PDA

View Full Version : Kukuruz šećerac

Advertisement

Advertisement

Advertisement

topalovic
04-06-09, 21:36
Čudi me da niko nije otvorio temu za šecerac.Kada ga sejati ,koje seme ,agro tehnika i isplatljivost

dukej
04-06-09, 23:34
Ja ga sejem isključivo za sopstvene potrebe. I to tako što u setvi merkantilnog kukuruza odbrojim takvih 12 redi koji upadaju u jedan prohod prskalice (da kasnije kod prskanja tu isključim prskalicu) i onda u tih 12 redi dvadesetak metara ne posejem merkantilni (podigne se sejalica) već na to mesto kasnije posejem ručno šećerac. Sejem prvo 1. i 12. red pa za nedelju dana 2. i 11. i tako na svakih nedelju dana po dva reda da kasnije ne dođe odjednom sav za kuvanje. 8)

kombajner
04-06-09, 23:45
VEOMA pametno druze :) ::svaka cast:: ja nekih ar posejem u bastici isto za potrebe licne

mityoo
05-06-09, 06:30
A ja nesejem secerac vec kuvam pioneer, B08 i F02 su najfiniji!

topalovic
05-06-09, 15:53
Prosle jeseni na pijaci u zemunu neki tip iz Rume na moje oci je prodavao secerac po 20 dinara komad.Pa vi vidite koliko para moze da se uzme sa pola hektara secerca

North ARMY
05-06-09, 15:56
pitanje je dal' ce prodati pola hektara,rucno branje,gorivo do bg-a....
posto mi imamo 2 basce,onda baba u onoj velikoj rucno poseje i bude dovoljno >:({

Igor
05-06-09, 22:20
Raadim ja.. Imacu prvi za nekih 10 dana za berbu... Isto odradim sukcesivno sadnju (rasad uradim u kontejnerima) i to pod tunele dok ne naraste do folije, onda je skidam..

jhon dere
05-06-09, 22:30
Igore , a de prodajes? na pijaci ili... ^-^ i na kojoj povrsini radis?

Igor
06-06-09, 17:34
Secerac radim na maloj povrsini.. Ove godine na parcetu od nekih 2000 kvadrata.. Toliko da imam za licnu prodaju na pijaci a prodajem i nakupcima i ovima sto kuvaju po ulicama il plazama.

branko
06-06-09, 20:59
@Džoni

Šećerac se jako dobro prodaje na kvantašu u Bg.

topalovic
06-06-09, 21:31
igore ajde ako te ne mrzi napisi koji hibrid sejes i gde ga nabavljas,ja planiram da posejem oko 20 ari zato sto mije blizo kvantaska pijaca u bg.

baca
17-12-09, 19:39
Jel zna neko možda neku poljoprivrednu apoteku da ima da se uzme kukuruz šećerac sorte Lincoln ili GoldCup? Trebalo bi mi oko 3kg semena za ranu proizvodnju a kod nas ga nema. Bio bi zahvalan ako neko zna.

DaVinci
26-01-10, 14:06
vrsti ima milion pa je tesko odluciti se koja je najbolja
ove godine cu da probam Honey Bantam 83 i Honey Bantam 78, sejem ga na foliji sa zalivnim sistemom kap po kap,
i biljke iz rasada ,dobija se 10-15 dana ranijeg sazrevanja i i i vise ::novac::

odje ima dosta o kukuruzu zastita itd http://www.poljoberza.net/PG17_1.aspx

vosi
26-01-10, 17:45
kako,rasadjujes kukuruz? ^-^

DaVinci
27-01-10, 11:50
ima vise posla ali se odradi

nesto slicno rasadjivanju lubenica samo sto kukuruz sejes sa obe strane folije i na manji razmak :D

baca
28-01-10, 12:14
Ja sam probao nekoliko puta da ga radim na foliji i nisam nešto najzadovoljniji. Nekako mi je uvek stizalo za berbu kada i sejan sejalicom.
Sejem ga na površini od oko 3-4 lanca i praktikujem nekoliko sorti. Počnem od najranijih pa do kasnijih sorti tako da sezonu počuinjem oko 1. jula a završavam početkom novembra. Ove godine ću izgleda imati problema oko nabavke semena jer ih nešto teže pronalazim. Ako uspem da nadjem Lincoln, Gold Cup ili Elitu na njima ću bazirati proizvodnju. Sa njima sam zadovoljan i ne bi da eksperimentišem.

DaVinci
28-01-10, 12:20
pozz komso >:({

jesil radio kakav ugovor za njega ili ga sam prodajes po kvantasu itd....

ako uspem da se ubacim u frikom i ja cu vise da ga zasadim :D

baca
28-01-10, 21:23
Na pijace na tezgu, svakog dana pa dok se ne proda. Uglavnom ništa mi ne propadne, sve ode. Probao sam ja frikom, ali su mi rekli da njima ne treba jer imaju sopstvenu proizvodnju, jedino neka veza ali i to je teško, jer to nije više državna firma. Gde ti nabavljaš seme?

