PDA

View Full Version : Stajsko đubrivo

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2

tibor
10-06-09, 23:08
A ja kazem bez stajnjaka nema kukuruza,kad bacis jedno 4-5 vagonki nece ti trebati ni vestak.

abro
10-06-09, 23:08
bingo :D

phoenixfendt
10-06-09, 23:09
ali ureju moras dati makar 100kg po jutru :D

cicimoric
10-06-09, 23:32
A ja kazem bez stajnjaka nema kukuruza,kad bacis jedno 4-5 vagonki nece ti trebati ni vestak.

verujem ti ja, ali odakle meni stajnjak kad nemam stoke

branko
10-06-09, 23:33

A tak repa da vidiš kakva je od stajnjaka.

tibor
10-06-09, 23:34
tolko i bacam
_________________________________________________P ost je spojen: 1244666173________________________________________ _________

nemam ni ja al pokupim u selu kome ne treba

branko
10-06-09, 23:38
tolko i bacam
_________________________________________________P ost je spojen: 1244666173________________________________________ _________

nemam ni ja al pokupim u selu kome ne treba

Isto to radim, ali biram pileće đubrivo jer nema semena trava.

Dragan18
10-06-09, 23:40
moj ujak redovno sa Topiko farme kupuje pileci stajnjak i to krlja rezultati su odlicni!

branko
10-06-09, 23:44
moj ujak redovno sa Topiko farme kupuje pileci stajnjak i to krlja rezultati su odlicni!

Koliko plaća?

Dragan18
11-06-09, 00:03
@branko
jedan covek iz BT ima veze u Topiku i on posle svake ture pilica dobije da cisti te objekte ima svoje kamione i ULT koji moze da se zavuce u objekat moj ujak njemu pomaze da izveze taj djubar na svoje njive a za uzvrat ovaj njemu daje djubar a on mu pomogne da utovara sa ULT-om

ovako to izgleda
http://i41.tinypic.com/200a9va.jpg
posle razbacivanja
http://i39.tinypic.com/jawda9.jpg
http://i40.tinypic.com/2z71rwm.jpg

branko
11-06-09, 00:05
Neverovatno koliko kukuruz i repa vole to pileće đubrivo.

Dragan18
11-06-09, 00:11
pilece djubrivo je puno azota!

phoenixfendt
11-06-09, 00:29
isto tako je jedan covek iz petrovca izvezao nekoliko vagona tog djubriva sa farme koka iz kulpina, na svoju njivu pa to zaorao i sledece godine je tamo posejao kukuruz pa mu je sav izgoreo i istrulio klip zbog previse azota...tako da oprezno sa ovakvim djubrivom i koristite ga duplo manje nego obicno stajsko da bi vam kukuruz nebi izgoreo ili istruleo zbog previse azota >:D

sasa22
11-06-09, 00:42
bitna stvar razlikovati djubre iz farmi pilica i djubre iz farmi nosilja ,ovo sto je izgorelo je verovtno od nosilja gde nema slame nego samo izmet dok kod pileceg najveci deo cini slama ili prpa,zavisi sta se koristi za prostirku.Ja sam iznosio i po 15 trotonki na kj ,vredi, ali ono nije ugoreno kao kravlje ili svinjsko eventualno ako odstoji na nekoj kamari.Ove godine sam kupio 5 vagonki kravljeg na tri kj pa ako bude falilo dopunicu sa pilecim pa cemo videti razliku.Inace u mom selu ima oko 120000 brojlera tako da djubre mozes dobiti dzaba tvoje je samo da organizujes prevoz.

kiraj
11-06-09, 20:18
Mi u zadnjih 4-5 godina djubrimo sa govedjim stajnjakom po 5-6 kj. Surak ima farmu oko 40-50 muzara +prateca grla i odprilike svaki mesec izdjubri 20-25 petotonki. Sinovi mu pomazu u tom poslu pa vuku i kod nas na gomile ,a posle zetve rasturamo i odmah zaoravamo.I ove godine imamo vec spremno za 5 jutara.

kombajner
11-06-09, 20:28
nevalja bas puno da stoji na njivi u gomili ustvari nikako! ali kad nema mesta za nje tu mora!

kiraj
11-06-09, 21:50
A koja je razlika da li stoji u dvoriste ili na njivi? Iznosi se sveze iz stale pa na gomili truli 2-3 meseca.

todor
11-06-09, 21:52
nevalja bas puno da stoji na njivi u gomili ustvari nikako! ali kad nema mesta za nje tu mora!
pa majke ti gde ja da stavim sto prikolica a i više za godinu dana nego na njivu

Matic
11-06-09, 22:29
Na njivi stoji dok se ne skine usev.Posle useva rasturanje i oranje ne može drugačije jedino da se rastopi u vodi pa da se prihranjuje prskalicom preko lista.

tibor
11-06-09, 22:29
Ja sam i danas vuko stajnjak iz sela,ljudima netreba ,pa deponujem na gomilu na mojoj parceli

Sale
12-06-09, 10:13
Eee kad citam ove vase postove da je djubre dzaba ":":{ ":":{ Kad sam formirao vocnjak trebao mi je stajnjak i niko u okolini nema nego samo Pkb , odrali su me za 500 tona sa rasturanjem. Ali sve ide u rok sluzbe >:({ >:({

ivanhoe
12-06-09, 17:07
Eee kad citam ove vase postove da je djubre dzaba Odkako nema seljaka nego ratara,stocara,vocara,vinogradara...
Dok su bila klasicna poljoprivredna gazdinstva sve se proizvodilo i sav (prividni) otpad se reciklirao kroz djubar. Sad svi imaju svoj (ponekad stetan) otpad.
"svinjar"kad nema zemlju nece da gubi vreme i pravi trosak ubacujuci biljni otpad,lakse je smrkom oprati,Isto je sa kaveznim drzanjem zivine,sreca kodnas se nisu (jos) odomacili oni "duseci" sto sam vidjao po izlozbama jer stajnjaka ne bi bilo samo stetnog otpada. ::lose:: ":":{ {"{":

kombajner
12-06-09, 17:23
pa mislim da gubi svoju prihranu ali dobro svako radi kako mora!

~Kiki~
10-07-09, 21:10
Suv stajnjak baš i ne vredi puno , ako iz prikolice ne curi voda pri utovaru tu nema puno leba (bar za svinjski i goveđi) . Onoliko stajnjaka izneseš na dan koliko tog dana možeš da uzoreš tj. da ga što manje suši .

ilijat
11-09-09, 13:47
Da li je puno da se plati 35 evra za utovar sa utovarivacem i razbacivanje stajnjaka po njivi sa prikolicom za stajnjak od 7,5 t ? I da li je istina da stajnjak nije dobro bacati po strnistu nego mora po istanjiranoj njivi ^-^ Ne vidim logiku u ovom pa da pitam...

mityoo
11-09-09, 15:32
Toliko je i kod nas cak i vise traze ako je njiva daleko!

sasa21
11-09-09, 17:38
kod mene je 2700din ako raznosi sa njive a za svaki kilometar bilo prazan ili pun dodatnih 100din

vradus
02-10-09, 18:56
pozdrav svima, imam u planu da podizem vocnjak, pokusavam da napravim spisak troskova pa me interesuje kolika je kolicina stajnjaka potrebna za 4 ha, i koja je cena u slucaju da ne budem imao srece da je nadjem za dz.

Hipija
03-10-09, 00:50
Kod mene naplacuje:
1.razbacivanje 1000 din
2.utovar 700 din
3.stajnjak prikolica 1000 din

mityoo
03-10-09, 23:12
1000 dinara prikolica stajnaka? Kod mene je 500-700 dinara tona stajnjaka....

tibor
03-10-09, 23:25
1000 dinara prikolica stajnaka? Kod mene je 500-700 dinara tona stajnjaka....

Mozda je trotonka_

mityoo
03-10-09, 23:34
Ama za te pare bi kodnas dobio spediter stajnjaka i to manji!

Hipija
05-10-09, 09:31
Da prikolica 5 t stajnjaka 1000 din.Ima ljudi sto ti i daju djubre samo da im ocistis dvoriste !!!!

Sale
05-10-09, 11:32
To je odlicna cena ,ja sam placao 100 eura prikolicu od 8 tona {"{":

Bećarina pusta
06-10-09, 17:45
Danas sam tovario ovčije đubre. Inače kod nas se trotonka prodaje po 30-ak eura, a zmajevka po 50-60 eura.

http://img208.imageshack.us/img208/7278/fotografija0535.jpg (http://img208.imageshack.us/i/fotografija0535.jpg/)

mityoo
06-10-09, 22:46
Tako je i kodnas otprilike kao kod betyarine...

milan90
25-11-09, 23:32
http://i46.tinypic.com/azhy6a.jpg

branko
25-11-09, 23:45
Eto ove jeseni sam razbacao na 7 kj a imam u planu još 3kj.
Inače skoro sam pileći stajnjak.

todor
26-11-09, 00:11
pa kod mene u selu te ljudi mole da im skloniš đubre iz dvorišta i to ništa ne plaćam ovih nekoliko dana se samo sa đubretom zanimam

North ARMY
26-11-09, 00:21
i kod mene je do pre 2g bilo za dz samo da im ga sklonis a onda je dosao jedan koji radi zemlju i pere pare preko nje i poceo masno da placa stajnjak a njive pored druma kupuje i ne pita za cenu

milan90
26-11-09, 19:36
http://i47.tinypic.com/2rgz34p.jpg danas sam zavrsio razbacivanje stajnjaka i duboko oranje....
>:({

branko
26-11-09, 19:57
A kakva je to prikolica za razbacivanje đubriva?

milan90
27-11-09, 00:25
Tehnostroj 5,5t...

draganpan
27-11-09, 08:41
Ja sam nudio 10 EUR , samo, utovar prikolice od 3t
Niko nije hteo...
J... ga
Nezaposlenost a niko nece da radi. A oni koji rade i imaju oni su "ukrali", "dao im neko drugi" i na kraju "Lako je njemu...."

dzionik
27-11-09, 09:38
1200 din ovde blizu Uba kazu "kola" stara prikolica oko 2-3 m3 sa utovarom i istovarom.

Arsa
06-12-09, 03:33
[quote=branko ]
Eto ove jeseni sam razbacao na 7 kj a imam u planu još 3kj.
Inače skoro sam pileći stajnjak.

@ Branko

Kako si zadovoljan sa pilecim stajnjakom ( da nije malo jak ?)

abro
06-12-09, 08:40
Dali neko ima tablicu, neku kategorizaciju stajnjaka, koji je bolji-losiji, koliko zadovoljava po jedinici povrsine, u kojoj meri menja ili smanjuje mesani...
Dajte nesto vise informacija za nas laike koji pocinjemo da koristimo ili jos uvek ne koristimo stajnjak. >:D

Zoran Kostović
07-12-09, 17:02
@draganpan
Šta si hteo da kažeš onim postom o stajnjaku?Plašim se da nisam shvaio poentu.

