PDA

View Full Version : Kruška

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8

milan
25-11-07, 22:37
potrebne informacije o vremenu zrenja,izgledu ploda...o kruški general leclerc.

novii
25-11-07, 23:26
Nažalost na Internetu nepostoji baš puno podataka, naišao sam na nekoliko mesta da se spominje, međutim sve je na engleskom. Možda neko ima praktična iskustva pa može više pomoći, ali čim na inostranim sajtovima nema više podataka, sumljam da se pokazala kao kvalitetna i rentabilna. Ipak ostaviću linkove ispod, pa koga interesuje neka sam pogleda. Sliku nažalost ni jednu nisam našao.

-Maturity Indexes for High Quality in 'General Leclerc' Pears (http://sciencelinks.jp/j-east/article/200010/000020001000A0381349.php)
-DESCRIPTOR LIST FOR PEAR (http://www.bioversityinternational.org/publications/Web_version/156/ch2.htm)
-Breeding of pear cultivars (http://www.arc.agric.za/institutes/infruit/main/divisions/breedingeval/projects/pears.htm)

milan
17-02-08, 16:29
za koju visinu stabla da se opredelim,posadio sam morettinijevu na dunji ,i boskovu bočicu na div.kruški.razmak između sadnica je 1.5-2m a između redova 4m.da li ću pogrešiti sa visinom stabla od 1.5m.nisam se opredelio za špalir...a ograđivanje voćnjaka svakako planiram.šta dobijam sa niskim stablom-naravno sem lakšeg rada...........?

strelac
30-01-09, 20:24
To je najbolje da vidis sa nekim strucnjakom,ipak je to dugogdisnji zasad ako sada pogresis trebace ti dosta vremena da to ispravis.
Planiram i ja da podignem zasad kruske na jesen 2009 g nisam siguran koje sorte ali svakako gusti zasad.
Interesuje me koja je god.tvoj vocnjak i ko ti je savetovao da ides bez spalira (meni su isto rekli da ne mora ali ja sam skeptican po tom pitanju),sto se tice ogradjivanja odnosno zastite od glodara cuo sam za vise mogucnosti,mahom fizicki oblaganje raznim mrezicama,pet flasama ,heftanjem novina ili najlona kako se ko snadje samo da radi i da je jeftino.

Pozz

milan
01-02-09, 19:33
ako je kruška na podlozi dunja ba-29 nema potrebe za žicom i može se slobodno formirati....zato se nisam opredelio za špalir..ako je u pitanju podloga dunja mc preporučljivo je da stablo ima neki oslonac.......a naravno sa tom podlogom je preporučljiva i gušća sadnja...

strelac
03-02-09, 20:35
ovo je odlicna informacija konacno nesto logicno ::svaka cast::
koja je god.tvom vocnjaku i kolika je povrsina, koje sorte .nesto sam cuo da dvogod.ako se dobro odgaje u prvoj god zasada, mogu da vec sledece god.donesu nekakav rod. ^-^
imas li infor.ima li opasnosti od ranih mrazeva u periodu cvetanj (naravno blazi mraz ne nekakva katastrofa) :D

da koja je podloga kod tebe i koje je rastojanje, Evil

milan
05-02-09, 22:25
sadio sam prošle i ove jeseni,kod dvogodišnjih sadnica(npr.viljamovka duplo kalemljena,ali i viljamovka na divljoj kruški) već u prvoj godini sam ostavio po krušku-dve..što bi rekli za probu....znači rodi ali ne možeš sad očekivati neki rod.....inače imam mali voćnjak od nekih 80-tak krušaka,od toga najviše butira-rana moretinijeva na ba-29(na preporuku čoveka kome prolećni mraz nikada nije pravio problema)one su jednogodišnje posađene jesen 2007,a očekujem po neku krušku za 'probu'. od ostalih sorti:boskova bočica,fetelova..sve što je na ba-29 sadio sam na 1.5 x 3.5 a one na divljoj kruški 4 x 3.5 e, rezultate ćemo videti...

ivanhoe
07-02-09, 23:06
Danas izvadih staru krusku Kada sam je otkopao zatekoh iznenadjenje.
Drvo je nastalo povijanjem grane. ^-^
Pravi korenov sistem ne poseduje. Samo 4 korena kosa bez glavne zile vodopije.Najdeblji koren je na 20 cm u tlu i zaklapa 900 a ostali 1000
Za krusku jps nisam cuo da se tako razmnozava
Kakva su vasa iskustva?

nemanja_st01_58
09-02-09, 14:05
Kalemari obično kad proizvode rasad za kalemljenje proizvode ga iz reznica odnosno jednogodišnjih lastara. Negde krajem februara oni lastar dužine do 40cm nakaleme i zatrpaju u zemlju dve trećine. Uz primenu dobre agrotehnike, zalivanja, đubrenje i zaštite oni u jesen vade tu biljku i prodaju je na pijaci kao mladu sadnicu.
Tako da se vratim na pitanje, nije čudno što se to stablo tako razvilo.

ivanhoe
09-02-09, 16:07
Da to se naziva oziljavanje Otkopao sam i te korenove i novo iznenadjenje. To "korenje su izgleda bile nekadasnje grane jer na dubini~ 80cm se naglo savili gore i blizu tla otseceni. sa dohjih strana tih grana su izbile (kakve-takve) zile.
Inace nikad nije dobro radjala dosada mi nije smetala

jovabass
13-02-09, 20:56
Pozdrav svima! Ja sam posadio krusku pre 5 god. viljamovka kao glavna sorta i santa marija, butira i sampionka kao oprasivaci. Opredelio sam se za gusti zasad (spalir) imam 4 reda zica i na svaku 6. vocku stub.Podloga je dunja, rastojanje 3x1.2m. Visina citave vocke je oko 2,5 m, a visina stabla je 0.5m .Bolje je imati nize stablo iz vise razloga :laksa obrada (branje, prskanje), bolja raspodela materija u stablu , osuncavanje... Za krusku na sejancu na drugoj lokaciji sam se odlucio za "v" sistem sadnje 4x1.5m i bez naslona opet sa niskim stablom. Nisko stablo smanjuje bujnost sto je kod sejanca jako bitno.

novii
14-02-09, 01:06
Možeš li se setiti koja je dunja korišćena za podlogu ^-^

ilijat
14-02-09, 18:36
Za krusku na sejancu na drugoj lokaciji sam se odlucio za "v" sistem sadnje 4x1.5m i bez naslona opet sa niskim stablom. Nisko stablo smanjuje bujnost sto je kod sejanca jako bitno.

Koliko si tacno m ostavio stablo?
Meni su savetovali da Viljamovku na divljoj kruski stavim na 2.5 x 3.5, tako sam i uradio, valjda nece biti gusto.
Sa cime i kada i u kojoj kolicini treba da prihranim te kruse (jesenas su posadjene)?

jovabass
14-02-09, 19:55
Za dunju kao podlogu imam dunju MA (takvu su imali u rasadniku), inace za podlogu sejanac u "v" sistemu (koja je u 2 god.)visina stabla bi trebala da bude max. 3m. Posto je ugao u sadnji 70 stepeni bujnost je smanjena i trebalo bi da bude kao jabuka na em 110 podlozi. Posle sadnje sadnice nisu skracivane nego su ostavljene citave , ali su im rovaseni pupoljci radi boljeg pazgranjavanja.

ilijat
14-02-09, 20:00
Zar nije 3m previse? Ja sam vise razmisljao 90cm - 1m.

strelac
14-02-09, 20:05
prosle nedelje sam se sreo sa nasim strucnjakom koji radi u Engleskoj na genetici bilja,i jako je priznat strucnjak u svetu.On kaze da je trend (za krusku) u svetu 3.6x1.0 sklop od 2700 kom/ha na podlozi B-29 iskljucivo i da nije neophodno dizati spalir pogotovu u prvih 2-3 god. E tako se radi napolju da sa 1ha dobijes max.prinos - ::novac:: inace profa ima vec podignutih 5-6 ha takvog vocnjaka

jovabass
14-02-09, 22:06
Za dunju kao podlogu imam dunju MA (takvu su imali u rasadniku), inace za podlogu sejanac u "v" sistemu (koja je u 2 god.)visina stabla bi trebala da bude max. 3m. Posto je ugao u sadnji 70 stepeni bujnost je smanjena i trebalo bi da bude kao jabuka na em 110 podlozi. Posle sadnje sadnice nisu skracivane nego su ostavljene citave , ali su im rovaseni pupoljci radi boljeg pazgranjavanja.

nemanja_st01_58
17-02-09, 14:20
Ja imam Vilijamovku na sejancu nekih 40 stabla ostavio sam ih na 5x5m jer hocu zasad koji ce da traje min 50godina. Inače planiram da nakalemim nekih 60 stabala sa domaćih 20 sorti koje sam našao kod mene u kraju. To takodje planiram na 5x5 ali i to je možda malo jer posle 20g krošne se sklope.

BOSKOSOFIJA
18-02-09, 18:09
TREBAJU MI SADNICE KRUŠKE

_________________________________________________P ost je spojen: 1234973444________________________________________ _________
Interesuje me da li je neko sadio kruške u Vsistemu ili na špaliru i kakva su njegova iskustva

krcinac
20-02-09, 16:10
_________________________________________________P ost je spojen: 1234973444________________________________________ _________
kruške u Vsistemu
[/quote]

sta je V sistem ? prvi put cujem mislis li na formu krune ili? ili raspored sadnica . ja sam video plantazu jabuka gde su tri sadnice sadjene u trougao stranica ca 50 cm pa 1m razmak pa opet tri sadnice tako da se dobije sto veci broj sadnica to jest da se poveca prinos po povrsini zemljista, verovatno moze i sa kruskama ako se koriste odgovarajuce sadnice.

sto se tice sadnica konjuh ti je blizu a i drenova,milutovac, ako ti treba broj nekog kalemara koji ima sadnice mogu ti poslati privatno da ne pravimo reklamu ovako.

tdanijela
06-03-09, 15:41
Pozdrav svima! Suprug i ja smo posadili krušku viljamovku prije 3 godine na razmaku 1.5x3m, prvu god. smo prekratili sadnice na 90 cm, drugu smo granu vodilicu prekratili za 1/3, a ove godine smo ih obrezali tako što je opet vrh prekraćen za 10-20 cm i prorijedili grane. Svako proljeće se voćke prihranjuju KAN-om sa 100-150 gr po sadnici krajem marta početkom aprila i jednom u junu mjesecu, a u jesen sa NPK 7-20-30 i svaku 3-4 god sa stajskim đubrom.
Ako ima neko iskusniji neka se javi da li se isplati sadnja na veliko jer razmišljamo o proširenju voćnjaka na bar 1000 sadnica, a sada imamo 300.

nemanja_st01_58
06-03-09, 19:48
Komentar koji cujes u vezi kruske je kao da se uvozi i da fali na nasem trzistu. Realno stanje je da se prodaje oko Nove Godine i Bozica posle toga ljudi stede i niko je ne kupuje. Ovo vazi za lokalne pijace a mislim da organizovani otkup ne postoji. Ako uhvatis vezu sa nekim marketom onda je to premija. Inace za kruske je bitna hladnjaca ili hladna prostorija. One stizu u jesen ili ranije a prodaju se pocetkom i sredinom zime. Kada cuvas bilo Vilijamovku bilo Kaludjerku u nekoj obicnoj prostoriji ona uzri za oko mesec od berbe i pocne da truli, tako da treba da se prolongira zrenje i u kontinuitetu iznosi na pijacu

krcinac
20-04-09, 18:26
nasao sam v sistem vrlo zanimljiv nacin sadnje a tu sam nasao isledecu tabelu zavisi od nacina rezanja ide i do 7000 stabala po hektaru

Varianten 01 3,25 m x 1,50 m = 2050 B/ha → Einzelreihe
02 3,25 m x 1,00 m = 3000 B/ha → Einzelreihe
03 3,25 m x 0,75 m = 4100 B/ha → Einzelreihe
04 3,25 m x 0,40 m = 7700 B/ha → Einzelreihe
05 3,25 m x 1,50 m = 2050 B/ha → Drapeau-System
06 3,50 m x 0,50 m = 5700 B/ha → V-System
07 3,00 m x 0,50 m x 0,50 m = 5700 B/ha → offenes System
08 3,50 m x 1,00 m = 2800 B/ha → Mikado
_________________________________________________P ost je spojen: 1240241972________________________________________ _________
VILIJAMOVKA

Dozrevanje: 3/8
Oblik: kruškolik veliki plod, lijepa svjetložuta boja s crvenilom na sunčanoj strani
Meso: belo, vrlo sočno, slatko-kiselo s intenzivnim ugodnim mirisom
Težina: 225 gr.
Oprašivaci: Gelertova, Abbe Fetel, Boskova tikvica, Conference

CONFERENCE

Dozrevanje: 3/9
Oblik: pravilan kruškolik sa zelenkasto-žutom kožicom posuta rdastim mrljama
Meso: bijelo-žuckasto, vrlo sočno i vrlo slatko
Težina: 140-240 gr.
Oprašivaci: Vilijamovka, Boskova tikvica, Gellertova

JUNSKO ZLATO

Dozrevanje: 3/6
Oblik: zlatnožute boje i crvenilo sa suncane strane
Meso: žuckaste boje, sočno, slatko-kisela okusa, aromatično
Težina: 70 gr.
Oprašivaci: junska lepotica, Coscia, Butirra

JUNSKA LEPOTICA

Dozrevanje: 3/6
Oblik: izdužen kruškolik oblik, svjetložute boje s lijepim crvenilom sa suncane strane
Meso: slatko, sočno i aromatično
Težina: 60 gr.
Oprašivaci: Butirra, Trevuška

RANA MORETINIJEVA

Dozrijevanje: 3/7
Oblik: kruškolikog oblika, zlatnožute boje, pokrivena lijepim crvenilom
Meso: bijelo, kompaktno, sočno, slatko, aromatično
Težina: 140 gr.
Oprašivaci: junska lepotica, junsko zlato

GELLERTOVA

Dozrijevanje: 1/9
Oblik: zbito kruškolikog oblika, kožica srednje hrapava, zagasitožute boje
Meso: žuckasto-bele boje, čvrsto, sočno, plemenitoga kiselkasto-slatkastog okusa
Težina: 200 gr.
Oprašivaci: Avranška, Abbe Fetel, Vilijamovka, Klapov ljubimac, Društvenka

ABBE FETEL

Dozrijevanje: 2/9
Oblik: atraktivan, izdužen, sužen i nešto povijen u stranu, zeleno-žuta s lijepim crvenilom sa suncane strane
Meso: belo, topivo, slatko i aromatično
Težina: 270 gr.
Oprašivaci: Gellertova, Klap, Boskova tikvica, Vilijamovka

HARDENPONOVA

Dozrevanje: 2/10
Oblik: slican dunji, svjetlozelena siva, dozrijevanjem postaje limunskožuta
Meso: bijelo, vrlo sočno, vrlo slatko kiselkasta, ugodna mirisa
Težina: 150-250 gr.
Oprašivaci: Gellertova, Vilijamovka, Boskova tikvica

talle
06-06-09, 10:29
Vilijamova kruška se otkupljuje i u rinfizi tj u džak.tako otkupljuju proizvodjači sokova ,džemova...(takovo npr)cena je bila 40 din za kg veliki plantazeri tako prodaju drugu i trecu klasu prva ide na pijac ili u izvoz.vidim mnogi sade kruske sto je prava stvar.kruške nam nedostaju.kad kupujete vilijamovku ili bilo koju drugu krušku obratite pažnju na kojoj je podlozi i da li je na posrediku ili ne.Vilijamovka je slabo bujna i slabo rodna zato se kalemi na posredika,Kaludjerku.Ona joj daje rodnost i bujnost tako da imate jače stablo i veći rod.vodite računa na kreč u zemlji.BA-29 podloga je tolerantna prema krecu,što ne znači da treba preterivati sa KAN-om.MA podoga već ne podnosi kreč.tačnije KAN joj samo škodi...kupujte literaturu čitajte...a i ovo je odlično mesto da se po nešto nauči i sazna...kruška na sejancu rodjeva tek posle oko 9g.ali na sejancu ima kvalitetnih i jakih kalem grančica...sve ima svoje...

markodim
16-06-09, 09:16
potreban savet... posadio sam krusku viljamovku i kaludjerku, ali nisam pre sadnje uradio analizu zemljista vec posle! ispostavi se da je zemljiste krecnjacko, i to sam taj deo gde su kruske!!! sve se primile i krenule lepo i onda stale, po savetu iz instituta za analizu sam u svako prskanje dodavao gvozdje, ali slaba vajda!!! da li mogu nekak ispraviti to sad a da ne vadim kruske:lol:

majkl27
17-06-09, 21:34
Samo im daj dosta vode. Kruska nece bez vode a kad stane sa rastom onda jako tesko krene. Formira se onaj zavrsni pup i bas teske ponovo krece. Probaj im malo dodati ureje da ih ona proba pokrenuti. Nisi rekao na kojoj podlozi je taq tvoja kruska

talle
20-06-09, 20:03
Ako si Markodim-e procitao moj tekst iznad tvog teksta lepo ti je napisano da podloga dunja MA ne trpi kreč.kako ti opisuješ tvoje kruške su stale sa rastom sto se desava ako se MA posadi u krečno zemljište.jedini ti je spas amonijum nitrat ili urea tj azotna djubriva.naročito ne dolazi u obzir KAN jer sadrži kreč...probaj pa se javi sa novim informacijama ...šta se dešava:lol:

markodim
21-06-09, 22:21
viljamovka je na divljoj kruski, ali ona najvise zaostaje, a kaludjerka je na je na "dunja ma". danas sam im bacio ureu i oprskao slavolom i gvozdjem, pa cu videti da li ce biti napredka nekog... hvala za savete :D

gorenjak
27-07-09, 21:09
Kruska ili jabuka:lol:Moze li neki mali savet,sta je pametnije!?Imam 2 jutra,nemam netso preterano para pa me interesuje sta se moze lakse prodati:lol:
Koliko pratim ovaj forum vidim da Vas ima prilicno informisanih pa me interesuje sta kaze Vase iskustvo.

zarkodj
28-07-09, 06:48
Kruška i lešnik su kod nas deficitarni.

zeljko duric
28-10-09, 13:02
Pozdravljam sve clanove ovog foruma i moram reci da sam citanjem vasih komentara (vaseg iskustva i znanja) prilcno upoznao vocarstvo iz ugla prakse.Ja nemam nikakvog iskustva u vocarstvu (poljoprivredi uopste),ali imam veliku zelju da podignem sopstveni vocnjak,sto mi i nije krenulo najbolje,pa se obracam vama u nadi da cete mi vratiti samopouzdanje.
Prosle godine kupio sam zemju i na povrsini 1 ha posadio 1400 krusaka (1100 viljamovke,300 oprasivaca-pakams,butira,santa marija,boskova bocica,star krimson;podloga divlja kruska).Uradio sam analizu,djubrivo,gnojivo,krecnjak,obrada,sve po PS-u i nadzorom agronoma,rupe busene traktorom,1,8m u redu,4m izmedju redova,u rupe stavio lopatu stajnjaka i 250g NPK 7-20-30 prilikom sadnje (17. mart 2009.),korijenje nije u kontaktu sa djubrivom,sve sam uradio kako su mi rekli strucnjaci sa poljo instituta u BL,imao 5 prskanja i ono KATASTROFA,bar za mene.Nadam se da cu cuti vas.Osusilo mi se oko 400 kom.Kako:dugo nisu reagovale nikako,zatim pocele pupati i listati,otpada list,pojavljuju se crne tacke,fleke i potpuno pocrne.Korijen nije pustio zile?Niko od tih agronoma istih (preko njih sam kupio sadnice od 3 rasadnicara) ne zna,samo pretpostavljaju:mozda je korijen smrzao (bile utrapljene u pijesku a korijen skracivan:lol:),bila je susna godina a proljetna sadnja itd...kod drugih nije bilo tako strasno a ista sadnja.Ako imate neko svoje misljenje slobodno iznesite.
Nema predaje,jos uvijek,pa sad planiram posaditi nove sadnice na prazna mjesta,ali KAKO pitam vas iskusne.Sadicu u novembru,rupe kopati rucno,da li treba ubaciti djubrivo i gnojivo u rupe s obzirom da prethodne nisu nista iscrpile,ako treba koliko,treba li skracivati (prorjedjivati) korijen,kako ste vi sadili?
Hvala unaprijed.

markodim
28-10-09, 13:37
Jesenja sadnja je MAJKA !!! meni se od 400 kom krusaka nije osusila ni jedna! u rupu nisam stavljao bas nista ni stajsko, ni vestacko djubrivom, ali su sve lepo krenule i onda pocela susa i kruske su stale!!! mislim da ti je to mnogo djubriva u startu bey sistema kap po kap i pretpostavlja da su se zbog velike vrucine tvoje kruske i osusile!!! jel imas uslova za zalivanje?

