PDA

View Full Version : Kruška

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

talle
24-02-11, 19:57
ahahahahhahaha....ostavi ti da o vocarstvu pisu ljudi koji se time bave i od toga zive..dal ima greske ili nema ko poznaje problematiku reci ce to samo nemoj ti molim te...koliko ja znam o vocarstvu to pokazuje moja proizvodnja i njen kvalitet...to tvoje polovicno znanje ostavi za kod kuce ako znas nesto ispravno i do detalja da objasnis ljudima ovde to prihvatam a te polovicne price ...neka to za neko drugo mesto... ovo je ozbiljan sajt...stvarno si genije...predlazes coveku da radi jedan posao dva puta... :lol:

ironman
24-02-11, 20:20
koliko ja znam o vocarstvu to pokazuje moja proizvodnja i njen kvalitet...

Da ti verujem na rec?
Aj dobro :)
Nego sta bi sa plugom, sa 9 godina, sa tim da sorta podivlja ako obrazuje adventivni koren, sa Damnjankom boljom od Viljamovke ?

A sta da radi dva puta, da sadi nekoliko sadnica?
Pa jeste to veliki posao jbg, posebno sadnja podloga to je bas zajebano :)
Treba to svakako redukovati pa makar radio i sve ono sto sam pisao gore. Makar i nosio kantu po kantu od sadnice do sadnice celo leto i to zalivao:)

E moj decace, jadna je tvoja proizvodnja i jadan onaj ko od tebe nesto kupi ako ti o toj proizvodnji odlucujes i ako je ti vodis.
Uci decko, uci, nadam se da si mlad.

talle
25-02-11, 08:43
ja vidim ti pominjes razmak redova 60 cm u redu 15 sm pa velim covek ce da sadi kolicinu tu treba plug..a za 9 g to stoji ako ne verujes nakalemi krusku na sejanac pa cekaj da ti rodi i belezi pa se javi...rekoh ti ne mozes ti samnom o voćarstvu...ili sa bilo kojim iz nasega kraja...to su ljudi profesionalci i proizvodjaci i trgovci...mnogo toga je kod nas izmisljeno a i svaka novotarija dolazi prvo kod nas...pusti vilijamovku...nije to savrsena sorta, rekoh ti da joj treba dodatno oplemenjivanje sa kaluđerkom...ali ona je na sortnoj listi za nju postoji sva dokumentacija...a DAMJANKA...to je stara sorta kruske veoma slatka..i bolja od kaluđerke naročito što se tiče proizvodnje rakije...polako... DAMJANKA tek dolazi...bice i posebna tema o njoj... >:({

valhalla
25-02-11, 09:58
Reci mi molim te kakva je abate fetel sa rodnošću u poredjenju sa S Marijom , Butira, Vilijamovka ( njih imam)?
Kod mene ljudi dosta hvale abate fetel što se tiče krupnoće ali ne i za rodnost.

U pravu su - rod nije preterano obilan, ali su plodovi krupni tako da prosek izađe ok.
Definitivno nije na nivou viljamovke po prinosu. Ipak, mislim da je u pitanju atraktivna sorta i da treba da bude zastupljena makar sa nekim manjim procentom u voćnjacima...

ironman
25-02-11, 18:47
Bas ti je stalo da se opravdas ? :)
Evo meni zanmuimljivo da te cackam pa da vidimo

Ono sto rece da vi iz tog kraja sve znate mi bas simpaticno.
A sto ste to vi na najlosijem glasu od svih rasadnicara? Nesto vas bas i ne cene a takvi strucnjaci?
I nesto i nemate zasada voca vec samo sadnice i trgovina. Trange frange, kad vam nestane pojedinih sorata ili vrsta onda ili podmecete drugu ili medjusobno razmenjujete pa vise ni vi sami, a ni bog sveti ne zna sta je sta, da li vas je taj s kim ste trampili prevario ili je to ono sto ste trazili.
Evo ja cu ti reci sta je vas problem. Necete da ucite je prvi. Vidim lupas tamo i da kasjija kalemljena na neku tamo trosljivu ili kako je vec zoves dobuija plavicastu boju jer je trnosljiva plava valjda.
To ti je moj Tale cista nepatvorena budalastina. Boja ploda je osobina sorte na koju podloga nema ama bas nikakvog uticaja. Podloga utice na bujnost, vreme cvatanja i slicne osobine ali na boju ploda ama bas nikako. Zasto onda Tale delijo kajsija nije plavicasta kad je posrednik npr stenlej, i on je plav? I da li je kajsija kalemljena na dzenariku crvenog ploda crvena a na dzenariku zute boje ploda zuta? :)
E moj Tale, nista ti ne znas.
Kazes, ne mozes ti sa nama, mi znamo iako se to ne vidi.
To mi lici na ono kad kaze, ma ne vidi se sad kolko sam ja lep, al da me vidis na slici :)
Tako i ti, ne vidi se iz ovoga sto pises da ista znas ali kazes ma znam ja, ja sam i Drenove :)
U devetoj godini kazes prorodi kruska
Pa znaci li to strucnjace da kruska na sejancu radja na granama devetog reda pa ne moze pre da prorodi ?

A vidim bavis se i naucnim radom, oplemenjujes Vilajmovku?
Masala !
Ajd kazi kako to radis, leba ti :)
Bas ti je glupavo i ono vadjenje za plug. Prvo covek je napisao sta zeli, a drugo, kakve veze ima razmak sa kolicinom? I neka sadi samo dva komada izmedju njih mora postojati neki razmak. I sto te razmak naveo na pomisao da je u pitanju veca kolicina?
Znam ja da ti to nije bio razlog, i znam da ti to znas, znam da si samo pokusao da se nekako izvadis ali eto ja bezobrazan pa necu da ocutim.

Tomix
25-02-11, 19:46
Hvala Valhala!!!
::vino::

talle
26-02-11, 11:58
:lol:....ahahahahhahahaha......biser si ti...i veoma pametan...ako se tako pametan pravis i pri kupovini sadnica....hihihiihih...obicno tako pametni...kupe konta...hihihihihihi...ko ce sa takvima da se ubedjuje...eto ja te pozivam u nas kraj da nam odrzis jedno predavanje iz vocarstva posto mi neznamo...hihihiihihih....kod nas ljudi rade kalemarstvo uspesno 100godina neznajuci sta rade....ahahahahha... :lol:

bane30
26-02-11, 14:52
AMAN BRE, lakse bi se sto puta posvadjali nego jednom dogovorili! Ne poznajem nikoga od vas pa mogu slobodno da pisem, ljudi dajte vasa misljenja bez ponizavanja onog drugog ili treceg, zar je to toliko tesko?

talle
26-02-11, 16:11
:lol: :lol: :lol:...ne vređam se ja...čovek zna i verujem da svoje znanje primenjuje u svom rasadniku...kao uspesan privrednik...verujem da ce sve ovo steceno znanje i praksu iz vocarstva preneti na papir i tako obogatiti domaću a i svetsku strucnu literaturu iz ove oblasti... :lol: :lol: :lol:

ironman
26-02-11, 16:44
AMAN BRE, lakse bi se sto puta posvadjali nego jednom dogovorili! Ne poznajem nikoga od vas pa mogu slobodno da pisem, ljudi dajte vasa misljenja bez ponizavanja onog drugog ili treceg, zar je to toliko tesko?

Pa znas kako, ako neko kaze da je dva i dva pet ja to ne smatram misljenjem i ne mogu to da uvazim vec tome ko to tvrdi kazem da je neznalica.
Da uvazim misljenje da kruska podivlja i ostale gluposti niti mogu niti zelim.

Tale, bio ja tamo kod vas cesto, u Konjuhu najcesce ali i kroz tvoju Drenovu navratim. Znam o cemu pisem veruj mi, znam ponesto i o vocarstvu.
Znam kako vi radite i znam zasto ste na losem glasu i zasto je velika vecina tih koji su "sto godina radili "sada izgubili pravo da to rade. Pa svercuju preko drugih.
Neces valjda i ovo da poreknes.
I kazes da ovakvi, koji se po tebi prave pametni a ne slusaju vas prodju, kako Tale?
Ne kupe ono sto su hteli. Podmetne te im?
Eto Tale slazemo se konacno. Svako ko ne poslusa vas koji kazete da kajsija menja bolju ploda u zavisnosti od podloge vi mu podmetnete. A ko vas poslusa pogresi jer vi lupetate gluposti.
Dakle kod vas se nikada ne moze biti sigurno sta se kupilo i zato ozbiljni vas zaobilaze u sirokom luku.

Nego sad si vidim odustao od svih tvrdnji pa pokusavas nesto uopsteno.
Daj bre zalozi se za bar jedan stav, pa ti si valjda znalac.
Ajd izaberi koji god hoces, podivlajlu krusku, boju ploda kajsije, 9 godina....sta god, samo pokusj da odbranis bilo sta od ovoga sto si tvrdio.
Ne ide ti a?

Vocar
26-02-11, 17:12
Samo da pojasnim, mislio sam nekoliko domaćih sorti kruške da ukalemim i tako ih spasim, bar u svome kraju pošto ne znam da je iko to uradio.

Naziv sorti ne znam, ali ću ih utvrđivati tokom godine. Kruški ima raznih, žute, polukrupne, neke sazrijevaju oko Svetog Ilije, neke oko Petrovdana, a ostale i koncem ljeta, ima ih jabučastih, kruškolikih, do duguljastih repnjača :) Sve su slatke, do hrskave, meke i na svoj način veoma vrijedne.

Jedan od razloga je što hoću da imam domaću krušku, koja se ne pršće.. prinos mi nije bitan, jer će svaka od sorti biti posađene 1-2 sadnice kod mene, u gušćem sklopu. Hoću da ih održavam "na dohvat ruke", jer gdje god da vidim neku domaću sortu, to su stara stabla velike visine.

Ostale sadnice i sorte ću da poklanjam meni bitnim ljudima, jer svako može da kupi plantažnu ili sortu koja ne uspjeva bez prskanja. Znaće se kakva je sorta, izgled (fotografije), krupnoća i opis okusa. Imam 2 velika voćnjaka, a ovo je čisto hobi i eksperiment. Tokom ove godine ću da upratim vrijeme sazrijevanja, fotografišem i da znam šta mi je raditi.

Sadnja (rasadnik) će biti otprilike tako, pola metra između, a u redu na 20cm. Vadiću ih ručno kao dvogodišnje sadnice jer ih neće biti na stotine. Vrijeme za sve ovo kod mene ne igra veliku ulogu.

talle
26-02-11, 17:38
IRONMAN...lepo je sto si priznao da i ti znas po nesto o vocarstvu.ali to nije dovoljno...nista nisi procitao kako treba...ali vidim da si strasno ljut na nase kalemare...ocigledno neznas ni da kupis sadnicu niti da se ponasas na pijacu...ja nisam cuo da kod nas postoji krupna divlja kruska...ali ti vidim tvrdiš to...a i vrapci na grani znaju da divljim kruskama jabukama... i svemu sto se nakalemi na takve podloge,treba 9g da bi prorodile...kako ti se to potkralo iz podsvesti nikako ne razumem...vidim dolazio si sto znaci da vise ne dolazis...pogubio si prijatelje...normalno...kome treba takav covek...kod nas radi preko 100 firmi za proizvodnju i promet vocnog i loznog sadnog materijala...niko nema problem sa kvalitetom i cistotom sorti...kako to samo si ti imao problem nikako mi nije jasno a vrstan si poznavalac iz oblasti vocarstva...niko nije izgubio pravo da radi...otkud ti to...rade ljudi i danas i to jos više i kvalitetnije...to sto ti pokusavas da ovaj kraj omalovazis,verovatno imas svoje licne razloge.ali veoma brzo prepoznamo loše ljude...mnogo si o sebi sam rekao...ne brini za moje znanje.za ono sto radim ,znam i više no sto treba.sve sto kazem stojim iza toga.ko ne veruje u moje tvrdnje neka proveri... :D

Post je spojen: 1298738706________________________________________ _________

Samo da pojasnim, mislio sam nekoliko domaćih sorti kruške da ukalemim i tako ih spasim, bar u svome kraju pošto ne znam da je iko to uradio.

Naziv sorti ne znam, ali ću ih utvrđivati tokom godine. Kruški ima raznih, žute, polukrupne, neke sazrijevaju oko Svetog Ilije, neke oko Petrovdana, a ostale i koncem ljeta, ima ih jabučastih, kruškolikih, do duguljastih repnjača :) Sve su slatke, do hrskave, meke i na svoj način veoma vrijedne.

Jedan od razloga je što hoću da imam domaću krušku, koja se ne pršće.. prinos mi nije bitan, jer će svaka od sorti biti posađene 1-2 sadnice kod mene, u gušćem sklopu. Hoću da ih održavam "na dohvat ruke", jer gdje god da vidim neku domaću sortu, to su stara stabla velike visine.

Ostale sadnice i sorte ću da poklanjam meni bitnim ljudima, jer svako može da kupi plantažnu ili sortu koja ne uspjeva bez prskanja. Znaće se kakva je sorta, izgled (fotografije), krupnoća i opis okusa. Imam 2 velika voćnjaka, a ovo je čisto hobi i eksperiment. Tokom ove godine ću da upratim vrijeme sazrijevanja, fotografišem i da znam šta mi je raditi.

Sadnja (rasadnik) će biti otprilike tako, pola metra između, a u redu na 20cm. Vadiću ih ručno kao dvogodišnje sadnice jer ih neće biti na stotine. Vrijeme za sve ovo kod mene ne igra veliku ulogu.

okalemi to na BA29 dunju,a sto se prskanja tiče...ako bude problema sa stetocinama:lol: kanta je tu

talle
26-02-11, 18:18
...KARMEN se sad najviše traži...abate fetel ima problem ako je na vetru...

Tomix
26-02-11, 19:36
Carmen (Karmen), Etrusca (Etruska) i Tosca (Toska)
Znam da se Karmen ove godine tražila ali me zanima da li je ko imao sadnice Etrusca (Etruska) i Tosca (Toska)?

markodim
26-02-11, 19:42
Prijatelj "Mirkoc" je verovatno grskom poslao pp umesto da postavi pitanje u temi.

Postovani prijatelji ja sam posadio 300 sadnica kruske podloga dujna MA problem mi je hloroza koja mi se pojavila zbg visoke PH 7,8 analizu zemljista je uradio institut u somboru.Sadnice.Kruske na podlogu dunja sam posadi po savetu coveka koi mi se pretstavio kao veliki strucnjak.kruske sam zalivao sa ULTRA FERO ipomoglo mi je.Pa me interesuje da li i kako se moze smajniti PH zemljista i sta dalje raditi.
[/quote]

valhalla
26-02-11, 19:44

Kakav problem ako je na vetru, ovo me baš zanima??
Sumnjam da ćeš naći nepovoljnije uslove što se toga tiče, nego li kod mene - Vršac je poznat po vetru ::namigivanje::

ironman
26-02-11, 21:33
IRONMAN...lepo je sto si priznao da i ti znas po nesto o vocarstvu.ali to nije dovoljno

Ali ti zato znas i previse.
jer rece

znam i više no sto treba.
Znaci i to se moze?
Vidis, ja sam ovo sto znam ucio u srednjoj skoli, kasnije na fakultetu, zatim u praksi koje traje vec decenijama i jos nisam uspeo da naucim previse, ti si vidim od komsija i u kafani uspeo to da postignes.