Edit by Branko: glupost koju je napisao draganpan i sve prateće reakcije ostalih članova obrisane.

ivanm
07-12-09, 18:16
ja Vam samo mogu reći da unošenjem 20 tona goveđeg stajnjaka u prvoj godini primene možete računati da će kukuruz dobiti na raspolaganje oko 6o kg/ha pristupačnog azota (ako delom ne volatizira ostajući na njivi nezaoran duži ili kraći period), 6 kg/ha fosfora (P2O5) i 30 kg kalijuma (K2O), plus mnogi mikroelementi i razni stimulatori rasta i razvoja biljaka kojih ima u stajnjaku, kao i druge neke pogodnosti kojima obiluje organsko đubrivo u odnosu na mineralno. Upravo ta sveukupnost hraniva i ostalih sastojaka stajnjaka učiniće da efekti primene stajnjaka budu znatno veći nego na pr. "gole" iskoristivost 60 kg/ha azota, 6 kg/ha fosfora i 30 kg/ha kalijuma u prvoj godini primene 20 tona/ha stajnjaka. (Agrohemijske analize stajnjaka pokazuju da sadržaj hraniva u njima može biti i veći nego što sam ja izneo, ali da bi se to tačno utvrdilo trebalo bi izvršiti analizu stajnjaka na sadržaj hraniva u agrohemijskim laboratorijama koje to mogu učiniti!) Dakle, po dobivenoj analizi zemljišta odbijte ono što ste uneli sa 20 tona/ha stajnjaka ako analiza pokaže veće potrebe za proizvodnju silažnog kukuruza i to , naročito fosfor i kalijum, nastojte zaorati. Sada je u pitanju dali čekati analizu zemljišta ili orati ranije. Sve ima svoje prednosti, ali i nedostatke!

tarana
07-12-09, 19:06
pre par godina sam pravio racun.
prikolica stajnjaka od 3t kod mene kosta metar kukuruza.
da platim ljude da utovaraju i kupim stajnjak, dobijam u prvoj godini +40% u drugoj + 30% u trecoj 20% a u cetvrtoj 10% na prinos.
ukupno JEDAN prinos vise na 4 godine sejanja.
troskovi djubriva su bili skoro u dinar isti kao i dobitak.samo sto pare dajem odmah, a izvlacim ih na rate.
odustao sam od rabote.

nebojsa
07-12-09, 22:41
Prof. Molnar navodi da se pozitivno dejstvo stajnjaka na osobine zemljišta i prinos može utvrditi i 10 i više godina od primene.
Nema sumnje da je stajnjak više nego dobro đubrivo (sve ste već rekli) ali ga je sve manje. Malo je mešovitih ratarsko-stočarskih domaćinstava pa retko ko ima svoj stajnjak i moraš da ga kupuješ tamo gde ga ima. I onda kad podvučeš crtu kao tarana vidiš ima li računa.
Međutim i bez stajnjaka se kvalitet zemnjišta i prinosi mogu držati na visokom nivou. Zaoravanjem žetvenih ostataka uz adekvatno min. đubrivo se postižu slični rezultat. Nažalost, sve češće se ljudi odlučuju za spaljivanje žetvenih ostataka i tako organska materija koja je nezamenljiva u očuvanju strukture zemljišta ode u vazduh.

dukej
08-12-09, 03:01
Samo dve opaske na prethodne postove:

- za iskorišćenje tih živih mikroorganizama je bitno odmah zaoravati stajnjak posle razbacivanja na njivi. Često vidim da stajnjak stoji na suncu i po nekoliko dana na njivi i to je onda više nije stajnjak već obična slama.

- na spaljivanje žetvenih ostataka ljudi se ne opredeljuju zbog navike ili nečeg drugog, već zbog toga što NEMAJU način da ih kvalitetno zaoru. Jasno je svima da je da je za to potrebno kvalitetno usitniti masu ali to mogu samo oni jači poljoprivrednici dok mi sitni to nemamo čime, a ako se sve plati da odrade velike mašine onda tu nema isplative ekonomske računice.

edit: Šta je sad ovo sa forumom ili nešto kod mene ne štima, tekst više nije uređen kao što sam ga kucao (nije poravnat tekst). Molim moderatore ako znaju o čemu je reč da mi pomognu.

ivanm
14-12-09, 12:19
Dozvoli Dukej da te malo dopunim.
- Stalno ponavljam da je najveći problem zemlje Srbije NEZNANJE !!!! Kada bi ljudi znali koliko zapravo gube time što na zaoru stajnjak u prvih 24h (ili po navici iznose stanjak na strnjike avgusta meseca kada sav N ispari z apar sati) sigurno da ne bi to bas tako radili.
- Pored toga jesi upravu da mi, koji smo sitni proizvodjači ( do 20-tak ha) nemamo niti dovoljno niti kvalitetnu mehanizaciju, ali j eopet problem NEZNANJE. Evo lepog primera. Imam LEOPARD 2 plug , i na parceli koju sam planirao za siliranje (MIKADO posejan na 20cm, pa još i dosta trave) ja sam obrao kukuruz i za tarupom dobio tepih debljine od oko 15-20cm. Pa jos mekana zemlja, JEDVA sam zaorao sve to. Po tvojoj logici SVI bi to palili, jer se tesko zaorava, ali IPAK MOŽE. Uostalom ja sam primer. Dakle, može , ali uz maltretiranje, ali barem znaš da ovakvim manipulacinama (zaoravanjem ostataka) moze da se nadomesti oko 1/3 stajnjaka!!!!

;D}

dukej
14-12-09, 15:43
Ako si uspeo da zaoreš sa Leopardom, svaka ti čast, ja to nisam mogao.
Imao sam ove godine kukuruze i vršene sa kombajnom i brane sa beračom, oba sa tarupom. E sad, kad se gleda iz daljine to izgleda usitnjeno, ali zapravo nije. Ima dovoljno velikih delova kukurzovine (a često i cela) koji stoje narogušeno i kad je suvo nema šanse da ne zaguši plug.
Išao sam da palim ove jeseni i morao sam da pustim brazdu pored komšijskog sojišta da ne uhvati isečkanu slamu. Na 500m bar desetak puta mi je zagušio i izbacio plug iz zemlje, a nameštao sam ga na sve moguće načine. Dobro, znao sam da tako mora pa sam mislio da će sledeća brazda biti bolja, odnosno da sad postoji "rupa" gde će ići masa, koju će zemlja zatrpati. Bilo je malo bolje, ali džabe, nađe se opet da se prepreči cela stabljika kukurzovine i to je dovoljno da prestane da klizi i zaguši u tren oka. Da orem tako da sam stalno okrenut nazad ne mogu, i u slučaju zaguša plug polići (nekad čak i iskoči ako baš ne pazim), i kad primetim već bude kasno, onda moram nazad (a ni odgušiti nije baš jednostavno kad se nabije zemlja i ljuštika) i em oranje nije kvalitetno, em masa nije zaorana već ostaju gomile odgore (kad plug ispljune), i što tako ne bih završio do proleća. Pokušavao sam i da ostavim da prvo malo kisne, da se slepi masa sa zemljom ali ni tu baš nisam uspevao da kvalitetno zaorem masu, a i ko će ga znati kad i koliko će biti kiše, ipak gledam da na vreme sve odradim a ne da otežem.
Još gori slučaj mi je iza berača, koji je neki samohodni (ručni rad jednog čoveka) i koji izbacuje ljuštike u svaki drugi red tako da imam trake sa puno mase i trake sa malo mase (kao otkosi iza kombajna ali u svakom drugom redu kukuruza). Tu tek nema šanse jer masa bude debela (duplo deblja nego iza kombajna).
Jasno je meni šta ja sve time gubim, rešenje po mom mišljenju bi bio malčer iza tarupa, da masa bude usitnjena a ne u velikim komadima i tako sprečim "rogušenje" mase što odmah dovede do zagušenja. Ili neki veći plug koji se teže zagušuje ali ja ništa od toga nemam. Malčer ovde niko ni nema a ako bih morao da plaćam oranje onda bolje da batalim poljoprivredu.
Smatram da kad bi masa bila dovoljno usitnjena da ne bih imao problema sa zaoravanjem jer npr. isečkanu sojinu slamu sam zaoravao bez problema i to tako da ništa nije ostajalo od gore (a trag isečkane slame je baš bio debeo - radi se o Đuri kome sečka nije baš najbolje podešena pa ne razbacuje u širinu već više usko, kao kad samo izbacuje slamu bez sečkanja).
Ako mislite da ja nemam pojma sa oranjem onda da kažem da sam video ovde kod mene da neki ljudi koji znaju da oru i nameste plug (pobeđivali na takmičenju iz oranja) i koji zaoravaju masu da su u nekim godinama palili kukurzovinu jer nisu mogli da je kvalitetno zaoru iako imaju i velike traktore i Vogele...

Uh, nisam ni video koliko sam ispisao, dosta je... >:({

kiraj
14-12-09, 15:56
Dukej,neznam koju tanjiraču imaš ,mogao si istanjirati pa tada probati da oreš.

gagi
14-12-09, 16:31
slicno sam i ja jedne godine prosao jedva uzorao i sutra dan ispremirao i na prolece nije bilo tog krtoga

Zoran Kostović
14-12-09, 16:37
@dukej
Takve probleme imaju svi ali o tome ne pričaju(pišu).Kada sam čitao tvoj post imao sam utisak da si posmatrao mene dok orem u takvim uslovima.Pozdrav.

dukej
14-12-09, 18:12
Na žalost nemam ni tanjiraču, a nisam ni siguran šta bi tanjirača koju može da vuče moj traktor mogla da uradi u velikoj suvoj masi. Velike teške tanjirače su već druga priča, to sam gledao i to funkcioniše solidno.

kiraj
14-12-09, 18:43
Mislio sam na vučene tanjirače.

Bobo
14-12-09, 22:45
@dukej
Takve probleme imaju svi ali o tome ne pričaju(pišu).Kada sam čitao tvoj post imao sam utisak da si posmatrao mene dok orem u takvim uslovima.Pozdrav.

Mozda bas i nije za pisati o ovome u temi o stajnjaku, al da se i ja javim ;)

Ne znam kako vi, al je iza SIP beraca bilo stajnjaka ili ne, jednobraznjak 16" zaorava sve i iza njega se nista ne pozna. A ako se zaorava dvobraznjakom kukuruzovina, prate se redovi, jer drugacije nece ici. Prednja brazda da zatrpava red, a zadnaj da vadi medjured i da vidis kako se ore.

kiraj
14-12-09, 23:13
Bobo, kako onda sa plugom od 3 brazde?

Bobo
14-12-09, 23:25
Cuj, nisanis red, tako da jedna daska vadi red, a druge dvije medjured. u iducem prolazu cedvije vaditi redove, dok jedna medjured...

A ako vec pricamo o ozbiljnom trobraznjaku, znaci da je to plug visog klirensa i da ga vuce odgovarajuci traktor. Tad ne moras pratiti redove, kao ni ja s mojim jednobraznjakom.

Dok nisam jednobrazni nabavio, uvijek se dvobrazni "stelao" da u svakom prolazu prednja brazda vadi red i duboko ga zatrpava, dok je druga vadila medjuredni prostor. Oranje je bilo grbavo jer je prednja brazda vadila viseod druge, ali nista strasno sto tanjuranje ne moze popraviti. Od kako imam jednobraznjaka, vise o zaoravanju kukuruzovine ne razbijam glavu.

mityoo
14-12-09, 23:55
Taj sistem nisanjenaja smo mi nazvali dzombiranje, to i mi radimo... mada jedan prohod tanjiracom makar i lakom puno moze da pomogne... Ja sam odkad radim poljoprivredu SAMO JEDNOM palio i verujte da se odrazava na sledece 2-3 godine u prinosu... A to jednom sam morao da palim jer sam uzeo njivu u arendu gde su pametnjakovici ograbili kukuruzovinu da je presuju pa im je dobrano pokisla i odustali su od presovanja... Nakon par dana pao je i sneg pa je ta kukuruzovina ostala na njivi do marta meseca dok se nije prosusila toliko da je moze zapaliti.... Uzas!

dzionik
15-12-09, 09:00
Jel neko probao da ostavi sasu tarupiranu ili izmalciranu do proleca?

Bobo
15-12-09, 19:24
Mityoo: mislim da poslije beraca visokim plugom ne moras nisaniti redove. Ja sam nisanio redove s niskim plugom, jer se drugacije stopao...

Jednobraznjakom vise ne nisanim redove, vec samo idem, pa kako mu volja, i ako se i zastopa, zastopa se na crtalu.

mityoo
15-12-09, 19:40
Nismo mi nisanili zbog stopanja nego da se dzombe bolje zaoru!

tibor
19-12-09, 02:16
http://www.imagesforme.com/upload/10eade18.jpg
Vuko đubar danas.

telnett
30-12-09, 17:07
posto mi je sve poorano i posejano dali mogu da pilece djubrivo razbacim recimo ciklonom za vestak po zitu ili jecmu posto vidim da su neki to radili sa osokom ? Ili po oranici ?

