velika,kao konac tanak je debljine.

brankovic
06-01-13, 21:10
Tacno,nije spansko selo.Samo malo ruzno za cuti,puk'o blok ili varim blok.U sustini nista strasno

kinez
06-01-13, 21:10
a duzina pukotine

zico78
06-01-13, 21:11
pujo bilje da ti cale brlja po bloku vec da se drugi uce i uzmu ti pare a ne urade poso. Ako vari cale sve i svasta ima neko iskustvo sa varenjem samo polako i blok ce uradit.

kinez
06-01-13, 21:14
Tacno,nije spansko selo.Samo malo ruzno za cuti,puk'o blok ili varim blok.U sustini nista strasno

ruzno jeste on kaze da ispustio vodu moje misljenje je da mu se slavina zacepila to trba da se pazi desava se,bitno je da se ne napravi neka havarija unutra mada to nije slucaj kod imt ,resice se to bice ko nov

pujol
06-01-13, 21:16
kad bi vam ispricao sta je taj covek sve vario i moguce i nemoguce,al nervira ga gus ne voli to da vari.Duzina pukotine je negde od 5-8 cm ja mislim.

Bobo
06-01-13, 21:22
Kolega je na welger presi s CO2 aparatom vario tupcanik koji je na 3 djela pukao... 10 minuta i zupcanik kao nov. Obicna zica, CO2 plin doduse otvoren da je gadno za slusati, ali presa radila to ljeto i nesto covjeku uleti i opet taj zupcanik polomi ali ni jedna pukotina nije isla po varu, nego je zupcanik pucao "na zdravo"...

A ako je blok pukao tako tanko, ja to cak ne bih ni vario, nego bih jednostavno u tu pukotinu cekicem malim utuckao aluminijsku zicu i to mora drzati. Pukotine od 2-3mm kad se blok razidje su opasne ovo kao konac se rjesava i bez zavarivanja.

kinez
06-01-13, 21:32
kad bi vam ispricao sta je taj covek sve vario i moguce i nemoguce,al nervira ga gus ne voli to da vari.Duzina pukotine je negde od 5-8 cm ja mislim.

idi bre to zvakacom gumom moze da se zalepiLkl{{ ja mislio rupetina,ja bi samo tecni metal

pujol
06-01-13, 21:42
Ma i ja bih prvo tecnim metalom,nego treba da skidam bos pumpu,a ima dosta srafarenja oko nje,pa ako procuri pa da je skidam.:lol:

kinez
06-01-13, 21:47
[QUOTE=Bobo;615831]Kolega je na welger presi s CO2 aparatom vario tupcanik koji je na 3 djela pukao... 10 minuta i zupcanik kao nov. Obicna zica, CO2 plin doduse otvoren da je gadno za slusati, ali presa radila to ljeto i nesto covjeku uleti i opet taj zupcanik polomi ali ni jedna pukotina nije isla po varu, nego je zupcanik pucao "na zdravo"..

tacno 100%

cira92
06-01-13, 21:58
A ako je blok pukao tako tanko, ja to cak ne bih ni vario, nego bih jednostavno u tu pukotinu cekicem malim utuckao aluminijsku zicu i to mora drzati. Pukotine od 2-3mm kad se blok razidje su opasne ovo kao konac se rjesava i bez zavarivanja.[/QUOTE]

Sa ovim se slazem jer ona moze sama od sebe skoro da zapekne...
I ja sam vario dosta sta sa Co2 ali bas gus nije islo,to je prskalo oci da istera... Mozda neki malo drukciji materijal moze.. Blok nikad nisam vario ja sam moj zamenio jer mu nije bilo spasa..

Matic
06-01-13, 22:12
Probajte da pojačate gas kada varite gus sa Co2.

frenky
06-01-13, 22:17
Zica ostaje ista ili ima neka druga za co2.

cira92
06-01-13, 22:18
Ja mislim da ima nekoliko zica za Co2.. Ima zica koja vari Hrom...

kinez
06-01-13, 22:19
ista zica ostaje i mogu da vare samo aparati sa stabilnim lukom ostale bizuterije ne dolaze u obzir

ciobu
06-01-13, 23:25
Velika je steta ako pukne blokk ali najbitnije je ako moze daseuradi da voda ne curi, sad dali varenje ili tecni metal ok ali ajd kad se vec uradi pa da i tolici na nesto da se nevidi neka velika budza.
Veljo ja am kod men isto tako uradio ali ne sa srafovima losijeg kvaliteta nego sam ih sam pravio i evo vec 18 godina nema nikakvih problena ni ne curi a i nevidi se da je nesto radjeno
Ko nije vest sa varenjem nemora da pokusava bolje nadji nekog ko je vec to radio isti i za tecni metal
Pozdrav

branko
07-01-13, 00:02
Mislim da ono sa kidanjem šrafova ne prolazi.
Pa na svim MTZ 82 je problem upravo to što je u blok ubušen šraf koji drži izduvnu granu, jer se tuda stalno probija ulje napolje, pa se ceo blok u tom delu omasti. 82-ke su poznate po tome.

Bobo
07-01-13, 00:03
Prolazi i te kako, samo ako se kvalitetno odradi...

http://www.youtube.com/watch?v=Pq0wfU4ZaKk

Matic
07-01-13, 00:08
Kolega Branko jesi li probao da mu uspeš neko gušće ulje u motor a koje neće tako lako curiti i flisovati na tu rupicu.

nesko2563
07-01-13, 00:09
pa Co2 aparat je u svojoj najcescoj kombinaciji sa klasicnim Co2 i obicnom zicom takoreci neupotrebljiv kod varenja gusa.
Gus je prepun ugljenika (u grafitnom obliku) koji ga i cini tako krtim pa puca kao staklo , zato se koristi elektroda sa dodatkom nikla jer sam nikl stvara odlicnu smesu i ne unosi mnogo toplote pa ne zakaljuje, jako malo se mesaju sa ugljenikom i to u nekim slucajevima istiskuje ugljenik u obliku grafita. U samom materijalu postoje unutrasnji naponi pa bi samim unosom zice dobili da zica sa ugljenikom stvara vrlo tvrdu leguru koja se steze i time se otkida od samog materijala i zato mnogima puca pored vara kada lose zavare gus kojekakvim aparatima i igrackama. Gus nikako ne sme da se posle vara poliva vodom ili na neki nacin naglo hladi jer se od vara stvara tvrda legura koja se zatim odvaja od osnovnog materijala - puca pored vara. Najbolji efekat pri tom zavarivanju elektrodom za hladno varenje guse je kada bi uspeo da polozis blok, dobro ukopas koren vara, zavaris ga, iskucas dok se bude hladio var, prebrusis, ponovo zavaris i pospes suvim pepelom ili peskom pa da sa tim dobijes efekat duzeg hladjenja i ostavis ga 24h da prenoći. Tako bi bio siguran 100% da je var uspesan.
Eto bas danas sam brzinski zavario jednu pumpu ali ubrzanim postupkom i posle 2h je radila ono za cega je namenjena, bez nekih posledica od prethodnog loma.

