Subvencije poljoprivredi za 2013 godinu

Jedno pitanje. zasto onaj sto manje radi vise da dobije subvencije. zar nije onaj sto vise radi, vece su mu i potrebe, a de je cak i ona propala 2012 godina, sto smo u veikim manjkovima zbog suse, a vi bi nam jos i smanjili subvenciju, koja bi nam dobro dosla
Možda zato što ne mogu da rade više,ja bih mogao raditi od 100 do 200ha ali nema gde da uzmem jer kod nas nema toliko zemlje uzeti pod zakup...
Moram da svaštarim,radim zemlju,držim stoku,radim usluge...
Voleo bi i ja da budem gospodin paor i bavim se samo ratarstvom ali šta ću ja sam seljak pa svaštarim....:osmeh:
 
DJudja
Kakve veze ima ko koliko radi treba dati po jedinici površine ali zato treba usaglasiti druge poreze po istom principu.
Više radiš-veća zarada-veći porez i obrnuto.
Ključna stvar je da se oporezuje zarada tako bar rade normalne i savremeno uređene države. Ne može pio biti isti onima sa 10 ha i onima sa 100 ha.
Ako se utvrdi da je onaj sa 10 ha zaradio 5000 eura plati porez na zaradu a ako je zaradio 1000 plati na tu sumu .Isto i onaj sa zaradom od 100 hiljada plati proporcionalno.
Problem je u sivoj zoni kupuje se i prodaje bez pokrića i kontrole tako da je suština problema u drugoj sferi odakle treba početi pa se postepeno sve izjednači zakon mora biti za sve isti.
Mi ovako lutamo i prepucavamo se i ponajviše licitiramo kome treba koliko i to traje veće godinama.
 
Kada sam prekljuce ovako napisao poceli su da kukaju i obrisase mi govor.
Ko manje seje treba da dobije veci podsticaj. Ko seje 100-200-500 ha, valjda ima sredstva cim toliko radi.
I ne moze se takvima isto subvencionisati kao malima.
Sta da rade povrtari koji godinama nisu imali pravo na sub.

Ovde se bine isti oni koji su se pre par dana bunili, kada je proneta vest o oporezivanju ovih preko 35 000 000 . :sta:

Moje licno misljenje je da ne treba da se dodeljuju sub, vec treba da se srede neke stvari i poboljsa izvoz,
jer mi smo poljoprivredna zemlja.
Eventualno da drzava isplacuje po 5 000 (pet hiljada) dinara. I DOVIDJENJA.

A, ne ovako da se daje, a tamo neki prevode na babe i tetke, neki primaju, a cekaju ispred
polj, apoteke da dobiju racune.
Dokle god se to ne resi, nema nama napredka.
 
  • Like
Reagovanja: zis
Uopšte mi nije jasno zašto ljudima pamet da recimo male treba favorizovati kroz veće subvencije.
Neka mi neko objasni razlog zašto bi mali bili u povlaštenom položaju?
Zar nije pametnije da se PIO i porez plaćaju na osnovu toga jesi mali i veliki.Mislim da bi ukupna društvena korist vbila puno veća.
 
PIO je morao da bude i ostane uslov za određene subvencije ali ne kao obavezna kategorija u svim aspektima.Ovo što sada rade i šta nas čeka nije dobro na duži vremenski period.
 
Protiv sam bilo kakvih subvencija drzave velikim poljoprivrednim gazdinstvima!

Prvo: Svako ko radi od 100 hektara pa na vise nije obican paor-seljak vec ozbiljna firma i sasvim je nepravedno subvencionirati velike firme a male seljake i sitnu poljoprivredu ne subvencionirati jer 90% sitnih poljoprivrednika nema gotovo nikakve subvencije snalaze se sami kako znaju i umeju...