~Kiki~
30-12-09, 17:46
Ja znam da to rade po lucerki , posle se to u rano proleće udrljaš (ispravka) .

telnett
31-12-09, 13:35
pokusat cu na nekoj manjoj povrsini pa cu videti

dragan82
15-01-10, 09:48
http://i49.tinypic.com/351dbmv.jpghttp://i47.tinypic.com/2zth72s.jpg evo slike jedne malo vece prekolice.

MONTOYA
15-01-10, 09:52
pošto je

tibor
15-01-10, 14:00
pošto je

Ima li hidro pogon i kolko tona?

dragan82
15-01-10, 16:48
Verujtemi da nemogu precizno da vam kazem. Mislim da se ove prikolice krecu oko 10000e. Veceras cu pogledati na internet pa cu vam sa preciznoscu odgovoriti.

Dragan18
18-01-10, 00:09
sto se tice tog koriscenja osoke, ima jedno pravilo ne sme se koristiti sveza osoka, jer treba da odstoji neko vreme da se izvrse mikrobioloske fermentacije i da uginu patogeni mikroorganizmi. Nakon primene osoke naglo se povecava broj ureolitskih mikroorganizama i nitrifikatora. Kao rezultat njihove aktivnosti stvara se amonijacni i nitratni azot. Neiskoristeni azot odlazi u dublje slojeve zemlje pa primenom osoke u vecim kolicinama moze doci do zagadjenja podzemnih voda , jezera i povecanja patogenih mikroorganizama. >:({

Zoran Kostović
18-01-10, 00:27
@Dragan18
Bravo,sažeto,jednostavno i apsolutno tačno.Zbog toga i imam dve lagune sa naizmeničnim korišćenjem. >:({

Dragan18
18-01-10, 01:20
::svaka cast:: to je pametno sa dve lagune >:({

dragan82
18-01-10, 01:28
Zato ovde sam video da postoje cisterne od 10 000l i pustaju osoku po redovima kroz mnogobrojna creva. Poslacu vam slike drugi put. >:({

Dragan18
18-01-10, 12:02
@Dragan82
pa to je verovatno pustena osoka u sistemu kap po kap , kao prihrana, to nije lose za povrce ,jagode i ostalo .

evo malo o stajnjaku: 1)Ovciji stajnjak = bogat je proteinima i lako razgradivim materijama, a siromasan celulozom.
2) Konjski stajnjak= siromasan je proteinima ,a bogat celulozom i hemicelulozom
3)Govedji stajnjak= po sastavu izmedju ova dva gore navedena
ako se zanemari poreklo u proseku u stajnjaku ima (Cvrsti stajnjak) 0.3-0.6% azota (N) ,0.1-0.4% Fosfora (P), 0.3-1% (K) kalijuma. Polovina ovih jedinjenja su lako rastvorljiva u vodi sto je dobro.

Svez stajnjak ne treba zaoravati nego se treba podvrgnuti mikrobioloskim procesima u toku kojih se svez stajnjak transformise u organsku materiju slicnu humusu. OVaj proces svi dobro znamo i naziva se humifikacija ili zgorevanje stajnjaka. Svez stajnjak ima dovoljno vlage,kiseonika i hranjivih materija za umnozavanje razlicitih grupa mikroorganizama.
Zgorevanje se vrsi na vise nacina 1) Toplo zgorevanje-u aerobnim uslovima (uz prisustvo kiseonika)- stajnjak se stavlja u male gomile u rastresitom stanju. U ovim uslovima se razvijaju mikroorganizmi i zagrevaju stajnjak do 40-50 o C (ovaj proces traje 7 dana), dalje razlaganje vrse termofilni organizmi i podizu temp. do 70o C . Posle par meseci temperatura se snizava a proces dovrsavaju mezofilni mikroorganizmi. Ovakav stajnjak sadrzi veci procenat lako razgradivih proteina i mineralnih hraniva.
2) Hladno zgorevanje -u anaerobnim uslovima (bez prisustva kiseonika)-temperature su nize, stajnjak se stavlja u velike gomile i sabija umnizavaju se anaerobi i transformisu prostirku po tipu anaerobnih fermentacija. zgoreo stajnjak sadrzi veci procenat organske materije koja se sproije razlaze pa se koristi za laksa zemljista.
3) Kombinovano zgorevanje-vrsi se u pocetku u aerobnim uslovima , nakon podizanja temperature na 40-50o C ,stajnjak se sabija i dalje zgorevanje se vrsi u anaerobnim uslovima. Stajnjak koji se dobije na ovaj nacin dobrog je kvaliteta i sadrzi podjednake kolicine lako razgradivih i teze razgradivih materija.

Unosenjem stajnjaka unosi se velika kolicina mikroorganizama u zemljiste i povecava se njena celokupna mikrobioloska aktivnost, kolicina pristupacnog Azota, Kalijuma, Fosfora i ugljen-dioksida, a humifikovani stajnjak dobrinosi povecanju humusa u zemljistu ,a samim tim i kvaliteta zemlje. sve to utice na strukturu zemljista i poboljsanje koloidnih svojstava.

malo sam oduzio ali evo taka je tema pa da dam mali doprinos >:({ :D iskuckano iz knjige "Mikrobiologija" , Mirjana Jarak

dragan82
18-01-10, 19:07
http://i48.tinypic.com/13z78l.jpg

nebojsa
18-01-10, 19:27
Čini mi se da ova ima krila slično kao prskalica i raspršuje osoku po površini. Za njom obavezno mora ići tanjirača ili šta drugo da bi se osoka unela u zemlju. Ako ostane po površini dobar deo azota (najviše u obliku amonijaka) će ispariti. Postoji slišno rešenje sa depozitorima kojima se osoka unosi u zemljište i smanjuje isparavanje t.j. gubitak a i zagađivanje okoline.

dragan82
18-01-10, 21:44
Tacno je da ima krila kao prskalica, samo sto ova creva su joj dugacka skoro do zemlje. Pa tako deluju kao da se vuku po nju. Josuvek nisam imao prilike da razgovaram s nekim koji ima ovakvu cisternu. Cim budem saznao nesto novo ja cu vam pisati.

Zoran Kostović
19-01-10, 10:17
Gledao sam jednu sličnu ovoj u Nemačkoj i to prilikom rada.Ona praktično vrši inkorporaciju osoke jer ima diskove slične onima na žitnim sejalicama.Predviđena je za međurednu prihranu u naseljenim mestima jer iza nje nema nikakvog smrada.

mityoo
29-03-10, 00:07
Da malo osvežimo temu! Evo par slikica od izvlačenja stajnjaka iz zoološkog vrta koje smo radili prekjuče....
Samo da je malo više mesta za prolaz traktorom....

http://i43.tinypic.com/m83388.jpg

http://i39.tinypic.com/iw0lzk.jpg

http://i42.tinypic.com/ionkmh.jpg

http://i39.tinypic.com/fapx03.jpg

zorancile
06-06-10, 20:19
Koja je optimalna količina ovčijeg stajnjaka po kj?
Ili je bolji govedji? U kojoj količini?

dragan82
06-06-10, 22:22
Ja gajim ovce , mislim sada moj brat to radi . Mi godisnje izvadimo oko 30 ljutomerke provrelog djubriva od 100 ovaca. Kod mene u selu svi kazu da je ovcija bolja, ali ja neznam nista puno o tome. >:({

milos bota
06-06-10, 22:28
Ja imam prikolicu 4t sa vodoravnim rotorima,zahvata 3 reda kukuruza u širinu,i bacam 1 prikolicu na duž od 350 do
380 m,na jutro bacim oko 16-17 prukolica,stim što između prikolica ostavim prazan red.

Deda Lala
09-06-10, 23:54
@milos bota
Ne valja ostavljati prazna mesta prilikom đubrenja.

milos bota
10-06-10, 16:19
to radim iz razloga da mi se nelepi đubar za točkove,da ga dzaba ne rasipam po leniji

ivanm
23-10-10, 12:03
Da ne duzim mnogo - necu stici da iznesem stajnjak pre zimskog oranja, pa se pitam da li moze da se rasturi RANO s proleca po zimskom oranju i da se potom lepo zatanjira manjom tanjiracom kakvu imam (24diska)?? Rasturanje, naravno priokolicom za stajnjak...
Da li je neko radio ovako nesto i kakva su vam iskustva? >:({

Dragan18
23-10-10, 12:13
Taj stajnjak nece biti dostupan biljkama tako da neces moci da se oslonis samo na taj nacin djubrenja moraces da dodas i malo mineralnih ... mora proci bar 2 meseca da se on delimicno razlozi i predje u zemljisni rastvor gde ce biti dostupan biljkama.

ivanm
23-10-10, 14:01
Potpuno sam svestan da prolecno iznešen stajnjak, pa tanjiran nece biti dostupan biljaka, zbog svih biohemiskih procesa, ali mi ovog momenta nije to primaran problem.Mnogo mi je bitnije, pto trenutno imam negde oko 8-9 vagona stajnjaka kod kuce i sto imam nedovoljno mesta za smeštaj do npr skidanje psenice. Zato sam mislim da ga s proleca iznesem, pa neka se mineralizuje koliko može za 2011. godinu,resto neće pobeci, već ostaje za neredne godine.
U svakom slučaju ne bi trebao da škodi ? Ili možda hoće?-da ne "IZGORI" kukuruz jer bi bio u maloj budini, gotovo setvenoj ^-^
Da li se uopšte može zatanjirati?

toshiba
23-10-10, 18:25
Kipuj na kraj njive, pa na leto u strnjiku >:({

Dragan18
23-10-10, 20:45
ako ga razbacas u tanjem sloju ne bi trebalo da skodi ....

ivanm
23-10-10, 21:07
do sada sam rasturao oko 3-4 vagona /ha, pa sam to zaoravao. Dakle ni malo ni mnogo. >:D

Dragan18
23-10-10, 21:14
ali si zaoravao ..... a sad ces da tanjiras ..znaci ides na manju dubinu .... i automatski ide manje stajnjaka. Od cega je stajnjak >?

dukej
23-10-10, 21:45
Kipuj na kraj njive, pa na leto u strnjiku >:({

I ja mislim da je ovo njabolje rešenje. Doduše i skuplje ako plaćaš tovarenje.

ivanm
23-10-10, 21:50
Od cega je stajnjak >?

"kravlja kaka" ::namigivanje::

Probao sam i to sa iznošenjem na kraj njive i mogu reći da je to najgora moguća varijanta (gotovo svo djubrivo se isušu 100%, azot kao da ispari i ima efekat ubi Bože loš)

francuz
23-10-10, 23:53
A kakva su vam iskustva sa osokom, koliko se moze max. cekati posle istrivanje osoke na njivi pa zaoravanje?

dzionik
24-10-10, 08:42
Pa kompostiraj ga ako imaš nekog suvog ugljeničnog materijala slame ili piljevine, I ako imaš neku prigodnu mehanizaciju da to promešaš. Kompostiran možeš da staviš preko svega i da sadiš direktno u njega.

futurefarming
11-02-11, 20:03
Pa kompostiraj ga ako imaš nekog suvog ugljeničnog materijala slame ili piljevine, I ako imaš neku prigodnu mehanizaciju da to promešaš. Kompostiran možeš da staviš preko svega i da sadiš direktno u njega.

Ovako ja imam nameru da radim ali moram kupovati stajnjak. Od 1tone stajnjaka se dobije oko 500kg glistenjaka, kako stoji taj odnos kod komposta? >:({

VetMed
17-02-11, 20:40
A kakva su vam iskustva sa osokom, koliko se moze max. cekati posle istrivanje osoke na njivi pa zaoravanje?