DaVinci
29-01-10, 12:43
izgleda da cu i ja po kvantasu i po pijacama da rasturam

a seme lako ... :D posto imamo osnovan savez povrtara sami proizvodjaci semena dolaze..
tako da vecinu semena nalazim preko udruzenja >:({

baca
29-01-10, 21:38
Ma ima i kod nas udruženje povrtara, ali od tog nema ništa. Ne nabavljaju semena niti bilo šta drugo jure. svi smo prinudjeni da se sami snalazimo za sebe.

zozon
30-01-10, 01:07
A ja nesejem secerac vec kuvam pioneer, B08 i F02 su najfiniji!

Ti si kralj :D

mityoo
30-01-10, 01:14
@ zozon

Naravno to je samo za sopstvene potrebe, ali kad potrefiš da ubereš kad treba onda je i ovaj :D :D

bewisa
03-02-10, 13:32
Baco cije su to sorte i jesu li sve rane ili ?
Kad pocinjes da ga sejes?Sejes li i beli kukuruz?

baca
03-02-10, 22:11
Zavisi od sorte, neke su ranije, neke kasnije. Karakteristike imas na netu. Ne sejem beli kukuruz jer to slabo ovde ide. Seje se kada i merkantilni pa na dalje.

DaVinci
07-02-10, 20:59
@baca
te vrste sto sejes koja im je vegetacija koliko dana do sazrevanja ?

ja sam sejao sundance vgetacija mu je 70 dana nije los dobro se pokazao uz zalivanje daje dobra dva klipa i po negde i treci , sad cu da ubacim jos jednu vrstu uz sundance
sweet nugget F1 vegetacija mu je oko 65-67 dana (sejali su ga neki iz idvora kazu da je odlican).....

baca
07-02-10, 21:38
od 80-90 dana. Više mi odgovara da sejem malo kasnije sorte jer su krupnije, a i ne žurim da ga imam prvi.

petar88
31-01-11, 00:11
Ljudi jel zna neko gde se moze nabaviti seme secerca ? >:({

tamara1611
31-01-11, 00:30
Secerac sam radio nekoliko godina i uopste ga nije lako proizvesti.Nema on tako mnogo dodirnih tacaka sa obicnim kukuruzom,sto vecina misli.
Ako nekoga interesuje nesto u vezi proizvodnje,neka pita///

Post je spojen: 1296430329________________________________________ _________
Da i NIJE ZITARICA, VEC POVRTARSKA BILJKA!
Tako da je pogresno smestena tema!

petar88
31-01-11, 09:57
u to sam siguran . Proizvodnjom secerca se bavimo oko 7 godina na povrsini od oko 15kj . do semena je tesko doci i uopste nije jeftino. Sto se tice semena nabavio sam sve potrebno, al konstantno tragam za nekim novim sortama. pozz >:({

bojcetic
31-01-11, 11:25
Posto prodajte secerac? Ja sam radio 2007me preko letnjeg raspusta u hladnjaci u Somboru gde smo preradjivali secerac pa sam pomalo upucen u problematiku. >:D

petar88
31-01-11, 12:00
pa zavisi od dospeca al u pocetku dude oko 20-25 dinara . a kad dospe i drugima bude oko 8 bar ove godine . Mada sto se trzista tice imam dosta musterija koje cene kvalitet, a za uzvrat placaju dobru cenu. kako se cuva kukuruz u hladnjaci?

bojcetic
31-01-11, 13:05
Preradi se i pakuje se u konzerve, kesice od 450g ili u dzakove od 25kg (privremeno pakovanje). Konzerve sve idu za Rusiju, dok 450g pakovanja se blansiraju i zamrznu na -40 stepeni. Dzakovi takodje se zamrzavaju na -40 stepeni. Mi smo ga preradidjivali svaki dan po 4-5 slepera i tako mesec i po dana. Od te kolicine 80% je otislo za Rusiju, ostalo za domace trziste i Hrvatsku. Koliko moze da rodi po jutru?

petar88
31-01-11, 15:06
Pa pazi ja ga nisam prodavao na kile ,vec na komad .A takodje nisam sve brao od jednom da bih mogao da ti kazem kolicinski. sve parcele prelazimo nekoliko puta jer nedospeva svaki u istom roku, ali nesme biti mnogo mlad a nesme i da zamatori .

bojcetic
31-01-11, 15:21
Aha to je onda manja proizvodnja. Nama je sirovina stizala iz Zablja (Agro Novakov). Oni su brali beracem, samo ne komusaju, vec je dolazilo sa komusinom, da se sto manje izgubi na kvalitetu.

petar88
31-01-11, 18:30
a kako se zove firma gde si radio? i jel znas mozda otkupnu cenu?

tamara1611
31-01-11, 18:44
cena ide od 4,5 dinara pa sve do 12,13 nekada i 15 dinara...

bojcetic
31-01-11, 20:11
Otkupnu cenu zaista ne znam. Znam samo da je uslov za saradnju bio da imas veliku kolicinu i kontinuitet. Ime hladnjace je ANONA ali smo vecinom radili za Podravku i Zoru Mol, pa je to lepnjeno kao etiketa. Vlasnik se preziva Vejin, moguce da je rodjak sa nasim administratorom novii-jem jer je takodje iz Apatina.

petar88
01-02-11, 00:29
Hvala ti puno za informacije . pozz >:({

vlajkoo
13-02-11, 15:10
cena ide od 4,5 dinara pa sve do 12,13 nekada i 15 dinara...