Sale
28-10-09, 15:20
u rupe stavio lopatu stajnjaka i 250g NPK 7-20-30 prilikom sadnje (17. mart 2009.)

Osusile su se zato sto nisi zalivao ili je koren dosao direktno u dodir sa stajnjakom . A ako sam dobro rastumacio ti si u rupe sa stajnjakom stavljao i NPK ?

ilijat
28-10-09, 17:37
Samo jesenja sadnja je dobra. Ja sam stavljao jedne dobre vile stajskog djubriva i 150 grama 3x15 u rupu, na to jednu loptu zemlje ali tako da je svo djubre dobro pokriveno da ne bi doslo u kontakt sa zilama. Zile treba malo skratiti sa vocarskim makazama jer onda bolje teraju. Kada se sadnica stavi u rupu treba sipati oko 5 litri vode, zagrnuti, dobro nagaziti da sav vazduh izadje napolje i opet dobro zaliti i zagrnuti do kraja.
Mlade sadnice (prva godina) leti kada su jake vrucine treba bar dva puta nedeljno dobro zaliti. Ja nakon zalivanja navucem sitne zemlje da bi vise drzalo vlagu i da ne ispuca zemlja.
Mislim da je ovaj nacin dobar jer su mi se sve kruske primile i dobro izgurale prvu godinu i veliku susu koja je bila. :D

Da nije malo gusto 1,8 m za divlju krusku?

Sa cime i od ceka si prskao?

nusret preljevic
28-10-09, 22:56
Pošto je ovde riječ o kruškama da i ja pitam :

Koji su uzroci nezametanja ploda kod kruške i ako obilno cveta , a vrlo malo ima ploda,
riječ je o staroj sorti " jerebazva,jerebasma ili vodnjaja " kalem na divlju krušku,starosti 6-7 godina

zeljko duric
31-10-09, 01:03
Sad planiram uraditi sistem za navodnjavanje posto imam potok u dolini placa,samo trebam sa strucnjacima vidjeti moze li pumpa(ako moze koje snage) direktno iz potoka(napravio sam akumulaciju oko 2,5 kubika vode) gurati vodu u sistem (visinska razlika 16m potok-prvi red)ili cu morati praviti bazen na vrhu placa pa slobodnim padom i pumpom u sistem.
U rupe sam stavio stajnjak,pa zemlja,pa NPK,pa zemlja,pa sadnica,nisam zalijevao,tek kasnije i zakasnio sam.Mislim da nije bilo kontakta sa djubrivom,ali mnogo nas je sadilo?
1.8m je zbog smanjenja supljina prilikom prskanja,a veca efikasnost,tako rekose agronomi.Prskao sam sa:mac,cipkord,antrakol,bakar,megafol.Bilo je vruce uglavnom,a neko je rekao na forumu da nebi smjelo biti preko 28"C.

ivanhoe
31-10-09, 09:26
Probaj vodenim ovnom,ako duz njive imas 16m razlike onda je to snazan potok >:({

milko
31-10-09, 12:12
Ja bih isto rekao da je osnovna greska sto nisi zalio vocke kod sadnje. Kod jesenje sadnje moze to da izostane, ali kod prolecne nikako. Cudi me da si imao tim strucnjaka iza sebe i na kraju ispalo sto babica kilavo dete. Osim toga ovaj spisak sredstava za prskanje mi nije jasan, tj. ako si prskao bakrom i fazi zelenog lista mogao si da izazoves palez lisca. Moguce da si imao i napad bakteriozne plamenjace ili kruskine buve, pa se posle nakacila jos gljiva cadjavica i izazvala one crne pege. Sto se tice NUSKO, kruske cesto ne samo sto nisu samooplodne, nego zahtevaju u blizini vise raznih sorti da bi se oplodile. Osim toga njihov cvet nije atraktivan za pcele, pa jos ako prodje period cvetanja i bez vetra, oplodnja moze da bude vrlo slaba.

ilijat
31-10-09, 12:45
Za sta je cipkord? Ako se ne varam megafol je neko djubrivo? Ja sam od preparata koristio Polyram, Tonus ili Dimetogal, neki sa bakrom (sta nadjem) i jedanput Score.
Ako primetis da na stablu i liscu ima mrava to znaci da imas lisne vasi i onda prskas sa nekim insekticidom (Tonus, Dimetogal i sl), mislim da ova dva preparata u odredjenoj koncentraciji mogu biti dobri i za kruskinu buvu, ali nisam siguran.
Sto se tice prskanja najbolje je rano ujutro, leti oko 5-6, li kasno uvece kada vec zadje sunce. Jos je dobro ako mozes da ne koristis hladnu vodu iz bunara vec da ja malo drzis na suncu ili ranije naspes jer kada su jake vrucine a ti prskas sa hladnom vodom to nije dobro za lisce a nii za celu biljku. Ja sam tako prosao sa grozdjem, uhvatila ga je plamenjaca i ja sam redovno prskao, posle prskanja znaci plamenjace se nisu pojavljivali ali se lisce uvijalo pa sam onda cuo da ne sme da se prska sa hladnom vodom.
Da li si vrsio neku prihranu tokom leta? Ja sam u pocetku prsako sa Wuksalom kao prehranu preko lista na svakh 7 dana, a kasnije sam koristio Slavol. Jos sam jednom bacio odpr. jednu saku NPK (ne secam se formulacije, ali pitaj u polj. apoteci) oko svaki vockice i jos jedanput za mesec dana jednu saku Uree.

zeljko duric
31-10-09, 22:41
Potok ima protok 1l/s kad je najveca susa,imam 17 redova pa sam mislio po 3,4 reda pustati jer kapacitet bazena je oko 2,5 kubika,ali najvjerovatnije cu praviti bazen od nekih 20-30 kubika na vrhu placa pa sve istovremeno pustiti.
U pravu ste puno baba kilavo dijete,zastitar neozbiljan,sve odoka i da ne duzim raste mi pritisak odmah.Sad sam dogovorio saradnju sa novim zastitarom,3-5 puta godisnje ce dolaziti u vocnjak,savjetovati,pratiti promjene,porukom slati smjesu i vrijeme prskanja,pozivati na seminare,dostavljati literaturu,imaju njih trojica registrovanu zastitarsku sluzbu,djeluje mi ozbiljno i mislim da nisam pogrijesio.Moja obaveza prema njemu je 300 maraka (150 eura) godisnje,nema procenat od sredstava tako da nece biti bespotrebnog prskanja.
Cipkord je insekticid a megafol je prihrana preko lista,kod mene je bilo slabo lista tako da i nije bilo ucinka.Prskanje bakrom je bilo kad su sadnice napupale i negdje list poceo probijati.U aprilu negdje,nemam kod sebe svesku,bacio sam kana 200 grama oko sadnica.
Cekam sadnice iz Srbije,a vidim da nebi trebalo cekati sa sadnjom od vadjenja sadnica.Ne znam koliko ce trajati transport do B.Luke pa moje preuzimanje,da ne napravim neki kiks,rupe cu iskopati prije,sta predlazete?
Hvala na komentarima i savjetima,valjda ce biti od koristi.

nusret preljevic
01-11-09, 15:56
da li neko zna koja je sorta oprašivač jerebasme ?

nemanja_st01_58
10-11-09, 09:33
Po nekom pravilniku kada je zemljiste slabijeg kvaliteta a i uopste kada se hoce bolji napredak voca onda se kopaju rupe metar x metar ili 80x80 i na na dno rupe se baca 200g mesavine pa onda kolica stajnjaka pa sloj zemlje sa vrha a onda se stavlja sadnica i striktno se pazi da se posadi na onu visinu kako je bila posadjena u rasadnuku. Obavezno je zaliti novoposadjenu sadnicu bez obzira koliko je zemlja vlazna i ne sme se mnogo nagaziti oko nje, najbolje je ako je covek u gumenim opancima i onda blago da nagazi zemlju oko sadnice.

@zeljko duric
Jedini razlog sto ti se kruske nisu primile je sto nisu bile zalivene, inace sejanac ima slabiji koren isprva a kasnije on ojaca. Postoji takodje vodorastvorljivo djubrivo ,Kemira je bila kod nas a sad je to valjda Yara ali moras da nadjes jedinicu koja je za kretanje vegetacije i svaku biljku treba pogotovo kad se sadi u prolece zaliti sa oko 5 do 10 l rastvora ove kemire 1 i vode. Ja sam sadio tako jabuku na 40 ari i sve su mi se primile. Vilijamovku sam kupio 50 sadnica za oko 1000 dinara i zbog loseg kvaliteta sadnica oko 10 su mi se osusile ali generalno sam zadovoljan.

@Nusko
Za vodenak probaj neku staru sortu isto, npr bostanku, jecmenku, tamnjanku karamanku ili mozda i neku rasadnicku ali poenta je da imas bilo kakvu drugu sortu u blizini tog stabla jeribasme.

majkl27
19-11-09, 21:43
Potok ima protok 1l/s kad je najveca susa,imam 17 redova pa sam mislio po 3,4 reda pustati jer kapacitet bazena je oko 2,5 kubika,ali najvjerovatnije cu praviti bazen od nekih 20-30 kubika na vrhu placa pa sve istovremeno pustiti.
U pravu ste puno baba kilavo dijete,zastitar neozbiljan,sve odoka i da ne duzim raste mi pritisak odmah.Sad sam dogovorio saradnju sa novim zastitarom,3-5 puta godisnje ce dolaziti u vocnjak,savjetovati,pratiti promjene,porukom slati smjesu i vrijeme prskanja,pozivati na seminare,dostavljati literaturu,imaju njih trojica registrovanu zastitarsku sluzbu,djeluje mi ozbiljno i mislim da nisam pogrijesio.Moja obaveza prema njemu je 300 maraka (150 eura) godisnje,nema procenat od sredstava tako da nece biti bespotrebnog prskanja.
Cipkord je insekticid a megafol je prihrana preko lista,kod mene je bilo slabo lista tako da i nije bilo ucinka.Prskanje bakrom je bilo kad su sadnice napupale i negdje list poceo probijati.U aprilu negdje,nemam kod sebe svesku,bacio sam kana 200 grama oko sadnica.
Cekam sadnice iz Srbije,a vidim da nebi trebalo cekati sa sadnjom od vadjenja sadnica.Ne znam koliko ce trajati transport do B.Luke pa moje preuzimanje,da ne napravim neki kiks,rupe cu iskopati prije,sta predlazete?
Hvala na komentarima i savjetima,valjda ce biti od koristi.

Gdje se nalazis u Bl da se malo porazgovorimo ozbiljnije? To sto si nasao zastitare znam ko su i 3 do 5 puta da ti godisnje dodje i da ti salje sms od tog posla nema nista. Normalno je da niko u tvom vocnjaku nemoze biti stalno ali to je malo,mora makar 2 puta mjeseceno dolaziti a pogotovo u proljece. Kruska je jako nezgodna i zahtjeva puno posla i znanja a to sto ti se posusilo tjesi se posto si mogao i gore proci,ima ljudi gdje se posusilo i po 10h sve redom proljetos.

Post je spojen: 1258660828________________________________________ _________

Pozdrav svima.Ja sam 23.oktobra posadio 260 komada Viljamovke i kao oprasivaca sam posadio 50 komada Santa mariju.Povrsina je odprilike 35 ari a sadjeno je izmedju stabala 3m a izmedju redova 4m.Inace kalem je na sejancu.Na dno rupe nisam stavljao nikakvo djubrivo a kratio sam samo glavne zile korena.Rupu sam popunjavao zemljom do vrha i onda dobro gazio,pa tek preko toga sam stavljao po jednu punu saku 3x15+2.Nakraju sam sve to ponovo zatrpao i ostavio da nalegne.Posle nekoliko dana je pala dobra kisa i mislim da ce mu to biti sve do proleca.

To je velika greska sto nisi u rupu stavljao djubre,sve sto ne ugradis u zemlju prije sadnje nikad vise neces ugraditi na to mjesto gdje sadnica. To je prilka samo jednom da se ugradi a to je prije sadnje i tu priliku nisi iskoristio i kad kruske se ne krati korijen vec se kopaju vece rupe da se sve stavi u zemlju.I 15-ku nisi trebao bacati,bilo bi bolje kad si vec bacao da si uzeo 7-20-30 a svejedno to biljka nece moci uzeti kad korijen ne radi,to je tak sad posadjeno

zeljko duric
22-11-09, 19:28
Majkl27,ovo je moj broj tel. 065/640/155,pa kad dodjes u BL javi se ili nazovi pa da se dogovorimo.Vocnjak mi je u Misinom Hanu,20 KM od BL prema Pijedoru.

Post je spojen: 1258911863________________________________________ _________
Koja je razlika izmedju podloga za krusku,sejanac i dunja?Prednosti i nedostatci jedne i druge?

nusret preljevic
24-11-09, 19:43
Sejanac - bolji razvoj korenovog sistema (osovinski) , jača i dugovečnija biljka , takođe veća i razvijenija biljka,otpornija na bolesti.
dunja - plitak koren, ( više žiličast) , manja biljka, kraćek vijeka i podložnija bolestima pa traži redovnu zaštitu od bolesti.
pozdrav

Sinisac
25-11-09, 15:04
Postovanje,
ukljucujem se u ovu raspravu oko podizanja zasada kruske, posto sam mogao, mnogo toga, da procitam u prethodnim postovima.
Mnogo toga je napisano, dosta tacnog, isto tako, dosta pogresnog.
Kao neko ko se bavi vocarstvom, moram vam reci da podizanje zasada i razmjena iskustava preko interneta nije bas najsretnije resenje ali sta je tu je.
Posto radim u firmi koja se bavi repromaterijalom u poljoprivredi a po struci sam vocar, mislim da savjetovati covjeka sta da radi sa vocnjakom i problemom oko susenja kruske, na ovaj nacin, preko interneta, nije bas korektan.
Vocarstvo je ozbiljan posao i zahtjeva puno terenskog rada, svakodnevnog citanja i rjesavanja problema...
Ono sto je najbitnije je da se vidi vocnjak, i principom eliminacije utvrdi sta je problem...
Da li je to bolest, nekvalitetan sadni materijal, zemljiste, nepravilni postupci kod sadnje ili ono sto je najverovatnije, nedostatak vode u kombinaciji sa kasnom sadnjom i velikim vrucinama...
Pozz!!!

zeljko duric
26-11-09, 22:56
Sinisa vidim da si iz BL i da se bavis vocarstvom,ako si raspolozen da se upoznamo uz jednu kafu i popricamo na ovu temu,na prethodnoj stranici je moj broj pa ako imas vremena javi se.

zolekg
28-11-09, 01:25
pozdrav svima .
Kupio bih sadnice viljamovke.Preporuka za sadnice oprasivaca . plac je velicine 20ari na 420m nadmorske visine.
na drugom delu placa posadjena je kajsija ove godine (jednogodisnji kalem na -prevariome prodavac) Da li su kompatibilne vocke zbog bolesti . Ako vam je poznatai finansijska konstrukcija.Molim savet sobzirom da sam bez iskustva.
Lokalci iz zaseoka cekaju da odustanem pa da mi uzoru plac za 100 eura ako moze toliko o njihovoj podrsci ":":{
Kragujevac

Sinisac
30-11-09, 14:51
Sinisa vidim da si iz BL i da se bavis vocarstvom,ako si raspolozen da se upoznamo uz jednu kafu i popricamo na ovu temu,na prethodnoj stranici je moj broj pa ako imas vremena javi se.

Naravno...zapisacu broj telefona pa se mozemo naci...a vidim i da je Majkl zainteresovan, pa bi mogli napraviti jedno mini savjetovanje :), uvijek sam raspolozen za razmjenu iskustava...
Mada, bih vise volio da se vidimo u vocnjaku...
Mozes mi objasniti gdje je vocnjak, cesto sam na putu BL-Prijedor...

Conferans
19-12-09, 22:05
Pozdrav,
Prijatelju moj 400 komada da se osusi?Neko je u necemu zatajio.I kod mene je bila proljetna sadnja ali se osusilo 20 komada od 2300.Ustroji te rasadnicare od kojih si kupovao sadnice :D!I zasto sadnica iz srbije kad u Lamovitoj imas Vuckovica, jednog od najboljih rasadnicara na regiji i sire?

Sinisac
23-12-09, 13:11
Pozdrav,
Prijatelju moj 400 komada da se osusi?Neko je u necemu zatajio.I kod mene je bila proljetna sadnja ali se osusilo 20 komada od 2300.Ustroji te rasadnicare od kojih si kupovao sadnice :D!I zasto sadnica iz srbije kad u Lamovitoj imas Vuckovica, jednog od najboljih rasadnicara na regiji i sire?

