Kruška

Odg: Kruska

Pozdrav svima! Suprug i ja smo posadili krušku viljamovku prije 3 godine na razmaku 1.5x3m, prvu god. smo prekratili sadnice na 90 cm, drugu smo granu vodilicu prekratili za 1/3, a ove godine smo ih obrezali tako što je opet vrh prekraćen za 10-20 cm i prorijedili grane. Svako proljeće se voćke prihranjuju KAN-om sa 100-150 gr po sadnici krajem marta početkom aprila i jednom u junu mjesecu, a u jesen sa NPK 7-20-30 i svaku 3-4 god sa stajskim đubrom.
Ako ima neko iskusniji neka se javi da li se isplati sadnja na veliko jer razmišljamo o proširenju voćnjaka na bar 1000 sadnica, a sada imamo 300.
 
Odg: Kruska

Komentar koji cujes u vezi kruske je kao da se uvozi i da fali na nasem trzistu. Realno stanje je da se prodaje oko Nove Godine i Bozica posle toga ljudi stede i niko je ne kupuje. Ovo vazi za lokalne pijace a mislim da organizovani otkup ne postoji. Ako uhvatis vezu sa nekim marketom onda je to premija. Inace za kruske je bitna hladnjaca ili hladna prostorija. One stizu u jesen ili ranije a prodaju se pocetkom i sredinom zime. Kada cuvas bilo Vilijamovku bilo Kaludjerku u nekoj obicnoj prostoriji ona uzri za oko mesec od berbe i pocne da truli, tako da treba da se prolongira zrenje i u kontinuitetu iznosi na pijacu
 
Odg: Kruska

nasao sam v sistem vrlo zanimljiv nacin sadnje a tu sam nasao isledecu tabelu zavisi od nacina rezanja ide i do 7000 stabala po hektaru

Varianten 01 3,25 m x 1,50 m = 2050 B/ha → Einzelreihe
02 3,25 m x 1,00 m = 3000 B/ha → Einzelreihe
03 3,25 m x 0,75 m = 4100 B/ha → Einzelreihe
04 3,25 m x 0,40 m = 7700 B/ha → Einzelreihe
05 3,25 m x 1,50 m = 2050 B/ha → Drapeau-System
06 3,50 m x 0,50 m = 5700 B/ha → V-System
07 3,00 m x 0,50 m x 0,50 m = 5700 B/ha → offenes System
08 3,50 m x 1,00 m = 2800 B/ha → Mikado
_________________________________________________Post je spojen: [time]1240241972[/time]_________________________________________________
VILIJAMOVKA

Dozrevanje: 3/8
Oblik: kruškolik veliki plod, lijepa svjetložuta boja s crvenilom na sunčanoj strani
Meso: belo, vrlo sočno, slatko-kiselo s intenzivnim ugodnim mirisom
Težina: 225 gr.
Oprašivaci: Gelertova, Abbe Fetel, Boskova tikvica, Conference

CONFERENCE

Dozrevanje: 3/9
Oblik: pravilan kruškolik sa zelenkasto-žutom kožicom posuta rdastim mrljama
Meso: bijelo-žuckasto, vrlo sočno i vrlo slatko
Težina: 140-240 gr.
Oprašivaci: Vilijamovka, Boskova tikvica, Gellertova

JUNSKO ZLATO

Dozrevanje: 3/6
Oblik: zlatnožute boje i crvenilo sa suncane strane
Meso: žuckaste boje, sočno, slatko-kisela okusa, aromatično
Težina: 70 gr.
Oprašivaci: junska lepotica, Coscia, Butirra

JUNSKA LEPOTICA

Dozrevanje: 3/6
Oblik: izdužen kruškolik oblik, svjetložute boje s lijepim crvenilom sa suncane strane
Meso: slatko, sočno i aromatično
Težina: 60 gr.
Oprašivaci: Butirra, Trevuška

RANA MORETINIJEVA

Dozrijevanje: 3/7
Oblik: kruškolikog oblika, zlatnožute boje, pokrivena lijepim crvenilom
Meso: bijelo, kompaktno, sočno, slatko, aromatično
Težina: 140 gr.
Oprašivaci: junska lepotica, junsko zlato

GELLERTOVA

Dozrijevanje: 1/9
Oblik: zbito kruškolikog oblika, kožica srednje hrapava, zagasitožute boje
Meso: žuckasto-bele boje, čvrsto, sočno, plemenitoga kiselkasto-slatkastog okusa
Težina: 200 gr.
Oprašivaci: Avranška, Abbe Fetel, Vilijamovka, Klapov ljubimac, Društvenka