Pozdrav svima...

Da li je to cena za otkup na veliko? U klipu ili zrnu po kg?
I koje sorte sejes ako nije tajna?

baki022
02-03-11, 12:57
Ljudi jel zna neko gde se moze nabaviti seme secerca ? >:({
http://i54.tinypic.com/2d9zej8.jpg 064-3207431

baki022
15-03-11, 11:28
setvene norme
1000 zrna=158g utrosak semena po hektaru=11kg po hektaru(70000semenki)
sorta ranostasnost visina biljke duzina klipa precnik klipa broj redova

sweet nuggetF1 vrlo rani 65-70 170 21-23 4.8 16
sunriseF1 vrlo rani 65-70 160 19-20 5 14
tasty goldF1 rani 68-70 175 21-22 4.8 16
sweet wonderF1 srednje rani 72-75 185 21-23 5 18
AGX18-020F1 srednje rani 75-80 180 20-22 4.9 16
sweet suprise F1 srednji 82-85 190 22-23 5 16

biljojed
24-04-11, 11:56
jedno možda debilno pitanje, ali molim za razumevanje, jer sam totalni početnik-hobista...
dakle, uzeo sam kesicu semena šećerca iz semenare i platio je 75 dinara, a unutra jedva da je bilo i 30 zrna! Posejao pre par dana. Pa sad me zanima, mogu li i kako da saučuvam seme za sledeću godinu, naravno ako rodi, daj bože:) Ovo mnogo skupo, 75 dinara, za tako malu kesicu...

dzionik
25-04-11, 09:50
Nadam se da si ih posejao u grupi a ne u jedan red, jer tako je bolje i sigurnije oprašivanje. Uslov je da neki drugi kukuruz ne bude bliže od nekoliko stotina metara, zaboravio sam koliko je to tačno :-) Skupljaš seme od više ne samo dobrih klipova već i dobrih biljaka pune zrelosti, znači nema klopanja dobrih nego loših kukuruza ove godine :-)

dukej
25-04-11, 11:48
Imam i ja slično pitanje ali se ne radi o šećercu, već o kukuruzu kokičaru, pa je to možda off za ovu temu.

Hteo sam da posejem nešto kokičara za sopstvene potrebe ali se u poljoapotekama prodaju kesice semena sa ne više od desetak zrna. Da li bih mogao da posejem ona zrna iz pakovanja za kokanje koja se mogu naći u marketima? Da li će takva zrna dati klipove?

Ajd' još jedno pitanje o šećercu da ipak ovo ne bude potpuni off. Ja svake godine u njivi sa merkantilnim kukuruzom ostavim ostrvce širine 12 redi a dužine 20-30 metara i tu ručno usejem šećerac. Prvo sejem krajnje redove od tih 12, dakle do samih merkantilnih kukuruza (da bude što manje zasene od merkantilnih), pa za sedam dana sledeća dva susedna reda i tako redom sve dok ne dođem do srednja dva reda. Tako mi šećerac dolazi postepeno i ne moram odjednom da sve oberem (ko će to sve pojesti odjednom Lkl{{ )!

Međutim, nikad do sad nisam razmišljao da li se možda gubi nešto na kvalitetu takvog šećerca jer se on sigurno delom opraši i od merkantilnog okolnog kukuruza. Šta mislite o tome?

dzionik
25-04-11, 13:18
Pa nije mu isto vreme cvetanja, mada nije baš preporučljivo. Branko bi trebao da zna oko kokičara i kolika je verovatnoća da je seme iz pakovanja hibridno.
Malo više o čuvanju semena:
http://www.4shared.com/account/dir/g7Dzymwf/_online.html?&rnd=63

branko
25-04-11, 13:32
@dukej

Kokičar je vrlo sklon "odrođivanju", tako da za komercijalne svrhe sistem semena iz čardaka ne dolazi u obzir.
Međutim, za domaćinstvo se može zasejati.
Hoću samo da ti kažem da je kvalitet takvih kokica verovatno lošiji, tj verovatno je manja zapremina kokanja i više ostaje ljuske na kokicama...