Potpisujem!

acabo
05-01-10, 14:30
pozdrav svima,
i ja razmisljam da posadim viljamovku na povrsini od 0,85 h.
cuo sam za variantu sadjenja kao lozu. sadnice se sade u razmaku od 0,5 do1,2 m.
dali ima neko iskustva u takvom vocnjaku? (sadjenje,djubrenje ,odrzavanje,...)
dali je velika razlika u odrzavanju? ::vadjenje_repe::

sasa j
05-01-10, 22:46
Zdravo Acabo ja planiram inace da podizem vocnjak kruske jabuke i sljive tako da prikupljam informacije,cekam da vidim sta ovi iskusni imaju da daju od saveta mada im to nesto i nije jaca strana.Kad su informacije u pitanju.

Conferans
06-01-10, 19:05
pozdrav svima,
i ja razmisljam da posadim viljamovku na povrsini od 0,85 h.
cuo sam za variantu sadjenja kao lozu. sadnice se sade u razmaku od 0,5 do1,2 m.
dali ima neko iskustva u takvom vocnjaku? (sadjenje,djubrenje ,odrzavanje,...)
dali je velika razlika u odrzavanju? ::vadjenje_repe::

Pozdrav i tebi,
Ja nemam iskustva sa tom kruskom-grozdjem :D, ali mislim da je puno bolji izbor krusku saditi na razmaku 1.5m-1.7mx4m, naravno na sejancu divlje kruske.A ako planiras da ju sadis na tako malom razmaku onda bi vjerovatno za podlogu morao uzeti dunju ili neki drugi klon koji je manje bujan. Nego ti prvo ako imas u blizini vocare i vocnjake, obidji ih sve, pogledaj vocnjake, raspitaj se jer tako ces puno vise dobiti nego cackajuci po internetu. {"{":

Zdravo Acabo ja planiram inace da podizem vocnjak kruske jabuke i sljive tako da prikupljam informacije,cekam da vidim sta ovi iskusni imaju da daju od saveta mada im to nesto i nije jaca strana.Kad su informacije u pitanju.

Sasa mislim da grijesis, jer koliko vidim za krusku nista nisi pitao.A kad pitas, vjerovatno neces ostati uskracen za odgovore, pozdrav

sajber seljak
07-01-10, 20:05
ima li neko stablo kruske sampionke da skinem kalem grancice

sajber seljak
07-01-10, 21:32
posadio sam negde oko 5000 komada na podlogi dunja ma na rastojanju 2x4 zemljiste je gajnjaca nadmorska visina 400m u prvoj godini nije bilo nikakvog djubrenja samo krecnjak , sledece jeseni stajnjak pa 16-16-16 i izuzetno sam zadovoljan ima li ko sampionku

Dragan1973
11-01-10, 19:41
pozdrav.posto sam amater sto se tice voca,u jesen sam posadio jabuke,kruske i sljive, kao dodatnu djelatnost,a inace sam po zanimanju trgovac, pa me zanima kada se prska voce i scime se prska,Hvala unaprijed.

Conferans
11-01-10, 23:20
posadio sam negde oko 5000 komada na podlogi dunja ma na rastojanju 2x4 zemljiste je gajnjaca nadmorska visina 400m u prvoj godini nije bilo nikakvog djubrenja samo krecnjak , sledece jeseni stajnjak pa 16-16-16 i izuzetno sam zadovoljan ima li ko sampionku

Pozdrav,
Interesuje me zasto ti ja rastojanje izmedju vocaka 2m ako je na dunji, ako nije neka tajna?Ja sam mislio da je dunja slabije bujna podloga pa da moze da se ide na guscu sadnju.Taj medjuredni 4m je ok.Koliko je star vocnjak?

Post je spojen: 1263245229________________________________________ _________

pozdrav.posto sam amater sto se tice voca,u jesen sam posadio jabuke,kruske i sljive, kao dodatnu djelatnost,a inace sam po zanimanju trgovac, pa me zanima kada se prska voce i scime se prska,Hvala unaprijed.

Pa ako nisi oprskao bakrom trebao bi to da uradis.Odnosno kod nas se koristi preparat Nordox 75WG,kojim se prsce vocnjaka u jesen ili da cekas kraj februara pa da oprsces crvenim uljem ili kombinaciju bijelo ulje + bakar. Bakarna prskanja su ti obavezna za svo voce i ne treba ih propustati niposto.

aremane
11-01-10, 23:38
ima li ko abate fetel i da li je radio i cim oplodnju.

Skupa kruska ko djavo ali se slabo oplodjuje prirodnim putem.

sajber seljak
12-01-10, 01:38
za conferans iskreno br. 1 su mi bile subvencije koje su mi otplatile svu sadnju a zatim sto imam krusku stari zasad na dunji na 3m i nisam zadovoljan kako je sastavila redove uzgred ako pak mislis da je to veliki razmak sa povijanjem grana tegovima ona u drugoj godini sastavi redove. za aremana ja imam fetelovu 1200 komada ali uz nju imam i boskovu, vilijamovku, santa mariju, crvenu vilijamovku, mlo rane butire i sto komada neke dedine zimske krske koju sam nakalemio pa se oprasi, mislim da ubacim i stotinak krasanki jer sam cuo da lepo opresuju.

aremane
12-01-10, 23:16
ima li kakve razlike u plodu ako su razliciti oprasivaci.... boja, velicina, broj semenki ili slicno.
To sto imas mnogo razlicitih oprasivaca jel tako treba ili za svaki slucaj i koji je odnos osnovna sorta i oprasivac

Conferans
13-01-10, 20:21
za conferans iskreno br. 1 su mi bile subvencije koje su mi otplatile svu sadnju a zatim sto imam krusku stari zasad na dunji na 3m i nisam zadovoljan kako je sastavila redove uzgred ako pak mislis da je to veliki razmak sa povijanjem grana tegovima ona u drugoj godini sastavi redove. za aremana ja imam fetelovu 1200 komada ali uz nju imam i boskovu, vilijamovku, santa mariju, crvenu vilijamovku, mlo rane butire i sto komada neke dedine zimske krske koju sam nakalemio pa se oprasi, mislim da ubacim i stotinak krasanki jer sam cuo da lepo opresuju.

Slazem se sa povijanjem i ja sam to uradio samo ne tegovima, vec na malo neobicniji nacin.Kod mene je na sejancu na razmaku 1.5m.Moje misljenje je, da ako je na dunji, da si trebao da ides na jos guscu sadnju.Ako imas koju sliku ubaci, volio bih da vidim kako izgleda.

Post je spojen: 1263407202________________________________________ _________

ima li kakve razlike u plodu ako su razliciti oprasivaci.... boja, velicina, broj semenki ili slicno.
To sto imas mnogo razlicitih oprasivaca jel tako treba ili za svaki slucaj i koji je odnos osnovna sorta i oprasivac

Veliki broj oprasivaca je uvijek pozeljan jer uvijek valja imati krusku koju mozes prodavati tokom cijele godine.Od najranije do najkasnije, bar sto se mene tice.Fetelova stize mjesec dana posle viljamovke i samim tim postize bolju cijenu.Isto tako i konferans.Valja napomenuti da trebamo uzgajati komercijalnije sorte poput fetela, konferansa... Mislim da je viljamovka u svijetu tek na cetvrtom mjestu, samo je kod nas broj 1.

sajber seljak
14-01-10, 22:37
kod mene u G.M. ima prilicno kruske ali nisam cuo da neko ima sejanac na 1.5m cak ne mogu ni da zamislim kojom rezidbom bi ga obuzdao u 12. godini on je tad sastavio koren izmedju redova dok dunja ide kao jabuka 106 3m u precniku (izvini nemam nijednu sliku moram napraviti) sta bi ima li ko sampionku

Post je spojen: 1263501628________________________________________ _________
danas prodao 1t krasanke po 60din

Conferans
16-01-10, 03:37
sta bi ima li ko sampionku

Post je spojen: 1263501628________________________________________ _________
danas prodao 1t krasanke po 60din

Nemam sampionke, ali cu se raspitati malo kod ovih rasadnicara mozda neko ima.
jesi li zadovoljan tom cijenom krasanke? kod nas neki likovi zasadili krusku na sejancu na pola metra, i jos ih pametnjakovici stavili na naslon :lol: Ja mislim da cu moci da se izborim sa njom na 1.5m, sto znaci da nista necu smjeti propustiti.ali pred nama je vidjecemo sta ce biti.E a za slike, nista ne brini, i kada ih budes kacio, kaci na temu Slike vocnjaka. Pozdrav

sajber seljak
16-01-10, 20:34
i 35 je ok cena kruska koja stoji do sad napolju van magacina i tako se proda vredi

bane30
14-02-10, 18:27
Zna li ko gde se mogu kupiti sadnice viljamovke na dunji ba 29 u okolini fruske gore, novi sad, ruma?

zeljko duric
17-02-10, 19:56
Mada, bih vise volio da se vidimo u vocnjaku...
Mozes mi objasniti gdje je vocnjak, cesto sam na putu BL-Prijedor...

Vocnjak je u Misinom Hanu kod pravoslavne crkve i groblja,javi mi se na tel 065 640 155

jovanovichb
21-02-10, 12:31
nusko
kruška o kojoj govoriš se zove''jeribasma'' i po priči rasadničara ona je oprašivač.Ja sam imao isti problem tri godine.Cvetala je kao buba a nigda roda.Pomogao sam joj lane oprašivanjem sa vilijamovke.I uspelo je.Ove godine neću pa da vidim da li je ono lane bilo slučajno.Važno je i da voćke budu iz okojine mesta gde sadiš jer je važno podneblje i zemljište gde su sadnice proizvedene. >:D

sremac orginal
06-03-10, 19:18
zna li neko kakva je boskova bočica.Ja sam je posadio kao oprašivač.Viljamovke 800 komada i boskove bočice 200.Neznam koliko je dobar taj odnos?

aremane
06-03-10, 20:58
za oprasivanje koristi AF 96 i ne treba ti oprasivac (tako kazu italijani), cena oplodnje 100 e,
bez goriva,
posle je malo izduzis i nemas problem

milan bac
06-03-10, 22:44
zdravo svima i ja se spremam za sadnju kruske,gustu sadnju sa spalirima i zicom,kao u vinogradu

talianu
06-03-10, 22:55
za oprasivanje koristi AF 96 i ne treba ti oprasivac (tako kazu italijani), cena oplodnje 100 e,
bez goriva,

Aremane šta je AF96?

aremane
07-03-10, 08:33
PEAR TREE Passa Crassana, William 100-120 ml/hl

Only one application is enough and it must be done when 10-30% of flowers are open.

registration number

Reg. N° 8712 dated 15.2.1995 of the Italian Ministry of Health

preparat koji sluzi da potpomogne oplodnju nekih sorti krusaka, registrovan u italiji od '95 za tu namenu

aremane
07-03-10, 08:56
ako hoces da vidis o cemu se radi dodji do sajma u NS hala 5 tamo sam posle 10

talianu
07-03-10, 08:57
:D hvala >:({

talianu
07-03-10, 09:52
Koji štand je u pitanju?

Conferans
07-03-10, 12:16
bez goriva,

Zar nije malo nelogicno imati samo jednu sortu kruske bez obzira kako se vrsi oprasivanje ^-^

aremane
07-03-10, 23:06
@talianu
preko puta departmana za vocarstvo na ulazu, ako si dolazio (Agrohemizacija & ATP & Vocarski i Povrtarski glasnik)

@conferans
nije, ima to svojih prednosti, ujednacenost, zastita, otpornost na bolesti, dospece itd...

100 babica kilava beba, ako imas vise razlicitih krusaka za oplodnju.
"Besemanost" je vrlo bitna kod takvih krusaka, uostalom to se trazi za izvoz, bas me briga jel valja ili ne, takva je moda

Conferans
08-03-10, 18:41
100 babica kilava beba, ako imas vise razlicitih krusaka za oplodnju.

A razlicitost sortimenta? Ajde da mi kazes koju mi krusku preporucujes da sadim? Sta je sad u Evropi u modi?

sremac orginal
08-03-10, 20:59
ja sam zasadio krušku po imeni conferans (300 kom).Znali neko kakva je sorta?Meni su rekli da ima crveno meso i da je dobrog ukusa.Stiže 10 dana pre viljamovke

aremane
08-03-10, 21:44
danas sam dobio neke ponude za saradnju od jednog rasadnika iz belgije

www.carolustrees.com

koga zanima moze da pogleda.

Inace sto se tice sortimenta mogu da pitam pa javljam kad odgovore

Conferans
08-03-10, 23:33
ja sam zasadio krušku po imeni conferans (300 kom).Znali neko kakva je sorta?Meni su rekli da ima crveno meso i da je dobrog ukusa.Stiže 10 dana pre viljamovke

Neko te dobro slagao prijatelju, crveno meso nema sigurno.Taj ko ti je to rekao tesko da razlikuje crno i bijelo ili samo nema pojma. I to da stize 10 dana prije viljamovke nije tacno. Stize skoro citav mjesec posle viljamovke, i jedna je od kasnijih sorti. Jos da napomenem i ovo, to je jedina kruska koju smiju jesti i secerasi. Sto se mene tice odlicna kruska za jelo. I cak po misljenjju americkih strucnjaka to je kruska no.1. Ko bi rekao da ima sorti i osim viljamovke Lkl{{ Lkl{{ Lkl{{

sremac orginal
09-03-10, 19:16
hvala conferans!Poznaješ dosta na temu krušaka?Reci mi šta imaš od sortimenta?Imao sam odličnog prijatalja iz tvog kraja (Sljepčević Goran Donji Vijačani ) Možda ga poznaješ? :::

Conferans
09-03-10, 21:07
hvala conferans!Poznaješ dosta na temu krušaka?Reci mi šta imaš od sortimenta?Imao sam odličnog prijatalja iz tvog kraja (Sljepčević Goran Donji Vijačani ) Možda ga poznaješ? :::

Kod mene je uglavnom viljamovka.Od oprasivaca je junska, santa marija i 40-ak butira.Conferansa sada imam svega desetak komada ali je u planu prosirenje, tako da ce ga vjerovatno biti vise. E a Gorana ne poznajem jbga.Sve je to blizu ali ga ne poznajem

Post je spojen: Tue Mar 9 12:08:20 2010______________________________________________ ___

danas sam dobio neke ponude za saradnju od jednog rasadnika iz belgije

www.carolustrees.com

koga zanima moze da pogleda.

Inace sto se tice sortimenta mogu da pitam pa javljam kad odgovore

Sta mi ti preporucujes?

aremane
09-03-10, 21:13
nemam pojma sta da radis - sadis, ako bude sve po planu idem za italiju za 7 - 10 dana pa cu da svratim u par marketa da vidim sta se prodaje u ovo vreme.

Ono sto ide jabuka (ili je otislo) za izvoz to je uglavnom klod crvenog i zlatnog delisesa i greeny smit, ostalo je puno manje ili to nije za ovu temu na forumu

sremac orginal
10-03-10, 19:22
Pozdrav svima !Duva jebo majku svoju načisto sam se danas smrzo.Verovatno je i kod tebe Bosanac slično vreme?Nego recite mi zna li neko kakva je kruška po imenu Carmen .Kažu neka nova sorta

Conferans
11-03-10, 09:14
Juce je padao snijeg kod nas. A prekjuce sam orezivao i svojski sam se smrzao.Duvao vjetar kao lud.
Ne znam ti ja sta je to, moze se proguglati malo ali zasad nepoznato.

sremac orginal
11-03-10, 19:45
Bosanac reci mi kako orezuješ voće i imaš li neku fotografiju?DA li radiš sa stubovima ili bez njih? Ja sam rasadio kruške bez sstubova i neznam koji sistem orezivanja da radim?Kako je najbolje?

Conferans
11-03-10, 21:30
Bosanac reci mi kako orezuješ voće i imaš li neku fotografiju?DA li radiš sa stubovima ili bez njih? Ja sam rasadio kruške bez sstubova i neznam koji sistem orezivanja da radim?Kako je najbolje?

Nemam slika direktno sa rezidbe ali napravicu neke nadam se pa cu postaviti, ne stigne se bas sve jbga.Ako su kruske na sejancu za stubovima nemas potrebe, bezpotrebno bacanje para.Koliki je razmak. Prema razmaku odredjuj uzgojni oblik?

sremac orginal
12-03-10, 19:40
Podloga je dunja B29 posrednik Kaludjerka kuška VILjamovka razmak 1.2m - 3.5m

Conferans
13-03-10, 20:28
Podloga je dunja B29 posrednik Kaludjerka kuška VILjamovka razmak 1.2m - 3.5m

Jbga naslon obavezno ako neces da ti se u neko vrijeme to sve polomi i povalja.Uzgojni oblik izaberi sam, malo je to tesko preko interneta objasnjavati, najbolje je da se vidi. Ma znas sta najbolje je da ono radja redovno i dobro, a kakav uzgojni oblik to je nebitno

ilijat
14-03-10, 16:55
@Conferans
Zanima me na koliko cm od zemlje su ti prve grane na kruskama, gledao sam slike u temi Slike vocnjaka ali ne mogu da procenim, i koji je to uzgojni oblik? Kod mene su prve grane na 60 cm od zemlje a ostavio sam tri letorasta, najvislji za produzenje stabla i dva bocna sam povio u pravcu reda. Sada sam razmisljao da ispod tih grana napravim jos jedan 'sprat', npr. na 40 cm od zemlje jer ima bas puno pupova iz koji teraju. Sta mislite o ovome? Inace u pitanju je Viljamovka na rastojanju 2,5m kruska od kruske.

Conferans
15-03-10, 08:04
Kod mene su otprilike na 40 cm od zemlje.Na mjestima jebilo cak i nize ali sam ih ove godine izbacio i sad su tu oko 40 cm od zemlje. Sve zavisi kakvu mehanizaciju koristis i da li ti smetaju grane kad su nisko.

ilijat
15-03-10, 10:28
Super, ajde jos ako mozes napisi postupno kako si formirao taj oblik stabla.

Conferans
15-03-10, 23:01
Pinsiranje, cackalica, uvrtanje. To su ti tri jako bitne stvari ako hoces da imas rod, i fino oblikovano stablo. Naime pinsiranje ti je pomotehnicka mjera kojom se vrsi zakidanje provodnice kada izraste nekih 30-40cm.Tako ju zaustavljas da ne bjezi u visinu a istovremeno ju tjeras da deblja u donjem dijelu i da izbacuje mlade grane ispod. Cackalica Lkl{{ e to ti je tek nauka Lkl{{ Ja licno, kad izbije bocni mladar, onda tu postavim cackalicu, da mladar dodje na 90 stepeni u odnosu na provodnicu. Uvrtanje se radi kad taj bocni mladar na koji si postavio cackalicu, ponovo krene da raste uvis.Uvrnes ga tako da nesto krcne u njemu i da ostane tako oboren. Naravno i bocni mladari se pinsiraju kao provodnica. Nadam se da sam malo pomogao. Ovo nisu prepiske iz knjige vec iz licnog iskustva :D

bane30
16-03-10, 11:18
A jel moze malo detaljnije sa slikama ako ti nije preveliko smaranje?

