Kruška

Odg: Kruska

Samo da pojasnim, mislio sam nekoliko domaćih sorti kruške da ukalemim i tako ih spasim, bar u svome kraju pošto ne znam da je iko to uradio.

Naziv sorti ne znam, ali ću ih utvrđivati tokom godine. Kruški ima raznih, žute, polukrupne, neke sazrijevaju oko Svetog Ilije, neke oko Petrovdana, a ostale i koncem ljeta, ima ih jabučastih, kruškolikih, do duguljastih repnjača :) Sve su slatke, do hrskave, meke i na svoj način veoma vrijedne.

Jedan od razloga je što hoću da imam domaću krušku, koja se ne pršće.. prinos mi nije bitan, jer će svaka od sorti biti posađene 1-2 sadnice kod mene, u gušćem sklopu. Hoću da ih održavam "na dohvat ruke", jer gdje god da vidim neku domaću sortu, to su stara stabla velike visine.

Ostale sadnice i sorte ću da poklanjam meni bitnim ljudima, jer svako može da kupi plantažnu ili sortu koja ne uspjeva bez prskanja. Znaće se kakva je sorta, izgled (fotografije), krupnoća i opis okusa. Imam 2 velika voćnjaka, a ovo je čisto hobi i eksperiment. Tokom ove godine ću da upratim vrijeme sazrijevanja, fotografišem i da znam šta mi je raditi.

Sadnja (rasadnik) će biti otprilike tako, pola metra između, a u redu na 20cm. Vadiću ih ručno kao dvogodišnje sadnice jer ih neće biti na stotine. Vrijeme za sve ovo kod mene ne igra veliku ulogu.
 
Odg: Kruska

IRONMAN...lepo je sto si priznao da i ti znas po nesto o vocarstvu.ali to nije dovoljno...nista nisi procitao kako treba...ali vidim da si strasno ljut na nase kalemare...ocigledno neznas ni da kupis sadnicu niti da se ponasas na pijacu...ja nisam cuo da kod nas postoji krupna divlja kruska...ali ti vidim tvrdiš to...a i vrapci na grani znaju da divljim kruskama jabukama... i svemu sto se nakalemi na takve podloge,treba 9g da bi prorodile...kako ti se to potkralo iz podsvesti nikako ne razumem...vidim dolazio si sto znaci da vise ne dolazis...pogubio si prijatelje...normalno...kome treba takav covek...kod nas radi preko 100 firmi za proizvodnju i promet vocnog i loznog sadnog materijala...niko nema problem sa kvalitetom i cistotom sorti...kako to samo si ti imao problem nikako mi nije jasno a vrstan si poznavalac iz oblasti vocarstva...niko nije izgubio pravo da radi...otkud ti to...rade ljudi i danas i to jos više i kvalitetnije...to sto ti pokusavas da ovaj kraj omalovazis,verovatno imas svoje licne razloge.ali veoma brzo prepoznamo loše ljude...mnogo si o sebi sam rekao...ne brini za moje znanje.za ono sto radim ,znam i više no sto treba.sve sto kazem stojim iza toga.ko ne veruje u moje tvrdnje neka proveri... :D
Post je spojen: [time]1298738706[/time]
_________________________________________________
Vocar je napisao(la):
Samo da pojasnim, mislio sam nekoliko domaćih sorti kruške da ukalemim i tako ih spasim, bar u svome kraju pošto ne znam da je iko to uradio.

Naziv sorti ne znam, ali ću ih utvrđivati tokom godine. Kruški ima raznih, žute, polukrupne, neke sazrijevaju oko Svetog Ilije, neke oko Petrovdana, a ostale i koncem ljeta, ima ih jabučastih, kruškolikih, do duguljastih repnjača :) Sve su slatke, do hrskave, meke i na svoj način veoma vrijedne.

Jedan od razloga je što hoću da imam domaću krušku, koja se ne pršće.. prinos mi nije bitan, jer će svaka od sorti biti posađene 1-2 sadnice kod mene, u gušćem sklopu. Hoću da ih održavam "na dohvat ruke", jer gdje god da vidim neku domaću sortu, to su stara stabla velike visine.

Ostale sadnice i sorte ću da poklanjam meni bitnim ljudima, jer svako može da kupi plantažnu ili sortu koja ne uspjeva bez prskanja. Znaće se kakva je sorta, izgled (fotografije), krupnoća i opis okusa. Imam 2 velika voćnjaka, a ovo je čisto hobi i eksperiment. Tokom ove godine ću da upratim vrijeme sazrijevanja, fotografišem i da znam šta mi je raditi.

