Subvencije poljoprivredi za 2013 godinu

Naravno da ce uvek biti polemike oko subvencija,oko velikih ..malih.vidim da se ovde neko pita zasto favorizovati male,pa jednostavno da bi postali veliki,sta se danas desava,ljudi obradjuju na stotine pa i hiljade hektara i ja sam da tih ima sto vise, i u istom su polozaju kao i mali isti PIO i doprinose placaju,i naravno da ti veliki uvek kukaju kako nista ne valja ma koliko drzava da da njima nije dosta,i ja to razumem naucili ljudi na velike cifre i niko od njih se ne pita sta je sa onim poljoprivrednikom u Svrljigu..Blacu..ili Vlasotincu..i on placa PIO i doprinose i jedva prezivljava...i naravno pojavi se baja zvani Seik i opsta frka..evo gledam ove subvencije za mleko,daju samo ko ostvari proizvodnju preko 3000litara po kvartalu..e sad da vas pitam kako ce mucenik koji ima 3krave i 4 hektara neke lose zemlje da dobije tu subvenciju?A MLEKO PREDAJE DA BI PREZIVEO.Pa nikako naravno ,sistem je napravljen za velike da operu pare kroz kupovinu stotine grla i oni ce odlucivati u poljoprivredi a o njoj ni p od poljoprivrede ne znaju..tip kupi 200grlai dnevno proizvede 5000litara mleka,u to mleko naravno sipa 2% vode i tom vodom plati te mucenike koji rade kod njega,a on i dalje pere pare kroz kupovinu zemlje i dalje ga drzava pomaze..jer on je veliki proizvodjac..nemojte pogresno da me razumete nemam ja nista protiv velikih,ali sam za to da se placa porez i porez na profit,i treba povecati premije i subvencije ali i kaznenu politiku,i kad njih deset muljatora omaste resetke sve ce biti u redu.

Samo jedno kratko pitanje, nesto mi nije jasno? Ako takozvani "mali" jedva prezivljavaju, kako ce tek onda da zive ako se oporezuju na profit?
 
Djudja

Sta je po tebi najbolje da se uradi sa ovim malim poljop,
da se otereju na goli otok?
da se strpaju u ludnice?

Dali neko tera nas da radimo 20 ha ili 200 ha?
Sta je koga briga koliko je ko ulozio?

O zemljo, Srbijo!
 
Nerazum tvoj odgovor...nebitno je. Sta kog da daju ja uzimam. Koliko cega sta, kad bude vreme znace se. On danas jedno, sutra drugo. Kakva ce im konacna odluka biti to samo oni znaju. A kao sto sam rekla uzimam sta god daju, sto se tice mene.
Pa ne razumem šta je nejasno.
Prvo si pisala šta ćeš sa toliko nafte.
A zatim da uzimaš sve.
Još malo ćeš pisati kako je malo sve što daju.

- - - - - - - - - -

Samo jedno kratko pitanje, nesto mi nije jasno? Ako takozvani "mali" jedva prezivljavaju, kako ce tek onda da zive ako se oporezuju na profit?
Šta ti smatraš "malim" a šta "velikim" poljoprivrednim proizvođačem?
 
Malopre sam se vratio iz NS i videh da sam "debelo " zakuvao oko mog misljenja davanja subvencija. Vidim i da su pojedinci to odlicni razumeli i obrazlozili, te nema potrebe da ja to ponavljam. Ne vidim da ste primetili da ja (ne zbog sebe) forsiram i mlade paore, a o tome ni reci ne govoriete. Cak nisam cuo niti jedno drugo misjlenje! Potsecate me na pojedine politicare(necu ih imenovati) koji samo kritikovati znaju. A ideje ... ?
 
Svaka cast za podrsku mladim! to pozdravljam

Bojim se da ne bude za par god '' Hrani kera da te ujede''
Uvek isplivaju na povrsinu neki mali novopeceni, koji po obicaju ''podviju rep'' pa pocnu
gaziti ove druge.
Ovde se na zalost ne moze 10 ljudi sloziti.
Ovi sto donose odluke da samo procitaju dve strane predloga i nadju najbolje resenje.
Koje na zalost opet nece nekom odgovarati.
 