Conferans
16-03-10, 19:39
http://poljoinfo.com/vocnjak-i-radovi-na-njemu/pomotehnika-u-vocnjaku/

bane30
18-03-10, 20:39
Hvala puno!

pavle85
04-04-10, 17:19
Pozdrav svima! Zovem se Slobodan Pavlović i završavam studije voćarstva i vinogradarstva u Novom Sadu. Dosta je zanimljiva polemika koja se vodi ovde i moram da kažem da ima nekih koji dosta znaju a ima nekih koji malo manje znaju ali zato i postoje ovakvi forumi da bi se pročitala iskustva drugih i po nešto i prisvojilo.
Odgovoricu na par pitanja koje sam primetio da se stalno postavljaju:
1. Sortiment:viljamovka-najkvalitetnija,najpoznatija,uvek ima visoku cenu
junska lepotica-jedna od najranijih sorti,ako se ubere na vreme odlicnog je kvaliteta+cena joj je visoka
rana moretinijeva ili butira-rana sorta, solidne mase, socna i ukusna,dobro rodi, kvalitet joj je standardan, dobra za preradu+visoka cena
boskova bočica- sorta malo lošijeg izgleda zbog rđaste prevlake ali veoma rodna i kvalitetna i treba je širiti kao prateću sortu viljamovki
fetelova-po meni dosta diskutabilna sorta sa lošim odnosom izgleda i kvaliteta

2.podloga: ako je peskovitije i siromašnije zemljište koristiti sejanac ili divlju krušku, u ostalim slučajevima dunju Ba29 i dunju MA i dunju MC koja je kržljavija od MA

3.navodnjavanje: rešiti sa mikrorasprskivačima jer su najbolji ako ne onda kap po kap za kržljave podloge tj. gustu sadnju. nikako slobodan pad jer se ne može postići odgovarajući pritisak(Visina 10 metara stvara 1 bar pritiska pa vi sračunajte sami).

4.sadni materijal: po mogućstvu sertifikovan

5.ima jedno pitanje koje se odnosi na kompatibilnost kajsije i kruške ako su sađene jedna pored druge. one jedino imaju zajedničku opasnost od sušenja cvetova i grančica ali to se pravovremenim prskanjem rešava bez problema

6.što se tiče zaštite treba se konsultovati isključivo sa jednim zaštitarom koji bi mogao da prati cele sezone krušku. neću da ulazim u stručnost one trojice za 150 eu ali da ti dolaze samo 5 puta godišnje u krušku to je poklanjanje para.

Eto to je ukratko. Ako nekog nešto više interesuje neka slobodno pita odgovor je džabe ::namigivanje::

Conferans
04-04-10, 18:48
Pozdrav svima! Zovem se Slobodan Pavlović i završavam studije voćarstva i vinogradarstva u Novom Sadu. Dosta je zanimljiva polemika koja se vodi ovde i moram da kažem da ima nekih koji dosta znaju a ima nekih koji malo manje znaju ali zato i postoje ovakvi forumi da bi se pročitala iskustva drugih i po nešto i prisvojilo.
Odgovoricu na par pitanja koje sam primetio da se stalno postavljaju:
1. Sortiment:viljamovka-najkvalitetnija,najpoznatija,uvek ima visoku cenu
junska lepotica-jedna od najranijih sorti,ako se ubere na vreme odlicnog je kvaliteta+cena joj je visoka
rana moretinijeva ili butira-rana sorta, solidne mase, socna i ukusna,dobro rodi, kvalitet joj je standardan, dobra za preradu+visoka cena
boskova bočica- sorta malo lošijeg izgleda zbog rđaste prevlake ali veoma rodna i kvalitetna i treba je širiti kao prateću sortu viljamovki
fetelova-po meni dosta diskutabilna sorta sa lošim odnosom izgleda i kvaliteta

2.podloga: ako je peskovitije i siromašnije zemljište koristiti sejanac ili divlju krušku, u ostalim slučajevima dunju Ba29 i dunju MA i dunju MC koja je kržljavija od MA

3.navodnjavanje: rešiti sa mikrorasprskivačima jer su najbolji ako ne onda kap po kap za kržljave podloge tj. gustu sadnju. nikako slobodan pad jer se ne može postići odgovarajući pritisak(Visina 10 metara stvara 1 bar pritiska pa vi sračunajte sami).

4.sadni materijal: po mogućstvu sertifikovan

5.ima jedno pitanje koje se odnosi na kompatibilnost kajsije i kruške ako su sađene jedna pored druge. one jedino imaju zajedničku opasnost od sušenja cvetova i grančica ali to se pravovremenim prskanjem rešava bez problema

6.što se tiče zaštite treba se konsultovati isključivo sa jednim zaštitarom koji bi mogao da prati cele sezone krušku. neću da ulazim u stručnost one trojice za 150 eu ali da ti dolaze samo 5 puta godišnje u krušku to je poklanjanje para.

Eto to je ukratko. Ako nekog nešto više interesuje neka slobodno pita odgovor je džabe ::namigivanje::

Znaci brate COPY-PASTE. Imas li ti kakva iskustva sa kruskom? Imas li svoj vocnjak?

Post je spojen: недеља, 04. април 2010. 09:10:24 MST_______________________________________________ __

Conferans,molio bih te za savet oko prskanja kruske.Nabavio sam sve moguce programe zastite ali me interesuje misljenje nekog ko koristi sredstva u praksi.Pozdrav.

Ne znam sta bih ti rekao, ja se ni za jednog proizvodjaca sredstava ne drzim striktno. Koristim sve od svakoga.Prije svega bitna je cijena preparata koji se koristi. Zastita kruske je jako nezahvalna i nije se bas igrati sa tim.

pavle85
04-04-10, 20:48
Imam svoj vocnjak i imam kruske i ne pricam nista bezveze. Nista nije kopirano od drugih nego je sve moje stanoviste s obzirom da sam pored dobijenih kvalitetnih informacija i svojim ocima video neke stvari. Od dobrih do losih.

Post je spojen: 1270409864________________________________________ _________
@ Conferance
Zasto si sadio na 1,5 m na sejancu i kakvo ti je zemljiste(da li si uradio analizu,djubrio)? U kojoj ti je godini zasad? Koji ti je uzgojni oblik?

Conferans
05-04-10, 04:48
Sadio sam na 1.5 m zato sto mnogi od vas nece tako i sto misle da sam lud kad sam tako nesto uradio. Zato sto vi i na dunji sadite krusku na 2m. Zato sam ja sadio na 1.5m. Ulazi u trecu godinu.Zemljiste je odlicno, a uzgojni oblik je vreteno.
Koliko imas kruske i koliko je stara? Kruska je gospodja, zato oprezno sa njom!

pavle85
05-04-10, 12:48
Ok to je tvoja stvar sto si tako sadio, mada je sadnja na sejancu na 1,5 za mene cista ludost pogotovo na kvalitetnom zemljistu kakvo pretpostavljam da je kod tebe. Plasim se samo da ce ti se korenje medjusobno pogusiti i da ces imati jako mnogo problema sa rezidbom kasnije. Na sejancu tako blizu moze samo na peskovitim i siromasnim zemljistima a i to je diskutabilno. U svakom slucaju zelim ti srecu i da imas pre svega kvalitetan rod.
Ja imam trenutno oko 50 krusaka(junska lepotica,butira i viljamovka) a otprilike su u 10 godini, ali ja sam vocnjak kupio pre tri godine pa su losije oblikovana stabla i nisu odrzavana redovno pre mene. Planiram da posadim 1 ha ali otpornijih sorti zbog susenog voca(planiram susaru).

Conferans
05-04-10, 13:38
Zasto bi imao problema sa rezidbom kasnije?

pavle85
05-04-10, 15:57
Zato sto ce toliko da ti buja i da ti jako rastu izdanci da ces poludeti od orezivanja. Mislim da je logicno da ako uparis plodno zemljiste i bujnu podlogu dobijas velik porast mladara. Da nije tako kruska bi se samo kalemila na sejanac. Sejanac je resenje samo u slucajevima koje sam ranije objasnio i ako imas problema sa visokom pH u zemljistu.

ilijat
05-04-10, 16:23
Ok to je tvoja stvar sto si tako sadio, mada je sadnja na sejancu na 1,5 za mene cista ludost pogotovo na kvalitetnom zemljistu kakvo pretpostavljam da je kod tebe. Plasim se samo da ce ti se korenje medjusobno pogusiti i da ces imati jako mnogo problema sa rezidbom kasnije. Na sejancu tako blizu moze samo na peskovitim i siromasnim zemljistima a i to je diskutabilno. U svakom slucaju zelim ti srecu i da imas pre svega kvalitetan rod.
Ja imam trenutno oko 50 krusaka(junska lepotica,butira i viljamovka) a otprilike su u 10 godini, ali ja sam vocnjak kupio pre tri godine pa su losije oblikovana stabla i nisu odrzavana redovno pre mene. Planiram da posadim 1 ha ali otpornijih sorti zbog susenog voca(planiram susaru).

Pozdrav, koliko po tebi sme da bude minimalno rastojanje izmedju dve kruske kalemljene na sejancu?
Koje su otporne sorte?

pavle85
05-04-10, 16:53
Pozdrav Ilija. Za sejanac minimum je dva metra. Otpornije su kiferov sejanac, kaludjerka, karamanka a ima i nekih italijanskih sorti tipa boem, aida i harou svit ali nisam siguran da li ih ima kod nas. Kada kazem otpornije mislim na najvaznije bolesti i stetocine.

Conferans
05-04-10, 18:31
Zato sto ce toliko da ti buja i da ti jako rastu izdanci da ces poludeti od orezivanja. Mislim da je logicno da ako uparis plodno zemljiste i bujnu podlogu dobijas velik porast mladara. Da nije tako kruska bi se samo kalemila na sejanac. Sejanac je resenje samo u slucajevima koje sam ranije objasnio i ako imas problema sa visokom pH u zemljistu.

Koliko po tvom misljenju kruska u vretenu treba da ima grana, i koliko bi trebala da daje roda kad udje u rodnost?

pavle85
05-04-10, 19:20
Pa ne mogu tacno da ti kazem koliko treba grana da ima ali ako koristis vitko vreteno ono pre svega treba da ima dobro razvijenu produznicu i na njoj od visine 50cm(visina debla) skeletne grane na svakih 15-20cm a izmedju njih mogu da budu kratke rodne grane. Glavna fora je da na tim skeletnim granama bude kratko rodno drvo a ne nove dugacke grane. Mislim da vislje od 4m ne bi trebao da ides. Sto se tice prinosa on zavisi od sorte prvenstveno ali krece se od 25-30 tona/ha

ilijat
05-04-10, 22:12
Moje su na 2,5m a mislim da sam trebao saditi na 2m. Zamislio sam da napravim neku kombinaciju vitkog vretena i piramidalne krune, znaci ostavljam bocne grane u pravcu reda i jednu produznicu. Sada sam povio sve grane skoro pod 90 stepeni i to ce biti prvi sprat grana (to je na 50 cm od zemlje). Te grane što sam povio mislio sam da ih na kraju ostavim da budu oko 1.25m tako sa zatvore sav prsostor. Predpostvljam da ih ne mogu odmah pustiti da rastu 1.25m vec da ih ovog leta moram malo skracivati ^-^ Na koliko cm od prvog sprata da pravim drugi?
Ako mislite da moj sistem nije dobar recite dok nije kasno da se ispravi >:({

Conferans
05-04-10, 22:19
Prinos od 25-30tona/ha je slab prinos kad udje u rodnost. i zasto ici na 4m? Zar se tu ne pojavljuje veliki problem i u rezidbi a i u berbi, i inace i kod primjene pomotehnike?

Post je spojen: 1270495467________________________________________ _________

Moje su na 2,5m a mislim da sam trebao saditi na 2m. Zamislio sam da napravim neku kombinaciju vitkog vretena i piramidalne krune, znaci ostavljam bocne grane u pravcu reda i jednu produznicu. Sada sam povio sve grane skoro pod 90 stepeni i to ce biti prvi sprat grana (to je na 50 cm od zemlje). Te grane što sam povio mislio sam da ih na kraju ostavim da budu oko 1.25m tako sa zatvore sav prsostor. Predpostvljam da ih ne mogu odmah pustiti da rastu 1.25m vec da ih ovog leta moram malo skracivati ^-^ Na koliko cm od prvog sprata da pravim drugi?
Ako mislite da moj sistem nije dobar recite dok nije kasno da se ispravi >:({

A zsto pravis spratove, to je nesto sto mi nikako nije jasno kad inzinjeri savjetuju? Praksa i nauka se mnogo razlikuju? Gdje god mozes izvuci granu izvuci.Granu kad imas pa ako smeta lako ces ju odrezati, ali problem se javlja kad ju nemas. Ali ipak ja nisam bas kompententan da odgovaram na takvo nesto, ima mladi kolega inzinjer, koji vjerovatno zna resenje tvojih problema.

pavle85
05-04-10, 23:39
Naravno da mozes i veci prinos da imas ako ih prihranjujes i zalivas u zavisnosti od njenih potreba, proredjujes plodove i redovno prskas. Mozda nisi znao ali kod guste sadnje jabuka i krusaka na 1 metar visine ide 10tona/ha prinosa a 4m je maksimum. Naravno ako nemas mogucnosti da napravis neku rampicu ili da beres sa prikolice traktora ti ih ostavi nize.
A zasto ti nisi kompetentan da govoris o tome. Ako imas iskustva normalno je da ces da ih kazes i slazem se sa tobom da ne mozemo mi birati gde ce grana da izraste ali mozemo svakako da ih korigujemo u odnosu na nase potrebe. Grane dok su mlade mogu da se savijaju kako hoces i ako na vreme reagujes nece biti problema.
Ilija, nemas problema sa 2,5m rastojanjem jer je 2m minimum a ovo je optimum za sejanac. Sto se tice razvodjenja nisi trebao tako veliki ugao da napravis ali ako su ti proslogodisnje grane mozes da se ispravis.Taj uzgojni oblik koji ti pravis je palmeta sa kosim granama. Kod nje stvaras tri sprata glavnih skeletnih grana.Posto ti je na sejancu i bice malo bujnije rastojenje izmedju spratova neka ti bude 1m tj pustas stablo do 3,8 i tu skracujes. Prvi sprat smanji na 55 stepeni, drugi ti ide na 60 a treci na 65 stepeni(otprilike). E sada, prvu etazu pustas da raste dok se ne dodirne sa prvom etazom susednog drveta i drugu isto tako, treca ako ne moze da dodirne nije problem. Nemoj skracivati te grane nego ih razvedi kako sam ti gore napisao a kada se spoje sa susednom jednostavno ih priljubi i vezi zajedno da srastu i tako ti nece vise rasti u duzinu. Ako ti se jave grane izmedju spratova ostavi ih ako su kratke rodne ili ako su jako izrasle povij ih na dole.

Ako sam nesto zaboravio da napisem pitaj.

ilijat
06-04-10, 11:15
Ovako nekako?

http://i40.tinypic.com/166ddts.jpg

http://i43.tinypic.com/69l6di.jpg

Sad imam samo samo dilemu da li mi je prvi sprat suvise visoko (na oko 50-60cm) jer mi na ovim slikama deluje da je mnogo nize? Ove grane sto ne rastu u pravcu reda, da li treba u potpunosti ukloniti ili se mogu ostaviti da budu npr. 20cm duzine pa da se i na njima dobije neki plod?
Na ovim slikama ima 4 (ili 5) spratova, i ako sam dobro razumeo kada napravim prvi sprat (te dve prve bocne grane), drugi sprat (odnosno druge dve bocne grane) pravim na 1m od prvog sprata, a sve ostale grane izmedju ova dva sprata uklanjam?

pavle85
06-04-10, 11:39
To je taj uzgojni oblik. Visina od 50cm je sasvim ok jer se posle glavne ramene grane dizu. Te grane sto idu van reda mozes ostavljati ako nisu duze od 10-15cm. Ti pravi tri sprata zato sto ti je kruska na sejancu i bice dosta jakog porasta. Ako bi stavljao vise spratova zagusilo bi ti se totalno. Ne uklanjas grane izmedju dva sprata nego one krace ostavljas a duze mozes prvo da savijes blago na dole da bi obrasle grancicama sa strane pa da ih sledece godine prekratis za 1/3 do 1/2

bane30
06-04-10, 20:50
Gospodo Konferans i Pavle85, vase pritajeno prepucavanje daje jako korisne savete i vrcave opaske samo nastavite mnogo se toga moze nauciti! Naravno ne zezam se nego budno pratim celu pricu! Inace za vikend sam doziveo da mi ni jedan oblik krune nista ne znaci, takodje ni orezivanje, prskanje, djubrenje, takodje ni idealna teritorija juzni deo fruske gore, dobra zemlja itd. neko mi pocupao kruske(ili pokrljao kolima) doduse samo 4 al meni je mnogo! Da ih je povadio pa sebi presadio nek mu je prosto al unisti... Ne razumem al da ne skrecem sa teme samo napred ljudi, pozdrav!

Conferans
06-04-10, 22:24
Naravno da mozes i veci prinos da imas ako ih prihranjujes i zalivas u zavisnosti od njenih potreba, proredjujes plodove i redovno prskas. Mozda nisi znao ali kod guste sadnje jabuka i krusaka na 1 metar visine ide 10tona/ha prinosa a 4m je maksimum.
Ilija, nemas problema sa 2,5m rastojanjem jer je 2m minimum a ovo je optimum za sejanac.