Sadnja (rasadnik) će biti otprilike tako, pola metra između, a u redu na 20cm. Vadiću ih ručno kao dvogodišnje sadnice jer ih neće biti na stotine. Vrijeme za sve ovo kod mene ne igra veliku ulogu.

okalemi to na BA29 dunju,a sto se prskanja tiče...ako bude problema sa stetocinama:haha: kanta je tu
 
Odg: Kruska

Carmen (Karmen), Etrusca (Etruska) i Tosca (Toska)
Znam da se Karmen ove godine tražila ali me zanima da li je ko imao sadnice Etrusca (Etruska) i Tosca (Toska)?
 
Odg: Kruska

Prijatelj "Mirkoc" je verovatno grskom poslao pp umesto da postavi pitanje u temi.

Postovani prijatelji ja sam posadio 300 sadnica kruske podloga dujna MA problem mi je hloroza koja mi se pojavila zbg visoke PH 7,8 analizu zemljista je uradio institut u somboru.Sadnice.Kruske na podlogu dunja sam posadi po savetu coveka koi mi se pretstavio kao veliki strucnjak.kruske sam zalivao sa ULTRA FERO ipomoglo mi je.Pa me interesuje da li i kako se moze smajniti PH zemljista i sta dalje raditi.
[/quote]
 
Odg: Kruska

talle je napisao(la):
...KARMEN se sad najviše traži...abate fetel ima problem ako je na vetru...

Kakav problem ako je na vetru, ovo me baš zanima??
Sumnjam da ćeš naći nepovoljnije uslove što se toga tiče, nego li kod mene - Vršac je poznat po vetru ::namigivanje::
 
Odg: Kruska

talle je napisao(la):
IRONMAN...lepo je sto si priznao da i ti znas po nesto o vocarstvu.ali to nije dovoljno

Ali ti zato znas i previse.
jer rece
znam i više no sto treba.
Znaci i to se moze?
Vidis, ja sam ovo sto znam ucio u srednjoj skoli, kasnije na fakultetu, zatim u praksi koje traje vec decenijama i jos nisam uspeo da naucim previse, ti si vidim od komsija i u kafani uspeo to da postignes.

A nakoji nacin razmisljas (sicardjijski, pijacarski naravno jer kako bi drugacije) govori i tvoje recenica:

niti da se ponasas na pijacu

Lepo opisuje sistem rada i razmisljanja rasadnicara najnizeg ranga: kavez, pijac, vasar, kamion, etikete i heftalica u kesi, pa priheftaj sta ti treba.
Da li i jedan ozbiljan vocar podize ozbiljan zasad kupujuci sadnice na pijaci?
Ne moj Tale, na vasarima se prodaje macka u dzaku najcesce, a podizanje visegodisnjih zasada je preozbiljan posao da bi se za par desetina dinara jeftinije pijacne cene rizikovalo da se posadi bog te pita sta.
Srecna tebi prodaja na vasarima, ali znamo i ti i ja da tamo ozbiljni ne kupuju.

A kod vas sam bio na poziv i na molbu za saradnju koja je uvek otvorena. Ali eto nemam poverenja u vas da bi bilo sta bilo kome mogao da garantujem.
Imam nekoliko prijatelja tamo i svoj zasad sam podigao sadnicama iz tog kraja ali tako sto sam licno pratio celu proizvodnju, licno prisustvovao osetljivim operacijama da bih bio siguran. Od sadnje podloga do uzimanja okaca i kalemljenja. Moze se naravno kod vas proizvesti dobra sadnica ali su navike proizvodjaca strasno lose pa nikome ne bih savetovao da kupuje vece kolicine verujuci na rec rasadnicaru iz tog kraja.

A oko 9 godina.
Pa hajde reci strucnjace koja je struktura rodnog drveta kod kruske, na kojim granama se ono obrazuje i zasto toga nema do devete godine?

Ako vec znas i previse to ce za tebe biti sitnica.

Moj strucnjace.
I da, koliko je rasadnicara uspelo da ispuni uslove i registruje rasadnike po zakonu od pre par godina kad rece da niko nije izgubio pravo da to radi?
Ne zezaj se sa cinjenicama, one su nemilosrdne.

Vocar,
ma bilo je jasno od pocetka sta nameravas. Bas te briga kako se zove sorta jer je najverovatnije da ta sorta u drugom kraju ima neko drugo ime, okalemi ti to i dobices to isto.
I sama tehnika kalemljenja je prilicno jednostavna stvar, sam ti to mozes.
 