A nakoji nacin razmisljas (sicardjijski, pijacarski naravno jer kako bi drugacije) govori i tvoje recenica:

niti da se ponasas na pijacu

Lepo opisuje sistem rada i razmisljanja rasadnicara najnizeg ranga: kavez, pijac, vasar, kamion, etikete i heftalica u kesi, pa priheftaj sta ti treba.
Da li i jedan ozbiljan vocar podize ozbiljan zasad kupujuci sadnice na pijaci?
Ne moj Tale, na vasarima se prodaje macka u dzaku najcesce, a podizanje visegodisnjih zasada je preozbiljan posao da bi se za par desetina dinara jeftinije pijacne cene rizikovalo da se posadi bog te pita sta.
Srecna tebi prodaja na vasarima, ali znamo i ti i ja da tamo ozbiljni ne kupuju.

A kod vas sam bio na poziv i na molbu za saradnju koja je uvek otvorena. Ali eto nemam poverenja u vas da bi bilo sta bilo kome mogao da garantujem.
Imam nekoliko prijatelja tamo i svoj zasad sam podigao sadnicama iz tog kraja ali tako sto sam licno pratio celu proizvodnju, licno prisustvovao osetljivim operacijama da bih bio siguran. Od sadnje podloga do uzimanja okaca i kalemljenja. Moze se naravno kod vas proizvesti dobra sadnica ali su navike proizvodjaca strasno lose pa nikome ne bih savetovao da kupuje vece kolicine verujuci na rec rasadnicaru iz tog kraja.

A oko 9 godina.
Pa hajde reci strucnjace koja je struktura rodnog drveta kod kruske, na kojim granama se ono obrazuje i zasto toga nema do devete godine?

Ako vec znas i previse to ce za tebe biti sitnica.

Moj strucnjace.
I da, koliko je rasadnicara uspelo da ispuni uslove i registruje rasadnike po zakonu od pre par godina kad rece da niko nije izgubio pravo da to radi?
Ne zezaj se sa cinjenicama, one su nemilosrdne.

Vocar,
ma bilo je jasno od pocetka sta nameravas. Bas te briga kako se zove sorta jer je najverovatnije da ta sorta u drugom kraju ima neko drugo ime, okalemi ti to i dobices to isto.
I sama tehnika kalemljenja je prilicno jednostavna stvar, sam ti to mozes.

kicca
27-02-11, 01:08
@vocar
bilo bi dobro da na tim starim stablima sa kojih ces uzimati plemke napravis sada po koji rez da bi poterala mlade rodne grane koje ce ti biti zgodne za uzimanje pupoljaka jer stara neorezivana stabla uglavnom imaju slab vegetativni prirast i to visim delovima krosnje
@talle
Posto si me posredno pomenuo jer sam ja pisao o toj divljoj kruski to brate sto ti nisi cuo za nju neznaci da ne postoji ili ti poznajes svako stablo u Srbiji a ovo me je potaklo da ti postavim jedno strucno pitanje:
-Znas li kako nastaju klonovi hibrida voca da ti pomognam postoje dva nacina >:({

kicca
27-02-11, 01:50
@mirkoc
Pa ovi majstori koji su ti radili analizu kada si im rekao koja vocna vrsta se nalazi u zasadu su trebali da ti daju preporuku za djubrenje i eventualnu kalcifikaciju ^-^
Jesi siguran da ti nisu dali tu preporuku uz nalaz ^-^

talle
28-02-11, 07:59
Carmen (Karmen), Etrusca (Etruska) i Tosca (Toska)
Znam da se Karmen ove godine tražila ali me zanima da li je ko imao sadnice Etrusca (Etruska) i Tosca (Toska)?

sve ćeš te sorte naci kod kod plantažera...za sad se pelceri tih novih sorti tesko dobivaju...i ko ih ima tesko daje sa se to umasovi...niko ne zeli konkurenciju...

Post je spojen: 1298876618________________________________________ _________

Kakav problem ako je na vetru, ovo me baš zanima??
Sumnjam da ćeš naći nepovoljnije uslove što se toga tiče, nego li kod mene - Vršac je poznat po vetru ::namigivanje::

izgleda da izmedju ostalog i vetar utice na slab rod abate fetel...vetar je valjda vetrometina ne i vetric ili povetarac...

talle
28-02-11, 08:14
za MA dunju to je mnogo visok ph izbegavaj kreć... K A N i slicno...samo đubrenje sa mesavinom ureom i tome slicno... u buduće uzimaj podlogu dunje BA-29 i imaces manje problema...ima ovde mnogo srtucnjaka koji imaju tri drveta kod vikendice i ovde uce tatu kako se prave deca....hihihiihihiihh

talle
28-02-11, 08:44
...hihihihiih...IRONMAN....nemoj samo da se kunes u znanje i diplome dobivene po partijskoj liniji....znamo mi tvoja generacija dokle je dovela ovu drzavu, drustvo,poljoprivredu i samo vocarstvo...namera tvojih istomisljenika da se zatre vocarsko-kalemarska proizvodnja u nasem kraju sa DULICKOM na celu naravno da nije uspeo...jer sve to sto ti pricas je pod znakom pitanja ili moze da bude a ne mora da znaci...za sve ima resenja pa i za nesavesne proizvodjače a i kupce...za razliku od tvoga vremena,kad ste proganjali lude ovoga kraja a sve zarad vaseg profita...sve te radnje pamti nas narod...danas proizvodjači iz naseg kraja imaju svoje firme svoje sertifikate zdravstvena uverenja i sve naravno pod kontrolom ministarstva poljoprivrede...i dalje izvozimo proizvodimo...rece veliki kupac ne kupuje kod nas sa aluzijom da nece dobiti tacan sortiment...greska...sve je iz finansijskih razloga...posto nisi upucen...da ti kazem....danas vise nema socijalizam...a kapitalizam znaci da se novac ceni postuje i cuva kad se ima...veliki plantazeri kupuju podlogu uzimaju svoj pelcer placaju kalemare i tako štede po sadnici višestruko...ja licno poznajem jednog proizvodjača koji prodaje velike kolicine podloge baš tim plantažerima tako da je proizvodjačima dostupna svaka varijanta proizvodnje...ovo su sad druga vremena IRONMAN...sad nema više partijskih drugova...sad čovek dolazi do izražaja i sve više se ceni...a da znam i više nego sto mi je potrebno to stoji...ja nemam fakultet al sam voćar praktičar ne bavim se teorijom u vocarstvu kako ti... :lol:

krcinac
28-02-11, 13:09
kud ovaj @vocar i pitao nesto . vas dvojica spustite loptu malo i ako komentarisete komentarisite o temi a ne da pocinjete polako da se vredjate to ne vodi nicemu , ako nastavite tako dobicu fobiju uopste nesto i da pitam na ovom forumu. evo jedno duplo pivo za ironman-a >:({ i jedno za talete >:({ da se smirite

krcinac
28-02-11, 13:17
...ima ovde mnogo srtucnjaka koji imaju tri drveta kod vikendice i ovde uce tatu kako se prave deca....hihihiihihiihh

hahahahaaaaa

zemljak jel to da se osetim prozvanim heheheh >:({ evo pivo ovo ti je vec drugo danas i rekao sam da se ne ljutis sto sam drugacijeg misljenja ja se ne ljutim.

Vocar
28-02-11, 13:30
::svaka cast:: Evo i tebi krcinac >:({

dfiskal
28-02-11, 14:42

U jbt,zavtre mi se uglavi,od "prijateljske" prepiske...A "samo" sam hteo da pogledam,amaterski, ovu pricu koja se zove "Kruske - i sadnice iz grane " itd.Posto i ja imam diplomu iz "vremena socijalizma,ali sam sasvim druge struke",a i prilicno godina,ne "braneci" ni jednog od ovih dopusivaca,nekako mi je "bliza" prica ova koju pise IRONMAN (ili ti na srpskom "Gvozden" ili tome slicno.), mozda, sto covek ima struku, naravno,koju slabo "koristimo", "jer vaznija je recenica "To je moj deda radio pre 100 godina tako cu i ja".Po meni je to,sasvim,blago receno, neozbiljno,znajuci da neka tehnoloska resenja od pre 10 godina vise nisu "upotrebljiva", u smislu optemilne iskoriscenosti sistema,resursa,ljudskih resursa,biljinih resursa, zivotinjskih itd .

Talle,bez nerviranja,covek zaista posediju "intezivno" znanje,koje bi trebao "da iskoristis" a ne da ulazis u konflikt sa njim.Moram da te podsetim da postoji 5 vrsta neznanja 1).Ne znam, nikada nisam ni naucio,2) Ne znam,znao sam ali sam zaboravio, 3) ne znam,zaboravio sam ali znam gde to pise da se podsetim 4) ne znam,ali mislim da znam 5) ne znam, a neznam da neznam (ova je najzesca i najopasnija ).Znaci,efektivno i iskustveno znanje se ne mogu porediti...(pogotovu sto to radite 100 godina...a los "djak" malo zaboravio pa nije preneo nasledniku.. pa ovo..ono) ..Opet kazem izvinite na smetnji, ali nisam mogao da izdrzim a da se ne "umesam"...

S postovanjem Ing.Misa S.Miletic i >:({ >:({

Vocar
28-02-11, 15:02
dfiškal, meni se zavrte od tvojih "navodnika". Forum i služi za razmjenu mišljenja :) Živio! >:({

dfiskal
28-02-11, 15:13
dfiškal, meni se zavrte od tvojih "navodnika". Forum i služi za razmjenu mišljenja :) Živio! >:({

Postovani vocar-u

Ja i rekoh da sam dosao da amterski procitam temu i da mi se zavrte u glavi od ove prepiske..Naravno rekao sam da mi je bliza prica od Gvozdena (ironman),a navodnike sam koristio po pravopisu srpskom.Posto se i tebi zavrte od mojih navodnika i znakova itd ,evo tebi , blago meni ,ovih znakova pravopiskih i stavi ih gde treba (?":>!~"".....:lol:??!!!!!! ), naravno mala sala :D :D :D i ;D} >:({ >:({ >:({ >:({

PS.
Sta razmena misljenja pa oni izgibose (stavi navodnike gde treba evo ti 2 komada " " )

Vocar
28-02-11, 15:26
Ako ćemo o pravopisu piše se "...a navodnike sam koristio po srpskom pravopisu." Šala mala naravno! ::namigivanje::

Upravo od diskusija, gdje između svake rečenice odgovora stoji navođenje govora od predhodnog govornika dosta smara. Kad krene vađenje iz konteksta, odlazi se u nedogled.

Naravno, ima i izjava i konstatacija gdje se ne može prešutiti, kao na primjer da plod sorte koja se kalemi primi boju podloge na kojoj se kalemi. Nigdje veze.. ::lose::

ironman
28-02-11, 15:43
Pa dobro, red je i da zavrsimo
Da dfiskal, Gvozden.
A da je kraj rasprave dosao vidi se i po tome sto majstorTale prestade da brani ista od svojih stavova a ne usudjuje se ni da pokusa da napadne bilo sta od onoga sto sam napisao vec prelazi na temu "partijske dipome" i ostalo.
Na osnovu cega Tale zakljucujes da je diploma partijska? Na osnovu necega sto sam napisao a to nije tacno? Sta to Tale? Ajd navedi nesto :)

Podloge se jos i mogu kod vas kupiti ali sadnice....neka fala.

A sto se tice Ivane Dulic Markovic znam da je ne volite, raniji ministri su vam bili bolji. Nikakve kontrole pa "vozi Misko"
I sam imam dosta zamerki na njen rad ali na rad ostalih ministara daleko vise medjutim to stvarno nije tema ovog razgovora.
Dakle Tale, sve sto si rekao pogresno je i nista ne znas.

dfiskal
28-02-11, 15:43
Postovani,
E tako se i odgovara, mene je to i interesovalo,"kao na primjer da plod sorte koja se kalemi primi boju podloge na kojoj se kalemi. Nigdje veze.. ::lose::" itd...i to me interesuje takav tip pitanja,a ovo je dozvoljeno ako pises u pasivu ( po pravopisu,srpskom ) "a navodnike sam koristio po srpskom pravopisu." " jbg... mala sala , u svakom slucaju prihvatanm primedbu i mislim da ste shvatili sta sam u stvari hteo da kazem...

S postovanje Vas Misa >:({

talle
28-02-11, 18:11
ne ne ljutim se ima i pametnih predloga naravno....taman posla... >:({

talle
28-02-11, 18:46
opaaa...gvozdeni unajmio i drvenoga advokata....sve u stilu nedaj se generacijo... :lol:tema kao tema je prosta sama po sebi u današnje vreme... nekad je to bilo diplomski za gvozdenoga i generaciju...danas za to ne treba nikakva vestina samo da se ima para za hormone i da se procita uputstvo...veoma je prosto...i sta tu ima mnogo da se prica..."divlja krupna kruška"a jos ni slike nema...o tome moze da se diskutuje godinama...primecujem da veoma malo se koristi google da bi se nesto saznalo....ono sto se nekad ucilo i ono sto ej sad u primeni nije isto.sve je uznapredovalo sve se usavrsava i uvek ce se usavrsavati...ovde bi bilo lepo neko mlad koga interesuju vocke i vocarske stvari da diskutuje a ne dokoni penzioneri....propale ideologije...koji su ceo zivot ziveli na ledjima radnika i seljaka ne ostavivsi nista za sobom čime bi ih pamtio narod....nekad je bila nauka oziliti nesto iz mladara ili reznice danas je to prosta stvar oko koje nema mnogo toga da se prica...ali gvozdeni je prepirkom samnom hteo ceo moj kraj da baci pod noge i stavi sebe iznad...neznajuci da je njegovo proslo...da li vocka dobiva bilo sta od podloge u to ne zelimm da se upustam ...treba li i tu gvozdenome i kolegi da se objasnjava...ljudi imaju institutsko znanje...verovatno honorarno rade za moling merton...zato mi danas uvozimo nove sorte i podloga i pelcera...i sve uvozimo zato sto oni sve znaju i mnogo unapredise nase vocarstvo sa svojim znanjem...pa danas imaju pravo da drze nekome ovde predavanja... :lol: :lol: :lol:

ironman
28-02-11, 19:15
.danas za to ne treba nikakva vestina samo da se ima para za hormone i da se procita uputstvo
Pa sta ce to kome kad se tako dobijena sadnica smatra divljom kako ti rece? :)

zato mi danas uvozimo nove sorte i podloga i pelcera.

Ne postoje sorte podlga .