Prijatelju Pavle ti kao strucnjak bi trebao da znas da se intenzivni zasadi prihranjuju i navodnjavaju.O prskanju da ne govorim. Sada zavisi sta ti smatras gustom sadnjom jabuke i kruske. Ali ako je tako kako onda italijani ostvaruju prinos jabuke od 90tona/ha, odakle im 70tona/ha kruske? Gusta sadnja kruske po tebi na 2.5m je isto sto i gusta sadnja jabuke na 1.5m, dok je za mene gusta sadnja jabuke od 80-100 cm, a kruske 1.5-1.7m. Ne znam kad mislis da ces uspjeti da sastavis prostor od 2.5m izmedju dvije kruske? Da li ti mislis postici dugom rezidbom i za koliko godina? Koliko ces imati gubitaka na prskanju? I da jos jedna stvar rekao si da cu imati problema sa rezidbom i da ce bujati previse. Nije mi jasno kako ce se to desiti ako ju dovoljno opteretim rodom? 2.5m optimum? ? ? Znas li ti koliko je to prostora?

pavle85
07-04-10, 00:52
Mozda izgleda kao prepucavanje ali nije. Ja bih to pre nazvao razmena misljenja na visokom nivou . Sto se tice Italijana oni su 10 svetlosnih godina ispred nas po pitanju vocarstva. Bio sam u njihovom najeminentnijem institutu u Lajmburgu i Juznom Tirolu i ono sto sam tamo video mi necemo nikada imati. Kao prvo oni skoro i da ne koriste sejanac kao podlogu a sve manje je kruske i na Ba29,MA i MC dunji. Kod njih se kruska sadi na 0,5 metara na severnoholandskom supervretenu koji idu 4-5 metara u vis i zato ti ogromni prinosi. Garantujem ti da na tvom rastojanju i na toj podlozi neces imati kvalitetnih plodova vise od 30t/ha. A sto se spajanja redova tice svako stablo ima 1,25m da zatvori sto nije problem na kruski na sejancu i Ilija ce zatvoriti red za najvise 3 godine(ako mu je ovo druga godina). Kod palmete nema rezidbe osnovnih grana sve dok ne zatvore prostor. Sto se tice gubitaka kod prskanja ne postoji uzgojni oblik kod kog nema gubitaka u prskanju sve dok se ne formira uzgojni oblik. A da li si ti nekada video palmetu u punoj vegetaciji stariju od 5-6 godina? To je veliki zeleni zid sa maksimumom pokrivenosti.
Conferance ja ne znam za koju svrhu ces ti da koristis kruske koje uberes(rakija, sveza...) ali nisam siguran da ces opterecivanjem plodom uspeti da resis stvar. Ali probaj u svakom slucaju ako jedne godine pogresis mozes sledece da se vadis.

Conferans
07-04-10, 10:41
Razlog zasto su italijani daleko ispred nas je taj sto mi imamo potpuno pogresan pristup kruski.Mi bi htjeli da ona dobro radja, ali da ne moramo da se puno zajebavamo oko nje. Kruska nije ajdared, i ne podnosi neznanje. To tako ne ide. Jos samo ovo da te pitam. Koliki prinos bi trebao da ostvari vocnjak koji ulazi u trecu godinu starosti, naravno na sejancu?

pavle85
07-04-10, 14:40
Ako ti bolesti ne napadnu krusku,a video sam da imas sistem za zalivanje, mozes da izvuces 7-10 tona/ha. Nisam siguran da li ti je sistem kap po kap, ali ja bih ti preporucio da na kapaljke od postojeceg sistema stavis mikrorasprskivace jer vise zahvataju tako da koren moze bolje da se razvija

Conferans
07-04-10, 16:49
Nemam sistem kap po kap. Trebao bi 7-10 tona/ha jer tako pise u knjigama. Evo neka se javi vocar koji je u trecoj vegetaciji imao 7-10 tona/ha. Nemoj misliti da hocu da te podcjenjujem ali praksa se dosta razlikuje od onoga sto pise u knjigama. Vidim da sve sto pise u knjigama znas i to je za svaku pohvalu, ali mislim da jos treba da to primijenis u praksi. pozdrav

bane30
07-04-10, 17:42
Aman ljudi pa nisu ti Italijani preko sveta, zar ne? Zasto mi ne mozemo da imamo iste takve prinose:lol: Losija nam zemlja? Sve ostalo moze da se kupi e sad jedino znanje i nase lose navike...

pavle85
08-04-10, 00:31
Bane imamo mi i znanja, nego je problem u glupom vodjenju poljoprivrede od strane drzave. Imamo idealne uslove( znam da se to stalno ponavlja) ali nemamo idealne ljude na vodecim polozajima. U zapadnoj Evropi se sve brzo menja u skladu sa potraznjom trzista(sortiment, uzgojni oblici, nova tehnika i tehnologije). Kod nas je divljina totalna. Evo ti par primera pa ce ti sve biti jasno. Uredbe i zakone iz oblasti vocarstva i vinogradarstva su do pre dve godine uredjivali zastitari a ne vocari i vinogradari. A evo ti drugi primer jos bolniji: U gradicu Blace i okolnim selima ima puno ljudi koji gaje prvoklasnu sljivu raznih trazenih sorti. Prosle ili pretprosle godine dodje im dogovoreno 10-15 slepera da kupe sljivu(sto za Rusiju sto za okolne zemlje). Pregovore o prodaji su vodili ljudi iz gradske uprave i dogovore cenu od 15din/kg sto je u sustini malo ali ajd sad u to vreme nije bilo lose. Kupci hteli da ziv novac daju poljoprivrednicima na ruke al ovi iz uprave nisu dali. Hteli su da od 15din 5 ide u kasu 2 u neku drugu kasu a da se 8 da proizvodjacima. I ovi nisu hteli tako da daju nego sve da ide seljacima na ruke. Na kraju ljudi iz uprave im naplatili kazne za pogresno parkiranje i oterali iz grada a sljivu nisu kupili.
Da li treba da ti pricam dalje ili ti je sve jasno? Ovo nema veze sa temom kruske ali sve je to u sustini povezano

BOSKOSOFIJA
08-04-10, 17:37
KAKO DA ZASTITIM KRUSKU

Conferans
08-04-10, 22:07
Bane imamo mi i znanja, nego je problem u glupom vodjenju poljoprivrede od strane drzave. Imamo idealne uslove( znam da se to stalno ponavlja) ali nemamo idealne ljude na vodecim polozajima. U zapadnoj Evropi se sve brzo menja u skladu sa potraznjom trzista(sortiment, uzgojni oblici, nova tehnika i tehnologije). Kod nas je divljina totalna. Evo ti par primera pa ce ti sve biti jasno. Uredbe i zakone iz oblasti vocarstva i vinogradarstva su do pre dve godine uredjivali zastitari a ne vocari i vinogradari. A evo ti drugi primer jos bolniji: U gradicu Blace i okolnim selima ima puno ljudi koji gaje prvoklasnu sljivu raznih trazenih sorti. Prosle ili pretprosle godine dodje im dogovoreno 10-15 slepera da kupe sljivu(sto za Rusiju sto za okolne zemlje). Pregovore o prodaji su vodili ljudi iz gradske uprave i dogovore cenu od 15din/kg sto je u sustini malo ali ajd sad u to vreme nije bilo lose. Kupci hteli da ziv novac daju poljoprivrednicima na ruke al ovi iz uprave nisu dali. Hteli su da od 15din 5 ide u kasu 2 u neku drugu kasu a da se 8 da proizvodjacima. I ovi nisu hteli tako da daju nego sve da ide seljacima na ruke. Na kraju ljudi iz uprave im naplatili kazne za pogresno parkiranje i oterali iz grada a sljivu nisu kupili.
Da li treba da ti pricam dalje ili ti je sve jasno? Ovo nema veze sa temom kruske ali sve je to u sustini povezano

To ti je tako i kod nas. Ali reci cu ti nesto i oko tog znanja. Ja sam razgovarao sa razno-raznim inzinjerima i svaki ima svoju pricu i svoju teoriju. Ni jedan ne prica isto. Ako se studira kod istih profesora koji su se dokazali na tim poljima, nije mi jasno zasto svaki tjera nesto svoje? Premda mislim da znam sta je, nadobudni inzinjeri prosipaju pamet seljacima koji sade vocnjake, i naravno debelo to naplate. A iz iskustva sam vidio i popravljao kad inzinjeri sjebu zasade i jos uvijek popravljam.

KAKO DA ZASTITIM KRUSKU

Prvo se kaze dobar dan, dobro vece ili tako nesto :D

aremane
08-04-10, 23:15
Danas sam bio u zasadu kruske sa sadnjom na 35 cm i na 70 cm.
Izgleda lepo, a videcemo za mesec dana sta ce da bude.

I bilo je to u zemlji Srbiji a ne Italiji

bane30
09-04-10, 08:24
Pavle to sto si naveo razumem iako nista ne razumem! Ma sto kaze Rajs "Cujte Srbi", niko nam vala nije kriv! Prestao sam i novine da citam i tv da gledam nemam vise zeluca, zato jedva cekam da pobegnem u voce samo da ga vise ne lome bice svasta!

vosi
09-04-10, 22:17
e što se tiče parkinga,još malo pa će da bude i kod nas u Bečeju tako :lol:

Conferans
09-04-10, 22:26
Danas sam bio u zasadu kruske sa sadnjom na 35 cm i na 70 cm.
Izgleda lepo, a videcemo za mesec dana sta ce da bude.

I bilo je to u zemlji Srbiji a ne Italiji

To postujem, to cijenim. Ljude koji eksperimentisu. Prvo probaj nesto pa onda kazi moze li ili ne moze?

aremane
09-04-10, 22:30
eksperiment na 5 HA jednog i 5 HA drugog (manje vise).

Nije zezanje, to je ozbiljna proizvodnja, (trebala da bude), a videcemo kako ce da izadje ove godine

Conferans
10-04-10, 16:46
Zasto trebala da bude ^-^ Koliko je to staro, ima li kakva slika?

aremane
10-04-10, 23:27
bilo je zapusteno prosle godine,
inace je star 3-4 godine
bice slika kad bude imalo sta da se vidi

ilijat
13-04-10, 12:26
Jel koristi neko Talstar 10 EC protiv lisnih vasi i kruskine buve? Ja sam samo to nasao, ne znam da li je dobar?
Predlazem da u ovoj temi (ili da se otvori nova tema Zastita kruske ) malo iskusniji u proizvodnji kruske pisu sa kojim preparatima i u koje vreme su prskali kurusku, mislim da bi ovo bilo svima veoma korisno jer je zastita kruske dosta komplikovana. Poz.

Conferans
13-04-10, 12:58
Jel koristi neko Talstar 10 EC protiv lisnih vasi i kruskine buve? Ja sam samo to nasao, ne znam da li je dobar?
Predlazem da u ovoj temi (ili da se otvori nova tema Zastita kruske ) malo iskusniji u proizvodnji kruske pisu sa kojim preparatima i u koje vreme su prskali kurusku, mislim da bi ovo bilo svima veoma korisno jer je zastita kruske dosta komplikovana. Poz.

Za zastitu imate zastitare koji svoje znanje naplacuju. Nema dzabe ni kod stare babe :D

sajber seljak
14-04-10, 00:30
ja sam danas zavrsio sadnju za ovu sezonu sreca sto je zakasnilo prolece pa kruska jos nije izasla, makar kod mene >:({

ilijat
17-04-10, 20:38
Imam problema sa nekim crnim bubama koje ulaze u cvet kruske, ima ih nenormalno puno i ne znam sta da radim sa njima. Pre dva dana sam poprskao sa Talstarom ali za nekoliko sati ih je opet bilo jako punodanas sam opet prskao ali nema efekta jer stalno dolecu nove. Kako da se rasim ovih napasti?

ilijat
24-04-10, 10:32
Interesuje me koliko plodova po jednom stablu koje je u drugoj godini treba ostaviti? Cvetanje se zavrsilo i vidim da ima formiranih malih kruskica, na jednom stablu ih ima oko 20. Kada je najbolje poskidati 'viskove', sada dok su jos tako male ili kasnije, jer je vockica suvise mala za vise plodova?

Conferans
24-04-10, 10:55
Sacekaj dok prodje junsko opadanje, sto posle toga ostane onda prorijedi ako bude bilo viska.

sajber seljak
28-04-10, 00:04
danas sam dovezao pcele u krusku , otvorilo se 20% sveta osim kod fetelove gde je malo vise. pozdrav :pcelac::

aremane
28-04-10, 00:28
danas sam dovezao pcele u krusku , otvorilo se 20% sveta osim kod fetelove gde je malo vise. pozdrav :pcelac::

Gde je ta kruska (abate fetel) kad je tek otvorila cvetove

one sto sam vidjao zadnjih 7 dana su vec u poodmaklom zametanju 4-6 mm

sajber seljak
29-04-10, 01:16
Gornji Milanovac, obronci Suvobora, ravna gora. Te sto si vidjao da li su koristili hormone i koje?

aremane
29-04-10, 01:34
AF 96, 1 lit/HA
nemam slike ali je bilo OK,ima lepih zametaka samo da ih sacuvaju.
Bilo je doduse i u precvetavanju dosta ali to raste kao ludo svaki dan.

subotind
29-04-10, 16:07
Pozdrav svima . Nov sam na forumu i da tako kažem - amater , imam jedno pitanje .
Moze li se kruška rasaditi kao loza od mladih izdanaka ? Imam jednu krušku ,ne znam tačno koja je , mada mi liči na vilijamovku ,i hteo bih da od nje razmnožim jos jedno stablo ,ali ne znam tačno kako i da li je moguće. Prošle godine sam pokušao da posadim mlad izdanak i skoro da mi je uspelo , izdanak se primijo , ali posle nekog vremena se osušijo .
Ako neko ima volje da mi objasni , bijo bih zahvalan .

ilijat
29-04-10, 19:06
@subotind
Pozdrav, mislim da je bolje da to ne radis. Svaka kruska treba da se kalemi, bolje kupi sadnice u nekom rasadniku.
E, sad malo mojih problema... juce je bilo sve u redu, a danas vidim skoro na svakoj kruski ima po desetak listova na kojima ima neke crne pege, najvise po ivici lista, kao da je izgorelo. Postavicu neke slike (nisu bas najblje) pa ako neko moze da mi kaze sta je ovo i sa cime da prskam. ::pomoc:;
http://i40.tinypic.com/6gfs50.jpg
http://i39.tinypic.com/2ionko.jpg
http://i42.tinypic.com/24pib87.jpg

VLADOVUK
02-05-10, 20:49
Pozdrav svima,jedno pitanje pa neka odgovori ko se razumije imam neku staru domacu vrstu kruske koju bih okalemio pa me interesuje dali kruska moze da se okalemi na podlogu od divlje jabuke

nusret preljevic
03-05-10, 17:54
Nebih ti preporucio jer osim teskog primanja, tesko i uspeva na divlju jabuku.

VLADOVUK
03-05-10, 21:20
Imam jos jedno pitanje poret biljnih vasiju koje su navalile kao lude jos mi se suse i svi novi izdanci koji pocinju da listaju jednostavno krenu i pocnu da se savijaju i suse pa me interesuje u cemu je problem

Conferans
04-05-10, 00:02
Imam jos jedno pitanje poret biljnih vasiju koje su navalile kao lude jos mi se suse i svi novi izdanci koji pocinju da listaju jednostavno krenu i pocnu da se savijaju i suse pa me interesuje u cemu je problem

Pogledaj imaju li crne tackice na tim mladarima ispod mjesta gdje se savio? Ako to ima onda je to takozvani janus ili ti onaj veliki krakati komarac koji tu polaze svoja jaja.

VLADOVUK
10-05-10, 21:42
Tacno onako kako si i rekao crne tackice i prskao sam protiv biljne usi i opet se pojavljuju te tackice pa me interesuje cime da poprscem protiv tog komarca

Conferans
12-05-10, 17:13
Tacno onako kako si i rekao crne tackice i prskao sam protiv biljne usi i opet se pojavljuju te tackice pa me interesuje cime da poprscem protiv tog komarca

Mozes poprskati sumi-alfom da ga se rijesis.

pavle85
13-05-10, 17:33
najverovatnije nije nikakav komarac nego bakteriozna plamenjaca(Erwinia amylovora). Ako ti se mladari savijaju kao cobanski stap(ako znas kako izgleda) to je to. Ne verujem da je od komarca

Conferans
13-05-10, 20:05

Jel ovako izgleda taj mladar koji se susi?
http://i42.tinypic.com/wsmt5i.jpg
http://i43.tinypic.com/dlhq8z.jpg

Ako je to to, onda sigurno nije ervinija .

pavle85
13-05-10, 20:28
I hoces da kazes da je ovo od komarca?

Conferans
13-05-10, 20:51
I hoces da kazes da je ovo od komarca?

Da,od komarca velikog krakatog koji je ispod tog sasusenog dijela mladara polozio jaja.Zato se mladar i osusio pri vrhu. Na prvoj slici vidis da ispod osusenog dijela imaju tackice.

Bećarina pusta
13-05-10, 21:56
Ja bih rekao da su to štete od Kruškine ose srčikarice. Kod mene je u tjeku izrezivanje mladica u koje su položena jaja, a izrezane mladice spalim.

Conferans
13-05-10, 23:25
U svakom slucaju nista strasno kao sto je ervinija.

markodim
25-05-10, 22:45
http://i48.tinypic.com/2m83ad4.jpg
Prosle godine u ovo vreme kada su bile velike vrucine sam pisao i trazio savet, jer kruske ne napreduju dovoljno, posebno Santa Marija (koja je na slici) i Viljamovka. Sada je situacija skroz suprotna, izbujale su i previse. Naime, na svakoj proslogodisnjoj grancici su po 2,3,4 lastara, plus na ramenim granama koje su bile savijene pod uglom ima puno lastara koji idu uspravno! E, sad to treba prorediti i ocistiti, ali kad? i koliko ostavljati?
http://i50.tinypic.com/xm4jmx.jpg

bane30
31-05-10, 09:42
I meni se sad desilo da mi u subotu sve bude ok a u nedelju skoro sve kruske poprskane crnim tackama i ziv nisam sta da radim?

talianu
31-05-10, 18:40
najverovatnije nije nikakav komarac nego bakteriozna plamenjaca(Erwinia amylovora). Ako ti se mladari savijaju kao cobanski stap(ako znas kako izgleda) to je to. Ne verujem da je od komarca

Da je plamenjača bio bi ceo mladar osušen a na vrhu bi bio savijen kao štap u ovom slučaju je samo vrh osušen.

markodim
31-05-10, 22:01
Kada da orezem visak mladara na rameneim granama? Ima ih po 3-4 .

bane30
01-06-10, 21:48
http://i47.tinypic.com/rsu0t5.jpg Znam da je slika losa al ako mozete na osnovu nje da procenite sta ne valja rado bih poslusao savete jer me je poprilicno uplasilo ovo crnilo na skoro svakoj drugoj vocki?

ilijat
11-06-10, 20:48
Primetio sam da na vrhovima lastara ima nekih lervi i jajasca. Mislim da je u pitanju kruskina buva jer je sve prekriveno sa nekom sluzi. Cuo sam da postoje neki deterdzenti sa kojima se poprska stablo pre prskanja sa insekticidom da bi se skinula ta sluz i da bi insketicid delovao na jaja. Posto ne mogu nigde da nadjem taj detrzent, rekli su mi da kao zamena moze da posluzi i obican deterdezent za sudove. Sad me zanima koji deterdzent i u kojoj koncentraziji je najbolje primenuti, meni je bilo malo cudno kada sam cuo za ovo ali kaze covek da deluje... :D

valhalla
11-06-10, 23:00
Primetio sam da na vrhovima lastara ima nekih lervi i jajasca. Mislim da je u pitanju kruskina buva jer je sve prekriveno sa nekom sluzi. Cuo sam da postoje neki deterdzenti sa kojima se poprska stablo pre prskanja sa insekticidom da bi se skinula ta sluz i da bi insketicid delovao na jaja. Posto ne mogu nigde da nadjem taj detrzent, rekli su mi da kao zamena moze da posluzi i obican deterdezent za sudove. Sad me zanima koji deterdzent i u kojoj koncentraziji je najbolje primenuti, meni je bilo malo cudno kada sam cuo za ovo ali kaze covek da deluje... :D

Cuo sam i ja za slicne fazone, ali dimilin i abastate vrlo uspesno resavaju probleme sa buvom i bez deterdzenta... ::namigivanje::

edit: naravno ubacis i Eos ili Nufilm da se bolje lepi :)

Post je spojen: 1276286605________________________________________ _________

Znam da je slika losa al ako mozete na osnovu nje da procenite sta ne valja rado bih poslusao savete jer me je poprilicno uplasilo ovo crnilo na skoro svakoj drugoj vocki?