biljojed
25-04-11, 18:48
Nadam se da si ih posejao u grupi a ne u jedan red, jer tako je bolje i sigurnije oprašivanje. Uslov je da neki drugi kukuruz ne bude bliže od nekoliko stotina metara, zaboravio sam koliko je to tačno :-) Skupljaš seme od više ne samo dobrih klipova već i dobrih biljaka pune zrelosti, znači nema klopanja dobrih nego loših kukuruza ove godine :-)

e jbg, sve sam uradio upravo tako:( posejao šećerac u jedan red, a pored njega veću površinu u beli kukuruz... ma šta bude, ovo mi je ionako prva godina baveljenja ovim, a najbolje se uči na greškama:)

Lord Ogy
25-04-11, 19:49
jedno možda debilno pitanje, ali molim za razumevanje, jer sam totalni početnik-hobista...
dakle, uzeo sam kesicu semena šećerca iz semenare i platio je 75 dinara, a unutra jedva da je bilo i 30 zrna! Posejao pre par dana. Pa sad me zanima, mogu li i kako da saučuvam seme za sledeću godinu, naravno ako rodi, daj bože:) Ovo mnogo skupo, 75 dinara, za tako malu kesicu...

Najbolje je da ga cuvas u nekoj papirnoj vreci na mestu koje nema mnogo vlage...inace cena koju sam ja platio bila je negde za 100g 700din...ali i to se isplati ako rodi pa se lepo proda :)

nemanja_st01_58
09-05-11, 19:57
Kolika je cena semenskog secerca u vecim pakovanjima, i jel ima NS ili ZP hibrida
Video sam superior da ga ima ali nesto bas nisam siguran u njihov kvalitet.

sneza_80
10-06-11, 14:16
Pozdrav svima. Mi smo novi u ovom poslu. Za pocetak , mi smo zasejali jedno jutro ili pola hektara.Na tom parcetu zemlje imamo tri vrste secerca. Prva tura stize pocetkom jula. Bracemo rucno.Sto znaci da jednu trecinu posejane zemlje treba da oberemo. Interesuje me koliko je vremena potrebno za to i sa koliko ljudi? Nas dve planiramo da beremo. Da li se bere sa komusinom ili samo klip? ako sam nesto zaboravila molim vas, napomenite mi , jer ja o ovome neznam nista, a kukuruz uskoro stize.

bojcetic
10-06-11, 14:32
Snezo, u leto 2007. dok sam radio u fabrici za preradu mi smo ga dobijali sa komusinom. Posle smo ga komusali i krunili, pa pakovali u ambalazu i u izvoz je isao. Mozete da ga berete rucno i to bi bilo najbolje, jer onda nece imati mehanickih ostecenja a i mala je povrsina pa cete uspeti stici. Da li da ga berete sa komusinom ili ne to zavisi od prerade. Ako cete da ga preradjujete brzo onda mozete da ga komusate na njivi, dok ako ce da stoji u prikolici dan-dva onda je bolje sa komusinom. Najbolje vam je da ga odmah cim dodjete kuci okrunite i ocistite od prljavstine, pa zamrznete. Tako smo mi radili u fabrici i tako se najmanje gubi na kvalitetu. Ne znam kako planirate da ga prodajete. Mozda ne bi bilo lose da se povezete sa nekom hladnjacom koja radi izvoz za Rusiju. Dobicete malo nizu cenu, ali nemate problema za plasman.

Najbitnije za secerac je pogoditi period branja, da bude sto ukusniji. To je nekad samo 2-3 dana.

Nadam se da sam ti koliko toliko pomogao. Ako imas jos nekih pitanja, slobodno pitaj.>:({

dukej
10-06-11, 14:42
Koliko vremena treba zavisi koliko ste vredne! Lkl{{ Šalu na stranu, kod ručnog branja zrelog merkantilnog kukuruza, dobri radnici oberu (i utovare) za dnevnicu do 3 reda na duži od 500m. Pošto se kod zrelog merkantilnog kukuruza ljušti ljuštika (kumušina) a kod šećerca ne (samo se odlomi klip sa stabljike), onda se kod šećerca može uraditi i više.

Ako je njiva dužine 500m onda u jedno k.j. ide 16 redi kukuruza i trećina je 5-6 redova. To onda znači da bi tu površinu dve vredne osobe odradile za dan bez problema. Klip (zajedno sa kumušinom, kod nas se kaže ljuštika) se samo odlomi od stabljike i bacate ga na gomile u prvi-drugi susedni red od onih kroz koje će ići traktor sa prikolicom. Potom traktor vuče prikolicu kroz te obrane redove a vi sa strane idete i kad dođete do gomile ubacujete kukuruze u prikolicu.

