Kruška

Odg: Kruska

Postovani,
E tako se i odgovara, mene je to i interesovalo,"kao na primjer da plod sorte koja se kalemi primi boju podloge na kojoj se kalemi. Nigdje veze.. ::lose::" itd...i to me interesuje takav tip pitanja,a ovo je dozvoljeno ako pises u pasivu ( po pravopisu,srpskom ) "a navodnike sam koristio po srpskom pravopisu." " jbg... mala sala , u svakom slucaju prihvatanm primedbu i mislim da ste shvatili sta sam u stvari hteo da kazem...

S postovanje Vas Misa :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

opaaa...gvozdeni unajmio i drvenoga advokata....sve u stilu nedaj se generacijo... :haha:tema kao tema je prosta sama po sebi u današnje vreme... nekad je to bilo diplomski za gvozdenoga i generaciju...danas za to ne treba nikakva vestina samo da se ima para za hormone i da se procita uputstvo...veoma je prosto...i sta tu ima mnogo da se prica..."divlja krupna kruška"a jos ni slike nema...o tome moze da se diskutuje godinama...primecujem da veoma malo se koristi google da bi se nesto saznalo....ono sto se nekad ucilo i ono sto ej sad u primeni nije isto.sve je uznapredovalo sve se usavrsava i uvek ce se usavrsavati...ovde bi bilo lepo neko mlad koga interesuju vocke i vocarske stvari da diskutuje a ne dokoni penzioneri....propale ideologije...koji su ceo zivot ziveli na ledjima radnika i seljaka ne ostavivsi nista za sobom čime bi ih pamtio narod....nekad je bila nauka oziliti nesto iz mladara ili reznice danas je to prosta stvar oko koje nema mnogo toga da se prica...ali gvozdeni je prepirkom samnom hteo ceo moj kraj da baci pod noge i stavi sebe iznad...neznajuci da je njegovo proslo...da li vocka dobiva bilo sta od podloge u to ne zelimm da se upustam ...treba li i tu gvozdenome i kolegi da se objasnjava...ljudi imaju institutsko znanje...verovatno honorarno rade za moling merton...zato mi danas uvozimo nove sorte i podloga i pelcera...i sve uvozimo zato sto oni sve znaju i mnogo unapredise nase vocarstvo sa svojim znanjem...pa danas imaju pravo da drze nekome ovde predavanja... :haha: :haha: :haha:
 
Odg: Kruska

.danas za to ne treba nikakva vestina samo da se ima para za hormone i da se procita uputstvo
Pa sta ce to kome kad se tako dobijena sadnica smatra divljom kako ti rece? :)

zato mi danas uvozimo nove sorte i podloga i pelcera.

Ne postoje sorte podlga .

Sta te bre to tera da pises i pises kad postaje sve jasnije da ti o ovome znas manje nego prosecno informisan covek bilo koje struke?
Prihvati vec jednom da nije dovoljno to sto ti je deda bio kalemar pa da ti samim tim nesto znas.
Takav stav smeta razvoju poljoprivrede a ne obrazovanje i svest o tome da znanja nikad nije dovoljno a kamoli previse, kako ti za sebe tvrdis.
Pomenu vec kapitalizam i proslo vreme.
Tvoj nacin razmisljanja je proslo vreme, prihvati to i bice ti bolje.
To je sasvim vidljivo i u praksi samo treba biti spreman da se otvore oci. Onaj ko zna i ko zeli da se ozbiljno bavi vocarstvom kao poslom zna kakve sadnice zeli i gde takve moze da nabavi, a to sigurno nisu sadnice koje su produkt mentaliteta - ma ja sve znam cak i vise nego sto mi treba jer mi je deda bio kalemar- i zato vama ostaju pijac i vikendice.
Eno na drugoj temi je napisano kako se to radi u EU gde je sadnica 15,5 evra.
Sta mislis da li taj rasadnicar angazuje strruku ili kaze 'ma sta ce meni to i moj deda je kalemio bez znanja pa mogu i ja' ?
 