A to za zubcanik je normalno jer zubcanici nisu gus. Oni su kaljeni i cementirani pa bi varenjem sa obicnom elektrodom i grejanjem samog materijala i sporim hladjenjem doslo do toga da se sam materijal otpusti tj. kristalise u krupnije kristale pri sporom hladjenju sto je kod gusa dobro a kod ostalih legiranih celika lose. U zastiti Co2 gasa je dobijen mali stepen zagrejanosti koji je ogranicen na krug koji obrazuje zastita samog gasa.
Ako ste ikada varili bar banalne sekire onda bi znali sta znaci kada ce cela ugreje pri varenju pa posle mozes da je ostris koliko hoces ali ona uvek gubi ostricu jer je otpustena i jednostavno, to nije vise ista struktura materijala. Jesi je ti zavario ali to nije to.
Srecno u varenju gusa! Ako si nekada nesto vario onda ces se oduseviti samim zvukom koji se dobija pri zavaraivanju gusa. ;D}

branko
07-01-13, 00:11
Probao svašta, ali "drži vodu" jedno vreme, pa opet stara priča.

PKB
07-01-13, 00:14
Bobo jel mislis da je ovo bolje odraditi nego kad se ukopa kanal i lepo popuni elektrodom ??

Bobo
07-01-13, 00:19
Ako se moze, po meni je uvijek bolje povariti...

I kod mene je blok prvo mazan tekucim metalom i duralo je mal 30 godina sad je povareno i nek dura jos 30 ja mu dignem spomenik ;)

Rekao sam samo ako je tanka pukotina da nije nista strasno, da radije ne bih vario nego bih u pokotinu "ukovao" aliminujsku zicu i problem rijesen. Ako nije majstor strucan u poslu, moze napraviti samo veci problem.

Po pitanju varenja gusa, onda ni grana auspuha nije gus, onda ni srafstuk nije gus, onda ni kucista lezajeva nisu gusana... Kolega, nisam neki strucnjak, da vas tu ne lazem, ali zavarivao sam kojecega i svacega i to kojecime i svacime. i koliko meni treba drzi, je li kvalitetno ili ne, ne zanima me dok god dura i dok god sam mogu nesto pokrpati da ne placam nikoga.

Var koji se odradi gusanom elektrodom i koji se pregrije (strucnjaci koji potrose cjelu elektordu bez stajanja) puca tocno po sredini. Zasto, zato sto se u takvom varu pri hladjenju stvaraju takve sile da ni var sam ne moze durati i puca sam od sebe posto je uhvatio i jednu i drugu stranu varenog materijala. Smireno i polako i sve se moze odraditi.

jbrtka
07-01-13, 00:33
Ljudi ,sa co2 aparatom se NE MOZE zavariti sivi liv...mozda se moze variti ali ne zavariti.zato postoje elektrode.

cira92
07-01-13, 00:35
Kad se sve ovo uradi bolje zameniti blok...Lkl{{ Slazem se sa clanom Bobo da ako je toliko mala pukotina bolje da se ne vari,nego da se iscuka cekicem i posle stavi neki aditiv sto zacepljuje hladnjake i problem resen.. A mogu da vam kazem koji god blok da sam video a varen rosio je pored vara,ili drzi neko vreme i ponovo tu pukne ili u produzetku uglavnom pukne ponovo,neznam zasto ali izgleda da to ne prija bas kad se stalno greje hladi po ko zna koliko puta ponovo pukne... Zato pamet u glavu i ne dopustimo takve stvari...>:({

- - - - - - - - - -

Ljudi ,sa co2 aparatom se NE MOZE zavariti sivi liv...mozda se moze variti ali ne zavariti.zato postoje elektrode.

Bas o tome sam pricao ja sam pokusao na zahtev mog komsije ali bezuspesno,jer jednostavno ne moze da se stoji kako to prsti... Sa gusanim elaktrodama sam zavario jednom kotao za grejanjei puko ponovo,i posle toga moji zvali svako jake mastore koji to vare i evo ga kotao bacen,drzi neko vreme i voda ugasi vatru...{"{":

jbrtka
07-01-13, 00:37
Ako je mala naprslina ja bi probao prvo sa 2-3kasike aleve paprike.

nesko2563
07-01-13, 00:40
Moze ovako?
Uzmi cekic i iz sve snage raspali po toj grani od auspuha i onda uzmi i isto tako raspali cekicem istom snagom po tom tvom sraftuku.
Obavezno javi rezultate. Lkl{{

Sve mi to generalno nazivamo gus ali to je ustvari liveno gvozdje i ima ga vise vrsta.

cira92
07-01-13, 00:42
Ili sa malo sitnog pepela i razmucenim jajetom,cuo sam od starijih majstora da je to smrt lepilo za blokove... Pricao mi jedan da u zimskom oranju zaborave vodu blok pukne oni samo to namazu sa pepelom i razmucenim jajetom i to kazu ne da drzi neko ko tecni metal.. Mozda ce se neki smejati i ja sam.. Ako me slagali lazem i ja vas... Jer cuo neko mozda o tome nesto ili probao???^-^

Kremator
07-01-13, 00:46
To im je milan tarot rekao da urade :lol:, salim se, mozda to stvarno funkcionise.

pujol
07-01-13, 00:48
Ljudi hvala vam sto se trudite da resite moj problem.Sutra cu da slikam,pa cu da vam pokazem,da ga ocenite sta je najbolje.Ne brinem ja mnogo za to resice se,ionako cu uskoro da kupim nov traktorLkl{{

cira92
07-01-13, 00:49
Neznam druze bio sam u cudu kad sam slusao ali to je bio dosta stariji majstor i pricao mi je o tome kako je on sredjivao blokove kad puknu u zadruzi,navodno neki od traktora su i prodati tako i to nije popustilo... Zato sam izneo da i vi kazete sta mislite o tome??? Jer neko mozda probao?? Ovaj me savetovao da razmutim to i ostavim da se osusi rekao je da ce biti tvrdje od betona...^-^