Ja sam pre oko 25 godina to radio u lokalnoj poljoprivrednoj firmi za vreme raspusta ali da me ubiješ sad ne mogu da se setim koliko smo redova brali na dan, mada sam ja više bio u ekipi za utovar nego na branju.

sneza_80
11-06-11, 09:22
Sto se tice plasmana, planiramo da ga prodamo na kvantasu u klipu ( Branko nam je pomogao vezano za plasman na kvantasu. Nasao je coveka koji se time bavi) . Nas dve smo cela ekipa

sneza_80
14-06-11, 15:12
Izvinjavam se sto pitam i nadam se da se necete puno smejati, jer ja o ovome stvarno ne znam nista. Posto sam dobila razmere moje njive 380 metara u duzinu. Zasejanog secerca ima u 22 reda. Posto nisam videla svojim ocima koliko stabljika ima u redu, a nadam se da cu ovih dana videti, a opet interesuje me koliko bi to stabljika moglo da bude u jednom redu i da li je razmak veci ili manji od pola metra izmedju stabljika. Po toj racunici da li bi onda u jednom redu trebalo da ne bude manje od 300 stabljika. A ovde sam procitala da na jednoj stabljici ima dva, a negde i tri klipa. Posejala sam na takvoj povrsini, tri vrste secerca. Rekli su mi da je to sheba, celendz i zp 504. Izvinjavam se ako nisam lepo napisala sorte istih. Sve ovo me zanima zbog brzine branja i sve je izdeljeno po trecinama. Rekli su mi takodje da svi oni u razlicito vreme sazrevaju, a zasejano je 16 aprila sve. Kazu mi da taj rani (opet ne znam koji je taj rani) bi trebao krajem juna da zri, pa razmak u nekoliko dana do sledeceg. Zbog plasmana. Takodje negde na forumu sam procitala da ako se ne plasira na trziste secerac treba brati sa komusinom, jer koliko sam ja shvatila duze ima svezinu. Koliko najduze u takvom stanju ( sa komusinom) moze biti u nekoj prostoriji, jer nemam ni preterano hladnu prostoriju , a jos manje neki zamrzivac da bi uopste mogla da odlazem do samog plasmana. Nadam se da ce mi neko odgovoriti i jos jednom se izvinjavam zbog mog neznanja
Hvala unapred

panonac
14-06-11, 15:28
Mislim da malo vise treba da se posvetite vasem kukuruzu,i da se prate sva desavanja da bi znali i sledece godine koja je sorta dala najbolji prinos i kada stize za branje,pazite da vam samo kukuruz ne predje za branje.

dukej
14-06-11, 15:40
Šećerac se seje kao i merkantilni kukuruz na međusobno rastojanje u redu od 20 cm do 25 cm, tako da možeš očekivati 4-5 biljaka na dužni metar. Koliko će biti klipova po biljki, zavisi od mnogo čega: hibrida, sklopa (rastojanja između pojedinačnih biljaka), dostupnih količina vode i hrane... Ja svake godine posejem malo šećerca za sopstvene potrebe, i često ima po dva klipa ali onaj drugi retko bude normalne veličine i upotrebljiv za tržište. Beri obavezno sa komušinom jer ni nemožeš manipulisati sa oljuštenim klipom (gde ćeš odložiti oljušteni klip a da se ne zaprlja, plus što će se sasušiti za dan). Koliko tačno klip sa komušinom može ostati u svežem stanju - ne znam, ali mislim da može do tri, možda i četiri dana.

sneza_80
14-06-11, 15:51
Dukej hvala ti puno Izvini, poslala sam vam i privatnu poruku, slicne sadrzine.
Sto se tice odlaganja, prostorija mi je uredna, nekih 15 kvadrata, ali s obzirom da sam iz sela, bojim se svega pogotovo glodara. Sve i da je tako, cime ga je najbolje zastiti ta dva ili tri dana (nadam se da duze od toga nece biti)?

bojcetic
14-06-11, 17:39
Snezo u komusini moze da stoji 2-3 dana bez problema, nema gubitka kvaliteta. Ne treba ti nikakva specijalna zastita, samo sto niza temperatura da je u toj prostoriji. Panonac je lepo napisao, sad punu paznju posvetite kukuruzu i da u pravi trenutak oberete svaki hibrid. Sa srecom >:D

savato
08-07-11, 12:31
Da li stize secerac za prodaju?Ako je neko krenuo kako ide prodaja,koja je cena na veliko u opticaju?!Meni stize za 10-tak dana otprilike pa polako pocinjem da skupljam informacije...

renegade_of_funk
09-07-11, 17:02
ja prodajem na pijaci u Borči i danas je išao po 25 i 20 dinara a kolega sa pijace je kupio na kvantašu za 14 din.

sneza_80
26-07-11, 23:06
Prvo da se zahvalimo svima na savetima i pomoci. Posebno se zahvaljujemo javno Branku, koji nas je uputio na coveka na kvantasu. S obzirom da smo jako kasno zasejali secerac (ubuduce cemo znati), cena koju smo ponudili je bila 5 dinara po klipu. Trenutni problem koji imamo je taj sto smo samo polovinu od jedne trecine na pola hektara zasejanom secercu prodali. Da li neko od vas zna ko otkupljuje secerac? Hocu da napomenem da coveku kome smo prodali secerac je jako zadovoljan, ali isti je otisao na godisnji odmor. Sve ovo ne bi ni pitali da nasa trenutna situacija u porodici nije malo komplikovana. Ja sam u osmom mesecu trudnoce, tako da ni sama ne mogu vise da idem na kvantas, a suprug je imao povredu ahilove tetive. Moja molba se odnosi, ako bilo ko zna nekoga ko otkupljuje secerac, da nas kontakira ili javno ili putem privatnih poruka