Odg: Kruska

:haha: :haha: :haha:pa kad ti neces da kalemis vec solis pamet neupucenima.neko mora...sve ces ti da izvrnes naopacke...to ti je posao ovde da dokazujes sebe... :haha:...to sto ti pricas to pije vodu kod ovih sto nisu upuceni u vocarstvo...mnogo njih nezna kad pricas gluposti...ljudi neznaju i sad sve sto ti kazes oni prihvataju kao znanje...ali ti i moj deda ste prevazidjeni....to sto ste vi nekad radili i sadili i ovo sto se danas radi i sadi nikako ne moze da bude isto...troćao se ti tu ili ne...vredjao ili ne...vreme ti je proslo...da ti to toliko znas kolko se pretpostavljas vec bi nesto izmislio...vidim nedelju dana ne mozes da odbranis svoj diplomski rad...oziljavanje reznice...jos ces morati ovu temu da branis...nista nisi rekao novo smo prepricavas staro....malo se sluzis sa copi- paste...branis se lazima i poluistinama... :haha:nemoj da zuris sa odgovorima, tu samj ja ne zurim nigde...lepo sroci a dozvoljen je i google sve u odbranu tvoje diplome...vidim da ti i ekonomija nije jaca strana...a pretpostavljas se kao kvalifikovani znalac...cccc...batali te tvoje skolske udžbenike ,nove knjige kupi, malo se osavremeni ili i ti znas sve ko moj deda... :haha:
 
Odg: Kruska

dfiskal je napisao(la):
Vocar je napisao(la):
::svaka cast:: Evo i tebi krcinac :ppozdrav:

Talle,bez nerviranja,covek zaista posediju "intezivno" znanje,koje bi trebao "da iskoristis" a ne da ulazis u konflikt sa njim.Moram da te podsetim da postoji 5 vrsta neznanja 1).Ne znam, nikada nisam ni naucio,2) Ne znam,znao sam ali sam zaboravio, 3) ne znam,zaboravio sam ali znam gde to pise da se podsetim 4) ne znam,ali mislim da znam 5) ne znam, a neznam da neznam (ova je najzesca i najopasnija ).Znaci,efektivno i iskustveno znanje se ne mogu porediti...(pogotovu sto to radite 100 godina...a los "djak" malo zaboravio pa nije preneo nasledniku.. pa ovo..ono) ..Opet kazem izvinite na smetnji, ali nisam mogao da izdrzim a da se ne "umesam"...

Ma nisam ja niciji "drvenjak",a nisam ni "penzos" , mislim da sam prosecan gradjanin, a sto se moje struke tice mogu i CV da ti posaljem PP,naravno...nego stvarno paziljivo procitaj ovo sto ti napisah u citiranju...pa jbt , moj deda je pre 40 godina pravio najbolje tambure u Sumadiji ... ali ja o tome ,nazalasto , nemam pojma...I jos nesto, tehnika i tehnologija,toliko napreduje, da je i ono sto je otkriveno pre 5 godina , sada vec zastarelo...to vidim po mojoj struci... jedva uspevam da pratim promene... i inovacije...jbg njih je mnogo sto smisljaju , a ja sam jedina koji pokusava to da prati.. logicno da "oni" vode sa 10:0 u gostima...A sto se tice ironmana,pa to sto ti isprica on je to radio,predpostavljam, na OTO (opstetehnicko obrazavanje), u okviru njegove struke...ali ostaje vestina,se stice ili si rodjen za to...ja licno znam pilota koji nema vozacku dozvula "A".. pa naravno, ne poznaje vestinu voznje obicne bicike , a kamoli motora... u jbt odoh u :off_topic: :off_topic:, mada samo sam hteo da pogledam temu " Kruska - sadnica nastala iz grane"
Izvinjenje svima i :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

:haha:ocekivao sam drvenoga da malo podrzi gvozdenoga...skolski drugovi...akademci :haha:nedaj se generacijo... :haha:
 
Odg: Kruska

'El me doceka? :bravo: :bravo: :bravo: :sta: :sta: :sta:
U svaka ti se dala?Ma i nije to losa kombinacija on gvozdeni (kao gvozdeni puk, topovac) , a ja drveni...jbg nije losa kombinacija.
Nego, pogledah ti profil,i slike postavljene na njemu..Posle ovakve price, pocinjem da sumnjam da je to tvoje i da si "slucajno prolazio i slikao se"... jbg.. moj utisak, mada u dubini duse verujem da je to tvoje...jbg to je poceo tvoj deda pre 100 godina i verujem da imas tradiciju,tako da gledaj da to, ponistis svojim ponasanjem.Pomisli da je tvoj deda imao internet i efektivno znanje(citaj teoretsko ) gde bi ti sada tek bio i naravno :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

Moram da primjetim da ste svi skrenuli sa teme. Mislim, tema je sadnica nastala iz grane, a niti jedan od vas ne iznosi mišljenje vezano za tu temu već se prepucavate. Zanimljivo je krenula diskusija pa ju zato pratim, al sad ste totalno otišli od nje.
 