Ovde ima svega i svacega....Mnogi ne razmisljaju glavom i mozgom,nego novcanikom(prokletstvom)Nevezano samo za ovu temu,nego u opste vezano za poljoprivredu.Poljoprivreda je fabrika pod vedrim nebom,...,a price znas koliko smo mi ulozili,pa nas je ubila susa,drzava je nepravedna prema nama ,150 hektara radimo..treba platiti arendu....jel te tera neko? Vece povrsine,veca ulaganja=veca dobit,susa,veci gubitak,i obrnuto...Pokri se jorganom koliki je...Svako treba da proceni svoje mogucnosti i tako da se odnosi,ako razmislja,a ne optuzivati drzavu....Podrzavam i stocare i ratare i kako neki kazu hobi proizvodjace(sto mislim da nepostoji)Za mene je poljoprivrednik-poljoprivrednik,svako je izabrao sebi put(stocarstvo,ratarstvo,mesano...)Ili kad kazu pa on radi u firmi ima platu...,niko nebrani i tebi da se zaposlis,pa posle posla da radis zemlju.....Izvinite ako sam otisao u :off_topic:.
 
Ovde ima svega i svacega....Mnogi ne razmisljaju glavom i mozgom,nego novcanikom(prokletstvom)Nevezano samo za ovu temu,nego u opste vezano za poljoprivredu.Poljoprivreda je fabrika pod vedrim nebom,...,a price znas koliko smo mi ulozili,pa nas je ubila susa,drzava je nepravedna prema nama ,150 hektara radimo..treba platiti arendu....jel te tera neko? Vece povrsine,veca ulaganja=veca dobit,susa,veci gubitak,i obrnuto...Pokri se jorganom koliki je...Svako treba da proceni svoje mogucnosti i tako da se odnosi,ako razmislja,a ne optuzivati drzavu....Podrzavam i stocare i ratare i kako neki kazu hobi proizvodjace(sto mislim da nepostoji)Za mene je poljoprivrednik-poljoprivrednik,svako je izabrao sebi put(stocarstvo,ratarstvo,mesano...)Ili kad kazu pa on radi u firmi ima platu...,niko nebrani i tebi da se zaposlis,pa posle posla da radis zemlju.....Izvinite ako sam otisao u :off_topic:.
Svaka cast na komentaru.
 
Ja sa svoje nepune 23 godine i sa svojih 11 hektara zemlje trebam da idem u firmu da radim a velikim paorima da pripustim da rade moju zemlju u zakup,epa necu,ocu i ja da radim i da stvaram,da mogu lepo da zivim,ali ja ne mogu jer su cene zakupa astronomske,lako coveku sa 150 lanaca zemlje da plati 250-300 evra lanac,a kako cu ja da platim,meni godisnja zarada na toj zemlji neka bude 3000-4000 hiljade evra,a taj isti covek to potrosi na jedno letovanje,plus on ostvaruje pravo na subvencije a ja ne,i ja polako ali sigurno tonem,pa vi vidite...
 
Vidis druze da i ovde ima ljudi koji bih zeleli da svi mi propadnemo, a ostanu samo oni sa 200- 300- 500 ha,
ali to nece moci tako. Nedamo se mi.