Goran G.
07-01-13, 00:49
Ako je mala naprslina ja bi probao prvo sa 2-3kasike aleve paprike.
i jednu kasiku ljute sa jednim saranom i eto paprikas
jaje i pepeo?
varenje co2 i obicnom zicom?
ovde se lupa kao na takmicenju,aparat i elektroda za gus jedino pomazu

cira92
07-01-13, 00:50
Ljudi hvala vam sto se trudite da resite moj problem.Sutra cu da slikam,pa cu da vam pokazem,da ga ocenite sta je najbolje.Ne brinem ja mnogo za to resice se,ionako cu uskoro da kupim nov traktorLkl{{

Nista zato sluzi forum da pomognemo i da razmenjujemo dobra i losa iskustva...>:({

jbrtka
07-01-13, 00:50
Ne da se namaze spolja,vec se paprika u nekoj casi razmuti sa vodom,pa se sipa u hladnjak,i ostavi upaljen motor 15-20min.mozda vam izgleda smesno,meni letos curio hladnjak na autu,sipao sam i commu za zaptivanje hladnjaka ,nista posle 2 nedelje winn's nije prestajalo,pa sam stavio 2 kasike paprike i gotovo...

mirko 015
07-01-13, 00:51
Cemu tolika diskusija,blok se vari,ko ume i moze u kombinaciji sa tecnim metalom kao finis.

Ako je u pitanju IMT ili IMR,ako je pukao blok i glava je pukla 95%.

sinisa1979
07-01-13, 00:54
Nekada je bila ona serija Mythbusters ( Razbijači mitova).... Sećam se da su u jednoj emisiji namerno probušili ćeliju hladnjaka nebi li ispitali mit kako sa živim jajetom,sipano u hladnjak u radu,može da se začepi rupa. Da nisam gledao ne bih verovao. E sad dal je u hladnjak možda još nešto sipnuto ne znam kamere nisu zabeležile ali hladnjak je prestao da curi. Možda bi upalilo i za pukotinu bloka ali ja ne bih probao ništa drugo osim spomenuto sredstvo za zaptivanje hladnjaka (spominjao sam u prethodnom postu). A svako nek radi kako hoće.

pujol
07-01-13, 00:56
Cemu tolika diskusija,blok se vari,ko ume i moze u kombinaciji sa tecnim metalom kao finis.

Ako je u pitanju IMT ili IMR,ako je pukao blok i glava je pukla 95%.

I bre prijatelju pa ti mnogo ode,kakva glava,pa ja radim s njim samo dosipujem voduLkl{{.Nemoj me sekirat bolan:lol:

nesko2563
07-01-13, 01:01
i jednu kasiku ljute sa jednim saranom i eto paprikas

I zaciniti po ukusu. :lol:

mirko 015
07-01-13, 01:05
Uvario sam ih dosta,mislim blokova,a kome god sam radio pukla je i glava kad zaledi.Oce da zvekne,tanka je.Desi se da ne pukne,ali retko ili onom ko ima srece,aku tu uopste ima neke sreceLkl{{>:({

pujol
07-01-13, 01:10
Izgeda da sam ja imao srecuLkl{{

steva44
07-01-13, 01:22
Ne da se namaze spolja,vec se paprika u nekoj casi razmuti sa vodom,pa se sipa u hladnjak,i ostavi upaljen motor 15-20min.mozda vam izgleda smesno,meni letos curio hladnjak na autu,sipao sam i commu za zaptivanje hladnjaka ,nista posle 2 nedelje winn's nije prestajalo,pa sam stavio 2 kasike paprike i gotovo...To sa paprikom sa ja radoio x puta i mogu ti reci da je odradjivalo svoj poso ,ali cim sipam antifriz pojede je.Meni je jednom na folsvagenu pukla neka razvodna grana plasticna curi voda ko luda ,,a nemozes joj prici do zla boga i sipo mi majstor neku tecnost ,nije komina steta sto nisam zapiso, do je tako zadihtovalo da nepoverujes,takvog sam ga i prodo,znam da nije bila ni skupa ko sad nekih 500 do600dinara.Nekaze se u poslovici bez veze pametan pise budala pamti.

cira92
07-01-13, 01:27
To za papriku sam i ja negde cuo ali u kombinaciji sa kafom to se promesa i sipa kad curi hladnjak.. Pa nekada kada su ti stariji majstori radili po zadrugama nije bilo svakojakih srestava nego su svasta pokusavali i kad uspeju to se procuje i svi tako radili.. Ali to su ipak samo price koje sam cuo i ne bi da pokusavam vec cuvam motore maksimalno...

Bobo
07-01-13, 01:34
Decki, ono sto niste probali nemojte ni kritizirati a bome se ni sprdati s time...

Molim lijepo, na SKIPu puklo koljeno auspuha, ne moz biti u kabini koliko dimi i dernjavi, povareno i ne dimi vise, KAKVO CRNO RAZBIJANJE CEKICEM?!?!?!?!

Srafstuk kineski, kvaliteta nula, malo jace sam ga dotekao i pukao je, povaren i dalje drzi a po njemu je i lupano i sta nije radjeno, bacen u cosak kad sam potrgao navoj na njemu.

Na Breni takodjer koljeno auspuha progorilo... sad mi tu tvrdite da to ne moze drzati i da treba novo koljeno kupiti... Ja ne znam ko tu koga pravi ludim ali vam lijepo kazem da se s CO2 aparatom moze I TE KAKO zavariti gus, sivi ljev, i to obicnim CO2 plinom i naj obicnijom zicom.

Blok na traktoru isto tako, ne trpi to opterecenja nikakva, jedino sto temperatura radi svoje i tu se svi slazemo. nije nosivi dio, treba samo zaustaviti curenje rashladne tekucine iz bloka koja je pod pritiskom u vr' glave 5 bar-a ako je ugradjen termostat. Tu ne treba ne znam ja koliko jak var da drzi krvnicko udaranje cekicem i to se slobodno moze odraditi i s CO2 aparatom.

Za nosive djelove, i takve stvari je druga prica, tu ide i predgrijavanje i materijala i susenje i zagrijavanje elektrode. hladjenje u pjesku, pepelu i sta ja znam sta sve ne...