ABBE FETEL

Dozrijevanje: 2/9
Oblik: atraktivan, izdužen, sužen i nešto povijen u stranu, zeleno-žuta s lijepim crvenilom sa suncane strane
Meso: belo, topivo, slatko i aromatično
Težina: 270 gr.
Oprašivaci: Gellertova, Klap, Boskova tikvica, Vilijamovka

HARDENPONOVA

Dozrevanje: 2/10
Oblik: slican dunji, svjetlozelena siva, dozrijevanjem postaje limunskožuta
Meso: bijelo, vrlo sočno, vrlo slatko kiselkasta, ugodna mirisa
Težina: 150-250 gr.
Oprašivaci: Gellertova, Vilijamovka, Boskova tikvica
 
Odg: Kruska

Vilijamova kruška se otkupljuje i u rinfizi tj u džak.tako otkupljuju proizvodjači sokova ,džemova...(takovo npr)cena je bila 40 din za kg veliki plantazeri tako prodaju drugu i trecu klasu prva ide na pijac ili u izvoz.vidim mnogi sade kruske sto je prava stvar.kruške nam nedostaju.kad kupujete vilijamovku ili bilo koju drugu krušku obratite pažnju na kojoj je podlozi i da li je na posrediku ili ne.Vilijamovka je slabo bujna i slabo rodna zato se kalemi na posredika,Kaludjerku.Ona joj daje rodnost i bujnost tako da imate jače stablo i veći rod.vodite računa na kreč u zemlji.BA-29 podloga je tolerantna prema krecu,što ne znači da treba preterivati sa KAN-om.MA podoga već ne podnosi kreč.tačnije KAN joj samo škodi...kupujte literaturu čitajte...a i ovo je odlično mesto da se po nešto nauči i sazna...kruška na sejancu rodjeva tek posle oko 9g.ali na sejancu ima kvalitetnih i jakih kalem grančica...sve ima svoje...
 
Odg: Kruska

potreban savet... posadio sam krusku viljamovku i kaludjerku, ali nisam pre sadnje uradio analizu zemljista vec posle! ispostavi se da je zemljiste krecnjacko, i to sam taj deo gde su kruske!!! sve se primile i krenule lepo i onda stale, po savetu iz instituta za analizu sam u svako prskanje dodavao gvozdje, ali slaba vajda!!! da li mogu nekak ispraviti to sad a da ne vadim kruske:haha:
 
Odg: Kruska

Samo im daj dosta vode. Kruska nece bez vode a kad stane sa rastom onda jako tesko krene. Formira se onaj zavrsni pup i bas teske ponovo krece. Probaj im malo dodati ureje da ih ona proba pokrenuti. Nisi rekao na kojoj podlozi je taq tvoja kruska
 
Odg: Kruska

Ako si Markodim-e procitao moj tekst iznad tvog teksta lepo ti je napisano da podloga dunja MA ne trpi kreč.kako ti opisuješ tvoje kruške su stale sa rastom sto se desava ako se MA posadi u krečno zemljište.jedini ti je spas amonijum nitrat ili urea tj azotna djubriva.naročito ne dolazi u obzir KAN jer sadrži kreč...probaj pa se javi sa novim informacijama ...šta se dešava:haha:
 
Odg: Kruska

viljamovka je na divljoj kruski, ali ona najvise zaostaje, a kaludjerka je na je na "dunja ma". danas sam im bacio ureu i oprskao slavolom i gvozdjem, pa cu videti da li ce biti napredka nekog... hvala za savete :D
 
Odg: Kruska

Kruska ili jabuka:haha:Moze li neki mali savet,sta je pametnije!?Imam 2 jutra,nemam netso preterano para pa me interesuje sta se moze lakse prodati:haha:
Koliko pratim ovaj forum vidim da Vas ima prilicno informisanih pa me interesuje sta kaze Vase iskustvo.
 