Drugo: Drzava treba da subvencionise seljaka-paora koji radi 5-10-15-20-30 hektara zemlje koje domacinstvo nema nikakva druga primanja i zivi samo od poljoprivrede, a ne ovako da stimulise i subvencionise raznu tajkuneriju koji su preko noci dosli do 100-200-300-----1000 hektara,novih fendova i dobijaju pomoc od drzave dok obican seljak-paor kome je potrebna pomoc nema nikakvu pomoc...

Zasto bi neko uopste davao bilo kakvu pomoc nekome ko ima godisnji prihod od 100 000 evra na 100 hektara obradive povrsine??

Kad mogu ja obican seljak koji radi 10 hektara zemlje bez ikakvih subvencija i pomoci drzave moze i kolega koji radi 100 hektara i ima godisnji prihod preko 100 000 evra sam da kupuje sebi naftu itd...
Samo kukate na drzavu kao da vam drzava nesto duguje! Svaki hektar koji obradjujete obradjujete da bi vi zaradili pare ne obradjujete za drzavu...
Posle ovoga mozete i da me banujete slobodno ako imate zelju...
 
Uopšte mi nije jasno zašto ljudima pamet da recimo male treba favorizovati kroz veće subvencije.
Neka mi neko objasni razlog zašto bi mali bili u povlaštenom položaju?
Zar nije pametnije da se PIO i porez plaćaju na osnovu toga jesi mali i veliki.Mislim da bi ukupna društvena korist vbila puno veća.
svebi to bilo lepo al kadbi stvarno svi bili oporezovani prema stvarnoj dobiti a znamo svi kako se mulja sa 4-5 gazdinstva i sa PDV sisitemom a mislim da oni sitni poljoprivrednici to nisu u stanju
 
Poslednja izmena:
al je nama na forumu lepo,prepiremo se ko je veci,ko je manji a svi smo jednaki i mali
nemozemo da se slozi ni za sta neki dan ste pravili granice u srbiji i delili vojvodinu umesto da razmotrimo kako da skinemo kriminalce iz ministarstva:sta:
nas problem smo mi koji sve to sranje dopustamo
 
Možda zato što ne mogu da rade više,ja bih mogao raditi od 100 do 200ha ali nema gde da uzmem jer kod nas nema toliko zemlje uzeti pod zakup...
Moram da svaštarim,radim zemlju,držim stoku,radim usluge...
Voleo bi i ja da budem gospodin paor i bavim se samo ratarstvom ali šta ću ja sam seljak pa svaštarim....:osmeh:

Ne podcenjujem nikoga, daleko bilo. Al nije uredu takva racunica. Jednostavno, mi ne lezimo, radimo dan, noc. I sve je to zasluzeno. Sto je vise zemlje , vise i posla, kad je dobra god normalno dobra i zarada, al kad je losa god onda su gubici ogromni...Ko vise radi veca su ulaganja, rashodi, kvarovi, ne popravlja se to samo...nebitno. Svima isto il nikome nista. Zasto onaj ko ima 10 jutara da dobije vise para, cinjenica je da on i mnogo manje radi...nebitno. Zatvaram temu
 
Poslednja izmena:
Protiv sam bilo kakvih subvencija drzave velikim poljoprivrednim gazdinstvima!
Posle ovoga mozete i da me banujete slobodno ako imate zelju...

Zasto mislis da neko ima zelju da te banuje. Pa nije ovo vecernja revija zelja. Napisao si svoje misljenje i zato sluzi ovaj forum, nisi prekrsio pravila foruma i ne vidim razlog da te neko banuje zbog napisanog posta. To sto je tebi glava napunjena tamo... to je vec druga stvar. Kada prekrsis pravila foruma, shodno tezini prekrsaja ide i srazmerna kazna.
 
Protiv sam bilo kakvih subvencija drzave velikim poljoprivrednim gazdinstvima!

Prvo: Svako ko radi od 100 hektara pa na vise nije obican paor-seljak vec ozbiljna firma i sasvim je nepravedno subvencionirati velike firme a male seljake i sitnu poljoprivredu ne subvencionirati jer 90% sitnih poljoprivrednika nema gotovo nikakve subvencije snalaze se sami kako znaju i umeju...