Upoznati ste svi s pucanjem koljevke na mom 549. To je zavarivano svakojakim specijalnim elektrodama i to majstori od bojih na ovom terenu radili pa je prvi puta puklo pokraj vara, drugi puta po sred vara. Svaki puta je bila koljevka zagrijavana i hladjena je u radioni iza peci (dakle sporo ladjenje). Dok nije pojacano nije mu bilo spasa uvijek je pucalo a sad, da kucnem o drvo, drzi i ne mrda.

zico78
07-01-13, 01:47
ovde bi se mogla knjiga napisati cime i kako zavatiti blok

cira92
07-01-13, 01:49
Mi ako ovako nastavimo covek ce da zameni blok jer vise nemoze da se odluci kako da uradi...:lol:

nesko2563
07-01-13, 01:57
Kucni je samo malko, tu zakrpu na grani od SKIP-a.
Većina današnjih elektroda namenjenih zavarivanju livenog gvožđa je namenjeno za zavarivanje bez predgrejavanja. Ako sve parametre dovedeš u red onda ne treba grejanje.
Koliko znam, na IMT-u kolevke nisu livene pa zato ne treba sporo hlađenje jer bi je otpustio tako. Da si je zavario nekom elektrodom za legirane čelike i posle toga je zagrejao celu i naglo ohladio u vodi, ne bi imao potreba da je ojačavaš.

Ja ne znam ko tu koga pravi ludim
Očigledno hemija tebe.

Stvarno ne mogu da dokučim, čitajući tvoje postove pitam se zašto i postoje elektrode posebno namenjene za varenje gusa. Možda neka masonska zavera da otmu pare praznoglavom narodu.
Đavolja je to rabota...

cira92
07-01-13, 02:04
Ja idalje ostajem pri tome da Co2 nema sta da trazi kod varenja Gusa i Sivog liva... Ja sam sa Co2 zavario kuku na mom Vladimircu i drzi cele godine bez problema,ali to nije gus ili Sivi liv... Jednom sam pokusao staru stegu da zavarim sa Co2 i to je posle nekoliko stzanja puklo pored vara kao da se odlepio var i tad na pijaci kupim neke elektrode i sa njima zavarim bez ikakvog grejanja ili sta ti ja znam i idalje drze kao da nisu ni lomljene,doduse dosta sam ih obrusio i popunio elektrodom...

Bobo
07-01-13, 02:16
Nego kako su napravili koljevku? Sisao sveti petar s neba pa im donesao... Lijevana i to LOSE, rupe po odljevku da mali prst moze proci kroz nju... Jako necist materijal supalj kao svicarski sir. da je zavarivao ne znam cime, kad je koljevka pucala dalje od vara. Napravljena su razna pojacanja da "obgrle" varove i sad to drzi. Do kad ce nemam pojma.

Rekao sam da se s CO2 ne zavaruju neke nosece stvari gdje treba jacina vara i da taj ver drzi neki teret... Ocigledno citate samo ono sto vama pase...

Granu na SKIPu ne moram cekicati, malo malo zapnem u neku granu drveta i nije do sad pukla. nova je u rezervi jer sam sebi ne vjerujem da drzi. Da se tocnije izrazim, na SKIPu je grana progorjela i ja sam napravio od obicnih cjevi koljeno koje je falilo i zavario ga za originalni dio grane koji je ostao. to koljeno sto sam ja vario drzi auspuh koji je dugacak 1.5m i ako do sad drzi, meni bolje ni ne treba.

OPET naglasavam da je lakse uzeti brusilicu, "prokopati" mjesto puknuca i s CO2 aparatom se to zavari da voda ne curi van. Neki ovdje spominju prevrtanje traktora na bok?!?

jbrtka
07-01-13, 02:48
Ako treba tako da samo nalepi,onda je brze,bolje a i jednostavnije namazati tecni metal,a ne pravite eksperimente sa co2 jer takao nemoze da se zavari blok motora.a i za varenje gusanom elektrodom treba imati prakse jer se ona drugacije vari od celika a plus je obicno vertikala.

pujol
07-01-13, 16:51
Evo drugari slike pa presudite sami sta cinitiLkl{{
IMG]http://i49.tinypic.com/xarpqb.jpg[/IMG]
http://i49.tinypic.com/vcrq78.jpg
http://i49.tinypic.com/2ry0o52.jpg
http://i46.tinypic.com/258tdur.jpg

kinez
07-01-13, 17:15
ja bi to presmirglao i zamazao neki tecnim metalom,ne treba da skidas pumpu

zico78
07-01-13, 17:32
ako ti traktor ne radi previse puno kupi tecni metal to je 10.-ak.€ i ocisti skini farbu da se sija premazi to ti je naj jevtinija solucija a kad budes skido pumpu zbog reglaze kroz par godina onda zavari ako pusti tecni metal uvijek mozes zavarit

milanristicks
07-01-13, 17:36
Ljudi imam 558 iz 1968 jos 1979 mi je pukao blok iglava izmedj druge i trece dizne. Glava je uspesno zavarena a blok je pucao ispod vara ili iznad vareno je kratkim varovima sa iskivanjem vareno je elektrodom za celik kao sto su bile kod nas EZ 11ili EZ20 nemoze obicna elektroda.Blok je vlazio jedno vreme i prestao suv je ko barut u to vreme nije bilo dvokomponentnog lepka komsiji na 533 puko blok pre par godina ja sm mu vario isto je pucao pored vara obrusio sam var i ocistio cetkom celicnom na brusalici namazao dvokomponentni lepakni jednu kap nije pustio to je i moj predlog to sve sam mzes da uradis>:({

pujol
07-01-13, 18:14
Bos pumpu moram da skinem,jer je napuklo u produzetku iza nje i ne mogu lepo da ocistim mesto ako je ne skinem,namazacu tecnim metalom pa sta bog da.Nego nikad nisam skidao ovu pumpu,jer se ona skida direkno od kompresor?

zico78
07-01-13, 18:23
skines poklopac i odvrnes maticu pre tog rastavi cijevi iostale zajebancije pazi na kajlu na osovini da ti ne upane unutra

juznije.tuznije
08-01-13, 17:27
Dragi pujole prosle godine sam imao isti problem na kombajnu samo sto je bila daleko veca rupa na bloku.Morao sam da stavim parce hilzne od kamion da bi zatvorio rupu.Dok sam vario sam gusanom elektrodama bilo je sve u redu medjutim usled nedostatka elektroda,posto je bila nedelja otiso sam da trazim od jednog majstora koji meje ubedio da ce on to zavariti co2 aparatom i tu je bio kraj.Gus se moze variti co2 aparatom ali prethodno mora da se zagreje na 350 ctepeni i odma po zavrsetku varenja se treba utrpati u pepeo da nebi imao kiseonik i kako bise postepeno hladio.Ako varis gusanim elektrodama moras variti po 1cm maltene na hladno i imati stpljenje.Kod nas mozes naci kvalitetne elektrode samo u SAMI L 150din komad,a ako se odlucis za lepak moj savet je PASKOFIKS prosetaj po netu i videces sta sve lepi.Ovo je neki moj savet i neko moje iskustvo ali je sve na tebi.