Ako nema nikakvih jaja ili sitne gamadi, najverovatnije je mehanicko ostecenje (vetar)

bane30
12-06-10, 16:24
Bice da je tako nesto posto se hvala bogu nije pogorsavalo!

gorangoran
22-06-10, 13:20
Dali je neko mozda nabavljao sadnice kruske od firme Vivai Mazzoni iz Ferare, Italija? Molim vas javite se
Pozdrav

oldtimer
24-06-10, 02:59
Pozzz svima! Evo i mene na ovoj temi, moram malo da spamujem, nadam se da necete zameriti >:D
Ustvari imam jedno pitanje oko kruske...Treba mi savet koju sortu kruske posaditi, a da joj ne treba odrzavanje. Nije bitan kvalitet ploda, jer bih je koristio za rakiju. Bitno mi je samo da nema rezanja, i prskanja (Evo stidim se sto to kazem, al sta cu, ne volEm nesto da radim oko voca).

Vidjao sam u komsliluku takve kruske, velike su strasno, plod je sitan, i grane su strasno nacickane plodovima. Za ta stabla znam da nikad nisu niti orezana, niti oprskana, pa daju plod vec 50 i vise godina.
Moze li mi neko pomoci, gde da nadjem sadnice koje odgovaraju opisu?

bane30
24-06-10, 17:18
Doduse ja sam laik pa nek me iskusniji isprave al sadnice neces naci nego lepo nakalemi te kruske. S'druge strane nemoj da te neko vara da je za rakiju bolje da ide sitno ili tome slicno voce, to je samo jeftinije uglavnom secerom manje bogato i na oko losije voce koje se ne prodaje kao prva klasa za konzum, pozdrav!

kicca
24-06-10, 18:29
Kalemljenje je definitivno jedino resenje mada sam nailazio da rasadnici imaju i stare zaboravljene sorte ali sta ti vrredi kad neznas koja je sorta a opis je previse uopsten neverujem da ce neko provaliti o kojoj sorti je rec
Da dodam samo ako se odlucis za kalemljenje ta komsijina koja se ne reze znaci tera izuzetno malo letorasta koje mozes iskoristiti zato je najbolje da ovih dana je malo orezete u smislu prekracivanja mladjih grana nebitnih za ovogodisnji rod da bi poterala mladjare i ako kalemis nadji podlogu divlje kruske bice bujne ali neces imati problema sa ervinijom
@Bane30
Jer je ova kolicina secera neko strucno misljenje ili onako malo me je zateklo povremeno naletim na neki plod starih sorti meni je slatka kao med/ima cak i ime Mednjak/ ^-^

bane30
24-06-10, 20:19
Moja recenica pocinje sa "ja sam laik" tako da nema nista od strucnosti! Nesto sam drugo hteo da kazem, uvrezeno misljenje je da sitno i neugledno voce treba da ide u rakiju i da je za nju dobro a u stvari ono sto je za konzum je bolje samo dosta skuplje, to sam hteo da kazem a ne da poredim sorte, ok?

kicca
25-06-10, 00:07
Pitao sam zato sto mozda raspolazes nekakvim informacijama ja licno imam neke podatke sa neta o viljamovki a za ostale pojima nemam >:D
Mada stare autohtone sorte mogu biti interesantne jer ce se svakako dobiti rakija karakteristicnog ukusa pozitivno razlicitog od uobicajenog ukusa viljamovke koji je O.K. ali svaka promena dobro dodje >:({

oldtimer
25-06-10, 05:03
Znaci, tesko ista osim kalemljenja {"{":
Ja zivim u Banatu, pa nekako kontam da cu tesko naci za kalemara (za te moje dve-tri kruske), ali valjd a cu se snaci
Hvala svima na odgovoru >:({

kicca
26-06-10, 03:10
Evo jos jedan konstruktivan savet.
Posto si iz Zrenjanina tamo postoji Bioekoloski centar koji se bavi i proizvodnjom raznih sadnica voca nije iskljuceno da imaju nesto sto te zanima a podlogu i nekoga ko ce za pice da ti iskalemi par komada koliko ti treba mislim da ima jos neki rasadnik ali ovako iz glave nemogu da se setim ili "navataj"nekog Srbijanca svercera koji saradjuje sa nekim tvojim prijateljem mora da ima neki od onih koji rade sa kukuruzom i masinama a kalemi se u ranu prolece kada se prodaje i kukuruz i posaljes mu grancice od te kruske on ti donese u sledecoj turi gotovu sadnice >:({

oldtimer
30-06-10, 02:39
Hvala jos jednom, sa zakasnjenjem :D

bane30
30-06-10, 21:03
"Srbijanca svercera " E pa sad se stvarno osecam prozvanim! Kako bre tako?

kicca
26-07-10, 15:54
@ Bane30
Neznam kako se desilo da promasim ovaj tvoj post
Sto se brate osecas prozvanim "srbijanac svercer" je ekonomska kategorija izrazio sam se pojmom koji je uobicajen u Vojvodini >:({ >:({
Mogao sam da kazem i "Otkupljivac kukuruza iz Centralne Srbije" :lol:
Ja sam iz okoline Smedereva i znam da je Srbijanac uvrezen pojam za nekoga ko dolazi iz centralne Srbije kao sto u mom kraju za Vojvodjane kazu Precani valjda zato sto su preko Dunava :D

talle
27-07-10, 11:26
idealna dubina za sadnju vocaka je 30-tak cm (otprilike na toj duzini podloge se kalemi vecina vocaka )svaka vocka zasađena dublje od 30-tak cm slabije rađa.razlog je,sve dublje od 30 cm hladnija zemlja... >:({

zoran sef
27-07-10, 14:37
xaxaxa ozivljena tema posle godinu ipo dana :lol: :lol: :lol:

draganpan
27-07-10, 14:45
a sta se dobije iz oziljene reznice a da se ne kalemi.
Posebno me interesuje za krusku jabuku i lozu

dzionik
28-07-10, 08:08
a sta se dobije iz oziljene reznice a da se ne kalemi.
Posebno me interesuje za krusku jabuku i lozu

To i mene zanima ? A šta se dobija iz semena ?

draganpan
28-07-10, 14:15
Za ove strucne teme izgleda da nema junaka na ovom forumu ;D}

kicca
28-07-10, 22:21
@draganpan

Za lozu se provereno dobije relativno dobar cokot i ujedno je najuspesniji nacin naseljavanja propalih cokota u vinogradu znam iz iskustva moje porodice sada imam oko 2.000 cokota vinove loze.

Kod vocnih vrsta uspecete da napravite sadnicu ali nikada nece biti dobra zato sto nikada nece razviti korenov sistem kako treba >:({

@dzionik

E sad kada je seme u pitanju stvar je komplikovanija ukoliko je seme od kako bih rekao ne

nekalemljenih vocnih vrsta koje se koriste kao podloga za kalemljenje dobicete istovetnu vocku /vinogradarska breskva,divlja tresnja-vrapcara,belosljiva i sl./ta koja je nikla iz semena na stalnom mestu gde ce ostati trajace duze od bilo koje presadjene.Kada je rec o hibridu kalemljenom na neku podlogu od njegovog semena dobicete "slicnu" vocku davace sitnije i manje kvalitetne podloge od originalnog stabla i to nema svrhe raditi >:D

To je ono sto ja znam mozda znam i jos nesto ;D}

draganpan
29-07-10, 07:36
@kicca
Obzirom da je vasa lokacija Selevac - mislim da je jedan Selevac kod Smedereva, pa onda imate sta da kazete jer sam video Selevac kad sam bio u vojsci u Smederevu.
Upravo me je vasa tvrdnja ohrabrila u vezi loze. Meni je neko dao reznice da izvedem lozu za Hladovinu pred kucom. Nakon dve godine vec je rodila i grozdje me je odusevilo jer je crno i ima ukus isti kao grozdje koje je moj deda uZupi kupovao za vino neke davne sezdesete godine i koje se jedino nalazilo po pijacama u mom kraju. Neznam koja je sorta, ali ima veliki list dobar za hladovinu, i odlicno vino koje sam sam napravio iz hobija. Izveo sam jos dvadesetak sadnica koje sam posadio pretprosle godine i posadio po upustvima sa vinskog foruma (za sada nisam prskao i netreba). Videcemo sta sam dobio ali mislim da sorta me gubi svojstva razmnozavanjem iz reznica. Pa zato sada pitam, kao laik, zasto se onda vrsi kalemljenje kada je lakse proizvesti iz reznica.
Hvala na odgovoru i pozdrav

kicca
29-07-10, 20:18
@draganpan
Tacno je to je taj Selevac jedan jedini 8) Preko 1000ha vocnjaka uglavnom Jabuka i Breskva nesto manje ostalo voce i vinogradi >:({

Pa ovako kada je loza u pitanju tri stvari su koliko ja znam osnov za kalemljenje
-Filoksera koja je zbrisala vinograde u celoj Evropi donela je podloge sa Americkog kontinenta koje su uspesno svoju otpornost prenosile na celu cokot
-drugi momenat je isti taj korenov sistem kao kod voca kod loze se iz reznice razvije bolje i ipak omogucava redovno plodonosenje uobicajenog kvaliteta ali je kraceg veka i osetljiviji na susu jer naprimer podloga kober pusta koren 50 metara u dubinu pa ce naci vodu ma gde se ona nalazila
-podloga uglavnom uz genetiku plemke diktira bujnost buduce Vocke ili cokota
ovo trece je posebno vazno za voce.
to je ono sto ja znam i drago mi je da na ovom forumu ozivljavaju teme Vocarstvo i Vinogradarstvo ::svaka cast::

Karalic
29-07-10, 20:44
Kico, posto mi nije daleko Selevac, da neznas mozda nekog u tvom kraju ko ima kajsiju na prodaju, za kajsijevacu mi treba ... Ako znas, puno bi mi pomogao..Potrebno mi je jedno 1000 kila. Pozdrav >:D

kicca
29-07-10, 20:57
@karalic
Ja zivim u Becu pokusacu da se raspitam ali nemogu da obecam obzirom da je jadan veci deo sorti vec obran/moji ostavljali dzem pre 20ak dana/do vikenda cu valjda nesto da iskopam pa cu ti poslati poruku na pp
Pozdrav >:D

draganapetrovic
29-07-10, 21:45
izuzetno zanimljiva tema a i lepa razmena misljenja.moze li malo vise o oblikovanju krune kruske.dopada mi se predlog o otvaranju nove teme zastita kruske,mislim da je to dobar predlog bez obzira sto imamo zastitare,knjiga je knjiga a iskustvo je nesto vise.poz svima .

kicca
30-07-10, 02:47
@draganapetrovic
Video sam slike tvog vocnjaka super izgleda ::svaka cast::
Jesi li razmisljala mozda o donosenju neke sorte odavde/Austrija/ meni se vrti ideja u glavi da podignem mozda jedan manji zasad sorte Guta Helena probao sam je i svidja mi se mada ja imam malo cudan ukus mislim da bi tako nesto bilo zanimljivo :D

dzionik
30-07-10, 08:41
Hvala Kicca, mislio sam da obnovim neke stare kruške koje polako odumiru ali pretpostavljam da je to kalemljena kruška tako da ništa od toga :-(

draganpan
30-07-10, 09:38
Hvala Kicca, mislio sam da obnovim neke stare kruške koje polako odumiru ali pretpostavljam da je to kalemljena kruška tako da ništa od toga :-(

U nekom davnom starom listu JUTRO je bilo reci o tome kako se podmladjuju stara drveta sitemom zamene stabla i dela krune, a deo krune se priveze za novo stablo... Ako te interesuje malo se pozabavi literaturom. Ja sam inace pristalica ocuvanja starih sorti i to ti je odlicna ideja.

dzionik
30-07-10, 11:09
Grdan je posao naći taj članak ali probaću. Hteo bi da nadjem negde i oskorušu i divlju krušku da zasadim u šumi?

draganpan
30-07-10, 11:38
Ako si zainteresovan a nenadjes do sezone sadnje, mogao bih ti ja naci i oskorusu i divlju krusku, pa se javi ako ti bude trebao neki komad.
Ja sam svojevremeno iz semena divlje kruske proizveo par sadnica, ali su mi nikle tek naredne godine kada se nisam ni nadao. Kasnije mi je jedan prijatelj rekao da je potrebno semenke posejati uvaljane u svezu govedju balegu...? Nisam probao... ?

kicca
30-07-10, 20:32
Za Generativno razmnozavanje vocki iz semena potrebno je uraditi stratifikaciju semena.
Divlja kruska je rasirena u svim sumadijskim selima i raste po obodima suma proplancima oduvek i dandanas ima je i kod mene dosta i lako je naci sadnice ali oskorusu nisam video zadnjih 15ak godina znam da je imaju cak i neki rasadnici u prodaji i ja planiram u dvoristu da "ubodem" jednu

draganapetrovic
30-07-10, 22:08
@draganapetrovic
Jesi li razmisljala mozda o donosenju neke sorte odavde/Austrija/ meni se vrti ideja u glavi da podignem mozda jedan manji zasad sorte Guta Helena probao sam je i svidja mi se mada ja imam malo cudan ukus mislim da bi tako nesto bilo zanimljivo :D
o ideji da odavde odnesem neli kalem nisam razmisljala ,niti sam do sada to pokusavala mada bi moglo to da se pokusa,jedno sam do sada uvek nosila razne vrste cveca a narocito ruza puzavica i videla sam da postoje razlike nase je podrucje drugacije mada nas narod kaze unasoj zemlji ne nice samo ono sto se ne poseje.. asa druge strane gledanja ja sam iz tog dela srbije gde se ljudi uglavnom bave kalemljenjem voca ,uzgajanjem podloge za voce znacim nema sta nema.hvala na mlepom misljenju o mom vocnjaku ,mada ja to samo posredno radim ,sa daljine ,moji roditelji su kuci i to rade a ja dajem savete koliko mogu a i finansija ja moja je jos ce proci vreme dok one stupe na rod i dok se ne uzme koji dinar,ako da bog.kao sto sam vise puta rekla laik sam ali rado ucim i puno citam ,slusam savete i nadam se da sam na dobrom putu ka dobrom poljoprivredniku .hemicar sam po struci tako da su mi neke stvari prepoznatljive i lake za shvatanje ali boze moj vzivot je pred nama svima i svaki dan je novi dan za ucenje.link=topic=3907.msg174999#msg174999 date=1280447273]
@draganapetrovic
[/quote]

dzionik
31-07-10, 08:54
Video sam da ih ima rasadnik u Jajincima pa ću otići na jesen da pazarim neku. Hvala Dragane, računam na tebe ako ne nadjem.

kicca
31-07-10, 17:49
@draganpan
jesi li nekada video ili cuo da postoji divlja kruska ciji su plodovi izuzetne krupnoce kao najkrupnije pitome ^-^
Pre desetak godina takvu mi je prvi put doneo jedan deda i poklonio samo sam se osmehnuo i rekao mu da je to neuspesan pokusaj prevare ali kada sam je probao iznenadio me je ukus divlje kruske i mezokorp originalan za divlju nije hteo da mi otkrije gde se nalazi rekavsi da jedino on u selu zna gde je donosio mi je plodove narednih par godina i pre pet godina je umro nazalost i odneo tajnu u grob pretpostavljam da se radi o mutaciji koja je plodovima dala krupnocu :D

draganpan
02-08-10, 07:45
Steta je sto mnogi starci svoje znanje iz lukavosti odnesu sa sobom u grob
Kod mene su sitne divlje kruske... Ali mi je jedan strucnjak ranije trazio ogromne kolicine semena za proizvodnju podloga, a ja nisam mogao da mu obezbedim

ilijat
03-08-10, 16:44
Naravno da mozes i veci prinos da imas ako ih prihranjujes i zalivas u zavisnosti od njenih potreba, proredjujes plodove i redovno prskas. Mozda nisi znao ali kod guste sadnje jabuka i krusaka na 1 metar visine ide 10tona/ha prinosa a 4m je maksimum. Naravno ako nemas mogucnosti da napravis neku rampicu ili da beres sa prikolice traktora ti ih ostavi nize.
A zasto ti nisi kompetentan da govoris o tome. Ako imas iskustva normalno je da ces da ih kazes i slazem se sa tobom da ne mozemo mi birati gde ce grana da izraste ali mozemo svakako da ih korigujemo u odnosu na nase potrebe. Grane dok su mlade mogu da se savijaju kako hoces i ako na vreme reagujes nece biti problema.
Ilija, nemas problema sa 2,5m rastojanjem jer je 2m minimum a ovo je optimum za sejanac. Sto se tice razvodjenja nisi trebao tako veliki ugao da napravis ali ako su ti proslogodisnje grane mozes da se ispravis.Taj uzgojni oblik koji ti pravis je palmeta sa kosim granama. Kod nje stvaras tri sprata glavnih skeletnih grana.Posto ti je na sejancu i bice malo bujnije rastojenje izmedju spratova neka ti bude 1m tj pustas stablo do 3,8 i tu skracujes. Prvi sprat smanji na 55 stepeni, drugi ti ide na 60 a treci na 65 stepeni(otprilike). E sada, prvu etazu pustas da raste dok se ne dodirne sa prvom etazom susednog drveta i drugu isto tako, treca ako ne moze da dodirne nije problem. Nemoj skracivati te grane nego ih razvedi kako sam ti gore napisao a kada se spoje sa susednom jednostavno ih priljubi i vezi zajedno da srastu i tako ti nece vise rasti u duzinu. Ako ti se jave grane izmedju spratova ostavi ih ako su kratke rodne ili ako su jako izrasle povij ih na dole.

Ako sam nesto zaboravio da napisem pitaj.

E, imam problema sa mojom palmetom, prvi sprat je dosta narastio i vecina vockica se vec dodiruje. Pre neki dan sam hteo da odaberem lastare za drugi sprat ali skoro svi lastari su na 60cm, 70cm, 80 cm od prvog sprata, i sta sad treba raditi, ostaviti njih ili cekati nagodinu da vidim da li ce biti neki na visini oko 90-100cm ^-^ Sto se tice provodnice, da li nju sad treba da skratim i ako treba na koju visinu?
Na tom prvom spratu posle ovih silnih kisa su izbili mnogi lastari i ima dosta vodoravnih i pomalo opterecuju granu pa menja ugao, sad da li njih isto treba povijati kao bocne lastare ili ih odseci?

markodim
18-08-10, 19:11
http://i34.tinypic.com/33ek0bc.jpg
http://i33.tinypic.com/2s7gby9.jpg

Prvi plodovi iz mog vocnjaka... Santa Marija

marko d
18-08-10, 21:58
Prelepe su.... ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

smedic
20-08-10, 11:14
Koju krusku da posadim u dvoriste, znaci par sadnica i vocka za jelo ne za rakiju?

bobica01
03-09-10, 21:17
Postovani,
imam vocnjak viljamove kruske, posto sam nov u tome, interesuje me kako treba da izgleda plod(kruska) da bi mogla da se obere?
Kako sacuvati ukus kruske pri pripremi viljamove rakije?
Unapred zahvalan

bozo.d
05-09-10, 18:31
Pozdrav svima....ja sam novi na forumu pa ne znam da li postavljam pitanje na adekvatnoj stranici!! Molio bih nekoga da mi odgovori na sledeće pitanje - Kako se vrši obrezivanje stubaste kruške starosti 3 godine .

Pozdrav

mariovrbas
11-09-10, 01:12
Wooooooooooooooooooooooooooooow!!
::svaka cast::

tortilja
01-10-10, 09:55
da se pridruzim komsiji novajliji. Hocu da sadim viljamovku i nesto kajsije, Vocnjak je za moje potrbe o neki 50 stabala. Na koliki razmak da sadim sadnice? i treba li djubriti zemlju pre sadnje? i nartavo kada zasadim treba li neku zastitu da koristim za vocke zbog zime. Hvalaa

stegonosa
09-11-10, 00:55
Interesuje me da li neko ima iskustva sa sortom Etruska, gde ima da se nabavi i kakva su iskustva sa drugim ranim sortama?

polke
19-01-11, 23:36
Zaista je velicanstvena... Koliko je vocnjak star?

markodim
20-01-11, 01:08
Ovo su plodovi iz druge godine...

Nemanja87
03-02-11, 19:11
Pozdrav svima ja sam vocar pocetnik skoro sam saznao za ovaj poljoprivredni forum , smatram da je odlican i da ima dosta korisnih saveta.planiram podizanje vocnjaka naime jesenas sam zasadio 300 kom podloge dunjaBA29(provansalska) naravno prethodno je odradjeno tretiranje korova totalnim herbicidom,dubinsko oranje gustinja sadnje je 1,5m*3m redovi se prostiru sever-jug i uglavnom sam ispostovao sve standarde.Od sorti kruske planiram conferans(80%)+oprasivac boskova bocica(20%) ima li neko slicnog iskustva sa kalemom na mestu?

aremane
04-02-11, 09:39
dunja kao posloga je jako osetljiva na hloroze, proveri ponovo jel to moze da prodje

kicca
04-02-11, 18:17
Sad vise provera nema covek je posadio podlogu ^-^ Neznam za lose osobine ali sam i ja citao da je to najbolja podloga/bar kod nas/za krusku >:({ >:({

Dragojlo
04-02-11, 18:31
Kruška najbolje uspeva na dubokom i rastresitom zemljištu. Suviše krečna zemljišta sa više od 3% kreča nisu pogodna za krušku jer se javlja hloroza. Voli osunčana područja bez previsokih temperatura, dobar deo sorti moze se uspešno gajiti i na visini do 800 metara.

Bolesti kruske: Čadjava krastavost kruške, rdja kruške, bakterijska plamenjača, pegavost lišća,palež lista,rak ili virus

Kruška se moze kalemiti na sejancima divlje i pitome kruške, dunje, oskoruše gloga.

Gotovo sve plemenite sorte kruške kalemljene na sejanac divlje kruške dobro srastaju jer imaju dobar afinitet, otpornije su prema suši i mrazevima, nisu probiraci zemljišta sto može biti presudno u nepovoljnim godinama i sa aspekta dugovečnosti voćke. Lošija strana sejanac divlje kruške kao podloge je što neke sorte, a naročito zimske imaju lošiji kvalitet plodova u odnosu na dunju+posrednik. Dunja kao podloga pri kalemljenju kruške je od posebnog značaja sto se tiče kvaliteta plodova i rodnosti.

Najbolje osobine kao podloga ima anžerska dunja MA, koja se dobro ožiljava i ima dobar afinitet prema vecini plemenitih sorti kruške. Postoji jos i dunja BA koa podloga koja zadovoljava.

Dunja MA nema dobar afinitet ( medjusobno podudaranje-srastanje pri kalemljenju) sa nekim sortama a to su Julska šarena, Julska dekantkinja, Rana košija, Žifardova, Rana morteinjeva, Trevuška, KLapovka, Vilijamovka, Boskova bočica, Kleržo, Društvenka i dr.

Dunja MA ima ima odlican afinitet sa: Kaludjerka, Karamanka, Lubeničarka, Hardijeva.

Sorte koje imaju odličan afinitet sa dunjom MA koriste se kao posrednici pri kalemljenju onih sorti koje nemaju dobar afinitet sa dunjom. Kalemljenje preko posrednika: na dunju MA prvo se kalemi sorta odličnog afiniteta npr. Kaludjerka, a na Kaludjerku kao posrednika sledeće godine se okalemi željena sorta.

bane30
05-02-11, 16:59
A kazu da dunja ba29 nije osetljiva na krec u zemljistu, bar ne koliko dunja ma. E sad na sejancu su dosta bujne pa nisu pogodne za guste zasade ili ti spalir i visoku produkciju.

Nemanja87
06-02-11, 22:35
koliko ja znam hloroza je pucanje kore usled velike oscilacije u temperaturi npr. danas je bila temperatura 15c a nocas -2C posto je stablo tamne boje dolazi do zagrevanja a nocu se naglo hladi i puca kora da bi se to izbeglo VOCE SE KRECI U JESEN .Mene to ne brine vise me zanima savet oko odabira sorte najverovatnije ce to biti konferans mada kazu da je osetljiv na toplotne udare to mu je jedina mana.Inace nadmorska visina je 550m,PH zemljista 5,7 obezbedjeno navodnjavanje

kicca
07-02-11, 00:22
Koliko ja znam to pucanje kore usled mraza je "mrazopuc" a crno tkivo u oblasti pucanja sa naziva nekroza ili odumiranje
A hloroza se javlja usled viska kreca i Fosfora u zemlji >:D

dejan 351
07-02-11, 14:44
pozdrav svima!u vocarstvu sam 20god.(jabuka,breskva,sljiva)sve ukupno oko 2h.Imam 30tak viljamke 9 god.stare,pa bi ih iskalemio za jedno 25 ari,ali trebam dobru podlogu(sejanac).Molim cenjene forumase za najblizu lokaciju,inace sam iz Smedereva,hvala!!! >:({

Nemanja87
07-02-11, 19:23
Mogu da vam preporucim bezvirusni sertifikovane podloge rasadnik STERMIL Mala Drenova kod Trstenika

Nemanja87
07-02-11, 19:35
Pozdrav svima ima li neko bilo kakve informacije o sorti kruske karmen

Tomix
07-02-11, 19:58
Ovo sam pronašao na netu o Karmen-u.
vrlo kvalitetne rane ljetne sorte krušaka Boheme (Boem), Turandot, Norma, Carmen (Karmen), Etrusca (Etruska) i Tosca (Toska). Ove su sorte dobili selekcionari u Italiji, a zaslužuju posebnu pažnju zbog redovite rodnosti, dobre kakvoće plodova i vremena dozrijevanja. Plodovi ovih sorti dozrijevaju u vrijeme turistčike sezone pa se lako prodaju i postižu razmjerno visoku cijenu.

JA sam čuo da je po vremenu zrenja pre S Marije, jedna strana ploda crvenkasta.

Tomix
07-02-11, 20:02
Nemanja jesi li siguran da ima podloge kruške u M Drenovi?
To je samo 3 km od mene daj koji br da se raspitam jer i mene zanima podloga!!!

Nemanja87
07-02-11, 20:16
hvala na informaciji pokusacu da potrazim na net-u .Dali postoji zasad karmen kod nas?

Nemanja87
07-02-11, 20:24
Nemogu da ti garantujem dali trenutno imaju posto smo mi narucili prethodne godine da bi stigle za jesenju sadnju ali znam sigurno da proizvode podloge za krusku.pogledaj www.stermil.co.rs

Tomix
07-02-11, 20:46
Znam da su podizani par zasada u kojima je delimično i Karmen kako u mom selu tako i u okolnim mestima.
Ove proleći kod naših kalemara otišlo je puno kruške i nisam nigde našao sadnice karmena.

dejan 351
08-02-11, 20:50
Sada sam ih zvao,jbg.nemaju,preko 200000 kom.je prodato i kaze covek da tesko ko da ima trenutno u Srbiji :<<>.U svakom slucaju hvala na linku i pomoci :D

FruitBoy
09-02-11, 21:34
koliko ja znam hloroza je pucanje kore usled velike oscilacije u temperaturi npr. danas je bila temperatura 15c a nocas -2C posto je stablo tamne boje dolazi do zagrevanja a nocu se naglo hladi i puca kora da bi se to izbeglo VOCE SE KRECI U JESEN .Mene to ne brine vise me zanima savet oko odabira sorte najverovatnije ce to biti konferans mada kazu da je osetljiv na toplotne udare to mu je jedina mana.Inace nadmorska visina je 550m,PH zemljista 5,7 obezbedjeno navodnjavanje

Ne.
Hloroza je promena boje listova, isti postaju žuti, kasnije narandžasti. Uzroci nastanka hloroze su različiti.Mogu biti izazvani nedostatkom nekog elementa ili neizbalansiranim odnosom više elemenata. Takođe, i neki prouzrokovači bolesti mogu da dovedu do pojave hloroze.

talle
22-02-11, 20:09
tako krupna nikako ne moze da bude divlja kruska,ali ako sve one vocke koje se preko reznice ozile same( zatrpane u zemlju) ozile smatramo ih kao divlje...onda je to druga stvar.svaki kalem moze na taj nacin da se razmnozi,manje ili vise uspesno...ali koristeci hormone sve je moguce.kalemljenje se koristi zbog masovne proizvodnje.pri kalemljenju se koristi jedno ili dva okca(pupolja)podloga igra veliku ulogu kod jednog kalema.sad vam je to sve nauka , svoje vocke mozete i da oplemenjavate sve zavisno od vasega znanja i iskustva.ali ko voli moze da se zanima sa tom problematikom...to je veoma zanimljivo...

talle
22-02-11, 20:19
Koju krusku da posadim u dvoriste, znaci par sadnica i vocka za jelo ne za rakiju?
pa imas ih ranijih i kasnijih... svaka je lapa na svoj nacin sve zavisi od tvoga ukusa...

Post je spojen: 1298400136________________________________________ _________

Pozdrav svima....ja sam novi na forumu pa ne znam da li postavljam pitanje na adekvatnoj stranici!! Molio bih nekoga da mi odgovori na sledeće pitanje - Kako se vrši obrezivanje stubaste kruške starosti 3 godine .

Pozdrav
stubaste kruska kao i sve stubaste vocke...SE NE OREZUJUUUU...osim ako ti imas želju...

ironman
22-02-11, 22:03
tako krupna nikako ne moze da bude divlja kruska,ali ako sve one vocke koje se preko reznice ozile same( zatrpane u zemlju) ozile smatramo ih kao divlje...onda je to druga stvar.svaki kalem moze na taj nacin da se razmnozi,manje ili vise uspesno...ali koristeci hormone sve je moguce.kalemljenje se koristi zbog masovne proizvodnje.pri kalemljenju se koristi jedno ili dva okca(pupolja)podloga igra veliku ulogu kod jednog kalema.sad vam je to sve nauka , svoje vocke mozete i da oplemenjavate sve zavisno od vasega znanja i iskustva.ali ko voli moze da se zanima sa tom problematikom...to je veoma zanimljivo...

Nece bas biti da je tako.
Sve sto se razmnozi vegetativnim putem, dakle bez semena, prenosi sve osobine stabla sa koga potice pa tako ako neko uspe da izazove formiranje korena (adventivnih, izbilog iz nadzemnog dela biljke) bilo koje sorte dobice tacno tu sortu, sto se za razmnozavanje semenom nikako ne moze reci bilo koja sorta da je u pitanju.

Dobice hjedinke slicnijih osobina cak i od jedinke proizvedene kalemljenjem jer iako nije prevelik ipak postoji uticaj podloge na osobinu sorte pa se tako ne dobiju iste jedinke ako se okca skinu sa istog stabla i istog lastara od kojih se jedno nakalemi na npr sejanac kruske a drugo na neku vegetativnu podlogu.

Da li se mogu u prirodi naci stabla divlje kruske sa krupnim i kvalitetnim plodovima?
Retko ali svakako da. Uostalom tako je otkrivena i cuvena Viljamovka, ni nju niko nije stvorio ukrstanjem a sva nauka do sad nije uspela da stvori kvalitetniju sortu.
Zanimljiva tema ali ne zalost dosta od ovoga sto je napisano nije tacno.

Nemanja87
22-02-11, 22:36
Pozdravl clanovima ovog foruma ja i prijatelj posedujemo vocnjak u podizanju kruske planiramo kalem na mestu podloga je dunja BA29 (provensalska) dvoumimo se oko izbora sorte posto se radi o vecoj kolicini i greske nisu dozvoljene pa bi nam svaki savet ili komentar dobro dosao PH je 5.5 do 6.5 a nadmorska visina oko 500m priprema zemljista je prilicno dobro odradjena i obezbedjeno navodnjavanje

Post je spojen: 1298407414________________________________________ _________
Zaboravio sam da napomenem radi se o kolicini 3700 kom

ironman
22-02-11, 23:25
3700 komada sadis a jos nisi odlucio koju sortu, tj koje sorte posto ces valjda vise njih?
Hrabro, bogami hrabro.

Nisam te razumeo ni ono "planiramo kalem na mestu" ali i da jesam ne bih se usudio da savetujem bilo sta tek tako, odoka, na tu kolicinu.
Ozbiljan je to posao.
Srecno.

Nemanja87
22-02-11, 23:40
nisi me razumeo mi smo vec jesenas posadili podlogu tako da ona ima vremena da se primi a kalemimo je na licu mesta tako prezivljava najmanji moguci stres i procenat primljenih bi trebao da bude oko 98% mi smo otprilike odabrali sortu i oprasivaca ali posto do kalemljenja ima jos dosta vremena voleo bih da cujem ako neko ima neki koristan savet

ironman
22-02-11, 23:57
nisi me razumeo mi smo vec jesenas posadili podlogu tako da ona ima vremena da se primi a kalemimo je na licu mesta tako prezivljava najmanji moguci stres i procenat primljenih bi trebao da bude oko 98% mi smo otprilike odabrali sortu i oprasivaca ali posto do kalemljenja ima jos dosta vremena voleo bih da cujem ako neko ima neki koristan savet

Moj ti je savet da oko sortimenta za koji si se opredelio vise ne slusas nikakve savete jer znas kako se kaze, sto otaca corava deca, a sigurno vecina nas ovde ima neku ideju koje tacno sorte treba da nakalemis i svakoj cemo naci manu budi uveren.

Izbor sorata je dosta komplikovano pitanje i zavisi od dosta faktora kako onih prirodnih tako i organizacionih. Sta si planirao da radis sa plodom, ako je to prodaja u svezem stanju da li je pijaca ili proizvodnja za nekog poznatog kupca, ako je pijaca koliko je udaljena o koliko "guta", kakve kruske najbokje idu tu i jos mnogo toga i svemu tome moras da prilagodis sortiment (koliko dugo se mogu cuvati, kako pondose transport, odgovara li izgled navikama kupaca)
I oko tehnologije podizanja zasada si takodje vec odlucio pa ti ni tu ne trebaju saveti.
Samo guraj i srecno.

Nemanja87
23-02-11, 00:11
hvala ironman,a sto se sorte tice nekako najprimamljiviji mi je abate prilicno je otporna na bolesti ,manje hemije dobro se cuva ,po ukusu nije bas u vrhu ali smatram da nas narod ipak najvise zanima cena

talle
23-02-11, 09:26
Izgleda da imamo na ovoj temi coveka od znanja...sta po svetu postoji sve divlje a neprevazidjeno ja licno neznam.ali vidim da je vilijamovka neprevazidjenja....hihihihihiihih...ajd neka bude....a zasto dragi prijatelju nema nijedne nase sorte starih sorti krusaka na sortnoj listi...ima kruska bolja od vilijamovke narocito kad ej u pitanju proizvodnja rakije...i to nasa stara sorta...DAMJANKA...sladja od vilijamovke a i stize ranije od nje pa je i vrenje po toplijem vremenu kvalitetnije...ali damjanka nije na sortnoj listi ne moze se prodavati sa pratecom dokumentacijom.ona zvanicno ne postoji...

Vocar
23-02-11, 10:06
Svaka čast Nemanja, impresivan broj komada. ::svaka cast::

Na kojem razmaku sadiš? Mogu ti reći da je odlična ideja za to kalemljenje na licu mjesta, em što ćeš ih moći "pogurati" na najbolji način, tako ćeš imati i kontrolu odmah u startu da zamjeniš ili eventualno koriguješ ono što ne valja. Još jednom ::svaka cast::

Kum mi ima oko 2ha krušaka samo ne znam tačno koje su sve sorte u pitanju, znam da ima Viljamovke i Santa Marije, možda i Butire ali i još neke. Svake godine dolaze rezači da mu orezuju, a prorjeđuje rod u sezoni da bi što više imao prve klase.

Vocar
23-02-11, 10:24
Vrlo zanimljiva tema pa da vas sve pitam. Imam namjeru da očuvam 4 stare sorte krušaka u svom kraju, njihov tačan naziv još uvijek utvrđujem. Nikad nisam kalemio voće, ali imam namjeru da naučim. Te kruške nisu divlje ali ću ih (ili neko drugi) kalemiti na divlju.

Da li će te kruške rađati ako ih budem formirao i orezivao na neki od uzgojnih oblika "na dohvat ruke". Pošto su sve sada mnoogo velika stabla i obilno rađaju, samo ne znam kako će se ponašati ako ih budem držao pod kontrolom. Ima li neko iskustva ili savjet da li da se upustim u ovo. Inače imam želju da očuvam stare domaće sorte od zaborava.