Ako propadnemo, ovim vecim nece biti zanimljivo bez nas. :osmeh:
 
Da se ja pitam, pitanje subvencija bih islo po drugim principima : do 25 ha- 20000 po ha, od 25-50ha - 15000. od 50-75ha - 10000, od 75.100ha - 5000din. I to, iskljucivo kome je poljoprivreda osnovno zanimanje, znaci da placa PIO. Mladim paorima omoguciti da kupuju (na vecito) drzavno zemljiste, mehanizaciju na kredit uz minimalne kamate, da imaju prioritot kod uzimanja u zakup drzavnog zemljista... a drugima limitirati povrsine zakupa drzavnog zem. na 20ha. Novi zakon je sraman, cestiti paori i dalje ostaju gradjani drugog reda, jer su po pitanju subvencija svrstani rame uz rame sa onima8 gore sam ih spomenuo) kojima je drazava vec sve moguce privilegije dala, a diskriminisani su paori po pitanju bolovanja, decijeg dodatka, materinskog dodatka, stipendija deci.... A kad sam vec kod dece, moram da vas pitam, kada se dete od nas paora negde zaposlilo, bez obzira na strucnu spremu. Kao po nekom pravilu "odlazim u penziju ako mi zaposlite dete" a nasa dece, ili vasa buduca cuce na evidenciji rada. Za subvencije sam ali po nekim drugim principima i iskljucivo onima koji zive od poljoprivrede, pa neka se neko i ljuti.

Slazem se od reci do reci!!!
 
@Janosh Vidim i ja,nedamo se :osmeh:...U selu kod nas covek sa 150 lanaca zemlje kaze ijao kako mi tesko zivimo,mi sitni...Pa sta sam ja ako si ti sitan...Podsmevaju se narodu i p..... na sirotinju,a sve sljam do sljama...ne zna se koji je gori...
 
Ovde ima svega i svacega....Mnogi ne razmisljaju glavom i mozgom,nego novcanikom(prokletstvom)Nevezano samo za ovu temu,nego u opste vezano za poljoprivredu.Poljoprivreda je fabrika pod vedrim nebom,...,a price znas koliko smo mi ulozili,pa nas je ubila susa,drzava je nepravedna prema nama ,150 hektara radimo..treba platiti arendu....jel te tera neko? Vece povrsine,veca ulaganja=veca dobit,susa,veci gubitak,i obrnuto...Pokri se jorganom koliki je...Svako treba da proceni svoje mogucnosti i tako da se odnosi,ako razmislja,a ne optuzivati drzavu....Podrzavam i stocare i ratare i kako neki kazu hobi proizvodjace(sto mislim da nepostoji)Za mene je poljoprivrednik-poljoprivrednik,svako je izabrao sebi put(stocarstvo,ratarstvo,mesano...)Ili kad kazu pa on radi u firmi ima platu...,niko nebrani i tebi da se zaposlis,pa posle posla da radis zemlju.....Izvinite ako sam otisao u :off_topic:.
Gospodin Djole kao da ne zivi u Srbiji kada kaze da niko nikome ne brani da se zaposli! Zna li g.Djole koliko ih ima samo u SO na evidenciji za zaposljavanje? Dali bi ih bilo toliko da imaju gde da se zaposle? A upravo ti za koje trvrdite da ih nema (hobi proizvodjaci), najvise kupuju zemlju na vecito i najvise placaju zakup zemljista. Zasto? Zbog raznoraznih privilegija koje im je drusto (a nama ne ) omogucilo. Vasih 150 ha nista nije vece nago nekome koji radi 15ha. I kod njega je fabrika pod vedrim nebom, i on moze cas posla izgubi sve kao i onaj od 150ha. Treba pogurati male proizvodjace, narocito mladje. Zato sam za drugaciju raspodelu subvencija a ne da postoju u celoj Srbiji nekoliko "AL DAHRI ".
 