daki-Td
08-01-13, 17:55
za ovaj lepak paskofix i ja garantujem posto sam ga isprobao u praksi,pre par godina pukne mi elipsa na ventilatoru od auta,kupim taj lepak on se sastoji od tri komponente,cistac,sam lepak i neki prah za varenje,odaradim sve to zalepim elipsu i kako je tad zalepio i dan danas stoji tako i radi,stavrno je dobar,ne znam kako bi se pokazalo na bloku motora ali da je lepak vrhunski to potvrdjujem >:({

ciobu
08-01-13, 18:54
Pogledajte sta sve moze i kako se radi sa ovim komponentama za hladno zavarivanje ili spajanje metala, plasike i sl
http://www.durmetal.com/products.html

mirko 015
08-01-13, 19:07
Pujol,posto je kratka pukotina mozes slobodno samo tecnim metalom.Posle kad zavrsis obavezno upali i zagrej traktor na oko 70-80 stepena i vidi sta se desava.Ako je duza pukotina zna da se rascepi kad se zagreje traktor.

pujol
08-01-13, 19:56
Kako ja da nadjem taj PASKOFIKS lepak,dal jos uvek radi ta firma?

daki-Td
08-01-13, 20:37
Industrijski Visenamenski Lepkovi - Pasco FIX
Pasco d.o.o. Karadjordjeva 172, 34220 Lapovo
Telefon: 034-853-631
Mobilni: 065-85-22-708
063-85-22-708
Kontakt osoba: Sasa Nikolic
inace kolega ne znam koliko ti je usput ali su svake subote na bubanj potoku imaju svoj stand>:({

mikser
08-01-13, 20:42
sto ceti pasko fiks,nemoj naletati na to ja sam uzo bio,to je cisto sranje. prodaju ga na bubanj potoku,vario sam sve zivo probo spajo,pusti spadne sve komplet.

galki
08-01-13, 20:45
Pujol kad budes skidao pumpu trebace ti specijalni radapciger . Ima na zupcaniku dve rupe za safove M8 pa mnogi majstori oslanjaju na deklo ali to nije zdravo za pumpu

daki-Td
08-01-13, 20:57
sto ceti pasko fiks,nemoj naletati na to ja sam uzo bio,to je cisto sranje. prodaju ga na bubanj potoku,vario sam sve zivo probo spajo,pusti spadne sve komplet.

kolega hoce da pusti ako se lepo ne ocisti tretirana povrsina,ali ako se sve odradi kako treba nema sanse,nisam nikakv promoter ali lepio sam sa tim lepkom X stvari i nikad ni jedna nije pustila,elipsa od ventilatora auta je zalepljena sa tim vec 5 god i kako tad tako i sad ne mrda a auto se stalno vozi ne stoji u garazi ko ne veruje moze da pogleda,toliko od mene>:({

zico78
08-01-13, 21:09
sve sto se lepi mora se ocistit od masnoce i necistoca to je i na samom lepilu navedeno kao upustvo za upotrebu oprati u benzinu ili ocistiti sa acetonom

mikser
08-01-13, 22:39
bila mala pucna na tus bateriji,obrusim ocistim stavim lepak pa prah pa opet zalijem gledo sam lika sta radi on mi prodo. posle 20dana sve spalo,nesto hoce da drzi pozdravljam,al sve kosto kazu oce al dokad??

pujol
09-01-13, 02:12
Dragi pujole prosle godine sam imao isti problem na kombajnu samo sto je bila daleko veca rupa na bloku.Morao sam da stavim parce hilzne od kamion da bi zatvorio rupu.Dok sam vario sam gusanom elektrodama bilo je sve u redu medjutim usled nedostatka elektroda,posto je bila nedelja otiso sam da trazim od jednog majstora koji meje ubedio da ce on to zavariti co2 aparatom i tu je bio kraj.Gus se moze variti co2 aparatom ali prethodno mora da se zagreje na 350 ctepeni i odma po zavrsetku varenja se treba utrpati u pepeo da nebi imao kiseonik i kako bise postepeno hladio.Ako varis gusanim elektrodama moras variti po 1cm maltene na hladno i imati stpljenje.Kod nas mozes naci kvalitetne elektrode samo u SAMI L 150din komad,a ako se odlucis za lepak moj savet je PASKOFIKS prosetaj po netu i videces sta sve lepi.Ovo je neki moj savet i neko moje iskustvo ali je sve na tebi.

Izbrisi poruke iz sanduce,da mogu da ti posaljem porukuLkl{{

jbrtka
09-01-13, 02:24
Alo ljudi sta vam je?sta lupate?sa co2 aparatom se nemoze variti gus.to su ciste gluposti koje su vec davno proverene.

cikaACA
09-01-13, 10:13
Meni pukao blok na imt 560 iza bos pumpe,samo sam nalivao redovno vode a ona je isparavala kad se motor zagreje i tako je posle izvesno vreme rupa zadihtovala od kamenac i rdze ,onda je dosao trenutak istine sipao antifriz i za zivo cudo nije proteklo.
Blok sam vario posle 5/6 godina kad sam radio generalni remont.
Ako ipak resis da skidas bos pumpa evo gde je raspravljano kako se to radi
http://poljoinfo.com/showthread.php?4874-Imt-539-problem-sa-linijskom-pumpom-goriva&p=394306&viewfull=1#post394306

siks
09-01-13, 15:35
Ja sam vario reduktor od balirke sa co2 (pukao na pola)I drzi treca godina ,mislim da nista ne moze da zavari bolje od co2 aparata ,samo treba znati i imati dobar co2 aparat.
Mislim da je reduktor gusani,u svakuom slucaju je liveni ,e koji je liv to vec neznam

jbrtka
09-01-13, 15:47
Aj leba ti,koji to aparat imas i koliko ampera?

kinez
09-01-13, 15:53
150-170 je sasvim dovoljno recimo za blok od ferge

jbrtka
09-01-13, 16:05
Poenta varenja je da se materijali sliju jedan sa drugim,tim igrackama od 170a nemoze valjano da se vari ni celik,a ne celik i gus.i nemojte vise da pisete gluposti.ti aparati vuku zicu 0.8 koja nemoze da slije gus,a i da je jaca zica opet nece da se spoji sa gusom.

nesko2563
09-01-13, 16:13
Svaka zica ima svoju oznaku. Nije to univerzalno kao što nisu ni elektrode univerzalne. Guglajte "mig welding cast iron block"

Gorski Car
09-01-13, 16:13
Moze CO2 da zavari Gus ali ne sa obicnom zicom. Sa obicnom zicom Co2 samo nalepljuje var nikako ne spaja dva materijala.
Blok motora ne valja variti na hladno, pre varenja ukopati mali koren zatim pukotinu dobro zagrejati autogeno brenerom, zatim na vruce zavariti Unis elektrodom ... Ta pukotina vise nece popustiti nikad.

nesko2563
09-01-13, 16:19
"Unis"? heheh kako se seti tih elektrodi. Mislim da se više ne proizvode.
Imam ih kod kuće i matore su dosta al dobre!