Sta te bre to tera da pises i pises kad postaje sve jasnije da ti o ovome znas manje nego prosecno informisan covek bilo koje struke?
Prihvati vec jednom da nije dovoljno to sto ti je deda bio kalemar pa da ti samim tim nesto znas.
Takav stav smeta razvoju poljoprivrede a ne obrazovanje i svest o tome da znanja nikad nije dovoljno a kamoli previse, kako ti za sebe tvrdis.
Pomenu vec kapitalizam i proslo vreme.
Tvoj nacin razmisljanja je proslo vreme, prihvati to i bice ti bolje.
To je sasvim vidljivo i u praksi samo treba biti spreman da se otvore oci. Onaj ko zna i ko zeli da se ozbiljno bavi vocarstvom kao poslom zna kakve sadnice zeli i gde takve moze da nabavi, a to sigurno nisu sadnice koje su produkt mentaliteta - ma ja sve znam cak i vise nego sto mi treba jer mi je deda bio kalemar- i zato vama ostaju pijac i vikendice.
Eno na drugoj temi je napisano kako se to radi u EU gde je sadnica 15,5 evra.
Sta mislis da li taj rasadnicar angazuje strruku ili kaze 'ma sta ce meni to i moj deda je kalemio bez znanja pa mogu i ja' ?

talle
28-02-11, 19:39
:lol: :lol: :lol:pa kad ti neces da kalemis vec solis pamet neupucenima.neko mora...sve ces ti da izvrnes naopacke...to ti je posao ovde da dokazujes sebe... :lol:...to sto ti pricas to pije vodu kod ovih sto nisu upuceni u vocarstvo...mnogo njih nezna kad pricas gluposti...ljudi neznaju i sad sve sto ti kazes oni prihvataju kao znanje...ali ti i moj deda ste prevazidjeni....to sto ste vi nekad radili i sadili i ovo sto se danas radi i sadi nikako ne moze da bude isto...troćao se ti tu ili ne...vredjao ili ne...vreme ti je proslo...da ti to toliko znas kolko se pretpostavljas vec bi nesto izmislio...vidim nedelju dana ne mozes da odbranis svoj diplomski rad...oziljavanje reznice...jos ces morati ovu temu da branis...nista nisi rekao novo smo prepricavas staro....malo se sluzis sa copi- paste...branis se lazima i poluistinama... :lol:nemoj da zuris sa odgovorima, tu samj ja ne zurim nigde...lepo sroci a dozvoljen je i google sve u odbranu tvoje diplome...vidim da ti i ekonomija nije jaca strana...a pretpostavljas se kao kvalifikovani znalac...cccc...batali te tvoje skolske udžbenike ,nove knjige kupi, malo se osavremeni ili i ti znas sve ko moj deda... :lol:

dfiskal
28-02-11, 19:43

Talle,bez nerviranja,covek zaista posediju "intezivno" znanje,koje bi trebao "da iskoristis" a ne da ulazis u konflikt sa njim.Moram da te podsetim da postoji 5 vrsta neznanja 1).Ne znam, nikada nisam ni naucio,2) Ne znam,znao sam ali sam zaboravio, 3) ne znam,zaboravio sam ali znam gde to pise da se podsetim 4) ne znam,ali mislim da znam 5) ne znam, a neznam da neznam (ova je najzesca i najopasnija ).Znaci,efektivno i iskustveno znanje se ne mogu porediti...(pogotovu sto to radite 100 godina...a los "djak" malo zaboravio pa nije preneo nasledniku.. pa ovo..ono) ..Opet kazem izvinite na smetnji, ali nisam mogao da izdrzim a da se ne "umesam"...

Ma nisam ja niciji "drvenjak",a nisam ni "penzos" , mislim da sam prosecan gradjanin, a sto se moje struke tice mogu i CV da ti posaljem PP,naravno...nego stvarno paziljivo procitaj ovo sto ti napisah u citiranju...pa jbt , moj deda je pre 40 godina pravio najbolje tambure u Sumadiji ... ali ja o tome ,nazalasto , nemam pojma...I jos nesto, tehnika i tehnologija,toliko napreduje, da je i ono sto je otkriveno pre 5 godina , sada vec zastarelo...to vidim po mojoj struci... jedva uspevam da pratim promene... i inovacije...jbg njih je mnogo sto smisljaju , a ja sam jedina koji pokusava to da prati.. logicno da "oni" vode sa 10:0 u gostima...A sto se tice ironmana,pa to sto ti isprica on je to radio,predpostavljam, na OTO (opstetehnicko obrazavanje), u okviru njegove struke...ali ostaje vestina,se stice ili si rodjen za to...ja licno znam pilota koji nema vozacku dozvula "A".. pa naravno, ne poznaje vestinu voznje obicne bicike , a kamoli motora... u jbt odoh u :){{ :){{, mada samo sam hteo da pogledam temu " Kruska - sadnica nastala iz grane"
Izvinjenje svima i >:({ >:({

talle
28-02-11, 19:52
:lol:ocekivao sam drvenoga da malo podrzi gvozdenoga...skolski drugovi...akademci :lol:nedaj se generacijo... :lol:

dfiskal
28-02-11, 19:56
'El me doceka? ;D} ;D} ;D} ^-^ ^-^ ^-^
U svaka ti se dala?Ma i nije to losa kombinacija on gvozdeni (kao gvozdeni puk, topovac) , a ja drveni...jbg nije losa kombinacija.
Nego, pogledah ti profil,i slike postavljene na njemu..Posle ovakve price, pocinjem da sumnjam da je to tvoje i da si "slucajno prolazio i slikao se"... jbg.. moj utisak, mada u dubini duse verujem da je to tvoje...jbg to je poceo tvoj deda pre 100 godina i verujem da imas tradiciju,tako da gledaj da to, ponistis svojim ponasanjem.Pomisli da je tvoj deda imao internet i efektivno znanje(citaj teoretsko ) gde bi ti sada tek bio i naravno >:({ >:({ >:({

Vocar
28-02-11, 20:01
Moram da primjetim da ste svi skrenuli sa teme. Mislim, tema je sadnica nastala iz grane, a niti jedan od vas ne iznosi mišljenje vezano za tu temu već se prepucavate. Zanimljivo je krenula diskusija pa ju zato pratim, al sad ste totalno otišli od nje.

dfiskal
28-02-11, 20:06
Vocar slazem se sa tobam, pa ja sam i rekao da sam "slucajno prolazio" jer me je stvarno interesovala tema, a nisam iz struke...i da jednostavno vidim sta se radi..jbg sezona pocinje..itd...pa vidis da sam vec dobio nadimak "drveni",predpostavljam da bi i ti otisao u :){{ :){{ :){{

Pozdrav

Vocar
28-02-11, 20:31
Ne znam zašto nadimak drveni? :)
Ja sam već ranije rekao da ne znam ništa o kalemljenju, ali evo saznajem polako i ove godine startam sa prvim sadnicama. Zato se puno i ne upuštam u polemiku.

talle
28-02-11, 20:37
:lol:ma to su slike uslikane oko po leta ...praslo je to toliko da je vrh sadnice bio visi od uvis ispruzene ruke...sta da radim kad neznam pa mi proizvodnja nije kvalitetna :lol: mnogo njih je proslo kroz to voce i mnogo pitanaj ej postavljeno...:lol:ja ne razumem ako neko ne moze da prati novotarije koga on onda da savetuje i cemu ti zastareli saveti...
neznam sta ima nejasno oko oziljavanja reznice danas...hormoni resavaju problem formitranja korena...

ironman
28-02-11, 20:40
A sto se tice ironmana,pa to sto ti isprica on je to radio,predpostavljam, na OTO (opstetehnicko obrazavanje), u okviru njegove struke...

Ma naravno.
To ko je ikada bio u ikakvoj skoli zna.
I naravno da mi nije cilj da pokazem kako vise znam od Tala, (kome to nije vec shvatio tome ne vredi nista ni objasnjavati) vec je cilj da se nesto sto je apsolutna pogresno a sto se pretstavlja kao znanje razotkrije. Ne da bih ja pobedio Tala, to mi je zaista nevazno, vec da eto doprinesem da neko ko nije bas upucen ne prihvati to kao tacno.
A sto se kruske "iz grane" tice. Komentar koji je pokrenuo temu (http://poljoinfo.com/index.php?topic=907.msg16835#msg16835 ) ipak nije dovoljan da bi se sa sigurnoscu tvrdilo da je ta kruska nastala tako sto je neka "grana" obrazivala adventivni koren. Naravno da se ta mogucnost ne moze apsolutno ni iskljuciti, ali imajuci u vidu da kruska veoma retko obrazuje trakav koren verovatnoca je mala.
Tacno je da generativni koren (koren biljke koja je nastala iz semena) uglavnom ima osovinsku zilu ( u narodu poznata i kao percin) i da se iz nje formiraju sekundarne zile i zile sledecih redova sve do usisnih, a da je vegetativni koren (koren biljke nastale vegetativnim putem, bez semena) zilicast, bez osovinske zile sto je slucaj kod uvodnog komentara, ali postoje mnogi moguci razlozi da i generativni koren nema tu zilu. Njeno odstranjivanje prilikom sadnje, neka druga mehanicka povreda, i dosta drugih mogucih razloga tako da sam nedostatak nje nije apsolutno pouzdan dokaz nastanka takve jedinke.

Moze li se kruska razmnoziti vegetativnim putem? Da.
Ili uz upotrebu fitohormona, ili u prirodi uz neke idealne uslove, ali i tada u malom procentu. Naravno da se moze razmnoziti i tzv kulturom tkiva sto je takodje vegetativni nacin razmnozavanja ali to se u prirodi ne dogadja vec je to proces koji se moze ostvariti samo u labaratorijama.
Zasto bi s eto radilo?
U praksi ne postoje razlozi za takav poduhvat a u nauci sigurno da.
Vegetativni razmnozavanjem se apsolutno kopira genetska struktura biljke majke i to je jedan od razloga. Taj genestski identican potencijal ne mora apsolutno da se menifestuje u morfologiji biljke kcerke, tj biljka kcerka iako je genetski identicna ne mora biti i fenotipsli (izgledom, bujnost i sl) identicna biljci majci jer na habitus pored genetiskih faktora uticu i drugi. Pa recimo bas taj koren moze da bude uzrok razlike. Tako dobijen koren je najcesce krazljaviji, posebno kod vrsta koje prirodno takav koren ne obrazuju, pa tako krzljav koren nece biti u stanju da biljku opskrbi dovoljnim kolicinama hraniva da bi njen genetski potncijal bio izrazen.

Post je spojen: 1298922154________________________________________ _________

..praslo je to toliko da je vrh sadnice bio visi od uvis ispruzene ruke...s

Da bi se to postiglo nije potrebno nikakvo znanje vec dosta azota i vode ali to je greska moj Tale.
To su lose sadnice.

talle
28-02-11, 20:51
;D}napokon je gvozdeni uz podrsku drvenoga procitao svoj diplomski rad i dao odgovor na temu >:({zakljucak, namerno, gvozdeni nije izveo jer je zakljucak da nema bolje resenje nego kalemljenje pelcera na podlogu...verujem da ce u izboru noza (kalemara)i tehnologije kalemljenja gvozdeni uputiti coveka (vocara)da se covek ne bi povredio...

ironman
28-02-11, 20:56
;D}napokon je gvozdeni uz podrsku drvenoga procitao svoj diplomski rad i dao odgovor na temu ...

Cuti bre i uci, ne lupaj o diplomskim radovimana fakuleteima jer jeocigedno da si ti samo cuo da tako nesto postoji, a da pojma nemas ni kako to zgleda a kamo li kako se radi? :)
Uci ako ista mozes da razumes, mada ne verujem.
Nego, sto se hvalis losim sadnicama? Ne znas da su lose?
Ajd budi dobar, inace cu sad da objsnim zasto od takvih treba bezati ko djavo od krsta :)

talle
28-02-11, 21:03
:lol: :lol: :lol: :D :lol: :lol: :lol:napisi ti nesto ovde sto ja neznam...samo to cenim kao znanje...ovo ima u svakoj knjizi o vocarstvu :D

ironman
28-02-11, 21:06
:lol: :lol: :lol: :D :lol: :lol: :lol:napisi ti nesto ovde sto ja neznam...samo to cenim kao znanje...ovo ima u svakoj knjizi o vocarstvu :D

Hocemo li opet o tome da se takva kruska smatra divljom ? Jel i to pise u knjigama o vocarstvu?
A pise li i zasto su tvoje sadnice lose i zasto ih nikako ne treba kupovati ili da ja to napisem ovde? :)

Vocar
28-02-11, 21:15
@ironman, otvoreni su novi podforumi, pa u "rasadnik" otvori temu o tim razlozima loših sadnica.

ironman
28-02-11, 21:18
@ironman, otvoreni su novi podforumi, pa u "rasadnik" otvori temu o tim rezlozima loših sadnica.

Ok ok
Evo i ovde se prica o sadnicama, imamo cak i primer losih pa ne bi bilo bas offtopic, ali ipak bi moglo da zalici na neku licno osvetu pa je mozda bolje to sto predlazes.
Bice prilike.

dfiskal
01-03-11, 08:31
;D}napokon je gvozdeni uz podrsku drvenoga procitao svoj diplomski rad i dao odgovor na temu ...

Nego, sto se hvalis losim sadnicama? Ne znas da su lose?
Ajd budi dobar, inace cu sad da objsnim zasto od takvih treba bezati ko djavo od krsta :)

Postovani Ironman-e,poruku od 28.02.2011, 20:40 » sam potpuno razumeo, i to bez upotrebe Vujaklijinog recnika,nego, budi dobar i objasni nam sto treba bezati kao djavo od krsta od ovakvih rasadnicara...Mada, vizualno to lepo izgleda,sta je sustina i moguca greska okod ovog rasadnicara,mada iz tvog komentara,cak i ja,mada nisam plavusa shvtam,pa jbt znamo sta znaci azot i dosta vode ...biljka ode u nebo,jbt nebo i mesecina ... itd?

S postovanjem "Drveni" - advokat @D_fisla >:({

bosanac_iz_bosne
01-03-11, 11:10
Ne treba se ljutiti,ovdje smo da razmijenimo mišljenja i neka svoja lična iskustva.
Ja sam viljamovku sadio na razmaku od 2 m.Kalemljena je na divljoj podlozi,bujnost sam joj "ukrotio"
povijanjem grana.

U ovoj godini od njr očekujem koji kazan rakije.

draganapetrovic
01-03-11, 15:45
i ja bih volela da cujem objasnjenje

ironman
01-03-11, 16:02
i ja bih volela da cujem objasnjenje

Ima ga na temi rasadnik
http://poljoinfo.com/index.php?topic=17308.new#new

talle
01-03-11, 18:10
:lol:jeste ...samo azot i voda... :lol: veze neki ovde nemaju o proizvodnji sadnica...a moje "loše "sadnice su vec razprodate... valjda zato sto su bile loše :lol:...da bi se dobila kvalitetna sadnica...ne treba fakultet...treba znanje...nije to samo AZOT I VODA... :lol: :lol: :lol:

ironman
01-03-11, 18:30
Hehe
ajd kazi sta treba, majke ti :)
Mozda baba koja zna da baje?

Evo kako to ti radis:

Prvo, uglavnom kalemis u prolece, na terajuci pupoljak i to prostim spajanjem najcesce. Kaleme ti kojekakvi koje placas po komadu i cesto se dogodi da oni pomesaju kalemgrancice razlicitih sorata (nose to po dzepovima, torbicama, kesama) pa ni ti nisi siguran koja je to sorta.
Izbusis vodu tu pored parcele, Morava blizu lako ti je, napravis bankove i rokas vodu dok ne opliva. Preko leta frezica, sprecavas korov, i daj boze da to ikad zastitis, voda i azot i pici snajka.
Tale, znam, bio, pratio, nemoj se zanositi da je to neko znanje.