Pozdrav, ja osoku kada izvucem na njivu gledam da zaorem sto pre. Evo bas danas sam vukao i predvece poceo orati, ujutru nastavljam. Interesuje me koju kolicinu osoke izvlacite po ha? Imam Creina cisternu od 2200L i na ha izvucem oko 35 tih cisterni. Ove godine sam povecao obradivu povrsinu tako da cu morati malo da razvucem. Koju kolicinu osoke izvlacite po ha, kolikim cisternama, koliko brzo idete prilikom prosipanja osoke? Pozdrav.

francuz
17-02-11, 21:41

Pozdrav, ja osoku kada izvucem na njivu gledam da zaorem sto pre. Evo bas danas sam vukao i predvece poceo orati, ujutru nastavljam. Interesuje me koju kolicinu osoke izvlacite po ha? Imam Creina cisternu od 2200L i na ha izvucem oko 35 tih cisterni. Ove godine sam povecao obradivu povrsinu tako da cu morati malo da razvucem. Koju kolicinu osoke izvlacite po ha, kolikim cisternama, koliko brzo idete prilikom prosipanja osoke? Pozdrav.

Ja vucem sa 2 razlicite, kako koju "ufatim" :lol:... 2200l i 3600l, dosad nisam vuk'o i zaoravao vec samo sam terao po luceristu i livadama.
Ovako: dodjem do na njivu i stanem na vrh pa otvorim klapnu, otvorim casu napred na cisternu da brze izadje i to je to. Ukoliko je ravna njiva/livada, ondao0tvorim klapnu i ubacim u 1vu sporohodnu i polako se krecem dok istice osoka.

A reci mi @VetMed imas li mikser za osoku, kako homogenizujes osoku?

Zoran Kostović
17-02-11, 22:15
@francuz
U svakom pogledu, svakog dana napreduješ... >:({

francuz
17-02-11, 22:20
@francuz
U svakom pogledu, svakog dana napreduješ... >:({

Aaaaa zaboravio sam da napomenem da pre nego sto sam prvu cisternu napunio i izrucio, @Z.K. mi je bio mentor, jos jednom hvala! :D

panonac
17-02-11, 22:30
I ja tako slicno radim,napunim cisternu 3200l odem na njivu vozim 1sporohodna i ukljucim lepezu,nekada odmah zaorem,a nekada nadjubrim psenicu ili kukuruz.

francuz
17-02-11, 22:41
ja sam radio bez lepeze, cisterna nije moja i lik mi je rek'o da ne stavljam lepezu, kao pucaju mu casice.... 'bem li ga
Jel pucaju vama casice?

Zoran Kostović
17-02-11, 22:46
Ne pucaju a i zašto bi pucale?
kreni sa pričom u temu
http://poljoinfo.com/index.php?topic=1378.0

francuz
17-02-11, 22:53
Ne pucaju a i zašto bi pucale?
kreni sa pričom u temu
http://poljoinfo.com/index.php?topic=1378.0

Brate slatki, nemam ADSL, nemam hrabrosti da veslam.....

Zoran Kostović
17-02-11, 23:00
Pa nemam ni ja. Veslam nekako... >:D

VetMed
18-02-11, 00:00

Ja vucem sa 2 razlicite, kako koju "ufatim" :lol:... 2200l i 3600l, dosad nisam vuk'o i zaoravao vec samo sam terao po luceristu i livadama.
Ovako: dodjem do na njivu i stanem na vrh pa otvorim klapnu, otvorim casu napred na cisternu da brze izadje i to je to. Ukoliko je ravna njiva/livada, ondao0tvorim klapnu i ubacim u 1vu sporohodnu i polako se krecem dok istice osoka.

A reci mi @VetMed imas li mikser za osoku, kako homogenizujes osoku?

Imam mixericu za osoku, mi to zovemo mesac. Kaci se na traktor, pogon je na kardan. Mesa, dobro, napravi homogenu smesu. Jednom traktorom mesam drugim vucem. Nisam nikada imao problema sa casicom, koristim lepezu stalno. Sa lepezom se rasprsuje u sirini od oko 6-7m. Idem obicno drugom sporohodnom. Slazem jedan prohod do drugog tako da celu povrsinu prekrijem. Ne mogu ni da zamislim kako bih to radio bez lepeze. Evo slike mesaca ali se ne vidi bas dobro, duzine je oko 4m, kroz sredinu je osovina i na kraju lepeza koja je uokvirena kockastim ramom. Ukljucim kardan na 1050 o/min, gas oko 1800 o/min to napravi haos u jami.
http://i54.tinypic.com/5eg5eh.jpg

abro
18-02-11, 00:04
Tu su više-manje stočari pa da Vas pitam dali bi se mogao stajnjak tovariti s ovakvom lopatom:
http://i55.tinypic.com/2hdwsix.jpg

VetMed
18-02-11, 00:28
Trebalo bi da moze. Samo bi trebao neki ,,sposoban'' traktor za tu kasiku, tako bar izgleda.

abro
18-02-11, 00:30
100ks valjda je dovoljno.

francuz
18-02-11, 11:20
@ VEtMed,
jesi li sam pravio mesac za osoku ili kupio,
U Sm.Palanci jebio jedan na prodaju sa el.motorom, cena 550 e ali mi se cinilo da mu je elisa mnogo mala, mislim da je bila precnika 120-150 mm.Sta mislis ti? Kolika je elisa na tvoj mesac?
>:D

VetMed
18-02-11, 20:32
@ VEtMed,
jesi li sam pravio mesac za osoku ili kupio,
U Sm.Palanci jebio jedan na prodaju sa el.motorom, cena 550 e ali mi se cinilo da mu je elisa mnogo mala, mislim da je bila precnika 120-150 mm.Sta mislis ti? Kolika je elisa na tvoj mesac?
>:D

Pravio mi je jedan komsija, on je metalostrugar. Kroz sredinu ide osovina koja je na krajevima sa lezajevima i unutra se sipa ulje. Elisa mi je mnogo veca od te. Da te ne slazem precnik je sigurno 50cm, kao neki propeler sa dve lepeze. Kada je gusta osoka i po vrhu se stegne sloj, obavezno dovucem jednu cisternu vode i onda mesam. Kada mesam sva osoka kruzi, mesa se, razbija se na sve strane. Elisa prosto vuce masu da prodje kroz nju. Imao je jedan komsija na elektro motor sa malom elisom, otprilike tolika kao ta, ali se zalio da ne moze da izmesa svu osoku, samo se izmesa u jednom mesu oko lepeze, verovatno zato sto je manja. I on je napravio posle traktorski sa velikom elisom.

antunsubotica
23-02-11, 10:43
Covek mi nudi pilece djubre. Pa da mu platim nesto. Koliko kosta jedna trotonka puna pileceg djubreta? Znaci koliko da ponudim para coveku da se ne uvredi a i meni da bude dobro ? ^-^

Rale 83
23-02-11, 11:01
Covek mi nudi pilece djubre. Pa da mu platim nesto. Koliko kosta jedna trotonka puna pileceg djubreta? Znaci koliko da ponudim para coveku da se ne uvredi a i meni da bude dobro ? ^-^

Ponudimucenu od 1 dzaka mesanog , da se neuvredi , mada kod nas ide 10e ipak imas utovar i razbacovanje

antunsubotica
23-02-11, 15:53
Ako sam dobro razumeo da mu ponudim 10 evra? Utovar i prevoz su moji. >:D

Rale 83
23-02-11, 17:02
Naravno da su utovar i prevoz tvoji

antunsubotica
23-02-11, 17:10
Hvala na brzom odgovoru. >:({ ;D}

MOMOSARIC
23-02-11, 22:19
Kod nas je trenuntno ovako ( inače moja opština je prije rata imala najviše pilećih farmi u SFRJ ) , ako obezbjediš svoj utovar i prevoz djubar dobijaš džaba. Inače se u mjesecima kad je zemlja vlažna nadje kako oćeš svi nude jer nemaju kud s njim a ljeti malo teže nadješ ili moraš nešto sitno platiti. Trenutno ekipa od obično 3-4 radnika uzima oko 100e da očisti i natovari djubar sa jedne farme od 12000 pilića.
Prevoz je tvoj , a moj kum koji je glavni otkupljivač ( :lol: :lol: bolje rečeno preuzimač) gnojiva ovde kaže da sa te jedne farme predjubri oko 0.4ha i da je učinak kao otprilike 300 i više kg mineralnog.

markodjurdjevic
18-03-11, 20:25
Moze li neko da mi kaze sta misli o djubrenju stajnjakom po oranju i nakon toga zatanjiravanje, pred setvu?

ivanm
18-03-11, 22:32
Moze li neko da mi kaze sta misli o djubrenju stajnjakom po oranju i nakon toga zatanjiravanje, pred setvu?

И ја сам имао исту дилему и СВИ су ми рекли :<<> :<<> Разлог- ништа не добијаш тиме...

markodjurdjevic
18-03-11, 22:54
Otac moj prosle godine izvukao jednu prikolicu stajnjaka-svinjskog i razbacao po oranju, nije imao gde, smetala kamara, pa posle to zatanjirali, i na tom mestu kukuruz bio bolji za 50% ::)Zato i pitam da li jos neko ima slicna iskustva, posto imam stajnjaka i svinjskog i govedjeg dosta, ne stigoh jesenas da ga izvucem, pa rekoh mozda nije lose da ga razbacam po oranju.

SaleCar
18-03-11, 23:14

И ја сам имао исту дилему и СВИ су ми рекли :<<> :<<> Разлог- ништа не добијаш тиме...

Mozda nemas efekat te godine, ali si naredne 3 godine sigurno miran, ako nadjubris celu njivu kako treba, zagarantovano >:D

MOMOSARIC
18-03-11, 23:29
Otac moj prosle godine izvukao jednu prikolicu stajnjaka-svinjskog i razbacao po oranju, nije imao gde, smetala kamara, pa posle to zatanjirali, i na tom mestu kukuruz bio bolji za 50% ::)Zato i pitam da li jos neko ima slicna iskustva, posto imam stajnjaka i svinjskog i govedjeg dosta, ne stigoh jesenas da ga izvucem, pa rekoh mozda nije lose da ga razbacam po oranju.

:lol: :lol:, dobra fora ,

ili nije tačno što kažeš , ili su tu drugu polovinu totalno loše djubrio.
Zamisli kako neko ko ima stvarno dobar prinos (da ne pominjem brojke) može bilo čime povećati prinos 50% ,pa bio to stajnjak ili čarobni štapić.

markodjurdjevic
19-03-11, 08:20
Pa dobro, preterao sam nije 50, ali 20-30% sigurno je bio bolji, a to je dosta, videla se razlika na kilometar.

MOMOSARIC
19-03-11, 23:28
Stajnjak je uvjek dobar , samo pokušaj da što manje ugaziš oranje u ovom slučaju , i da odma zatanjiraš ili sl da se ne isušuje.Vjerovali ili ne , moj deda je na pola jedne njive izvozio stajnjak prije dvadesetak godina , i sad se primjećuje razlika.

Kazner
20-03-11, 18:26
Stajnjak je uvjek dobar , samo pokušaj da što manje ugaziš oranje u ovom slučaju , i da odma zatanjiraš ili sl da se ne isušuje.Vjerovali ili ne , moj deda je na pola jedne njive izvozio stajnjak prije dvadesetak godina , i sad se primjećuje razlika.

da cudo jedno sta stajnjak napravi od njive,tacno je da se poslije stajnjaka primjeti razlika i na duzi vrem.period

Matkee
21-03-11, 02:22
Čim se vreme prolepša planira se čišćenje ovčarnika, biće teško, ali ako se ekipa okupi očekujem dobar i brz posao ! :D

maxpain
01-05-11, 00:09
Pozdrav,

Dobio sam u nasledstvo nešto zemlje i imam ideju da na jednom placu od 4 ara navezem prikolicu od 3t pregorelog goveđeg stajnjaka u junu mesecu.