Više vrsta žica, više različitih gasova, smeša gasova... Polarizacija...

jbrtka
09-01-13, 16:22
Zica za sivi liv (sa niklom)ne postoji bar esab je nema,sumnjam da iko pravi.a imam kod kuce par vrsta zice a i punjenu ni jedna ne moze da vari gus.probano i pulsnim aparatom i menjanjem polova.

Gorski Car
09-01-13, 16:28
"Unis"? heheh kako se seti tih elektrodi. Mislim da se više ne proizvode.
Imam ih kod kuće i matore su dosta al dobre!

Više vrsta žica, više različitih gasova, smeša gasova... Polarizacija...

Unis je zakon, ne znam dali se jos proizvodi imam tih elektroda jos od ko zna kad.
Kad se zavari na hladno moze doci do ponovnog pucanja pored vara, ali zato kad se prethodno zagreje i kvalitetno zavari taj var nikad nece popustiti...

Bobo
09-01-13, 16:31
E bas cu do kolege otici ovaj vikend i mislim da negdje ima razbijeni blok bas od 539... zivo me zanima kako je onaj liveni zupcanik mogao zavariti naj obicnijom zicom i naj obicnijim plinom sa 190A aparatom. opet kazem da je zupcanik opet pukao nepaznjom covjeka cija je presa, ali ni jedna pukotina nije bila ni blizu vara...

Varili smo i inverterom i elektrodama za hladno zavarivanje sivog lijeva kojesta, ali jbg, nismo bili strucni pa nekad i drzi, nekad i otpadne. Kasnije se ispraksali da treba malo po malo i kovati var i sad nema vise problema ni s inverterom nesto povariti...

nesko2563
09-01-13, 16:37
Ne znam čija je to proizvodnja bila. Ostale su mi samo za inox i neke legirane čelike što je matori ranije donosio sa posla. Dobre su. Stave se malo u rernu od šporeta i spremne za rad.

Lepo ti je objašnjeno više puta Bobo. Gus se ne može kvalitetno zavariti i spojiti u celinu uz pomoć mig-mag tehnike zavarivanja.

Bobo
09-01-13, 17:27
Znam da mi je objasnjeno ali ja samom sebi sad ne vjerujem jer sam vise puta gledao kako obican CO2 aparat odradjuje posao na sivom ljevu...

nesko2563
09-01-13, 18:08
Ali dokle tebi treba objašnjavati da ne možeš da prodireš u materijal i mešaš ga sa dodatnim materijalom tom metodom. To što si ti "zavario" je ustvari zakrpa koja ne drži nego samo kozmetički popunjava rupe poput lepka ili tečnog metala. Taj tvoj var je ušao u rupice koje su nastale samim lomom i za to se zakačile. Nađi dva parčeta gusa i zavari ih čeono i zatim taj spoj preseci nečim i pogledaj koliko-toliko kakav je presek spoja i jel tvoj var zavario to ili samo popunio rupu.

To što ti nazivaš varom u ovom slučaju bi bar 90% nas nazvali žargonski "NAPLJUVAVANJE".
Baš sam nedavno se sa jednim drugarom prepucavao oko toga i nije hteo da odustane dok nije i sam uvideo da nije u pravu.
Stojao sam na 5 metara od njega i gledao ga kako se muči i govorio mu polako "majstore to tako neće moći" ali on je pokušavao da mi dokaže da može da zavari granu od izduva traktora sa co2 aparatom. Menjao je i amperažu i protok žice i protok gasa ali nikako da popusti i posluša. Napljuvao je jedno 3cm široku varčinu i sav onako zadovoljan podigao i reče "gle sad ovo" i lupio po granu i iste sekunde se raspala po varovima.
Na kraju kada je poludeo, bacio je i masku i pištolj i i stavio granu na radni sto i rekao "evo ti pa vari sa tim tvojim elektrodama. Mogu se kladiti da nećeš uspeti jer sam si video da ne može da se zavari".

Sutradan je dobio tu granu nazad zavarenu i prebrušenu i nije se videlo gde je pukotina bila. E onda se počeo smejati i lupati čekićem po njoj u nadi da će otpasti ali bio je loše sreće. Grana je bila cela i nije više pucala. Jeste da sam je morao prebrusiti od tih pljuckanja i očistiti dobro i da mi je bilo zajebano jer je materijal sav izgoren bio al posle korena vara, ostalo je išlo kao po planu.
Rekao sam mu da ću mu sledeći put naplatiti iako smo drugari jer glupost je najskuplja a tvrdoglavost još skuplja.
Al najjači mu je bio kez prvih nekoliko varova kada se nadao da će dokazati kako nisam u pravu. :lol:

galki
09-01-13, 19:11
E pa gospodo kolege varioci ja sam zavario gusanu granu sa CO2 uspesno i evo je i dan danas drzi , i iz iskustva mog mogu reci da se neki gus moze variti a neki ne moze sa CO2, na primer mercedes 123 dizel glava nemoze ni jedan aparat da zavari i nemojte se prepirati vise

jbrtka
09-01-13, 19:22
Gus je gus(sivi liv)i takav se nemoze variti mig postupkom mozda je to bio celicni liv.

cira92
09-01-13, 19:26
E pa gospodo kolege varioci ja sam zavario gusanu granu sa CO2 uspesno i evo je i dan danas drzi , i iz iskustva mog mogu reci da se neki gus moze variti a neki ne moze sa CO2, na primer mercedes 123 dizel glava nemoze ni jedan aparat da zavari i nemojte se prepirati vise

Kolega je naj bolje objasnio nije svaki materijal isti i ako na oko deluje isto ali dovoljno je da se malo razlikuje njegova struktura i eto jedan moze da se vari drugi ne moze.. Ja sam zavario sa Co2 kuku od Vladimirca i drzi dosta dugo(mada mi je u planu ipak da je menjam) i ona je livena,ali GUS nisam mogao da zavarim sa Co2..Necu vise da seraspravljamo..>:({

galki
09-01-13, 19:26
Gus je gus(sivi liv)i takav se nemoze variti mig postupkom mozda je to bio celicni liv.znaci po tebi svi blokovi imaju isti hemiski sastav

jbrtka
09-01-13, 19:44
Nemaju,cak ni iste vrste.al gus je gus.nebitno dali je krupnozrnaste ili sitnozrnaste strukture.
@cira92-poteznica(kuka)na traktoru nije od gusa,to je celicni liv,ili otkivak.

zombie_666
09-01-13, 19:46
Zica za sivi liv (sa niklom)ne postoji bar esab je nema,sumnjam da iko pravi.a imam kod kuce par vrsta zice a i punjenu ni jedna ne moze da vari gus.probano i pulsnim aparatom i menjanjem polova.