Drugo: Drzava treba da subvencionise seljaka-paora koji radi 5-10-15-20-30 hektara zemlje koje domacinstvo nema nikakva druga primanja i zivi samo od poljoprivrede, a ne ovako da stimulise i subvencionise raznu tajkuneriju koji su preko noci dosli do 100-200-300-----1000 hektara,novih fendova i dobijaju pomoc od drzave dok obican seljak-paor kome je potrebna pomoc nema nikakvu pomoc...

Zasto bi neko uopste davao bilo kakvu pomoc nekome ko ima godisnji prihod od 100 000 evra na 100 hektara obradive povrsine??

Kad mogu ja obican seljak koji radi 10 hektara zemlje bez ikakvih subvencija i pomoci drzave moze i kolega koji radi 100 hektara i ima godisnji prihod preko 100 000 evra sam da kupuje sebi naftu itd...
Samo kukate na drzavu kao da vam drzava nesto duguje! Svaki hektar koji obradjujete obradjujete da bi vi zaradili pare ne obradjujete za drzavu...
Posle ovoga mozete i da me banujete slobodno ako imate zelju...

Neznam za vas, i unapred da kazem da necu i nije mi namera da vas uvredim. Al bar ovde kod nas u Sremu mnogo njih ima koji su kako vi kazete mali, pored kultura koje mi sejemo bave se bastovanlukom. Seju i prodaju krastavce buraniju, paprike krompir...I na tih par jutara zarade koliko ja na ~50 jutara psenice. Ajd onda i njih da oporezujemo, oni imaju cistu zaradu. A ja placam obnovu gazd.poreze silne PIO, izvode iz zemlj. knjiga, arende...A kad mi dodje da platim za kiscenje kanala sisavaca a ni neznaju gde se nalaze a ti moras da platis....
 
@Goran IHC Bilo bi dosta raspravljanja na ovome sto sam ja napisao,bolje cu da cutim,use i u svoje kljuse...A i nije za ovu temu...
 
Naravno da ce uvek biti polemike oko subvencija,oko velikih ..malih.vidim da se ovde neko pita zasto favorizovati male,pa jednostavno da bi postali veliki,sta se danas desava,ljudi obradjuju na stotine pa i hiljade hektara i ja sam da tih ima sto vise, i u istom su polozaju kao i mali isti PIO i doprinose placaju,i naravno da ti veliki uvek kukaju kako nista ne valja ma koliko drzava da da njima nije dosta,i ja to razumem naucili ljudi na velike cifre i niko od njih se ne pita sta je sa onim poljoprivrednikom u Svrljigu..Blacu..ili Vlasotincu..i on placa PIO i doprinose i jedva prezivljava...i naravno pojavi se baja zvani Seik i opsta frka..evo gledam ove subvencije za mleko,daju samo ko ostvari proizvodnju preko 3000litara po kvartalu..e sad da vas pitam kako ce mucenik koji ima 3krave i 4 hektara neke lose zemlje da dobije tu subvenciju?A MLEKO PREDAJE DA BI PREZIVEO.Pa nikako naravno ,sistem je napravljen za velike da operu pare kroz kupovinu stotine grla i oni ce odlucivati u poljoprivredi a o njoj ni p od poljoprivrede ne znaju..tip kupi 200grlai dnevno proizvede 5000litara mleka,u to mleko naravno sipa 2% vode i tom vodom plati te mucenike koji rade kod njega,a on i dalje pere pare kroz kupovinu zemlje i dalje ga drzava pomaze..jer on je veliki proizvodjac..nemojte pogresno da me razumete nemam ja nista protiv velikih,ali sam za to da se placa porez i porez na profit,i treba povecati premije i subvencije ali i kaznenu politiku,i kad njih deset muljatora omaste resetke sve ce biti u redu.
 
Nazad
Vrh