Ovo sto je STARI VUJADIN napisao bi bilo u nekoj reci deo moga programa"Oziviti poljoprivredu i okrenuti mladi narastaj prema njoj"Sto u potpunosti pozdravljam.
Uvesti rigorozne kontrole u vezi zakupa drzavne zemlje-prioriteti,a ne Marko uzeo za Peru,ovaj za Janka,a Janko nikada nije ni video traktor......(primer).
Subvencija za sve,ali u razlicitim kategorijama....(treba izvrsiti kategorizaciju)

Sto se tice propadanja,teze bi palo velikima(jer su naucili na puno),nego malima(oni su skromni-malo)
 
Subvencije poljoprivredi ne smeju biti socijalnog karaktera ,i davane nekom da preživi, već razvojnog karaktera.To bi trebala da im je osnovna uloga u svoj ovoj gunguli.To što Stari Vujadin piše o različitom subvencionisunju do određenog broja hektara ne pije vodu.Ja prvi bih recimo 75ha podelio na 3 gazdinstva da bih dobijao veću sumu po hektaru nego da svih 75ha ostane u jednom gazdinstvu.Jednostavno bi se moralo napraviti par ciljnih grupa i malo razgraničiti neke stvari.Po meni obavezno treba razvrstati one koji se isključivo bave poljoprivredom i one koji uz bilo koji i bilo kakav prijavljen posao rade i zemlju.
 
To sa raspodelom gazdinstva na vise delova je i do sada bilo,kod mene ima takvih koima nije dosta da na clanove prijavljuje, nego vec i traktoristima deli.Kad bi bilo po grupama,jos bi se delilo gazdinstvo na sitnije .Trebalo bi uvesti jacu kontrolu, da nemoze naprimer imati gazdinstvo ucenik osnovne skole ili traktorista koji radi kod doticnog gazde.Pa valjda nisu se rodili sa tapijom od 100ha uruci,a ovaj drugi sto neradi sam svoju zemlju? kad vec na papiru ima 99ha sve je to zbog subvecija i tu bi tyrebalo uvesti rigoroznu kontrolu,kako? pa i zato neko prima debelu lovu, a neradi.
 
Kad se budemo složili oko toga da je izostala kontrola , a mi ih plaćamo neće biti raspisivanja zemlje. Zakoni već postoje samo se slabo sprovode.
 
Samo jedno kratko pitanje, nesto mi nije jasno? Ako takozvani "mali" jedva prezivljavaju, kako ce tek onda da zive ako se oporezuju na profit?
Jednostavno kao i oporezivanje plata,limit preko kojeg placas porez,vise zaradis vise platis..prosto
ili da poubijamo sitne da bi veliki ziveli m?
 
Subvencije poljoprivredi ne smeju biti socijalnog karaktera ,i davane nekom da preživi, već razvojnog karaktera.To bi trebala da im je osnovna uloga u svoj ovoj gunguli.To što Stari Vujadin piše o različitom subvencionisunju do određenog broja hektara ne pije vodu.Ja prvi bih recimo 75ha podelio na 3 gazdinstva da bih dobijao veću sumu po hektaru nego da svih 75ha ostane u jednom gazdinstvu.Jednostavno bi se moralo napraviti par ciljnih grupa i malo razgraničiti neke stvari.Po meni obavezno treba razvrstati one koji se isključivo bave poljoprivredom i one koji uz bilo koji i bilo kakav prijavljen posao rade i zemlju.
Pa stace onom subvencije ko radi 75h cist profit mu dode minimum 15000eu(za 4 clanu porodicu ihhahaj vise nego dovoljno) i po tebi takav bi trebo da dobije vece subvencije recimo od onog ko radi 25h a nemoze uzeti vise u zakup jer ima sela gde jednostavno nema zemlje i po tvome on je socijalni slucaj nije to dobro razmisljanje tj, jakoo sebicno nemoj shvatiti pogresno mene ratarstvo mnogo neinteresuje bavim se povrtarstvom al kolko vidim nekim nikad dosta,al da svima bude dobro to nece biti nikad jer dok jednom se nesmrkne drugom nemoze da svane:ppozdrav:al kolko primecujem svima je smrklo a nikom jos nije svanulo::samo bes::
 
Mene zanima sta smatrate pod velikim paorom,onaj sto radi 100-200ha ili oni sto rade 1000-20000ha...,to morate da mi razjasnite,pa cu vam dati svoje misljnenje i moj polozaj u toj kategorizaciji.
 
Nazad
Vrh