Odg: Kruska

Pozdravljam sve clanove ovog foruma i moram reci da sam citanjem vasih komentara (vaseg iskustva i znanja) prilcno upoznao vocarstvo iz ugla prakse.Ja nemam nikakvog iskustva u vocarstvu (poljoprivredi uopste),ali imam veliku zelju da podignem sopstveni vocnjak,sto mi i nije krenulo najbolje,pa se obracam vama u nadi da cete mi vratiti samopouzdanje.
Prosle godine kupio sam zemju i na povrsini 1 ha posadio 1400 krusaka (1100 viljamovke,300 oprasivaca-pakams,butira,santa marija,boskova bocica,star krimson;podloga divlja kruska).Uradio sam analizu,djubrivo,gnojivo,krecnjak,obrada,sve po PS-u i nadzorom agronoma,rupe busene traktorom,1,8m u redu,4m izmedju redova,u rupe stavio lopatu stajnjaka i 250g NPK 7-20-30 prilikom sadnje (17. mart 2009.),korijenje nije u kontaktu sa djubrivom,sve sam uradio kako su mi rekli strucnjaci sa poljo instituta u BL,imao 5 prskanja i ono KATASTROFA,bar za mene.Nadam se da cu cuti vas.Osusilo mi se oko 400 kom.Kako:dugo nisu reagovale nikako,zatim pocele pupati i listati,otpada list,pojavljuju se crne tacke,fleke i potpuno pocrne.Korijen nije pustio zile?Niko od tih agronoma istih (preko njih sam kupio sadnice od 3 rasadnicara) ne zna,samo pretpostavljaju:mozda je korijen smrzao (bile utrapljene u pijesku a korijen skracivan:haha:),bila je susna godina a proljetna sadnja itd...kod drugih nije bilo tako strasno a ista sadnja.Ako imate neko svoje misljenje slobodno iznesite.
Nema predaje,jos uvijek,pa sad planiram posaditi nove sadnice na prazna mjesta,ali KAKO pitam vas iskusne.Sadicu u novembru,rupe kopati rucno,da li treba ubaciti djubrivo i gnojivo u rupe s obzirom da prethodne nisu nista iscrpile,ako treba koliko,treba li skracivati (prorjedjivati) korijen,kako ste vi sadili?
Hvala unaprijed.
 
Odg: Kruska

Jesenja sadnja je MAJKA !!! meni se od 400 kom krusaka nije osusila ni jedna! u rupu nisam stavljao bas nista ni stajsko, ni vestacko djubrivom, ali su sve lepo krenule i onda pocela susa i kruske su stale!!! mislim da ti je to mnogo djubriva u startu bey sistema kap po kap i pretpostavlja da su se zbog velike vrucine tvoje kruske i osusile!!! jel imas uslova za zalivanje?
 
Odg: Kruska

u rupe stavio lopatu stajnjaka i 250g NPK 7-20-30 prilikom sadnje (17. mart 2009.)

Osusile su se zato sto nisi zalivao ili je koren dosao direktno u dodir sa stajnjakom . A ako sam dobro rastumacio ti si u rupe sa stajnjakom stavljao i NPK ?
 
Odg: Kruska

Samo jesenja sadnja je dobra. Ja sam stavljao jedne dobre vile stajskog djubriva i 150 grama 3x15 u rupu, na to jednu loptu zemlje ali tako da je svo djubre dobro pokriveno da ne bi doslo u kontakt sa zilama. Zile treba malo skratiti sa vocarskim makazama jer onda bolje teraju. Kada se sadnica stavi u rupu treba sipati oko 5 litri vode, zagrnuti, dobro nagaziti da sav vazduh izadje napolje i opet dobro zaliti i zagrnuti do kraja.
Mlade sadnice (prva godina) leti kada su jake vrucine treba bar dva puta nedeljno dobro zaliti. Ja nakon zalivanja navucem sitne zemlje da bi vise drzalo vlagu i da ne ispuca zemlja.
Mislim da je ovaj nacin dobar jer su mi se sve kruske primile i dobro izgurale prvu godinu i veliku susu koja je bila. :D

Da nije malo gusto 1,8 m za divlju krusku?

Sa cime i od ceka si prskao?
 
Odg: Kruska

Pošto je ovde riječ o kruškama da i ja pitam :

Koji su uzroci nezametanja ploda kod kruške i ako obilno cveta , a vrlo malo ima ploda,
riječ je o staroj sorti " jerebazva,jerebasma ili vodnjaja " kalem na divlju krušku,starosti 6-7 godina
 
Odg: Kruska

Sad planiram uraditi sistem za navodnjavanje posto imam potok u dolini placa,samo trebam sa strucnjacima vidjeti moze li pumpa(ako moze koje snage) direktno iz potoka(napravio sam akumulaciju oko 2,5 kubika vode) gurati vodu u sistem (visinska razlika 16m potok-prvi red)ili cu morati praviti bazen na vrhu placa pa slobodnim padom i pumpom u sistem.
U rupe sam stavio stajnjak,pa zemlja,pa NPK,pa zemlja,pa sadnica,nisam zalijevao,tek kasnije i zakasnio sam.Mislim da nije bilo kontakta sa djubrivom,ali mnogo nas je sadilo?
1.8m je zbog smanjenja supljina prilikom prskanja,a veca efikasnost,tako rekose agronomi.Prskao sam sa:mac,cipkord,antrakol,bakar,megafol.Bilo je vruce uglavnom,a neko je rekao na forumu da nebi smjelo biti preko 28"C.
 