Znam da najbolje na jesen i da ćete reći da je to suviše djubriva. Pošto ove godine neću saditi ništa osim nekoliko drveta na jesen (orah, kesten, trešnja) glavni cilj ovolikog djubrenja je povećanje količine humusa. Kasnije ću tu sejati malo povrća za sebe, cveće i neće više biti djubrenja, osim možda glistenjaka ili sl.

Pošto sam gradsko dete i stvarno nemam iskustva, da li možete da mi pomognete kojim redom ide procedura i koliko šta orjentaciono košta počev od oranja, kupovine stajnjaka, utovara... do zemlje spremne za sadnju.

Matkee
01-05-11, 00:11
Danas je bio taj dan, izvoženje stajnjaka je išlo dosta teško ! {"{":

sorin
01-05-11, 00:45
Ja sam kupovao stajnjak po 400 din/prikolica (vagonka)
Najcesce ide zamena, oko 10 bala slame za vagon stajnjaka, jer u selu ima stoke vise nego ljudi i stajnjaka u izobilju.
Bacamo oko 60-80 tona/ha ujesen uz zaoravanje. evo rezultata, danas slikano

http://img708.imageshack.us/img708/6451/30042011197.th.jpg (http://img708.imageshack.us/i/30042011197.jpg/)

Upotrebljen NPK: 0 kg
prihrana: 0kg
slikano: danas (30/04/2010) kultura jecam ns525 i nonijus

maxpain
01-05-11, 00:53
I u Beogradu ima više stoke nego ljudi :)

sorin
01-05-11, 00:59
Ok. Ima vise repate stoke sa 4 noge nego ljudi :)

Matkee
01-05-11, 01:12
@sorin znači istina je to da se u Mošorinu stajnjak bukvalno poklanja, da li ste i dalje mesto sa najviše četvoronogih stvorenja, da ne budem shvaćen dvosmisleno ! >:({

dukej
01-05-11, 02:55
Uuuu, pa to je bukvalno džabe. Kod mene je bio sistem da ja čoveku donesem slamu posle žetve a da onda dogodine izvučem stajnjak koji nastane od te slame. Pošto je sad stočara jako malo, sad su prešli na naplaćivanje stajnjaka po prikolici i to nešto jako papreno. Ne znam sad tačno koliko, (raspitaću se sutra pa ću napisati), ali ako se dobro sećam mislim da sam za te novce mogao da kupim 200 kg petnaestice. Ne znam kakva je sad situacija od kad je veštak jako poskupeo.

cika_jova
01-05-11, 11:01
sorin kod vas dzab-dzabe, ja sam davao prikolicu jednoosovinku od 3t za 3000 i mislim da podignem cenu na jesen

sorin
01-05-11, 16:16
Tacno je, mesto je bilo poznato kao najvece stocarsko selo u ovom delu Backe. Nekad je bilo oko 15.000 grla stoke ako se dobro secam, sad se taj broj smanjuje koliko su mi rekli iz vet stanice. Trenutno je stajsko skoro dzabe, ja sam za ovu godinu vec ugovorio 100 vagonki i jos mi nude, a jagma je za slamu, vec sada zovu da ugovore.
Medjutim, verujem da nece jos dugo trajati ta situacija, pretpostavljam da ce za godinu - dve i ovde stajsko biti slicno kao i u ostatku zemlje pa gledam da iskoristim dok mogu, a za posle, najverovatnije cu krenuti tov samo zbog stajnjaka. Mislim da se uz ovu cenu vestaka i to isplati!
Da ne kazem, najbolji posao bi bio sleper od jedno 40 tona i razvoziti stajnkak po Vojodini :-\

Matkee
01-05-11, 20:15
Lepo, svaka čast Moširinci.....Samo da kerovi ne udaraju po ušima za pretovar.... ::lose::::namigivanje::

maxpain
03-05-11, 01:14
Pozdrav,

Dobio sam u nasledstvo nešto zemlje i imam ideju da na jednom placu od 4 ara navezem prikolicu od 3t pregorelog goveđeg stajnjaka u junu mesecu.

Znam da najbolje na jesen i da ćete reći da je to suviše djubriva. Pošto ove godine neću saditi ništa osim nekoliko drveta na jesen (orah, kesten, trešnja) glavni cilj ovolikog djubrenja je povećanje količine humusa. Kasnije ću tu sejati malo povrća za sebe, cveće i neće više biti djubrenja, osim možda glistenjaka ili sl.

Pošto sam gradsko dete i stvarno nemam iskustva, da li možete da mi pomognete kojim redom ide procedura i koliko šta orjentaciono košta počev od oranja, kupovine stajnjaka, utovara... do zemlje spremne za sadnju.

Ajde ljudi, pomagajte malo. Već štekam lovu za akciju, da ne idem u selo da se ne brukam. Recite mi kojim redom ide posao i koliko će da me košta orjentaciono. Npr.

1. Oranje 4 ari - X dinara
2. Kupovina 3t stajnjaka - X dinara
3. Utovar i razbacivanje ...
4. Uoravanje stajnjaka...
5. Tanjiranje 2 puta
6. Drljanje...

I još da napomenem, trenutno je zaparloženo, ali imam čoveka koji će da mi raščisti granje i panjeve

ironman
03-05-11, 01:37
Nece niko, a? :)

Evo ovako.
Prvo to raskrci, neka ti taj sredi panjeve i rastinje, zatim neka ti neko izveze taj stajnjak, rasturi ga i zaori. Ako to uradis u toku leta neka odstoji malo tako uzorano pa na jesen toposle neke dobre kise ali kad se zemlja prosusi potanjiras onoliko puta koliko je dovoljno da sadis.

A cene?

Pa malo je 4 ara da bi se znala cena rada. Recimo u mom kraju je oranje oko 100 evra po hektaru sto bi znacilo da bi tebi to trebalo da se uzore za 4 evra sto ne verujem da ce iko pristati. Tanjiranje je slicna cena. Cena prikolice zgorelog stajnjaka se uglavnom krece oko vrednosti 100 kg mineralnog djubriva NPK 15:15:15, recimo oko 4 000 rsd.
Ostaje ti da se cenkas :)

milan 87
03-05-11, 11:51
ljudi sta je bolje? dali da stajnjak izvezem na kraj nlive .pa da ga posle rasturim po njivi kad isteram usev ?il da kad poznjem pa da rasturim po njivi i odma da zaorem?

sorin
03-05-11, 22:16
Najbolje da izneses stajnjak i odmah da ga zaores, pozeljno u prvih sat-dva, sto je tesko izvodljivo. Stajnjak spada u biolosko djubrivo, bitni su mikroorganizmi koji se u njemu nalaze, a kad se stajnjak isusi, njih vise nema. Ako se zaore posle 24 sata stajnjak gubi i do 70 posto vrednosti!
Ako ti je usev psenica ili druga kultura koja se rano skida, iznosis, razbacujes i odmah zaoravas. Ako imas nameru da djubris kasne kulture (soju, kukuruz) onda se iznosi na kraj njive, najbolje u neku udolinu, i treba praviti sto vece gomile tako da se spreci prekomerno isusivanje stajnjaka, sto znaci da ga treba utovariti u prikolicu, iskipovati, uskupiti na gomile ponovo, pa ponovo puniti u prikolicu sto ima smisla samo ako imas svoj utovarivac!

milan 87
04-05-11, 14:07
imam utovarivac.gle ovo isterao sam ujesen djubre rastureno odma i nisam ga odma zaorao.

posle sam a u drugu sam odmazaorao

.i ono sad ispade da bolja ona sto posle izorena. i ajd sad budi pametan.

sorin
04-05-11, 20:24
Pa kad znas sta onda pitas?
I stajnjaku treba nesto vremena da se razlozi isto kao i vestackom (ali ipak kraci vremenski period)
sad pitanje je sta su tvoje biljke koristile od tog stajnjaka. Ali generalno dobro je cuti savet ali ako imas bolje iskustvo, podeli sa nama i teraj ono sto je provereno dobro a nije stetno!

milan 87
04-05-11, 23:35
ja sam samo reko sta vi mislite o tome?ni ja nisam znao dok nisam vido

ratarhr
30-07-11, 21:42
Evo danas sam izvezo 2 prikolice za poćetak nisam htio pretjerivat treba i u poslu biti umjeren .. ! ;)
http://i54.tinypic.com/2m29wft.jpg

dukej
30-07-11, 22:42
Skoro sam razgovarao sa komšijom o stajnjaku i potvrdio mi je ono što sam pretpostavljao, a to je da su mnogo više bili izraženiji efekti dok se stajnjak ručno razbacivao vilama po njivi nego sad kad ga rasturaju ove prikolice. Previše se usitni i isuši taj stajnjak dok stigne plug da ga zaore pa samim tim i njegovi efekti budu manji.

ratarhr
31-07-11, 09:01
Nikad nisam vidio neki efekt od njega na njivi, vozim zato što mi smeta u dvorištu !
A prikolicu imam pa nebih baš ručno istovarljo !

cika_jova
31-07-11, 10:00
dukej

efekti stajnjaka koji su odmah uocljivi su ranije dolazili odmah do izrazaja verovatno usled manjeg ulaganja u vestacko djubrivo, sto se odrazavalo na izgled biljaka i prinos, al kada se svi trude da daju dovoljne kolicine vestaka taj njegov efekat koji se na prvi pogled vidi je dosta manji, ali neposredno, kroz laksu obradu, ustedu u gorivu, poboljsanje toplotno-vodno-vazdusnog rezima dolazi do izrazaja
mislim da je ranije iznosena kolicina djubriva bila manja kada se tovarilo rucno - jer em ga rastresas dok ga tovaris, em crknes i ucinak je manji, a vreme potrebno da se taj celokupan posao odradi je vece
ali ako je stovarano u njivi na manje gomile,a naknadno nakon toga vilama razbacivano tacno ce se poznati u njivi mesta gde su gomile bile

branko
31-07-11, 11:15
Meni je malo čudno, ali na dosta mesta po raznim američkim sajtovima koji se bave poljoprivredom, video sam da stajnjak uopšte ne zaoravaju ^-^, već ga ostavljaju rasturenog na površini.

SAMA
31-07-11, 11:45
Mozda si gledo polja za modifikovane useve.Njih uopste ne oru,vec samo iztarupiraju i specijalne sejalice ubrizgavaju seme u zemlju.Kako j...m li ga.Uglavnom drasticno pojeftinjuju proizvodnju na taj nacin.I ide soja na soju.cak imaju problem da tu ubace nesto drugo.::samo bes::

branko
31-07-11, 11:51
Taj No-till sistem će vrlo brzo doći i ovde.

telnett
31-07-11, 14:49
Ne razumem se nesto preterano u stajnjak no tvrdnju da se stojeci na povrsini gubi iz stajnjaka samo azot je potvrdio i Skrbic na skupu koga ima i onako malo u stajnjaku .

dukej
31-07-11, 16:25
A kako stojeći na površini izloženi suncu prođu mikroorganizmi iz stajnjaka?

Dragan18
31-07-11, 16:35
Oni koji su izlozeni direktnim suncevim zracima ne prodju dobro, to su obicno zemljisne bakterije koje ne volu sunce.

telnett
31-07-11, 18:29
To ne bih znao preneo sam konstataciju mozda je i ta teza kontraverza kojih danas ima podosta .

ratarhr
31-07-11, 22:30
Da došrinesem temi sutra nastavljam sa radom ako se radi, radi se od 7 do 7 tako 2 dana i posao gotov polako i ide to !
Jer radim jednim traktorom pa prekaćujem (patim se) a šta mogu ide nekako !

cunami
31-07-11, 23:08
ma dobro zagoreo stajnjak je prava stvar ma to ti je cudo od cuda

pocerina
31-07-11, 23:48
Da došrinesem temi sutra nastavljam sa radom ako se radi, radi se od 7 do 7 tako 2 dana i posao gotov polako i ide to !
Jer radim jednim traktorom pa prekaćujem (patim se) a šta mogu ide nekako !