Ali ako gresim daj jednom to znanje na videlo (ili je to tajna?) :)

Cak i ako si prodao to jos nista ne govori, eno ti tamo na drugoj temi visnje za tresnje, jedna sorta za drugu i sve ono o cemu sam pisao ovde. I oni su prodali, i jel to dokaz kvaliteta?

talle
01-03-11, 18:50
...rekoh ja da si ti na nivou moga dede.... :lol:jeste se to nekad radilo dok si ti zario i palio...al sad se vremena promenila...dok si ti bio neko i nesto kalemilo se po 2-3000 komada...sad je to mnogo veca kolicina...ne mozes ni da zamislis koliko se toga okalemi...tako da su to vec puni dzakovi pelcera nema vise kese i dzepovi...da neznas to ja znam i ne moras svima da pokazujes...kad mislis da je to samo azot i voda....ima tu mnogo vise i nege i djubrenja i zastite...da bi ona izrasla toliko koliko je izrasla ona mora da bude negovana i sticena nesme nista da joj fali...mora da se prati radnja...mora da se zna sta koja podloga voli sta koja sorta voli sta ne voli kad da je prihranis kad sa time da prestanes kad koje elemente da joj das i koliko...moras sa biljkama da se druzis sve one kazu samo ako umes da razumes sta ti pricaju...sto se nacina kalemljenja tice i to ne biram ja nego kupac...cak i na koju visinu se kalemi odredjuje kupac...zna se koje se kalemi čipovanjem koje prostim spajanjem...sve mora da bude kvalitetno da bi se dobila kvalitetna sadnica...pa neko voli sa privremenim granama neko ne sve to moras da ispostujes zato sto kupac tako to trazi...jos nesto to mnogo azot i voda :lol:mnogo takve sadnice napadaju bolesti...sve mora da bude izbalansirano ni mnogo ni malo...vec taman :lol: ili ti gvozdeni imas mozda bolje sadnicea a mozda je bolji i ovaj "drveni advokat " tvoj :lol:nemojte oko sadnica samnom...tu ste tanki ki zilet :lol: :lol: :lol:

ironman
01-03-11, 19:13
Dobro je Tale, sve si u pravu.
Stvarno si mi dosadio vise.
Ajd kazi vec jednom kako radis ili me mani besmislica o razgovoru sa biljkama.
Dovodis me bre u poziciju ili da kopiram sve tvoje budalastine koje si ispisao ovde ili da ti posatvim neko pitanje pa da tako pokazem da veze blage nemas.

Voli podloga ovo, voli ono
Tako neko ko ista zna NIKADA ne bi rekao.
Ne voli biljka nista, ona ima potrebe, specificne zahteve, afinitete a ne razum i osecanja.
U mom selu se bas tako kaze- voli ovo, voli ono.
I ti ces da prices o znanju.

talle
01-03-11, 19:27
...vidim ja od pocetka da ti nista ne razumes sto ja pricam :lol: ti pricas knjiske termine ja narodske...kod tebe nesto ima potrebu, afinitet ili ne kod mene je to voli ili ne voli...ti ovde pricas ljudima koji nemaju niakvo predznaje o vocarstvu sa svim tim knjiskim terminima pola njih te ne razume verujem...a sto se tice znanja...ne bi bio prvi koji je nesto naucio pametno od mene...samo te ebava prevod :lol:neke stvari nisu za siru javnost vec samo za krug prijatelja...a najvise volim takve kao ti pune sebe i zvanja i znanja...sta ce tebi vocarstvo zar ti nije dosadilo...mislim da bi ti sad najlepse prijale pet ovaca na nekoj livadi...i prst u uvo...neka vocarstvo ovim mladjim... :lol: >:({...živ mi bio... :-*(ovde zatvaramo diskusiju) >:D

Majstor Gera
01-03-11, 19:35
Voćaru zabraniti da postavlja ovakva pitanja. :lol:
Ovo ode predaleko. ":":{ ::samo bes::
>:({

ironman
01-03-11, 19:53
ne bi bio prvi koji je nesto naucio pametno od mene
Ajd kazi sta pa da umrem.

Kazes:

mora mnogo da se zna da bi se bilo vocar

Jel to ovo znanje strucnjace?

"one vocke koje se preko reznice ozile same( zatrpane u zemlju) ozile smatramo ih kao divlje"

"tako krupna nikako ne moze da bude divlja kruska"

"ako kalemis na divlju krusku onda ces cekati najmanje 9 godina"

"predlazes coveku da radi jedan posao dva puta."

".pusti vilijamovku...nije to savrsena sorta, rekoh ti da joj treba dodatno oplemenjivanje sa kaluđerkom"

I jos mnogo toga.
Pa ti si u svakom komentaru napisao bar po jednu totalnu budalastinu a opet lupetas nesto o znanju.
I pametno bi ti bilo da zavrsis raspravu, stvarno.
A i da promenis nik.

talle
02-03-11, 15:31
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: >:({:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dunjica
02-03-11, 19:41
Cao drugari, nova sam na forumu i zamolila bih nekog da mi pomogne oko izbora sorte. Zelim da posadim neke vocke u svom dvoristu pa me interesuje kruska koja ima lep, socan i krupan plod. Sta je dobro za Pomoravlje 8)
Unapred hvala >:D

FruitBoy
03-03-11, 22:32
Boskova bočica, broj 1 od stonih sorti. Može i konferans uz nju. A takođe i vilijamovka. Od ranih tu su junska lepotica, junsko zlato, santa marija!

topalovic
03-03-11, 22:35
Boskova bočica, broj 1 od stonih sorti. Može i konferans uz nju. A takođe i vilijamovka. Od ranih tu su junska lepotica, junsko zlato, santa marija!

Vocar
04-03-11, 01:00
@fruitboy, topalovic :D

talle
04-03-11, 17:06
...dajte bre nesto novo...bar karmen... >:({

FruitBoy
04-03-11, 21:03
Pa šta fali ovim sortama? Boskovoj bočici nijedna ne može primirisati kad je sveža upotreba u pitanju.
Dobro, ni karmen nije loša sorta, al ova je za mene nezamenljiva. Jes da je jebe ta rđasta prevlaka, al šta da se radi, taka tura! :D

njoko
04-03-11, 22:56
Kruške: vilijamka,avranuška,conference,društvenka,pastor čica,passe-crasane.
http://img151.imageshack.us/img151/333/bild0322.jpg (http://img151.imageshack.us/i/bild0322.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Pastorčica 2008god
http://img819.imageshack.us/img819/4806/bild0659o.jpg (http://img819.imageshack.us/i/bild0659o.jpg/)

FruitBoy
04-03-11, 23:09
:D :D :D

Dragojlo
06-03-11, 00:11
A Butira-rana moretinijeva :D
Boskovu bocicu imam, i kruska je extra, a bogami i butira :lol:

FruitBoy
06-03-11, 15:19
@ironman @talle
O kakvim sadnicama pričate? Tj, proizvodnji kakvih?
@Dragojlo
Butira je mama od kruške, i nema je puno u zasadima!

talle
07-03-11, 11:57
...uglavnom se kalemi ono sto ima prođu ili po narudžbini, nije problem uraditi sadnicu po želji kupca...

mojalovaa
13-03-11, 13:37
Sta se desava kada na mladim sadnicama kruske puca kora , nako koda je neko zapeo pa je malo ogulijo , prije jeseni toga nije bilo , a danas gledam ima , ali vec je kao sraslo , e sada mislim da je to od zimus ili jeseni .
Cime spricati i zastititi , inace su kruske mlade proslo prolece zasadjene ali ih lani nisam nicim spricao , bile su zdrave , jedino na jesen malo pocela hrdjavost lista.

FruitBoy
13-03-11, 16:04
Moguce da je uzrko mraz, a moguce i kruskina buva da se pojavila. Ako je to u pitanju u velikom si problemu! Koliko sadnica imas?

mojalovaa
13-03-11, 16:12
Ma nemam puno za sebe 5 komada , ali samo na 3 imam taj problem , nije buva sigurno jer nema nikakvig ostecenja da se vide kao sto inace naprave insekti , samo je kora nako pukla na duzinu od jedno 6 do 10 mm i to od vrha prema dolje na 5 ili6 mjesta , mislio sam pospricati plavim ali da provjerim sta vi kazete.
Moze biti od hladnoce , sjeverna je strana , a cistina pa brije kad dune ko ludo.

FruitBoy
13-03-11, 16:15
Mraz, nista drugo ne preostaje!
Isprskaj ta stabla i okreci!

mitar88
16-03-11, 17:42
da li se moze sada zasaditi divljak pa da ga kalemim iduce godine?

mutavdzic1
16-03-11, 20:39
da li se moze sada zasaditi divljak pa da ga kalemim iduce godine?

Moze

Bećarina pusta
23-03-11, 13:44
Jutros smo prskali krušku protiv kruškine buhe sa Rimon-om u koncentraciji od 0,06 % i sa 1900 l/ha škropiva. Inače tog štetnika sam se nakon 4-5 godina jedva uspio rješiti prošle godine no posljedice na nasadu se još uvijek primjete. Ujedno smo i malčirali grane koje su ostale u redovima nakon što se glavnina mase izvukla van jer je bilo jako puno orezanih grana.

http://www.youtube.com/watch?v=yBt8SvLl4-M

valhalla
23-03-11, 14:29
Jutros smo prskali krušku protiv kruškine buhe sa Rimon-om u koncentraciji od 0,06 % i sa 1900 l/ha škropiva.

Samo insekticid? Bez nekog ulja?

Ja sam jutros radio kombinaciju galmin+cipkord

Inače,video je :D

FruitBoy
23-03-11, 15:09
@Bećarina pusta

Je l to tvoj zasad? :D

Vocar
23-03-11, 16:24
Voćnjak je impresivan! Super kombinacija mulčer + atomizer! :D

Bećarina pusta
23-03-11, 20:26
Jutros smo prskali krušku protiv kruškine buhe sa Rimon-om u koncentraciji od 0,06 % i sa 1900 l/ha škropiva.

Samo insekticid? Bez nekog ulja?

Ja sam jutros radio kombinaciju galmin+cipkord

Inače,video je :D

Da, samo insekticid. U subotu ili ponedjeljak idem sa (crvenim) uljem, a sad nisam stavljao ulje.

@Fruitboy: Da.

FruitBoy
23-03-11, 22:17
:D >:({

mitar88
05-04-11, 21:41
Da li bi se smio pomiješati CONFIDOR sa sredstvima protiv monilije?

FruitBoy
14-04-11, 12:49
Mislim da se Confidor može mešati sa većinom insekticida i fungicida, al ipak isčitaj uputstvo i ograničenja ako ih ima.

@Bećarina pusta

Kakva je situacija kod tebe u kruškama?

mojalovaa
15-04-11, 20:08
Dali netko zna sta se desava kad mi se na mladom listu kruske pojavljuju neke kao crvene kraste na listu kao kod breskve , i sa cime spricati.

FruitBoy
16-04-11, 11:41
Mislim da je to čađava krstavost listova, oprskaj to nekim fungicidima Score ili Polyram, tako nešto! :D

Bećarina pusta
17-04-11, 20:57
@FruitBoy: Nisam baš zadovoljan, no bolje je nego prijašnjih godina. Bitno je da sam uspio suzbiti (kao i prošle godine) kruškinu buhu (prvu generaciju) koja mi je dosad unazad nekoliko godina pravila strašnu štetu što se vidi na nasadu. Prošle godine sam ju forsirao sa mineralnim i folijarnim gnojivima svake fele nebi li se malo oporavila od uzastopnih napada kruškine buhe i mogu reć da ima napretka. A sad sam prvi puta rado sa Gobbijevim AF-om protiv opadanja plodova, no dodouše samo jedan malo zakašnjeli tretman, pa ćemo vidit šta će biti. Za sada (prekjučer sam bio u njoj) plodići neopadaju, al ima još vremena.

http://img696.imageshack.us/img696/2731/kruka.jpg (http://img696.imageshack.us/i/kruka.jpg/)

FruitBoy
17-04-11, 23:05
Pa vidim da je dosta bleda, nema jedrine u njoj. Bitno da sprečiš dalji razvoj psile, ostalo će se lakše suzbiti! Prošle godine je strašnih problema bilo sa rutavom bubom, al eto ove godine vremenski uslovi su takvi da je njen let sprečen ili ograničen. Kod mene je u toku puno cvetanje, očekujem da dobro prođe! Jer kad se plodići zametnu, velik deo posla je odrađen, s obzirom na ostale okolnosti!
Je l znaš uzroke opadanja plodića?

Bećarina pusta
18-04-11, 08:05
Ma blijeda je zbog hladnoće i hladnog vjetra. Jutros sam bio u voćnjaku i to "žutilo" se gubi. Opadanje je vjerojatno zbog nedostatka hormona. Sad kad sam gledao još neopadaju ni prilikom jake trešnje grana i "ćuškanja" cvati.

Kratko ću o svom iskustvu suzbijanja kruškine buhe. S obzirom da nisam imao iskustva sa tom "nesretnicom" i njenim suzbijanjem skupo sam platio tu "školu". Uglavnom držao sam se preporuka o vremenu suzbijanja po preporukama i kalendarima zaštitarskih tvrtki koje proizvode pesticide po literaturi svake fele... Nakon par godina u kojima mi je buha radila čuda u kruški odlučim ranije krenit u suzbijanje, dakle prije preporuka iz (promo) literature i to čim se temperature počnu dizat u + (prije otvaranja pupa, cvati...) i sa 1900 l/ha škropiva uz dodatak regulatora razvoja kukaca i okvašivača. U dva navrata idem sa regulatorom, a onda nakon toga idem sa Vertimec-om + okvašivač i također sa puno škropiva. Kasnije radim tretiranje insekticidom po potrebi, no to su uglavnom vrlo male korekcije. Buha odlaže jaja na (krajevima) mladica u niz, ili pojedinačno, oko pupova, na vrhove mladica... dakle na mjesta gdje će ličinka nakon izlaska iza jajeta imati priliku odmah krenuti u "akciju" sisanja sokova. Sokove sisa na spoju pupa i grane, na mjestu gdje se peteljka lista spaja sa granom, na spoju peteljke ploda sa granom, na njušci tučka na plodiću, (kasnije i) na samim plodovima...

Ključne točke za suzbijanje bi bile: pravovremeno određivanje početka prvog tretiranja (redovno obilazit nasad čim se temperature počnu dizat u pozitivu), koristiti što više škropiva (obratiti pažnju na ispravnost dizni na atomizeru da škorpivo "necuri" sa stabla) barem 1000-1200 l/ha i više, obavezno dodavati kvalitetan okvašivač, raditi po mirnom vremenu i obavezno nabaviti povećalo (60x ili više) da bi mogli pratiti proces starenja jaja kruškine buhe te na osnovu i toga faktora odrediti termin zaštite.

valhalla
18-04-11, 09:09
Ja sam za psilu namenski radio tri tretmana (prosečno):
-prvi tretman u periodu mirovanja vegetacije (maltene zimsko prskanje) sa insekticidom i uljem
-drugi tretman po potrebi posle cvetanja, a kada primetim da postoji primetna populacija psile, abastate+dimilin - ovo bude najčešće početkom maja, u vreme kada postoje formirani mali plodovi
-treći tretman isto kao drugi - negde početkom juna

Nikad nisam imao problema sa psilom. Eventualno ako je baš agresivna treba drugo ili treće prskanje ponoviti posle 10ak dana.
Jako je bitno ne prskati čim se vide tri jajašca. Treba sačekati malo i pogoditi vreme pre nego što će se male psile izpiliti, a to određujem po procentu "žutih" jaja. Žuta jaja su ona koja su bliže "pucanju", dok su bela jaja taze položena. Znači ne prska se preventivno (osim prvog tretmana).