macosd
21-03-12, 17:30
pozdrav svim proizvodjacima secerca, da li je neko izmozgao sejacicu za zrno po zrno secerca na foliji?? Mislim na rucnu varijantu da se poseje direktno kroz foliju iz ruke jer sada radimo sa sadilicom i em sto je sporo malko je i :-\

dzionik
26-03-12, 09:53
http://thinmac.wordpress.com/a-homemade-seed-planter/
Možeš nešto slično da napraviš, bolja je recimo cev od starog usisivača.

savato
30-05-12, 21:12
Posejan 21-og posle mladog luka,izlazi i bice za 2-3 dana sav kompletiran.Hibridi Nemacki,trenutno najskuplji na trzistu cena 500 gr-3150 din...Sweet nugget i Sunrise.Cuo sam od coveka koji ih je sejao da su sa razlogom skupi,neverovatno sladak i lep klip.Prosle godine imao Gold cup ali pola bilo ne oplodjeno,da li zbog suse ili neceg drugog ove godine probam ovako!Ocekujem ga oko 10 avgusta kad prodje prva tura

slobapatrola
10-06-12, 00:00
jel ga stitis od plamenca

savato
10-06-12, 14:09
jel ga stitis od plamenca Isprskam ga kada bude u fazi zagrtanja nekim insekticidom i to je to!100% zastite nema,samo molis Boga da bude sto manje stete,inace ovo sto ja radim je cisto rekreativno na 20-ak ari da se zanimam tokom avgusta meseca!

slobapatrola
10-06-12, 15:44
u fazi zagrtanja ga dzabe prskas,najveci je problem kad izbaci svilu

savato
10-06-12, 17:26
Jos nisam kupio poljoprivredni avion da mogu da ga u toj fazi stitim:lol: Kako bude-bice

slobapatrola
11-06-12, 17:03
ostavis dve vrste,i grane podignes i gotovo

slobapatrola
27-10-12, 20:34
jel ima nekog ko radi secerac iz rasada?
Ako ima mogao bi da nam kaze nesto o tome...kada ga seje u plastenik,dimenzije casa,kada rasadjuje itd...

filip035
05-02-13, 19:45
Da malo aktiviramo temu. Mene zanima sledece, transport sammog secerca. Cesto sam vidjao po pijacama da se prodaje potpuno smezuran secerac. Mene zanima sledece. Koji je najbolji vid transporta secerca na udaljennosti od 1500km. Znaci da sacuva svezinu itd. Da li je bolja varijanta da se secerac ostavi u komusini, pa da se tako transportuje pa da se na odredistu vrsi ciscenje i pakovanje ili pak postoji tehnoloski proces pakovanja koji bi sacuvao svezinu? Znaci nema dubokog zamrzavanja.

Malisa M
13-02-13, 10:47
Cime ga prskati od crva (neznam kako se zove) prosle godine sam imao 20% klipova sa njim, kad prskati i kolika je karenca

salees
19-02-13, 10:38
Izgleda da ga niko ne radi iz rasada, ja planiram da ga posejem u kontejnere (104) a posle ispikiram u case (naravno da budu u plasteniku) pa kasnije na otvoreno ali nisam siguran za datum setve.

slobapatrola
19-02-13, 10:45
posej ga onda odmah u case

salees
20-02-13, 11:26
posej ga onda odmah u case
A datum setve? dzaba muka ako ne izadjem na pijaci medju prve :)

misterzeze
18-04-13, 22:06
možeš i kontejnere sa 84 otvora , po prilično su veći od 104, ali opet moraju dok su do 15-20 cm u zemlju, mada dok ja ovo pišem za to je već kasno, uups, ali nema veze

- - - - - - - - - -

A datum setve? dzaba muka ako ne izadjem na pijaci medju prve :)
prati koliko mu treba da izraste i kojim uslovima, zabeleži na papiru i sačuvaj , dogodine se dobro preračunaj , prognoziraj vreme za sebe i radi, ko rizikuje taj profitira....