Odg: Kruska

@vocar
bilo bi dobro da na tim starim stablima sa kojih ces uzimati plemke napravis sada po koji rez da bi poterala mlade rodne grane koje ce ti biti zgodne za uzimanje pupoljaka jer stara neorezivana stabla uglavnom imaju slab vegetativni prirast i to visim delovima krosnje
@talle
Posto si me posredno pomenuo jer sam ja pisao o toj divljoj kruski to brate sto ti nisi cuo za nju neznaci da ne postoji ili ti poznajes svako stablo u Srbiji a ovo me je potaklo da ti postavim jedno strucno pitanje:
-Znas li kako nastaju klonovi hibrida voca da ti pomognam postoje dva nacina :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

@mirkoc
Pa ovi majstori koji su ti radili analizu kada si im rekao koja vocna vrsta se nalazi u zasadu su trebali da ti daju preporuku za djubrenje i eventualnu kalcifikaciju :sta:
Jesi siguran da ti nisu dali tu preporuku uz nalaz :sta:
 
Odg: Kruska

Tomix je napisao(la):
Carmen (Karmen), Etrusca (Etruska) i Tosca (Toska)
Znam da se Karmen ove godine tražila ali me zanima da li je ko imao sadnice Etrusca (Etruska) i Tosca (Toska)?
sve ćeš te sorte naci kod kod plantažera...za sad se pelceri tih novih sorti tesko dobivaju...i ko ih ima tesko daje sa se to umasovi...niko ne zeli konkurenciju...
Post je spojen: [time]1298876618[/time]
_________________________________________________
valhalla je napisao(la):
talle je napisao(la):
...KARMEN se sad najviše traži...abate fetel ima problem ako je na vetru...

Kakav problem ako je na vetru, ovo me baš zanima??
Sumnjam da ćeš naći nepovoljnije uslove što se toga tiče, nego li kod mene - Vršac je poznat po vetru ::namigivanje::

izgleda da izmedju ostalog i vetar utice na slab rod abate fetel...vetar je valjda vetrometina ne i vetric ili povetarac...
 
Odg: Kruska

za MA dunju to je mnogo visok ph izbegavaj kreć... K A N i slicno...samo đubrenje sa mesavinom ureom i tome slicno... u buduće uzimaj podlogu dunje BA-29 i imaces manje problema...ima ovde mnogo srtucnjaka koji imaju tri drveta kod vikendice i ovde uce tatu kako se prave deca....hihihiihihiihh
 
Odg: Kruska

...hihihihiih...IRONMAN....nemoj samo da se kunes u znanje i diplome dobivene po partijskoj liniji....znamo mi tvoja generacija dokle je dovela ovu drzavu, drustvo,poljoprivredu i samo vocarstvo...namera tvojih istomisljenika da se zatre vocarsko-kalemarska proizvodnja u nasem kraju sa DULICKOM na celu naravno da nije uspeo...jer sve to sto ti pricas je pod znakom pitanja ili moze da bude a ne mora da znaci...za sve ima resenja pa i za nesavesne proizvodjače a i kupce...za razliku od tvoga vremena,kad ste proganjali lude ovoga kraja a sve zarad vaseg profita...sve te radnje pamti nas narod...danas proizvodjači iz naseg kraja imaju svoje firme svoje sertifikate zdravstvena uverenja i sve naravno pod kontrolom ministarstva poljoprivrede...i dalje izvozimo proizvodimo...rece veliki kupac ne kupuje kod nas sa aluzijom da nece dobiti tacan sortiment...greska...sve je iz finansijskih razloga...posto nisi upucen...da ti kazem....danas vise nema socijalizam...a kapitalizam znaci da se novac ceni postuje i cuva kad se ima...veliki plantazeri kupuju podlogu uzimaju svoj pelcer placaju kalemare i tako štede po sadnici višestruko...ja licno poznajem jednog proizvodjača koji prodaje velike kolicine podloge baš tim plantažerima tako da je proizvodjačima dostupna svaka varijanta proizvodnje...ovo su sad druga vremena IRONMAN...sad nema više partijskih drugova...sad čovek dolazi do izražaja i sve više se ceni...a da znam i više nego sto mi je potrebno to stoji...ja nemam fakultet al sam voćar praktičar ne bavim se teorijom u vocarstvu kako ti... :haha:
 
Odg: Kruska

kud ovaj @vocar i pitao nesto . vas dvojica spustite loptu malo i ako komentarisete komentarisite o temi a ne da pocinjete polako da se vredjate to ne vodi nicemu , ako nastavite tako dobicu fobiju uopste nesto i da pitam na ovom forumu. evo jedno duplo pivo za ironman-a :ppozdrav: i jedno za talete :ppozdrav: da se smirite
 
Odg: Kruska

talle je napisao(la):
...ima ovde mnogo srtucnjaka koji imaju tri drveta kod vikendice i ovde uce tatu kako se prave deca....hihihiihihiihh

hahahahaaaaa

zemljak jel to da se osetim prozvanim heheheh :ppozdrav: evo pivo ovo ti je vec drugo danas i rekao sam da se ne ljutis sto sam drugacijeg misljenja ja se ne ljutim.
 