Nemojte se igrati sa psilom,može jako lako da uništi krušku. Stoji da je borba protiv nje prilično skupa, možda je samo prskanje protiv crvenog pauka u jabuci skuplje, ali imajte na umu da je ovo bolest broj jedan za zasad kruške.

Vocar
18-04-11, 10:27
koristiti što više škropiva (obratiti pažnju na ispravnost dizni na atomizeru da škorpivo "necuri" sa stabla) barem 1000-1200 l/ha i više, obavezno dodavati kvalitetan okvašivač...

Pitanje za sve kolege: Kako procijeniti količinu tekućine (škropiva) kad se pršće sa određenim sredstvom, a njegova koncentracija je preporučena po ha ili ako je dato na 100l vode? Banalan primjer, 2 litre/ha. Da li prskati sa 400l, 1000 il više škropiva po ha? Čuo sam razne teorije kako odrediti količinu ali sve se razlikuju. Razumjem da zimsko prskanje zahtjeva veću količinu zbog ulja i da se voće "okupa" ali šta je sa ostalim prskanjem? Da li se koncentracija sredstva uopšte gubi povećanjem količine vode ako npr umjesto 400 pršćem sa 800l po ha, a istu količinu sredstva razmutim bilo u 400 ili 800 litara vode?

Na koji način određujete količinu prsanja po hektaru? Da li je to uvijek ista količina osim zimskog prskanja?

FruitBoy
18-04-11, 12:46
Pa često se koristi termin doza preparata. Ona, dakle predstavlja količinu nekog pesticida koja treba da se nanese na određenu površinu. Različita hemijska sredsta zahtevaju različite količine vode. Različiti patogeni imaju različite biologije razvoja, neki mogu biti suzbijeni sa manjom količinom vode, a neki sa većom. Takođe, i zapremina krošnje igra dosta veliku ulogu u količini tečnosti (škropiva). Kolega Bećarina pusta je lepo naveo da treba minimalno 1000-1200 l vode upotrebiti. Za zasade koji su stariji ta količina je i veća. Jasno, veća je zapremina, više vode treba da se stabla lepo okupaju. I potpuno se slažem da dizne za dispergovanje tečnosti moraju biti dobre, da vreme treba da bude mirno, da nema pojave drifta(odnošenja) tečnosti i što je možda još najbitnije da se koristi neki okvašivač. Bećarina pusta, parafinsko ulje, je l to dobra stvarčica za ovu namenu?

markodim
21-04-11, 23:06
http://www.dodaj.rs/f/2Z/Dw/2sQjcB6W/slicka0015.jpg

Viljamovka u cvetu...

markodim
21-04-11, 23:09

viljamovka u cvetu...

Majstor Gera
21-04-11, 23:33
Druardova Maslovka.

http://www.dodaj.rs/f/P/xg/1V6osCx1/kruska-druardova-maslovk.jpg

mitar88
22-04-11, 11:06

viljamovka u cvetu...
Koja je ovo godina kruske,stvarno e dobra!!! SA kojim sredstvom si ti poprskao korov ako se smije znatt!!!

Majstor Gera
22-04-11, 15:18
Druardova Maslovka, četvrta godina, na sejancu. Trebalo je malo više da se oreže, ali mi je bilo žao.
Protiv korova nije prskano ove godine, samo je bačen stajnjak, veštačko đubrivo i okopano.
Prošle godine prskano oko stabla protiv korova Gramoksonom, a korišćena je i parkovska kosilica.

mitar88
22-04-11, 15:44
Kako je djelovao GRAMOXONE:lol:?? Jel dobro osusio travu??

Majstor Gera
22-04-11, 17:05
Prošle godine jeste, a ove godine kada preprskam će verovatno opet delovati. (?)

Vidojica
22-04-11, 18:10
@Majstor Gera
Ako nije tajna, na kojoj si lokaciji u Sevojnu?Voćnjak ti u brdu izgleda u Trnavcima a maline u dolini. Zanima me od kog su ti drveta one letve za stubove malina?Pozdrav na znam kako sad ide pr poruka pa te pitam ovako

valhalla
22-04-11, 19:41
Kako je djelovao GRAMOXONE:lol:?? Jel dobro osusio travu??

Gramoxon je dobar samo ako je mlad zasad pa ne smeš koristiti total, pošto on osuši samo nadzemni deo korova a koren ne dira.

Majstor Gera
22-04-11, 20:36
@Vidojica
Lokacija 200 metara severno od crkve. Kruške su tri metra iznad malina. Stari voćnjak, šljive, od 1,5 ha jeste u brdu ispod Lokve. Letve za stubove su od bagremovog drveta. Pozdrav.

@valhalla
Ovo je mala površina, može da se prefrezeruje kultivatorom za deset minuta, nego nisam stigao. Inače, ne volim da koristim herbicide u voćnjaku, blizu kuće, čak ni Gramokson. Pozdrav.

mutavdzic1
26-04-11, 19:56
[quote=boskosofija;17285]trebaju mi sadnice kruške

imam sadnice,dejan 063 80 99 704

lajbi
27-04-11, 21:29
Pozdrav svima. Sta preporucujete ,sa kojom djubrivom da prskam kruske?. Prosle godine sam radio sa SLAVOL-om ,al neki mi kazu ,da je to skoro nista. Upravo zato pitam ,jer primetio sam da lisce nisu bas zelene,nego vec svetlo zeleno.

radan
28-04-11, 16:12
Forumasi preporucite mi koju vrstu kruske da sadim s jeseni. Istu bi koristio za rakiju, a voleo bih da to bude neka sorta koja stize u vreme kada i sljive. Napominjem da bi se vpcnjak nalazio na nadmorskoj visini od oko 700 m. Unapred hvala.

Vocar
28-04-11, 18:25
@lajbi, tek je počela vegetacija pa je zato lišće mlado i blijedozeleno.

@radan, moj prijedlog je Viljamovka.

markodim
28-04-11, 20:02
Evo jednog eksperimenta sa Viljamovkom
http://i53.tinypic.com/jazb08.jpg

mitar88
28-04-11, 20:08
I kako se pokazao experiment:lol:'

markodim
28-04-11, 20:18
Pa vidis, to je slika od danas, a kruska se u njoj odrzala od prosle godine samo da ne ostane bez rakije...
Od 5 flasa koliko sam stavio 2 su uspele da porastu, doduse malo su manje, ali taman da staju u flasu.
Lepo je za oko videti, ali jos uvek nemam rakiju od kruske da stoji u njoj vec je unutra jabukovaca...

mitar88
28-04-11, 20:22
Pa nije losa stvar!!

FruitBoy
28-04-11, 21:13
Pozdrav svima. Sta preporucujete ,sa kojom djubrivom da prskam kruske?. Prosle godine sam radio sa SLAVOL-om ,al neki mi kazu ,da je to skoro nista. Upravo zato pitam ,jer primetio sam da lisce nisu bas zelene,nego vec svetlo zeleno.

Da, još je malo prohladno, to žutilo je prisutno! A što se tiče đubriva, slavol je ok đubrivo, a ako ti se ne svidi, možeš probati Kristalon Specijal, koji se isključivo primenjuje za folijano prihranu! Budi oprezan sa vremenom tretiranja, nemoj kasno tretirati, da ne prolongiraš celokupan tok vegetacije!

mitar88
28-04-11, 21:20
Je li ko od vas prskao sa preparatom od Bayera:BASTA! Ja sam poprskao i poceo je susiti travu,a da li je efikaasan i jel nije kao Gramoxone da samo unisti nadzemni dio korova a korijen da ostane ne taknut u zemlji.

lajbi
28-04-11, 21:24
FruitBoy.....Bas danas sam kupio kristalon specijal 18+18+18 (3 Mgn) Ovo su mi isto preporucili kolege iz mog kraja. sa ovim da prskam sada i za 10 dana josjednom. Posle da predjem na kristalon braun sa vecinom kaliuma i sa tim da prskam sve do sazrevanja kruske. Dali se i ti slazes ovom?

FruitBoy
28-04-11, 21:30
Da, i nešto što ima kalcijuma u sebi, da bi sprečio pojavu fizioloških oboljenja plodova. U tu svrhu možeš upotrebiti kalcijum-nitrat ili kalcijum-hlorid. Mada, po meni najbolje je neko sredstvo na bazi helatnog kalcijum-karbonata. Prvi od ona dva ima azota u sebi, možeš prolongirati vegetaciju, a drugi hlora, koji je mikroelement i koji deluje u manjim količinama. Zato, oprez!

lajbi
28-04-11, 21:40
Da, i nešto što ima kalcijuma u sebi, da bi sprečio pojavu fizioloških oboljenja plodova. U tu svrhu možeš upotrebiti kalcijum-nitrat ili kalcijum-hlorid. Mada, po meni najbolje je neko sredstvo na bazi helatnog kalcijum-karbonata. Prvi od ona dva ima azota u sebi, možeš prolongirati vegetaciju, a drugi hlora, koji je mikroelement i koji deluje u manjim količinama. Zato, oprez!
Hvala josjednom. Samo jos jedno pitanje.Koliko cesto da koristim Kristalon braun ? Nebi voleo preterivati . Prosle godine slavol sam prskao nedeljnom jednom.

FruitBoy
28-04-11, 21:48
Nema pravila koliko puta treba, sve zavisi od obezbeđenosti kalijumom! Manje kalijuma, više tretmana i obrnuto. I još jedna bitna stvar, gledaj u više navrata da rasturiš potrebnu količinu đubriva. Jer kao i čovek, i biljke više vole pomanje da usvajaju hranu, ali u više navrata (obroka) :)

valhalla
29-04-11, 07:27
Evo jednog eksperimenta sa Viljamovkom

IMam jednu flašu sa viljamovkom u njoj, kupio sam je u mađarskoj početkom 90ih i kruška je još živa! Prošle godine sam i ja hteo da tako postavim par flaša ali sam zakasnio :) Ove godine neću...

Inače, meni je rakija od abate fetel i boskove bočice tri puta lepša od viljamovke.

FruitBoy
29-04-11, 11:17
@valhalla

Ajde, opisaćeš mi postupak kako "zarobljavaš" plod kruške u bocu!

@Bećarina pusta, jesi živ, šta ima novog?

valhalla
29-04-11, 15:12
@valhalla

Nema tu puno nauke, nađeš mali plod koji je pri kraju grane, izdvojen, natakneš flašu na granu i pričvrstiš je nekako...Ja imam žicu na nekih 50cm od zemlje na kojoj je nakačen sistem za zalivanje pa gledam da tu nađem zgodno mesto za kačenje flajke. Iduće nedelje ću se pozabaviti ovim pa ću uslikati...

FruitBoy
29-04-11, 15:21
Jasno ko dan! :D

Vocar
29-04-11, 20:56
Ima li mnogo uticaja plod na kvalitet rakije u flaši, ako bi stajala npr. godinu dana?

valhalla
30-04-11, 17:48
Ima li mnogo uticaja plod na kvalitet rakije u flaši, ako bi stajala npr. godinu dana?

Zanimljivo pitanje na koje ne mogu da dam odgovor :)
Imam par flaša sa kruškama ali to je još pokojni ćale stavljao u vreme dok ja nisam pio rakiju, pa nisam probao kako izgleda rakija iz taze flaširane kruške. Al ne verujem da može da smeta.
Jbg trebalo mi puno vremena da skontam šta valja...

radan
01-05-11, 12:10
Kakva je kruska Buturija za rakju
]

Bećarina pusta
01-05-11, 13:20
@valhalla

@Bećarina pusta, jesi živ, šta ima novog?

Ma živ sam, al nema se vremena za cifranje po forumu jer posla je preko glave. Kruška je za sada uredu, zametanje je dobro, a detaljnije o tome pista ću za 10-ak dana.

FruitBoy
01-05-11, 21:34
Živ bio, samo radi.....svako dobro!

nem
11-05-11, 13:10
Pozdrav. Dešava se nešto čudno sa kruškama. Juče sam primetio da im je počelo da opada lišće na početku osnovnih grana i na početku provodnice. Inače nema uopšte bolesti i redovno se prskaju. Malo sam zabrinut jer se jedna bukvalno preko noći osušila, lepo je cvetala i sam odjednom poodpadalo svo lišće i cvet kao da joj je neko odsekao koren. Stavljam jedan primer (slike) pa kao neko zna da mi kaže šta je to....

http://www.zaslike.com/files/ho2nk8stina7w4dkq1v_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=ho2nk8stina7w4dkq1v.jpg)

http://www.zaslike.com/files/5nxhbe38o9vl8nzu3ms_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=5nxhbe38o9vl8nzu3ms.jpg)

http://www.zaslike.com/files/ozdx3si247q53zebog33_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=ozdx3si247q53zebog33.jpg)

FruitBoy
11-05-11, 15:15
Možda si preterao sa hemijom, neki herbicid da se slučajno tu našao.... ne znam šta bi drugo moglo da bude....ne verujem da je nedostatak nekog elementa u pitanju!

nem
11-05-11, 17:02
Ne verujem da sam preterao sam hemijom, zadnje prskanje je bilo 30.4. a ovo sam primetio pre dva-tri dana...

FruitBoy
11-05-11, 18:42
Sačekaj Bećarinu pustu, on ima dosta kruške.....mada, ne znam šta bi to moglo da bude, s obzirom da kažeš da nema nikakvih oštećenja, napada insekata i pojave bolesti! Nedostatak pojedinih elemenata ne može odmah da utiče na opadanje listova!

mitar88
11-05-11, 20:57
Evo i mog vocnjaka: http://i56.tinypic.com/351ivi9.jpg

mitar88
11-05-11, 21:00
http://i55.tinypic.com/29njgwi.jpg

FruitBoy
11-05-11, 21:22
Lep zasad, samo reši se korova u redu!

Vocar
11-05-11, 21:23
@nem, ko ti je radio rovašenje? Mislim da je malo pretjerao, preduboko. Možda je to razlog, ili što kolaga @Fruitboy kaže, ako nije kakav herbicid zalutao u sredstvima. Dubina obrade oko stabala je možda velika, oštećenje korijena? Listovi "pucaju" od zdravlja, ne bih rekao da je neka bolest.

@mitar88, kako rješavaš korov u redovima?

mitar88
11-05-11, 22:07
Ma to je slika od prije a poprskan je sada sa Bayer Basta preparatom i korova nema toliko, a izmedju tajiram!!

nem
12-05-11, 15:28
@nem, ko ti je radio rovašenje? Mislim da je malo pretjerao, preduboko. Možda je to razlog, ili što kolaga @Fruitboy kaže, ako nije kakav herbicid zalutao u sredstvima. Dubina obrade oko stabala je možda velika, oštećenje korijena? Listovi "pucaju" od zdravlja, ne bih rekao da je neka bolest.

To rovašenje je posle opadanje lišća, odnosno sad pre neki dan, nije nešto duboko jer sam i dosada tako radio i sve je bilo u redu. Rovašenje sam radio da počne da tera nove lastare na tom mestu. Da su se pokidale žile od oranja ili da sam zezno sa prskanjem onda bi valjda sve bile takve i ranije bi se pojavilo? Ovo se pojavilo na 5-6 krušaka. Juče sam ih poprskao prihranu preko lista pa moram otići danas da vidim kakvo je stanje.