Kakav utovarivac imas?

topalovic
01-08-11, 01:14
Samo da znate tri svete tajne u proizvodnji povca su "stajnjak,stajnjak,stajnjak" i njega ne mozes da premnozis u povrcu....

ratarhr
01-08-11, 19:47
Kakav utovarivac imas?
Zadnji naletni !

vojvođanin
01-08-11, 19:55
Imam stajnjak, koji sakupljam u toku godine iz ovčijeg korlata.Čisto bez slame i ostalih primesa, sakupljam metlom.Koliko toga da rasturim po jutru, da ne preteram.

dulebdp
01-08-11, 21:25
od 4-5 vagona slobodno i prst u uvo

ratarhr
01-08-11, 21:25
Evo danas nastavak bilo je malo žešče izvezo sam sa jednim traktorom 10 prikolica znaći otkaći zakaći pa opet otkaći zakaći, onda smo ošli presat dok sam razbacivo pa sam i sa slamoom završio .. a i pivo se pilo tako da ja tako provodim ljetne dane dok je jedan dio obitelji na moru jedni rade .. !
http://i55.tinypic.com/ot13si.jpg
http://i51.tinypic.com/2zsti6g.jpg
Rođak je odmah preso da nestavljam u drugu temu povezat ćemo ako admini odluće neka prebace u slamu !
http://i52.tinypic.com/34dr59u.jpg

hanza
09-08-11, 11:49
A tak repa da vidiš kakva je od stajnjaka.
A tek kada namesto stajnjaka pospeš kompost, 3-5 puta veći prinos.

GKZ
11-08-11, 21:31
ratarhr, na prvoj slici jel to početak posla ili nije? što ne tovariš još više, još ima mesta?

ratarhr
15-08-11, 08:51
Prva slika ti je poćetak, ja ti imam utovarivać zadnji naletni pa koliko mogu da pdoignem toliko natovarim ...
Evo slika :
http://i56.tinypic.com/zl3tlj.jpg

GKZ
15-08-11, 09:05
Dobro je onda, svakako je bolje nego sve ručno...

pocerina
15-08-11, 11:08
Pa sto radis samo s Rakovicom, zar ti nemas i 565?

IVAN ILIC
15-08-11, 13:44
Ija ga rasturim u debljem sloju,iz razloga sto ne stignem odmah da ga zaorem.Jasno je da stajnjak svakim casom gubi od svega pomalo ili vise,medjutim i tako zemlja dobija mnogo od njega.Vec je receno da se popravlja vodno-vazdusni rezim,kao i sama struktura zemljista i ostalo.Zna jedino da zeza malo kod oranja,jer ispod specene povrsine ostane jos dosta masnog stajnjaka,ali sve se resi.Dakle,ljudi,udrite stajnjaka po njivi i bez brige,koristan je ma kako ga uneli.>:({

GKZ
15-08-11, 14:00
Uvek je i bio koristan Lkl{{

hanza
15-08-11, 16:07
Zaoravanjem svežeg stajnjaka u zemlji se stvara takozvani slobodni azot i amonijak, koji pogibeljno deluju na žive organizme u zemlji.

Dragan18
15-08-11, 16:08
Hanza ne lupaj gluposti !

pocerina
15-08-11, 16:15
Stajnjak uvek odstoji 3-4 meseca na kamari, tako da se nikad ne zaorava svez

hanza
15-08-11, 22:31
Hanza ne lupaj gluposti !
Ti si neki zdravo pametan kad nešto tako kažeš, mora da si završio visoke škole:lol:

SAMA
15-08-11, 23:11
>Ja cistim zivinarnik i oma na njivu.Vala ocrta se razlika,gde je dobilo djubreta,a gde ne.

branko
15-08-11, 23:20
@ Hanza

Jako bih voleo da vidim repu koja je donela prinos 3-5 puta veći od uobičajenih (na našem terenu) 5-7 vagona/ha.

Ja mislim da ti nikada nisi sejao repu, niti znaš tehnologiju proizvodnje iste.

I gde da napravim komposta za napr. 10 ha?

peto1
15-08-11, 23:22
@Branko

Imas one velike zardinjere pored kapije pa tu pocni za pocetak.

branko
15-08-11, 23:30
Aaaaaaaaaaaaaa, ima moja žena i gomilu saksija. Lkl{{

Dragan18
16-08-11, 02:04
Ti si neki zdravo pametan kad nešto tako kažeš, mora da si završio visoke škole:lol:

Pošto sam ja zdravo pametan, a ti još pametniji, koji je procenat azota u svežem stajnjaku u kom obliku se nalazi i kako se pretvara u amonijak ?

P.S. Da li znaš koliki je prosečan sadržaj humusa u zemljištu u recimo Vojvodini i gde je to 30% humusa u prirodnim zemljištima?

ratarhr
16-08-11, 08:56
@Pocerina
Nemam ja 565 imo jesam sada imam samo rakovicu ...

hanza
17-08-11, 14:18
@ Hanza

Jako bih voleo da vidim repu koja je donela prinos 3-5 puta veći od uobičajenih (na našem terenu) 5-7 vagona/ha.

Ja mislim da ti nikada nisi sejao repu, niti znaš tehnologiju proizvodnje iste.

I gde da napravim komposta za napr. 10 ha?
Kao što sam već negde napisao za velike površine se koristi sasvim druga tehnologija.
Evo nešto malo da ti možda poveća interesovanje, a ako hoćeš detaljnije javi se na pp.
Za 10h ti je potrebno 2000 litara preparata, poprskaš zemlju ne golu, već da ima biljnih ostataka, što više to bolje, potanjiraš i za nedelju dana poseješ.
Znači nema oranja, samo tanjiranje, ne velikom brzinom.

12 maja 1934 godine, je oluja odnela svu rodnu zemlju sa teritorije Zapadnog Kanzasa, Texasa i Oklahome, kao i deo Novog Meksika i Kolorada, takozvane velike ravnice.
Zemlja je odnesena na istok, preko dve trećine kontinenta, oblak je zasenio sunce glavnog grada, i pao u Atlanski okean.
Tada je Americi zapretila glad, trebalo im je 2-3 godine da ponovo oforme rodnu zemlju (humus).
Od tada u Americi (ili jednom delu) nisam baš upoznat u detalje, izbegavaju duboko oranje i upotrebu mineralnih đubriva. H. Bennett
Danas 30.000 Američkih farmera koristi kompost. Jer se boje za svoju zemlju.:-*:-\
Ovo su mikroorganizmi koji već žive u zemlji samo im je broj smanjen upotrebom mineralnih gnojiva, zaoravanjem, upotrebom pesticida.
Kao što sam pisao, zaoravanjem ne postižemo razgradnju već truljenje, što nije isto, truljenje proizvodi prosti azot i amonijak koji ubija mikriorganizme u zemlji.
U zdravoj zemlji ima 20 tona mikroorganizama, zamisli da na površini 100x100 metara pase 50 krava eto to ti je to.

telnett
17-08-11, 14:25
Dali si siguran da ti mikroorganizmi nece narusiti kakvu takvu postojecu ravnotezu i ponasati se predatorski naspram vec postojecih u zemljistu ? Ako ce mo ruku na srce i sami ostatci se razgrade 80 posto nakon jedne zime . Tipican primer otarupirano kukuruziste koje ceka oranje na prolece .

dukej
17-08-11, 16:53
... je oluja odnela svu rodnu zemlju sa teritorije Zapadnog Kanzasa, Texasa i Oklahome, kao i deo Novog Meksika i Kolorada, takozvane velike ravnice.
Zemlja je odnesena na istok, preko dve trećine kontinenta, oblak je zasenio sunce glavnog grada, i pao u Atlanski okean.

Mnogo jeben oblak!!! :lol::lol::lol:

vojvođanin
17-08-11, 16:57
Kao što sam već negde napisao za velike površine se koristi sasvim druga tehnologija.
Evo nešto malo da ti možda poveća interesovanje, a ako hoćeš detaljnije javi se na pp.
Za 10h ti je potrebno 2000 litara preparata, poprskaš zemlju ne golu, već da ima biljnih ostataka, što više to bolje, potanjiraš i za nedelju dana poseješ.

12 maja 1934 godine, je oluja odnela svu rodnu zemlju sa teritorije Zapadnog Kanzasa, Texasa i Oklahome, kao i deo Novog Meksika i Kolorada, takozvane velike ravnice.
Tada je Americi zapretila glad, trebalo im je 2-3 godine da ponovo oforme rodnu zemlju (humus).
Od tada u Americi (ili jednom delu) nisam baš upoznat u detalje, izbegavaju duboko oranje i upotrebu mineralnih đubriva. H. Bennett
Danas 30.000 Američkih farmera koristi kompost. Jer se boje za svoju zemlju.:-*:-\
Ovo su mikroorganizmi koji već žive u zemlji samo im je broj smanjen upotrebom mineralnih gnojiva, zaoravanjem, upotrebom pesticida.
Kao što sam pisao, zaoravanjem ne postižemo razgradnju već truljenje, što nije isto, truljenje proizvodi prosti azot i amonijak koji ubija mikriorganizme u zemlji.
U zdravoj zemlji ima 20 tona mikroorganizama, zamisli da na površini 100x100 metara pase 50 krava eto to ti je to.

Srale bi jedna na drugu:lol::lol:

pidikanac
17-08-11, 17:36
pa te 1934 je taj oblak i doneo plodnu zemlju u vojvodinu :lol:>:({

Dragan18
17-08-11, 17:48

auuuuu sta naprica sunce ti , tacno je da im je vetar odnosio povrsinski sloj jer im je zemlja inace peskovita, i slabija sa humusom za 2-3 godine je prakticno nemoguce podici kvalitet zemlje za visoki procent... amerikanci ne koriste vestacko djubrivo ? pa ti ne da pricas gluposti nego nisi ni svestan. Koriste i te kako , koriste ga najvise u tecnoj formi mada je zastupljeno i u granulisanoj formi. Koriste redukovane sisteme obrade, najvise No-till ,gde biljni ostaci ostaju po povrsini da bi smanjili odnosenje zemljista vetrom. Mlatis praznu slamu , svako zemljiste koje je iole redovno obradjeno i aerisano ima u sebi korisne mikroorganizme u veliko kolicini. Kompost je OK za baste, voce,saksije,manje parcele gde se zeli gajiti organska hrana. Klasicna poljoprivreda i KOMPOST jedino ali samo jedino ako drzava krene da se bavi sa tim i zeli da od nekih povrsina napravi obradive povrsine.
Sta sadrzi taj EM1? 2000 Litara preparata ...koliko to kosta strucnjace? Sadrzi pretpostavljam Bactofil A i B za brze raspadanje... hm.... skup je taj sport .

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZS-0PN-i_y4

na snimku se vidi Max Emerge 2 sejalica za kukuruz prednja kutija je kutija za Industrijsko djubrivo, zadnja kutija za seme.

ima i sa rezervoarima za tecna djubriva, ali me mrzi da trazim.

ratarhr
22-08-11, 22:29
Evo danas kod tetka posudio sam svoj utovarivać jedan tovari sa ursusom c-360 ja sa Zetorom 7711 vozim ...
Ja sam sa 7711 bio i šlep služba ukrka ga bajica do osovina ...
http://i51.tinypic.com/2aiox2t.jpg
http://i53.tinypic.com/10qbdol.jpg
http://i56.tinypic.com/11ttrty.jpg

vojvođanin
22-08-11, 22:41
Baš govnjiv posao.
Mora da je Ursus lepo "malterisao".

ivanm
22-08-11, 23:12
Драгане18, ::pomoc:;
искрено ценећи твоје знање и вољу да саветом помогнеш сваком, а везано за стајњак - имао бих конкретно запажање.
Наиме, на једној парцели (3,50ха , али само на њој) ево већ неколико година ми се дешава да кад изнесем стајњак догодине тај део њиве (јер никад не торим целу њиву) ми роди барем 30% слабије !!! Остала агротехника је потпуно иста као и на преосталом делу. Земљиште је мало теже, тако да и зимско орање није никад дубље од 25цм (кад заоравам стајњак). У противном се каиша па је немогуће је заорати стајњак и сл. Стајњак је говеђи, стар до 8месеци.
Шта каже теорија? Може ли томе да буде разлог ако је стајњак плитко заоран? Питам, не да бих ЈА филозофирао, него да бих поправио евентуалну грешку, јер већ колико за 15-так дана ћу наторити 1ха где је била пшеница.