Postoji, lično sam gledao kako se prave Nikl elektrode za sivi liv.

jbrtka
09-01-13, 19:51
@zombie nisam pisao za ELEKTRODE,vec za ZICU za mig aparate!

zombie_666
09-01-13, 20:02
Nisam te shvatio, nije problem. Inače, postoji i žica, npr. Crown Alloys Royal 44-30 Premium Nickel-Iron-Manganese Mig Wire (ER NiFeMn-CI), namijenjena je baš za MIG zavarivanje sivog liva mada takvi spojevi nisu ni izbliza čvrsti kao oni radjeni REL metodom sa elektrodama za sivi liv.

jbrtka
09-01-13, 20:08
A gde ima da se kupi?verovatno u usa?kod nas nema sigurno.

Gorski Car
09-01-13, 20:23
Ljudi ja sam vario GUS Co2 aparatom ne secam se zice kako se bese zove ali to nije ni upola jak var kao elektrodom. Co2 sa tom zicom mi je sluzio samo da zahevtam gus za gus da bi ga posle zavario elektrodom.
Na primer:
http://www.dodaj.rs/f/1X/Ri/1Nhl41oZ/1/slika1122.jpg
http://www.dodaj.rs/f/14/mf/3UUP9JqZ/1/slika1123.jpg

zombie_666
09-01-13, 20:36
mi je sluzio samo da zahevtam gus za guz

A zašto to :) :) :) ?

Gorski Car
09-01-13, 20:52
A zašto to :) :) :) ?

Svi ste vi savrseni pa nikad ne pogresite u kucanju. Ovde se radi o dva vrlo bliska tastera...

zombie_666
09-01-13, 20:54
Malo šale da opusti temu, nemoj da se ljutis :)

Kosjerac
09-01-13, 20:54
A gde ima da se kupi?verovatno u usa?kod nas nema sigurno.
Mislim da esab pravi te razne žice za CO2,( po priči mog majstora)

Gorski Car
09-01-13, 20:58
Malo šale da opusti temu, nemoj da se ljutis :)
Ne ljutim se na tebe >:({

sit-anprc
09-01-13, 21:06
Jedan moj drug je zavario blok motora autogeno a kao elektrodu je koristio kariku koju je skinuo sa starog klipa. A meni je zavario masinicu za meso isto sa karikom.Sta mislite o tome. E da i rekao je da su karike od gusa.

jbrtka
09-01-13, 21:23
Mislim da esab pravi te razne žice za CO2,( po priči mog majstora)

Proveri u Bm export import bg.oni su zastupnici za elektrode esab.a vidi i u jastreb n sad.

nesko2563
10-01-13, 03:05
karike i jesu. Po nekom mom slobodnom mišljenju, najčistiji postupci zavarivanja su autogeno zavarivanje i TIG postupak, naravno tim postupcima su skoro svi metali zavaljivi a i nema neke velike razlike.
U to što ti je komšija zavario autogenim, u to budi siguran da će biti čvrsto.
Nije morao da koristi kariku pošto ima raznih žica da se nađe, od onih za zavarivanje gusa pa do onih za zavarivanje srebra ali i to može da posluži.

galki
10-01-13, 08:49
Jedan moj drug je zavario blok motora autogeno a kao elektrodu je koristio kariku koju je skinuo sa starog klipa. A meni je zavario masinicu za meso isto sa karikom.Sta mislite o tome. E da i rekao je da su karike od gusa. i meni su pricali stari majstori da su varili sa karikom blok

jbrtka
10-01-13, 10:56
Stari majstori jesu bili majstori,i moguce da su varili autogeno,ja to nisam cuo.Mada mislim da karika nije gusana,malo je nelogicno jer je blok(cilindar)od gusa,pa bi se brzo trosile.mislim da je to neka druga leura.Mozda neko strucniji moze bolje da objasni.

cira92
10-01-13, 20:26
Neverujem bas da su karike gusane???^-^

zombie_666
10-01-13, 20:39
Karike se prave od:

Cast iron - liveno gvoždje
Cast iron alloyed for piston rings - legirano liveno gvoždje
Nodular cast iron alloyed for piston rings - nodularni liv
Bronze - Bronza
Aluminum Bronze - Aluminijum-bronza (legura)
Phosphor Bronze - Fosforna bronza (legura)
Steel - Čelik
Stainless Steels for use in high temperatures - Nerdjajući čelik za rad na veoma visokim temperaturama

Više o tome ovdje:

http://www.federalmogul.com/korihandbook/en/section_41.htm

@Cira93

Nadji neku kariku od auta i probaj da je slomiš - vidjećeš da će pući kao staklo a potom pogledaj kako izgleda lom. Vidjećeš da je materijal jako krupnozrnast i jako sjajan - to je osobina livenih materijala kao što su sivi i nodularni liv posebno.

Gorski Car
10-01-13, 20:47
Karike se kale pri izradi, iz mog skromnoog iskustva znam da se celici kale a gvozdje se ne kali...
Ima i raznih karika, Blok je gusan ali cilindri(hilzne) nisu, one su poseban deo koji se naknadno ubacuje u blok.
Pre nove godine nosio sam u BG kod Crnobrnje da mi napravi karike za jedna traktor koji trenutno radim ali nisam prisustvovao izradi pa mi je sam postupak izrade nepoznat...

cira92
10-01-13, 21:00
Karike se prave od:

Više o tome ovdje:

http://www.federalmogul.com/korihandbook/en/section_41.htm

@Cira93

Nadji neku kariku od auta i probaj da je slomiš - vidjećeš da će pući kao staklo a potom pogledaj kako izgleda lom. Vidjećeš da je materijal jako krupnozrnast i jako sjajan - to je osobina livenih materijala kao što su sivi i nodularni liv posebno.

