Kruška

Odg: Kruska

Primetio sam da na vrhovima lastara ima nekih lervi i jajasca. Mislim da je u pitanju kruskina buva jer je sve prekriveno sa nekom sluzi. Cuo sam da postoje neki deterdzenti sa kojima se poprska stablo pre prskanja sa insekticidom da bi se skinula ta sluz i da bi insketicid delovao na jaja. Posto ne mogu nigde da nadjem taj detrzent, rekli su mi da kao zamena moze da posluzi i obican deterdezent za sudove. Sad me zanima koji deterdzent i u kojoj koncentraziji je najbolje primenuti, meni je bilo malo cudno kada sam cuo za ovo ali kaze covek da deluje... :D
 
Odg: Kruska

ilijat je napisao(la):
Primetio sam da na vrhovima lastara ima nekih lervi i jajasca. Mislim da je u pitanju kruskina buva jer je sve prekriveno sa nekom sluzi. Cuo sam da postoje neki deterdzenti sa kojima se poprska stablo pre prskanja sa insekticidom da bi se skinula ta sluz i da bi insketicid delovao na jaja. Posto ne mogu nigde da nadjem taj detrzent, rekli su mi da kao zamena moze da posluzi i obican deterdezent za sudove. Sad me zanima koji deterdzent i u kojoj koncentraziji je najbolje primenuti, meni je bilo malo cudno kada sam cuo za ovo ali kaze covek da deluje... :D

Cuo sam i ja za slicne fazone, ali dimilin i abastate vrlo uspesno resavaju probleme sa buvom i bez deterdzenta... ::namigivanje::

edit: naravno ubacis i Eos ili Nufilm da se bolje lepi :)
Post je spojen: [time]1276286605[/time]
_________________________________________________
bane30 je napisao(la):
Znam da je slika losa al ako mozete na osnovu nje da procenite sta ne valja rado bih poslusao savete jer me je poprilicno uplasilo ovo crnilo na skoro svakoj drugoj vocki?

Ako nema nikakvih jaja ili sitne gamadi, najverovatnije je mehanicko ostecenje (vetar)
 
Odg: Kruska

Dali je neko mozda nabavljao sadnice kruske od firme Vivai Mazzoni iz Ferare, Italija? Molim vas javite se
Pozdrav
 
Odg: Kruska

Pozzz svima! Evo i mene na ovoj temi, moram malo da spamujem, nadam se da necete zameriti :cao:
Ustvari imam jedno pitanje oko kruske...Treba mi savet koju sortu kruske posaditi, a da joj ne treba odrzavanje. Nije bitan kvalitet ploda, jer bih je koristio za rakiju. Bitno mi je samo da nema rezanja, i prskanja (Evo stidim se sto to kazem, al sta cu, ne volEm nesto da radim oko voca).

Vidjao sam u komsliluku takve kruske, velike su strasno, plod je sitan, i grane su strasno nacickane plodovima. Za ta stabla znam da nikad nisu niti orezana, niti oprskana, pa daju plod vec 50 i vise godina.
Moze li mi neko pomoci, gde da nadjem sadnice koje odgovaraju opisu?
 
Odg: Kruska

Doduse ja sam laik pa nek me iskusniji isprave al sadnice neces naci nego lepo nakalemi te kruske. S'druge strane nemoj da te neko vara da je za rakiju bolje da ide sitno ili tome slicno voce, to je samo jeftinije uglavnom secerom manje bogato i na oko losije voce koje se ne prodaje kao prva klasa za konzum, pozdrav!
 