Odg: Kruska

Vocar slazem se sa tobam, pa ja sam i rekao da sam "slucajno prolazio" jer me je stvarno interesovala tema, a nisam iz struke...i da jednostavno vidim sta se radi..jbg sezona pocinje..itd...pa vidis da sam vec dobio nadimak "drveni",predpostavljam da bi i ti otisao u :off_topic: :off_topic: :off_topic:

Pozdrav
 
Odg: Kruska

Ne znam zašto nadimak drveni? :)
Ja sam već ranije rekao da ne znam ništa o kalemljenju, ali evo saznajem polako i ove godine startam sa prvim sadnicama. Zato se puno i ne upuštam u polemiku.
 
Odg: Kruska

:haha:ma to su slike uslikane oko po leta ...praslo je to toliko da je vrh sadnice bio visi od uvis ispruzene ruke...sta da radim kad neznam pa mi proizvodnja nije kvalitetna :haha: mnogo njih je proslo kroz to voce i mnogo pitanaj ej postavljeno...:haha:ja ne razumem ako neko ne moze da prati novotarije koga on onda da savetuje i cemu ti zastareli saveti...
neznam sta ima nejasno oko oziljavanja reznice danas...hormoni resavaju problem formitranja korena...
 
Odg: Kruska

dfiskal je napisao(la):
A sto se tice ironmana,pa to sto ti isprica on je to radio,predpostavljam, na OTO (opstetehnicko obrazavanje), u okviru njegove struke...
Ma naravno.
To ko je ikada bio u ikakvoj skoli zna.
I naravno da mi nije cilj da pokazem kako vise znam od Tala, (kome to nije vec shvatio tome ne vredi nista ni objasnjavati) vec je cilj da se nesto sto je apsolutna pogresno a sto se pretstavlja kao znanje razotkrije. Ne da bih ja pobedio Tala, to mi je zaista nevazno, vec da eto doprinesem da neko ko nije bas upucen ne prihvati to kao tacno.
A sto se kruske "iz grane" tice. Komentar koji je pokrenuo temu (http://poljoinfo.com/index.php?topic=907.msg16835#msg16835 ) ipak nije dovoljan da bi se sa sigurnoscu tvrdilo da je ta kruska nastala tako sto je neka "grana" obrazivala adventivni koren. Naravno da se ta mogucnost ne moze apsolutno ni iskljuciti, ali imajuci u vidu da kruska veoma retko obrazuje trakav koren verovatnoca je mala.
Tacno je da generativni koren (koren biljke koja je nastala iz semena) uglavnom ima osovinsku zilu ( u narodu poznata i kao percin) i da se iz nje formiraju sekundarne zile i zile sledecih redova sve do usisnih, a da je vegetativni koren (koren biljke nastale vegetativnim putem, bez semena) zilicast, bez osovinske zile sto je slucaj kod uvodnog komentara, ali postoje mnogi moguci razlozi da i generativni koren nema tu zilu. Njeno odstranjivanje prilikom sadnje, neka druga mehanicka povreda, i dosta drugih mogucih razloga tako da sam nedostatak nje nije apsolutno pouzdan dokaz nastanka takve jedinke.

Moze li se kruska razmnoziti vegetativnim putem? Da.
Ili uz upotrebu fitohormona, ili u prirodi uz neke idealne uslove, ali i tada u malom procentu. Naravno da se moze razmnoziti i tzv kulturom tkiva sto je takodje vegetativni nacin razmnozavanja ali to se u prirodi ne dogadja vec je to proces koji se moze ostvariti samo u labaratorijama.
Zasto bi s eto radilo?
U praksi ne postoje razlozi za takav poduhvat a u nauci sigurno da.
Vegetativni razmnozavanjem se apsolutno kopira genetska struktura biljke majke i to je jedan od razloga. Taj genestski identican potencijal ne mora apsolutno da se menifestuje u morfologiji biljke kcerke, tj biljka kcerka iako je genetski identicna ne mora biti i fenotipsli (izgledom, bujnost i sl) identicna biljci majci jer na habitus pored genetiskih faktora uticu i drugi. Pa recimo bas taj koren moze da bude uzrok razlike. Tako dobijen koren je najcesce krazljaviji, posebno kod vrsta koje prirodno takav koren ne obrazuju, pa tako krzljav koren nece biti u stanju da biljku opskrbi dovoljnim kolicinama hraniva da bi njen genetski potncijal bio izrazen.