Nemanja87
23-02-11, 10:36
gustina sadnje je 3mx1.5m nagib terena je 9% redovi sever-jug planiran uzgojni oblik vito vreteno i naravno ostra rezidba ide se samo na krupnocu ploda pretpostavljam da ce biti laka za rad posto je na slabo bujnoj podlozi

talle
23-02-11, 15:41
Vrlo zanimljiva tema pa da vas sve pitam. Imam namjeru da očuvam 4 stare sorte krušaka u svom kraju, njihov tačan naziv još uvijek utvrđujem. Nikad nisam kalemio voće, ali imam namjeru da naučim. Te kruške nisu divlje ali ću ih (ili neko drugi) kalemiti na divlju.

Da li će te kruške rađati ako ih budem formirao i orezivao na neki od uzgojnih oblika "na dohvat ruke". Pošto su sve sada mnoogo velika stabla i obilno rađaju, samo ne znam kako će se ponašati ako ih budem držao pod kontrolom. Ima li neko iskustva ili savjet da li da se upustim u ovo. Inače imam želju da očuvam stare domaće sorte od zaborava.
ako kalemis na divlju krusku onda ces cekati najmanje 9 godina da ti rodi i tako kalemljenu tesko da ces moci uspesno da je kontrolises rezidbom zato sto je veoma bujna...ali mozes kruske kalemiti na podlogu dunje pre ce proroditi,lakse je za berbu a i za rezidbu naravno...

ironman
23-02-11, 19:09
.sta po svetu postoji sve divlje a neprevazidjeno ja licno neznam.

Ne znas ali kazes da:

tako krupna nikako ne moze da bude divlja kruska

Kazes i

ako sve one vocke koje se preko reznice ozile same( zatrpane u zemlju) ozile smatramo ih kao divlje.

Mozes ti da smatras sta ti je volja. Mozes da smatras i da je ajdared divlja jabuka ali ona to nije, niti su jedinke razmonozene vegetativnim putem divlje.

Izgleda da imamo na ovoj temi coveka od znanja

Ako je ovo sto si ti pisao reper, onda su mnogi ovde ljudi od znanja jer ovo sto si ti napisao veze blage nema.
Da, ja sam u odnosu na ovo sto si ti pisao zaista covek od znanja a i nije tesko biti mnogo bolji od tebe sudeci po ovome.

ima kruska bolja od vilijamovke narocito kad ej u pitanju proizvodnja rakije...i to nasa stara sorta...DAMJANKA

Odlicno!
Eto ti sanse da zgnes pare. Pravi rakiju od Damjanke pa posto je mnogo bolja od Viljamovke onda ce se i vise prodavati i postizati bolju cenu.
Sve sto treba da uradis je da ubedis ceo svet da je Damjanka i rakija dobijena od nje bolja od Viljamovke. Sitnica jel da?

ako kalemis na divlju krusku onda ces cekati najmanje 9 godina da ti rodi
Tacno 9?
Rekla baba vracara?

talle
23-02-11, 20:39
pa proveri sta je to 9 g...

Post je spojen: 1298486743________________________________________ _________
neka tebi tvoje znanje...al prvo nauci da citas...a sta si ovo vadio iz konteksta...hihihihi...svesku i olovku pa kod mene na predavanja o vocarstvu...kalemarstvu...proizvodnji vocnih sadnica...podloge...mislit i cvece brat nije isto... :lol: >:({

valhalla
23-02-11, 20:43
Ja imam manju količinu kruške (svega 450 komada) i to najviše viljamovke,boskove bočice i abate fetel. Nešto malo imam butire,santa marije i junske lepotice.
Po mom mišljenju butira i santa marija ne mogu da primirišu ostalim sortama po ukusu (ajd to je još i subjektivno).
Kod nas boskova bočica nije nešto poznata pa je malo teže prodati je kao konzumnu krušku - ja obično iseckam na parčiće jednu krušku da ljudi probaju na pijaci. Ko proba uvek dolazi ponovo ;)
Rakija od boskove bočice i abate je za mene najbolja rakija koju sam ikad probao.

Što se čuvanja tiče, meni se abate fetel pokazala slabije nego li boskova bočica. Boskova bočica mi je ubedljivo najduže stajala u hladnjači.

Da ja sadim krušku iznova išao bih sa kombinacijom junske lepotice, viljamovke, abate i boskove bočice. Eventualno nešto krasanke da legne neka kinta i kad sve drugo prođe ;)

Vocar
23-02-11, 20:47
Ironman, je li teško razmnožiti krušku preko reznica zatrpane u zemlju, koje bi se kasnije ožilile? Pošto vidim da kažeš da zadržava svojstva, jesi li se lično uvjerio u to?

Imam jednu staru visoku oskorušu pokraj šume, mislim da bi mogao naći sadnica za podlogu ispod nje.. kakva je ona kao podloga za kalemljenje kruške u odnosu na dunju?

savax2
23-02-11, 21:23
Postovani i hrabri proizvodjacu,
Tek sam kupio par komada (Rasadnik Reva 2), letnje kruske "Karmen", nova selekcija iz Italije. Atraktivna i po bojia kazu i po ukusu. Od ostalih slazem se sa kolegom koji predlaze Boskovu bocicu jer joj je ukus stvarno nenadmasan.
Puno srece
Sava

ironman
23-02-11, 22:02
...kalemarstvu...proizvodnji vocnih sadnica...podloge.

Tako sam i mislio, rasadnicar.
Onaj koji sve misli da zna a ustvari pojma nema.
I evo zasto su rasadnicari ( posebno iz tog kraja) na losem glasu. Dele pamet okolo a koliko znaju vidi se na ovakvim primerima.

Pa hajde nauci me nesto o podlogama, razmnozavanju kalemljenjem, vocnim sadnuicama strucnjace.

Kazi kako to sorta menja osobine kad se iz nadzemnog dela formira koren?
Menja li tvoja podloga osobine kojoj nadzemni deo zagrnes, na njemu se formira koren odgrnes i odseces taj deo, ili svake godine dobijas identicne podloge.

Vocar,

Jeste tesko tako razmnoziti krusku jer kruska vrlo tesko obrazuje adventivni koren a i nemas nikakvoig razloga da to pokusavas.
Ako bas hoces da dobijes krusku krzljavijeg rasta nadji negde vegetativnu podlogu (ima ih i u prodaji, prilicno jeftina stvar posebno ako ti ne trebaju papiri) ili zamoli nekog rasadnicara da ti ustupi ili proda par desetina komada pa na nju nakalemi zeljenu sortu.
Mozes i na sejanac (divlja kruska) tako ces dobiti bujniju biljku ali rezidbom je mozes drzati na manjim dimenzijama. Ti i sljivu koja je takodje bujna i na bujnoj je podlozi drzis na manjoj formi krosnje pa ces ,moci i krusku. Postoje neke male finese u razlici kod rezidbe ali sustina oblikovanja krosnje je slicna.

Tomix
23-02-11, 22:11
Ja imam manju količinu kruške (svega 450 komada) i to najviše viljamovke,boskove bočice i abate fetel. Nešto malo imam butire,santa marije i junske lepotice.
Po mom mišljenju butira i santa marija ne mogu da primirišu ostalim sortama po ukusu (ajd to je još i subjektivno).
Kod nas boskova bočica nije nešto poznata pa je malo teže prodati je kao konzumnu krušku - ja obično iseckam na parčiće jednu krušku da ljudi probaju na pijaci. Ko proba uvek dolazi ponovo ;)
Rakija od boskove bočice i abate je za mene najbolja rakija koju sam ikad probao.

Što se čuvanja tiče, meni se abate fetel pokazala slabije nego li boskova bočica. Boskova bočica mi je ubedljivo najduže stajala u hladnjači.

Da ja sadim krušku iznova išao bih sa kombinacijom junske lepotice, viljamovke, abate i boskove bočice. Eventualno nešto krasanke da legne neka kinta i kad sve drugo prođe ;)

Reci mi molim te kakva je abate fetel sa rodnošću u poredjenju sa S Marijom , Butira, Vilijamovka ( njih imam)?
Kod mene ljudi dosta hvale abate fetel što se tiče krupnoće ali ne i za rodnost.

Vocar
23-02-11, 22:17
:D Već sam imao ponuda da mi se ustupi podloga od rasadničara, pa ću to i uraditi. A ujedno i familije koja je zainteresovana za moj poduhvat, pa su me već navodili na više mjesta sa kruškama. Sad treba objezbjediti vrijeme, reznice i spremno za prvi pokušaj kalemljenja. Kalemiću više komada od svake sorte. Kad je najbolje vrijeme za kalemiti? kraj marta ili april?

ironman
23-02-11, 22:28
Na

:D Već sam imao ponuda da mi se ustupi podloga od rasadničara, pa ću to i uraditi. A ujedno i familije koja je zainteresovana za moj poduhvat, pa su me već navodili na više mjesta sa kruškama. Sad treba objezbjediti vrijeme, reznice i spremno za prvi pokušaj kalemljenja. Kalemiću više komada od svake sorte. Kad je najbolje vrijeme za kalemiti? kraj marta ili april?

Najbolje ti je ovako:

Sad nabavis te podloge (dunja MA ili neka slicna) zasadis ih u redove na rastojanju od 50 60 cm red od reda i na 15ak cm u redu....to negujes do avgusta, najcecse druga polovina ali zavisi od godine, tada skines okca sa te tvoje kruske i okalemis na tzv spavajuci pupoljak. Dogodine u jesen imas jednogodisnju sadnicu.

Nemanja87
23-02-11, 22:52
meni je trenutno najzanimljivija fetelova prilicno je otporna,ima dobar afinitet sa dunjom po ukusu je osrednja a nije ni loseg izgleda,a kod nas ima kasnih prolecnih mrazeva tako da rane sorte ne dolaze u obzir.

Post je spojen: 1298494411________________________________________ _________
koji se najbolji oprasivac pokazao za abate fetel ?

krcinac
24-02-11, 02:25
Postovani,
imam vocnjak viljamove kruske, posto sam nov u tome, interesuje me kako treba da izgleda plod(kruska) da bi mogla da se obere?
Kako sacuvati ukus kruske pri pripremi viljamove rakije?
Unapred zahvalan

evo posto coveku niko da odgovori ja cu da pokusam iako imam samo tri kruske u dvoristu, pa ako nesto nije kako valja valjda ce neko od ovolikih strucnjaka da me ispravi.

vilijamovka se bere dok jos nije potpuno uzrela i ostavlja se oko 2 nedelje da odstoji u gajbama da bi dostigla zrelost (ne u hladnjaci) da moze da se pripremi dalje za preradu u ovom slucaju vilijamovka ako sam dobro shvatio.

da bi sacuvao ukus ispeci prvi kazan bez odvajanja frakcija i sve to ubaci ponovo u sledeci a ostalu prazninu dopuni sa kruskom . kod drugog kazana ves treba da odvojis prvenac , srce i patoku prvenac sklonis, srce odvojis a patoku vratis ponovo i tako do 4-5 puta makon toga pocinjes ciklus iz pocetka , ovo bi bilo malo grubo objasnjeno ali tema nije za to da ne idemo u oft.

Pozdrav

stubaste jabuke i kruske se rezu ili orezuju i tu moj zemljak tale nije u pravu ali ja znam da on nece da zameri ovo je dobronamerno , na zalost ja nisam stubastu krusku nikad imao prilike da orezujem ali jabuku jesam i ako se ne orezuje ubrzo formira krosnju kao i svaka normalna a to vec nije smisao sadnje stubastog voca. posle skracivanja na zeljenu visinu ostaje ti samo da se staras da ne formira bocne grane prikracivanjem na nekih 10-ak cm sto u slucaju stubastih vocki i nije neki problem

da se pridruzim komsiji novajliji. Hocu da sadim viljamovku i nesto kajsije, Vocnjak je za moje potrbe o neki 50 stabala. Na koliki razmak da sadim sadnice? i treba li djubriti zemlju pre sadnje? i nartavo kada zasadim treba li neku zastitu da koristim za vocke zbog zime. Hvalaa

sto se tice pripreme zemljista tu nema sta da se razmislja moras da pripremis pa bilo to 50 ili 500 , sto se tice djubrenja najverovatnije da trebas e sad koliko to je relativna stvar strucnjaci bi ti rekli oko 500 kg po hektaru mesavine pre dubokog oranja, ali kolike su stvarne potrebe to moze da se zna tek kada uradis analizu jedno je sigurno ako nadjubris nista nece da mu fali. aposto se ne isplati da radis analizu za 50 stabala znaci djubri. e razmak zavisi od mnogo cega ali posto je to mali vocnjak i verovatno ce sluziti za kucne potrebe moraces da obratis paznju samo na podlogu na kojoj je kalemljeno voce ukoliko sadis krusku na divljoj kruski moraces da ostavis vise mesta 5x4 ukoliko je kalemljena na manje bujnim podlogam asadices gusce zavisno od toga kako zelis krunu da formiras
isto ti je tako i sa kajsiom najbujnija je na dzanarici i ako se slusaju strucnjaci trebalo bi da se posadi na nekih 6x5 ali to je individualna stvar i kako budes imao mesta moze slobodno i gusca sadnja.

ni neznam sta sve znam hahahahaha

talle
24-02-11, 08:44
taman posla da se ljutim....sobzirom da se stubasta jabuka najvise kalemi na MM-106.ali ni tako kaleljena ne trazi neko orezivanje jedino ako si video neku orezivanu a to je uglavnom uzimanja pelcera radi...inace stubaste jabuke se kaleme na M-26 to je manje bujna podloga jabuke ali joj ne treba naslon(zica)...

talle
24-02-11, 09:20
IRONMAN!!!čitaj bre malo pazljivije.niujednom slucaju nisam napisao da se bilo sta mnenja ako se ozili reznica sto se kvaliteta same sadnice i sorte tice samo sam se nasalio na krupnu divlju krusku i hteo sam da kazemm da je to neka od sorti oziljena iz mladara ali ti bre ne umes da citas...el ne nosis cvikere...o kalemarstvu nemoj sa ljudima iz naseg kraja..zato sto je to kod nas "izmisljeno"i nemoj ovaj narod da ucis naopako el evidentno je da neznas detalje.znas ti da se kalemi na tamo neku dunju a cuo si za MA...e pa prijatelju ne radi se tako...nego ovako...u odnosu na kvalitet zemlje tip i kolicinu kreca u zemlji bira se i podloga...postoji "sveznalac"(IRONMAN)i dulja MC koja je za gustu sadnju a postoji i BA-29 Provansalska i ova sto ti znas za nju MA.da bi se znalo koja podloga treba ,treba da se zna koja podloga ide za koje zemljiste.koja za krecnjacko(vinogradsko)a koja za kiselo zemljiste. i nije to sve sto treba da se zna.mnogo toga treba jos (sto ti naravno neznas)kao i to koji hemijski elemenat utice na rast biljaka tj u ovom slucaju rec je o kruski. sad se ti IRONMAN pitas kakva sad hemija u vocarstvu....(mora mnogo da se zna da bi se bilo vocar ne samo da se drzi kalemar i traka)...ali posto je ovo forum da se valja znanje a ne neznanje...ne mogu a da ne dam odgovor...kreč blokira gvožđe u biljci a gvožđe je najbitnije za rast biljke u ovom slucaju kruske(žuti listovi su nedostatak gvožđa)e MA ona ne trpi kreč i nije podloga za krecna zemljista ali je zato dobra za kisela zemljista..za krecna zemljista ide BA-29 provansalska koja je tolerantna na krec u zemlji.sto se tice tvoje tvrdnje da je vilijamovka neprevazidjena ili ti super kruska...i tu nisi u pravu...da je sve tako kako ti kazes ne bi se kalemila na posrednika kaludjerku koja joj daje rodnost i bujnost...i mnogo toga ti znas al majstora cine finese i detalji moras mnogo da se druzis sa biljkama da bi shvatio sta ti" pricaju"... :lol:

Post je spojen: 1298532868________________________________________ _________

Najbolje ti je ovako:

Sad nabavis te podloge (dunja MA ili neka slicna) zasadis ih u redove na rastojanju od 50 60 cm red od reda i na 15ak cm u redu....to negujes do avgusta, najcecse druga polovina ali zavisi od godine, tada skines okca sa te tvoje kruske i okalemis na tzv spavajuci pupoljak. Dogodine u jesen imas jednogodisnju sadnicu.
[/quote]

IRONMAN kaska i u ovom slucaju ...
ako zelis Voćar da podignes sopstveni vocnjak ...zasadis podlogu na stalno mesto gde zelis da ti bude ta vocka...popdlogu krupniju za pikir zasadis ko kad sadis sadnicu na stalno mesto ne dublje od 30 cm u zemlju zalivas to jednu sezonu onda kalemus u prolece na čep zato sto ej tako stabilnija sadnica tesko da je moze ocenuti vetar ili neka tvoja nepaznja...moze i ovako kako je IRONMAN napisao ali otkud tebi voćarski plug da to sve izvadis ujesen:lol:a vaditi to sa rilj!!! to je unistavanje korena a povređivanje korena nikako nije pametno...eto IRONMAN...odstampaj ovo i citaj naglas...samo tako mozes da naucis napamet... :lol: :lol: :lol:

ironman
24-02-11, 20:23
Uh uh al smo se raspisali :)

Trazis gresku a nje nema pa nema :)
Nemoj decko tako, nisi trebao pisati o onom o cemu malo znas, sad ti je bez veze da pises o cemu stignes samo da bi zabasurio gluposti o 9 godina, divljim sortama, nepostojanju kvalitetnih klonova u prirodi i sl
Sad si jos vise uprskao. U silnoj zelji da nesto pametno kazes poceo si ni manje ni vise nego o pedologiji i agrohemiji. Ozbiljne su to nauke decace mani se ti toga, nisi ti tome dorastao.

A kazes treba coveku plug za vadjenje sadnica? :)
Eto to sam zaboravio. Zajebano je izvaditi par sadnica bez pluga stvarno :)

Decace dragi, Vocar hoce da sacuva neku svoju omiljenu staru sortu u verovatno par primeraka i mozda jos nekoliko takvih, znaci desetak sadnica a ti lupetas o plugu. I predlazes da to uradi na stalnom mestu pa da celu godinu trckara od jesne do druge ( u pocetku neki patrljcici kasnije prutici) i da svaku posebno stiti od korova, da pazi da li ce sta naici i polomiti lastarcic. Zar mu nije lakse, decko, da to uradi pa i u dvoristu ili negde gde mu je to pri ruci. Da zalije, da pocupa koju travcicu dok pije kafu ili da juri od jedne do druge? A sto ne bi zasadio na malo veci razmak pa tako ostavio i druge godine i zasadio dvogodisnju. A i ona se moze izvaditi bez pluga :)

Decko, verujem da ti nije lako sto si se ofirao ali pazi drugi put.
Pozdrav veliki.

German hunting terrier | Jagdterrier