- - - - - - - - - -

Cime ga prskati od crva (neznam kako se zove) prosle godine sam imao 20% klipova sa njim, kad prskati i kolika je karenca
ja sam prskao sa decis ili talstar, po mogućnosti dva puta, za karence se ne sekiraj, ali obavezno pročitaj na netu, sad se ne sećam, ali znam da kad ga ti tretiraš u pravilnim količinama i u periodu kad mu se pojavi metlica nemaš razloga za brigu

AgronomP
19-06-13, 15:43
Kakvo je stanje sa secercem,hoce li biti skoro za branje?Lkl{{

Staropazovcanin
26-06-13, 06:53
Ja sam prosle godine opalio za probu 7000 komada i uspelo je,jedino je sporo branje,treba najmanje 5 ljudi na branju,mora nocom da se radi da se ne osusi ljustika i klip ne ukopni,pa ujutru na pijacu.Sve u svemu,lepa zarada,ali ta 3-4 dana umires od posla i ruke ti sve budu iskidane od branja i pakovanja u dzakove i niko ti ne garantuje da ces ga svog prodati,a jos manje ti garantuje po kojoj ceni,pa da mu ga doneses na noge,pa pocne da te ucenjuje,nema kraja...

savato
06-07-13, 13:22
Danas se malo osladili...Sunrise F1 jel zna neko koja je cena trenutno na kvantasu u Beogradu,ili pijacama kod preprodavaca na veliko?! http://i42.tinypic.com/ixbh5g.jpg Jedan od najsladjih,ako ne i najsladji koji sam probao do sad...

bojcetic
06-07-13, 19:26
@savato
Koja je cena semena za taj hibrid?

savato
06-07-13, 21:01
@savato
Koja je cena semena za taj hibrid? 3.150 dinara konzerva od 500 grama,a u tih 500 grama ima jedno 1.800-2.000 zrna otprilike

Banat polje
11-08-13, 11:14
Ja sam nova na forumu.Radili smo ove godine secerac iz rasada.Uspeli smo da taj deo posla odradimo kako treba.Medjutim sovica je uzela danak a pored tog problema klipovi sa unutrasnje strane nisu imali zrna. Da li neko moze da me uputi sta nismo dobro radili i cime da tretiramo rasad pa i kasnije da bi dobili i kvalitet isacuvali od crva?Radili smo Enterprajs i Sundance.

savato
15-08-13, 12:52
Jel zna neko koja je sad cena kukuruza secerca na kvantasu u Beogradu?! Cuo sam nesto da je 12-13 dinara,pa gledam koji je najbolji momenat za buducu prodaju,izgleda ili jako rano ili kasnije od drugih...

Banat polje
16-08-13, 21:50
najbolja prodaja secerca je kada ga imas prvi bilo na pijaci ili kvantasu.Mi smo ga u pocetku prodavali za 30 din,ali je ubrzo pao na svega 10 din. sada imam secerac koji tek pusta metlicu ali se bojim da ce se narod vec zasititi kukuruza pa ce slabije ici prodaja.pozdrav

savato
17-08-13, 12:37
najbolja prodaja secerca je kada ga imas prvi bilo na pijaci ili kvantasu.Mi smo ga u pocetku prodavali za 30 din,ali je ubrzo pao na svega 10 din. sada imam secerac koji tek pusta metlicu ali se bojim da ce se narod vec zasititi kukuruza pa ce slabije ici prodaja.pozdrav Kako se borite protiv jazavaca?!Pozdrav

Banat polje
18-08-13, 20:01
nismo primetili u nas kraj jazavce.stvarno ne znam nista o tome.poz

savato
18-08-13, 20:15
Ju,ju...meni svake godine naprave cudo!Probao sam i da sejem okolo obican pa da ga zaklonim,i svasta nesto...medjutim pronadju ga i naprave haos!Sigurno 20-25% su u stanju da uniste i to rade samo nocu,tako da ga ne mozes odbraniti!Gde se nastane,naprave cudo...

Banat polje
20-08-13, 23:36
Da li si probao sa stupicama? ja sam trazila negde da nadjem stupice ali nisam uspela trebalo mi je za glodare, pa mislim da pokusas sa tim.poz

savato
25-02-14, 15:55
Jel neko narucivao seme kuk.secerca?!U okruzenju imam samo na raspolaganju Sundance 1 kg-4.400 dinara!Ako bih mi neko mogao pronaci Gold Cup bio bih mu veoma zahvalan,mada sam cuo od coveka da se ne uvozi vec 2 godine!Zanimljivo je da su iz iste semenske kuce...Ako ne nadjem moracu Sundance da kupim!

savato
22-03-14, 14:34
Danas posejali Sundance na 22,7 razmak 2,5 kg potrosili na 20-ak ari,bacen AN jutros, a sejao moj tata kaze nije sejao 15 godina,ne daj Boze kako je krivudavo, ali nema veze...to nam i onako dodje kao hobi preko leta a nije u redu da ga zezam stariji covek...

Srdjan Žorž
22-03-14, 21:23
Koja je cena semena bila?

savato
23-03-14, 14:21
Koja je cena semena bila? 4.400 1 kg oko 5.000 semenki

Koji Pera
23-04-14, 18:46
Da li je neko za zimu ostavljao kukuruz šećerac za svoje potrebe?
Ili, ako neko zna kako se to radi?
Da li je dovoljno samo okruniti kukurz, spakovati u kese za zamrzivač, pa preko zime,po potrebi, vaditi i kuvati, ili postoji neki drugi proces?

stefan100
24-04-14, 09:38
Da li bih mogao da sad pocetkom maja da posejem secerac planiram da posejem jedno 20 ari i da postavim sistem kpk ?