Post je spojen: [time]1298922154[/time]
_________________________________________________
talle je napisao(la):
..praslo je to toliko da je vrh sadnice bio visi od uvis ispruzene ruke...s
Da bi se to postiglo nije potrebno nikakvo znanje vec dosta azota i vode ali to je greska moj Tale.
To su lose sadnice.
 
Odg: Kruska

:bravo:napokon je gvozdeni uz podrsku drvenoga procitao svoj diplomski rad i dao odgovor na temu :ppozdrav:zakljucak, namerno, gvozdeni nije izveo jer je zakljucak da nema bolje resenje nego kalemljenje pelcera na podlogu...verujem da ce u izboru noza (kalemara)i tehnologije kalemljenja gvozdeni uputiti coveka (vocara)da se covek ne bi povredio...
 
Odg: Kruska

talle je napisao(la):
:bravo:napokon je gvozdeni uz podrsku drvenoga procitao svoj diplomski rad i dao odgovor na temu ...
Cuti bre i uci, ne lupaj o diplomskim radovimana fakuleteima jer jeocigedno da si ti samo cuo da tako nesto postoji, a da pojma nemas ni kako to zgleda a kamo li kako se radi? :)
Uci ako ista mozes da razumes, mada ne verujem.
Nego, sto se hvalis losim sadnicama? Ne znas da su lose?
Ajd budi dobar, inace cu sad da objsnim zasto od takvih treba bezati ko djavo od krsta :)
 
Odg: Kruska

:haha: :haha: :haha: :D :haha: :haha: :haha:napisi ti nesto ovde sto ja neznam...samo to cenim kao znanje...ovo ima u svakoj knjizi o vocarstvu :D
 
Odg: Kruska

talle je napisao(la):
:haha: :haha: :haha: :D :haha: :haha: :haha:napisi ti nesto ovde sto ja neznam...samo to cenim kao znanje...ovo ima u svakoj knjizi o vocarstvu :D
Hocemo li opet o tome da se takva kruska smatra divljom ? Jel i to pise u knjigama o vocarstvu?
A pise li i zasto su tvoje sadnice lose i zasto ih nikako ne treba kupovati ili da ja to napisem ovde? :)
 
Odg: Kruska

@ironman, otvoreni su novi podforumi, pa u "rasadnik" otvori temu o tim razlozima loših sadnica.
 
Odg: Kruska

Vocar je napisao(la):
@ironman, otvoreni su novi podforumi, pa u "rasadnik" otvori temu o tim rezlozima loših sadnica.

Ok ok
Evo i ovde se prica o sadnicama, imamo cak i primer losih pa ne bi bilo bas offtopic, ali ipak bi moglo da zalici na neku licno osvetu pa je mozda bolje to sto predlazes.
Bice prilike.
 
Odg: Kruska

ironman je napisao(la):
talle je napisao(la):
:bravo:napokon je gvozdeni uz podrsku drvenoga procitao svoj diplomski rad i dao odgovor na temu ...

Nego, sto se hvalis losim sadnicama? Ne znas da su lose?
Ajd budi dobar, inace cu sad da objsnim zasto od takvih treba bezati ko djavo od krsta :)

Postovani Ironman-e,poruku od 28.02.2011, 20:40 » sam potpuno razumeo, i to bez upotrebe Vujaklijinog recnika,nego, budi dobar i objasni nam sto treba bezati kao djavo od krsta od ovakvih rasadnicara...Mada, vizualno to lepo izgleda,sta je sustina i moguca greska okod ovog rasadnicara,mada iz tvog komentara,cak i ja,mada nisam plavusa shvtam,pa jbt znamo sta znaci azot i dosta vode ...biljka ode u nebo,jbt nebo i mesecina ... itd?

S postovanjem "Drveni" - advokat @D_fisla :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh