Kruška

Odg: Kruska

danas sam dobio neke ponude za saradnju od jednog rasadnika iz belgije

www.carolustrees.com

koga zanima moze da pogleda.

Inace sto se tice sortimenta mogu da pitam pa javljam kad odgovore
 
Odg: Kruska

sremac orginal je napisao(la):
ja sam zasadio krušku po imeni conferans (300 kom).Znali neko kakva je sorta?Meni su rekli da ima crveno meso i da je dobrog ukusa.Stiže 10 dana pre viljamovke

Neko te dobro slagao prijatelju, crveno meso nema sigurno.Taj ko ti je to rekao tesko da razlikuje crno i bijelo ili samo nema pojma. I to da stize 10 dana prije viljamovke nije tacno. Stize skoro citav mjesec posle viljamovke, i jedna je od kasnijih sorti. Jos da napomenem i ovo, to je jedina kruska koju smiju jesti i secerasi. Sto se mene tice odlicna kruska za jelo. I cak po misljenjju americkih strucnjaka to je kruska no.1. Ko bi rekao da ima sorti i osim viljamovke :osmeh: :osmeh: :osmeh:
 
Odg: Kruska

hvala conferans!Poznaješ dosta na temu krušaka?Reci mi šta imaš od sortimenta?Imao sam odličnog prijatalja iz tvog kraja (Sljepčević Goran Donji Vijačani ) Možda ga poznaješ? :::
 
Odg: Kruska

sremac orginal je napisao(la):
hvala conferans!Poznaješ dosta na temu krušaka?Reci mi šta imaš od sortimenta?Imao sam odličnog prijatalja iz tvog kraja (Sljepčević Goran Donji Vijačani ) Možda ga poznaješ? :::
Kod mene je uglavnom viljamovka.Od oprasivaca je junska, santa marija i 40-ak butira.Conferansa sada imam svega desetak komada ali je u planu prosirenje, tako da ce ga vjerovatno biti vise. E a Gorana ne poznajem jbga.Sve je to blizu ali ga ne poznajem
Post je spojen: [time]Tue Mar 9 12:08:20 2010[/time]
_________________________________________________
aremane je napisao(la):
danas sam dobio neke ponude za saradnju od jednog rasadnika iz belgije

www.carolustrees.com

koga zanima moze da pogleda.

Inace sto se tice sortimenta mogu da pitam pa javljam kad odgovore

Sta mi ti preporucujes?
 
Odg: Kruska

nemam pojma sta da radis - sadis, ako bude sve po planu idem za italiju za 7 - 10 dana pa cu da svratim u par marketa da vidim sta se prodaje u ovo vreme.

Ono sto ide jabuka (ili je otislo) za izvoz to je uglavnom klod crvenog i zlatnog delisesa i greeny smit, ostalo je puno manje ili to nije za ovu temu na forumu
 
Odg: Kruska

Pozdrav svima !Duva jebo majku svoju načisto sam se danas smrzo.Verovatno je i kod tebe Bosanac slično vreme?Nego recite mi zna li neko kakva je kruška po imenu Carmen .Kažu neka nova sorta
 
Odg: Kruska

Juce je padao snijeg kod nas. A prekjuce sam orezivao i svojski sam se smrzao.Duvao vjetar kao lud.
Ne znam ti ja sta je to, moze se proguglati malo ali zasad nepoznato.
 
Odg: Kruska

Bosanac reci mi kako orezuješ voće i imaš li neku fotografiju?DA li radiš sa stubovima ili bez njih? Ja sam rasadio kruške bez sstubova i neznam koji sistem orezivanja da radim?Kako je najbolje?
 
Odg: Kruska

sremac orginal je napisao(la):
Bosanac reci mi kako orezuješ voće i imaš li neku fotografiju?DA li radiš sa stubovima ili bez njih? Ja sam rasadio kruške bez sstubova i neznam koji sistem orezivanja da radim?Kako je najbolje?

Nemam slika direktno sa rezidbe ali napravicu neke nadam se pa cu postaviti, ne stigne se bas sve jbga.Ako su kruske na sejancu za stubovima nemas potrebe, bezpotrebno bacanje para.Koliki je razmak. Prema razmaku odredjuj uzgojni oblik?
 
Odg: Kruska

sremac orginal je napisao(la):
Podloga je dunja B29 posrednik Kaludjerka kuška VILjamovka razmak 1.2m - 3.5m

Jbga naslon obavezno ako neces da ti se u neko vrijeme to sve polomi i povalja.Uzgojni oblik izaberi sam, malo je to tesko preko interneta objasnjavati, najbolje je da se vidi. Ma znas sta najbolje je da ono radja redovno i dobro, a kakav uzgojni oblik to je nebitno
 
Odg: Kruska

@Conferans
Zanima me na koliko cm od zemlje su ti prve grane na kruskama, gledao sam slike u temi Slike vocnjaka ali ne mogu da procenim, i koji je to uzgojni oblik? Kod mene su prve grane na 60 cm od zemlje a ostavio sam tri letorasta, najvislji za produzenje stabla i dva bocna sam povio u pravcu reda. Sada sam razmisljao da ispod tih grana napravim jos jedan 'sprat', npr. na 40 cm od zemlje jer ima bas puno pupova iz koji teraju. Sta mislite o ovome? Inace u pitanju je Viljamovka na rastojanju 2,5m kruska od kruske.
 
Odg: Kruska

Kod mene su otprilike na 40 cm od zemlje.Na mjestima jebilo cak i nize ali sam ih ove godine izbacio i sad su tu oko 40 cm od zemlje. Sve zavisi kakvu mehanizaciju koristis i da li ti smetaju grane kad su nisko.
 
Odg: Kruska

Super, ajde jos ako mozes napisi postupno kako si formirao taj oblik stabla.
 
Odg: Kruska

Pinsiranje, cackalica, uvrtanje. To su ti tri jako bitne stvari ako hoces da imas rod, i fino oblikovano stablo. Naime pinsiranje ti je pomotehnicka mjera kojom se vrsi zakidanje provodnice kada izraste nekih 30-40cm.Tako ju zaustavljas da ne bjezi u visinu a istovremeno ju tjeras da deblja u donjem dijelu i da izbacuje mlade grane ispod. Cackalica :osmeh: e to ti je tek nauka :osmeh: Ja licno, kad izbije bocni mladar, onda tu postavim cackalicu, da mladar dodje na 90 stepeni u odnosu na provodnicu. Uvrtanje se radi kad taj bocni mladar na koji si postavio cackalicu, ponovo krene da raste uvis.Uvrnes ga tako da nesto krcne u njemu i da ostane tako oboren. Naravno i bocni mladari se pinsiraju kao provodnica. Nadam se da sam malo pomogao. Ovo nisu prepiske iz knjige vec iz licnog iskustva :D
 
Odg: Kruska

Pozdrav svima! Zovem se Slobodan Pavlović i završavam studije voćarstva i vinogradarstva u Novom Sadu. Dosta je zanimljiva polemika koja se vodi ovde i moram da kažem da ima nekih koji dosta znaju a ima nekih koji malo manje znaju ali zato i postoje ovakvi forumi da bi se pročitala iskustva drugih i po nešto i prisvojilo.
Odgovoricu na par pitanja koje sam primetio da se stalno postavljaju:
1. Sortiment:viljamovka-najkvalitetnija,najpoznatija,uvek ima visoku cenu
junska lepotica-jedna od najranijih sorti,ako se ubere na vreme odlicnog je kvaliteta+cena joj je visoka
rana moretinijeva ili butira-rana sorta, solidne mase, socna i ukusna,dobro rodi, kvalitet joj je standardan, dobra za preradu+visoka cena
boskova bočica- sorta malo lošijeg izgleda zbog rđaste prevlake ali veoma rodna i kvalitetna i treba je širiti kao prateću sortu viljamovki
fetelova-po meni dosta diskutabilna sorta sa lošim odnosom izgleda i kvaliteta

2.podloga: ako je peskovitije i siromašnije zemljište koristiti sejanac ili divlju krušku, u ostalim slučajevima dunju Ba29 i dunju MA i dunju MC koja je kržljavija od MA

3.navodnjavanje: rešiti sa mikrorasprskivačima jer su najbolji ako ne onda kap po kap za kržljave podloge tj. gustu sadnju. nikako slobodan pad jer se ne može postići odgovarajući pritisak(Visina 10 metara stvara 1 bar pritiska pa vi sračunajte sami).