Ma ja radim mehaniku za sebe,vec nekoliko generalki imam iza sebe,ali nisam ulazio u strukturu karika,znam kako se lome,posebno pazim kod montaze da ne puknu...>:({

zombie_666
10-01-13, 21:03
Evo objašnjenje o materijalima, prevešću vam:

The preferred material for compression rings is a low-alloyed, heat-treatednodular cast iron(KV1/GOE 52). This material is characterized by a high bending strength of min. 1300 MPa and a high modulus of elasticity attributable to a martensitic microstructure and spherulitic graphite structure. For increased stresses a higher hardness is created by varying the martensite morphology (KV4/GOE 56).

In the 2nd groove, alloyed grey cast irons are used in a heat-treated condition (F14/GOE 32). Besides having a high bending strength and modulus of elasticity, an increased hardness of 320 to 470 HB is produced in order to obtain the required wear resistance in the uncoated condition.
The demand for high wear strength is also met by the use of a tempered, alloyed cast iron (GOE 44). This has the benefit of a high bending strength of min. 800 MPa and high modulus of elasticity. The good wear resistance results from the combination of a fine-pearlitic matrix structure and finely dispersed, precipitated secondary carbides.

Unalloyed grey cast iron is used for 2-piece oil rings in the 3rd groove. These ring materials (STD / GOE 12, GOE 13) are characterized by a fine-lamellargraphite structure in a pearlitic matrix and have good conformability due to a relatively low modulus of elasticity.

"Prvi izbor za materijal kompresionih karika je niskolegirani, termički obradjeni nodularni željezni liv. Ovaj materijal karakteriše velika otpornost na savijanje i veliki modul elastičnosti što se ostvaruje martenzitnom mikrostrukturom i sferilitičkom grafitnom strukturom. Povećanje tvrdoće se dobija variranjem martenzitne morfologije.

Za drugu kariku koristi se legirani sivi liv, termički obradjen. Pored toga što ima veliku otpornost na savijanje i modul elastičnosti, posjeduje i veoma veliku tvrdoću koja se formira zbog intenzivnog habanja kojem je izložen. Velika otpornost na habanje se postiže i primjenom temperovanog, legirano livenog željeza. Na taj način se dobija velika tvrdoća, elastičnost i otpornost na savijanje što je uzrokovano kombinacijom fine perlitne matrične strukture i fino rasporedjenih sekundarnih karbida.

Nelegirani sivi liv koristi se koristi za treću kariku. Materijal karakteriše fina lamelarna grafitna struktura sa perlitnom matricom. Ima nizak modul elastičnosti."

Dolazim iz te struke pa možeš da mi vjeruješ da je ovo što sam napisao i preveo istina.

kinez
10-01-13, 21:16
toliki majtori a neznaju od kog su matrjala delovi,Zombi svaka cast,samo da napomenem da su i hilzne gusane

Gorski Car
10-01-13, 21:16
@zombe_666 ti si ako se ne varam po struci masinski inzenjer bolje si upucen u postupak izrade od mene. Ja sam po zanimanju automehanicar karike samo ugradjujem pa ne mogu da zalazim u detalje izrade. U pravu si za razlicitost materijala izmedju kompresione,brisajuce i mazajuce karike.

@kinez majstora koji sklapa bas boli uvo od kog materijala je deo i sam postupak njegove izrade, nego sklapal zavrsavaj posao pali i teraj. Gusane hilzne su diskutabilne...
>:({

cira92
10-01-13, 21:28
@zombe_666 ti si ako se ne varam po struci masinski inzenjer bolje si upucen u postupak izrade od mene. Ja sam po zanimanju automehanicar karike samo ugradjujem pa ne mogu da zalazim u detalje izrade. U pravu si za razlicitost materijala izmedju kompresione,brisajuce i mazajuce karike.

@kinez majstora koji sklapa bas boli uvo od kog materijala je deo i sam postupak njegove izrade, nego sklapal zavrsavaj posao pali i teraj. Gusane hilzne su diskutabilne...

Apsolutno se slazem,ja samo sklapam gotove delove necu da ih pravim pa da znam od cega je svaki deo...>:({

kinez
10-01-13, 21:35
a kad treba da se napravi deo sta onda od cega se pravi?Lkl{{

Gorski Car
10-01-13, 21:41
a kad treba da se napravi deo sta onda od cega se pravi?Lkl{{

Kupis u prodavnici i ugradis, pretezno radim putnicke automobile retko koji deo nema da se kupi.
Sad bas radim jedan traktor nosi motor od MF-130 za njega sam morao da nosim klipove za BG kod Crnobrnje da napravi karike ali izrada traje nekoliko dana sam postupak izrade mi je ostao nepoznat.

kinez
10-01-13, 21:43
to je motor 4cil bese nesto precnik oko 83mm?

spasoje
10-01-13, 21:47
79,4x88,9 Konedata....

kinez
10-01-13, 21:54
u pravu si ja mislio na mf35 4cil.

sinisa1979
11-01-13, 10:45
Nego da se vratimo temi..... Evo o ovom sam pisao,ovo 100% rešava pukotinu bez rastavljanja. http://tenej.com/abro/detail/127-zaptivanje-i-ciscenje-sistema/flypage_images/10-abro-super-metalik-zaptivno-sredstvo-ss-822?sef=hcfp

Gorski Car
11-01-13, 11:43
to je motor 4cil bese nesto precnik oko 83mm?
4 cilindra, precnik cilindra je 79,2mm ,vadili smo precizne mere zbog izrade karika. Cilindri su dosta istroseni pa se mere za nekoliko 100tih razlikuju od cilindra do cilindra.

- - - - - - - - - -

79,4x88,9 Konedata....
Tako pise u konedata ali ta mera je netacna.
Bog sveti zna sta je sve budzeno na ovom traktoru, traktor je Nemacki Bungartz a ugradili su motor od MF-a 130. Karika nigde nije imalo pa sam morao da odnesem da naprave, nesto sam prehladjen zadnjih dana pa ne mogu da sklapam bas me zanima kako ce to raditi prvi put ugradjujem pravljene karike u neki motor...

MONTOYA
11-01-13, 12:00
sasa jel pravi ta firma i klipove po uzorku

Gorski Car
11-01-13, 12:18
sasa jel pravi ta firma i klipove po uzorku
Evo njihovog sajta:
http://www.karike.co.rs/

darko1973
17-03-13, 10:20
Ja to rece jos 4.januara,ali dzaba dok sami ne platimo stetu na svojoj grbini ne vredi.

- - - - - - - - - -

Narode sipajte antifriz to vam je naj jeftinije i naj sigurnije.@pujol dobro si prosao ako je samo cep,a vidi sta je moglo da bude i koliko bi to kostalo i za te pare sto bi opravljao koliko bi godina imao da sipas antifriz. Na ovo sam mislio, ps greska prilikom slanja prve poruke.

German hunting terrier | Jagdterrier