Odg: Kruska

Probaj vodenim ovnom,ako duz njive imas 16m razlike onda je to snazan potok :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

Ja bih isto rekao da je osnovna greska sto nisi zalio vocke kod sadnje. Kod jesenje sadnje moze to da izostane, ali kod prolecne nikako. Cudi me da si imao tim strucnjaka iza sebe i na kraju ispalo sto babica kilavo dete. Osim toga ovaj spisak sredstava za prskanje mi nije jasan, tj. ako si prskao bakrom i fazi zelenog lista mogao si da izazoves palez lisca. Moguce da si imao i napad bakteriozne plamenjace ili kruskine buve, pa se posle nakacila jos gljiva cadjavica i izazvala one crne pege. Sto se tice NUSKO, kruske cesto ne samo sto nisu samooplodne, nego zahtevaju u blizini vise raznih sorti da bi se oplodile. Osim toga njihov cvet nije atraktivan za pcele, pa jos ako prodje period cvetanja i bez vetra, oplodnja moze da bude vrlo slaba.
 
Odg: Kruska

Za sta je cipkord? Ako se ne varam megafol je neko djubrivo? Ja sam od preparata koristio Polyram, Tonus ili Dimetogal, neki sa bakrom (sta nadjem) i jedanput Score.
Ako primetis da na stablu i liscu ima mrava to znaci da imas lisne vasi i onda prskas sa nekim insekticidom (Tonus, Dimetogal i sl), mislim da ova dva preparata u odredjenoj koncentraciji mogu biti dobri i za kruskinu buvu, ali nisam siguran.
Sto se tice prskanja najbolje je rano ujutro, leti oko 5-6, li kasno uvece kada vec zadje sunce. Jos je dobro ako mozes da ne koristis hladnu vodu iz bunara vec da ja malo drzis na suncu ili ranije naspes jer kada su jake vrucine a ti prskas sa hladnom vodom to nije dobro za lisce a nii za celu biljku. Ja sam tako prosao sa grozdjem, uhvatila ga je plamenjaca i ja sam redovno prskao, posle prskanja znaci plamenjace se nisu pojavljivali ali se lisce uvijalo pa sam onda cuo da ne sme da se prska sa hladnom vodom.
Da li si vrsio neku prihranu tokom leta? Ja sam u pocetku prsako sa Wuksalom kao prehranu preko lista na svakh 7 dana, a kasnije sam koristio Slavol. Jos sam jednom bacio odpr. jednu saku NPK (ne secam se formulacije, ali pitaj u polj. apoteci) oko svaki vockice i jos jedanput za mesec dana jednu saku Uree.
 
Odg: Kruska

Potok ima protok 1l/s kad je najveca susa,imam 17 redova pa sam mislio po 3,4 reda pustati jer kapacitet bazena je oko 2,5 kubika,ali najvjerovatnije cu praviti bazen od nekih 20-30 kubika na vrhu placa pa sve istovremeno pustiti.
U pravu ste puno baba kilavo dijete,zastitar neozbiljan,sve odoka i da ne duzim raste mi pritisak odmah.Sad sam dogovorio saradnju sa novim zastitarom,3-5 puta godisnje ce dolaziti u vocnjak,savjetovati,pratiti promjene,porukom slati smjesu i vrijeme prskanja,pozivati na seminare,dostavljati literaturu,imaju njih trojica registrovanu zastitarsku sluzbu,djeluje mi ozbiljno i mislim da nisam pogrijesio.Moja obaveza prema njemu je 300 maraka (150 eura) godisnje,nema procenat od sredstava tako da nece biti bespotrebnog prskanja.
Cipkord je insekticid a megafol je prihrana preko lista,kod mene je bilo slabo lista tako da i nije bilo ucinka.Prskanje bakrom je bilo kad su sadnice napupale i negdje list poceo probijati.U aprilu negdje,nemam kod sebe svesku,bacio sam kana 200 grama oko sadnica.
Cekam sadnice iz Srbije,a vidim da nebi trebalo cekati sa sadnjom od vadjenja sadnica.Ne znam koliko ce trajati transport do B.Luke pa moje preuzimanje,da ne napravim neki kiks,rupe cu iskopati prije,sta predlazete?
Hvala na komentarima i savjetima,valjda ce biti od koristi.
 
Nazad
Vrh