Odg: Kruska

Vocar je napisao(la):
::svaka cast:: Evo i tebi krcinac :ppozdrav:
U jbt,zavtre mi se uglavi,od "prijateljske" prepiske...A "samo" sam hteo da pogledam,amaterski, ovu pricu koja se zove "Kruske - i sadnice iz grane " itd.Posto i ja imam diplomu iz "vremena socijalizma,ali sam sasvim druge struke",a i prilicno godina,ne "braneci" ni jednog od ovih dopusivaca,nekako mi je "bliza" prica ova koju pise IRONMAN (ili ti na srpskom "Gvozden" ili tome slicno.), mozda, sto covek ima struku, naravno,koju slabo "koristimo", "jer vaznija je recenica "To je moj deda radio pre 100 godina tako cu i ja".Po meni je to,sasvim,blago receno, neozbiljno,znajuci da neka tehnoloska resenja od pre 10 godina vise nisu "upotrebljiva", u smislu optemilne iskoriscenosti sistema,resursa,ljudskih resursa,biljinih resursa, zivotinjskih itd .

Talle,bez nerviranja,covek zaista posediju "intezivno" znanje,koje bi trebao "da iskoristis" a ne da ulazis u konflikt sa njim.Moram da te podsetim da postoji 5 vrsta neznanja 1).Ne znam, nikada nisam ni naucio,2) Ne znam,znao sam ali sam zaboravio, 3) ne znam,zaboravio sam ali znam gde to pise da se podsetim 4) ne znam,ali mislim da znam 5) ne znam, a neznam da neznam (ova je najzesca i najopasnija ).Znaci,efektivno i iskustveno znanje se ne mogu porediti...(pogotovu sto to radite 100 godina...a los "djak" malo zaboravio pa nije preneo nasledniku.. pa ovo..ono) ..Opet kazem izvinite na smetnji, ali nisam mogao da izdrzim a da se ne "umesam"...

S postovanjem Ing.Misa S.Miletic i :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

dfiškal, meni se zavrte od tvojih "navodnika". Forum i služi za razmjenu mišljenja :) Živio! :ppozdrav:
 
Odg: Kruska

Vocar je napisao(la):
dfiškal, meni se zavrte od tvojih "navodnika". Forum i služi za razmjenu mišljenja :) Živio! :ppozdrav:
Postovani vocar-u

Ja i rekoh da sam dosao da amterski procitam temu i da mi se zavrte u glavi od ove prepiske..Naravno rekao sam da mi je bliza prica od Gvozdena (ironman),a navodnike sam koristio po pravopisu srpskom.Posto se i tebi zavrte od mojih navodnika i znakova itd ,evo tebi , blago meni ,ovih znakova pravopiskih i stavi ih gde treba (?":>!~"".....:haha:??!!!!!! ), naravno mala sala :D :D :D i :bravo: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:

PS.
Sta razmena misljenja pa oni izgibose (stavi navodnike gde treba evo ti 2 komada " " )
 
Odg: Kruska

Ako ćemo o pravopisu piše se "...a navodnike sam koristio po srpskom pravopisu." Šala mala naravno! ::namigivanje::

Upravo od diskusija, gdje između svake rečenice odgovora stoji navođenje govora od predhodnog govornika dosta smara. Kad krene vađenje iz konteksta, odlazi se u nedogled.

Naravno, ima i izjava i konstatacija gdje se ne može prešutiti, kao na primjer da plod sorte koja se kalemi primi boju podloge na kojoj se kalemi. Nigdje veze.. ::lose::
 
Odg: Kruska

Pa dobro, red je i da zavrsimo
Da dfiskal, Gvozden.
A da je kraj rasprave dosao vidi se i po tome sto majstorTale prestade da brani ista od svojih stavova a ne usudjuje se ni da pokusa da napadne bilo sta od onoga sto sam napisao vec prelazi na temu "partijske dipome" i ostalo.
Na osnovu cega Tale zakljucujes da je diploma partijska? Na osnovu necega sto sam napisao a to nije tacno? Sta to Tale? Ajd navedi nesto :)

Podloge se jos i mogu kod vas kupiti ali sadnice....neka fala.

A sto se tice Ivane Dulic Markovic znam da je ne volite, raniji ministri su vam bili bolji. Nikakve kontrole pa "vozi Misko"
I sam imam dosta zamerki na njen rad ali na rad ostalih ministara daleko vise medjutim to stvarno nije tema ovog razgovora.
Dakle Tale, sve sto si rekao pogresno je i nista ne znas.
 
Nazad
Vrh