Odg: Kruska

Kalemljenje je definitivno jedino resenje mada sam nailazio da rasadnici imaju i stare zaboravljene sorte ali sta ti vrredi kad neznas koja je sorta a opis je previse uopsten neverujem da ce neko provaliti o kojoj sorti je rec
Da dodam samo ako se odlucis za kalemljenje ta komsijina koja se ne reze znaci tera izuzetno malo letorasta koje mozes iskoristiti zato je najbolje da ovih dana je malo orezete u smislu prekracivanja mladjih grana nebitnih za ovogodisnji rod da bi poterala mladjare i ako kalemis nadji podlogu divlje kruske bice bujne ali neces imati problema sa ervinijom
@Bane30
Jer je ova kolicina secera neko strucno misljenje ili onako malo me je zateklo povremeno naletim na neki plod starih sorti meni je slatka kao med/ima cak i ime Mednjak/ :sta:
 
Odg: Kruska

Moja recenica pocinje sa "ja sam laik" tako da nema nista od strucnosti! Nesto sam drugo hteo da kazem, uvrezeno misljenje je da sitno i neugledno voce treba da ide u rakiju i da je za nju dobro a u stvari ono sto je za konzum je bolje samo dosta skuplje, to sam hteo da kazem a ne da poredim sorte, ok?
 
Odg: Kruska

Pitao sam zato sto mozda raspolazes nekakvim informacijama ja licno imam neke podatke sa neta o viljamovki a za ostale pojima nemam :cao:
Mada stare autohtone sorte mogu biti interesantne jer ce se svakako dobiti rakija karakteristicnog ukusa pozitivno razlicitog od uobicajenog ukusa viljamovke koji je O.K. ali svaka promena dobro dodje :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

Znaci, tesko ista osim kalemljenja :udri:
Ja zivim u Banatu, pa nekako kontam da cu tesko naci za kalemara (za te moje dve-tri kruske), ali valjd a cu se snaci
Hvala svima na odgovoru :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

Evo jos jedan konstruktivan savet.
Posto si iz Zrenjanina tamo postoji Bioekoloski centar koji se bavi i proizvodnjom raznih sadnica voca nije iskljuceno da imaju nesto sto te zanima a podlogu i nekoga ko ce za pice da ti iskalemi par komada koliko ti treba mislim da ima jos neki rasadnik ali ovako iz glave nemogu da se setim ili "navataj"nekog Srbijanca svercera koji saradjuje sa nekim tvojim prijateljem mora da ima neki od onih koji rade sa kukuruzom i masinama a kalemi se u ranu prolece kada se prodaje i kukuruz i posaljes mu grancice od te kruske on ti donese u sledecoj turi gotovu sadnice :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

@ Bane30
Neznam kako se desilo da promasim ovaj tvoj post
Sto se brate osecas prozvanim "srbijanac svercer" je ekonomska kategorija izrazio sam se pojmom koji je uobicajen u Vojvodini :ppozdrav: :ppozdrav:
Mogao sam da kazem i "Otkupljivac kukuruza iz Centralne Srbije" :haha:
Ja sam iz okoline Smedereva i znam da je Srbijanac uvrezen pojam za nekoga ko dolazi iz centralne Srbije kao sto u mom kraju za Vojvodjane kazu Precani valjda zato sto su preko Dunava :D
 
Odg: Kruska

idealna dubina za sadnju vocaka je 30-tak cm (otprilike na toj duzini podloge se kalemi vecina vocaka )svaka vocka zasađena dublje od 30-tak cm slabije rađa.razlog je,sve dublje od 30 cm hladnija zemlja... :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

@draganpan

Za lozu se provereno dobije relativno dobar cokot i ujedno je najuspesniji nacin naseljavanja propalih cokota u vinogradu znam iz iskustva moje porodice sada imam oko 2.000 cokota vinove loze.

Kod vocnih vrsta uspecete da napravite sadnicu ali nikada nece biti dobra zato sto nikada nece razviti korenov sistem kako treba :ppozdrav:

@dzionik

E sad kada je seme u pitanju stvar je komplikovanija ukoliko je seme od kako bih rekao ne

nekalemljenih vocnih vrsta koje se koriste kao podloga za kalemljenje dobicete istovetnu vocku /vinogradarska breskva,divlja tresnja-vrapcara,belosljiva i sl./ta koja je nikla iz semena na stalnom mestu gde ce ostati trajace duze od bilo koje presadjene.Kada je rec o hibridu kalemljenom na neku podlogu od njegovog semena dobicete "slicnu" vocku davace sitnije i manje kvalitetne podloge od originalnog stabla i to nema svrhe raditi :cao:

To je ono sto ja znam mozda znam i jos nesto :bravo:
 
Nazad
Vrh