4.sadni materijal: po mogućstvu sertifikovan

5.ima jedno pitanje koje se odnosi na kompatibilnost kajsije i kruške ako su sađene jedna pored druge. one jedino imaju zajedničku opasnost od sušenja cvetova i grančica ali to se pravovremenim prskanjem rešava bez problema

6.što se tiče zaštite treba se konsultovati isključivo sa jednim zaštitarom koji bi mogao da prati cele sezone krušku. neću da ulazim u stručnost one trojice za 150 eu ali da ti dolaze samo 5 puta godišnje u krušku to je poklanjanje para.

Eto to je ukratko. Ako nekog nešto više interesuje neka slobodno pita odgovor je džabe ::namigivanje::
 
Odg: Kruska

pavle85 je napisao(la):
Pozdrav svima! Zovem se Slobodan Pavlović i završavam studije voćarstva i vinogradarstva u Novom Sadu. Dosta je zanimljiva polemika koja se vodi ovde i moram da kažem da ima nekih koji dosta znaju a ima nekih koji malo manje znaju ali zato i postoje ovakvi forumi da bi se pročitala iskustva drugih i po nešto i prisvojilo.
Odgovoricu na par pitanja koje sam primetio da se stalno postavljaju:
1. Sortiment:viljamovka-najkvalitetnija,najpoznatija,uvek ima visoku cenu
junska lepotica-jedna od najranijih sorti,ako se ubere na vreme odlicnog je kvaliteta+cena joj je visoka
rana moretinijeva ili butira-rana sorta, solidne mase, socna i ukusna,dobro rodi, kvalitet joj je standardan, dobra za preradu+visoka cena
boskova bočica- sorta malo lošijeg izgleda zbog rđaste prevlake ali veoma rodna i kvalitetna i treba je širiti kao prateću sortu viljamovki
fetelova-po meni dosta diskutabilna sorta sa lošim odnosom izgleda i kvaliteta

2.podloga: ako je peskovitije i siromašnije zemljište koristiti sejanac ili divlju krušku, u ostalim slučajevima dunju Ba29 i dunju MA i dunju MC koja je kržljavija od MA

3.navodnjavanje: rešiti sa mikrorasprskivačima jer su najbolji ako ne onda kap po kap za kržljave podloge tj. gustu sadnju. nikako slobodan pad jer se ne može postići odgovarajući pritisak(Visina 10 metara stvara 1 bar pritiska pa vi sračunajte sami).

4.sadni materijal: po mogućstvu sertifikovan

5.ima jedno pitanje koje se odnosi na kompatibilnost kajsije i kruške ako su sađene jedna pored druge. one jedino imaju zajedničku opasnost od sušenja cvetova i grančica ali to se pravovremenim prskanjem rešava bez problema

6.što se tiče zaštite treba se konsultovati isključivo sa jednim zaštitarom koji bi mogao da prati cele sezone krušku. neću da ulazim u stručnost one trojice za 150 eu ali da ti dolaze samo 5 puta godišnje u krušku to je poklanjanje para.

Eto to je ukratko. Ako nekog nešto više interesuje neka slobodno pita odgovor je džabe ::namigivanje::
Znaci brate COPY-PASTE. Imas li ti kakva iskustva sa kruskom? Imas li svoj vocnjak?
Post je spojen: [time]недеља, 04. април 2010. 09:10:24 MST[/time]
_________________________________________________
voxpfc77 je napisao(la):
Conferans,molio bih te za savet oko prskanja kruske.Nabavio sam sve moguce programe zastite ali me interesuje misljenje nekog ko koristi sredstva u praksi.Pozdrav.

Ne znam sta bih ti rekao, ja se ni za jednog proizvodjaca sredstava ne drzim striktno. Koristim sve od svakoga.Prije svega bitna je cijena preparata koji se koristi. Zastita kruske je jako nezahvalna i nije se bas igrati sa tim.
 
Nazad
Vrh