Dragan18
23-08-11, 02:36
Koliko stajnjaka koristis kad djubris ? Koji je to tip zemljista? PH vrednost, sadrzaj CaCO3, radite li analizu?

Koji su to simptomi na psenici, koje su boje listovi itd. ? Nemoze se tek tako doneti neki zakljucak.

Pratim vec par godina parcele mog komsije koji ima malo zemlje a ima farmu krava, on izvozi vec par zadnjih godina ogromne kolicine stajnjaka, toliko je preterao da ove i prosle godine na parceli od 4 kj kukuruz visok 150 cm i katastrofalan je. Ne treba preterivati u nicemu, ne mozemo izmeniti neku sredinu tek tako preko noci, normalno je da ta sredina daje neki otpor (ne zeli da se menja (kao i ljudi) ) .

ivanm
23-08-11, 11:12
Управо то што нема јасних симптома и знакова недостатка неког елемента ме и чуди. Пшеница је нормална, нема оне љубичасте боје карактеристичне за недостатак фосфора, није ни бледа ни "модра".
Чекам резултате анализе земљишта, а од пре 4 (календарске ) године (узорак узет у јесен) : рН 7,75 , СаСО3 11,31 , Хумус 5,95 , Укупни азот 0,358 , Фосфор 22,22 , Калијум 21. Не бих стручно могао да ти кажем којем типу земљишта припада, али рецимо да би ритско било некако најближе тачном опису. Зато ми и јесте проблем да га заорем на већу дубину - моја Раковица60 када растурим приколицом има снаге да вуче, али ако је земљиште иоле трвђе само проклизавају точкови (заправо онај ван бразде.)
Иначе никад не претерујем са стајњаком из простог разлога што га немам много. Имам 9ха земље и око 10-13 вагона стајњака годишње, таман да сваке 3-4 године изнесем по око 3-4 вагона стајњака/ха. мислим да то нису неке количине које би требале да праве проблем. Са друге стране максимално се трудим да испоштујем агротехнику, па стајњак увек вучем средином септембра када већ нису тако топли дани и увек што данас изнесем, сутрадан рано ујутру одем и заорем, ма колико то била мала површина. Махом је то око 1-1,5 ланца.
Где ли грешим?

Dragan18
23-08-11, 11:47
Mozda sa stajnjakom napravis vazdusni dzep ^-^ ovo ostalo mi deluje solidno jedino je PH malo pobegao u bazno ali nije preterano strasno.

ivanm
23-08-11, 11:55
Анализа стајњака на овако малој количини је неисплатива. Нисам агроном па ми није доступна та литература да бих сазнао који је просечан састав говеђег и коњског стајњака. Тражио сам по нету , али нисам могао да наљм нешто поуздано иако ми је познато да су то врло променљиви подаци.

Dragan18
23-08-11, 14:07
Sastav stajnjaka zavisi od mnogo cega, pocev od nacina drzanja (da li je toplo ili hladno cuvanje)... kada se radi proracun o unesenim kolicinama NPK obicno se uzima prosecan sadrzaj od 0,5%N 0,2%P ,0,7% K

ratarhr
23-08-11, 21:14
Danas isto vozili ursus se ukaljuža samo tako ali ture samo frcaju ide još sutra i gotovo ... !

ratarhr
25-08-11, 09:23
Evo još jedna slika ..
http://i56.tinypic.com/15p1rw8.jpg

hanza
25-08-11, 15:23
pa te 1934 je taj oblak i doneo plodnu zemlju u vojvodinu :lol:>:({
U proleće 69 ili 70, ne zna deda tačno, košava je nosila zemlju sa pooranih njiva, po južnom Banatu tako da je od te zemlje pravila ogromne gomile sitne prašinaste zemlje.
Ljudi su tu zemlju vukli kućama, misleći da je dobra za rasad, ali vraga, zemlja je bila izgorena i na nju se nije hvatalo ništa.

panonac
25-08-11, 15:53
Sadrzaj mineralnih materja u svezem stajnjaku

vrsta zivotinje----------vlaga----------S,materja------N-----P-----K-----
Konj 70,5 29,5 0,57 0,28 0,52
Goveda 77 23 0,43 0,24 0,48
Svinja 71,6 28,4 0,52 0,19 0,58
Ovca 69 31 0,82 0,24 0,65
Zivina 56 44 1,63 1,54 0,85

Dragan18
28-08-11, 13:44

vrsta zivotinje----------vlaga----------S,materja------N-----P-----K-----
Konj 70,5 29,5 0,57 0,28 0,52
Goveda 77 23 0,43 0,24 0,48
Svinja 71,6 28,4 0,52 0,19 0,58
Ovca 69 31 0,82 0,24 0,65
Zivina 56 44 1,63 1,54 0,85

Tacan sadrzaj se tesko moze utvrditi jer na jednom gazdinstvu obicno ima i zivine i svinja i goveda... jedino miksovanje svega toga i nositi na analizu. Zato sam napisao ono sto se u praksi uzima za proracun 0,5% N 0,2% P i 0,7% K

pozdrav!

ivanm
31-08-11, 22:36
Да поставим још једно питање уваженој господи од струке и науке.
Везано је разлагање стајњака и заораних жетвених остатака. Наиме, растурам стајњак, али никад више од 3-4вагона/ха. Међутим, на парцели, (о чему сам писао пре неколико постова у овој теми) примећујем да уместо повећања имам умањење приноса. Сада сам се сетио још једног занимљивог детаља, који можда има везе са тим, а можда и нема.
--> Када орем у јесен врло често и у приличној мери налазим неиструлеле остатке стабљике кукуруза, а некад врло јасно видим и неиструлеле делове стајњака (изнешеног прошле јесени !!) ако у њима има мало више сламе. Да ли то значи да је поремећена микрофлора земљишта па је слабије разлагање? Може ли томе да буде разлог што је земљиште ниско, па сваке 2-3 године с пролећа помало лежи у води? Чиме може да се поспешии разлагање стајњака (повећан унос азота(?), Славол и сл(?) ) и колико би то било исплативо?

Matkee
31-08-11, 22:41

vrsta zivotinje----------vlaga----------S,materja------N---------P---------K-----
Konj---------------------70,5-----------29,5------------0,57------0,28------0,52
Goveda------------------77-------------23--------------0,43------0,24------0,48
Svinja-------------------71,6-----------28,4------------0,52------0,19------0,58
Ovca---------------------69-------------31--------------0,82------0,24------0,65
Zivina--------------------56-------------44--------------1,63------1,54------0,85

Ево колега да буде мало прегледније, где сте пронашли ову табелу ? >:({

panonac
31-08-11, 22:48
Tabela je pronadjena u jednoj poznatoj POLJO firmi,gde su radili analize za sebe,a ja vam prenasam podatke.

MOMOSARIC
31-08-11, 23:36
@ivanm , pa naravno , ako leži voda duže, sve živo u zemlji izumre ili pobjegne pa nema šta da razloži ostatke , a tu je vjerovatno i ph nizak pa je i to razlog.
Tu je lijek drenaža+kreč.

draganpan
31-08-11, 23:47

vrsta zivotinje----------vlaga----------S,materja------N---------P---------K-----
Konj---------------------70,5-----------29,5------------0,57------0,28------0,52
Goveda------------------77-------------23--------------0,43------0,24------0,48
Svinja-------------------71,6-----------28,4------------0,52------0,19------0,58
Ovca---------------------69-------------31--------------0,82------0,24------0,65
Zivina--------------------56-------------44--------------1,63------1,54------0,85

Ево колега да буде мало прегледније, где сте пронашли ову табелу ? >:({
E konacno nesto sto sam dugo ocekivao...
Hvala i Matketu i Panoncu

ivanm
01-09-11, 00:16
@ivanm , pa naravno , ako leži voda duže, sve živo u zemlji izumre ili pobjegne pa nema šta da razloži ostatke , a tu je vjerovatno i ph nizak pa je i to razlog.
Tu je lijek drenaža+kreč.
За дивно чудо рН је неутралан и благо базан, п акреч не би ништа урадио, а вода не лежи сваког пролећа и то није никад дуже од 10-15 дана годишње.

futurefarming
01-09-11, 02:06
Još par tabela u vezi stajnjaka, možda nekom bude od koristi: http://www.hlede.net/studentski_radovi/zoohigijena/GNOJ%20i%20zagadjenje%20vodotoka.htm

panonac
01-09-11, 09:48
Jos samo da dodam nesto sto u predhodnoj tabeli nisam napisao.Ako se djubre iz zivinarnika iznosi jednom godisnje onda u njemu ima 15,3 Vlage, 6,2 N, 1,9 P, 3,3 K, 5 Ca / Nadam se da ce ove tabele doprineti boljem radu nasih clanova,pa i sire.

marko22
01-09-11, 10:25
A ako se izvozi jednom nedeljno? Onda vazi ona gornja tabela, sa manje % elemenata, ili ovi zadnji podaci sa bas jakom konetracijom?

panonac
01-09-11, 14:53
@marko22,da onda vazi gornja tabela.

marko22
02-09-11, 00:16
Znaci, ako sam dobro shvatio, kad vise odlezi onda se koncentracija N, P, K, povecava?

Mozda je najbolje da moje pitanje postavim na sledeci nacin. Koliko se zivinskog preporucuje po hektaru, ako se uzima sa farme prakticno u svezem stanju? Covek ga izvozi jedanput nedeljno sa farme, tj ono sto se za tu nedelju skupi od koka nosilja.

ivanm
02-09-11, 00:22
Временом испарава вода па је тиме и стајњак "концентрованији". А колико треба, - ту је анализа земљишта најбоље решење...

draganpan
03-09-11, 23:09
Kakve li su ove tabele za djubre preradjeno kalifornijskim glistama

zombie_666
07-09-11, 00:54
Koja je dubina oranja optimalna za pravilno zaoravanje prilično velike količine stajnjaka? Treba da izvezem nekih 30-40 tona na parcelu od 0.7ha, što se na mom kraju smatra žestokim djubrenjem, pa me zanima dal postoji neko pravilo oko zaoravanja istog tako da se razloži u zemljištu kako treba? Prošle godine sam djubrio jednu parcelu na sličan način (nešto manje doduše) ali je oranje bilo tragedija (uslužno radjeno, moj 539 nije mogao) pa mi je kukuruz tu osjetno slabiji (sumnjam na vazdušne džepove i nerazloženo djubre u tlu usljed veeeoma lošeg, plitkog i nepravilnog oranja.

ivanm
09-09-11, 07:47
Мислим да је и код овог заоравања правило - што дубље то боље. Ја сам се пре пар постова жалио на моје проблеме са стајњаком и схватио да није проблем ваздушних џепова, јер заоравам у јесен, тако да се до проблећа све јако лепо слегне, него је проблем притко или недовољно дубоко орање. (растурам са приколиком, она направи тепих, па кад кренем са орањем моја "баба Рајка" само проклизава ако хоћу дубље орање).
Мислим да плитким орањем направимо два проблема - са малом дубином орања сав стајњак се помеша са мало земље и сконцентрише се у плитком слоју, па може и да "изгори" земљу. Ако то пак ипак не буде случај, земља буде толлико јака да млада биљка има сву храну на малој дубини (15-20цм), тако да не иде у дубину својим кореном. Онда дође крај јула, почетак августа и суво време, имамо плитак корен у зони где нема влаге, па је резултат - боље да нисам ни растурао стајњак....