Još jedno pitanje, koliko odprilike plodova treba ostaviti na jednoj trogodišnjoj kruški? Na nekim ima preterano i nema šanse da to iznese do kraja.

FruitBoy
12-05-11, 17:20
Pa ako su ti kruške kao ovde na slici, onda 15-20 puna kapa! Sve zavisi od trenutnog stanja sadnice, ishrane, navodnjavanja.....

Bećarina pusta
16-05-11, 10:08
@nem: Prošla (izrazito kišna) i ova godina (mraz, hladno, vjetrovito vrijeme u početku vegetacije, dosta šokova) su ostavile dosta posljedica u voćnjacima. To se očituje u vidu sušenja voćaka koje su prošle godine bile u vodi dosta dugo, pa su preživile, krenule u proljeće terati listove i cvijetati i onda su se osušile ili stale sa rastom. Zatim ima situacija gdje su voćke izgubile jedan dio korjenja uslijed prošlogodišnje vode i jakog vjetra pa sad teško napreduju, muče se u porastu. Svi ti problemi utječu na tu našu nesretnu voćku koja je tome svemu izložena na milost i nemilost.

markodim
16-05-11, 14:03
@nem: Prošla (izrazito kišna) i ova godina (mraz, hladno, vjetrovito vrijeme u početku vegetacije, dosta šokova) su ostavile dosta posljedica u voćnjacima. To se očituje u vidu sušenja voćaka koje su prošle godine bile u vodi dosta dugo, pa su preživile, krenule u proljeće terati listove i cvijetati i onda su se osušile ili stale sa rastom. Zatim ima situacija gdje su voćke izgubile jedan dio korjenja uslijed prošlogodišnje vode i jakog vjetra pa sad teško napreduju, muče se u porastu. Svi ti problemi utječu na tu našu nesretnu voćku koja je tome svemu izložena na milost i nemilost.
Meni se upravo to desava sa Greni Smitom, izvadio sam par komada i koren je normalan, zdrav, prskane su, djubrene kao i sve ostale, ali jak vetar i voda i osusice se izgleda oko 30-tak. Neke ce se oporaviti, nadam se...

Vocar
18-05-11, 12:37
@voxpfc77 jel ovo ideš na palmeta uzgoj?

@mitar88, kakvi su ovo kosi stubići?

Može li mi neko reći koliki plodići moraju biti na kruški da se uradi ručno proređivanje? I koji način da se to najbolje uradi?

FruitBoy
18-05-11, 14:50
Pa situacija kod kruške je suprotna onoj kod jabuke. Naime, kod jabuke se prvo formira terminalni plodić i on je najjači, pa onda postrani. Kod kruške je obrnuta situacija, prvo postrani, a onda onaj u sredini. I postranih nema puno kao kod jabuke, svega par, mislim do 4, mada može i više da bude. Logično treba izabrati najrazvijeniji plodić za dalji razvoj, a proredu možeš raditi na 15ak mm veličine plodića.
@Bećarina pusta, kako ti radiš proredu kruške?

mitar88
18-05-11, 15:27
@voxpfc77 jel ovo ideš na palmeta uzgoj?

@mitar88, kakvi su ovo kosi stubići?

Ma to su drzali sadnice dok nije bilo spalira da se ne bi od vjetra poizvaljivale!

Vocar
18-05-11, 22:45
Na palmetu idem zasto pitas Vocar

Vidim da je razmak 4x3m ili se varam? Nisam odavno vidio da se neko odlučio za palemetu.
Kad ovako istanjiraš između, jel isfrezaš poslije ili pobrnaš... uravnaš teren? Hoćeš li kasnije ići na zeleni pojas između ili bez trave?

Bećarina pusta
20-05-11, 09:25
Pa situacija kod kruške je suprotna onoj kod jabuke. Naime, kod jabuke se prvo formira terminalni plodić i on je najjači, pa onda postrani. Kod kruške je obrnuta situacija, prvo postrani, a onda onaj u sredini. I postranih nema puno kao kod jabuke, svega par, mislim do 4, mada može i više da bude. Logično treba izabrati najrazvijeniji plodić za dalji razvoj, a proredu možeš raditi na 15ak mm veličine plodića.
@Bećarina pusta, kako ti radiš proredu kruške?

Nikako, jer nemam potrebu za tim. Kod nas kruška neuspjeva najbolje. Par godina me mučila buha koja je radila čuda u nasadu, a i inače zametanje plodova je dosta problematično tako da nemam potrebe za prorjedom.

FruitBoy
20-05-11, 12:35
Koliki je kod tebe prinos kruške po ha?

Bećarina pusta
22-05-11, 20:45
Vrlo loš, nije prelazio 15-ak t/ha. Sad kad sam buhu stavio pod nadzor i uveo neke novine u proizvodnji vidjet ćemo šta će biti.

FruitBoy
22-05-11, 20:48
Poduplaće se! :D

Moram, kad završim sa obavezama na faxu da te posetim, da vidim kako izgleda zasad kod tebe, malo da se ispričamo!

Bećarina pusta
22-05-11, 20:54
Samo se najavi par dana prije i nema problema. Neki dan sam bio u Somboru, a kad budem išao drugi put najavit ću ti se.

FruitBoy
22-05-11, 22:24
Naravno da ću se najaviti..... Šaljem ti moj broj u inbox, pa kad budeš svraćao samo mi šutneš sms!

Vocar
24-05-11, 12:45
Reče mi savjetnik da se kruška ne prorjeđuje, nego sama odbaci što joj je višak.. i zaista se ovih dana to dešava.

savato
24-05-11, 18:56
Vec 2-3 puta uzimam krusku i sadim je u blizini jednog bunara,medjutim to je neka rana ne jesenja sorta...i sta se desava.Lepo se ona primi i dodje do maja meseca i onda odjednom pozuti joj lisce i tako stoji i ne razvija se...Ali identicna situacija stalno,dok na drugim mestima npr.kasnije sorte uspevaju..E sad nisam neki poznavalac,moj matori se time vise bavi ali ne zna ni on sta moze da bude...Da li da je prehranimo preko lista,ajte ko pretpostavlja sta je neka napise,bio bih mu vrlo zahvalan...pozz

FruitBoy
24-05-11, 20:00
Verovatno ti je oko tog bunara zemljište sa velikim sadržajem kreča.....zavisi na kakvoj je podlozi nakalemljena tvoja kruška, al simptomi hloroze koji se javljaju potiču od kreča tj kalcijum blokira normalno usvajanje gvožđa. To možeš rešiti folijarnim tretmanom sa SEQUESTREN-om, mada isti problem može da ti se javi i naredne godine!

joekiki
24-05-11, 21:17
Vec 2-3 puta uzimam krusku i sadim je u blizini jednog bunara,medjutim to je neka rana ne jesenja sorta...i sta se desava.Lepo se ona primi i dodje do maja meseca i onda odjednom pozuti joj lisce i tako stoji i ne razvija se...Ali identicna situacija stalno,dok na drugim mestima npr.kasnije sorte uspevaju..E sad nisam neki poznavalac,moj matori se time vise bavi ali ne zna ni on sta moze da bude...Da li da je prehranimo preko lista,ajte ko pretpostavlja sta je neka napise,bio bih mu vrlo zahvalan...pozz

A jel na to mesto gde pokušavaš zasaditi krušku 2-3 godine, bilo neko starije drvo, pa se osušilo zbog kojekakvih boleština?
Jer ako je bilo,,,obično 2-3 godine neće ništa da se primi na isto mesto.

lajbi
26-05-11, 21:54
Meni interesuje ,kada ,moze poceti sa zelenim orezivanjem? Jako su mi vec narasle grane ,koje bas neraste u dobrom pravcu . Dali inace treba raditi zeleni orezivanje ili da ostravim sve kako je ,samo da privezem grane _?

Vocar
26-05-11, 22:02
One koje su na pravom mjestu razvodi, a koje nisu trgaj. Već pomalo može da se radi zelena, ali isključivo vodopije.

FruitBoy
26-05-11, 22:42
Da, već polako možeš početi da razvodiš grane. Prekraćivanje mladog porasta ide malo kasnije!

lajbi
27-05-11, 10:48
Hvala ljudi . Stavicu veceras nekoliko slika ,da vidite i vi sami ,kako se izgleda moj vocnjak. Neidem u palmeti ,vec na redovno drvo . Razvodim grane ,na 4 strane i to na 4-5 stepenice .

dzionik
29-05-11, 12:48
Kako podmladiti ove kruške stare bar preko dvadeset godina??

Negde je stablo skroz propalo, a negde ima novih grana koje izbijaju iz stabla. Da li od vodopije može da se dobije novo rodno stablo ili grana?
Ima nekoliko sorti koje ne znam koje su.
Evo slika kako to otprilike izgleda
http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/P1000677.jpg
http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/P1000678.jpg

Evo jednog stabla koje je u malo boljem stanju i koje je odlično rodilo i pored mraza koji je delimično obrao ostale voćke.
http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/P1000681.jpg

FruitBoy
29-05-11, 13:28
Najbolje bi bilo da proizvedeš nove sadnice, iskalemiš na podlozi grančicu uzetu sa tog drveta i imaš novu voćku!

dzionik
29-05-11, 14:05
Pa i to će doći na red ali ja bih ipak da spasim ove postojeće.
U sllucaju kalemljenja koja je podloga? Pravio bih podlogu isključivo od sejanca. Ne zanimaju me liliputi od voćaka nago pravo drvo ispod kojeg možeš da hodaš normalno. :-)

Vocar
29-05-11, 14:34
Svako drvo ima svoj vijek, a naročito ono koje se orezuje svake godine tj. forsira za rod. Ova stabla sa prve dvije slike su katastrofalna. Uzmimo npr. da i pokušaš da ih spasiš i formiraš neku vrstu krošnje za to će ti trebati 2-3 godine. Po meni bolja opcija zasaditi novu sadnicu i za toliko godina imati novo zdravo stablo. Ili što kaže Fruitboy zakalemi pa opet se na isto svodi.

Sa prve slike nisu vodopije, da su razvedene na vrijeme bile bi neka vrsta nosača rodnog drveta, pokušaj malo sa žicama ako nisu mnogo krte. Ovo na drugoj slici su vodopije, ali zaista je li vrijedno patiti biljku na slici 2?

Nego u kakvu si ovo šikaru upao? :)

dzionik
29-05-11, 15:48
Nisi ti još ništa video :-) Prošle godine je izmrzlo svo voće pa sam preko zime ostavio travu, korov itd da izmrzne i sada ide prva košnja. Deo toga ostaje kao tanki malč a resto ide u kompostiranje zajedno sa granama od orezivanja.

Evo su gomile granja sa slojevima trave na gomili za kompostiranje.

http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/P1000706.jpg

Da se razumemo ovo nije Amazonija :-)
Ali vegetacija je preko glave, vlažnost takodje..
http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/P1000848.jpg

Sena ima ihaj... trava, deteline, grahorice, menta...

http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/P1000840.jpg

Svaki put poteram nekog fazana ili jarebicu.

Meni se svidjaju zato što su žilave lepo radjaju ako ih ne obere mraz. Ničim ne prskam samo ponekad bacim pepeo i to je sve. Sve ovo novo što sam sadio kasnije je više nego kilavo, zato bih ove da nekako sačuvam ili prekalemim ali na kakvu podlogu?
Na drugoj slici se sirotica skroz osušila a onda bacila nove grane koje izgledaju više nego zdravo, kako sad to formirati dalje?

mitar88
29-05-11, 21:26
EEEE drug ti bi trebo ovo malo pofrezat !!! Prijateljski savjet >:({

FruitBoy
30-05-11, 14:59
Pa i to će doći na red ali ja bih ipak da spasim ove postojeće.
U sllucaju kalemljenja koja je podloga? Pravio bih podlogu isključivo od sejanca. Ne zanimaju me liliputi od voćaka nago pravo drvo ispod kojeg možeš da hodaš normalno. :-)

Sejanac divlje kruške ili dunja Ba-29! Prva je dosta bujna, druga malo manje! I obe ispoljavaju dobru tolrenaciju na povišeni sadržaj kreča u zemljištu!

FruitBoy
30-05-11, 15:02
Iz kog razloga bacaš pepeo?

mitar88
30-05-11, 22:21
Pa da je nahrani, to rade i neki u mom kraju bacau pepeo u manje vocnjake do 50 sadniccaaa!

dzionik
31-05-11, 08:04
Baš tako, imam viška pepela pa bacim na jesen, kalijum i mikroelementi.
Znači divlja kruška Fruitboy, mogu da vežbam kalemljenje na divljakama dunje koje izbijaju na sve strane ?! koji način kalemljenja?
Mitre, taman posla da frezujem, ja ne bih ni kosio da ne moram da prodjem da malo orežem i oberem.

Vocar
31-05-11, 09:36
Na drugoj slici se sirotica skroz osušila a onda bacila nove grane koje izgledaju više nego zdravo, kako sad to formirati dalje?

Odstrani desni dio, a ostavi samo 2-3 mlade grane i razvedi malo, pa da se proba formirati nova uspravna krošnja.

FruitBoy
31-05-11, 16:12
Ishrana znači!
Pa možeš prostim kalemljenjem da spojiš podlogu i plemku, da li na isečak tzv engleskim spajanjem ili najobičnijim priljubljivanjem, stvar je izbora. Ako imaš dobrih podloga možeš izvršiti okulaciju u avgustu, kalemljenje na spavajući pupoljak!

dzionik
31-05-11, 18:59
Ok hvala, ostaviću neke nepokošene pa ću probati.

nem
07-06-11, 16:58
Može neko da mi kaže šta je ovo i sa čime bi trebalo prskati? Ima samo na nekoliko stabala ali se bojim da će se raširiti.
[/URL][URL="http://www.zaslike.com/viewer.php?file=01hd35rfwx1hyiwsq73.jpg"]http://www.zaslike.com/files/01hd35rfwx1hyiwsq73_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/)

valhalla
08-06-11, 08:42
Može neko da mi kaže šta je ovo i sa čime bi trebalo prskati? Ima samo na nekoliko stabala ali se bojim da će se raširiti.
[/URL][URL="http://www.zaslike.com/viewer.php?file=01hd35rfwx1hyiwsq73.jpg"]http://www.zaslike.com/files/01hd35rfwx1hyiwsq73_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/)

jesi li pogledao naličje lista,ima li lisnih vaši?

FruitBoy
21-06-11, 19:22
Ja mislim da je ovo slabiji napad kruškine lisne galice, Dasineura pyri, mada, takođe mogu i vaši da budu u pitanju, mada teško, jer njihove kolonije su primetne na naličju lista i nema tolikog uvrtanja lišća! Oprskaj to Actarom ili Calypsom, skoro sigurno da ćeš rešiti problem!

oktopod
24-06-11, 23:02
Ne znam da li je već bilo ovo pitanje, velika je tema, drug mi ima jedno drvo neke italijanske kruške šta li i pojavile se neke crvene fleke po lišću, kad pređem jako prstom kao da je razmažem malo al ne baš cela da se skine, šta je to evo slika.

Da li uopšte sad prskati nečim jer skoro će plod? To je jedno drvo i malo je, mogao bih ako treba umesto prskanja bukvalno sunđerom da natopim svaku ranu na celom drvetu :D da ne zakačim plod..

http://s1.postimage.org/222zagsk/Photo0204.jpg (http://postimage.org/image/222zagsk/)

FruitBoy
24-06-11, 23:15
Je l u blizini ima možda neko stablo smreke??

oktopod
25-06-11, 11:15
Jao slagaću te moram da vidim, u baš neposrednoj blizini mislim da nema, to je dvorište 20m kvadratnih, ima ta kruška i dunja pored, dunja je zdrava skroz. Međutim, iza te kuće ima zgrada a iza zgrade počinju neke livade sa raznoraznim drvećem, možda ima i smreka...a na šta ciljaš da je?
Meni delje kao bakterije, kao crveni sloj nečega, ne deluje mi da je list počeo da crveni.

FruitBoy
25-06-11, 20:14
Gymnosporangium sabinae, rđa kruške! Bolest čiji je prelazni domaćin smreka! Ima baš takav simptom kao što je na ovo slici gore. Mada, nije strašno, to se dosta lako rešava sa nekim preparatom na bazi mankozeba ili propineba! Kakvo je naličje lista?

oktopod
25-06-11, 21:23
Nemam pojma, moraću da pogledam kad svratim kod njega, mislim da sa druge strane i nema ništa valjda :)

Znači moglo bi nešto na fazon starog dobrog mankogala80, ali i on ima karencu 14-42, a plod će sigurno ranije da stigne, da nafajtam ja sunđerom ili prskalicom za prozore pažljivo samo listove, ili da se manemo, sačekamo da prođe plod pa onda, uz stalno praćenje da ne uzme maha?

Da dodam i kubik, alert, neki tako fungicid?

FruitBoy
26-06-11, 12:12
Pa tako nešto, vidi šta ima pogodnu karencu, pa s time istretiraj!

Vocar
26-06-11, 18:53
http://s1.postimage.org/222zagsk/Photo0204.jpg (http://postimage.org/image/222zagsk/)

Plamenjača nije. Ako i jeste onda je neki njen klon :D Šalim se!

oktopod
26-06-11, 18:59
:D
ukucao sam na google images "Gymnosporangium sabinae" i biće da je to to, opaliću onda mankogal ili nešto sa manjom karencom, ne znam samo da dodam i kubik ili alert da pojača efekat...a ručno ćemo list po list da ne oprskamo plod :)

Gledam jednu sliku sa google, čoveče na šta to liči sa druge strane, moram što pre do komše da pogledam jel tako...kaže mi da je imao boriće u ćošku tog 50 kvadrata prostoru, čak možda tačno tu negde ispod kruške

http://s3.postimage.org/2pbynrryc/Paeregitterrust_2008_08_31_b150.jpg (http://postimage.org/image/2pbynrryc/)

FruitBoy
26-06-11, 20:57
Onda vrlo verovatno da je rđa! Za njen razvoj je neopohodna smreka, a kontam da bilo koji četinar može da posluži da se razviju bazidiospore! Ne moraš mešati sa drugim pesticidima, zaraza nije velika, može uspešno da se suzbije!

del0230
27-06-11, 17:37
Pozdrav ljudi, jesenas sam posadio 10-ak krušaka viljamovki na BA-29 sve su se primile i lepo napredovale.Nisam prskao ničim do maja kada se pojavila kruškina buva po rečima prodavca iz poljo apoteke koji mi je dao webetin, antracol i fito fert da usput izvršim i prehranu. Sadnice su se lepo oporavile, zatim sam pre 10 dana prskao sa SOLUVEG 20+20+20 uz dodatak wuxal gvoždja po uputstvu. Na jednoj sadnici tri najviša mladara tj. lišće na njima je počelo da dobija braon boju, postaje krto i da se uvija a na jednom vrhu ima malo beličaste boje kao pepelnica (bar meni tako izgleda) i nekoliko listova ispodje otpalo. Šta je u pitanju i čime bi mogao da prskam. Evo slika, malo je duvao vetar pa nisu baš čiste.
http://i51.tinypic.com/2uehdet.jpg
http://i54.tinypic.com/qzg17t.jpg
http://i54.tinypic.com/mkahr7.jpg
http://i55.tinypic.com/vnksux.jpg
http://i55.tinypic.com/2gshob5.jpg

lajbi
28-06-11, 23:11
Pozdrav. pre nekoliko dana sam poceo sa zelenom orezivanjem.Izbacim sve grane koje raste na lose mesto i na pogresno strane. Poceo sam sa vezivanjem grane na 30 stepeni . Jako lep izgleda ,mada neide bas brzo vezivanje . Nemogu sam da odlucim ,dali vec da skratiti grane ,ili jos da ostavim ,neka raste. Sta vi predlozite ?.?

oktopod
29-06-11, 01:21
Imam jednu dvogodišnju krušku vilijamovku, ove godine dala 15ak komada ploda, preživeše 7 komada, kad odjednom preko noći osuši se lišće na jednoj grani i plod se skvrči i osuši, ama bukvalno preko noći!!! prskana je protiv monilie laxa iako su mi govorili da mlade ne prskam..šta to može biti?

Vocar
29-06-11, 08:32
@del0230, vrlo lako moguće da je to početak napada ervinije.

@lajbi, ne moraš skraćivati grane u kruški, samo razvodi grane i odstranjuj vodopije.
Probaj razvoditi žicom, mnogo lakše ide nego bilo čim drugim (ako nije u špaliru).

@oktopod, možda je takođe ervinija ili nešto drugo. Kod ervinije krene od vrha, pa list vrlo brzo
dobije crnu boju, kao spaljenu. Jedne godine na plantažama viljamovke u Gradišci nastradalo je na
desetine hektara od ervinije. Posušilo se sve odjednom, moralo se čupati.

mitar88
29-06-11, 11:23
Pa jel se moze ta ervinija sprijeciti sa necim?

del0230
29-06-11, 13:52
Šta mi je činiti? Svakako ću dobro skratiti te grane, da li treba i prskati nečim?

FruitBoy
29-06-11, 16:52
Što se tiče erwinie za nju kod nas nema registrovanog preparata! Pošto je to bakterijsko oboljenje leči se, naravno, antibioticima. Streptomicin može da se upotrebi u tu svrhu. Streptomicin koji se koristi u veterini je inače fotolabilan i video sam da su pojedini u sam sumrak ga koristili. U Mađarskoj ima da se nabavi biljni streptomicin.

A što se tiče zelene rezidbe kruške, pa naravno da se ovogodišnji porast može prekratiti, za jednu trećinu ukupne dužine. Na taj način sprečiće se dužinski porast, a potenciraće se sazrevanje samog mladara! Sledeće godine kad se na tom delu mladara budu formirali rodni pupoljci, njih će biti manje, ali i diferencijacija manjeg broja pupoljaka je bolja. I još jedan razlog, manje je ogoljavanje početnog dela grane, tj sporije ide premeštanje roda na periferiju!

FruitBoy
29-06-11, 16:53
Da, zaboravih za erwiniu da kažem da bi trebalo ukloniti zaražene delove. Seći ih makazama do zdravog dela, a posle svakog reza, makaze dezinfikovati u alkoholu, varikini ili tako nečemu! :D

Vocar
29-06-11, 21:46
Kolega Fruitboy je sve objasnio. Potpisujem. :)

draganpan
29-06-11, 22:37
Da, zaboravih za erwiniu da kažem da bi trebalo ukloniti zaražene delove. Seći ih makazama do zdravog dela, a posle svakog reza, makaze dezinfikovati u alkoholu, varikini ili tako nečemu! :D
Znači da u rezidbu kruške treba poneti kilo rakije

del0230
29-06-11, 22:56
Pozdrav, danas sam otišao do voćnjaka da skratim one tri grančice na toj jednoj viljamovki medjutim, ispostavilo se da sad to isto imam na još 5 susednih sadnica. Skratio sam grančice na svim sadnicama i namazao kalemarskim voskom rezove, izmedju sečenja makaze dezinfikovo rakijom ( to mi je bilo pri ruci ), odsečene grane stavio u kesu i usput svratio u poljo apoteku da pitam za mišljenje. Lik kaže plamenjača, dao mi antracol da prskam sutra pa za 5 dana ponovo, a iskreno baš ne uliva poverenje. Slikao sam odsečene grančice, pa evo ih na uvid:
http://i54.tinypic.com/whl5sj.jpg
http://i52.tinypic.com/18j6ro.jpg
http://i54.tinypic.com/noy1k2.jpg
http://i51.tinypic.com/2e6d54p.jpg
http://i55.tinypic.com/f0qhj9.jpg

Ja i dalje nisam siguran šta da radim ako je erwinia, nije mi problem isprskati antracolom samo da li je to pravi tretman? A očigledno je da se širi. Može li još koji savet ?

FruitBoy
29-06-11, 23:43
Hvala kolegi @Vocaru

Što se tiče ovih slika, pa ni ja već nisam siguran. Mislim da je erwinia u pitanju, inače bakteriozna plamenjača, kako se kod nas zove. Napada sve zelene delove biljke, kruška i dunja su dosta osetljivi na ovog patogena. Karakteristični simptomi su pojava sivo zeleno-sivkaste mrlje ili pege po mladarima i pojava bakterijskog ekskudata. Tipičan simptom na mladarima je tzv pastirski štap, tj vrh mladara se uvija za 180 stepeni. Antracol definitivno mislim da ne može rešiti ovaj problem. Sasecanje i iznošenje odsečenih delova je možda i najbolja mera!

del0230
30-06-11, 00:18
Hvala FruitBoy. Sečenje je odradjeno a ja ću verovatno sutra to isprskati antracolom ako mi vreme dozvoli pa ako uspem bar malo da ublažim širenje biću zadovoljan pošto nemam razloga da se bojim za plod ove godine ostavljen je samo jedan po sadnici. A ovaj takozvani pastirski štap nisam primetio da se mladar savija ili mu nisam vremenski dozvolio jer sam ga odsekao. Pozdrav

FruitBoy
30-06-11, 09:36
Molim, i drugi put! Lkl{{

Vocar
04-07-11, 11:56
Koliko se razumjem u krušku ovo je ervinija. Kad mladari počnu da rastu (oko 20cm) simptomi su crni, kao spaljeni 2-3 vršna listića i uvijen vrh mladara. Ovo sa slika je druga faza. Najbolje sasjeći i ukloniti mladare (vodopije) i dati šansu stablu da se za kratko vrijeme oporavi i forsira ishranu u buduće rodne pupoljke (eventualno i postojeći rod) i diferencijaciju na prelazu jul-avgust. Ponavljam, to je moje mišljenje.

Torente
09-07-11, 23:36
Ima problem sa kruškom viljamovkom:zasad je u petoj godini a vrlo malo cvetnih pupoljaka imaju formiranih.Zemljište je inače kiselo 4,5.Da li sad ili u Avgustu izvršiti folijarnu prihranu i sa čime?

FruitBoy
10-07-11, 11:45
Formiranje rodnih pupoljaka je tek počelo, i trajaće u narednih mesec dana sigurno!

Vocar
11-07-11, 10:55
@Torente, ja sam koristio Folifertil T, i dobro se pokazao. Ove godine nisam nijednom vršio folijarnu prihranu jer nije bilo potrebe.

lajbi
24-07-11, 23:33
pozdrav svima. Pre 2 nedelje sam uradio orezivanje onih grana ,koji nisu mi potrebni i odmah i uradio sam vezivanje grane. Te grane koji sam vezao,nisam jos skratio,medjutim ,jako su vec dugacke.Pa me interesuje ,dali inace treba ih skratiti sada ili tek na prolece.?

lajbi
24-07-11, 23:42
pogledajte ,kako ja radim. rado ocekujem vase lose ili dobre napomene.

http://www.personal.stcable.rs/~lajbi/IMG_1631.JPG

http://www.personal.stcable.rs/~lajbi/IMG_1628.JPG

http://www.personal.stcable.rs/~lajbi/IMG_1627.JPG

FruitBoy
25-07-11, 12:13
Lepo urađeno, s tim da ti visina prvih ramenih grana nije ista kod svih, al dobro. Osim što si mogao malo ranije da uradiš povijanje, drugo ništa nemam da sugerišem.Grane koje si savio, a duge su, prekrati na zimu, sad ako bi uradio to, potencirao bi bočni porast koji do kraja vegetacije ne bi uspeo da sazri. Idealno bi bilo da si pre jedno mesec dana uvrnuo grane ili ih savio nekim od načina savijanja, prekratio za trećinu i tako ostavio. Vidim da na skoro svakoj voćki imaš po 2-3 vertikalne grane, koje su jedna drugoj konkurencija. Uklanjanje istih ćeš uraditi na zimu, s tim da, jednu, po položaju i debljini ostaviš kao vodilju. Prekratiš je na 30ak cm iznad posledenje bočne grane i to je to. Kada dogodine budeš hteo savijati grane, kreni malo ranije, pokušaj da ih uvrneš. Nađi temu savijanje grana povećava rodnost, tamo sam opisao sa kolegom @Vocar kako se ta operacija radi, šta je potrebno da se ostvari itd. Inače, to je za mene operacija koju jako volim da praktikujem i većina voćnih vrsta dobro reaguje na nju, a manji broj njih idealno( kajsija i šljiva).

lajbi
25-07-11, 13:54
FruitBoy...puna hvala za komentare ,pogledacu temu ,,savijanje grana povećava rodnost,, ,jako mi interesuje ova tema . Nebi bilo lose ,ako si blizu Moravice ,da svratis do mene i malo da popricamo licno. Imam ja jos u vocnjaku nekoliko stabla kajsije ,a na njivi bavim se sa zovom.

FruitBoy
25-07-11, 18:15
Nije greda, možemo se dogovoriti!

mitar88
25-07-11, 21:28
LJudi koja je cijena kruskle kod vas?

FruitBoy
25-07-11, 23:08
150-200 din je bila junska lepotica. Već par dana nisam obilazio pijace i supermarkete, pa za ostale sorte ne znam cenu. Santa Marija je sledeća koja dolazi na red!

Kakva je kod vas situacija?

markodim
25-07-11, 23:14
Od 60-100 din su bile ove letnje (sitne) sorte, a Santa Marija ce ici prko 100 (nadam se), prosle godine je isla lagano na 120-150...

FruitBoy
25-07-11, 23:39
Reče mi jedan prijatelj da ima Santa Mariju kao oprašivača, al da pare koje uzme na njoj mu budu nekako najslađe!

Bećarina pusta
26-07-11, 11:38
Fino izgleda i obećava puno više kila nego inače.

http://img197.imageshack.us/img197/3221/krukaz.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/197/krukaz.jpg/)

FruitBoy
26-07-11, 12:44
Čim nema psile, odma se lakše diše! >:({

draganapetrovic
26-07-11, 20:06
bas lepo izgleda svaka cast

lajbi
26-07-11, 22:04
Jako lepo izgleda >:({ . Jedva cekam ,da uspem i na mom vocnjaku ,da dobijem ovakave drvece. Svaka ti cast!!!

mitar88
26-07-11, 22:15
Kod nas je Junska bila 1 EUR, butira je na pijaci po pola eura a santa marija je po 0.60 do 0.75 EUR kod vas je izgleda dosta bolja cijena kruske a santa marija bila prosle godine pola eura na pijaci!

markodim
27-07-11, 00:09
Svaka cast Becarino na krusci, lepo izgleda...
Moraces da mi das par saveta za kruskinu buvu, posto se kod mene ove godine pojavila i to na Santa Mariji.

FruitBoy
27-07-11, 10:43
Fora je samo da suzbiješ početne generacije, jer Psyla pyri ili obična kruškina buva, koja je kod nas, a i inače najrasprostranjenija, ima 5 generacija godišnje. Ako se ne suzbije u početku, kasnije je gotovo nemoguće suzbiti, jer u isto vreme dolazi do preklapanja generacija, imaš i jaja i larvi i odraslih, a pojedini insekticidi su namenjeni za suzbijanje jednog stadijuma. Zato oprskaš u zimu, kad se ona inače vraća na krušku i polaže jaja. Koristiš mineralna ulja sa većom količinom vode i obavezno neki okvašivač, radi što boljeg prijanjanja preparata. Na taj način uništiš najveći broj jaja, a kasnijim tretmanima u početku vegetacije uništavaš larvice nekim psilocidima. Pored većeg broja generacija, štetočina luči obilje medne rose, u kojoj obitava gljiva čađavica, te je efikasnost pesticida prilikom tretiranja daleko smanjena. Dakle, suzbiješ početne generacije i obavio si veći deo posla!

markodim
27-07-11, 14:24
Ma sve je to meni jasno, ali sta ako se desi, kao ove godine meni, da prva generacija izgleda nije suzbijena?
Naravnoo, ja sam i posle zimskog tretirao protiv buve, ali ih jos uvek ima, ne u nekom alarmantnom broju da mi prave ogromne stete, ali ih ima...

techa
28-07-11, 21:44
Kad stize viljamovka , i da li je ona najbolja za rakiju?

Matkee
28-07-11, 21:51
Колико ја знам, најприступачнија је за ракију, даје лепу и ароматичну ракију... >:({

nemanja_st01_58
28-07-11, 22:05
kako idu komercijalne kruske po vremenu stizanja , prva je značii julska lepotica pa santa marija(koja je obla,niska i kupasta-plod) šta ide posle?
ja imam ove dve, abatu i vilijamovku, kaludjerku sam istrsio jer je bila obolela od sušenja grana sa plodovima i lišćem-ervinija ili šta već.
Ako neko zna kako se zove ona sorta sa ljubičastom pokožicom, imali smo je nekad, vrlo je ukusna pa bih hteo da je ponovo posadim?

FruitBoy
29-07-11, 00:05
Junska lepotica, Butira, Santa Marija, Vilja, Fetelova, Boskova bočica, Pakhams trijumf, Kaluđerka, Krasanka, Konfenrans! Mislim baš ovako da idu po vremenu sazrevanja! S tim da se tu kod ovih kasnih može staviti i Kiferov sejanac koji sazreva u drugoj polovini oktobra!

Bećarina pusta
29-07-11, 09:57
Svaka cast Becarino na krusci, lepo izgleda...
Moraces da mi das par saveta za kruskinu buvu, posto se kod mene ove godine pojavila i to na Santa Mariji.

Već sam pisao o tome, malo prolistaj temu. Vrlo bitno je pravovremeno odraditi prvo prskanje na samom početku vegetacije, čim ona počne odlagati jaja. Redovno pratim "starenje" jaja sa povećalom i kad većina jaja bude u fazi pred izlijeganje (jaje ima malo tamniju boju nego kad bude izleženo i ima u jednom svom kraju "tamniju" točku) onda idem u akciju. U tom periodu (početak vegetacije, bubrenje pupova) odradim dva prskanja sa regulatorima rasta i okvašivačem uz utrošak škropiva 1900 l/ha. Dakle cilj je škropivo nanijeti na cijelo stablo, da stablo bude vlažno od početka debla do zadnje grančice na vrhu krošnje. Brzinu treba smanjiti na 3-4 km/h, vjetar pravilno uštimat, raditi po mirnom vremenu i vrlo važno je (kao i kod svakog drugog prskanja) imati kvalitetne, ispravne, dobro raspoređene i dobro usmjerene dizne. Nakon prvog drugi tretman odradim ovisno o vremenu, temperaturama, intenzitetu odlaganja jaja..., a to bude za nekih 10-ak dana. Ako mi jedan dio buhe promakne (a uglavnom promakne jedan manji broj) u prva dva prskanja onda tek izlegli stadij (nimfe) što prije rješavam sa Vertimec-om i okvašivačem uz veliki utrošak škropiva (1200 l i više). Vrlo važno je praćenje početka odlaganja jaja jer to uglavnom bude ranije nego što jedan dio literature najavljuje, a po njima je to početak otvaranja cvati (prije cvijetanja) ili čak kad bude 5-20 % mladica napadnuto (to je već kraj 4. i početak 5. mj.) što je kasno. Ako ju nerješiš u startu onda ćeš je kasnije (kad počne križati generacije) jako teško ili gotovo nikako suzbiti. Ako ti buha promakne i počne "balit"-izlučivat mednu rosu onda da bi omogućio djelovanje insekticida i smanjio naseljavanje gljive čađavice uzmeš Likvi ili Čarli (nekakv deterdžent za suđe) i staviš ga u atomizer (recimo 3-5 l na 1500 l vode) i "peri". Ideš sa što više škropiva (1500-2000 l/ha) i to na način da ide jedan atomizer sa deterdžentom, jedan sa čistom vodom, pa jedan sa deterdžentom pa jedan sa vodom. Broj ponavljanja ovisi o količini izlučene medne rose, a na kraju ideš sa dva atomizera obične vode. Kad ju nakon toga "opereš" onda ideš sa nekim od insekticida koji djeluju protiv kruškine buhe + okvašivač i opet sa što više škropiva. No to su sve, kako sam reko, utješne mjere jer ako je nisi suzbio u startu onda ćeš ju teško suzbiti kasnije (možeš samo malo smanjiti populaciju onih buha, dakle samo onih koje su se tek izlegle iz jajeta).

oktopod
29-07-11, 10:01
Ja imam samo jedno drvo Vilijamovke, još je mlado, treća godina, nisam primetio neke buve i slično, jel moguće da nemam taj problem pošto imam samo jedno drvo u dvorištu i u bližoj okolini nema krušaka?

Bećarina pusta
29-07-11, 10:18
Pregledaj vrhove mladica, mjesta gdje se peteljka spaja sa granom-mladicom, same listove i plodove (pogotovo dno ploda-nekadašnju njušku tučka). Ako ju uočiš vidit ćeš da je oko nje sve ljepljivo od medne rose. Ako ju malo komneš prstom ili nečim tankim ona će lagano mrdat nogama i se malo pomaknit (nije brza).

oktopod
29-07-11, 10:32
Kapiram, znači medna rosa Lkl{{ Kad stiže viljamovka za branje, imam jedno 6 plodova samo na njoj, poveliki su, sad kreću da menjaju malo boju sa zelene na tamnu, jel treba skroz da potamne, da omeknu na dodir?

FruitBoy
29-07-11, 12:22
@Bećarina pusta

pa ti si doktorirao na psili, izgleda! ;D} Sve što si napisao, mogu da se složim sa tim i da kažem da suzbijanje u kasnijim mesecima ne može dati prave rezultate. Jer pored medne rose, problem predstavlja i činjenica da se u istom momentu javljaju različiti stadijumi ove štetočine ( imaš i jaja i larvi i odraslih), a pojedini preparati uništavaju jedan stadijum. Tako da uvek zaostane određen broj jediniki. I još jedna stvar, vezana za prezimljavanje. Psila je jako tolerantna na zimu i niske temperature. Ona prezimljava u stadijumu imaga, odlazeći na druga stabla, a u januaru i februaru se vraća na krušku da bi položila jaja i formirala nove generacije. Ključno je, kao što si rekao, ubosti pravi momenat tretmana, posebno zimskog, kojim se uništi najveći broj jaja, a potom i tretmani na početku vegetacije. Stabla treba da su temeljno okupana. Eto, suzbiješ psilu i veći deo zaštite je obavljen. Sve ostalo nije toliki problem i da se iskontrolisati. Uz to, jedna stvar koju sam primetio radeći u praksi. Što je zasad "intenzivniji" napad je veći, a i brojnost. Poznato je da ova štetočina siše sokove iz zelenih mladara. Logično, ako se smanji ukupna dužina novog porasta, automatski će i napad da bude slabiji. Na to utiču pre svega rezidba (oštrom rezidbom se potencira novi porast, koji je idealno mesto za ishranu buve), đubrenje i navodnjavanje. Prevelike količine azota uslovljavaju veći porast mladara. Pored toga, suvišak azota stvara i druge probleme. Dakle, oprez! Takođe i prevelike količine vode, produžavaju vegetaciju i utiču na veći porast. Mere koje u startu treba primeniti su savijanje grana i kontrola nad bujnošću. Time je, pored smanjenog porasta omogućeno i lakše obavljanje zaštite, povećana rodnost itd!
@oktopod
Vilja ti stiže za nekih 15ak dana otprilike. Ove godine će verovatno malo da okasni sa zrenjem, jer je cela godina kasnila nekih 10ak dana!

markodim
29-07-11, 13:03
Ok, hvala puno za ovako iscrpna objasnjenja...
Od sledece godine cu ovako raditi posebno primenjivati ovako vekike kolicine vode prilikom tretiranja

Vocar
29-07-11, 14:12
Za*ebana je ta buva, a još više borba protiv nje. Na jesen čupam nekih 10tak stabala neke američke sorte šljive jer više mi liči na džanu nego šljivu. Obilno rodi a bere se oko 10 septembra kad već počnem da odmaram od berbe. Zeznuo me jedan rasadničar da je "probam". Umjesto toga hoću da posadim krušku, da ne objašnjavam dalje što. Razmišljoa sam o Junskoj ljepotici pošto je nemam a sviđa mi se.

FruitBoy
29-07-11, 14:22
Ma samo udri. Kruška je inače uvek skuplja od jabuke. Tehnološki za proizvesti isto zahtevna kao i jabuka! Jedino, slabije je prinosna od jabuke. Kod nas u Srbiju po statistici, prosečni prinosi su jedva 3-3.5 t/ha. Al kad se tome posveti pažnja, još kako to ume da valja. Bećarina pusta, koliko ti ove godine očekuješ roda po ha, a koliko kad zasad dovedeš u full stanje, s obzirom da ti je buva pravila velike probleme?

Vocar
29-07-11, 14:32
Moj kum uz zasad pod jabukom, ove jeseni čupa oko 1 ha kruške u 8 godini i sadi jabuku, kaže da se sa kruškom ne isplati. Kroz priču i neke činjenice sam ga i razumio. Imaće sve pod jabukom.

FruitBoy
29-07-11, 14:36
Zavisi i gde se nalazi! Viš, Italijanima je Abate Fetel glavna sorta, i urnišu tržište sa tim voćem!

Bećarina pusta
01-08-11, 13:50
Ma samo udri. Kruška je inače uvek skuplja od jabuke. Tehnološki za proizvesti isto zahtevna kao i jabuka! Jedino, slabije je prinosna od jabuke. Kod nas u Srbiju po statistici, prosečni prinosi su jedva 3-3.5 t/ha. Al kad se tome posveti pažnja, još kako to ume da valja. Bećarina pusta, koliko ti ove godine očekuješ roda po ha, a koliko kad zasad dovedeš u full stanje, s obzirom da ti je buva pravila velike probleme?

Nevolim "šacovat" urod, al očekujem 12-14 (možda i više) t/ha, a kasnije ćemo vidit šta će sve biti. Prognoze su jako nezahvalne, tako dok neuberem i neizvažem govorim sve sa rezervom.

Majstor Gera
02-08-11, 13:28
Kruške na sejancu:

http://img593.imageshack.us/img593/7779/img0031zu.jpg

http://img600.imageshack.us/img600/9006/img0034wn.jpg

http://img827.imageshack.us/img827/1883/img0039fj.jpg

zupa100
02-08-11, 15:07
Majstore, jel ovo kad radiš oko malina da se zasladiš? >:({

Majstor Gera
02-08-11, 16:33
Ipak je malina najslađa...
Bar je nekad bila...
Sada izaziva gorčinu...
>:({

FruitBoy
02-08-11, 18:33
Dobre bome! :D

juki
05-08-11, 21:36
evo i mojih krušaka u četvrtoj godini jugoistočna strana voćnjaka oštećena od grada. ima po 40 stabala i to junska lepotica , butira , santa marija , vilijamovka žuta , fetelova i neka kojoj se nezna ime dosta je kasna i veličine ploda od 350 grama do 500 g ps ( slikano telefonom mutnije slike zbog oblačnosti)
http://i53.tinypic.com/24mawav.jpg
http://i54.tinypic.com/6ozl76.jpg
http://i54.tinypic.com/27wuo12.jpg

Bećarina pusta
05-08-11, 22:00
Juki nekako mi grane izgledaju slabo razvedene?

juki
05-08-11, 22:26
Slikano je sa istočne strane gde se pored stubova i žice opet sve nagnulo , a i rezidba je bila duga tako da grane pod opterećenjem se same povijaju . inače ima centralna i tri sprata . poz

FruitBoy
05-08-11, 23:05
Pa i meni se sa ove poslednje slike čini da je rod relativno mali i da su grane pod dosta oštim uglom! Na pretposlednjoj slici su ti plodovi za koje ne znaš koja su sorta. Meni ovo liči na krasanku. Dobra je sorta, relativno kasno sazreva, ali je dosta osetljiva na erwiniu. U kom delu golubinaca se nalaziš? Bio sam u jednom jabučnjaku u Golubincima, kod gospodina Radovana?!

juki
06-08-11, 14:03
Preko puta njegaučeljavaju se voćnjaci rastaje jedne duži

Vocar
15-08-11, 12:57
Butira obrana, a trenutno se Santa marija skida sa grane :D

mitar88
15-08-11, 20:57
Zar kod tebe jos ima Santa marije ja davno obrao svoju i sto sam ostavio za sebe vec previse zuto a ja mislio da u mene kasni kruska!

oktopod
15-08-11, 21:09
Kako da znam kada je vilijamovka zrela? Imam jedno mlado drvce sa svega 5 plodova, jedan plod je promenio boju u neku tamno žutu i kao da je presvučen providnom kesom?? Lkl{{

markodim
15-08-11, 23:11
Ja sute berem Santa Mariju... a viljamovku za par dana.
Da li cuvate kruske u hladnjaci ili prodajete odmah?

Vocar
15-08-11, 23:33
@mitar88, ranije je obrana.
@oktopod, vjerovatno je crvljiva, ne može biti još zrela.
@markodim, odmah prodajem, nemam je mnogo.

FruitBoy
15-08-11, 23:44
Ja sam već jeo zrele Vilijamovke, po koji plod! A zrela je kad promeni boju u žutu, omekša i dosta lako se peteljka odvaja od mesta de je bila pričvršćena za granu!

markodim
16-08-11, 00:05
Vocar
Memam ni ja mnogo, 130 stabala u 3. godini, oko 400-500kg, ali mi hladnjaca zvrji prazna pa cu ih ubaciti i prodavati na malo.
po kojoj ceni ih prodajes?

oktopod
16-08-11, 00:09
Meni je baš tako jedan plod požuteo ali nekako tamno žut, i kao da je ceo spakovan u kesu Lkl{{ sutra ću da uberem pa da probam, ne vidim rupu da je ušao crv...

German hunting terrier | Jagdterrier