BOKIBOLE
24-04-14, 11:31
stefan100, možeš. Šećerac u zavisnosti od dužine vegetacije možeš da seješ čak i do kraja jula.

veljkko
30-04-14, 00:03
Molio bi Branka ako ima kontakt za prodaju kukuruza secerca i ranog graska na kvantasu u Beogradu ili Novom Sadu. Moze da posalje SMS-om 063257264. Pozdrav

Koji Pera
15-06-14, 03:23
Meni je već iznikao na 6listova, a nemam vremena da ga okopam ručno,jer hocu jednu količinu da ostavim za sebe..pa me interesuje da li je problem da ga ručno okopam ako istera na 7-8listova,jer sada i ova kiša zeza,pa ne mogu da izadjem na njivu..

dzionik
15-06-14, 08:16
Da li je neko za zimu ostavljao kukuruz šećerac za svoje potrebe?
Ili, ako neko zna kako se to radi?
Da li je dovoljno samo okruniti kukurz, spakovati u kese za zamrzivač, pa preko zime,po potrebi, vaditi i kuvati, ili postoji neki drugi proces?

I mene zanima kako se kruni taj kukuruz kad je onako mekan??

savato
15-06-14, 12:41
Moj pustio metlicu,ocekujem ga prvih dana jula meseca za prodaju http://i58.tinypic.com/2dqv6kk.jpg

savato
19-06-14, 20:11
Z 2-3 dana prskanje od insekata...Nurel+Actelic

slobapatrola
19-06-14, 20:29
Pogresno Savo ne treba ti dva potpuno ista insekticida .Ko ti je to savetovao?

savato
19-06-14, 21:00
Pogresno Savo ne treba ti dva potpuno ista insekticida .Ko ti je to savetovao?Prvog imam jako malo,tj.nedovoljno tako da mu dodajem actelic kojeg takodje imam malo pa cu mu napraviti mesavinu.Niko,ja sam sebi dajem savete :)

savato
21-06-14, 21:21
Isprskao sam veceras secerac od insekata...nije ih nesto bilo ali bolje preventivno nego kad vec bude kasno!Kukuruz u fazi oprasivanja...

Zlatko Pap 76
23-06-14, 18:24
Danas uradio plamenac sa Actelicom očekujem početkom jula početak prodaje inače ima ga po 27 din. u super marketu moraću verovatno ići na20 din cenu ali probaću sa 25.

suboticanin
28-06-14, 08:07
el zna neko od vas gde moze da se kupi otpad od secerca(iz koje fabrike ili ko vec nosi),to se koriste kao nusproizvod u ishrani krava?

Rodja88
28-06-14, 11:54
Ima kod nas u Beceju u Flori da se kupi kad pocne secerac.

Koji Pera
28-06-14, 12:35
el zna neko od vas gde moze da se kupi otpad od secerca(iz koje fabrike ili ko vec nosi),to se koriste kao nusproizvod u ishrani krava?
Sta podrazumevas pod 'otpad' od šećerca?
Misliš na šaš?

savopunck
28-06-14, 13:08
Jeste cutka i perusina

Koji Pera
28-06-14, 13:23
U čemu je razlike izmedju te cutke i perusine ako se uporede šećerac i običan (hibridni) kukuruz?
Mislio sam da je to ista stvar.
Imam posejano 10ari šećerca, nudio sam jednom čoveku šašu(tako se zove u mom kraju), to je stablo što ostane od kukuruza, kada se kukuruz obere,ostaje kompletna stabljika..to se zove šaša ili šaš.
Čisto me interesuje u čemu je razlika ako je šećerac kukuruz ili običan (hibridni) kukuruz?
Ja bih dao i džabe,samo da neko dodje da to pokosi, poveže i odveze..

stefan100
28-06-14, 14:37
Pobio mi je grad kukuruz secerac imao je oko 5 pera, sta mislite da li moze da se oporavi ili da sejem drugi sa kracom vegetacijom ?

suboticanin
30-06-14, 08:39
na tu cutku misli..a sta vi mislite ce poceti secerac da se skida odprilike?ima neko kontakt tih iz Beceja?

strucker
30-06-14, 20:54
Kolege, hocu da probam sa secercom posle zita, da li je izvodljivo (uz navodnjavanje naravno) i gde vi nalazite smena?

imi
08-08-14, 22:00
zdravo svima.treba mi savet.sejali smo secerca golden bantam.ne mnogo, malo smo prodali ostalo pojeli.nesto smo ostavili na stabiljku da zri ,jer seme moze da se ostavi za sledecu godinu za setvu.interesuje me u kojoj fazi treba da se skida?kad je skroz zreo ili malo pre?da ostane na klipu ili ga okruniti rucno?hvala vam.

Koji Pera
11-08-14, 14:31
Meni noćas uleteli jazavci u šećerac, sredili ga lepo.Bio posejao 2ara za svoje potrebe.

German hunting terrier | Jagdterrier