RatkoPa
09-09-11, 08:34
ja stajnjak izvozim krajem avgusta i samo ga istanjiram teskom tanjiracom a tu parcelu orem pocetkom novembra.tako radim od 2000-te i rezultati su odlicni.vec sledece godine kukuruz bude vidno bolji u odnosu na ostale a i lakse podnosi susu.dok sam klasicno zaoravao odmah po rasturanju tek druge ili trece godine se videlo da je njiva nadjubrena.tako je barem kod mene>:({

zombie_666
09-09-11, 23:47
Slažem se sa tobom Ivane oko problema sa stajnjakom, oranje koje mi je odradjeno je bilo čista katastrofa, plug je zahvata 2x16" a traktor 60KS, tako da je brazda široka 40cm a duboka samo 10-15 (jer jednostavno ne može dublje, za taj traktor je maksimum 2x12" na ovom terenu). Djubre je napravilo više štete nego koristi, baš kao što kažeš, ostalo je plitko a bilo ga je mnogo. Ove godine ću orati sam sebi sa 2x12" sa pretplužnjacima na 25cm i ni milimetra pliće, pretplužnjaci će se pobrinuti da djubre ode na dno brazde tako da nema šanse da se ponovi ovogodišnji scenario (ove godi9ne djubrim drugi njivu).

Ratko, na koju dubinu tanjiraš? Mislim da to što radiš dovede do dobrog miješanja djubreta i zemlje, pošto djubre provede neko vrijeme u plićem sloju tla, a potom ga oranjem spustiš na veću dubinu, pa zato imaš dobar prinos. Biljka (kukuruz) ima djubreta i gore i dole pomalo, a ne previše gore (gdje mu može štetiti) ili samo dole, gdje u ranoj fazi rasta ne može doći do njeg. Dobro rješenje zaista!

Bosko NS
29-09-11, 22:39
Ja sam nov ovde na forumi,al me interesuje ako moze neko da mi kaze,dal je preporucljivo izvlaciti svonjsko djubre na njivu,istanjirati ga i odmah sejati jecam:lol:Negde sam bio procitao da treba,da odstoji makar deset dana....

dragan82
29-09-11, 22:52
gde ga ostaviti 10 dana ?

pocerina
30-09-11, 12:57
Pa ako imas bazen, onda nek odstoji u bazenu 10 dana

sorin
30-09-11, 16:39
Ja sam tako radio prosle godine. jedino stajnjak treba zaorati jer tanjiraca nemoze da ga ubaci u zemlju, ostaje na povrsini i onda nije dostupan biljci. osim toga se i rasusi pa nema nekog efekta

ps

prinos je bio oko 3.7 t/kj

nikola_VUK
30-09-11, 21:26
Cega prinos?

sorin
30-09-11, 22:17
Jecma, nece valjda stajnjaka Lkl{{

markodjurdjevic
23-10-11, 10:26
Da li treba bacati vestaka pod brazdu ako se izvuce stajnjak na njivu, mislim znam da ne bih pogresio, ali da li je neophodno ?

branko
23-10-11, 10:43
Sigurno neće naškoditi ako baciš i veštak. Ja sam jednom probno zaorao gomilu stajnjaka, oko 2 vagona po jutru i još razbacao 200kg NPK 8:16:24 i zaorao. Na proleće posadio kukuruz i dao prihranu prilikom špartanja 100 kg AN-a i rezultat je bio super. Sa jednog jutra jedna zmajevka ovršenog zrna sa 19% vlage.

cika_jova
23-10-11, 11:19
људи сеју и без вештака и без стајњака, ја лично да сам на твом месту не бих бацао вештак ако је извучено стајско, јер сигурно имаш још парцела где стајњак ниси вукао, па боље ту бацити, а сад ако си све урадио у фулу и само ти је питање дал да бациш и на тој парцели, ја опет не бих бацио већ бих те паре што за ту сврху планираш оставио за пролеће када ти требају највише

pocerina
23-10-11, 14:27
Ja ipak mislim da bi trebao da bacis... Prosle jeseni sam na polovinu parcele od 2 ha izvukao stajnjak. Na polovinu na koju je izvucen stajnjak nisam bacio NPK, a na drugu polovinu sam bacio 250 kg Linzer 15:15:15, i prinos je bio bolji na delu na kojem je bacen vestak za 2 tone klipa.... Ipak mislim da bi trebao da bacis NPK

markodjurdjevic
23-10-11, 14:41
Mozda bih dobio i dobar rezultat kada bi njivu gde je izvucen stajnjak u prolece pre nicanja kukuruza zajedno sa herbicidom poprskao i slavolom, da se taj stajnjak razgradi, sta mislite?

hanza
24-10-11, 14:21
Mozda bih dobio i dobar rezultat kada bi njivu gde je izvucen stajnjak u prolece pre nicanja kukuruza zajedno sa herbicidom poprskao i slavolom, da se taj stajnjak razgradi, sta mislite? Od rasipanja svežeg stajnjaka po njivi apsolutno nikakve koristi.
Da bi imao korist treba da napraviš KOMPOST. Čitaj "kompostiranje" možda će ti biti jasno, ili neće.

pocerina
24-10-11, 14:22
Ko kaze da nema koristi? Ja sam par njiva popravio visegodisnjim djubrenjem

dukej
24-10-11, 18:50
Prošle nedelje sam video da jedan čovek razbacuje stajnjak po detelini. Ima li tu kakvog efekta?

MilanM
24-10-11, 19:07
Kod mene u kraju jos pre 40ak godina kada se radila poljjoprivreda i to bas radila svako je pored stajnjaka bacao i vestak 3x15. Sto se tice svezeg stajnjaka ima koristi i od njaga mozda malo manje nego kada lepo pregori, razbaca se po njivi zaore se, pa lepo to prezimi, takva njiava mora dati bolji prinos ako se kvalitetno obradi. Moj prvi komsija svake godine izbacuje po njivama svez i pregoreo stajnjak ove godine mu sin otiso za bg a snajka nije htela da kopa kukuruz i krompir pa kad je krenula trava bilo je trave preko 2,5 m visine ne vidi se kukuruz od trave, na parceli gde sadi papriku paprika nije videla u avgust 20 dana vode ali je stajnjak odradilo svoje paprika nije povenula, cudio sam se kako je to moguce ja sam na 4 dana moju papriku zalivao isti je tip zemlje ima dosta peska pa se brzo susi a komsikina paprika stoji bez vode popucala zemlja i nesto je bila malo manje zelenija od moje a moja basta nije videla stajnjak pa ima 20 godina ne da cale da ga izbacimo kaze nece da dolazi posle svake kise i navodnjavanja da cisti travu.

vojvođanin
24-10-11, 19:10
Prošle nedelje sam video da jedan čovek razbacuje stajnjak po detelini. Ima li tu kakvog efekta?

Možda hoće da je preore.

cika_jova
24-10-11, 19:46
и ја сам чуо да људи извлаче стајњак на детелину у јесен, по некој логици он ће до пролећа да се распадне и да уђе у земљу и хранљиве материје ће да сиђу са кишом и снегом до корена луцерке, можда би ефекат личио на бацање 15ице стим што је фосфор ту везан у другачијем облику и био би доступнији биљци, мада постоји вероватноћа и да се луцерка зарази вилином косицом...
то је неко моје размишљање на глас, можда ће неко да прокоментарише ко је испробао у пракси и да нам каже резултат

markodjurdjevic
24-10-11, 20:18
Da li ima efekta prskati slavolom?

ban.novo selo
26-10-11, 20:13
koja je neka optimalna kolicina stajnjaka koja bi trebala da se razbaca na 1kj? znam da je sto vise to bolje ali ipak mora da postoji i neka mera. trebam da izvlacim neki stajnjak na parcelu od 5 kj a covek koji mi to radi ima veliki rasturivac pa me cisto nako zanima koliko je tih rasturivaca djubreta potrebno za tu parcelu? ee jos da napomenem da je govedji stajnjak

RatkoPa
26-10-11, 20:22
2 do 3 vagona na kj je sasvim dovoljno,ja kod mene razbaca oko 2,5 vagona

pocerina
27-10-11, 13:21
Zavisi i sta sejes na njivi.... Mi imamo jednu malu parcelu od 20 ari na kojoj su nam plastenici... I na tih 20 ari izvucemo 2 vagona djubreta

ban.novo selo
27-10-11, 20:54
ja sejem kukuruz sledece god na tu parcelu. a koliko taj jedan rasturivac vuce , tj koliko rasturivaca treba za vagon djubreta :lol: ili ti koliko staje u taj jedan veliki zmajev rasturivac

kiraj
30-10-11, 18:40
Juče i danas nađubrili sa stajnjakom oko 8 kj .Stajnjak je dobro zgoreo ,stoji na gomili od prošle godine."Kemper trans" kaže da na jutro rasture oko 40-45 t.

zombie_666
30-10-11, 19:02
Ja sam do sad na jednu parcelu od 0.7ha, dakle gotovo 1kj izvukao 15 prikolica (Tehnostroj jednoosovinka), a u svakoj je bilo izmedju 2.5 i 3 tone, ima tu na forumu snimak rasturanja

http://www.youtube.com/watch?v=is2yZ9gdKQ8

Posle ovog rasturanja izvukao sam još 3 prikolice i popunio i šupljine koje nije pokrio ovaj moj rasturač (to smo ručno rasturili), sad je kompletna površina prekrivena slojem stajnjaka, nema šanse da staneš negdje a da ne ugaziš :).

Mislim da je uzorem na 25-30cm, šta mislite koje je bolje? Na parcelu ću sijati kukuruz

http://i56.tinypic.com/n32b05.jpg

Ovdje je slika u punoj veličini

http://i56.tinypic.com/n32b05.jpg

nikola_VUK
30-10-11, 20:02
Malo je problem što je taj stajnjak stojao raširen tako da je dobar deo azota izvetrio, trebao si ga odmah zaoravati!

zombie_666
30-10-11, 20:15
Znam, kriva je kiša koja nije pala. Na mom kraju su najavili bukvalni potop, sa 30-40l kiše. Zato sam i požurio da rasturim sve to jer sam planirao da orem. Nažalost, palo je jedva 10l :(. Uprkos tome, išao sam da provjerim i kopao rupe po njivi i vlaga se na njoj nije spustila ni 10cm duboko. Ispod tog vlažnog sloja je tvrdo kao beton, nije moguće budakom zakopati dublje. I ja i otac smo se lomili šta da radimo, oranje nije moguće, čak i da smo probali orati na 10cm (a i to samo na dnu parcele, gdje je najniže) to nije dovoljno da se stajnjak zagrne. Komšija na susjednoj parceli gdje je isto uradjena silaža kao i na mojoj je probao da tanjira sa tanjiračom (20 diskova, nošena) ali nije bilo nikakvog efekta (htio je da sije pšenicu). Samo je malo razgruo prašinu. Znam da sam mnogo izgubio na kvalitetu stajnjaka ali šta ću. Dok smo rasturali bilo se tako naoblačilo da smo mislii da nećemo ni završiti rasturanje niti moći izaći iz njive ako počne da pada, ali nažalost taj talas nas preskočio :(

pocerina
30-10-11, 20:36
Ja sam juce i danas izvukao 41 prikolicu stajnjaka, na 1,5 hektar... Prikolica je Krone 3.5 t.... U sredu nastavljam sa stajnjakom

MATIJA CASE 5140
08-11-11, 00:15
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/317660_2100706516353_1206139558_31900564_361558985 _n.jpghttp://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/311681_2100707676382_1206139558_31900572_197968641 7_n.jpghttp://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/314009_2100715676582_1206139558_31900595_110777044 3_n.jpghttp://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/316511_2100717796635_1206139558_31900605_134346910 8_n.jpghttp://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/311710_2100709276422_1206139558_31900575_183055926 9_n.jpg

MOMOSARIC
08-11-11, 09:27
Jel ovom mf-u pukla spojnička?

MATIJA CASE 5140
08-11-11, 10:42
tako je...

German hunting terrier | Jagdterrier